Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

poruka: 1.692
|
čitano: 640.443
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

jel si ih ispekao :)   ????

12 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Frend nikako da pošalje svoju 6870. Trebao sam ih davno već riješit ali nikako da stigne. A neda mi se jednu po jednu jer trenutno imam dosta obaveza pa ih hoću obje istovremeno ispeć, ubacit u komp da vidim jel rade i onda svaka svojim putem

Noob na koob ;)
7 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

ok javi rezultate :)

11 godina
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Da li vi na pećnici palite i donji grijač ili samo gornji i na koju razinu stavite pleh, da li je pleh sto blize gore grijaču ili skroz dole? idem danas ispec 3 grafičke, kad se zagrije na 200 kad otvoris pecnicu veliki dio topline izade van tako da vise nije 200 ili kako to ide?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Pozdrav ljudi, evo mene nakon dugo vremena.

 

Imam pitanje u vezi grafe HD6770. Naime grafa je počela malo trokirati, točnije pregrijavanje je problem. 

Sada imam jedan dio kučišta skinut dolje, te sad radi kolko-tolko, a ak ga stavim gore mi rikne tj pojave se one sick crte na ekranu.

Npr. kad igram GRID 2 i zaletim se negdje pojave se lagano te crte (u manjem intezitetu) al nestanu kad nastavim vozit.

Zanima me dal da stavim neki vent koji će ju hladit, dal bi on popravio donekle problem, il već ako će bit krajnje potrebno da ju stavim u pećnicu.

Ako uopće ima spasa za nju. 

 

Planiram kupit novu za mjesec, dva pa mi ovo neće bit problem, al želim da još izdrži ta 2 mjeseca.

Ako ima tko kakav prijedlog bio bih mu zahvalan. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
hardrock kaže...

Pozdrav ljudi, evo mene nakon dugo vremena.

 

Imam pitanje u vezi grafe HD6770. Naime grafa je počela malo trokirati, točnije pregrijavanje je problem. 

Sada imam jedan dio kučišta skinut dolje, te sad radi kolko-tolko, a ak ga stavim gore mi rikne tj pojave se one sick crte na ekranu.

Npr. kad igram GRID 2 i zaletim se negdje pojave se lagano te crte (u manjem intezitetu) al nestanu kad nastavim vozit.

Zanima me dal da stavim neki vent koji će ju hladit, dal bi on popravio donekle problem, il već ako će bit krajnje potrebno da ju stavim u pećnicu.

Ako uopće ima spasa za nju. 

 

Planiram kupit novu za mjesec, dva pa mi ovo neće bit problem, al želim da još izdrži ta 2 mjeseca.

Ako ima tko kakav prijedlog bio bih mu zahvalan. 

 Kad si ti njoj promjenio termalnu pastu i očistio hladnjak? To bi bilo daleko učinkovitije od dodatnog venta

Ajme ljudi puka san ka kokica
14 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
nicky.sl kaže...
hardrock kaže...

Pozdrav ljudi, evo mene nakon dugo vremena.

 

Imam pitanje u vezi grafe HD6770. Naime grafa je počela malo trokirati, točnije pregrijavanje je problem. 

Sada imam jedan dio kučišta skinut dolje, te sad radi kolko-tolko, a ak ga stavim gore mi rikne tj pojave se one sick crte na ekranu.

Npr. kad igram GRID 2 i zaletim se negdje pojave se lagano te crte (u manjem intezitetu) al nestanu kad nastavim vozit.

Zanima me dal da stavim neki vent koji će ju hladit, dal bi on popravio donekle problem, il već ako će bit krajnje potrebno da ju stavim u pećnicu.

Ako uopće ima spasa za nju. 

 

Planiram kupit novu za mjesec, dva pa mi ovo neće bit problem, al želim da još izdrži ta 2 mjeseca.

Ako ima tko kakav prijedlog bio bih mu zahvalan. 

 Kad si ti njoj promjenio termalnu pastu i očistio hladnjak? To bi bilo daleko učinkovitije od dodatnog venta

 Bome to nikad nisam heheh. Ma prestao sam se bavit računalima tak da sam na to čis pozabio. :)

Misliš li da bi vent mogao to pokretati 2mj max, bolje išta nego ništa?

Hvala na odgovoru:)

EDIT: Pitam za vent jer imam jedan mali vent koji trenutno ne koristim pa bi mi mogao koristiti za to.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2016 15:53 (hardrock).
10 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Neće ti samo vent pomoć ništa dok ne promineš termo pastu

Ajme ljudi puka san ka kokica
12 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
njuskac kaže...

Da li vi na pećnici palite i donji grijač ili samo gornji i na koju razinu stavite pleh, da li je pleh sto blize gore grijaču ili skroz dole? idem danas ispec 3 grafičke, kad se zagrije na 200 kad otvoris pecnicu veliki dio topline izade van tako da vise nije 200 ili kako to ide?

 

Ja kad sam pekao, upalio sam oba grijača i stavio na 200. Ubacio brzo unutra i tako "grijao" 8 min. Nakon toga otvorio vrata i ugasio grijače. Kad se sve ohladilo, ubacio u komp i to je to

Noob na koob ;)
14 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
hardrock kaže...

Pozdrav ljudi, evo mene nakon dugo vremena.

 

Imam pitanje u vezi grafe HD6770. Naime grafa je počela malo trokirati, točnije pregrijavanje je problem. 

Sada imam jedan dio kučišta skinut dolje, te sad radi kolko-tolko, a ak ga stavim gore mi rikne tj pojave se one sick crte na ekranu.

Npr. kad igram GRID 2 i zaletim se negdje pojave se lagano te crte (u manjem intezitetu) al nestanu kad nastavim vozit.

Zanima me dal da stavim neki vent koji će ju hladit, dal bi on popravio donekle problem, il već ako će bit krajnje potrebno da ju stavim u pećnicu.

Ako uopće ima spasa za nju. 

 

Planiram kupit novu za mjesec, dva pa mi ovo neće bit problem, al želim da još izdrži ta 2 mjeseca.

Ako ima tko kakav prijedlog bio bih mu zahvalan. 

 Prvo probaj druge drivere, novije ili starije. I probaj downclockati malo

12 godina
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Evo, HD6870 je pečena, upravo je u kompu dok pišem ovo. Sad idem drivere instalirat pa ću vidjet kak se ponaša.

 

Pečeno cca 5 min na 200°C kako je mbaksa sugerirao (vrijeme kraće od 10 min) ako se ne varam. Javim kako se ponaša kad drivere stavim, ovako bez njih radi već pola sata

 

EDIT: Evo screenshotovi. Odvrtio valley bench, izdržala bez problema. A frend je javio da čim se pokrene komp, odma je izbacivala artefakte i nakon toga blackscreen. Tako da ova grafa je "oživljena" ;)

Noob na koob ;)
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2016 12:40 (Grozni_Zabac).
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
maks-rs kaže...
mbaksa kaže...

Nitko nije probao peći jednu minutu? Ne kužim što se postiže pečenjem 10 minuta. Lem se neće otaliti ni za jednu minutu, ni za deset minuta, jer je temperatura jednostavno preniska. Čemu onda 10 minuta?

  Sasvim je logično da kartici treba 10-tak minuta da se kompletna zagrije na tih 200+ stepeni zbog toplotne inercije, pogotovo treba vremena da se zagrije grafički čip i gomila bakarnih veza ispod njega.

 

 E sad pitanje svih pitanja : kako temperatura koja je ispod tačke topljenja lema zaliječi grafičku?

 

Ako su uzrok kvara na grafičkoj pukotine u kuglicama lema koje povezuju čip sa štampanom pločom ( a vjerovatno jesu ) kako ih grijanje bez reflowa zaliječi? Jedino racionalno objašnjenje je da se dešava tzv "rekombinacija kristalne rešetke" lemne legure na mjestu pukotine.

Rekombinacija ostvaruje slabu mehaničku a dobru električnu vezu - razlog za oživljavanja kartice ali i za ( relativno) malu trajnost efekata.

 Ma kada je elektronika upitanju uvijek postoji logično riješenje za određeni problem uz preduvijet da se znaju neke osnove. Kada nema tih osnova onda riješenje problema kao i uzroci mogu biti nekakve pretpostavke koje veze s vezom nemaju a ljudi ih eto vole prihvatiti.

Uopće nije bitno da se grafička zagrije na 200c cijela dio ili nešto treće. Dovoljno je temepraturno šokirati čip. I stvar će raditi.

I nije neko pitanje za one koji nisu ljeni naći odgovor. Cijelu tematiku je popratila ekipa koja se obračunala s Nvidijom radi fijaska 2008g i poznatim 8xxx serijom grafičkih kartica i pratećim platformama.

Rekombinacija kristalne rešetke? Šta ja znam, osim što zvući iber super futuristički kao da je ispalo iz zvijezdanih staza, ne objašnjava ništa.

Nije problem u nikakvim kuglicama.

10 minuta je uzeto jer se smatra da je to vrijeme potrebno da se napravi reflow, tj da se kuglice dovedu iznad točke TAL-a(time above liquid) i tamo drže neko vrijeme, prema preporuci struke. E sad, onaj koji je smišljao tu metodu je očito smišlja na leguri s primjesom olova i tada to ima smisla. Samo, radi nekakvih standarda ta lemna legura je izbačena iz uporabe a da nisu obavjestili genijalce i kreatore ove metode, pa je onda ostalo tih 200c i 10min. JBG, nije ni bitno kada radi.

Mnogi su pretpostavljali da je riječ o pucanju tih kuglica upravo zato jer je promijenjena legura, ali opet, jbg netko se sjetio znanstvenom metodom proučiti problem, i gle čuda ispostavilo se da to nema veze.

Na kraju cijele te priče, stvar radi. Radi u većini slučajeva kratko i problem se vraća u pravilu i bez iznimke. Ipak, može produžiti radni vijek za to neodređeno vrijeme i to praktički besplatno u diy izvedbi dok si ne kupite drugu karticu, ali ne smatrajte stvar popravljenom ili kao ispravnu ju pokušat nekom uvaliti.

www.itelektronika.com
14 godina
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Izvini , ali ovo "temperaturno šokiranje čipa" meni zvuči kao vudu-mambo-džambo. Za 30+  godina bavljenja elektronikom nisam zaista čuo da je bilo ko oživio ikakav elektronički čip prostim zagrijavanjem.

 

Problem je u BGA kućištu čipa i njegovoj slaboj toleranciji na mehanička naprezanja , pogotovo od kad se koristi legura bez olova koja je izuzetno krta. Jednostavno se radi o prevelikoj snazi disipacije po maloj površini - većina pečenih kartica ovdje su 100+ W snage.

 

I da , rekombinacija rešetke nije iz zvjezdanih staza , koristi se u kovanju mačeva hiljadama godina.

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Oživljena 6850 uz oko 8 i pol minuta pečenja. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Jedan veliki pozz iz Beograda :)

prica pocinje ovako...

Sedim ispred kompa kao i obicno????? :)  gledam sta da kupim za svoju sledecu konfiguraciju...dal jaci procesor ili jača grafa...i odlucim se za i5 6600k i gejnvordovu 1070 GS

već imam gejnworda 460 gtx GS...radila je posao dosta dugo....pre toga 9800GT..ali to je vec istorija..i ta 9800 mi par godina lezala na ormanu..riknula naravno :) ni fen da vrti nista...a 460GS isla vec jedanput kod prijatelja na reballing

medjutim..opet je nesto zatrokirala mozda zbog konstantnih 36 sati dote i csgoa??? :)

i ja u sejf modu ispred kompa kao i obicno??? prvo se iscimam za zvuk u sejf modu :) i sredim..i rekoh ajde da vidim sta mi je raditi..krenem sa gledanjem raznih benčmarka i overvjua za proc i razne grafe...i naletim na ovu temu na netu :)

i naravno krenem se smejati sta sve necemo da pokusamo da bi oziveli grafu i ustedeli koju kunu dinar euro :)

i rekoh sa osmehom na licu..9800 ides se ti suncati malo :) 9:50 mi ostala u rerni ili pecnici na 200c :)

izvadim, vec uveliko pustila flux...stavim pastu..prikacim..ranije nije htela ni vent da vrti,evo radi vent..slika crna :( a rekoh nema veze makar sam pokusao i uzivao tokom procesa :)

otišao na ziggy pauzu..i kontam..pa jbte u sejf modu sam :) roknu i tu 460 pa ko ga .ebe :)

pleh i sve vec spremno od ranije :) ubacim, 200c 9min 10-20 sec,a moram da napomenem da pri butovanju kad izbaci one opcije za bios...itd..tu po neka zelena linija... i kad treba da podigne sys....odmah restart..znaci nece ni da butuje pa da imate neke artifakte u windousu....nego odmah res..sto ukazuje..na zadnji stupanj mrtvila :D

Uspesno je ozivljena  :D i cak temperature su nesto nenormalno hladne pa u ful naprezanju u gejmingu 60c a min je bio 27 u idlu kad upalim komp???? :D

eto uspesnost cca 50% 

recept 9-9:30 na 200c  radi posao :)

PS. naravno da sam se registrovao na sajt :) i dodjite koji wikend kao sto i dolazite da se sprdamo po splavovima <3

 

 
7 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
maks-rs kaže...

Izvini , ali ovo "temperaturno šokiranje čipa" meni zvuči kao vudu-mambo-džambo. Za 30+  godina bavljenja elektronikom nisam zaista čuo da je bilo ko oživio ikakav elektronički čip prostim zagrijavanjem.

  Eto, učimo dok smo živi. Svi ovi popravci na ovoj temi su temeljeni na oživljavanju čipa prostim zagrijavanjem. Ima na temi video na kojem sam zagrijao čip na nekih cca 60-70c. Oživio čip prostim zagrijavanjem, samo tako. 


Problem je u BGA kućištu čipa i njegovoj slaboj toleranciji na mehanička naprezanja , pogotovo od kad se koristi legura bez olova koja je izuzetno krta. Jednostavno se radi o prevelikoj snazi disipacije po maloj površini - većina pečenih kartica ovdje su 100+ W snage.


A što je s karticama i čipovima do 35w TDP-a? Kako se one uklapaju u tu priču?
Što se no-lead legura tiče, to ti je svojevrsan mit. Postoje istraživanja u kojima su zaključci posve drugačiji.
Citiram zaključak;
The data generated from TG1 and TG2 suggests that all three lead-free alloys have a greater characteristic lifetime compared to eutectic Sn/Pb in 0/100C temperature cycling. The Sn/Ag alloy showed the highest Eta, which was twice as great as that of Sn/P
 
I da , rekombinacija rešetke nije iz zvjezdanih staza , koristi se u kovanju mačeva hiljadama godina.


Rekombinacija kristalne rešetke na 70c? Štajaznam. Možeš li nam dati neki link kako rekombinacijom kristalne rešetke na 70c popravljamo BGA čipove.

www.itelektronika.com
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2016 9:12 (ITelektronika).
14 godina
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Pošto mi je nedavno riknula moja HD 7870 mislim ju stavit u pečnicu pa šta bude. Samo me zanima dal smijem to radit u pečnici koja se koristi za hranu, dal može biti štetno?

SVEMOGUĆI
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
Nisam Ja,Nisi Ti kaže...

Pošto mi je nedavno riknula moja HD 7870 mislim ju stavit u pečnicu pa šta bude. Samo me zanima dal smijem to radit u pečnici koja se koristi za hranu, dal može biti štetno?

 Kažu da pečenje komponenti otpušta teške metale i tako ta s.anja tako da ti i nebih savjetovao da ju pečeš u pečnici koju koristiš.

16 godina
moderator
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
ITelektronika kaže...
Svi ovi popravci na ovoj temi su temeljeni na oživljavanju čipa prostim zagrijavanjem.

Zanimljiva stvar u jednom od Rossmanovih zadnjih videa - Appleovi Geniusi rekli da treba mijenjati GPU, a on samo nakratko zagrijavo tantalski kondenzator blizu GPU-a i vratio matičnu ploču laptopa u život. Naravno, kad je utvrdio da je baš on kriv, zamijenio ga i riješena stvar. Drugim riječima, nekad možda nije kriv ni GPU - ne znam koliko su takvi kondenzatori česti na grafičkim karticama - moguće da su ponekad baš oni krivi, pa da ih je moguće kratkotrajnim temperaturnim iživljavanjem vratiti u život (na koliko dugo - ne znam).

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2016 11:09 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Ja sam skoro pekao svoju AMD Radeon 7870 Sapphire GHz Edition koja uopce nije davala sliku sa driverima, pekao sam je 9 min i 30 sec na 195 st. C i nakon toga radi perfektno, čak je i nešto hladnija nego prije, pod punim opterecenjem 58 st. C

Nakon toga imam dosta sati igre na njoj i sve funkcionise idealno. Što se tiče pećnice, slobodno koristi običnu pećnicu za hranu. Prvo jer ne radiš to svaki dan po nekoliko sati, drugo koristimo mi i mnogo gore stvari kao sto je mikrotalasna, razno posudje, pećnice sa nn grijačima, korištenim metalom za izradu i farbama kojima je presvučena unutrašnjost pećnice, a za koje proizvođači nemaju nikakvu ozbiljnu studiu za štetnost, nego se izvrše neka manja testiranja te da u komercijalnu upotrebu pa tek onda čeka odziv itd. Uglavnom nije ti to uopce opasno.

I da se nadovezem na temu za dugoročnost karte nakon popravke pećnicom, ako karta nakon pečenja radi bez ikakvih problema 100+ sati opterecenja, možete je smatrati ispravnom kartom jer ista je vjerovatnoća da će karta stara 2+ godina imati isti problem kao i kod ove karte koja je već pečena da će se problem ponoviti. Jer dobar dio pečenih karti više i ne dožive isti problem, to vam je jednostavno sreća, isto kao i kod polovne karte.

u potpunosti se slažem sa maks-rs, jer iz ličnog iskustva većina karti sa ovim problemom su 100+W... Naravno ima tu i sam način upotrebe karte jer karte sa 100+W su sigurno kupljene da bi bile opterećene a ne da bi se na njima samo surfalo netom, dok slabije karte većinom koriste ljudi koji i nisu nešto zahtjevni, pa jedan dio problema lezi i u tome

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2016 14:38 (olem).
9 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
mbaksa kaže...
ITelektronika kaže...
Svi ovi popravci na ovoj temi su temeljeni na oživljavanju čipa prostim zagrijavanjem.

Zanimljiva stvar u jednom od Rossmanovih zadnjih videa - Appleovi Geniusi rekli da treba mijenjati GPU, a on samo nakratko zagrijavo tantalski kondenzator blizu GPU-a i vratio matičnu ploču laptopa u život. Naravno, kad je utvrdio da je baš on kriv, zamijenio ga i riješena stvar. Drugim riječima, nekad možda nije kriv ni GPU - ne znam koliko su takvi kondenzatori česti na grafičkim karticama - moguće da su ponekad baš oni krivi, pa da ih je moguće kratkotrajnim temperaturnim iživljavanjem vratiti u život (na koliko dugo - ne znam).

 Elektroliti na matičnim pločama i grafičkim karticama uglavnom se nalaze u krugovima SMPS napajanja gdje imaju ulogu stabilizacije i peglanja izmjenične komponente u istosmjernom naponu više frekvencije. U tom slučaju ESR je iznimno bitna vrijednost. Najčešće zakazivanje je kratki spoj tih kondenzatora a tek onda porast ESR-a što rezultira porastom ripple vrijednosti  i nestabilnog rada sklopa koji se napaja, GPU, CPU ili nešto treće. U tom slučaju dijagnostika bi trebala biti jednostavna, a osobno prezirem način "vidi  sada radi prije nije" barem kada imamo mogućnost mjerenja.U ovom slučaju imamo, dali ESR ili Ripple. Ti si pogledao video, malo je potrebno da bi GPU proradio, vjerovatnije će biti da je prilikom grijanja zagrijao i GPU pa je stvar proradila. To mi djeluje izglednije nego osposobljavanje grijanjem kondenzatora s visokim ESR-om jer upravo visoke temperature mogu biti posljedica rasta ESR-a. To je onako paušalno, što mi djeluje logično ali ne mora biti i točno. Najčešći slučaj takvog kvara može se vidjeti kod prijenosnika Toshiba A300 i podmodela. Kod njih kondenzator NEC-Tokin za CPU izgubi neznatno na kapacitetu te mu značajno poraste ESR. Rezultat je iznimno visok ripple (preko 100mV). Trenutno imam jenu na servisu, pa ću imati priliku provjeriti.

olem kaže...

Ju potpunosti se slažem sa maks-rs, jer iz ličnog iskustva većina karti sa ovim problemom su 100+W... Naravno ima tu i sam način upotrebe karte jer karte sa 100+W su sigurno kupljene da bi bile opterećene a ne da bi se na njima samo surfalo netom, dok slabije karte većinom koriste ljudi koji i nisu nešto zahtjevni, pa jedan dio problema lezi i u tome

 S obzirom na moje lično iskustvo gotovo svi ti čipovi su na 35w i crkavaju isto koliko i ovi od 100w+. Zaključak temeljen na osobno iskustvu je zaje*ana stvar, bez da uopće ulazimo u raspravu o reprezentativanom količinom uzoraka.

www.itelektronika.com
10 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

 S obzirom na moje lično iskustvo gotovo svi ti čipovi su na 35w i crkavaju isto koliko i ovi od 100w+. Zaključak temeljen na osobno iskustvu je zaje*ana stvar, bez da uopće ulazimo u raspravu o reprezentativanom količinom uzoraka.

 

Izvini prijatelju ali ovo i je mjesto gdje svi trebaju iznijeti svoje lično iskustvo te na osnovu toga da svi podignemo svoju razinu znanja... Nema potrebe da osporavaš nekog dovoljno je da izneseš svoje iskustvo i mišljenje, te će svako na osnovu iznesenog napraviti zaključak.

 

Ako se nečije iskustvo ne poklapa sa tvojim to ne znači da taj neko misli da si ti u krivu. Zbog toga i jesmo tu da razmjenimo iskustva, a ne da pobjedimo u debati. Većina naših forumaša ima problem što svaki dijalog prebacuju na debatu, pa nebi bilo loše da pod obavezno štivo foruma se stavi tekst iz linka ispod.

 

http://covermagazin.com/o-vama.php?NID=2886

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2016 14:27 (olem).
9 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
olem kaže...

 S obzirom na moje lično iskustvo gotovo svi ti čipovi su na 35w i crkavaju isto koliko i ovi od 100w+. Zaključak temeljen na osobno iskustvu je zaje*ana stvar, bez da uopće ulazimo u raspravu o reprezentativanom količinom uzoraka.

 

Izvini prijatelju ali ovo i je mjesto gdje svi trebaju iznijeti svoje lično iskustvo te na osnovu toga da svi podignemo svoju razinu znanja...

 Hvala na linku, dobar tekst. Pogriješio si samo u jednom, nisam ti ja tu da bi pobjedio u nekoj debati. Dapače, kritiku volim i potpuno sam otvoren za promjenu mišljenja i istraživanje problema. U pravu si da pretpostavljam da jedan od sugovornika je u pravu drugi nije zato jer je elektronika poprilično precizna pa u većini slučajeva postoji samo dve opcije, ispravno i neispravno. Na ovoj temi nitko ne spori da stvar radi, ali nitko u potpunosti ne razumije zašto radi i to je velika razlika. Konačno, smatram da je teško podizati razinu znanja u ovako preciznim stvarima, na osnovu nečijeg mišljenja koje je više nego očito pogrešno. Time se ne podiže razina znanja nego upravo suprotno.

Kritiku uvažavam i pokušati ću drugačije izražavati svoje mišljenje.

Što se teme tiče, radim prijenosna računala i u tom slučaju večina čipova su 35w TDP, crkavaju isto bez obzira na nizak TDP neovisno o načinu upotrebe računala. Među najčešćima su RS880m čipseti s integriranom grafikom, kojima je TDP ako se ne varam 11w.

 

 

 

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
ITelektronika kaže...

Što se teme tiče, radim prijenosna računala i u tom slučaju večina čipova su 35w TDP, crkavaju isto bez obzira na nizak TDP neovisno o načinu upotrebe računala. Među najčešćima su RS880m čipseti s integriranom grafikom, kojima je TDP ako se ne varam 11w.

 

 

 

 

 

 

 

e ovo je konstruktivan dijalog. Vidiš ja uopće nisam imao na umu da sam slične probleme viđao na prenosnim računarima. Kad se to uzme u obzir tdp ispada iz opcija kao uzrok problema... 

16 godina
moderator
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
ITelektronika kaže...
Ti si pogledao video, malo je potrebno da bi GPU proradio, vjerovatnije će biti da je prilikom grijanja zagrijao i GPU pa je stvar proradila. To mi djeluje izglednije nego osposobljavanje grijanjem kondenzatora s visokim ESR-om jer upravo visoke temperature mogu biti posljedica rasta ESR-a. To je onako paušalno, što mi djeluje logično ali ne mora biti i točno.

Pazio je da grije samo kondezator, a i izmjerio je napon na kondenzatoru prije i poslije zagrijavanja tako da je izgledno da je u tom slučaju baš kondenzator bio problem.

9 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
mbaksa kaže...
ITelektronika kaže...
Ti si pogledao video, malo je potrebno da bi GPU proradio, vjerovatnije će biti da je prilikom grijanja zagrijao i GPU pa je stvar proradila. To mi djeluje izglednije nego osposobljavanje grijanjem kondenzatora s visokim ESR-om jer upravo visoke temperature mogu biti posljedica rasta ESR-a. To je onako paušalno, što mi djeluje logično ali ne mora biti i točno.

Pazio je da grije samo kondezator, a i izmjerio je napon na kondenzatoru prije i poslije zagrijavanja tako da je izgledno da je u tom slučaju baš kondenzator bio problem.

 U ovom konkretnom slučaju kondenzator je za napajanje MCP čipa na ploči 820-2610-a . Bez tog napona ploča bi trebala biti mrtva. Gotovo C/P dizajn se koristi i na grafičkim karticama, matičnim pločama. Nije mi nikada palo na pamet grijati kondenzator, ali prema videu, bio si u pravu.

 

ne znam koliko su takvi kondenzatori česti na grafičkim karticama

 

 Česti su, ali su poprilično pouzdani. Iz nekog meni nepoznatog razloga, kada nađem na nekom uređaju problem s nekim kondenzatorom najčešće imam još hrpu istih uređaja s istim kvarom gdje baš taj isti kondenzator radi problem.

www.itelektronika.com
8 godina
neaktivan
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

ima osam miseci hd 6850 pecena na 200 devet minuta i jos radi bez greske ako izuzmemo zvuk ventilatora na grafickoj

 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Evo da javim da sam uspjesno ispeko hd 7770,sinoc prije posla zaigrao malo bf4,nisam igrao ni pola sata kad mi poceli bacat artifakti po monitoru,nisam imao vremena da sinoc je bacim u pecnicu,tako da sam jutros cim sam se probudio stavio pecnicu na 200 stupnjeva,skino hladnjak i ventilator,ocistio pastu i stavio u pecnicu na 8,5 minuta.Kad se "ispekla" cekao sam 1h da se ohladi i onda stavio novu pastu i montiro hladnjak nazad.Prije mi nije uopce moglo uc u windows odma su poceli artifakti izbacivat no sad je sve normalno,jos cu pokrenut bf4 na 1-2h da vidim dali jos baca,temperature su jos i nize nego prije.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice
Acex kaže...

Evo da javim da sam uspjesno ispeko hd 7770,sinoc prije posla zaigrao malo bf4,nisam igrao ni pola sata kad mi poceli bacat artifakti po monitoru,nisam imao vremena da sinoc je bacim u pecnicu,tako da sam jutros cim sam se probudio stavio pecnicu na 200 stupnjeva,skino hladnjak i ventilator,ocistio pastu i stavio u pecnicu na 8,5 minuta.Kad se "ispekla" cekao sam 1h da se ohladi i onda stavio novu pastu i montiro hladnjak nazad.Prije mi nije uopce moglo uc u windows odma su poceli artifakti izbacivat no sad je sve normalno,jos cu pokrenut bf4 na 1-2h da vidim dali jos baca,temperature su jos i nize nego prije.

 Evo nakon 3h battlefielda 4 i testiranja sa furmarkom nisam dobio nikakve artifakte znaci da je pecenje uspijelo,no necu riskirat s grafom,cekam da dođe placa pa uzimam rx 470,a ova ce ic kod sestre u komp.Temperature su jos za 5-6 stupnjeva manje,vjerovatno zato sto sam promjenio pastu.

7 godina
neaktivan
offline
Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Evo upravo sada ATI radeon HD 3870 pečena po treči put i opet radi

prvi put pečena lipanj 2014

drugi put studeni 2015

treči prije 1 sat 

prva dva puta imala artefakte i radila samo u safe modu sada treči put samo početna slika sa artefaktima poslije samo crni ekran

sada radi, do kada ?????  kada crkne javim se i opet u rernu na 190°C  9 minuta

svakako predlažem da pokušate sa pečnicom nema se što izgubit samo dobit pa makar veći račun za struju 

 
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice