Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 301.489
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
9 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Papillon kaže...

Baš bih voljela da netko objasni kako je nastalo prvo sjeme svega, iz čega i zašto.

 

Ovo je naizgled logično razmišljanje gledanja na postanak života, i ja sam ga nekad imao, no taj koncept razmišljanja je sam po sebi pogrešan (iako logičan unutar religisko/vjerskog konteksta promišljanja) a pogrešan je iz razloga jer religija/vjera nisu mehanizmi koji se uopće bave postankom fizičkog života na planetu i ne treba ih trpati u taj kontekst i ne znam zašto to mnogi pokušavaju.

 

Vjera i religija su orjentirani na ''onaj život'' i to i same kao takve potvrđuju, Biblija potvrđuje i popovi potvrđuju.

Ima taj jedan dio koji kaže da je Bog stvorio život i sad se to trpa u sve kontekste, možda i je, možda nije, možda se sa time misli da je Bog stvorio ''onaj život'' što je mnogo vjerovatnije ako se uzme da Bog postoji.

 

Kako god bilo, nemojte mješat kruške i jabuke.

 

I mene isto zanima: ako imamo kamen sa jedne strane a čovjeka kao naj napredniju verziju tog kamena sa druge strane, kad je negdje između prva čestica dobila svojstvo da ona može reći ja sam živa u odnosu na onu česticu iz koje je postala a da za nju ta živa čestica kaže da je ona neživa

 

Zašto, i odkud to svojstvo, nije moglo nastat iz ničega jel ?

 

 

 

 

6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...
Papillon kaže...

Baš bih voljela da netko objasni kako je nastalo prvo sjeme svega, iz čega i zašto.

 

Ovo je naizgled logično razmišljanje gledanja na postanak života, i ja sam ga nekad imao, no taj koncept razmišljanja je sam po sebi pogrešan (iako logičan unutar religisko/vjerskog konteksta promišljanja) a pogrešan je iz razloga jer religija/vjera nisu mehanizmi koji se uopće bave postankom fizičkog života na planetu i ne treba ih trpati u taj kontekst i ne znam zašto to mnogi pokušavaju.

 

Vjera i religija su orjentirani na ''onaj život'' i to i same kao takve potvrđuju, Biblija potvrđuje i popovi potvrđuju.

Ima taj jedan dio koji kaže da je Bog stvorio život i sad se to trpa u sve kontekste, možda i je, možda nije, možda se sa time misli da je Bog stvorio ''onaj život'' što je mnogo vjerovatnije ako se uzme da Bog postoji.

 

Kako god bilo, nemojte mješat kruške i jabuke.

 

I mene isto zanima: ako imamo kamen sa jedne strane a čovjeka kao naj napredniju verziju tog kamena sa druge strane, kad je negdje između prva čestica dobila svojstvo da ona može reći ja sam živa u odnosu na onu česticu iz koje je postala a da za nju ta živa čestica kaže da je ona neživa

 

Zašto, i odkud to svojstvo, nije moglo nastat iz ničega jel ?

 

 

 

 

To znanost i pokusava dokuciti izmedu ostalog.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Kao prvo ništa ne nastaje iz ničega, jer uvijek je postojalo nešto prije, stvari nastaju uglavnom uzročno posljedičnom vezom drugih stvari koje su prethodile. Ako griješ papir u jednom trenutku će se zapaliti. Teško je odrediti koji je to točno trenutak, ali definitivno prije plamena nije bilo, a poslije ga ima. No plamen nije nastao iz ničega, iako u trenutku zapaljenja nije bilo nikakve intervencije, samo zagrijavanje, koje je postojalo i dok plamena nije bilo.

Ovo vrijedi i za kompleksnije kemijske reakcije. Kada se stvore povoljni uvjeti zbivaju se razne kemijske reakcije. Broj molekula je ogroman, a vrijeme je dugo, pa se događa ogroman broj reakcija, koje su onda podloga za druge reakcije itd. Na kraju je dovoljno da samo jedna od tih reakcija dovede do spoja koji je u stanju replicirati samog sebe. Taj spoj ne treba imati oči i mozak, ne treba biti ni približno kompleksan kao naša DNA, samo treba imati svojstvo da radi vlastite kopije. Tu onda evolucija preuzima i kroz par milijardi godina nastanu oči i mozak. Cijeli proces je postupan, nema naglih skokova, ništa ne nastaje 'iz ničega', nego nastaje od nekih sastojaka i pod uvjetima kada je očekivano da se ti sastojci spoje i nema nikakve potrebe za ničijom intervencijom.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Također treba jako proučiti antimateriju i onda polemizirati.

 

Btw, ova tema bi se trebala zvat "Postanak života – tema koja uznemiruje talibane".

 

Još mi je smješno kako pojednici kroz svoju osobnu prizmu idu definirat Boga i stavljat ga u neki moralni kalup zbog svojih egotripova i zatucanosti.

 

Meni na kraj pameti ne bi bilo reć Bog je takav i takav.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 10:26 (DarthMarkus).
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Papillon kaže...

Razvila se rasprava o tome kako mnogi ateisti kad im se bliži kraj života ipak zazovu Boga. Ne mogu znati niti tvrdim koliko ih je, ja znam za jedan takav slučaj.

Rasprava se nije razvila jer je sama premisa kriva. Osobno ne poznajem nikog tko je zazivao boga na samrtnoj postelji (vjernik ili ateist!) a ti znas za jedan takav slucaj. Znaci ovo 'mnogi' ili kako bi to kolega bunker u svom napadu maliciozne grandioznosti napisao 'ogromna vecina' mozete okaciti macku o rep.

Ali kad smo vec tu i imamo osobu koja zna nekog - deder ti nama objasni zasto je u slucaju za kojeg osobno znas zazvan bog. Da li zato sto mu se blizio kraj zivota a on/ona eto nije zelio umrijeti (u vjernickim krugovima poznatije kao 'iracionalni strah od smrti') ili je osjetio dodir samog svevisnjeg te je postao vidilica?

Papillon kaže...

Unatoč svim vašim opravdanjima i smišljanja raznih razloga zbog čega je tako meni jednostavno nema smisla da čovjeka, koji je rekao da Boga nema na kraju s ovoga svijeta otprave molitvom za spasenje njegove duše. Nije li to protivno njegovoj volji? Ili se predomislio na kraju? Crkva, hram božji kao vječno počivalište njegovom poricatelju - malo kontradiktorno.

 Osim sto nije - nece ti biti tesko u guglota upisati Stephen Hawking i Abbey pa doci do jednostavnog zakljucka da je tamo pokopan u drustvu Darwina, Newtona, Rutherforda i ostalih koji su, eto koje slucajnosti, isto bili veliki i zasluzni znastvenici. Nadjes li ijedan link gdje netko tvrdi da je Hawking 'progledao' pred svoju smrt tada mozemo o tome i prodiskutirati. Da li ti to ima smisla ili jos uvijek ne?

 

 

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Anđeo bez falinge kaže...
Ged kaže...
Normalan vjernik nece se javiti na ovakvu temu, 

Trebam krenuti od toga da sam 100% siguran kako su ti roditelji ili djed (oficir JNA), majka bili amoralni komunisti koji su radili za Udbu, ubijali nekomuniste i vjernike ?

To trebaš ? Svi ste isti, lako vas je prepoznati, nema više pljugoslavije, to želiš ?

...

Tipičan jugonostalgičarski pamflet. 

 

 Hvala ti sto mi dajes za pravo.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...
..

 

Zašto, i odkud to svojstvo, nije moglo nastat iz ničega jel ?

 

 

 - odgovore daje vjera, znanost, laici.. teoretski, svaki odgovor ima jednaku statističku šansu biti (ne)točan, no ipak neki ima molo više šanse.. dok je vjerski kraj puta, otkrivanja, propitkivanja (preduvijet), znanost ide dalje.

- nije iz ničega, iz materije, energije, to su dva agregatna stanja, izmjenjiva. Najnovije teorije kvantne fizike čak u ničemu vide stvaranje nečega, samog iz sebe.

 

-kromanjonac, ujutro je izašao iz pećine, pogledao na nebo i vidio sunce na istoku, vidio je kako kreće na zapad do večeri.. i tako je nazvao strane svijeta. Pri tome je napravio i grešku koju bez znanja, određenog nivoa, nije ni mogao izbjeći, relativnost. Po njegovom kutu, rakursu, on je stojao na mjestu, na Zemlji-zemlji, čvrsto na istom mjestu i nije znao da zapravo ta Zemlja rotira, nego je iz svog rakursa, naivno, zaključio da sunce kruži oko Zemlje. Tek razvojem mjerenja (vremena), zapisivanjem, tome služe piramide npr .. praćenje-ponavljanje-testiranje.. je došao do recimo matematičkog zaključka da nije tako tj da je sunce u središtu solarnog sustava dok se Zemlja kružno (pa onda preciznije elipsično) kreće oko Sunca.. To je zaključio praćenjem položaja zvijezda, praćenjem-provjerom, logikom, matematikom. Podizanjem same svijesti na viši potreban nivo da bi uopće to shvatio tj preduvijet da bi uopće o tome požželio razmišljati (zec, srna i ostale životinje, biljke nemaju potrebu razmišljati o tome kreće li se sunce ili zemlja.. mada im život također ovisi o ciklusima kao kiša, hrana, razmnožavanje..).

-naravno da su prva vjerovanja ili laička-početna znanja bila klimava-pogrešna, ali dovoljno dobra za tadašnji razvoj, kao što je to i vjera kao zadano nasljedila, zemlja-ravna ploča, središte itd. dok se u srednjem vijeku dešava promjena mišljenja, tj kritične mase znanja i tehničkih uvjeta koji su potrebni za otkrivanje činjenice-istine, kao teleskop, matematika s arabskim brojevima (jako važna nula, rimljani je nemaju..).

 

- što se činjenično promijenilo, sunce-zemlja su jednaki, jednako se vrte milijardama godina, no promijenilo se znanje, čovjek, koji je to uspio uočiti kao točno-netočno, kao svjesna osoba koja je to otkrila, dokazala. Činjenice se pri tome ne mijenjaju, nego samo naše tumačenje, vjera-znanje.

- po čemi bi s postankom života, 'prve klice'.. bilo drugačije, po čemu je vjera (vjerski-crkveni dogmatski stav) točna? Po tome što su prije par tisuća godina autori Biblije u nju napisali? Znanost će možda to otkriti, možda neće, no vjera ni ne pokušava jer je svaka religija u osnovi dogmatska, zadana u trenutku stvaranja (autora pravila koji po svojim željama ili znanjima određuje pravila igre, često sumnjive psihe.. ali uz odgovarajuću vojnu silu je 'u pravu'..).

 

-kako bi kromanjonac razumio Mjesec? Vidi ga, vidi da kruži oko zemlje.. i kad se pita 'zašto-kako'.. tad u nedostatku znanja za boljim odgovorom posegne za 'bogovima'.. ''netoko je to tako napravio'' jer nije moglo samo od sebe.. -pa sad, istom tom logikom, 'nije moglo samo od sebe'.. se želi nastaviti i ostati kromanjonac, ili se ćeli biti današnji čovjek koji iapk ima neka novija ''jača'' znanja? Tko je tad u pravu, činjenice?

 

-u Edenu/Raju.. je živio čovjek, Adam, od rebra mu drugotna :)) .. Eva. OK, priča ima stilske dijelove, onak.. zbog stila.

-sve je bilo lalaland, dok jednog dana, ona kobna jabuka.. možemo li naslutiti što bi to bilo u prijevodu, pojedeno voće ili neka metafora, nešto treće? .. npr hint, svijest?

-tad postaju svjesni svoje nagosti, stidljivi i pokrivaju spol listom, tad postaju ljudi-svjesni, do tad su jednaki kao oni zečevi ili tigrovi i bambus i drvo.. samo živa bića, od tad su ljudi.

-zašto? jer su postali svjesni, počeli razmišljati, počeli koristiti znanje, logiku, oči, uši.. ne samo preživljavanje nego i korak dalje-više. Postali su the-ljudi.

 

-moguća prića, bez pouke, .. naravno ipak je pouka tu, svjest, znanje, suprotstavljanje autoritetu, korak dalje.. vjera je samo vjera, skup pravila-naputaka koji mogu biti svakakvi pa i točni-dobri ili loši-zli, kao što svaki broj ima jednake šanse na lotu.. no ipak, ne izvuče se svaki broj, izvuče se jedan, kombinacija koja se desi. Kako ćemo to tumačiti? Pa za početak dovoljno kao kromanjonac kretanje sunca oko zemlje.. ako nam to zadovoljava svjest, kad neće biti dovoljno otkrit ćemo bolje-točnije. Igrat ćemo loto do jackpota..

 

-evolucija. Kao što je i revolucija i ostale polucije, neka-lucija će nas dovesti do tog, rekao bi kao i kod kromanjonca, znanje, ne vjera, jer vjera ne otkriva činjenice ona samo u tadašnjem 'jeziku' (dostupnim spoznajama-svijesti) opisuje kako zna i umije. Vjera tad nikao ne može dati točan odgvor, osim one statističke loto šanse, da je baš taj broj izvučen.. s ravnom Zemljom ili centrom solarnog sustava su promašili, to su lakša pitanja jer su vidljiva-mejrljiva.. postanak klice je daleko teže-dalje u vremenu koje ne možemo preskočiti vremeplovom i privjeriti. Sunce vidimo, zvjezde vidimo, i danas možemo provjeriti tko se oko koga okreće.. ili jel Zemlja ravna, postanak života, darvinizam, fosili.. nam govore da je ipak evolucija odgovor, ne neki tren u kojem je čovjek stvoren nego put od crvića, dinosaura do današnih primata pa čovjek. Jednostavno, to dokazuju npr fosili, ali što idemo dublje u povijest (bliže cilju..) to je teže pronaći fosil, uništen entropijom.. i bit će sve teže jer je predaleko, jer i današnji razvoj ne može napraviti jači skok, kao što je to problem s raketama-letjelicama za put između galaksija. Hoćemo li jednog dana imati takve tehnološke mogućnosti? možda za 10.000 godina.. možda nikad. Možda sutra neki asteroid skrati priču.. ili dođe Bog taxijem i otkrije nam tajnu, ili čitanjem Biblije i ostalih rukom pisanih textova otkrijemo .. što? ono znanje-mišljenje koje je imao kromanjonac kad je mislio da se Sunce okreće oko Zemlje? Samo zato jer je to prastari pergament, uzet ćemo ga kao činjenicu... ili će nam biti važan samo kao komad povijesti, netočan ali drag jer je povijest.

 

Koji god odgovor bio, ako je temeljen na znanju, bit će dokaziv ili će biti odbačen jer je tad netočan. S vjerom tog fer-uvjeta nema, nema fer diskusije jer je u osnovi vjera zacementirana, takva su pravila. Ako pak uvedemo 'samostalne vjernike'.. dobijemo gemišt, mix ničega koji ne poštu je ni jedna pravila, tj zaobilazi ih kad mu ne idu u prilog. Nešto je ili nije činjenica. Nešto možemo ili ne možemo otkriti, dokazati.. ili ne možemo sad, možda nikad, 1/3 je beskonačan.. i po jednoj logici ga nikad ne možemo izračunati, time ni zapisati.. pa opet, možemo, 1/3. (razlomak) i točan je. To je znanje, svijest potrebna za taj korak, ako po stepenicama, kao što diejte uči hodati.. padne, digne se.. uči i ide dalje (kao pozitivan-optimistični scenarij).

 

edit: i još malo.. :))

-danas ljudi (ne bogovi) imaju već dovoljno znanja-moći da npr naprave letjelicu, pa čak da naprave mjesec.. satelit u orbiti je to, samo manji.. Čini li ih to bogovima u očima kromanjonca? Činjenica ili njegov nivo znanja-svijesti da bi objasnio pojave ili vjera pa pročita s pregamenta i vjeruje da je to pročitano tako.. tad je običan zec-biljka, nije svjestan čovjek, jer mi znamo da nismo bogovi ili to treba dokazivati nama?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 12:16 (ihush).
14 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

a viđe vjernika, da ste toliki vjernici, vaš EOD bi bio: pomolit ću se za tvoju dušu...

 

to je za kršćanina maksimum djelovanja spram drugogo čovjeka... no vi kao kvazi-kršćani, bi ipak pokušali utuviti svoju istinu jednim BBQ sastankom na gradskom trgu...

 

evo za vas:

 

 

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 12:57 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 2 hvala 0
14 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

pa kako ste vi do 1980 Rvat'ne preživjeli, jadni skrivali se o po rupama, osluškivali kad će Grozni Tile da vas zaskoči, ali na sreću i njemu sviječa dogorijela pa ste ispuzali na sveopću dobrobit Naroda, Domovine i Crkve...

 

i gle sad živimo u zemlji meda i mlijeka, a jednorozzi lete okolo i prde dugu....

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
7 2 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Iiiii... da... došli smo do Tite, katotalibana..
Sada se čekaju porcije o ustašama i tako dalje i tako dalje... 

Bravo, uspjeli ste podići temu: "Postanak života - tema koja uznemiruje duhove" na jedan novi nivo!
Svaka čast oooo vi tolerantni i prosvijećeni građani! 

Divim se vašem IQ-u
klap, klap.. 

 
2 1 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Dosta stvari iz biblije se krivo tumaci kako bi ju se prikazalo u losem svijetlu, npr. ovo ispod 

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
A da baciš pogled na to tko je "digao" raspravu na tu razinu prije nego daš TD čovjeku koji se na to sarkastično osvrnuo?
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
A da baciš pogled na to tko je "digao" raspravu na tu razinu prije nego daš TD čovjeku koji se na to sarkastično osvrnuo?

Pogledaj prve stranice i vidi tko je usmjerio temu prema vjernicima, vješticama, inkvizicijama, jednorozima, ružičastim anđelima, i sličnom..
Nikakve veze sa životom nema.
Davno sam već rekao da je tema otišla u pogrešnom smjeru i da bi je trebalo staviti "ad acta". To nije uvaženo. Sada samo gledam dokle će se ići...
Očekujem ubrzo ustaše, partizane, četnike, i tako to... kako to već biva po starom hrvatskom običaju...

Edit: Ne vidim da se on ni na što sarkastično osvrnuo osim na osamostaljenje Republike Hrvatske i relativiziranje naravi Titovog režima. Samim time on nije nikakav glas razuma , nego samo dolijeva ulje na vatru.
Ali dobro, ništa novoga..

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 15:05 (Neuk).
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
..
Očekujem ubrzo ustaše, partizane, četnike, i tako to... kako to već biva po starom hrvatskom običaju...

- ubrzo? vrati se 3-4 str.. nabraja on (samouki vjernik) i crnce, srbe, ustaše. Sad je u fazi kad mu je ok ubijat djecu, preventivno, sve je opravdano ako se spomene ISIL.. mali firer u začecima, treba to toljagom na vrijeme i pri tome mi vjera, koža, nešto peto nije kriterij.. -nego preventiva.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 15:09 (ihush).
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@Papillon 

waaagh
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ihush kaže...

- ubrzo? vrati se 3-4 str.. nabraja on (samouki vjernik) i crnce, srbe, ustaše. Sad je u fazi kad mu je ok ubijat djecu, preventivno, sve je opravdano ako se spomene ISIL.. mali firer u začecima, treba to toljagom na vrijeme i pri tome mi vjera, koža, nešto peto nije kriterij.. -nego preventiva.

 ?
Ajde malo ohladite i spustite loptu...
Meni osobno nisu nimalo jasni neki postovi (baš u kojima su komentatori raspravljali o ISIL-u i slično) , sad je li to do mog slabog kapaciteta, ili mi je jednostavno bilo preglupo neću ulaziti u to, ali koliko sam mogao letimičnim pregledom vidjeti (možda se varam?) par komentatora su se prepirali nešto o moralnosti/pravednosti Boga i bi li spržio ISIL...
Meni je to totalno glupo i nepotrebno bilo pa sam preskočio, ali nisam stekao dojam da je ovdje itko dosad (opet, možda se varam jer nisam sve čitao detaljno) hvalio ili opravdavao bolesne i nenormalne stvari. Ako netko jest pisao nenormalne i nemoralne stvari, pa valjda imaju pravila foruma, i neznam zašto se takav netko ne sankcionira. 
Ali mi ni ovaj tvoj komentar "ne miriši" na tolerantnost (opet ponavljam, nisam 100% siguran na što si reagirao, ali mi je svejedno "too much")

Možemo li akademski, civilizirano, razumno u duhu međusobnog uvažavanja razgovarati i razmjenjivati mišljenja? Ako ne, onda sam ja promašio forum.

14 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

za razliku od velikih Rvat'na, ja sam porezni i vojni obveznik ove države od početka, nemam rezervnu domovinu ali niti totemistički odnos prema njoj a osobito njenoj politici (i politikantima koji tu "politiku" vode)..

 

a što se vjernika tiče:

 

vjera bi se trebala živjeti...što vam baš i ne ide...

 

a dokazuje se odanost liniji partije, velikog vođe...znate, ono kaj vam tako dobro ide...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
..
Ali mi ni ovaj tvoj komentar "ne miriši" na tolerantnost (opet ponavljam, nisam 100% siguran na što si reagirao, ali mi je svejedno "too much")

Možemo li akademski, civilizirano, razumno u duhu međusobnog uvažavanja razgovarati i razmjenjivati mišljenja? Ako ne, onda sam ja promašio forum.

-možemo civilizirano.. narvno, no za to su nužne dvije strane.

-nema tolerancije za netolerantne, nemoguće je, kontradiktorno .. i opasno, tj to je korak u pogrešnom smjeru i ljudi moraju reagirati (ne okrenuti glavu).

-promašiti forum? .. forum smo mi, želiš forum gdje se nešto takvog tolerira jer je ''naš''? Gdje ti s druge strane vidiš uvažavanje, toleranciju ili razgovor? Kao je onda ja mogu dati?

 

toleriancija je kad drugima ne namećeš, ne ograničavaš, ne vidiš 'boju' nego čovjeka, no on ne vidi čovjeka mada bi vjera to tako implicirala, nego vidi neprijatelje koje je OK istrijebiti ili vidi nešto kao crnce.. onak, usputnu rečenicu koja mu je možda 'ispala iz džepa, slučajno..' .. no to je lakmus test, firer u začecima, zlo, neovisno kako ga upakiraš u celofan ili što se pokušava prikazati kao homosapiens, vjernik.. što već (kad ima svoju vjeru, sektu, nevjernik?). Vjernik pak, ako se pridržava pravila Biblije, sve ljude vidi kao ljude, vjernike-nevjernike. Ne vidi ih tad kao crnce, jer ih tako vidi rasista. Tad nenabraja crnce, nego upotrijebi riječ ljudi ako ih smatra ljudima, jednakima. Koju god riječ upotrijebiš, muško-žensko, time stvaraš razliku.

Tolerancija je kad puštaš druge da žive, kako oni žele kao i oni tebe, uzajamno. Vjera, prehrana, izbor sladoleda je osobna stvar osim što može biti zabranjen npr alkohol.. muslimanima ili našim maloljetnicima.. možemo pod toleranciju npr maloljetnicima dozvoliti konzumaciju alkohola ili zašto je to zabranjeno? itd.

-njemu j eok ubiti dijete, da ne postane isilovac.. bi li ubio E.T.ja, preventivno? Da nas ne pojede ili opali laser u Zemlju..? Oprez ili paranoja prema drugima-drugačijima, tolerancija je tu u čemu? Ono, tolerirat će ako te ne može koknut, ako si jači.. inače preventivno, 'samo mrtav indijanac je dobar indijanac'?.. neovisno što vjera na koju se poziva kaže da su to ljudi i da je ubiti loše-zabranjeno, osim kad je opravdano kao i sve ostalo u životu. Ateisti nemaju bibliju kao pravilnik, pa opet isti zakoni postoje u svim zemljama, globalno, jednako zabranjeno ubiti.. nazovimo ih ljudskim/božanskim/općim zakonima, ZA Ljude, ne PROTIV. -biti za nešto kao patriot ili biti šovinist-protiv to je razlika možeš li se pozivati na toleranciju ili ne. Tolerancija i 'pravo' na toleranciju su obostrani, kao pravila vožnje u prometu, pridržavaš se i voziš, ne pridržavaš-kazna. Jednostavno, zar ne? :)

 

edit. .. možda kontradiktorno.. ali recimo (figurativno) i tolerancija se mora nametnuti, jači-većina kako god, mora se i braniti, jer je toga vrijedna, kao i znanost vs dogma i sl.

možda su moderatori mogli reagirati, možda je dobro i ovako, jer se kao jingjang uvjek nešto (dobro/loše) nauči, za korak dalje. ... ili do 'prirodnog' reda, kad dođu ustaše&partizani uz lock pa tema prirodno odumre :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 15:48 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@Stric_Jura
Evo, lijep primjer je ovaj tvoj komentar. Sve što si napisao se ja osobno 100% slažem i potpisujem.
Međutim, ti si to lijepo u svojoj prepametnosti prišio meni. Odakle? Kako? To valjda samo ti znaš.
O ovome cijelo vrijeme i pričam.
Ovdje se vode nekakve ideološke borbe, apsolutno nikakve "akademske" rasprave. Samo zamotano u celofan nekakve pameti i tolerancije.
I tko god se ne uklapa u te vaše stereotipe i predrasude na silu ga gurate u te vaše zacrtane rovove.

Svaka čast.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ihush

Da li iste kriterije ( "mali firer u začecima, treba to toljagom na vrijeme i pri tome mi vjera, koža, nešto peto nije kriterij.. -nego preventiva." ) smije i bilo tko drugi upotrijebiti ili .... ?

Odgovor, kakav god bio, stavimo u kontekst spike ( iz ove teme ) o kolateralnim zrtvama pri bombardiranju isila ili o bozjem obracunu ( sa bilo kime ) pri cemu bu nadrapal i zalutali putnik-namjernik... Ili: opravdava li cilj sredstvo i usputne zrtve ?? Pogotovo u kontekstu preventive , sto bi znacilo da cinimo zlocin nad nekim jer pretpostavljamo da bi on u budućnosti mogao pociniti daleko vece zlocine od ovog naseg kojim sprecavamo zlocine koji se zapravo nisu niti neće dogoditi jer si zgromio sumnjivca...

Ako si covjek moze uzeti to pravo, moze li i bog tako postupiti... ?

Odgovor, kakav god bio, neće pogodovati niti "vjernicima" niti "znanstvenicima" ( navodnici samo u smislu lakseg poimanja tabora )....

😊
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...

Pogledaj prve stranice i vidi tko je usmjerio temu prema vjernicima, vješticama, inkvizicijama, jednorozima, ružičastim anđelima, i sličnom..
...
Edit: Ne vidim da se on ni na što sarkastično osvrnuo osim na osamostaljenje Republike Hrvatske i relativiziranje naravi Titovog režima. Samim time on nije nikakav glas razuma , nego samo dolijeva ulje na vatru.
Ali dobro, ništa novoga..

Moj prošli post sad strši izvan konteksta jer je odrađeno moderiranje teme, pa je post na koji sam se referirao (točnije, dva posta istog autora) izbrisan. Međutim, u trenutku kad si pisao svoj post, to nije bio slučaj, pa čak ni kad si pisao ovaj odgovor, već vjerojatno kad si pisao edit.

 

Što se tiče prvih stranica, pojedinci su krenuli s određenim tezama i argumentima koji su i općenito i na ovom forumu već prežvakani na desetke, ako ne i stotine puta i svaki put se ukazalo da se iza njih skrivaju vjerski motivi, tako da se tu radilo o čistom iskustvu.

 

S druge strane, ako se itko nema pravo javljati o razini i kulturi rasprave, pogledaj svoje prve postove na ovoj temi...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

-ptiaj to 'onog koji sve zna'.. ne njega, nego matrixa :)) jer on je uvjeren da ISILovce (djecu valjda posebice.. kontekstualno preventivno) treba istrijebiti (ne eutanizirati, usmrtiti..).

-ja kvalitetan odgovor za sve nemam.. dok se za male firere neovisno o teizmu možemo složiti? .. toljaga na forumu nije baš identično kao metak u čelo, no takvima se ne može tolerirati .. recimo stil ili sardžaj koji iznose. Pazi, to ipak nije metak u čelo, to je samo text-sadržaj na ovom forumu-temi, ništa više.. to je manje od čvrge koja bi zaboljela. To nije smrt-ubojstvo to je stilska figurativna toljaga protiv ideje-začetka ideologije koja tad kao gruda snjega .. treba to toljagom. Treba to svatko od nas, jer sutra možemo biti jednako istrebljeni neovisno imamo li križ, zvijezdu, polumjesec ili neki deseti znak, boju, spolnu orjentaciju.. a ljudi smo.. ili nismo?

 

nisam viši sud, koji si tad uzme za pravo suditi ili prosuđivati u interesu većine.. nije to ni haaški sud, svede se na politiku, hoće li biti neki pravedni sud ikad, neka osoba-udruga.. možda bi mogao neki svetac ili Bog.. no nema naznaka za tako nešto.

Da je mainkampf bio na vriejme sankcioniran, .. da je recimo UK dao dokaze za posljednja bombardiranja ili protjerivanje diplomata.. a od nas tu se očekuju ovakve prosudbe? Nerealno jer bi tad mi bili ubermenšeni .. kad to ostatak kao UN ne može.

Kao što je eutanazija većinom zabranjena, vjerojatno je to kompromis, kao što je bolj zabraniti preventivna ubojstva npr analiza DNK.. mislim da je bolje ne ubijati djecu, preventivno. Možda pogrešno mislim? Draže mi je tad biti u zabludi nego s druge strane (šuma striborova, patetika .. al ima nešto u tome).

 

tolerancja? preventivna ubojstva (za ovo mora istrebljenje jer jedino tad ima 'smisla'), vjere, slobode, .. koje pitanje je lakše od naslovnog, postanak.. ne samo života.

a dio postanka smo otkrili, ne zbog zapisa u Bibliji, nego usprkos netočnosti-zabluda dok je dio točan-sličan.. otkrili smo fosile, evoluciju, vrlo dobru teoriju o nastanku Zamlje.. postanak smo dijelom otkrili i proces ide dalje.. hoćemo li sutra imati odgovor na naslov ili na tvoje pitanje? Ne znam, ti znaš?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ged kaže...
Papillon kaže...

Razvila se rasprava o tome kako mnogi ateisti kad im se bliži kraj života ipak zazovu Boga. Ne mogu znati niti tvrdim koliko ih je, ja znam za jedan takav slučaj.

Rasprava se nije razvila jer je sama premisa kriva. Osobno ne poznajem nikog tko je zazivao boga na samrtnoj postelji (vjernik ili ateist!) a ti znas za jedan takav slucaj. Znaci ovo 'mnogi' ili kako bi to kolega bunker u svom napadu maliciozne grandioznosti napisao 'ogromna vecina' mozete okaciti macku o rep.

Ali kad smo vec tu i imamo osobu koja zna nekog - deder ti nama objasni zasto je u slucaju za kojeg osobno znas zazvan bog. Da li zato sto mu se blizio kraj zivota a on/ona eto nije zelio umrijeti (u vjernickim krugovima poznatije kao 'iracionalni strah od smrti') ili je osjetio dodir samog svevisnjeg te je postao vidilica?

Papillon kaže...

Unatoč svim vašim opravdanjima i smišljanja raznih razloga zbog čega je tako meni jednostavno nema smisla da čovjeka, koji je rekao da Boga nema na kraju s ovoga svijeta otprave molitvom za spasenje njegove duše. Nije li to protivno njegovoj volji? Ili se predomislio na kraju? Crkva, hram božji kao vječno počivalište njegovom poricatelju - malo kontradiktorno.

 Osim sto nije - nece ti biti tesko u guglota upisati Stephen Hawking i Abbey pa doci do jednostavnog zakljucka da je tamo pokopan u drustvu Darwina, Newtona, Rutherforda i ostalih koji su, eto koje slucajnosti, isto bili veliki i zasluzni znastvenici. Nadjes li ijedan link gdje netko tvrdi da je Hawking 'progledao' pred svoju smrt tada mozemo o tome i prodiskutirati. Da li ti to ima smisla ili jos uvijek ne?

 

 

 Da riječ je o čovjeku koji je veći dio života proživio kao ateist, teško se razbolio i pred smrt zatražio svećenika i posljednje (bolesničko) pomazanje. Strah od smrti moguće, pretpostavljam da je to bilo u pitanju.

 

Svi ti veliki znanstvenici bili su kršćani i religiozni ljudi. E.Rutherford u svom je labosu čak pjevao kršćanske pjesme kažu (onako kako mi danas pjevušimo neke nama drage hitove) a Darwin je bio kršćanin koji je postao agnostik ali ne znam baš je li izričito tvrdio da Boga nema. Prije će biti da nije bio siguran. Isac Newton svoja razmatranja o Bogu držao je važnijima od svojih znanstvenih radova. Izabrati za mjesto svojeg vječnog počinka crkvu koja je posvećena Svetom Petru za kojeg je Isus rekao: Ti si Petar stijena i na toj stijeni ću izgraditi Crkvu svoju - tebi ima smisla? Nemam ništa protiv Hawkinga, njegov život i borba s bolešću, njegova upornost i takav um u krhkom tijelu zaslužuju respect. Onaj znak ? na kraju rečenice znak je pitanja a ne tvrdnje. Jedan "znanstvenik" to bi trebao znati protumačiti ispravno, ako je dobronamjeran.

Paps
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ihush

Aj ovaj put si se vješto izvukao... 😊
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 16:21 (bunker).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...
Papillon kaže...

Baš bih voljela da netko objasni kako je nastalo prvo sjeme svega, iz čega i zašto.

 

Ovo je naizgled logično razmišljanje gledanja na postanak života, i ja sam ga nekad imao, no taj koncept razmišljanja je sam po sebi pogrešan (iako logičan unutar religisko/vjerskog konteksta promišljanja) a pogrešan je iz razloga jer religija/vjera nisu mehanizmi koji se uopće bave postankom fizičkog života na planetu i ne treba ih trpati u taj kontekst i ne znam zašto to mnogi pokušavaju.

 

Vjera i religija su orjentirani na ''onaj život'' i to i same kao takve potvrđuju, Biblija potvrđuje i popovi potvrđuju.

Ima taj jedan dio koji kaže da je Bog stvorio život i sad se to trpa u sve kontekste, možda i je, možda nije, možda se sa time misli da je Bog stvorio ''onaj život'' što je mnogo vjerovatnije ako se uzme da Bog postoji.

 

Kako god bilo, nemojte mješat kruške i jabuke.

 

I mene isto zanima: ako imamo kamen sa jedne strane a čovjeka kao naj napredniju verziju tog kamena sa druge strane, kad je negdje između prva čestica dobila svojstvo da ona može reći ja sam živa u odnosu na onu česticu iz koje je postala a da za nju ta živa čestica kaže da je ona neživa

 

Zašto, i odkud to svojstvo, nije moglo nastat iz ničega jel ?

 

 

 

 

 Maknula bih se iz religijskog konteksta. Vjerojatno imate neku teoriju kako je započeo život na zemlji, ali ne nužno čovjekov život, nego uopće kako je sve započelo. Postoji znači veliki prasak, pa milijarde godina "kuhanja" na atomskoj razini i evo nas u Sunčevu sustavu i taman se formirala Zemlja. Ohladila se, ima nešto kopna, malo mora, nešto kisika i ostalih elemenata i hops evo je - prva vlat trave. Otkud? Naravno neki će reći, a ne, nije sve počelo s travom bilo je i prije nje nešto, ok ali kako je nastalo to prije trave.... Mene baš zanima što si o tome misle u suprotnom taboru

Paps
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@Papillon
Možeš dati link da je služena misa zadušnica za Hawkinga? Nije da to nešto mijenja, pošto on misu sigurno nije naručio, ali ne mogu uopće naći takvu informaciju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@Papillon
Gore sam napisao kratko objašnjenje, a imaš ga i u članku, ali izgleda da vi takve stvari preskačete. Kako inače objasniti da odrasla osoba napiše da je život počeo s kisikom i vlati trave (bez obzira na ogradu)?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
@Papillon
Možeš dati link da je služena misa zadušnica za Hawkinga? Nije da to nešto mijenja, pošto on misu sigurno nije naručio, ali ne mogu uopće naći takvu informaciju.

 Bio je privatni sprovod u St. Mary the Great Church

Paps
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ako si vjernik trebala bi znati razliku između sprovoda i mise zadušnice.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
@Papillon
Gore sam napisao kratko objašnjenje, a imaš ga i u članku, ali izgleda da vi takve stvari preskačete. Kako inače objasniti da odrasla osoba napiše da je život počeo s kisikom i vlati trave (bez obzira na ogradu)?

 Ne, ne, pitala sam kako je započelo po vašem mišljenju. Imate li kakvu teoriju ili nemate pojma ali docirate, zanima me što misle forumaši. Mogla sam postaviti i pitanje kako je nastao prvi atom ili molekula ili bilo što ali mi se trava učinila zgodna dosjetka. Ne izigravajte plitki potočić

Paps
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice