Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 274.577
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
kopa24 kaže...
molim vas ako mi možete objasnit postupak ova četiri zadatka stvarno mi je hitno unaprijed zahvaljujem

Na slijedećim linkovima imaš upute za moguća rješenja tvojih problema

 

- IF funkcija u Excelu

- postotak u Excelu

- rabat/PDV/porez/popust u Excelu

- izračunavanje razlike između dva datuma

- kako oblikovati datum u Excelu slovima

 

U konačnici cijeli ovaj tutorijal za osnove Excela, za početnike koje tebi mogu pomoć

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Zadatak je u stupac GODINA prikazati godinu rođenja učenika na temelju datuma rođenja (datumi su u prvom stupcu). Kako pomocu formule u excelu mogu prikazati godinu rodenja na temelju datuma rodenja koji mi je zadan? Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
DJecko23 kaže...

Zadatak je u stupac GODINA prikazati godinu rođenja učenika na temelju datuma rođenja (datumi su u prvom stupcu). Kako pomocu formule u excelu mogu prikazati godinu rodenja na temelju datuma rodenja koji mi je zadan? Hvala

Provaj koristit RIGHT funkciju.

npr. =right(A1,4)

ako se u čeliji A1 nalazi 01.01.2014 onda bi trebalo prikazati 2014

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Ako je u stupcu A datum onda je formula za godinu =YEAR(A1) , a ako je tekst i godina na 4 mjesta onda =RIGHT(A1; 4){#}

15 godina
offline
Excel pomoć

Kada otvorim excel1 želim da mi automatski povuče podatke iz excela2. To sam napravio formulom "=[excel2.xls]Sheet1!A1" itd. po ćelijama. Međutim, ćelije koje su u excelu2 prazne u excelu1 mi prikazuje 0. Kako se riješiti tih nula? Želim da i excel1 prikazuje prazna polja a ne da dodaje nule (slike u prilogu).

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.6.2014 13:48 (JackIsBack).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Excel pomoć

Conditional formatting -> ako je vrijednost ćelije =0, stavi da je boja teksta bijela.

 

Možda to nije 100% ono što želiš, ali barem se nule ne vide.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
JackIsBack kaže...

 Međutim, ćelije koje su u excelu2 prazne u excelu1 mi prikazuje 0. Kako se riješiti tih nula? Želim da i excel1 prikazuje prazna polja a ne da dodaje nule (slike u prilogu).

Da bi ignorirao prikazivanje nule ako je destinacijska ćelija prazna koristi Excel funkciju IF

 

=IF([excel2.xls]Sheet1!A1=0;"";[excel2.xls]Sheet1!A1)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.6.2014 8:54 (IvanC).
12 godina
offline
Re: Excel pomoć
JackIsBack kaže...

Kada otvorim excel1 želim da mi automatski povuče podatke iz excela2. To sam napravio formulom "=[excel2.xls]Sheet1!A1" itd. po ćelijama. Međutim, ćelije koje su u excelu2 prazne u excelu1 mi prikazuje 0. Kako se riješiti tih nula? Želim da i excel1 prikazuje prazna polja a ne da dodaje nule (slike u prilogu).

Najćešće koristim ovo:

 

  1. Select the cells that contain the zero (0) values that you want to hide.
  2. On the Format menu, click Cells, and then click the Number tab.
  3. In the Category list, click Custom.
  4. In the Type box, type 0;-0;;@

 

Možeš pogledati i tu:

https://office.microsoft.com/en-us/excel-help/display-or-hide-zero-values-HP005199879.aspx

12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

.AutoFilter Field:=3, Criteria1:="1"

 

ovo koristim u macro naredbi da mi filtrira sve čelije koje sadrže 1.

što trebam napisati da prikaže sve osim praznih čelija(prazna čelija sadrži formuli koja kao rezultat daje praznu čeliju)?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav.

Imam problem sa dvije tablice.

Iz druge tablice želim ubaciti podatke u prvu,ovisno ako je vrijednost prve čelije jednaka nekoj vrijednosti u drugoj knjizi.

 

Znači u knjizi Primjer1 u prvom stupcu imam podatke u obliku UP/I-361-03/13-10-1 i ja želim da zadnji dio uspoređuje sa svim crijednostima u prvom stupcu knjige Primjer2.

Znači da bi dobio samo zadnji dio koristim formulu: =RIGHT(A3;LEN(A3)-18) i onda taj dio želim usporediti sa vrijednostima iz druge knjige.

Ako su vrijednosti iste, onda želim da u Knjizi1, pod stanje predmeta upiše geoportal,samo ako piše geoportal i u knjizi 2 i da za tu vrijednost,da kopira mjesto iz knjige2 na odgovarajuće mjesto.Za ostale vrijednosti,gdje ne pronađe odgovarajući član,netreba upisati ništa.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
WebBoy kaže...

Iz druge tablice želim ubaciti podatke u prvu,ovisno ako je vrijednost prve čelije jednaka nekoj vrijednosti u drugoj knjizi.

Mala kritika. Na slici se ne može ništa raditi. Bilo bi bolje da si postavio primjer za download da se ne gubi vrijeme upisa tvojih podataka.

 

Probaj ovu formulu

 

=IFERROR(VLOOKUP(VALUE(RIGHT(A3;LEN(A3)-18));[primjer2.xls]Sheet1!$A$2:$C$100;2;FALSE);"")

 

[EDIT:]

Ova funkcija IFERROR je za Excel 2007 i novije.

Za starije verzije pogledaj neku od funkcija na tutorijalu

 

Za Excel 2003 možeš probati i ovu formulu iz primjera za download

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.10.2014 15:40 (IvanC).
10 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Hvala na odgovoru.

Htio sam postaviti,ali nikako da se snađem ovdje.:S

Ovaj problem sam riješio.

Sada me mući sortiranje.

Ako imam ovakve vrijednosti:

 

UP/I-351-03/13-10-1400 UP/I-351-03/13-10-943 UP/I-351-03/13-10-200 UP/I-351-03/13-10-2000

Kada hoću sortirati, on bi stavio onda ovako prvo 1400,pa 200, pa 2000, pa 943. A ne pravilno da ide 200, 900, 1400 pa 2000.

Kako da to ispravim?Da pravilno sortira?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
WebBoy kaže...

Hvala na odgovoru.

Htio sam postaviti,ali nikako da se snađem ovdje.:S

UP/I-351-03/13-10-2000

Kada hoću sortirati, on bi stavio onda ovako prvo 1400,pa 200, pa 2000, pa 943. A ne pravilno da ide 200, 900, 1400 pa 2000.

Kako da to ispravim?Da pravilno sortira?

Imaš u mom postu iznad link za server na koji možeš postaviti datoteku za download.

Ovaj tvoj "UP/I-351-03/13-10-1400" je tekst i ne možeš ga sortirati prema želji.

Pored njega postavi formulu VALUE(....) iz formule u postu iznad da bi dobio zadnji broj, pa sortiraj po tom stupcu.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Ako može, pomoć. Treba mi ogromna pomoć. Veliki problem. Uključuje index, row, lookup, sum, ....... Gledao sam onog ExcelisFun na YouTube-u al ništa ne shvaćam:) Eto tri slike, tri lista, po redu.

List1 List1
Korekcije Korekcije
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.10.2014 22:17 (Žohar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav 

Radim neke racune u excelu u valutama KM, KN, Euro.

na kraju ukupan iznos mi treba biti u Km, da li ima funkcija koja bi mi racune u kunama i eurima pretvorila u marke i zbrojila u ukupan iznos. Znam da ima euroconvert, no mislim da ona nema opciju pretvaranja euro u km.

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Žohar kaže...

Gledao sam onog ExcelisFun na YouTube-u al ništa ne shvaćam:) Eto tri slike, tri lista, po redu.

U slici se ne može računati, daj file za download i daj taj link što si gledao?

Probaj na Sheet1 formulu =VLOOKUP(B2;baza;2;FALSE)*(C2*10)

Ovo "baza" ti je raspon podataka na Sheet2 (dva stupca)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.10.2014 9:44 (IvanC).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
skandalouz kaže...
PITANJE: da li ima funkcija koja bi mi racune u kunama i eurima pretvorila u marke i zbrojila u ukupan iznos.
ODGOVOR: Znam da ima euroconvert, no mislim da ona nema opciju pretvaranja euro u km.

 

 

kombiniraj tečajeve i pretvaranja formulama

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
Žohar kaže...

Gledao sam onog ExcelisFun na YouTube-u al ništa ne shvaćam:) Eto tri slike, tri lista, po redu.

U slici se ne može računati, daj file za download i daj taj link što si gledao?

Probaj na Sheet1 formulu =VLOOKUP(B2;baza;2;FALSE)*(C2*10)

Ovo "baza" ti je raspon podataka na Sheet2 (dva stupca)

evo link: http://www.datafilehost.com/d/3c9ab49e     ali, slikama sam mislim, objasnio. Nezgodna je tablica S7.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Žohar kaže...

  ali, slikama sam mislim, objasnio. Nezgodna je tablica S7.

Vraćam file sa novim pitanjima Download

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
Žohar kaže...

  ali, slikama sam mislim, objasnio. Nezgodna je tablica S7.

Vraćam file sa novim pitanjima Download

evo i tablica u .jpg formatu:

http://www.datafilehost.com/d/529a76cd

i excel fajl: http://www.datafilehost.com/d/7823d825

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Žohar kaže...
evo i tablica u .jpg formatu:

Ja ti ne mogu probati pomoći ako ne znam rezultat barem za desetak varijanti (koje sam ti napisao)

Ne znam materiju i ne znam kojom logikom treba biti točan rezultat.

Zašto nisi popunio one varijante sa rezultatima da znam na osnovu čega trebam tražiti formulu tj. za dotični rezultat.

Tablica na JPG slici mi ne vrijedi. Ja bi je sada morao prepisivati u Excel a to si trebao ti uraditi.

sorry

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
Žohar kaže...
evo i tablica u .jpg formatu:

Ja ti ne mogu probati pomoći ako ne znam rezultat barem za desetak varijanti (koje sam ti napisao)

Ne znam materiju i ne znam kojom logikom treba biti točan rezultat.

Zašto nisi popunio one varijante sa rezultatima da znam na osnovu čega trebam tražiti formulu tj. za dotični rezultat.

Tablica na JPG slici mi ne vrijedi. Ja bi je sada morao prepisivati u Excel a to si trebao ti uraditi.

sorry

Ma nema logike, u biti ima:)  Ali računica je jasna, samo tražim formulu koja bi to automatiše odrađivala:)

Visina letve je npr: između 22 i 21cm(21,6); znači 220L-210L*0,6+210L=216L, na primjer. Problem je u tablici koja je tako složena, znači, gornji redak su jedinice centimetra(0,1,2,...9) a lijevi stupac u desetinama cm(0,10,20,30,...250). A količina s korecijom je: nađena količina u tablici(216L) puta(*) faktor na određenoj temperaturi(npr: 5oC=1,0017) i to je Količina s Korekcijom. Znači problem je u tablici; kako mu zadati da gleda centimetre u gornjem redku i lijevom stupcu i onda odradi kalkulaciju na temelju upisane visine u cm.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Žohar kaže...

evo i tablica u .jpg formatu:

Nešto sam 'izdumao'

Tablicu preorijentiraj na drugačiji način tako da možeš korisiti funkciju VLOOKUP.

- Radni list Tablica S7

Na radnom listu Tablica S7 nalaze se neke formule za litre koje se računaju.

Nisam siguran da sam dobro skužio logiku pa korigiraj formulu u stupcu D jer one dodatno ralunaju litre za milimetre.

Formulu u C stupcu ne diraj.

Stupac A kreira brojevnu vrijednost na osnovu stupca B i C

 

File za download

 

Naravno vrati mi povratnu informaciju da vidimo je li to ono što tražiš da znamo kako automatizirati mjerenje goriva u spremniku na osnovu određenih parametara.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.10.2014 21:28 (IvanC).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Nice try. Ali ne mogu mijenjati tablice, mislim ih skenirati pa prebaciti u .xlsx! Puno je tablica, svaki 100.000L, to je puno brojeva za ručno utipkavanje! Nema veze, poslat ću tom Excellsfun problem, možda zna riješit. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Žohar kaže...

Nice try. Ali ne mogu mijenjati tablice, mislim ih skenirati pa prebaciti u .xlsx! Puno je tablica, svaki 100.000L, to je puno brojeva za ručno utipkavanje!

Pa ne znam kako si mislio raditi sa tablicom u istom obliku. Morao bi prepisati brojeve sa papira svih tablica osim skeniranja.

Što se tiče prebacivanja cijele tablice u jedan stupac to se može pomoću TRANSPOSE funkcije u Excelu.

 

Konkretno u tvom slučaju se to može odraditi na način da skeniraš tablicu sa OCR programom i importiraš je u Excel da izgleda kao u originalu (kada već ne želiš utipkavati, ali što prije kreneš prije ćeš zabvršiti). Pogledaj link kako se može riješiti pomoću VBA

 

- Transponiranje podataka iz tablice u stupac

 

 

btw: bez obzira kako riješio kada budeš završio bilo bi fer od tebe da postaviš ovdje gotov file za download sa uputama da bi drugi forumaši (djelatnici BP) koji eventualno budu imali problem kao i ti, mogli si pomoći pomoću tvog rješenja.

 

toliko od mene, LP

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Excel pomoć

Pozz. Može pomoć. Kako dobiti automatsko ispunjavanje stupca B na osnovu unošenja brojeva u stupac A? Znači trebam nekako povezati određeno ime sa određenim brojem.

nunaVk
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
nunaVk kaže...

Pozz. Može pomoć. Kako dobiti automatsko ispunjavanje stupca B na osnovu unošenja brojeva u stupac A? Znači trebam nekako povezati određeno ime sa određenim brojem.

Moraš imati nekakvu bazu podataka (tablicu) iz koje će Excel čitati i povlačiit podatak na osnovu tvog uvjeta u stupcu A. Znači na nekom Sheetu (ili istom) trebaš imati slijedeće

RB. - Šifra - Ime - ? - ?.

Može tu još podataka biti radi eventualane daljnje potrebe. Ovu tablicu poželjno je imenovati (Define Name). Ako je ne želiš imenovati tada koristi apsolutne adrese raspona ćelija za argument table array.

 

Nakon toga koristišfunkciju Vlookup u stupcu B za uvjet u stupcu A.

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Nisam nikada radio ovako pa mi baš i ne ide, evo link pa ako želiš da pokušaš.  http://speedy.sh/CqWgg/Copy.xls

nunaVk
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.10.2014 19:12 (nunaVk).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
nunaVk kaže...

 evo link pa ako želiš da pokušaš.

Bilo bi bolje da si ti sam pokušao, nikada nećeš tako naučiti a trebat će ti opet.

Evo ti link za download

 

- Vlookup u Excelu

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
nunaVk kaže...

 evo link pa ako želiš da pokušaš.

Bilo bi bolje da si ti sam pokušao, nikada nećeš tako naučiti a trebat će ti opet.

Evo ti link za download

 

- Vlookup u Excelu

Znam da je bolje kada nešto čovjek sam pokuša ali nisam još uvijek dovoljno dobar u ovome. Excel intenzivnije koristim tek od prije kojeg mjeseca, naučio sam nešto ali vidim da još moram puno toga svladati. Vrlo veliko hvala za pomoć.

nunaVk
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice