Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.792
|
čitano: 5.704.600
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Za 1080p ti ne treba više od 10gb vrama. Ima gigabyte gaming oc 7700xt triple fan za 460 eu. Dok 7800xt ima govnavi modeli sa dva venta preko 550eu. Vidim jedino 7800xt acer predator sa tri venta koji bi treba bit dobar po masivnosti hladnjaka za 574 eu. 

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
4 godine
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
dery kaže...

Za 1080p ti ne treba više od 10gb vrama. Ima gigabyte gaming oc 7700xt triple fan za 460 eu. Dok 7800xt ima govnavi modeli sa dva venta preko 550eu. Vidim jedino 7800xt acer predator sa tri venta koji bi treba bit dobar po masivnosti hladnjaka za 574 eu. 

 To za 460 eura si gledao na nabavi, to je onaj toner partner, nebi baš neki eu shop.?

10 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Gpu bolje vani uzet ušteda više no vidljiva

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ekipa ajde savjeti. Uzeo bi ili RX 6800 ili RX 7700 XT, igram trenutno na 1080p, ali postoji mogućnost da u budućnosti kupim 1440p monitor. Pogledao sam puno vs videa, negdje je bolja jedna negdje druga, nemogu se odlučiti 🙈

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Uzmi onda onu koja ima jeftiniji, ali ipak pristojni model. Dakle, nemoj baš neku s lošim hlađenjem.

4 godine
offline
Vodič za odabir grafičke kartice
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Tako je. I ako se odlučiš za tu karticu, provjeri može li ti stati u kućište. Dosta je duga.

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Zeppelin Graf kaže...

Ekipa ajde savjeti. Uzeo bi ili RX 6800 ili RX 7700 XT, igram trenutno na 1080p, ali postoji mogućnost da u budućnosti kupim 1440p monitor. Pogledao sam puno vs videa, negdje je bolja jedna negdje druga, nemogu se odlučiti 🙈

 Kad ubuduće budeš uzimao 1440p trebat će ti i jači gpu. Več sad igre postaju prezahtjevne ali uvijek se može kresat detalje ako ti to nije važno.Jači gpu će tražiti i jači cpu stoga znači kupuj za danas ne za sutra.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2024 16:12 (dery).
14 godina
online
Vodič za odabir grafičke kartice

Sa RX 6800 igram sve igre na 4K, monitor više ni ne palim. Sve nove igre uz FSR 3, stare idu i nativno, I to ne pričam o 60 hz gamingu nego 4K 144 hz gamingu uz freesync naravno.

Upscaling i frejm gen, danas 4k mačiji kašalj :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
forumaš kaže...

Sa RX 6800 igram sve igre na 4K, monitor više ni ne palim. Sve nove igre uz FSR 3, stare idu i nativno, I to ne pričam o 60 hz gamingu nego 4K 144 hz gamingu uz freesync naravno.

Upscaling i frejm gen, danas 4k mačiji kašalj :D

 Ja ne volim taj FSR niti frame generation, igra mi se vrti na 80 fps-a a šteka kao da je na 20.

14 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Zeppelin Graf kaže...
forumaš kaže...

Sa RX 6800 igram sve igre na 4K, monitor više ni ne palim. Sve nove igre uz FSR 3, stare idu i nativno, I to ne pričam o 60 hz gamingu nego 4K 144 hz gamingu uz freesync naravno.

Upscaling i frejm gen, danas 4k mačiji kašalj :D

 Ja ne volim taj FSR niti frame generation, igra mi se vrti na 80 fps-a a šteka kao da je na 20.

 Frejm generator ti radi kako treba ako je osnovni fps 60+. FSR je samo upscale tehnika, može utjecati samo pozitivno na fluidnost igre.

8 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
forumaš kaže...

Sa RX 6800 igram sve igre na 4K, monitor više ni ne palim. Sve nove igre uz FSR 3, stare idu i nativno, I to ne pričam o 60 hz gamingu nego 4K 144 hz gamingu uz freesync naravno.

Upscaling i frejm gen, danas 4k mačiji kašalj :D

 Amd nema frame generation... jer amd kartice nemaju ni cuda ni tensor jezgre, (a i sve da imaju, frame generation je feature samo na 4xxx karticama), vjerovatno si mislio na "fluid motion frames", to je tehnologija koju amd ima u driverima, i za razliku od nvidie, teoretski je podrzava svaka igra.....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
8 godina
online
Vodič za odabir grafičke kartice

sto je, druze mario?

 

td na istinu? ;)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Damir22 kaže...
forumaš kaže...

Sa RX 6800 igram sve igre na 4K, monitor više ni ne palim. Sve nove igre uz FSR 3, stare idu i nativno, I to ne pričam o 60 hz gamingu nego 4K 144 hz gamingu uz freesync naravno.

Upscaling i frejm gen, danas 4k mačiji kašalj :D

 Amd nema frame generation... jer amd kartice nemaju ni cuda ni tensor jezgre, (a i sve da imaju, frame generation je feature samo na 4xxx karticama), vjerovatno si mislio na "fluid motion frames", to je tehnologija koju amd ima u driverima, i za razliku od nvidie, teoretski je podrzava svaka igra.....

 Ima Frejm generator u FSR 3 podržabim igrama. Ima i AFMF na driverskoj razini.

Frejm generator nije rezerviran samo za RTX 4XXX seriju jer kroz FSR 3 koriste ga i starije Nvidija serije. Štoviše u npr. ghost of tushima mogu koristiti DLSS i frejm generator preko FSR3 podrške kao open source tehnologije.

 

https://www.pcgamer.com/hardware/a-match-made-in-heaven-for-gamers-on-rtx-30-series-gpus-amds-frame-generation-and-nvidias-dlss-together-at-last/

 

 

https://wccftech.com/amd-fsr-3-1-announced-frame-generation-on-dlss-xess-upscaling-solutions-improved-image-quality-40-game-support/

 

Tak da te marketinške spike nvida kožnatog ne pušim ni pod razno o njegovim cuda i trensor jezgrama

 

Frejm genartor tj. AFMF imam u svm DX 11 i DX 12 igrama, u kojoj god poželim i bez developer podrđke kroz FSR 3.

 

Imaš sličan alat za koji euro na steamu za sve kartice

https://store.steampowered.com/news/app/993090/view/3874849112275096626

 

Tak da RTX 4XXX serija je badave krečila :D

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2024 20:11 (forumaš).
8 godina
online
Vodič za odabir grafičke kartice

druze ne znam ja ni tko je koznati, ni tko mu kreci, i radi moleraj.....

 

hardverski frame generation ima jedino nvidia, i to na 4 seriji. sve ostalo su softverska rjesenja.

 

i s te strane je isao moj komentar da amd nema frame generation, u hardverskom smislu jer nema tensor jezgre kao nvidia koje taj dio posla obavljaju.

 

that's all, nisam rekao da amd softvare taj isti posao ne obavlja jednako dobro, ili cak mozda i bolje, nisam rekao da ne postoji softversko rjesenje za starije nvidia kartice....

 

jbt, ovdje je toliko napeto, nedajboze da nekome quotas post u kojem spominje amd, i nista ne napises, odmah krene objasnjavanje.,..

 

ja mislim da bi i izjava "zelena boja najcesce dominira na kutijama nvidia grafickih" odmah izazvala pobunu i oojasnjavanje kako i amd zna imati zelenih elemenata na kutiji.... :)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Rekao si amd nema frejm generator, što nije istina., Ima ga kroz FSR 3 te kroz AFMF. Na kojem principu radi boli me kifla, da li ga tjera cuda, transor ili silikon.

Slično kao što AMD ima freesync na softverskoj razini za razliku od gsynca na hardverskoj razini kojeg je trebalo platiti. Jedno i drugo radi, freesync danas na svemu, isto nas čeka i kroz FSR 3, podrška od prvog dana u svakoj novoj bitnijoj igri.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2024 20:59 (forumaš).
8 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Damir22 kaže...

 Amd nema frame generation... jer amd kartice nemaju ni cuda ni tensor jezgre, (a i sve da imaju, frame generation je feature samo na 4xxx karticama), vjerovatno si mislio na "fluid motion frames", to je tehnologija koju amd ima u driverima, i za razliku od nvidie, teoretski je podrzava svaka igra.....

Nije.

Frame generation je feature koji radi na bilo kojoj kartici koja podržava instrukcije koje se traže (klasične shaderske instrukcije).

Tensor jezgre su ekstremno brze u takvim izračunima, samo je problem kaj je njihova utilizacija u igrama toliko mala da uopće nemaju smisla na gaming karticama (a skupo ih platiš).

BTW, DLSS framegen možeš vrtiti na Nvidia grafi bez tensor jedinica (driver napravi softverski fallback i vrti kao normalne shader operacije, kaj i jesu).

 

Potpuno je druga priča softver koji može koristiti te tensor jezgre za izračune, ali ljudi koji to rade kupuju A100 i slično, a ne RTX.

 

P.S. i dobro ljudi kažu, Nvidia nikad nije ni reklamirala na taj način, samo su reklamirali da su tensor jezgre odličan akcelerator za AI zadatke, koji se ne koriste u igranju, nego samo u produkciji.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2024 21:38 (fer-de-lance).
4 godine
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ima frame generation,  igram the last of us, moraš enable-at fsr3 i onda možeš uključiti frame generation,koji jeb

totalni shit, gdje je to to tebi bilo fluidno neznam.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
fer-de-lance kaže...

Tensor jezgre su ekstremno brze u takvim izračunima, samo je problem kaj je njihova utilizacija u igrama toliko mala da uopće nemaju smisla na gaming karticama (a skupo ih platiš).

 o jebote, kako je 'utilizacija' mala kad kompletni dlss radi preko njih

koja god igra podržava dlss uključim ga na quality modu i razliku u grafici ne primjećujem, a digne mi fps za 20-30%

jel to mala 'utilizacija'?

 

pa dlss je najbolji fičr koji rtx kartice imaju, upravo zahvaljujući tensor jezgrama

16 godina
online
Vodič za odabir grafičke kartice

Danas sa novim tehnologijama 4k je svakako lakše i bolje izvediv, pogotovo po naš đep nego prije godinu dve no opet govoriti da je mačji kašalj 4k 144hz je malo pretjerano 

Da se da igrati i sa jednom RX 6800 možda, no ovisno o igri i bude jako nategnuto. Ja sam ih isprobao od 2080Ti/3060Ti/3080Ti/Rx 6800/rx 6950XT i tek sa posljednjom užđivam bez neke pre velike filozofije i strepnje

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Evo nova igra, 4K, high detalji ( ne max), FSR 3 Qualty, frejm gen :D

 

 Samo je jedna stavr je bitna u cijeloj priči, uvijek isključiti RT ako ga igra ima :D :D jer je govno od tehnologije :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.5.2024 8:46 (forumaš).
16 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Ništa druže, ti si spreman za 8k 

14 godina
online
Vodič za odabir grafičke kartice

Ma ja sam miran do 2028, :D

 

Fallout 4 4K nativno jer igra nema upscaling i FG, na MAX detaljima...kad je bal nek je maskembal

 

 Ili diablo 4 4K max detalji FSR Q bez RT-a 

 

Ili Forza 4 max detalji 4K nema upscalinga

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.5.2024 8:59 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...

 o jebote, kako je 'utilizacija' mala kad kompletni dlss radi preko njih

koja god igra podržava dlss uključim ga na quality modu i razliku u grafici ne primjećujem, a digne mi fps za 20-30%

jel to mala 'utilizacija'?

 

pa dlss je najbolji fičr koji rtx kartice imaju, upravo zahvaljujući tensor jezgrama

Da, jako mala.

Ni jedna igra ti nikad ne upregne tensor jezgre iznad 5%, odnosno njihov INT dio, ukupna utilizacija je do 0.5%, a FP8 koji jesu glavna snaga tensora nikad ne koristi (a 4090 ima preko 600 TOPs-a FP8 !).

Ako prebaciš na shadere, upscaling i frame gen ti dodaju cca svaki po 2-4% opterećenja na njima, znači tensor jezgre imaju efektivno cca. 50% INT performansi shader jedinica, a ono za kaj su zamišljene se uopće ne koriste (u gamingu).

Znači dodan je ogroman komad silicija na gamersku karticu koji se nikad ne koristi u gamingu.

Naravno, ljudima koji koriste za posao dobro dođe, ako koriste te instrukcije (zapravo možda i ima smisla jer su A100 i slične neproporcionalno skuplje).

Vjerovatno bude Nvidia odustala od tog pristupa u sljedećoj generaciji i umjesto tensora stavila dedicirani dio za upscale i framegen (kaj u osnovi nema potrebe, jer je bolje iskoristit shader koje već imaš a mogu raditi još sto stvari).

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.5.2024 9:30 (fer-de-lance).
16 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
forumaš kaže...

Ma ja sam miran do 2028, :D

 

Fallout 4 4K nativno jer igra nema upscaling i FG, na MAX detaljima...kad je bal nek je maskembal

 

 Ili diablo 4 4K max detalji FSR Q bez RT-a 

 

Ili Forza 4 max detalji 4K nema upscalinga

 

 Inače gledanje prosječnog fps-a u driverima od kartice je čista glupost jer ti broji sve i svašta ne samo čisti gameplay

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
forumaš kaže...

Ma ja sam miran do 2028, :D

 

 

 Imam li ja deja vu još od tvoje rtx3060ti?  

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
14 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
dery kaže...
forumaš kaže...

Ma ja sam miran do 2028, :D

 

 

 Imam li ja deja vu još od tvoje rtx3060ti?  

 Imao ju tri godine, imao bi ju danas da nisu isključili frejm gen za svoje stare korisnike...ovako otišao na mater race 16 gb future  next gen frjem gen 4 k ultimate hrr fsr 3 freesync afmf hdr game mode 😂

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.5.2024 11:15 (forumaš).
14 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Wiz3m4n kaže...
forumaš kaže...

Ma ja sam miran do 2028, :D

 

Fallout 4 4K nativno jer igra nema upscaling i FG, na MAX detaljima...kad je bal nek je maskembal

 

 Ili diablo 4 4K max detalji FSR Q bez RT-a 

 

Ili Forza 4 max detalji 4K nema upscalinga

 

 Inače gledanje prosječnog fps-a u driverima od kartice je čista glupost jer ti broji sve i svašta ne samo čisti gameplay

 AMD AI drži igru uz frjem gen FSR 3 4K freesync premium plus na 143 fpsa na 144 hz TV u i to radi kao med i mlijeko

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
fer-de-lance kaže...

Da, jako mala.

Ni jedna igra ti nikad ne upregne tensor jezgre iznad 5%, odnosno njihov INT dio, ukupna utilizacija je do 0.5%, a FP8 koji jesu glavna snaga tensora nikad ne koristi (a 4090 ima preko 600 TOPs-a FP8 !).

Ako prebaciš na shadere, upscaling i frame gen ti dodaju cca svaki po 2-4% opterećenja na njima, znači tensor jezgre imaju efektivno cca. 50% INT performansi shader jedinica, a ono za kaj su zamišljene se uopće ne koriste (u gamingu).

Znači dodan je ogroman komad silicija na gamersku karticu koji se nikad ne koristi u gamingu.

Naravno, ljudima koji koriste za posao dobro dođe, ako koriste te instrukcije (zapravo možda i ima smisla jer su A100 i slične neproporcionalno skuplje).

Vjerovatno bude Nvidia odustala od tog pristupa u sljedećoj generaciji i umjesto tensora stavila dedicirani dio za upscale i framegen (kaj u osnovi nema potrebe, jer je bolje iskoristit shader koje već imaš a mogu raditi još sto stvari).

 

 

otkud ti uopće vadiš te informacije? lupaš gluposti kao da su čvrsta činjenica

 

nije uopće mala 'utilizacija' i nije istina na nikad ne upregne više od 5%, kad radi, radi na 90% - link

ukupna 'utilizacija' je nebitna, bitno je da odradi ono što treba i kad treba, a to je da ti dade dlss, koji je kao tehnologija fantastičan fičr i dakako da se koristi

 

nadalje, uopće se ne radi o 'ogromnom' komadu silicija, jer i tensor i rt jezgre zauzimaju 8-10% ukupne površine čipa - link

 

s druge strane kad pričaš tko što plaća... grafa koja je bila konkurentna mojoj 3080 u izlasku je bila neznatno jeftinija, rtx 3080 je imala msrp 700usd, a 3800xt je bila 650usd, a taman toliko je bila i slabija u rasterizaciji, dok je fsr u tom trenutku bio na dugom štapu - što je točno onda amd naplatio za tu cijenu?

ako sam ja platio 'dodatno' tensor jezgre u cijeni, onda je kupac 6800xt očito u cijeni platio porez na budale, a to te nekako ne bode u oči

8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

AMD ima frejm generator, koji ima pak druge probleme. Na nvidiji su problem UI stvari, mada nije toliko očito i u najnovijoj verziji je riješeno.

 

AMD ima problema sa frame pacingom, bez VSynca igra trza i đaba ti generirani frameovi. Na kraju ipak dosta dobro radi, mada sve te AMD tehnologije kad se uspoređuje jedan frame dosta lošije izgleda naspram konkurencije.

 

Youtube dosta tih artefakta izgubi, npr. na youtubute FSR3 upscale dobro izgleda, a uživo je katastrofa.

 

Navodno u novoj verziji je riješeno, ali to su pusta obećanja... Nvidia kolko god da je skupa, ipak ispuni obećano. DLSS 3.5 je čisti win za gamere, bolja RT kvaliteta uz veće performanse.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.5.2024 21:05 (win10pro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice