3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

poruka: 16
|
čitano: 4.424
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Hello svima,

 

Molim za malu pomoc.

Imam externo kuciste ( nekoliko njih )  i u koje god stavim moj novi WD RED 3 TB, windows ga ne vidi kao 3 TB, nego kao 746 GB.

 

Kuciste u koje sam ga zadnje stavljao je od Toshibinog vanjskog diska koji ima 1 TB, ali je taj disk izvađen i prebačen unutar kompjutera. Kupio sam novi disk prvenstveno za backup, i želim da bude izvana, da mi je ga lakše prebacivati.

 

 

Da li je to do kućišta i njegovog softwarea ? Moj frend kaže da kućište ne vidi "dalje od 746 GB", jer nije podešeno za tako veliki disk, ako je disk koji je bio unutra imao 1 TB, kako sada ne pokazuje najmanje 1 TB, nego 746 GB

 

 

 

Ako je do kućišta da li je moguće da se to nekako "flasha" pa da kućište ipak može handlat 3 TB,

 

 

ili je ipak nešto treće u pitanju.... Tražio sam već slične teme na engleskom, ali nisam naišao na ništa što bi mi pomoglo

BALKANAC OD GLAVE DO OPANAKA
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2015 12:09 (panonski).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746

MBR ti ionako ne ide na diskove veće od 2TB pa ti treba GPT (dakle, win7 min.). Ili ćeš ga morati reparticionirati u par particija (minimalno dvije) kako bi MBR to prepoznao.

 

I da, vjerojatno ti ta ladica na prepoznaje tako veliki disk. Njen kontroler ne očekuje toliko veliki broj sektora i zato ne radi. Daj točno ime ladice pa ćemo vidjeti jel se tu da šta napraviti.

My name is Legion... For we are many!
15 godina
neaktivan
offline
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746
BALKANAC OD GLAVE DO OPANAKA
16 godina
online
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746

Provjeri s proizvođačem kućišta. Postoje limiti koji se odnose i na kućište (mora podržavati novije diskove i 64 bitni LBA), a i bitno je koja verzija OS-a se koristi (32 ili 64 bitna) ako se koristi za boot.

12 godina
offline
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746

Piše ti da je kućište za 1TB. Moraš kupiti kućište koje podržava 3TB (obično su skuplja)

Možeš kupiti na ebayu usb to sata adapter za nekoliko baksa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2015 13:18 (jozo65).
15 godina
offline
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746
panonski kaže...

.., nego kao 746 GB.

.

 to je stvar kontrolera (ladice), btw granice su bile, 32GB, 127GB, 500-750GB. Posljednja je 2/3/4TB povezana s MBR/BIOS i sl.

... sitnica na koju treba računati.

i btw, WD-R je cijenom neisplativ (kao i ostali veći diskovi 3-4TB) u odnosu na 'normalne' 2TB. Ponekad je optimalnije uzeti manji...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Imam sličan problem kao i autor ove teme pa molim za pomoć nekoga tko zna kako raspetljati moju (apsurdnu) situaciju.

 

Dakle, kupio sam WD Se 3 TB 3.5 HDD i priključio ga HDD docking station i onda na svoj ASUS N55JK laptop i umjesto 3 TB disk manager očitava 746 gb jer windows 10 instalacija nije UEFI, disk je MBR umjesto GPT, tek sada sam otkrio da to uopće postoji, gledam upute kako-šta, zapetljao sam se do vrata u upute...

 

Uglavnom, kao prvo na internetu uopće ne mogu pronaći podatak ima li moj Laptop UEFI i ako ima kako ga upaliti umjesto BIOS-a? Ako nema, mogu li svejedno nekako reformatirati sistemski disk od laptopa u GPT tako da mi Windows očita WD disk kako treba?

 

U BIOS-u postoji opcija uključivanja/isključivanja CMS opcije, ima opcija SECURE BOOT CONTROL i ima opcija ''Load SHELLX64.EFI from filesystem device'' ali kad je odaberem piše da nije pronađen file.

 

Postoji li neka druga opcija da iskoristim sva 3 TB sa diska i da mi ga laptop(win10) vidi kako treba?

 

 

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2016 11:02 (Adoon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Meni na icy box docking station link bez problema radi 8tb seagate disk formatiran u ntfs. win7, win8.1

Nabaci sliku disk managementa da vidimo sta tamo prikazuje

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746
Patrick_cro kaže...

Meni na icy box docking station link bez problema radi 8tb seagate disk formatiran u ntfs. win7, win8.1

Nabaci sliku disk managementa da vidimo sta tamo prikazuje

 Evo radim backup podataka sa laptopa pa ću staviti sliku za cca 2 sata kad mi se prebace svi podaci. Prilikom inicijalizacije diska sam stavio MBR jer nisam ni znao što je GPT, nakon toga za WD disk piše samo 746 gb unallocated space ali ostatka nema ni kao unallocated, jednostavno ga ne prikazuje. Na nekoliko mjesta na internetu sam našao da treba prebaciti MBR u GPT ali svugdje je na slici dio od 746 Gb i dio od 2tb unallocated a meni je samo ovaj dio od 746. Probat ću njega prebaciti u GPT pa da vidim što će se dogoditi, javim za cca 2 sata je li uspjelo. Ako netko u međuvremenu ima neku drugu ideju neka slobodno napiše.

 

Također ako neko zna ima li ovaj prokleti ASUS UEFI neka napiše.

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Probaj skinuti driver sa njihove stranice http://support.wdc.com/downloads.aspx?lang=en#WD_softwarepc 

 

 

 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Prebacio sam ovaj dio od 746 Gb u GPT ali ostatak diska i dalje nije vidljiv.

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Instalirao sam zadnju verziju Intel Rapid storage device-a, probao boot sa Gparted, i dalje vidi samo 746 Gb.

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746
Jer možeš probati u nekom drugom kompu direktno spojiti hdd na komp, pa onda vidjeti? Moguće da taj kontroler na dockingu ne može vidjeti više. Možda na drugom kompu pa napraviti par particija koje su do 750gb
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
15 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

skini gparted live cd http://gparted.org/livecd.php

 

zaprzi na cd/dvd, bootaj s cd-a i onda vidi u njemu disk.

 

nije bitno imas uefi ili ga nemas. Jedan disk moze biti mbr, a drugi gpt i vidjet ce sve sustav bez problema. Mozes gpt particionirat usb stick i nosat ga naokolo i radit ce.

 

moguce da ladica ne podrzava vece diskove pa otud problem.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2016 17:24 (Ante).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Kako što su Ante i Patrick sugerirali, problem je bio u chipsetu docking stanice koji je bio ograničen na 2 TB. Kupio sam popodne docking station koji ima i Patrick_Cro i sad je dostupan cijeli kapacitet diska. E sad, pošto sam bio uvjeren da ću morati reformatirati disk na laptopu u GPT i instalirati UEFI verziju Windowsa 10 i već sam prebacio sve podatke na vanjske diskove da li mi se isplati ići na UEFI/GPT ili da ostanem na BIOS/MBR verziji? Koliko sam shvatio, UEFI je nešto brži kod podizanja sustava i sigurniji u slučaju probema sa podacima na disku ali ima problema kod kompatibilnosti sa starijim hardverom. U laptopu mi je 1 TB HDD a ovaj od 3 TB je za vanjski backup. Ima li UEFI još neku bitniju prednost u odnosu na BIOS.

 

Hvala svima na komentarima za disk, ovo mi je popilo živaca i novaca danas...

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
3 TB disk u eksternom kucistu windows vidi 746 gb

Prešao sam na SSD + UEFI Windows 10 Pro i razlika u odnosu na klasičnu verziju windowsa je osjetna, a sa Windowsima na HDD-u se ne može ni usporediti. Windowsi se podižu za 5 sekundi, prebacivanje podataka na vanjski disk preko USB 3.0 ide do 250 Mb/s. Još jedan bonus je što sada baterija na laptopu još duže drži jer je potrošnja struje manja u odnosu na HDD. Još jedna stvar me ugodno iznennadila jest ta da UEFI verzija Windowsa prepoznaje da je OS na SSD-u i pri prvom podizanju sustava nudi optimizaciju Windowsa za rad na SSD-u. Jedino mi jedna stvar nikako nije jasna; SSD je bio nov, formatiran u GPT format i na njega je išla čista instalacija Windowsa 10. Međutim, na C: particiji se nakon instalacije našao i Windows Old folder sa 22 Gb podataka unutra? Znam da je on normalna pojava kad se radi upgrade windowsa ali ovdje je bila čista instalacija na novi SSD. Obrisao sam sadržaj foldera dok se sam folder ne da izbrisati iako u njemu nema ničega. Weird...

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 14:23 (Adoon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice