Asus TUF Gaming Z790-PRO WiFi - Sve što nam treba

Osvježeno izdanje Z790 matične ploče, iz linije TUF Gaming, nudi sve potrebne funkcije i dodatke, a za upola nižu cijenu od modela s vrha ponude

Lorenzo Pauković četvrtak, 30. studenog 2023. u 06:00
Specifikacije
Čipset Intel Z790
Socket LGA 1700
Memorija 4x DDR5 (do 192 GB)
PCIe konektori 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (x4), 1x PCIe 4.0 x4, 1x PCIe 3.0 x16 (x1), 1x PCIe 3.0 x1
SATA / M.2 4x SATA3 (čipset) / 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU), 3x M.2 PCIe 4.0 x4
Mreža 2,5 GbE LAN (Intel I226-V), Wi-Fi 6E (Intel AX211), Bluetooth 5.3
Audio Realtek S1220A
Stražnji konektori 1x HDMI, 1x DisplayPort, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 2x Wi-Fi, 5x audio, 1x S/PDIF, 1x Reset CMOS
Jamstvo 2 godine
Dojam Matična ploča pristupačnije kategorije, osvježena mogućnostima najnaprednijih modela s čipsetom Z790

Jedna od pristupačnijih izvedenica Asusova ovogodišnjeg osvježenog portfelja matičnih ploča, lansiranih u povodu izlaska Intelovih procesora 14. generacije, odaziva se na ime TUF Gaming Z790-PRO WiFi. Riječ "pristupačnija", doduše, treba uzeti sa zrnom soli, jer matičnu ploču s cijenom od 370 eura, za koliko se u trenutku testiranja mogla naručiti iz Njemačke, još uvijek ne možemo nazvati jeftinom. Ipak, razlika u cijeni, u odnosu na tvrtkin Z790 ROG Maximus Dark Hero, vrlo je velika – dotični je više nego dvostruko skuplji.

Linija matičnih ploča TUF u Asusovom katalogu nalazi se ispod linije ROG, ali i dalje je riječ o proizvodima vrlo dobre kvalitete i solidnih mogućnosti. U tome TUF Gaming Z790-PRO WiFi nije izuzetak, i nakon našeg druženja možemo ustvrditi da će ploča osigurati dostatan set mogućnosti velikom broju kupaca.

Vanjski pregled

Poput drugih matičnih ploča lansiranih u povodu Intelova prelaska na procesore 14. generacije, TUF Gaming Z790-PRO WiFi donosi relativno malo noviteta. Najupečatljivija razlika u odnosu na prošlogodišnji model TUF Gaming Z790-PLUS WiFi, na prvi pogled očituje se u redizajniranim hladnjacima nad M.2 konektorima te drugačijim natpisima iznad stražnje pločice s konektorima, kao i pasivnog hladnjaka čipseta. VRM jedinica također je dobila određene preinake. Umjesto konfiguracije 16+1, sada je 16+1+1-fazna, od kojih su prve dvije faze u stanju isporučiti do 60 A struje prema procesoru. Koristi se kontroler Digi+ EPU ASP2100R. S obzirom na zagrijavanje modernih procesora i činjenicu da se ručnim overklokiranjem ne mogu dobiti goleme razlike u performansama, naponsku jedinicu ploče smatramo dovoljno dobrom za korištenje najgladnijih procesora na tržištu.

Straga bismo rado vidjeli malo više USB Type-A konektora
Straga bismo rado vidjeli malo više USB Type-A konektora

Prilikom maksimalnog opterećenja procesora Core i7-14700K, vanjskim termalnim senzorom izmjerili smo temperaturu VRM-a od 48,8 °C. Primijetili smo da ugrađeni senzor pogrešno očitava temperaturu. Naime, tijekom cijelog testiranja nije prijavljivao temperaturu veću od 23 °C, s time da je na trenutke temperatura navodno dosezala 109 °C, što nije moguće. Pokušali smo očitati temperaturu s nekoliko različitih aplikacija, ali sve su se ponašale jednako.

Druga novost je ponešto pripitomljeno RGB osvjetljenje. Prošlogodišnji model imao je dva niza RGB LED-ica, postavljenih na donji rub desne strane ploče. Ove je godine to smanjeno na jedan niz od tri LED-ice, stoga je ploča obasjana samo na gornjem desnom rubu.

Obdarena konektorima

Jedna od većih razlika u odnosu na Asusov model ROG Maximus Dark Hero jest broj i raspored PCIe konektora. TUF Gaming Z790-PRO WiFi posjeduje ih pet, raznih oblika i brzina. Tako primarni PCIe konektor podržava standard PCIe 5.0 i punu x16 propusnost. Ojačan je metalom, a posjeduje i Q-release polugu za jednostavno uklanjanje grafičke kartice. Ispod njega nalazi se drugi x16 konektor, ali je brzine svega PCIe 3.0 x1. Niže se još nalaze, redom, PCIe 4.0 x4, 3.0 x1 i 4.0 x4 slotovi. Od svih pet, samo je prvi spojen izravno na procesor, dok su ostali spojeni na čipset.

Skidanjem pasivnih hladnjaka s M.2 utora, otkrivaju se ukupno četiri konektora tog tipa. Njima društvo pravi čak pet PCIe konektora raznih fizičkih dužina i komunikacijskih brzina
Skidanjem pasivnih hladnjaka s M.2 utora, otkrivaju se ukupno četiri konektora tog tipa. Njima društvo pravi čak pet PCIe konektora raznih fizičkih dužina i komunikacijskih brzina

M.2 konektora također je napretek; ploča ih nudi ukupno četiri. Prvi i najvažniji spojen je izravno na procesor te donosi brzinu PCIe 4.0 x4. Preostala tri spojena su na čipset te donose identične brzine, s tom razlikom što posljednji podržava i SATA M.2 SSD-ove. Ukupno su tri M.2 utora opremljena jednostavnim pasivnim hladnjakom, koji se skidaju uz pomoć odvijača. Svi su navoji, jednako kao i na ROG Maximus ploči, opremljeni mehanizmom za jednostavno učvršćivanje SSD-a, što je lijepo vidjeti i na ploči iz nižeg segmenta.

Broj SATA konektora danas je standardnih četiri, a dva od njih zakrenuta su i postavljena na desni rub ploče. Kad su USB-ovi u pitanju, možemo reći da ih je dovoljan broj, iako bismo na ploči te cijene voljeli vidjeti veći broj USB Type-A konektora na stražnjem I/O panelu.

RGB osvjetljenje temelji se na samo tri LED-ice, a svoje mjesto našle su ispod gornjeg desnog kuta ploče
RGB osvjetljenje temelji se na samo tri LED-ice, a svoje mjesto našle su ispod gornjeg desnog kuta ploče

Počnimo s internim konektorima. Očekivano, ploča raspolaže jednim USB Type-C konektorom brzine 3.0 Gen 2x2 i podrškom za 30-vatni Power Delivery, te jednim headerom za dva USB-a 3.0 Gen 1 priključka. Osim njih, na dnu se nalaze dva headera za četiri USB 2.0 konektora. Zanimljivo, ploča raspolaže i jednim Thunderbolt headerom. Niti hlađenje nije zapostavljeno – na ploči nalazimo ukupno sedam 4-pinskih konektora, koji se mogu iskoristiti za spajanje ventilatora i vodene pumpe.

Na stražnjoj ploči s konektorima, USB Type-A konektora ukupno je šest. Četiri su USB 3.2 Gen 1 porta (5 Gbit/s), dok su preostala dva, tirkizna, brzine USB 3.2 Gen 2 (10 Gbit/s). Njima su još pridružena dva USB Type-C konektora, od kojih je jedan brzine USB 3.2 Gen 2 (10 Gbit/s), a drugi USB 3.2 Gen 1 (5 Gbit/s). Kad smo se već dotaknuli stražnje pločice, kažimo i to da je ona opremljena jednim DisplayPort i HDMI konektorom, dvjema konektorima za antenu ugrađenog Wi-Fi modula, pet analognih konektora zvučne kartice te jednim Ethernet konektorom.

Srce naponske jedinice jest kontroler Digi+ EPU ASP2100R. Dugovječnosti platforme trebao bi pomoći i velik broj MOSFET-a te kvalitetnih 5K kondenzatora i prigušivača
Srce naponske jedinice jest kontroler Digi+ EPU ASP2100R. Dugovječnosti platforme trebao bi pomoći i velik broj MOSFET-a te kvalitetnih 5K kondenzatora i prigušivača

Iza obje mrežne kartice nalazi se Intelov hardver. Za žičnu mrežu zadužen je Intelov čip I226-V, maksimalne brzine 2,5 Gbit/s, dok se za Wi-Fi koristi Intelov čip AX211. Riječ je o Wi-Fi 6E čipu, i to je jedina razlika, kad je u pitanju mrežna povezivost u odnosu na ROG Maximus Dark Hero, koji podržava Wi-Fi 7. Kad je riječ o anteni, sviđa nam se to što je Asus i ovaj model opremio jednakim Q-antenna konektorom, koji omogućuje jednostavno umetanje antene umjesto napornog šarafljenja. Antena se, naravno, isporučuje uz ploču, i identična je anteni skupljeg modela.

UEFI i softver

Jedna od jačih strana Asusovih ploča redovito je i UEFI. Niti TUF Gaming Z790-PRO WiFi tu nije izuzetak; ploča donosi jednostavno sučelje, nalik onome kod matičnih ploča iz linije ROG, ali u žutoj boji, karakterističnoj za TUF liniju proizvoda. Taj skin translatira se i nakon bolno dugačke instalacije softvera Armoury Crate. UEFI ploče donosi pregršt opcija za podešavanje, a nismo imali nikakvih problema s učitavanjem XMP profila ugrađene memorije te automatskim overklokiranjem.

Središnje upravljačko mjesto je softver Armoury Crate, koji zaista vrvi mogućnostima. Jedna od njih je Detection finder, koji pronalazi najbolji kut antene, osiguravajući najbolji prijem Wi-Fi signala
Središnje upravljačko mjesto je softver Armoury Crate, koji zaista vrvi mogućnostima. Jedna od njih je Detection finder, koji pronalazi najbolji kut antene, osiguravajući najbolji prijem Wi-Fi signala

Asusova ploča TUF Gaming Z790-PRO WiFi nudi dovoljno dobru naponsku jedinicu i za najrastrošnije procesore, dobre mogućnosti hlađenja, novitete kao što su Q-antenna i Q-latch, koji olakšavaju ugradnju komponenti, nižu cijenu u odnosu na modele iz linije ROG, te jednako dobar prateći softver. Zapravo, radi se o toliko zaokruženom uređaju, da se u nekim aspektima još više dovodi u pitanje smisao nabavke (naj)skupljih matičnih ploča. Sve mogućnosti modela TUF Gaming Z790-PRO WiFi dovoljno su dobre za vrlo zahtjevne korisnike, a cijena niža od 400 eura ipak je manje šokantna od onoga što treba platiti za modele najviše klase.

Asus TUF Gaming Z790-PRO WiFi

  • Odlična kvaliteta izrade
  • Dobro riješena naponska jedinica za procesor
  • Vrlo dobro hlađenje VRM-ova
  • Brz i intuitivan UEFI
  • Armoury Crate nudi mnoštvo opcija za rad s pločom
  • Jednostavna ugradnja Wi-Fi antene (Q-antenna)
  • Velik broj PCIe i M.2 konektora
  • Broj USB Type-A portova na stražnjem I/O panelu mogao bi biti i veći
Dodatne mogućnosti 9
Ponuda konektora 7
VRM i hlađenje 9
Performanse 9
Cijena 7
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 370 eura (Idealo.de) Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS
Bug 373 prosinac 2023.