Nuklearna energija je najzelenija

poruka: 234
|
čitano: 23.929
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nuklearna energija je najzelenija".
11 godina
protjeran
offline
Nuklearna energija je najzelenija

"

In fact the production of 1,000 tons of uranium fuel typically generates 100,000 tons of tailings and 3.5 million litres of liquid waste (Cunningham et al, 2003).

The amount of sludge produced is nearly the same as that of the ore milled. At a grade of 0.1% uranium, 99.9% of the material is left over. As long-lived decay products such as thorium-230 and radium-226 are not removed, the sludge contains 85% of the initial radioactivity of the ore. In addition, the sludge contains heavy metals and other contaminants such as arsenic, as well as chemical reagents used during the milling process.

Still, the volume of waste is not the main problem associated with nuclear waste. The main problem is that high-level waste remains dangerously radioactive for up to 240,000 years "

 

http://www.motherearth.org/energy/nuclear7.php

 

Totalno "ekološki", posebice kad se uzme u obzir trajanje raspada tog otpada... Prije će se raspast spremnici tog otpada,nego sam otpad..

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 1:17 (MasterPeace).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
srdjan_selimovic kaže...

  

 Ako dobro shvacam, neuki Njemci razvijaju nesto ultraskupo a zatvaraju reaktore jer njihova znanost, ekonomija i politika nije na nivou ove rasprave? Zasto ih netko ne prosvijetli pa im preporuci da umjesto zatvaranja postojecih upogone nove reaktore.

 

 

Nijemci su donijeli POLITIČKU odluku koja nema nikakve veze sa znanosti bilo koje vrste. Niti su imali ikakvu nuklearnu havariju niti je itko u Njemačkoj stradao od posljedica nuklearnog zračenja iz nuklearke. 

 

Trenutno imaju NAJSKUPLJU struju u EU, baš zbog odluke da se ide na obnovljive izvore, pa su se prošle godine vratili ugljenu (http://www.bloomberg.com/news/2014-04-14/coal-rises-vampire-like-as-german-utilities-seek-survival.html - inače najprljavija moguća tehnologija koja posve anulira sve zelene kapacitete koje imaju) da bi nadoknadili nedostajuću energiju koja im nedostaje jer su 2011. ugasili sedam svojih supersigurnih nuklearki. Odluka da se zatvore sve NE (donesena nakon Fukušime) glasi - do 2022. To je za sedam godina i veliko je pitanje da li će uopće biti sprovedena. Javi mi se za sedam godina opet da vidimo da li su Nijemci stvarno zatvorili preostalih devet aktivnih nuklearki...

 

To je problem s politikom (bilo gdje, pa i u Njemačkoj koja kod tebe, vidim, ima neki idealni status bezgrešne turboracionalne zemlje  - niti jedna to nije, naravno) koja uvijek osluškuje paniku u krdu kada misli da joj je to od koristi, umjesto bilo kakvih znanstvenih argumenata. 

 

EDIT: Pardon - sad vidim da najskuplju struju u EU ima - Italija (http://www.statista.com/statistics/263492/electricity-prices-in-selected-countries/), a Njemačka je druga. Što je neobično za Italiju? Nemaju niti jednu nuklearku - http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_Italy:

 

"Nuclear power in Italy is a controversial topic. Italy started to produce nuclear energy in the early 1960s, but all plants were closed by 1990 following the Italian nuclear power referendum.

An attempt to change the decision was made in 2008 by the government (see also nuclear power debate), which called the nuclear power phase-out a "terrible mistake, the cost of which totalled over €50 billion".[1] Minister of Economic Development Claudio Scajola proposed to build as many as 10 new reactors, with the goal of increasing the nuclear share of Italy's electricity supply to about 25% by 2030.[2]

However, following the 2011 Japanese nuclear accidents, the Italian government put a one-year moratorium on plans to revive nuclear power.[3] On 11—12 June 2011, Italian voters passed a referendum to cancel plans for new reactors. Over 94% of the electorate voted in favor of the construction ban, with 55% of the eligible voters participating, making the vote binding."

 

 

Mislim - može se i bez toga: skupa struja i redukcije i još manja konkurentnost industrije.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 1:30 (Drago).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
BlackDog22 kaže...
srdjan_selimovic kaže...

 Ako dobro shvacam, neuki Njemci razvijaju nesto ultraskupo a zatvaraju reaktore jer njihova znanost, ekonomija i politika nije na nivou ove rasprave? Zasto ih netko ne prosvijetli pa im preporuci da umjesto zatvaranja postojecih upogone nove reaktore.

 Njemci imaju novca i mogu si priuštiti skuplju energiju u zamjenu za apsolutno obnovljiv izvor energije. Mi ostali nemamo i moramo raditi kompromise, najbolji kompromis je NE. 

 Najbolji kompromis je racionalizacija potrosnje. Onaj ko ima najvise novca dokazano ga najpametnije trosi. Hrvatska trenutno koristi kapacitete NE Krsko. Nekih 15% trenutne potrosnje. Hrvatska se nalazi u podrucju u kojem samo solarna energija moze pokriti potrebe svih kucanstava bez rizika da ce neka lazna uzbuna (da ne govorimo o stvarnoj) unistiti turizam koji odrzava nasu ekonomiju. Sve ovo govorim kao da je samo ekonomija bitna.

Nuklearna energija - DA. Ali u onom trenutku kad je covjecanstvo 101% uspije kontrolirati. Ako jedan Japan dozivljava harvarije i zatvara nuklearne reaktre i jedna Njemacka zatvara nuklearne reaktore, pitam vas na cemu zasnivate optimizam?

16 godina
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Francuzi isto odustaju od NE ... katastrofa

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Drago kaže...
srdjan_selimovic kaže...

  

 Ako dobro shvacam, neuki Njemci razvijaju nesto ultraskupo a zatvaraju reaktore jer njihova znanost, ekonomija i politika nije na nivou ove rasprave? Zasto ih netko ne prosvijetli pa im preporuci da umjesto zatvaranja postojecih upogone nove reaktore.

 

 

Nijemci su donijeli POLITIČKU odluku koja nema nikakve veze sa znanosti bilo koje vrste. Niti su imali ikakvu nuklearnu havariju niti je itko u Njemačkoj stradao od posljedica nuklearnog zračenja iz nuklearke. 

 

Trenutno imaju NAJSKUPLJU struju u EU, baš zbog odluke da se ide na obnovljive izvore, pa su se prošle godine vratili ugljenu (http://www.bloomberg.com/news/2014-04-14/coal-rises-vampire-like-as-german-utilities-seek-survival.html - inače najprljavija moguća tehnologija koja posve anulira sve zelene kapacitete koje imaju) da bi nadoknadili nedostajuću energiju koja im nedostaje jer su 2011. ugasili sedam svojih supersigurnih nuklearki. Odluka da se zatvore sve NE (donesena nakon Fukušime) glasi - do 2022. To je za sedam godina i veliko je pitanje da li će uopće biti sprovedena. Javi mi se za sedam godina opet da vidimo da li su Nijemci stvarno zatvorili preostalih devet aktivnih nuklearki...

 

To je problem s politikom (bilo gdje, pa i u Njemačkoj koja kod tebe, vidim, ima neki idealni status bezgrešne turboracionalne zemlje  - niti jedna to nije, naravno) koja uvijek osluškuje paniku u krdu kada misli da joj je to od koristi, umjesto bilo kakvih znanstvenih argumenata. 

 

Od kud ti ideja da politika nema veze sa znanoscu? Politika je balans znanosti, ekonomije, sociologije...

Mozes li mi objasniti politicku pozadinu te odluke ako tvrdis da nema uporiste u znanosti?

Ja Nisam Niko kovac tako da je za mene Njemacka samo jedna u nizu danas relativno zdravih politika i ekonomija za razliku od ove u kojoj zivimo. Sa svim svojim vrlinama i manama.

Da su zatvorili sve i odmah smatrao bi to rezultatom panike. Ovako je valjda jasno da se zatvaraju one sa 0,1% rizika. 0,1% je stvarno malo dok se to ne ostvari.

16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
BlackDog22 kaže...
srdjan_selimovic kaže...

 Ako dobro shvacam, neuki Njemci razvijaju nesto ultraskupo a zatvaraju reaktore jer njihova znanost, ekonomija i politika nije na nivou ove rasprave? Zasto ih netko ne prosvijetli pa im preporuci da umjesto zatvaranja postojecih upogone nove reaktore.

 Njemci imaju novca i mogu si priuštiti skuplju energiju u zamjenu za apsolutno obnovljiv izvor energije. Mi ostali nemamo i moramo raditi kompromise, najbolji kompromis je NE. 

 

 

Ne mogu si ni oni priuštiti. Vratit će se sigurno NE, preskupo im je: http://www.ft.com/cms/s/0/ffa462f2-4d4b-11e4-bf60-00144feab7de.html#axzz3OSzRwxEY. Japan se vraća (http://www.theguardian.com/world/2014/oct/28/japan-nuclear-power-reactors-satsumasendai-fukushima), a njima je sigurnosni aspekt apsolutno najsloženiji od bilo koje zemlje na svijetu zbog izloženosti jakim potresima i cunamijima. 

 

Inače - Francuska, koja ima i najviše NE u EU (57 komada, bez ijedne havarije, usput) izvozi el. energiju. 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
srdjan_selimovic kaže...

 Najbolji kompromis je racionalizacija potrosnje. Onaj ko ima najvise novca dokazano ga najpametnije trosi. Hrvatska trenutno koristi kapacitete NE Krsko. Nekih 15% trenutne potrosnje. Hrvatska se nalazi u podrucju u kojem samo solarna energija moze pokriti potrebe svih kucanstava bez rizika da ce neka lazna uzbuna (da ne govorimo o stvarnoj) unistiti turizam koji odrzava nasu ekonomiju. Sve ovo govorim kao da je samo ekonomija bitna.

Nuklearna energija - DA. Ali u onom trenutku kad je covjecanstvo 101% uspije kontrolirati. Ako jedan Japan dozivljava harvarije i zatvara nuklearne reaktre i jedna Njemacka zatvara nuklearne reaktore, pitam vas na cemu zasnivate optimizam?

Pa može, samo to ima svoju cijenu. Uostalom svatko može sebi na krov postaviti solarne čelije: 

 

http://www.strujaizprirode.com/solarni_krov

 

16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
memulica kaže...

Francuzi isto odustaju od NE ... katastrofa

 

 

Informiraj se: 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_France

 

This space for rent!
9 godina
neaktivan
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Drago mi je da si tako siguran. U vlastite pretpostavke.

Oni su realno na vagu stavili beneficije i rizik. Takva odluka je donesena raspravom u kojoj je neka strana sigurno drzala stav kojeg ti zastupas. Mislim da su upravo ekonomisti donijeli prevagu jer 0,0001% rizika da sve ode u 3PM je previse.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
srdjan_selimovic kaže...

Drago mi je da si tako siguran. U vlastite pretpostavke.

Oni su realno na vagu stavili beneficije i rizik. Takva odluka je donesena raspravom u kojoj je neka strana sigurno drzala stav kojeg ti zastupas. Mislim da su upravo ekonomisti donijeli prevagu jer 0,0001% rizika da sve ode u 3PM je previse.

 

 

Ma nisu moje pretpostavke nego mišljenja stručnjaka. Čovjek koji je napisao ovaj tekst kojega komentiramo je doktor znanosti, energetičar, stručnjak za NE, profesor za rizik i pouzdanost izvora energije na FER-u. Svi citati i linkovi koje sam dao nisu moji nego relevantna mišljenja struke. 

 

Ti navodiš političku odluku Njemačke, a ne navodiš da JAPAN, gdje se i dogodila Fukušima, VRAĆA NE. 

 

Ti imaš mišljenje za koje onda tražiš podatke za koje misliš da ti idu u prilog, a ostale odbacuješ. Kakva je svrha onda ovakve diskusije? Da mi na deset načina kažeš da si ti protiv NE? Okej, shvatio sam prvi puta, struka (a ne ja osobno) se s tobom ne slaže. Kraj priče. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 1:43 (Drago).
13 godina
online
Re: Nuklearna energija je najzelenija

 Smješno mi je i glupo kad čitam sad ovu temu i ovo o žrtvama nuklearne katastrofe. Brojke koje je netko tu linkao ne bih rekao da odaju pravi dojam. Prvo, nitko živ ne zna niti će znati koliko točno ljudi je umrlo i koliko će još umirati DIREKTNO kao posljedica nesreće u Černobilu (a do sad ih je umrlo na tisuće a procjene idu i do desetaka tisuća). A najgora stvar je ta što će ljudi JOŠ DESTELJEĆIMA UMIRATI direktno od te katastrofe. Drugo je što nitko ne spominje koliko ljudi se RAZBOLILO i imalo tko zna kakve zdravstvene tegobe i posljedice od te JEDNE i KONKRETNE nesreće (a i tu se radi sasvim sigurno o desetcima tisuća ljudi) a i to će još trajati dugi niz godina. Isto tako taj okoliš, sad kad čitam da kolega piše da tamo buja život !! Pa nek ide on tamo živiti onda ako buja život. Ne znam koliko bi bujao da nisu micali 3 metra debel sloj zemlje da se to koliko toliko sanira. Mislim, niti sam skeptik niti paničar ali sve je dobro dok je dobro s nuklearnim elektranama ali ako dođe do havarije onda su posljedice i štete nesagledljive i nemjerljive novcem ili bilo čime drugim. Od bilo koje druge nesreće se nakon toga sve sanira i život se vrati u normalu dok nakon nuklerane katastrofe je to druga priča. A tu je i nuklearno smeće kojeg će očito biti sve više (jer raste broj nuklearki) i što s time ?? Bogate zemlje to sada fino rade uglavnom tako da uvale sirotinji uz naknadu. Samo, ako dođe do sranja opet im to smeće može završit u njihovom dvorištu ! A i to što spominjete Nijemce da ulažu puno u obnovljive izvore je sasvim dobro i normalno i to bi trebali raditi svi koji imaju resurse da se što prije riješimo otrova. Kao ružno je vidit vjetroelektranu dok ti je valjda puno ljepše vidjeti onaj ogroman dimnjak iz elektrane. Bolje ti je imat u susjedstvu takvo postrojenje za koje znaš da ako se nešto desi da se možeš pozdravit sa svojim zavičajem nego veliki propeler na štapu koji ti može naudit jedino ako ti padne na glavu. Genijalna mi je to izjava u jednom postu . Mislim, jasno je meni kakva je računica ali treba pozdravit sve moguće inicijative i istraživanja da se prebacimo na obnovljive i što manje štetne izvore eneregije a ne lupetate tu gluposti da nuklearne katastrofe uopće nisu tako loše te da nuklearke imaju "loš publicitet" .

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 1:54 (itomic009).
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
itomic009 kaže...

 Smješno mi je i glupo kad čitam sad ovu temu i ovo o žrtvama nuklearne katastrofe. Brojke koje je netko tu linkao ne bih rekao da odaju pravi dojam. Prvo, nitko živ ne zna niti će znati koliko točno ljudi je umrlo i koliko će još umirati DIREKTNO kao posljedica nesreće u Černobilu (a d o sad ih je umrlo na tisuće a procjene idu i do desetaka tisuća). A najgora stvar je ta što će ljudi JOŠ DESTELJEĆIMA UMIRATI direktno od te katastrofe. ....

 

 

 

Zapravo - točno se zna koliko ih je umrlo i imaš izvrsne procjene Svjetske zdravstvene organizacije koliko će ih umrijeti. To smo sve prešli stranicu prije.

 

Ako misliš sudjelovati u diskusiji, provjeri što su drugi prije tebe napisali umjesto padobranskog upada. 

 

 

This space for rent!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Drago kaže...
memulica kaže...

Francuzi isto odustaju od NE ... katastrofa

 

 

Informiraj se: 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_France

 

 zanimljivo je kad pogledas kartu na ovom linku kako je veliki broj reaktora na samoj granici. pitam se zasto. nama bi super bilo da izgradimo kakvog u Bugarskoj.

Da li si procitao tekst kojeg si linkao?

 

Govoreci o apsolutnoj prednosti NE cudi me kako, unatoc cinjenici da je ekonomija skoro iskljucivi nadredjeni politici, itko vise otvara termalne ili kineticke elektrane. Mini reaktor u automobilu je mozda buducnost?

Jedini problem u ovim znanstvenim prepucavanjima je matematika (tj. statistika, ali to je isto). Ako danas imas 10 000 reaktora sa faktorom rizika 0,001% (a znatno je visi), ako otvoris jos 100 000 reaktora faktor rizika ce ostati isti no sa matematickom sigurnoscu mozes reci kako ce se problem dogoditi. Toga su neki koji znanost ne ogranicavaju svjesni.

13 godina
online
Re: Nuklearna energija je najzelenija

 A kako su to točno prebrojali tko je sve umro i tko je obolio od posljedica te nesreće u pola Europe ? Pročitao sam, hvala na prijedlogu. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
itomic009 kaže...

 

 

 

 Svi živi znanstveni svijeta su se sjatili u Černobil nakon katastrofe i nema kamenčića da je ostao neprevrnut i civila/vojnika/radnika u nuklearci da je ostao neintervjuiran ili da ga nije kolegij doktora pregledao ili da ih još dan danas redovito ne pregledavaju. Tako da ništa o Černobilu nije nepoznanica...koliko to možda okrutno zvučalo Černobil je bio prilika znanstvenicima/doktorima koju nikad možda više neće imati i sve što ih je zanimalo ili nisu znali je provjerneo i preispitano. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 1:49 (BlackDog22).
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija

Daj mi molim te izvore svojih brojeva i izračune. Odakle "faktor rizika 0,001% (a znatno je visi)" (stvarno? Koliko je stvani i odakle ti broj? Daj neki izvor. 

 

Napamet izvlačiš brojeve i daješ nekakve slobodnolebdeće "zaključke" koje ne podržava struka. Kakvog smisla ima ovakva "rasprava" gdje se ja trudim naći statistiku, citate i linkove, a ti izmišljaš što ti padne na pamet?

 

Pogledaj ovo, pa se vrati: http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/upute-kvalitetno-diskutiranje-forumu-m_dipl/111149.aspx.

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
itomic009 kaže...

 A kako su to točno prebrojali tko je sve umro i tko je obolio od posljedica te nesreće u pola Europe ? Pročitao sam, hvala na prijedlogu. 

 

 

Pitali su jednog ćovijeka...

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
itomic009 kaže...

 A kako su to točno prebrojali tko je sve umro i tko je obolio od posljedica te nesreće u pola Europe ? Pročitao sam, hvala na prijedlogu. 

 Ne znam točno koji dio ti je nejasan, ne radi se ovdje o nekoj pretpovjesnoj civilizaciji koja ne pozna pismo. Ako ništa drugo komunizam je bio poznat po dobrim znanstvenicima, doktorima i birokraciji. Ne postoji civil s područja Černobila kojeg tri doktora nisu kroz prste provukla nakon havarije...uostalom posljedice radijacije su tada bile poznate i znalo se kako izgleda radijacijska bolest

16 godina
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Drago, a koliko ono košta jedna moderna NE ?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija

Koliko se dogovoriš.

 

(Nema ih baš uvijek u dućanima pa i cijena varira...)

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Nuklearna energija je najzelenija

Evo čujem, da ona nova u Finskoj došla do 8 milijardi. A u Kanadi ima i od 14. Jel to prednost?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 2 hvala 0
13 godina
online
Re: Nuklearna energija je najzelenija
BlackDog22 kaže...
itomic009 kaže...

 A kako su to točno prebrojali tko je sve umro i tko je obolio od posljedica te nesreće u pola Europe ? Pročitao sam, hvala na prijedlogu. 

 Ne znam točno koji dio ti je nejasan, ne radi se ovdje o nekoj pretpovjesnoj civilizaciji koja ne pozna pismo. Ako ništa drugo komunizam je bio poznat po dobrim znanstvenicima, doktorima i birokraciji. Ne postoji civil s područja Černobila kojeg tri doktora nisu kroz prste provukla nakon havarije...uostalom posljedice radijacije su tada bile poznate i znalo se kako izgleda radijacijska bolest

  Istina za znastvenike i doktore ali bili su poznati baš i po transparentnosti, pogotovo onda kad ih je mogla pokazat u lošem svjetlu. Mislim, znam da je trenutno ekonomski NE "super" ali treba pozdravit svaku inicijativu da se razviju obnovljivi načini dobivanja energije i to sa što manje štete na okoliš i po čovjeka.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 2:01 (itomic009).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija

Ne gleda se koliko košta prokleta zgrada, gleda se koliko košta MW energije koji izađe iz nje. Za nuklearnu energiju, to je (u Francuskoj, na koju ste navalili) 50€ po MWh, sa svim troškovima. Plin 60€, vjetroelektrane 70€ a solarna bijesnih 293€ po MWh. Od nuklearne energije je samo hidroenergija jeftinija.

My name is Legion... For we are many!
11 godina
protjeran
offline
Nuklearna energija je najzelenija

"Terrible truth about Chernobyl catastrophe
•Chernobyl accident is equivalent to 500 nuclear bombs used in Hiroshima in 1945.
•The releases contaminated an estimated 17 million people to some degree.
•143,000 people have been evacuated from contaminated areas of Ukraine
• 600,000 people took part in liquidating effects of the disaster, 100,000 of which already died or are now handicapped
•Cases of leucosis and thyroid cancer exceed average by 2 and 5 times correspondingly among the Chernobyl victims.
•There are 1.8 million people residing on the territories of Ukraine, Russia, and Belarus, which are still defined as contaminated
•For the 14 years since the disaster 300,000 died in Ukraine alone from

the radiation sickness"

 

http://www.chernobyl.com.ua/ChernobylFacts.htm

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2015 2:03 (MasterPeace).
Moj PC  
4 4 hvala 1
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
itomic009 kaže...

 Smješno mi je i glupo kad čitam sad ovu temu i ovo o žrtvama nuklearne katastrofe.......

 

Černobilska se katastrofa mogla spriječiti na vrlo jednostavan način:

- izbjegavanjem testiranja krajne granice mogućnosti elektrane + neiskusni radnici u vrijeme testiranja
- onemogućavanjem mogućnosti brzog "izvora urana za vojne svrhe", SSSR nije želio "hermetički zatvorenu" elektranu iz koje se ne može izvući uran za vojne svrhe.

Da Rusi nisu bili toliko nabrijani, nebi bilo niti najveće NE nesreće.

NE tipa Černobilske odavno više ne rade.

 

itomic009 kaže...

 Kao ružno je vidit vjetroelektranu dok ti je valjda puno ljepše vidjeti onaj ogroman dimnjak iz elektrane.

 

Ogromni dim iz ogromnog dimnjaka je čista para, tako da nemam ništa protiv nje.

16 godina
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Sum_of_all_fears kaže...

Ne gleda se koliko košta prokleta zgrada,

Nego koliko ono košta zatvaranje jedne NE?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
Drago kaže...

Daj mi molim te izvore svojih brojeva i izračune. Odakle "faktor rizika 0,001% (a znatno je visi)" (stvarno? Koliko je stvani i odakle ti broj? Daj neki izvor. 

 

Napamet izvlačiš brojeve i daješ nekakve slobodnolebdeće "zaključke" koje ne podržava struka. Kakvog smisla ima ovakva "rasprava" gdje se ja trudim naći statistiku, citate i linkove, a ti izmišljaš što ti padne na pamet?

 

Pogledaj ovo, pa se vrati: http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/upute-kvalitetno-diskutiranje-forumu-m_dipl/111149.aspx.

 

 

 elementarna matematika. broj reaktora (cca450) u svijetu je poznat a isto tako je poznat i broj harvarija. da je samo ona cernobilska relevantna to daje (znatno) visi postotak od 0,001% tako da citanje pravila preporucam diskutantima neupucenim u temu.

13 godina
online
Re: Nuklearna energija je najzelenija

 A što je sa nesrećom u Japanu ?? Imali su i iskusne radnike i svu tehnologiju po propisima. Je čista je para. Meni isto tako ne smeta veliki ventilator na štapu jer se vrti i nije me briga za njega niti se moram mislit može li uništiti sve oko mene.

16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
memulica kaže...

Evo čujem, da ona nova u Finskoj došla do 8 milijardi. A u Kanadi ima i od 14. Jel to prednost?

 

 

LOL - kakve to ima veze? Gledaš cijenu proizvodnje - http://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source.

 

Da košta i trilijun nečega, ako kad podijeliš troškove gradnje i kasniju produkciju s cijenom struje dobiješ nisku cijenu - kakve to ima veze?

 

Najjeftinija početna investicija je bicikl i dinamo za svakoga, pa da svako sebi pedealira struju. S tim da te takva "jeftina" struja po kWh košta skuplje od najskuplje fotonaponske elektrane i ne možeš dobiti nikada dovoljno energije.

 

Sada bi "logikom" od maloprije mogao reći "Ako dobro shvacam, neuki Kanađani i Finci razvijaju nesto ultraskupo jer njihova znanost, ekonomija i politika nije na nivou ove rasprave?"...

 

I tako u krug...

 

 

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nuklearna energija je najzelenija
MasterPeace kaže...

"Terrible truth about Chernobyl catastrophe

Tragično je da su ludi Rusi (kao što kolega reče) koristili reaktor i za vojne svrhe (to se više tako ne radi, postoje centrifuge za obogaćivanje urana), skoro sve sigurnosne mjere su bile isključene i što je ustvari najgore, cijela stvar se tjedan dana zataškavala. Da se reagiralo na vrijeme i kako treba, posljedice bi bile daleko manje.

 

BTW, koliko dnevno strada kineskih rudara u rudnicima ugljena? Svako toliko neko urušavanje na vijestima, zarobljena hrpa ljudi... To je samo dio informacija koje procure kineskim vlastima. Cijela država im je toliko zagađena skoro pa isključivo radi elektrana na ugljen.

My name is Legion... For we are many!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice