Asus ZenWiFi XD5 - Sjajan balans jednostavnosti i moći
Asusov mesh Wi-Fi sustav vješto balansira između visokih performansi, velikog broja mogućnosti i naklonjenosti manje iskusnim korisnicima, kakvi se inače ne bi nužno usudili kupiti rješenje tog kalibra

Oznaka brzine | AX3000 (2.402 + 574 Mbit/s) |
Bežična povezivost | Wi-Fi 6 (802.11b/g/n/ac/ax) |
Broj adaptera u paketu | 1-3 |
Konfiguracija Wi-Fi antena | 2x2 |
LAN konektori | 2x 10/100/1000 |
Mobilna aplikacija | ASUS Router |
Dimenzije | 88,9 x 88,9 x 86,4 mm |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Nešto skuplji kućni mesh Wi-Fi sustav, ali s obiljem pokrića za svoju cijenu u aspektima mogućnosti, performansi i jednostavnosti korištenja |
Fundamentalni problem kućnih mrežnih uređaja jest to što su za velik dio korisnika prekomplicirani za instalaciju. Tipkovnicu ili monitor znat ćete upogoniti čak i ako ne poznajete razliku između mehaničkih i membranskih prekidača, ili prema čemu se VA matrice razlikuju od IPS-a. No, kada poželite riješiti problem s lošim prijemom Wi-Fi signala u nekim dijelovima doma, tada ipak treba znati razlikovati router od access pointa i razumjeti neke osnovne mrežne pojmove, poput DHCP-a, SSID-a i WAN-a.
Mnogi proizvođači u novije se doba s inherentnom kompleksnošću mrežnih uređaja pokušavaju izboriti tako da njihovu konfiguraciju prebacuju iz neprijateljski nastrojenih web-sučelja u mobilne aplikacije, koje su širokim masama "bliže" i intuitivnije. Stava smo kako je taj pristup ispravan, ali sama izvedba u pravilu je manjkava; takve su aplikacije notorno spore, zbunjujuće i sklone rušenju.
Blistavi izuzeci, srećom, postoje, a jedan od najistaknutijih upravo je Asus. Zahvaljujući zaista izvrsnoj mobilnoj aplikaciji, jednostavno nazvanoj ASUS Router, tvrtkine routere i access pointove u rad će znati pustiti praktički svatko, a potom i pregledavati i namještati najvažnije parametre njihova rada.
Jedan, dva ili tri
U to smo se uvjerili već u prvim minutama korištenja uređaja ZenWiFi XD5. Riječ je o mesh Wi-Fi sustavu, namijenjenom drastičnom poboljšanju dometa i brzine kućne bežične mreže, koji se prodaje u varijantama s jednim, dva ili tri mesh čvora. Radi se o čvorovima oznake AX3000, što znači da podržavaju bežični standard Wi-Fi 6 (802.11ax, i sve starije) te da maksimalna teoretska bežična propusnost iznosi 3.000 Mbit/s. Ta je brojka dobivena zbrajanjem maksimalne teoretske Wi-Fi 6 propusnosti u 5-gigahercnom frekvencijskom pojasu (2.402 Mbit/s), s onom u 2.4-gigahercnom pojasu (574 Mbit/s). U praksi će te brojke drastično varirati, u ovisnosti o nizu parametara, poput kvadrature i rasporeda prostorija korisnikova doma, broja i vrste zidova (armirani beton, knauf pregrade ili nešto treće) i zagušenosti radijskog prostora drugim, susjednim bežičnim mrežama.
Upravo zbog toga treba biti oprezan s preporukama proizvođača, prema kojima je jedan ZenWiFi XD5 čvor dovoljan za domove do 220 m2, dva za 325 m2, a tri za oko 460 m2. U kućama s više etaža i mnoštvom zidova od armiranog betona, dva čvora zasigurno neće biti dostatna za pokrivanje navedene, ogromne kvadrature. Istodobno, teško nam je zamisliti stan u kojem komplet s dva čvora neće biti dostatan.
Kako god, dobro razmislite o vašim stvarnim potrebama te uzmite u obzir kako se komplet s dva čvora doima poput zlatne sredine. Takva mu je i cijena: košta 240 eura. Jedan komad Asusova mesh čvora stoji 133 eura, a za pakiranje s tri čvora valja izdvojiti 370 eura. Nipošto se, dakle, ne radi o najjeftinijem takvom rješenju na tržištu, jer neki konkurenti, poput D-Linka, nude komplete od tri Wi-Fi 6 mesh čvora za manje od 200 eura. Ipak, Asus nešto višu cijenu nastoji opravdati na drugim poljima – nastoji, i uglavnom uspijeva, u što smo se uvjerili testiranjem mesh sustava ZenWiFi XD5, u izvedbi s dva čvora.
Prostorno neupadljivi
Izvana, Asusovi nodeovi izgledaju dopadljivo, a istodobno i neupadljivo, što ih čini estetski uspjelima, jer ni na koji način neće nagrditi vaš dom. Pretpostavljamo da će se u većinu okolina skladnije uklopiti u testiranoj bijeloj izvedbi, no također su dostupni i u crnoj boji.
Kockasta kućišta čvorova načinjena su od plastike, vanjskih su dimenzija od 89x89x86 milimetara te teže samo tristotinjak grama. Područje ispod Asusova amblema svjetlošću nas informira o statusu sustava: crvena boja znači da nema internetske konekcije, zelena da se odvija optimizacija sustava, bijela da sve funkcionira besprijekorno, i slično.
Svaki čvor straga ima tri konektora: za napajanje (pripadajući adapter je priložen), te dva gigabitna RJ45 porta, namijenjena povezivanju s routerom i drugim mrežnim uređajima. Neke internetske trgovine navode da se radi o 100-megabitnim LAN priključcima, ali to je, srećom, pogrešno. Svi čvorovi interno su opremljeni 2x2 konfiguracijom skrivenih antena te podržavaju bežične standarde Wi-Fi 6 (802.11ax) i sve starije. Čitav sustav radi, naravno, dvopojasno, pri 2,4 i 5 GHz, a podržani su kanali propusnosti od 20 i 40 Hz u 2,4-gigahercnom pojasu, odnosno od 20, 40, 80 i 160 Hz u 5-gigahercnom pojasu.
Prije no što se pozabavimo instalacijom i iskustvom korištenja, kažimo još kako Asus sa sustavom isporučuje vijke i tiple za opcionalnu zidnu montažu čvorova. Kad fiksirate vijke na željena mjesta, čvorove ćete na njih objesiti pomoću za to predviđenih utora, smještenih na njihovu donju stranu. Riječ je o vrlo zgodnom detalju, koji nas lišava potrebe da odgovarajuće vijke i ostalu opremu tražimo po specijaliziranim trgovinama.
Jednostavni koraci
Instalacija Asusova mesh sustava ZenWiFi XD5 izvodi se tako da se postojeći router mrežnim kabelom, koji je također priložen, poveže s LAN/WAN konektorom na čvoru. Taj je konektor obilježen plavom bojom pa ga je nemoguće promašiti. Nakon uključenja čvora, valja preuzeti mobilnu aplikaciju ASUS Router, dostupnu za Android i iOS, te u njoj odraditi inicijalno postavljanje sustava. Aplikacija nudi više načina prepoznavanja netom aktiviranog čvora – automatski (pomoću SSID-a, koji on emitira), ali i ručnim spajanjem na njegov SSID, kao i skeniranjem QR kôda na dnu uređaja, što će brojnim korisnicima biti najzgodnije. U postupku inicijalne konfiguracije morat ćete odrediti naziv i lozinku vaše kućne bežične mreže, i podatke za pristup konfiguracijskom sučelju mesh sustava. Kad aplikacija obavi sve potrebne provjere postojeće mrežne infrastrukture, uspostavi bežičnu mrežu i omogući bežični pristup Internetu, što traje nekoliko minuta, preostaje vam odabrati proizvoljnu poziciju za drugi Asusov čvor, uključiti i njega te ga, korištenjem iste mobilne aplikacije, dodati u sustav. Ako ste ZenWiFi XD5 kupili u kompletu s dva ili tri čvora, oni su tvornički upareni, pa u tom slučaju samo treba pričekati da se međusobno prepoznaju i bežično povežu. Ako niste, nema veze – dodavanje drugog, trećeg i svakog narednog čvora u aplikaciji ASUS Router svedeno je na pritisak tipke "Add Node" i praćenje nekolicine jednostavnih koraka.
ASUS Router - Upravljanje pomoću mobilne aplikacije
Aplikacija ASUS Router, besplatno dostupna za Android i iOS, koristi se za inicijalno namještanje Asusova mesh sustava, kao i za njegovu konfiguraciju i praćenje rada. Izuzetno je intuitivna dizajna, trenutačno reagira na podražaje te vješto objedinjuje funkcije namijenjene manje iskusnim korisnicima, s opcijama za napredne, koje su malo dublje zakopane, ali još uvijek lako dostupne. Podijeljena je na pet kategorija: Home, Devices, Insight, Family i Settings.
Kategorija Home sadrži sve najvažnije: pregled žičnih i bežičnih klijenata spojenih na pojedine čvorove našeg mesh sustava, grafičko praćenje dolaznog i odlaznog prometa u stvarnom vremenu (download i upload), provjeru zauzeća procesora i RAM-a čvorova, tipke za dodavanje novih čvorova te optimizaciju postojećeg sustava, sve relevantne postavke Wi-Fija, i tako dalje. Tu ćete također moći isključiti notifikacijsku LED-icu na čvorovima, preimenovati ih, provjeriti njihovu IP adresu u kućnoj mreži, i koješta drugo.
Kategorija Devices nudi pregled svih žičnih i bežičnih uređaja u kućnoj mreži. Kad odaberemo željeni, možemo mu brzinski limitirati brzinu downloada i uploada, ili ga pridružiti nekom "obiteljskom" profilu. Profili se definiraju unutar kategorije Family. Ideja je da ćete tu dodati sve članove vašeg kućanstva, svakome od njih pridružiti uređaje koji mu pripadaju, te tada za svaku osobu, odnosno njezine uređaje, odrediti postavke sigurnog surfanja (mogu se blokirati maliciozne stranice, oglasi, stranice za odrasle i slično) i, eventualno, ograničiti pristup Internetu u željenim vremenskim intervalima. Zapravo se, dakle, radi o svojevrsnim roditeljskim kontrolama, koje ćete u praksi najviše koristiti upravo kako biste djeci vremenski ograničili pristup Internetu, ili ih držali podalje od nepoćudnih sadržaja.
U kategoriji Insight nalaze se neke općenite Asusove preporuke za izvlačenje maksimuma iz mesh sustava ZenWiFi XD5, a kategorija Settings krije upravo to – postavke za sve dijelove sustava, uključujući one naprednije. Za korisnike koji planiraju često boraviti u izborniku Settings imamo preporuku: radije otvorite internetski preglednik na vašem računalu, u adresnu traku upišite router.asus.com te konfiguraciju sustava vršite preko web-sučelja. Tu ćete pronaći apsolutno sve opcije i mogućnosti koje ZenWiFi XD5 nudi, osnovne i napredne, a koje je ipak lakše namještati tako, nego preko mobilne aplikacije. To osobito vrijedi za stvari poput konfiguracije port forwardinga, firewalla, QoS-a i sličnih. Ako ne znate što išta od navedenog znači, nema veze – držite se Asusove mobilne aplikacije. Upravo je u tome ljepota Asusova pristupa: ZenWiFi XD5 uistinu mogu koristiti ljudi svih profila i razina znanja.
Za optimalno pozicioniranje sekundarnog čvora vrijede uobičajena pravila: neka on bude blizu mjesta gdje imate problema s prijemom bežičnog signala, ali još uvijek ne toliko daleko od "primarnog" čvora, da s njime ne može uspostaviti bežičnu konekciju. Smještate li čvorove na različite etaže vaše kuće, poželjno je da budu na približno sličnoj poziciji po vertikali. To su, doduše, tek općenite smjernice – ovisno o veličini vašeg doma, rasporedu prostorija te debljini i vrsti zidova, sustav će se možda bolje ponašati u nestandardnim pozicijama. U svakom slučaju, do najboljih rezultata dolazi se eksperimentiranjem.
Automatsko prebacivanje
Jednom kad uspješno uspostavite konekciju između čvorova, slobodni ste započeti s korištenjem vašeg novog kućnog Wi-Fija, koji sada ima drastično povećan domet i propusnost, ali i osobinu automatskog prebacivanja uređaja između pojedinih čvorova, u ovisnosti o kvaliteti bežičnog signala. Drugim riječima, kada se šetate između prostorija, vaš će mobitel samostalno preskočiti na onaj čvor koji mu u danom trenutku isporučuje kvalitetniju bežičnu konekciju, a bez ikakvih prekida u radu. Zanimljivo je da Asus nudi mogućnost ručnog namještanja jačine signala (RSSI – Received Signal Strength Indicator) kod koje će dolaziti do prebacivanja na drugi čvor, i to za 2,4 i 5-gigahercni pojas zasebno. Dotična se funkcija nalazi unutar web-sučelja, pod Network Tools > Smart Connect Rule. U slučaju da nismo posve zadovoljni kako prebacivanje između čvorova u našem domu radi u automatskom režimu, sjajno je što si tako možemo pomoći; kod brojnih konkurentskih mesh sustava ta je opcija sakrivena od korisnika.
Tehnologija AiMesh - Svi sa svima
ZenWiFi XD5 može se koristiti zasebno, kao jedinstveni mesh sustav, ali ako posjedujete bilo koji Asusov komad mrežne opreme s podrškom za tehnologiju AiMesh, dobro je znati da se svaki takav uređaj može iskoristiti za daljnje proširenje i poboljšanje kućnog Wi-Fija. Naime, svi tvrtkini uređaji s oznakom AiMesh međusobno su uparivi, odnosno povezivi u bežični mesh sustav, što je odlična vijest za njihove vlasnike, uključujući i one koji posjeduju Asusove starije routere. Naime, tajvanska je tvrtka mnoge svoje vremešne modele učinila dijelom AiMesh "ekosustava" jednostavnom nadogradnjom firmwarea.
Svim uređajima, koji su dio AiMesh sustava, možemo upravljati preko opisane mobilne aplikacije ASUS Router i Asusova konfiguracijskog web-sučelja. U njima se također vrši i optimizacija topologije tako izgrađenog mesh sustava, što je osobito značajno kad je on sastavljen od uređaja različitog tipa.
Ujedno, radi se i o odličnom zalogu za budućnost; primjerice, relativno jednostavni mesh sustav, kao što je ZenWiFi XD5, u bilo kojem trenutku moći ćete proširiti pomoću tvrtkinih naprednijih kućnih routera iz linija ROG i TUF, čime će broj mesh čvorova u vašem domu efektivno porasti za jedan.
Performanse mesh sustava izrazito je teško kvantificirati, a osobito onako kako će njihovim budućim vlasnicima biti smislen, jer će one izuzetno ovisiti o radnoj okolini, kao i o mogućnostima konkretnog uređaja, kojim se bežično spajamo na sustav. ZenWiFi XD5, sastavljen od dva čvora, testirali smo u obiteljskoj kući površine od oko 200 m2, podijeljene na dvije etaže, i to u dvije situacije: da se oba čvora nalaze na istoj etaži, te da je jedan čvor smješten u prizemlju, a drugi na katu. Kako bismo dobili što realniju sliku performansi sustava, za mjerenje propusnosti bežične mreže namjerno nismo koristili najbolju dostupnu nam bežičnu mrežnu karticu, već "narodski" uređaj – mobitel. Radilo se o Samsungovom modelu Galaxy S22 Plus, čija integrirana bežična mrežna kartica podržava standard Wi-Fi 6.
Kad su se oba čvora nalazila na istoj etaži, mobitelom smo u svakom kutku prostora mjerili stabilnu propusnost od 350 Mbit/s. Kada smo se prebacili na drugu etažu, a bez mijenjanja položaja mesh čvorova, propusnost je pala na još uvijek posve upotrebljivih 65 Mbit/s. S obzirom na to da se u tom slučaju između čvorova i mobitela nalazila armirana betonska deka, radi se o iznenađujuće dobrom rezultatu, iz kojeg se može zaključiti kako bi za jednu dvoetažnu kuću dostatan mogao biti i samo jedan čvor Asusova mesh sustava ZenWiFi XD5.
Još smo zanimljivije rezultate postigli nakon prebačaja sekundarnog mesh čvora na drugu etažu. On se glatko povezao s "primarnim" čvorom, a mobitel je na toj drugoj etaži pokazao propusnost od 320 Mbit/s. Drugim riječima, sustav se ponašao praktički identično kao da se nalazimo na etaži na kojoj su primarni čvor i router davatelja internetske usluge – impresivno!
U kombinaciji s uređajem koji ima moćnu bežičnu mrežnu karticu, koja u potpunosti može iskoristiti 2x2 kombinaciju antena u Asusovim čvorovima, u sličnim se uvjetima dobivaju propusnosti od preko 800 Mbit/s u 5-gigahercnom frekvencijskom pojasu, odnosno oko 120 Mbit/s u 2,4-gigahercnom pojasu.
S takvim performansama na umu, a uzimajući u obzir intuitivnost konfiguracijsko-upravljačke aplikacije ASUS Router i sve ostale opisane odlike Asusova mesh sustava, dojma smo kako ZenWiFi XD5 uspijeva opravdati svoju cijenu. Riječ je o moćnom i svestranom rješenju, koje će većini korisnika trajno riješiti sve probleme s kućnom bežičnom mrežom.
Asus ZenWiFi XD5
- Izvrsna pokrivenost bežičnim signalom
- Uvjerljive performanse
- Odlična mobilna aplikacija
- Jednostavna konfiguracija i praćenje rada
- Brojne korisne funkcije (roditeljske kontrole, QoS, VLAN-ovi, Wi-Fi za goste)
- Lako proširenje s dodatnim čvorovima i svim Asusovim AiMesh mrežnim uređajima
- Mogućnost zidne montaže
- Dopadljiv dizajn
- Nešto viša cijena
- Rado bismo vidjeli podršku za Wi-Fi standard Wi-Fi 6E (6 GHz pojas)
- Čvorovima bi dobro došao još poneki LAN port za kompleksnije kućne instalacije