Smrt Adriana Lamoa, čovjeka koji je vlastima otkrio WikiLeaksov izvor

U 37. godini života preminuo je Adrian Lamo, haker i stručnjak za računalnu sigurnost koji je poznat po prijavi Chelsea Manning (prije Bradley Manning) američkim vlastima

Matija Pavlić subota, 17. ožujka 2018. u 22:08

U 37. godini života preminuo je Adrian Lamo, bivši haker, a kasnije stručnjak za računalnu sigurnost koji je najviše poznat po činjenici da je upravo on osoba koja je imenovala i prijavila Chelsea Manning (prije Bradley Manning) kao glavnog izvora za curenje informacija iz američke vojske u pravcu WikiLeaksa.

Vijest o Lamovoj smrti objavio je njegov otac na Twitter profilu, a same okolnosti i razlog Lamove smrti zasad nisu poznati osim činjenice da je njegovo tijelo pronašao susjed (2010. godine Lamou je dijagnosticiran Aspergerov sindrom).

Chelsea Manning sama se javila Lamou nakon što je pročitala članak o njemu u časopisu Wired, a nakon velike količine razmijenjenih poruka Manning je otkrila Lamou da je upravo ona glavni izvor curenja informacija iz američke vojske. Lamo je odlučio prijaviti Manning FBI-ju, a ona je potom osuđena na zatvorsku kaznu u trajanju od 35 godina zbog dijeljenja klasificiranih dokumenata, no potom je pomilovana od strane bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame.

Lamo je nakon svog postupka izrazio određeno žaljenje zbog svog postupka, no u intervjuu koji je dao nekoliko godina nakon što je prijavio Manning američkim vlastima Lamo ističe da je tada odabrao manje zlo, da je to bilo nešto što je bilo potrebno učiniti.

Lako je osuđivati odluku da se čovjeku oduzme njegova sloboda, no taj postupak se može razumjeti jedino ako si i sam živio takav život isticao je tada Lamo, misleći pritom na svoj nekadašnji život hakera.

Lamo je u medijima bio poznat pod pseudonimom "Haker beskućnik" s obzirom da je jedno vrijeme kao nezaposlena osoba putovao SAD-om autobusom te hakirao korporacije iz napuštenih zgrada. Hakiranjem se bavio iz zabave te kako bi upozorio na sigurnosnu manjkavost određenih računalnih sustava (nakon uspješno izvedenog napada slao bi upozorenja o manjkavosti sustava).

Godine 2004. osuđen je na  kućni pritvor u trajanju od šest mjeseci zbog napada na New York Times, Microsoft i Yahoo te je izrazio žaljenje zbog svojih postupaka i iskazao želju za promjenom svog života (postao je stručnjak za računalnu sigurnost).