HRT napokon prešao na 16:9 format

poruka: 134
|
čitano: 50.725
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HRT napokon prešao na 16:9 format".
16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Arnold Layne kaže...


A da ? Gledo sam prije pola godine i nije bilo rijeci o nikakvom remasteru :) Odlicno  

http://www.ofah.net/blog/remastered-only-fools-horses/

 

Uglavnom, nije baš najnovija vijest, i samo satelit... navodno se priča malo i o novoj verziji DVDova, nerezanih... :)

 

mjaneci3 kaže...
    
    HRT je prešao s 4:3 formata na 16:9 čemu su omogućili korisnicima modernijih tv uređaja s 16:9 formatom noviji i ispravniji prikaz slike.

Ovo nije u potpunosti točno. Danas sam saznao da se nešto 4:3 programa emitira u 14:9 formatu. Ne znam ide li sav 4:3 program u tom formatu ili ne.

 

Uglavnom, broadcasting nam je malo mješovit, no to će se s vremenom sve polako srediti.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Father_Dougal kaže...

mjaneci3 kaže...
    
    HRT je prešao s 4:3 formata na 16:9 čemu su omogućili korisnicima modernijih tv uređaja s 16:9 formatom noviji i ispravniji prikaz slike.

Ovo nije u potpunosti točno. Danas sam saznao da se nešto 4:3 programa emitira u 14:9 formatu. Ne znam ide li sav 4:3 program u tom formatu ili ne.

 

Uglavnom, broadcasting nam je malo mješovit, no to će se s vremenom sve polako srediti.

A j****a sad, to su mutna posla HRT-a. Vjerujem da im je cilj bio da emitiraju u 16:9, a sumnjam da je potrebno kolegu opterećivati s 14:9 formatom pošto je pitao koja je razlika...

16 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
mjaneci3 kaže...

Pa očito je ako tonac ne zna na mikseti pravilno podesiti zvuk za mikrofone ili bilo koji drugi kanal da zvuk neće štimati. Zašto bi kolega znao kako se to radi ako primjeti da zvuk ne štima?

 

I ja sam radio na televiziji i znam kako to izgleda. Svatko ko se imalo razumije u to, primjeti grešku.

 

mjaneci3 - predstavi se da te ljudi znaju nezaposlit na televiziji... (salim se :D )

Covjek koji je radio na televiziji valjda zna da nije stvar u "mikseti" vec u procesoru zvuka koji je podesen na faculty setup jer na HRTu gdje god ima digitalije to ne diraju, stariji iz neznanja a mladima ne dopustaju...

 

 

Father_Dougal kaže...
dasoo988 kaže...
Ja nemam uopće nikakvu predstavu kako se to radi, al me jako zanima? {#}

 

Dakle....


...Shematski, to izgleda otprilike ovako:

[magnetoskop ili hdd] -> [kontrola magnetoskopa] -> [režija dnevnog programa] -> [master kontrola] -> [odašiljači]

Ovo emitiranje, serije, filmovi, zove se sporovoz. Brzovoz su emisije uživo, umjesto magnetoskopa na početku imaš studio, koji hendla voditelja i snimljene materijale. 

 

Solo761 kaže...

Malo im je čudan taj 16:9, jutros upalim TV, na programu TV kalendar i dalje u 4:3. Prvo sam pomislio da su samo "zaboravili" razvući sliku, no logo nije bio na crnom baru sa lijeve strane nego na slici, tj. unutar 4:3 ekrana.

Pa da. Pa neće valjda razvlačiti u krivi aspekt emisije koje se rade u 4:3... to bi bilo idiotski. Eno ti primjer RTL2 ili kak se već zove, koja emitira Raymonda kojem fali pol glave, jer su napravili zoom 4:3 materijala sa laganim rezanjem i razvlačenjem... :) HRT će (za sada, AFAIK) svoj 4:3 materijal emitirati u 4:3, a 16:9 u, zamisli, 16:9.

 

Sve si to divno objasnio, ali ukoliko netko na drzavnoj televiziji emitira materjal sa "manama i takvim kakvim je dosao" to onda nikako ne moze bit normalno...

Inace, peak ide ispod 0dB tako da ne bi imali tu "manu" da ubije, a master izmedu -12 / -18 dok je kod njih procesor podesen na -3 / - 12 ... zivjeli tonci...

Mislim, prvo sam upoznao ekipu iz pule koji su mi kao toncu umalo zagorcali posao do bola, a nakon toga sam vidio kako se to "profesionalno" radi na hrtu u zagrebu, i onda mi je bilo jasno...

 

Fascinantno je da je nekome na hrtu normalno variranje tona koji izlazi iz granica profesionalnost a i normale...

 

Da li tonci moraju imati zavrsenu ikakvu skolu? ili mu se da mixer i uputstva?

 

----

Problem televizija je da ne ovise samo o svom formatu, vec i formatu produkcija s kojima rade, a tu najvise problema imaju lokalne televizije i njihov sadrzaj...

potpis :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2013 18:32 (Hacker-ri).
12 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Hacker-ri kaže...
mjaneci3 kaže...

Pa očito je ako tonac ne zna na mikseti pravilno podesiti zvuk za mikrofone ili bilo koji drugi kanal da zvuk neće štimati. Zašto bi kolega znao kako se to radi ako primjeti da zvuk ne štima?

 

I ja sam radio na televiziji i znam kako to izgleda. Svatko ko se imalo razumije u to, primjeti grešku.

 

mjaneci3 - predstavi se da te ljudi znaju nezaposlit na televiziji... (salim se :D )

Covjek koji je radio na televiziji valjda zna da nije stvar u "mikseti" vec u procesoru zvuka koji je podesen na faculty setup jer na HRTu gdje god ima digitalije to ne diraju, stariji iz neznanja a mladima ne dopustaju...

 

Prvo, nisam rekao da sam radio na HRT-u. Drugo, koliko ja znam, bilo je priče o emisijama koje idu uživo, i netko je naglasio kako je glasnoća tonova bila neujednačena. Iz toga je nastao moj komentar kao logičan zaključak. Treće, ja nisam rekao da sam radio kao tonac i da sam stručnjak u tom području, izrazio sam svoje mišljenje.

16 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Arnold Layne kaže...
XXX-Man kaže...
Father_Dougal kaže...

A kako bi ti, majstore, htio da ti 4:3 slika izgleda na 16:9 televizoru, a da se ne izgubi aspekt niti da se reže slika?
Što se tiče 4:3 CRT telkača - nekaj ti ne štima sa DVBT prijemnikom. Ne smiješ imati 4:3 sliku okruženu sa crnim sa svih strana. Nekaj ti je uključeno kaj ne bi smjelo biti, prošvrljaj po opcijama. 

Mogu ju emitirat onakvu kakva i je, dakle u 4:3, a ne emitirati u 16:9 i dodavati crte što nema smisla. Onda lako na tv-u odabereš dal želiš te crte ili želiš da je slika razvučena. Ovako nema izbora. Radije izgubim aspekt (kao i u zadnjih nekoliko godina) nego da gledam sliku na "pola" ekrana.

 

Pa nebi rekao da nešto ne štima sa 4 različita (različite marke) prijemnika koja sam probao...u opcijama je sve kako treba bit.

AR se ne gubi nikad to ti glavno pravilo kod videa

 

osim ako nije RTL u pitanju...

15 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Ma ja ionak sve geldam na 16:9 :) i 16:9 i 4:3. Istina da na 4:3 ljudi izgledaju malo deblji ali jbg.

hobi:moj-android.net
 
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

http://check2pic.ru/compare/31536/

 

znaci ovak ?

Svaka ti cast ,al ja tak nebi mogo gledat 

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Eh,to sam primjetio neki dan. Zanima me još kada će logo biti promjenjen {#}

Daniel
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Kad je prešao je na 16:9 HTV je i emitirao većinu programa u toj rezoluciji, prvenstveno na 1. i 2. programu. Danas većinu programa emitira u 4:3 formatu, na 3. i 4. programu ne ide ništa u 16:9,  a na prvom i drugom tek ponešto, npr jučer liga prvaka u 16:9 sve stalo u 4:3 ( top gear su počeli prikazivati u 16:9 da bi se vratili na 4:3). Smiješno!

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format

Epizoda Top Geara od prije dva tjedna bila je zadnja epizoda 18. sezone, dok je prošlog tjedna bila repriza specijala iz 7. sezone (Top Gearova zimska olimpijada); Top Gear u ponedjeljak bila je repriza prve epizode iz 12. sezone. Vidjet ćemo što ide u ponedjeljak, vjerojatno će to biti repriza druga epizode 12. sezone.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
15 godina
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Najžalosnije je to šta središnji dnevnik u 19:30 znaju emitirati u 4:3 formatu!. Kakav jad od državne TV i gdje idu novci od pretplate i oni s kojim ih država kljuka kad nisu sposobni tehniku obnoviti! Užas!

http://pljusak.com/sibenik_krvavice/wx.htm
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Imam stari veliki CRT televizor radi već 14 godina, od kad su televizijske kuće prešle na 16:9 format, televizor se pokvario. A nemam novaca da kupujem novi televizor koji je bar toliko velik kao taj CRT. Jedino neki mali šrot LCD koji znam da će se pokvariti za 3-4 godine. -.- Bolje da su ostavili na 4:3 formatu signal jer tako i tako nikad ništa na našoj televiziji nema. Ako hoću gledati u 16:9 ili full hd gledat ću sa kompjutera ili preko kabelske (iskreno bolje preko PC-a).

FX 8120, XFX 6870 Double D, Asrock 990FX Extreme3, 2x4GB Corsair Vengeance, OCZ ZT 550W Modular, Razer Naga
Moj PC  
1 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: HRT napokon prešao na 16:9 format
Tebi na CRT-u je sve jedno jeli 4:3/16:9, dok svima sa 16:9 nikako nije isto. Sigurno ti se TV nije pokvario radi signala :) 99% materijala koji se danas snima je u 16:9, samo na HRTu nemaju opreme za snimanje u 16:9, što je katastrofa s obzirom na sredstva koja uprihode od pretplatnika.
ptspclan.com | visit us ^^
10 godina
protjeran
offline
HRT napokon prešao na 16:9 format

Nažalost,prelazak na 16:9 nije dovoljan - trebali su uvesti i Full HD rezoluciju koja je danas toliko jeftina u svim segmentima potrošačke elektronike,ali HRT nažalost to očito ne želi srediti što je prava šteta uzmemo li u obzir da danas mnogi imaju Full HD televizore.Smatram da su HRT,RTL,NOVA TV i sve ostale TV-kuće ozbiljno "zaostale" u 90-ima kada nije postojao Full HD - kao da za njega nikad dosad nisu ni čule.Kakva korist od 16:9 standarda kada nema Full HD rezolucije? Naravno da je 16:9 standard jako važan jer se upravo on koristi za Full HD rezoluciju,ali nitko ne zna kada će sve domaće TV-kuće prijeći na Full HD,a taj prelazak je najvažniji potez i to je se trebalo još davno napraviti budući da je Full HD rezolucija odavno postala jako jeftina.Koliko sam uspio pročitati,HRT još uvjek snima s nekakvim prastarim "Standard Definition" kamerama proizvedenima u 90-im! Pa kakva je to onda "moderna i suvremena" TV-kuća koja koristi prapovjesnu opremu za snimanje?!!

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice