Asus TUF Gaming AX4200 - Moćno i povoljno kućno mrežarenje

Dobitna kombinacija uvjerljivih performansi, velikog broja korisnih funkcija, jednostavnog upravljanja i razumne cijene

Davor Šuštić nedjelja, 7. svibnja 2023. u 06:00
  Specifikacije
Oznaka brzine AX4200 (3.603 + 574 Mbit/s)
Podržani bežični standardi Wi-Fi 6 (802.11b/g/n/ac/ax)
Konfiguracija bežičnih antena 2x2 (2,4 GHz), 3x3 (5 GHz)
Konektori 1x WAN (2,5 Gbps), 4x LAN (10/100/1000)
Upravljanje ASUS Router
Dimenzije i masa 265 x 175 x 60 mm, 547 g
Jamstvo 2 godine
Dojam Izvrstan kućni router, uvjerljivih performansi i pojedinih prilično impresivnih mogućnosti

TUF Gaming AX4200 trenutačno je jedan od najzanimljivijih kućnih routera, zbog kombinacije naprednih mogućnosti i vrlo razumne cijene, koja na domaćem tržištu iznosi oko 120 eura. U smislu tehničkih specifikacija, radi se o kopiji Asusova modela RT-AX59U, koji smo nedavno opisivali, ali uz jednu bitnu i smjesta očitu razliku: dok se RT-AX59U svojim estetiziranim kućištem i skrivenim antenama nastoji što bolje stopiti s okolinom, TUF Gaming AX4200 to ne može, zapravo niti ne želi. Riječ je o routeru agresivne "gejmerske" vanjštine, ukrašenom oštrim linijama, velikim otvorima za ventilaciju i narančastim detaljima, opremljenom s četiri velike vanjske, stršeće antene.

Četiri velike antene pokrivaju velik prostor brzim i stabilnim Wi-Fijem
Četiri velike antene pokrivaju velik prostor brzim i stabilnim Wi-Fijem

Kao što mu se iz naziva može iščitati, TUF Gaming AX4200 kategoriziran je kao AX4200 bežični router. To znači da nudi podršku za bežični standard Wi-Fi 6 (802.11ax) i sve starije, te kako u 2,4-gigahercnom frekvencijskom pojasu ostvaruje maksimalnu teoretsku propusnost od 574 Mbit/s, a u 5-gigahercnom od 3.603 Mbit/s.

Poput svojeg neupadljivog brata, TUF Gaming AX4200 nudi antene u 2x2 konfiguraciji u 2,4 GHz pojasu, odnosno 3x3 konfiguraciji u 5 GHz pojasu. Razlika je u tome što kod TUF-a nisu ugrađene u kućište routera, već se radi o četiri velike vanjske antene, koje možemo proizvoljno rotirati, odnosno orijentirati u željenim smjerovima. Zahvaljujući tome, TUF Gaming AX4200 nudi bolje bežične performanse, kako u smislu dometa, tako i brzine prijenosa podataka. O koliko se kvalitetnom Wi-Fiju radi, najbolje ilustrira anegdota s testiranja. TUF Gaming AX4200 postavili smo na tavan obiteljske kuće, a po etažama rasporedili smo kvalitetne Asusove mesh čvorove ZenWiFi XD5 i ROG Rapture GT6. Mnogi bežični uređaji u kući nisu se prebacivali na spomenute mesh čvorove, jer im kvaliteta konekcije prema routeru TUF Gaming AX4200 nikad nije pala na dovoljno nisku razinu, unatoč tome što se on fizički nalazio mnogo dalje od svih mesh čvorova. U istoj je situaciji RT-AX59U gubio konekciju s klijentima, nakon što bismo ih preselili na drugu etažu.


AiMesh - Nepodnošljiva lakoća uparivanja

Poput svih ostalih novijih Asusovih routera, TUF Gaming AX4200 podržava tehnologiju AiMesh, stoga se može učiniti dijelom mesh sustava, a bez razbijanja glave oko problematike kompatibilnosti s tvrtkinim mesh čvorovima. Svi modeli koji podržavaju AiMesh, sigurno će međusobno surađivati. TUF Gaming AX4200 može funkcionirati kao glavni router unutar mesh sustava, dakle, prvi uređaj koji ćete postaviti nakon routera s kojim uspostavljate internetsku konekciju, ili kao mesh čvor, što je praktično u situacijama kada kod kuće već imate neki moćniji Asusov router. Iskušali smo ga u kombinaciji s dva tvrtkina mesh čvora ZenWiFi XD5 i dva čvora ROG Rapture GT6. Tako izgrađena bežična mreža, sastavljena od pet uređaja, iz triju različitih linija, ponašala se besprijekorno, uz centralno upravljanje preko aplikacije ASUS Router, glatko prebacivanje uređaja između klijenata, i sve ostale blagodati modernih mesh sustava.


S time na umu, TUF Gaming AX4200 dobar je izbor za stanove svih veličina, kao i za kućanstva s dvije etaže, koja u cijelosti može pokriti bežičnim signalom. Ovisno o udaljenosti od routera i kvaliteti bežične mrežne kartice u samom klijentskom uređaju, možete računati na bežične brzine koje sežu preko 1 Gbit/s (5 GHz pojas, Wi-Fi 6 konekcija), a rijetko padaju ispod 200 Mbit/s (2,4 GHz pojas).

Naravno, na lokacijama s vrlo kompliciranom konfiguracijom prostorija i velikim brojem armiranih betonskih zidova svejedno se mogu javiti problemi s dohvaćanjem bežičnog signala. Rješenje u tom slučaju jest uparivanje routera s nekim od Asusovih mesh čvorova.

Čvršći portovi

Osim prema bežičnim performansama, TUF Gaming AX4200 od modela RT-AX59U razlikuje se i u ponudi konektora. Na stražnjoj strani uređaja nalazi se jedan USB 3.2 Gen 1 port (RT-AX59U ima dva USB porta), ali zato je tu 2,5-gigabitni WAN port te četiri gigabitna LAN konektora. Podsjećamo, RT-AX59U raspolaže gigabitnim WAN portom i ima samo tri LAN priključka.

WAN port je 2,5-gigabitni, a od četiri gigabitna LAN porta, prva dva podržavaju agregaciju
WAN port je 2,5-gigabitni, a od četiri gigabitna LAN porta, prva dva podržavaju agregaciju

Kako se radi o uređaju iz linije TUF, svi portovi imaju metalna ojačanja. Očvrsnuti su i prihvati antena, a proizvođač također ističe da je, optimizacijom položaja aluminijskih pasivnih hladnjaka i otvora za ventilaciju, postigao visoku učinkovitost pasivnog rashladnog sustava. U praksi nam se uređaj pokazao potpuno stabilnim, stoga o pregrijavanju zaista nema govora.

Spomenuti USB port može se iskoristiti za spajanje vanjskih diskova, čiji će sadržaj potom biti mrežno dijeljen, za povezivanje i mrežno dijeljenje pisača, ali i za dodavanje 3G/4G/LTE donglea, koji u tom slučaju postaje rezerva u slučaju pada žične internetske konekcije. Ako nemate ili ne želite koristiti takav dongle, tu je opcija aktivacije USB tetheringa na mobitelu. Nakon što mobitel USB kabelom spojite s Asusovim routerom, router će ga iskoristiti kako bi uspostavio internetsku konekciju.

Dva uređaja dijele hardversku platformu – MediaTek Filogic 830, sastavljenu od SoC-a MT7986A, koji ima četiri ARM Cortex-A53 jezgre takta 2 GHz, te radijski modul MT7976DA. Spomenutim 2,5-gigabitnim WAN portom upravlja kontroler MaxLinear GPY211, a gigabitni četveroportni switch (konektori LAN1-LAN4) jest MediaTekov MT7531. Prva dva LAN porta (LAN1 i LAN2) podržavaju agregaciju, dakle, moguće ih je iskoristiti za združivanje dviju (maksimalno gigabitnih) internetskih konekcija, ako nam je takvo što dostupno na mjestu instalacije.

Veliki otvori za ventilaciju i integrirani pasivni aluminijski hladnjaci brinu se za odvođenje topline iz routera
Veliki otvori za ventilaciju i integrirani pasivni aluminijski hladnjaci brinu se za odvođenje topline iz routera

Platforma raspolaže s 512 MB DDR4 RAM-a i 256 MB flash memorije, na koju je pohranjen firmware. Usporedbe radi, RT-AX59U ima upola manje RAM-a i flash memorije.

Napredna bežičnost

Navedeni radijski modul podržava 1024-QAM modulaciju. QAM (Quadrature Amplitude Modulation) tip je modulacije gdje se moduliraju dva sinusoidna vala, međusobno fazno pomaknuta za 90°, te u tom procesu nastaju amplitudne i fazne varijacije. Unutar tih varijacija prenose se bitovi. Što višu razinu QAM-a možemo postići, bežična mreža imat će veću propusnost, stoga 1024-QAM predstavlja značajan skok u odnosu na 256-QAM, kolika je bila maksimalna gustoća bežičnih mreža temeljenih na standardu 802.11ac.

Također je podržano OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) multipleksiranje. OFDMA svaki bežični kanal dijeli na mnogo manjih "potkanala", kako bismo unutar svakog kanala mogli ugurati veći broj klijenata (bežično spojenih uređaja) i osigurati da oni istodobno komuniciraju s routerom. Konkretno, radi se o 9 klijenata u 20-megahercnom kanalu, 18 u 40-megahercnom kanalu, i njih 37 u 80-megahercnom kanalu. Router tada svakom klijentu može dodijeliti onoliku propusnost kolika mu je potrebna, već prema tome za što ga koristimo (surfanje Internetom, gledanje 4K videa i slično). Ako mrežni uređaj zaključi da neki bežični klijent iziskuje da mu se dodijeli čitav kanal, u stanju je učiniti upravo to. Konzistentnost u isporuci bežičnog signala prema klijentu, koja se tako postiže, osigurava veću stabilnost signala, i osobito je značajna na lokacijama gdje bežičnu mrežu istodobno koristi ogroman broj uređaja.

Bijele LED-ice na gornjoj strani routera informiraju nas o aktivnosti žične i bežične mreže. Prema potrebi, naravno, mogu se isključiti
Bijele LED-ice na gornjoj strani routera informiraju nas o aktivnosti žične i bežične mreže. Prema potrebi, naravno, mogu se isključiti

Još vrijedi spomenuti da su u 5-gigahercnom pojasu, uz preduvjet da koristimo bežični standard Wi-Fi 6, dostupne propusnosti kanala od 20, 40, 80, ali i 160 MHz. Potonju valja aktivirati ručno, a tvornički je deaktivirana – vjerojatno zbog činjenice da se u nekim dijelovima svijeta ne smije koristiti. Taj zadatak obavlja se unutar web-sučelja, a odgovarajuća opcija nalazi se u izborniku Wireless > General > Channel bandwidth > Enable 160 MHz.

More funkcija

Konfiguracija routera TUF Gaming AX4200 izvodi se preko odlične mobilne aplikacije ASUS Router, koja nudi promjenu postavki routera, pregled spojenih klijenata, praćenje dolaznog i odlaznog prometa, nadziranje zauzeća resursa, upravljanje roditeljskim kontrolama i niz drugih radnji.

Moćno web-sučelje obiluje opcijama za zahtjevnije korisnike
Moćno web-sučelje obiluje opcijama za zahtjevnije korisnike

Također, izvediva je preko web-sučelja, koje je namijenjeno iskusnijim korisnicima, jer sadrži omanju planinu opcija i mrežaških, prosječnom čovjeku nerazumljivih, skraćenica. Tu ćete pronaći sekciju za konfiguriranje VPN servera i port forwardinga, opcije za fino ugađanje rada bežičnih antena, izbornik za odabir načina rada (bežični router, access point, repetitor, media bridge, AiMesh čvor) i koješta drugo.

Značajki je previše da bismo ih sve opisali, ali neke ipak vrijedi istaknuti. Jedna od njih je AiProtection. Dotična je razvijena u suradnji s Trend Microm, a nudi kolekciju alata za analizu sigurnosti routera, blokiranje poznatih malicioznih stranica, dvosmjerno sprečavanje intruzije (DDoS napadi i slično) te zaštitu mreže od zaraženih računala. Svaki spomenuti segment AiProtectiona individualno se može uključiti i isključiti.


Mobile Game Mode - Prioritet za mobilne igrače

Još jedna razlika između Asusova routera TUF Gaming AX3200 i RT-AX59U jest takozvani Mobile Game Mode. Dotična funkcija aktivira se unutar aplikacije ASUS Router, a namijenjena je automatskoj prioritizaciji prometa koji dolazi s uređaja na kojem je Mobile Game Mode aktiviran. Drugim riječima, mrežni podaci koji putuju u i iz vašeg mobitela, imat će prioritet pred svime ostalim čime se router bavi, a sve to s ciljem poboljšanja iskustva mobilnog igranja. Samim time, Mobile Game Mode može se koristiti samo kada se nalazite u dometu kućne mreže, i samo na uređaju na kojem je aktiviran.


S AiProtectionom kombinira se Instant Guard, tehnologija koja koristi Asusove kućne routere, kao što je TUF Gaming AX4200, za privatno VPN tuneliranje. Ako se ne osjećate ugodno prilikom korištenja besplatnih javnih bežičnih mreža, Instant Guard u jednom će vam kliku uspostaviti enkriptiranu VPN konekciju s vašim kućnim routerom, koji tada postaje VPN server. Tako bivate zaštićeni od drugih uređaja u javnoj mreži, a AiProtection pritom pruža dodatnu razinu zaštite. Naravno, dok se sve to događa, vaša kućna mreža nastavlja uredno raditi.

Spomenimo još i VPN Fusion, tehnologiju koja priskače u pomoć u situacijama kad netko od ukućana želi koristiti VPN tuneliranje, primjerice, za zaobilaženje regionalnih ograničenja prilikom korištenja video ili glazbenih servisa, a netko drugi bi istodobno htio igrati mrežnu igru. Tradicionalno bi to značilo da će se igrač loše provesti, jer će podaci putovati kroz VPN tunel, što će rezultirati visokim pingom i potencijalnim packet lossom. VPN Fusion omogućuje nam da odaberemo kućne uređaje koji će imati pristup "normalnom" Internetu u slučaju korištenja VPN tuneliranja. Tehnologija također omogućuje istodobno spajanje na više VPN servera te povezivanje željenih klijenata na različite VPN tunele. To znači kako može poslužiti i u situacijama kada želimo da neki kućni uređaj, poput set-top boxa, misli da se nalazi u nekoj drugoj zemlji.

Impresivno je koliko je korisnih mogućnosti Asus ugurao u router koji košta 120 eura, i koliko uvjerljive performanse on postiže u svakodnevnom radu, bilo da se koristi samostalno, bilo u kombinaciji s tvrtkinim mesh čvorovima. Zbog svega toga, TUF Gaming AX4200 zaslužuje svesrdnu preporuku.

Asus TUF Gaming AX4200

  • Uvjerljive žične i bežične performanse
  • Odlična mobilna aplikacija
  • Jednostavna konfiguracija i praćenje rada
  • Brojne korisne funkcije (roditeljske kontrole, AiProtection, QoS, VPN Fusion, Wi-Fi za goste)
  • Lako proširenje dodatnim čvorovima i svim Asusovim AiMesh mrežnim uređajima
  • Mogućnost zidne montaže
  • Odličan omjer uloženog i dobivenog
  • Rado bismo vidjeli podršku za standard Wi-Fi 6E (6 GHz pojas)
Performanse 9
Isplativost 9
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 120 eura Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS

 

 

Bug 367 lipanj 2023.