Matematicki algoritam za rijesavanje problema

poruka: 10
|
čitano: 2.154
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Matematicki algoritam za rijesavanje problema

da, dobro ste culi, ovaj... procitali, Marco Dorigo Izmisloje ovaj algoritam po uzoru na Mrave

naime, Marco Dorigo je kompjuterski programer koji je iskoristio otkrice da mravi komuniciraju mirisima i ostavljaju tragove da se prate najsigurniji i najisplativiji putevi, de ne duljim nakod izrde algroitma, on je isproban ka jednoj kamionskoj kompaniji koja je dostavljala takuci vodi, kisik i dusik na 3000 lokacja sa 300 ozila, i algoritam im je isprva dao potpuno besmislene rezultate, no oni su ih, onak iz fore odlucili slijediti, poslali su kamione na te lokacije da pokupe vodik, i nekoliko sati prije nego sto su stigli vodik je znacajno pojeftinio (cijenovne oscilacije su normalna stvar u Texasu) no kad su ga isporucili cijena mu je naglo porasla, cini se da je algoritam i to predvidio

evo nadam se da ce urednici ovo procitati, ak hocete ima jos puuuuno u National Geograficu : Srpanj 2007

 

http://www.agent.ai/doc/upload/200302/dori96.pdf

 

evo tu je i link koji govori vise o samome algoritmu

Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematicki algoritam za rijesavanje problema

Članak je jako interesantan, ali je objavljen još 1996. Na Wikipediji ima zgodan pregled teme:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ant_colony_optimization

http://www.matematicko-podzemlje.com/
16 godina
online
RE: Matematicki algoritam za rijesavanje problema
1337Code_breaker kaže...
poslali su kamione na te lokacije da pokupe vodik, i nekoliko sati prije nego sto su stigli vodik je znacajno pojeftinio (cijenovne oscilacije su normalna stvar u Texasu) no kad su ga isporucili cijena mu je naglo porasla, cini se da je algoritam i to predvidio

Moš misliti...

Onda to nije Mravski algoritam, nego ne znam, Gatarski :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
13 godina
neaktivan
offline
Matematicki algoritam za rijesavanje problema

Članak bi možda i bio zanimljiv da nije napisan polupismeno. Nažalost cijeli tekst je strpan u jednu rečenicu (!) i prepun je pravopisnih grešaka.

Čitam i trudim se razumjeti, ali mi nikako ne ide.

Mislim da bi se makar u ovom podforumu, s obzirom da se radi o vijestima, trebalo malo voditi računa o velikim - malim slovima, zarezu i točkama.

Ili možda tražim previše?

Ako se u nama krije skriveni talenat, onda se jako dobro sakrio
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematicki algoritam za rijesavanje problema
a 3 dana nisam spavao, jucer sam zaspau u 16 sad se probudio...
No sad sam OK
Ako neog jos zanima moze si u knjiznici potrazit National Geografic Srpanj 2007
zadnja tema.
I nije vidovit nego koristi mravlji pristup, gleda gdije je manji promet, gdije su cijene vodika nize a gdije vise...
kao sto mravi gledaju gdije je lakse doci do hrane a gdije teze, a to saznaju koliko treba sakupljacima da se vrate, gdije je trag feromona gusci tu ce vise dolazit jer im treba manje do hrane,...
jos jednom sory zbog prosle poruke stvarno sam bio umoran...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
16 godina
online
Matematicki algoritam za rijesavanje problema

Poatna je da si pogrešno prenio članak.

 

http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0707/feature5/text2.html

 

"Ants had evolved an efficient method to find the best routes in their neighborhoods. Why not follow their example? So Air Liquide combined the ant approach with other artificial intelligence techniques to consider every permutation of plant scheduling, weather, and truck routing—millions of possible decisions and outcomes a day. Every night, forecasts of customer demand and manufacturing costs are fed into the model.

"It takes four hours to run, even with the biggest computers we have," Harper says. "But at six o'clock every morning we get a solution that says how we're going to manage our day."

For truck drivers, the new system took some getting used to. Instead of delivering gas from the plant closest to a customer, as they used to do, drivers were now asked to pick up shipments from whichever plant was making gas at the lowest delivered price, even if it was farther away."

 

Ova zadnja rečenica mi je zakon - kupi tamo gdje te ispadne najeftinije XD

I za to im treba superračunalo?!

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2010 11:36 (Elles D.).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematicki algoritam za rijesavanje problema
e to je taj clanak, sory ako sam ga krivo prenio
super racunalo treba da otkrije gdije ce BITI najjeftinije gdijen nece biti zastoje itd, i to sve 300 puta na 150+- km
to je jaaako tesko...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
16 godina
online
Matematicki algoritam za rijesavanje problema

Ma sve 5 :)

 

Bar si me potsjetio koliko je teorija rojeva iliti skupna inteligencija zanimljiva tema ;)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematicki algoritam za rijesavanje problema
pokusavam sklepat neki takav jednostavan algoritam, ko s onom simulacijom prica, ako neko zna vise moze mi pomoci
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: Matematicki algoritam za rijesavanje problema

Svakako izgleda zanimljivo, čak ni ne koristi neke naprednije tehnike da se dođe do algoritma. Morat ću ja to jednom profesoru proslijedit, možda ubaci u kolegij za iduće generacije :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice