HAKOM upozorava na novu vrstu prijevare putem SMS-a

HAKOM je jutros na službenim stranicama objavio upozorenje o novoj vrsti prijevare putem SMS poruka – za sada se čini kako su ugroženi samo korisnici mobilnih uređaja s Androidom

Stjepan Bilić petak, 23. veljače 2018. u 13:27

HAKOM (Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti) je jutros na službenim stranicama objavio upozorenje o novoj vrsti prijevare putem SMS poruka. Za sada se čini kako su novim načinom prijevare ugroženi samo korisnici uređaja s Androidom.

Prijetnja ponovno dolazi pomoću mobilnih aplikacija koje u tajnosti izvršavaju radnje koje u stvarnosti ne bi trebale – šalju SMS poruke prema posebnim telefonskim brojevima s posebnom tarifom. Najnoviji način prijevare je posebno loš iz razloga što se cijeli proces slanja poruka odvija bez potrebe za interakcijom s korisnikom kao što je bilo potrebno u ranijim slučajevima.

Izgleda da je riječ o jednostavnim igrama, specijalnim fontovima ili efektima za kameru koje se legalno mogu preuzeti u Google trgovini, kao i nekim od neovlašteno preuzetih aplikacija s probijenom zaštitom (npr. aplikacija za navigaciju). Nakon instalacije takve aplikacije, koja prividno služi drugoj svrsi, maliciozni kod sam, bez znanja i dopuštenja korisnika, šalje SMS poruke na neki od kratkih kodova za usluge s posebnom tarifom. Time se stvara neplanirani i neželjeni trošak korisniku, a slanje riječi 'stop' na kratki kod u ovakvoj prijevari ne mora nužno riješiti problem jer maliciozna aplikacija može ponovo korisnika prijaviti na uslugu sve dok je instalirana na mobitelu.

HAKOM nažalost ne navodi o kojim je točno spornim aplikacijama riječ, ali kako se vidi iz službenog priopćenja radi se o jednostavnijim igrama, specijalnim fontovima ili efektima za kameru. Stoga, ako imate potrebe za instalacijom ovakvih aplikacija obratite malo više pozornosti na iste.

Iz HAKOMA također savjetuju da provjerite kakva sve prava zahtjeva pojedina aplikacija. Na primjer, ako se radi o efektima za kameru, malo je vjerojatno da će joj trebati pristup SMS porukama ili telefonskim pozivima. Takve bi aplikacije nabolje bilo izbjegavati.

Također HAKOM savjetuje kako korisnici mogu kod svog operatera zatražiti i zabranu slanja i primanja poruka s brojeva s posebnim tarifama. No, u tom slučaju nećete moći ni plaćati parking putem mobilnog telefona jer se i on ubraja u telefonske brojeve s posebnom tarifom.

U slučaju da vam stigne neočekivano velik račun za mobilne usluge, iz HAKOM-a savjetuju da platite nesporni dio računa u za to predviđenom roku (30 dana), te da na ostatak uložite prigovor kod svog operatera. Jedino tada će HAKOM moći intervenirati u slučaju da vam prigovor od strane operatera bude nepovoljno riješen.

HAKOM trenutno obavlja inspekcijski nadzor u vezi s ovim slučajem. Više o slučaju možete pročitati na službenim stranicama HAKOM-a. Sve i ako niste preuzeli neku od malicioznih aplikacija, nije zgorega provjeriti koje aplikacije korisnici Androida smatraju općenito lošima (zbog moguće povrede privatnosti, reklama, lažno navedenih mogućnosti i dr.) – pogotovo što se na popisu nalaze i neke najpopularnije – poput ES File Explorera, Clean Mastera, GO Launchera i dr. Ove aplikacije nisu maliciozne, ali im je upitna kvaliteta.