Bodybuilding - od početnika do naprednih izdvojena tema

poruka: 30.082
|
čitano: 6.443.904
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Igore666 kakvo je to pravo fino meso ;)
OK razumijem što želiš kazati ali ništa u prevelikim količinama nije zdravo pa čak ni salata. Pogotovo ako misliš domaći uzgoj... vidjeh kako ljudi krkaju živinu sa previše smjesa i supstrata s ciljem da živina natuče što više žive vage i to se smatra boljim nego ono u trgovini. Ili ovo sa farmi gdje moraju dodavati antibiotike radi manje bolesti, kasnije u pakovanju dodavati aditive za duži rok.
Umjerenost i raznovrsnost u iću i piću.

Za preveliku količinu mesa i povezanost sa rakom ima materijala po svjetskoj širokoj mreži. Možda je najveće istraživanje velika kineska analiza povećanja rakova i povezanost sa hranom (ne sjećam se kako se točno zove).
3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
BeLLicus kaže...

 

Ne mogu ja više napredovati naturalno nema šanse. Već sam na istoj kilaži mjesecima. Buknuo sam brzo prvih godinu dana 15kg dobio, sad je to to. . 

 mozes napredovati jos sigurno, obzirom na mali staz i nevelike bp sq dl radne kilaze. ali za daljni napredak trebas raditi ciljane periode mase i definicije, ukljuciti opet brojanje hrane i uvesti periodizaciju treninga.

da odradis sada masu +10kg kroz 8-10mj i dodas 10-20kg na glavne vjezbe - dobit ces nesto misica sigurno, zatim defka 5-8kg kroz 2-4mj ovisi koliko si dobio misica ispod. i tako svake godine u krug, tako se napreduje jednom kad se izađe iz begginer's gainsa

 

 

 

 

 

noge mozes popraviti, na prosloj stranici se vidi da kaskaju za upperom. umjesto kreveljenja na leg pressama i sutanjima kako vecina bazira trening nogu pa se cude sto noge ne rastu - trening kvada fokusiraj na cucanj (slobodnom sipkom zadnji cucanj, nista smith), probaj high rep high volume cucanj jedan period mase, kad dodes do 100kg 10x10 ili 5x15 - quad sweep ce biti postojan . ne 3x5, loviti 1rm i mijenjati cijeli princip treninga da te strah ici pod sipku, nego bodibilderu ugodniji high repsi. noge ionako vole volumen, iz osobnog iskustva; godinama sam radio cucanj 5x5, ili piramidu do jedne serije max out, eventualno 3x10, zatim leg press, iskorak, sutanje, klasika trening. napredovalo se jeste u misicnoj masi ali uvijek sam trazio nacin za bolji/brži/efikasniji napredak, stoga narednu masu sam eksperimentirao sa "german volume training" 10x10 i kvad je buknuo kao nikada. u oba slucaja 5x5 ili 10x10 napredak u snazi kroz cijelu masu je iznosio 20ak kg, ali u slucaju 10x10 treninga kvad je rastom odreagirao znatno bolje. i vidim svuda powerliftere sto su sposobni cucnuti impozantne kilaze ali noge nenabildane (samo glut istaknut), a sto im je svima zajednicko?; low volume high intensity cucanj 3x3 5x5 i sl kroz cijelu karijeru

 

stekao sam dojam da je za kvad vrijednije dodatne 2 serije high rep cucnja nego 3 serije leg presse i 3 serije sutanja

 

 

a za lozu, romanian dl, kad dodes do 140kg 5x10 loza ce lijepo viriti sa boka kao biceps na ruci

 

 

 

3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
HowYesN0 kaže...

štetno ili ne ali podiže jetrene enzime.

evo ja lani 31.08. krenuo u teretanu, prije treninga kreatin, arginin i beta alanin kao preworkout, poslije trening whey.

i sjetim se da nisam dugo kontrolirao krv, 14.09. krva na analizu, AST:64 (normala 10-40), ALT:66 (normal 10-41), CK (kreatin kinaza):737 (normal 30-190)

Kaže dokrotica prestani to uzimati neko vrijeme da vidim je do toga ili neki zdravstveni problemi.

Ponovna analiza 12.10. dva tjedna nisam ništa koristio: AST:23, ALT:26, CK:174.

Nijsu to strašno visoke vrijednosti, alkoholičarima to ide do 800, al isto lagano opterećuje jetru.

 ne podizu proteini jetrene enzime nego eventualno ureu. jetrene enzime podizu treninzi:

 

"

When muscle is damaged, such as in response to exercise, AST and ALT are released from the muscle and their concentration in the blood increases. In an athletic population, it is understandable that these markers may be elevated on routine blood tests.

ALT and AST can remain elevated for 7 or more days after strenuous exercise

"

 

GGT pokazuje pravo stanje jetre, ne alt ast i ck. ali pisali smo smo o tom vec u ovoj temi nedavno

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petar hw kaže...
BeLLicus kaže...

 

Ne mogu ja više napredovati naturalno nema šanse. Već sam na istoj kilaži mjesecima. Buknuo sam brzo prvih godinu dana 15kg dobio, sad je to to. . 

 mozes napredovati jos sigurno, obzirom na mali staz i nevelike bp sq dl radne kilaze. ali za daljni napredak trebas raditi ciljane periode mase i definicije, ukljuciti opet brojanje hrane i uvesti periodizaciju treninga.

da odradis sada masu +10kg kroz 8-10mj i dodas 10-20kg na glavne vjezbe - dobit ces nesto misica sigurno, zatim defka 5-8kg kroz 2-4mj ovisi koliko si dobio misica ispod. i tako svake godine u krug, tako se napreduje jednom kad se izađe iz begginer's gainsa

 

 

 

 

 

noge mozes popraviti, na prosloj stranici se vidi da kaskaju za upperom. umjesto kreveljenja na leg pressama i sutanjima kako vecina bazira trening nogu pa se cude sto noge ne rastu - trening kvada fokusiraj na cucanj (slobodnom sipkom zadnji cucanj, nista smith), probaj high rep high volume cucanj jedan period mase, kad dodes do 100kg 10x10 ili 5x15 - quad sweep ce biti postojan . ne 3x5, loviti 1rm i mijenjati cijeli princip treninga da te strah ici pod sipku, nego bodibilderu ugodniji high repsi. noge ionako vole volumen, iz osobnog iskustva; godinama sam radio cucanj 5x5, ili piramidu do jedne serije max out, eventualno 3x10, zatim leg press, iskorak, sutanje, klasika trening. napredovalo se jeste u misicnoj masi ali uvijek sam trazio nacin za bolji/brži/efikasniji napredak, stoga narednu masu sam eksperimentirao sa "german volume training" 10x10 i kvad je buknuo kao nikada. u oba slucaja 5x5 ili 10x10 napredak u snazi kroz cijelu masu je iznosio 20ak kg, ali u slucaju 10x10 treninga kvad je rastom odreagirao znatno bolje. i vidim svuda powerliftere sto su sposobni cucnuti impozantne kilaze ali noge nenabildane (samo glut istaknut), a sto im je svima zajednicko?; low volume high intensity cucanj 3x3 5x5 i sl kroz cijelu karijeru

 

stekao sam dojam da je za kvad vrijednije dodatne 2 serije high rep cucnja nego 3 serije leg presse i 3 serije sutanja

 

 

a za lozu, romanian dl, kad dodes do 140kg 5x10 loza ce lijepo viriti sa boka kao biceps na ruci

 

 

 

 Radim ja čučanj redovito. To mi je prva vježba za leg day. 7 serija 8 do 10 ponavljanja počnem sa 100kg pa do 140. Možda se zbog trenirke ne vidi pravo stanje nogu. Nisu loše noge ali uvijek može bolje da. Evo jedne slike quadova.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 1:34 (BeLLicus).
8 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petar hw kaže...
HowYesN0 kaže...

štetno ili ne ali podiže jetrene enzime.

evo ja lani 31.08. krenuo u teretanu, prije treninga kreatin, arginin i beta alanin kao preworkout, poslije trening whey.

i sjetim se da nisam dugo kontrolirao krv, 14.09. krva na analizu, AST:64 (normala 10-40), ALT:66 (normal 10-41), CK (kreatin kinaza):737 (normal 30-190)

Kaže dokrotica prestani to uzimati neko vrijeme da vidim je do toga ili neki zdravstveni problemi.

Ponovna analiza 12.10. dva tjedna nisam ništa koristio: AST:23, ALT:26, CK:174.

Nijsu to strašno visoke vrijednosti, alkoholičarima to ide do 800, al isto lagano opterećuje jetru.

 ne podizu proteini jetrene enzime nego eventualno ureu. jetrene enzime podizu treninzi:

 

"

When muscle is damaged, such as in response to exercise, AST and ALT are released from the muscle and their concentration in the blood increases. In an athletic population, it is understandable that these markers may be elevated on routine blood tests.

ALT and AST can remain elevated for 7 or more days after strenuous exercise

"

 

GGT pokazuje pravo stanje jetre, ne alt ast i ck. ali pisali smo smo o tom vec u ovoj temi nedavno

 možda je i to. to je bio trening nakon duže ljetne pauze skoro 3 mjeseca pa je još bilo neke upale.

3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
ajimerej kaže...
Nit je normalno pojesti 500g ugljikohidrata, nit 200-300g masti a tako ni 200-300g bjelančevina. Nitko ne kaže da se to ne može i ok ako ti dođe nekad pa pojedeš veknu kruha (500g ugljikohidrata), kilu i pol janjetine (300g bjelančevina) ili teglicu masti popiti pa se ukakiti u gaće. Ali to je meni besmisleno tako krkati, osobno niti mogu toliko pojesti u danu, ako ti možeš svaka ćas 💪
Umjerenost kao i disciplina je jako bitna, jedi svaki dan tu veknu kruha i udebljaš se kao prasac, i zdravlje ćeš uništiti, moguće riskiraš dijabetes, pogotovo ako imaš genetskih predispozicija. Pojedi svaki dan onu količinu janjetine ili onu teglicu ulja vjerojatno ćeš dobit masnoću u krvi. Znanstveno je dokazano da uživanje u velikoj količini mesa izaziva rak, pogotovo prerađeno meso. E sad da prekomjerne bjelančevine pa čak i čisti whey ničemu ne škode, nema šanse.

Samo čemu riskirati zdravlje sa krkanjem mesine ili proteina kad znamo kolike su dnevne preporuke za sportaše, zašto ne držati se zdravih preporuka. Mislim da je bit vježbanja i sporta zdravlje i poboljšanje zdravlja. Ja se držim preporuka kojih se drže Pogačar, Ronaldo i Modrić.
OK bodybuilding zahtjeva više bjelančevina za održavanje tih masa, ali i mišića može biti previše, što jednoč reče Mirko Filipović "šta će mi veći mišići od ovih, samo mi smetaju za pokrete" . Također više se umaraš jer mišići troše mnogo kisika i sporiji su ti pokreti zato što su mišići teški.
Nit je prekomjerna nabildanost napeta suprotnom spolu.
Ali svatko je krojač svoje sudbine.

 

ne sviđa mi se uopce sta pises

 

bracek uspoređujes pojesti kruh u danu (1500kcal, od ceg se neces udebljati) sa pijenjem masti iz teglice

 

90%+ debelih je debelo zbog junk fooda odnosno hrane guste kalorijama (cips, cokolade cokoladice keksi kolaci tzv konditorski proizvodi) a ne mesa i kruha

 

ne, neces dobit preveliku masnocu u krvi od kruha i mesa, 90%+ ekipe sa prevelikom masnocom u krvi ima taj problem zbog debljine iz gornjeg razloga, sjedilacki zivot + junk

 

quote

E sad da prekomjerne bjelančevine pa čak i čisti whey ničemu ne škode, nema šanse.

quote

 

ima sanse, nikad se nisam susreo sa slucajem neke stete od wheya ili prekomjernog unosa bjelancevina, metabolizam bjelancevina ide preko bubrega i ako im zafali vode poslati ce signal žeđi i to je to

 

nego taj "feeling" za stetnost wheya i bjelancevina sto ti se upali u glavi, uopce se ne upali na pomisao case piva ili cokolade jel tako? isto se snazno upali na pomisao hrenovki jel tako? a da ti kazem da bi na pustom otoku duze prezivio na hrenovkama nego na cokoladi ne bi vjerovao?

 

quote

Znanstveno je dokazano da uživanje u velikoj količini mesa izaziva rak

quote

 

nije tako, meso pogotovo crveno i iznutrice npr juneca jetra je jedno od najhranjivijih namirnica sto mozes pojesti

 

 

quote

Mislim da je bit vježbanja i sporta zdravlje i poboljšanje zdravlja.

quote

 

ok lijepo da to mislis, koliko sam te pohvatao vozis bicikl a u teretanu neides, prosetaj na bicikl temu. ovo je bodybuilding tema a bodybuilding nije sport (mada ima elemente sporta i sportskog duha, ali da ne ulazimo u to). ako ti se trci ili vozi bicikl, odlicno odi radi to. mislim poboljsati ce bodibilding zdravlje ako si npr bio debeljuco pa se transformirao na 10bf, popraviti ce kompletnu krvnu sliku i hormone + inzulinsku osjetljivost, ali ako ti je zdravlje primarno - odi budi mrsavi jogger pij aloe veru i u gymu njisi ketlebelsima

 

quote

Također više se umaraš jer mišići troše mnogo kisika i sporiji su ti pokreti zato što su mišići teški.

quote

 

tako je, misici trose dosta kisika i podize se bazalni metabolizam i podize se vo2max a vo2max je jedan od najboljih pokazatelja zdravlja i prediktora dugovjecnosti. sto vise misica imas, zdraviji ces biti. <ovo prestaje vaziti cim se takne kemija (prava kemija odnosno steroidi, ne ovo iz poleo sporta sta ekipa smatra kemijom)

3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
fila2208 kaže...
ajimerej kaže...

Nit je prekomjerna nabildanost napeta suprotnom spolu.

 Pa kako? navodno žene vole velike.

 

 

 

 vole, ali se u isto vrijeme boje i osjecaju nesigurno pored tih velikih pa ti dođe kao da ne vole. ali u sustini vole

 

ali sto znaci prekomjerno nabildan ili prevelik. vecina kad to cuje pomisli na onog lika sa masnom rukom od 50cm, sa stomakom i bez osnovne separacije ramena od bicepsa. to je obicni krmak, kad si fino nabildan a cist na 10bf ruke zilave struk uzak istaknut jawline prica je drugacija

10 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Šteta što od boybuldinga koji bi trebao biti najzdraviji "sport" na svijetu gdje gađaš kompletno tijelo treninzima što ne možeš nigdje osim u teretani. Napravio se najnezdraviji sa upotrebom anabolika, vide klinci cbuma sa 105kg misica i misle da ce izgledat tako ako se naspricaju a dolaze u gym sa pekarskim proizvodima, pecivo sa hrenovkom, burekom, usmrde cijelu teretanu i onda idu trenirati i krenu plakat za par mjeseci kako nisu dobili 100 grama i izgledaju kao stalci za infuziju. 

 

Šteta što se to napravilo od bodybuldinga, što bi falilo da ljudi izađu na mr olympiu sa 80kg i dalje bi bili impresivni ne toliko  veliki, a očito svima je veće je bolje. Da limitiraju classic phisique na 85kg to bi bilo top. Kidaš se u gymu paziš na prehranu mogao bi doživjeti duboku startost i onda se rokaš kao budala steroidima i srce najebe prije reda. Ne nužno Arnold je živ i dalje ima skoro 80 ali tad se nije raspolagalo sa ovime čime se raspolaže danas. U svakom slučaju svijet je sjebano mjesto. Samo lova, veće je bolje. Realno kome su one nakarade lijepe u openu sa 130kg mišića. 

 

Što se tiče žena, vole žene mišiće u normalnim količinama. 

6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Kod bodybuildinga nije zdravlje već izgled na prvom mjestu. Oduvijek je bilo tako. Cijela poanta je mišićavost. Od samih početaka i prije anabolika se tijelo oblikovalo i to s puno odricanja i potencijalne "štete " za zdravlje. Ako želiš zdravo a istrenirano, onda bi to bilo recimo plivanje.
13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petar hw kaže...
a cist na 10bf ruke zilave struk uzak istaknut jawline prica je drugacija

 To apsolutno nikog ne zanima jer odaje dojam umišljenosti i bahatosti, čast iznimkama koje također guraju neku perfekciju pa se nađu.

 

Realno stanje, s imperfekcijama i malim ''viškom'' bolje prolazi.

 

 

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih
BeLLicus kaže...

Šteta što od boybuldinga koji bi trebao biti najzdraviji "sport" na svijetu gdje gađaš kompletno tijelo treninzima što ne možeš nigdje osim u teretani. Napravio se najnezdraviji sa upotrebom anabolika, vide klinci cbuma sa 105kg misica i misle da ce izgledat tako ako se naspricaju a dolaze u gym sa pekarskim proizvodima, pecivo sa hrenovkom, burekom, usmrde cijelu teretanu i onda idu trenirati i krenu plakat za par mjeseci kako nisu dobili 100 grama i izgledaju kao stalci za infuziju. 

 

Šteta što se to napravilo od bodybuldinga, što bi falilo da ljudi izađu na mr olympiu sa 80kg i dalje bi bili impresivni ne toliko  veliki, a očito svima je veće je bolje. Da limitiraju classic phisique na 85kg to bi bilo top. Kidaš se u gymu paziš na prehranu mogao bi doživjeti duboku startost i onda se rokaš kao budala steroidima i srce najebe prije reda. Ne nužno Arnold je živ i dalje ima skoro 80 ali tad se nije raspolagalo sa ovime čime se raspolaže danas. U svakom slučaju svijet je sjebano mjesto. Samo lova, veće je bolje. Realno kome su one nakarade lijepe u openu sa 130kg mišića. 

 

Što se tiče žena, vole žene mišiće u normalnim količinama. 

 

jesi li ikada imao priliku uzivo vidjeti bildera 120kg u natjecateljskoj formi? ja jesam i to samo jednom u ovih 15god teretane, i nevjerojatno je o kakvom se kontrastu radi slika vs uzivo, na slikama/videu izgleda kao odvratna gnjiloba mesa (i dalje mi je tako), ali uzivo je zapanjujuce lijepo (no homo) i oku ugodno. tesko za povjerovati ali zbilja je tako

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2024 21:58 (Petar hw).
3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
fila2208 kaže...
Petar hw kaže...
a cist na 10bf ruke zilave struk uzak istaknut jawline prica je drugacija

 To apsolutno nikog ne zanima jer odaje dojam umišljenosti i bahatosti, čast iznimkama koje također guraju neku perfekciju pa se nađu.

 

Realno stanje, s imperfekcijama i malim ''viškom'' bolje prolazi.

 

 

 wrong, zanima svakog, odaje dojam predanosti znanja i teskog rada, ovo drugo su klasicni stereotipi prema bilderima. probaj se zdefkati posteno pa svjedoci koliko te drustvo drugacije prihvaca i koliko novih vrata se otvori. a na tebi je hoces li biti namrsteni bilder i tjerati sve od sebe cim te pogledaju ili biti nasmijan i pozitivan

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2024 22:08 (Petar hw).
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Baba šumom @Petar hw drumom, kakve hrenovke i đank fud, kakvo pivo, (naravno da je to smeće koje deblja) mislio sam da je na ovakvoj temi jasno da ne mislimo o takvoj prehrani nego samo o normalnoj zdravoj, neznan zašto mi to pišeš. Da naravno da bi se udebljao da ždereš više od kilograma kruha i da je najzdraviji... jel moguće da i to opovrgavaš! Zašto da prošetam s ove teme, imam teretanu doma (ne moram ići u javnu) , imam benč, više vrsta šipki, preko 200kg utega, nisam nešto jak ali dižem, pokušavam uskladiti više vrsta sportova, održavam formu. I da i ja konzumiram whey bjelančevine nakon intenzivnog treninga (dozu ili dvije) , kao i solgar mg+cink+kalcij+d3, ponekad kreatin. Zašto da prošetam, zato što se ne slažem sa štetnim prekomjernim konzumiranjem.
Jeste da je južina i nervozni smo ali ružno od tebe. Ni meni se ne sviđa ovo što si ti napisao, lijepo sam vam zalijepio članak što se događa tijelu od pretjerivanja sa bjelančevinama, ti opet naopako da nisi vidio dokaz i da to nije zato istina. Boli me ona stvar što ti nisi vidio da je netko dobio rak, ja vjerujem struci ne tebi. Ako se ti želiš trovati da bi izgledao napireno "samo jako" ali nemoj tu širiti neistine da netko od nevinih ljudi nebi naškodio svom zdravlju. Jel ti sad jasno zašto sam pisao protiv krkanja prekomjernog mesa i whey?
Lijepo sam napisao što je pretjerano nabildano, da je to ono što je Mirko Filipović izjavio. Ali malo bolje ću ti objasniti, to ti je kad ti mišići smetaju za puni opseg pokreta, kad hodaš kao neandertalac zato što ti se butovi sudaraju kod normalnog hoda pa se gegaš, kad ne možeš ruke spojiti sa tijelom.
I da trom si sa prevelikim mišićima, što misliš zašto boksači nemaju napuhane mišiće na rukama, zato što bi imali sporije ruke.
Ali ako je ovo tvoja tema eto oprosti na smetnji.
3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

kako mislis naskoditi zdravlju i kakvo trovanje od proteina/mesa te spopalo, na to mi se digla kosa (ovo malo sto mi ostalo jer mi je lik uvaljao winstrol umjesto anavara). vise ces naskoditi zdravlju ako unosis 50g bjelancevina dnevno nego ako unosis 200g. ako to ne razumijes ili ne zelis razumijeti, jbg. bjelancevina (za skroz neupucene - bjelancevina je isto sto i protein, istoznacnica/sinonim) je najvrjedniji makronutrijent

 

ali na kraju sve se svodi na koju stranu gravitiras po svom "feelingu" unutra. ako te taj feeling vuce na stranu da su proteini stetni - traziti ces clanke da su stetni, izazivaju rak i da su nekoj babi u bukurestu zakazali bubrezi kad je uzela mjericu unukovog wheya i dzaba ti pisem sve. ako gravitiras prema tom da je protein najvrjedniji makronutrijent, da je meso bogato i mikronutrijentima i da protein sluzi za izgradnju i popravljanje tkiva cijelog tijela a ne samo izgradnju misicne mase - traziti ces takve clanke.

nesto kao sto vegani vade iz guzice neke lijeve studije o stetnosti mesa a dobrobitima soje i graska.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 1:09 (Petar hw).
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Petre opet okrećeš u ekstreme, nitko nije napisao da bjelančevine u normalnim količinama škode ili da nisu od ključne važnosti za normalnu funkciju živih organizama. Nego o riziku prekomjernih doza. S interneta :
"Količina bjelančevina ne prelazi 30 grama u jednom obroku jer više organizam ne može iskoristiti. To znači da se dnevno potrebna količina bjelančevina mora podijeliti na više obroka bogatih bjelančevinama.
Treba povećati unos bjelančevina biljnoga podrijetla, i to u odnosu 2/3 biljnih prema 1/3 bjelančevina životinjskog podrijetla jer suviše životinjskih bjelančevina u tijelo unosi i neželjene tvari, kao kolesterol i masnoće.
Pri izboru mesa prednost treba dati mesu peradi (piletina, puretina) zbog kvalitete bjelančevina, niske energetske vrijednosti i nižeg sadržaja kolesterola, a samo povremeno konzumirati svinjetinu, teletinu, junetinu, govedinu. Važno je znati unijeti dovoljno bjelančevina svakodnevnom prehranom – ni previše ni premalo – da se održi ravnoteža između razgradnje i izgradnje, što možemo nazvati i pravom umjetnošću".

Whey (treba birati skuplji/kvalitetniji ipak ima rigirozniju kontrolu proizvodnje, čišći je) je iznimno zdrav, znamo da se pravi od "čiste" sirutke mlijeka. Ali ima li danas čiste sirutke bez neželjenih elemenata sa farmi. Također ne možeš uzimati sve potrebne bjelančevine samo iz dehidrirane sirutke (whey), zato da bi smo zadovoljili potrebne ( ili ciljane) količine trebamo i dosta mesa. Ima li danas čistog mesa peradi, postoji li to.
Donosi li prekomjerna konzumacija takvog mesa do neželjenih posljedica to je teško za utvrditi ali kaže zdravstvena struka da konzumacija prevelikih količina mesa povećava rizike za neke organe i povećava rizik raka. Ne kažu da će se netko oko tebe u teretani razboliti od velike doze mesa nego da dugoročno takav pritisak na organizam donosi rizik za zdravlje. Mislim svaka četvrta ili peta osoba vrisne od raka tako da čemu riskirati prekomjernim unosom, radi koga, radi nešto većeg bicepsa.
Eto to je moje mišljenje i zato sam reagirao na temi i zato sam napisao ono da bi trebao biti sport koji će popraviti zdravlje a ne mu naškoditi... to prepustimo pro lifterima.
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
https://m.youtube.com/watch?v=4r5CEMLyM0Q
Ovo si pušćam u autu, meni odlična pjesma, čak pomalo i sebe vidim u pjesmi 🙃
10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
ajimerej kaže...
Petre opet okrećeš u ekstreme, nitko nije napisao da bjelančevine u normalnim količinama škode ili da nisu od ključne važnosti za normalnu funkciju živih organizama. Nego o riziku prekomjernih doza. S interneta :
"Količina bjelančevina ne prelazi 30 grama u jednom obroku jer više organizam ne može iskoristiti. ".

 Teska debilana...nakon ovog sam prestao citati...

Origin_Steam: hrka11
8 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
hrka11 kaže...
ajimerej kaže...
Petre opet okrećeš u ekstreme, nitko nije napisao da bjelančevine u normalnim količinama škode ili da nisu od ključne važnosti za normalnu funkciju živih organizama. Nego o riziku prekomjernih doza. S interneta :
"Količina bjelančevina ne prelazi 30 grama u jednom obroku jer više organizam ne može iskoristiti. ".

 Teska debilana...nakon ovog sam prestao citati...

 to je zapravo istina, ali za brzo "otpustajuce" proteine.

ako pricamo o uzimanju proteina iz hrane (znaci sa svim ostalim makronutrijentima) to nije istina jer se protein ne absorbira "instantno" nego malo po malo kroz dan.

 

16 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
hrka11 kaže...
ajimerej kaže...
"Količina bjelančevina ne prelazi 30 grama u jednom obroku jer više organizam ne može iskoristiti. ".

 Teska debilana...nakon ovog sam prestao citati...

Tako je, ovaj mit se bazira na nekom istraživanju, gdje su koristili samo jednu vrstu proteina, a različiti proteini se na različit način unose u organizam. Ali čak i bez obzira na to, priča nema logike jer ne govori ništa vezano na razinu aktivnosti, veličinu (visina, masa).

Gledam te!
13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
ajimerej kaže...
Petre opet okrećeš u ekstreme, nitko nije napisao da bjelančevine u normalnim količinama škode ili da nisu od ključne važnosti za normalnu funkciju živih organizama. Nego o riziku prekomjernih doza. S interneta :
"Količina bjelančevina ne prelazi 30 grama u jednom obroku jer više organizam ne može iskoristiti. To znači da se dnevno potrebna količina bjelančevina mora podijeliti na više obroka bogatih bjelančevinama.
Treba povećati unos bjelančevina biljnoga podrijetla, i to u odnosu 2/3 biljnih prema 1/3 bjelančevina životinjskog podrijetla jer suviše životinjskih bjelančevina u tijelo unosi i neželjene tvari, kao kolesterol i masnoće.
Pri izboru mesa prednost treba dati mesu peradi (piletina, puretina) zbog kvalitete bjelančevina, niske energetske vrijednosti i nižeg sadržaja kolesterola, a samo povremeno konzumirati svinjetinu, teletinu, junetinu, govedinu. Važno je znati unijeti dovoljno bjelančevina svakodnevnom prehranom – ni previše ni premalo – da se održi ravnoteža između razgradnje i izgradnje, što možemo nazvati i pravom umjetnošću".

 nakon ovoga više nemas pravo išta pisati očito si ostao u proslom stoljecu...ako vec nešto pises, razmiišljaj logicno, prati istrazivanja a ne prepisivati sa stranica poput fitness.hr i sl.

 

ono sto se danas zna je da nema razlike imas li jedan obrok od 300g proteina ili 10 po 30g. za unos kolesterola iz mesa necu ni komentirati..po izjavama vidim da si previse pao pod utjecaj mainstrema..

6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
E jbg. Igor 666 zar sve moramo u tenane, naravno da kolesterol ne smeta u manjim količinama i da ima više vrsta kolesterola, tako i zdravi (i potrebni) kolesterol ali naravno kad se spomene kolesterol mislimo na onaj loš u prekomjernim količinama.

Predajem se, nemam vremena ;)
Svi ostali koji su mi odgovorili krkajte 300 grama bjelančevina na dan, samo jako 💪
Jedite 1000g mesa dnevno, naravno da postoji rizik od kolesterola uz toliku količinu mesa, nije valjda da pod meso podrazumijevamo samo pileća prsa, da ste pročitali još jednu rečenicu u zadnjem komentaru razumljivo je da spominju to 🖖
6 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Uostalom ako već osporavate "moje, znanstvene, medicinske" 🤭 komentare molit ću vas da to potkrijepite nekim linkom ili barem pročitajte sa razumijevanjem i do kraja komentare ovako nema smisla kao djeci moram svaku rečenicu rasčlaniti i objasniti.
10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Igor666 kaže...

 nakon ovoga više nemas pravo išta pisati očito si ostao u proslom stoljecu...ako vec nešto pises, razmiišljaj logicno, prati istrazivanja a ne prepisivati sa stranica poput fitness.hr i sl.

 

ono sto se danas zna je da nema razlike imas li jedan obrok od 300g proteina ili 10 po 30g. za unos kolesterola iz mesa necu ni komentirati..po izjavama vidim da si previse pao pod utjecaj mainstrema..

 

Ima kume ima razlike. Pogotovo jer se protein sastoji od 20 različitih aminokiselina i neke od tih aminokiselina nećeš dobiti u životinjskom mesu ili biljci. Sve sto je U prevelikim količinama je štetno za zdravlje. ... sav višak proteina se skladišti kao mast. Sto znaci da se debljas. Druga stvar, ako misliš odjednom unijeti 300 grama proteina, bubrezi će ti otkazat. Aminokiseline sadrže dusik koji se otpusta kroz bubreg, tjst urin. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 12:52 (J(CRO)).
13 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
J(CRO) kaže...
Igor666 kaže...

 nakon ovoga više nemas pravo išta pisati očito si ostao u proslom stoljecu...ako vec nešto pises, razmiišljaj logicno, prati istrazivanja a ne prepisivati sa stranica poput fitness.hr i sl.

 

ono sto se danas zna je da nema razlike imas li jedan obrok od 300g proteina ili 10 po 30g. za unos kolesterola iz mesa necu ni komentirati..po izjavama vidim da si previse pao pod utjecaj mainstrema..

 

Ima kume ima razlike. Pogotovo jer se protein sastoji od 20 različitih aminokiselina i neke od tih aminokiselina nećeš dobiti u životinjskom mesu ili biljci. Sve sto je U prevelikim količinama je štetno za zdravlje. ... sav višak proteina se skladišti kao mast. Sto znaci da se debljas. Druga stvar, ako misliš odjednom unijeti 300 grama proteina, bubrezi će ti otkazat. Aminokiseline sadrže dusik koji se otpusta kroz jetru, tjst urin. 

 ovo je bilo karikirano, nisam doslovno mislio 300g nego je bio samo primjer. znaci mozes jesti samo jedan obrok dnevno i nece biti neke razlike ako jedes 5-6. prije se nije tako mislilo, nego je bila ona glupa mantra da je 30g proteina max što tjelo moze "probaviti".

 

zato je ako se nekome nešto preporucuje ili daje savjet, bitno pratiti novije studije, a ne nešto upisati u google i prepisati clanak iz 2001 god.

12 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
Igor666 kaže...

 nakon ovoga više nemas pravo išta pisati očito si ostao u proslom stoljecu...ako vec nešto pises, razmiišljaj logicno, prati istrazivanja a ne prepisivati sa stranica poput fitness.hr i sl.

 

ono sto se danas zna je da nema razlike imas li jedan obrok od 300g proteina ili 10 po 30g. za unos kolesterola iz mesa necu ni komentirati..po izjavama vidim da si previse pao pod utjecaj mainstrema..

Bome sad sve više pričaju kako ipak ima tu neke istine oko te apsorpcije proteina. Tako da u biti vrtimo se u krug. 

13 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

-

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.3.2024 21:30 (ministar).
3 godine
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
ako misliš odjednom unijeti 300 grama proteina, bubrezi će ti otkazat

 nece

ali kroz koji sat dode žeđ kao kad se najedes prsuta, imao sam vecere po 5-6 zbregova 50g i radio kašice sa 200-300g wheya

Igor666 kaže...
J(CRO) kaže...

nema razlike imas li jedan obrok od 300g proteina ili 10 po 30g

znaci mozes jesti samo jedan obrok dnevno i nece biti neke razlike ako jedes 5-6

 

 ima razlike, ne gledati sve matematicki, tu je aspekt probave koja nece optimalno funkcionirati ako se dnevni unos krkne odjednom

10 godina
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

Ajme majko draga ne mogu vjerovati da se u 2024 godini raspravlja o unosu proteina, a znate se svi naprdit špeka, hrenovki, parizera, pašteta, ispušit 2 kutije cigara dnevno i to je svima super. Neću sudjelovati u toj raspravi jer je idiotska. Jedan od naših poznatih buildera, Antonio Furić je pričao da je jeo dnevno 800g proteina dok se natjecao. Eno ga živ je. Vi niste svjesni šta bodybulderi rade pa žive, od hgh, insulina, klen buterola, trenbolona, abnormalnih izgladnivanja, deuretika, isušivanja itd... A ovdje laprdate da će bubrezi otići od 300g proteina odrasloj zdravoj osobi. 

 

Ajmo na normalnije stvari, radite li kad pauze nakon dužeg perioda treniranja tipa nakon 4mj tjedan dana potpunog odmora. Ja odradio prošli tjedan pauzu, evo me raspadam se od upala, ne mogu squatat jer mi gornji dio tijela plače kad uhvatim šipku za squat. Ali odradio sam...

 

I da zašto vrhunski bodybuilderi ne rade bp,dl i squat? A izgledaju besprijekorno? Pratim cbuama,ursa, ramon dinu. Frajeri su 90% vremena na masinama i eventualno bucice i sajle... 

10 godina
offline
Re: Bodybuilding - od početnika do naprednih
BeLLicus kaže...

Ajmo na normalnije stvari, radite li kad pauze nakon dužeg perioda treniranja tipa nakon 4mj tjedan dana potpunog odmora. Ja odradio prošli tjedan pauzu, evo me raspadam se od upala, ne mogu squatat jer mi gornji dio tijela plače kad uhvatim šipku za squat. Ali odradio sam...

 

I da zašto vrhunski bodybuilderi ne rade bp,dl i squat? A izgledaju besprijekorno? Pratim cbuama,ursa, ramon dinu. Frajeri su 90% vremena na masinama i eventualno bucice i sajle... 

Ponekad,sve ovisi od obaveza kako se sta poklopi ali vecinom gledam ic na tr.

Ne rade jer ih to ubije,velik zamor cns-a i nemaju potrebe za tim kad na lakse nacine dodju do cilja,ovo predpostavljam napamet.

A mene zanima sto njih pratis?ok kuzim ako te zanima taj sport opcenito ta scena,ali ja nekako mislim da ja nemam sta njih gledat jer ljudi rade sebi prilagodjene treninge,na zestokoj kemiji su pa da odrade bilo sta njima ce pomoci,dok meni i tebi kao naturalcu nece,mislim da bi morali drukcije pristupit treningu,mozda sam i u krivu sta ja znam...ako vec nekog pogledam to je alex leonidas,nekad jeff nipard,a i mike-a sam znao pogledat ponekad.

Origin_Steam: hrka11
3 godine
offline
Bodybuilding - od početnika do naprednih

2 puta godisnje uzmem week off

 

zar nisam vidio cbuma cucanj i deadlift uredno radi?

 

ima svakakvih pristupa, mnogi redovito bp dl sq, pogle npr ovog brajkana cucanj 300kgx10 https://www.instagram.com/reel/CeS-zouIECW/ i to high bar sa pustanjem koljena naprijed, mrtvo 350 na repse

zatim onaj blessingawodibu cucanj 180kg 6x20 (šest serija po 20 ponavljanja sa 180kg!!)

 

 mike o hearn sa 55god behind the neck press 160kg, incline benc 200kg, pauzirani cucanj 220...

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 15:49 (Petar hw).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice