Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.985
|
čitano: 4.592.815
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

rambox

Ne, nego sam htio reci bas suprotno od onog sto si shvatio. Htio sam reci da sa skupljim VA TVima kao Phillips Ambilight (sorry kaj sam napiso ambient light x) i Samsungom kojeg ima 4mal ocito zele napraviti jos bolje VA matrice za koje se nadam da nemaju iste kuteve gledanja kao prosjecni VA monitor. Ako imaju 5000:1 kontrast, vjerujem da imaju i bolje kuteve gledanja. Tj. htio sam reci da AMVA kakva je na prosjecnom AMVA monitoru sumnjam da ide u TVe pa zato postoje ti skuplji TVi kao Phillips, Samsung koji iznad 10000kn nebi smjeli imati takve kuteve (kao prva slika prethodnog posta) gledanja, nego bolje.

E pa vidiš to nije tak, jer između AMVA LCD panela za Desktop monitor i TV uređaje nema bitnih razlika osim večeg kontrasta.To sam več ranije i napisal, i da opet pusti ti AMVA kuteve gledanja, to je problem samo na TN monitorima ili to treba još pet put ponovit.Dobro pogledaj/pročitaj dolnji link, jer ona prva fotka nije TN LCD panel, ne kužim zakaj si tu fotku stavio u jedan svoj prijašnji post.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=185&jumpto=4883502&sort=asc&view=flat

 

Opet ponavljam isto, postoji više dobrih razloga zašto Philips Ambilight 4K TV/2000eura koristi VA LCD panel.

 

brada09 kaže...
rambox kaže...

Ti fino izvališ debelu glupost, i eto ostaneš živ iako je sve več odavno jasno fučkaj ga sad.Vidi se da nikad nisi vidio usporedbu, optimalno podešeni monitori AMVA vs IPS i kao to izgleda u praksi.IPS nikako nije optimalniji za surfanje, zašto je to tako neču dalje niti raspravljat jer nema smisla.

 

Za kraj ču navest jedan zgodan primjer, svi koji poznaju tržište znaju da svaki laptop ispod 5000kn dolazi sa TN LCD panelom.To je inače teška budalaština ali eto, platiš laptop 4500kn nutra je Intel Sylake proc, ali zaslon je pišljivi TN=ak ne gledaš ravno u ekran slika se razljeva kao mutna voda u močvari.Da bog da izgorele sve proizvodne linije, na kojima štancaju te usrane TN LCD panele fučkaj ga.

 

Nedavno je HP predstavio nove AMD laptopeke, inače to su u zadnjih nekoliko godina bez ikakve sumnje najbolji/najkvalitetniji Laptopi sa AMD APU kombinacijom.To su inače ciljano poslovni laptopi cijena 700+dolara, i šta je HP izabrao za zaslon e pa nije IPS nego Samsung SVA LCD panel i kaj sad.

 

Dakle po tvojoj budalaštini, HP ekipa je jela lude gljive pa eto SVA LCD panela(skuplji od Benq AMVA) na poslovnom laptopu.Jadni poslovni korisnici uh, kretenčine u HP su iz zahebale pa če bit zakinuti kod surfanja jer eto laptopi imaju SVA LCD panele.

 

 

Dakle po tvojoj logici su manje vise svi proizvidjaci high end laptopa jeli lude gljive jer ugraduju IPS panele a ne superiorne AMVA panele u svoje laptope ?

 Čitaj sa razumjevanjem, valjda vidiš na kaj sam odgovoril i zakaj sam tak odgovoril jednom forumašu.Kad neko izvali glupost kaj drugo reč, uostalom mislim da je to i namjerno napisano dakle trolanje.

 

Kakav LCD zaslon ima skupi laptop od 1000-2000 eura, to je potpuno nebitno samo da nema TN LCD panel to ti je valjda jasno.Laptopi od 5000kn sa TN LCD panelima, to je takvo sranje da mi dođe zlo kad to vidim u praksi.To je največi problem cjele industrije, koja hebe ljude u mozak sa tim usranim jeftinim TN LCD panelima na prilično skupim laptopima.Najbitnije da recimo HP godišnje dobro zaradi, a svi laptopi 4500-5000kn imaju TN LCD panel.

 

Nabijem ja sve te velike firme kao HP/Acer/Lenovo itd, kad u laptope od 4500kn ne mogu stavit najeftiniji 15.6 VA LCD panel i eto super.Ekipa misli samo na profit, Benq može isporučit 22 AMVA monitor za 500kn tvorničke cijene, ali HP-u je preskupo u 15.6 laptop okačit neki jeftini VA LCD panel.

Praetorian1 kaže...

Pa i treba...ja ne znam kak netko moze proci preko tog IPS glowa...

Večina korisnika niti ne zna kaj je to IPS Glow, jer famozni IPS iskače iz svake paštete kao okvirno najbolje rješenje=nema veze sa realnom istinom.Nisam ja napisal badave, to kaj sam napisal na dolnjem linku jer to je odavno tehnička činjenica.Ako se ne radi o pravom profi monitoru, na tom polju nema nikakve razlike između IPS monitora za 1500kn i IPS monitora od 1000dolara.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=104&jumpto=4520670&sort=asc&view=flat

 

- najmanje su skloni problematičnom probijanju pozadinskog osvjetljenja. Ova karakteristika je usko vezana za tehnologiju izrade VA/AMVA LCD panela, i to vrjedi za vrlo jeftine AMVA monitore to je ono najvažnije

 

To je žalosno do daske, da LG monitor od 1000dolara ima takvih problema jel.Ali nažalost to je tako, jer to su monitori za široke mase kojima marketinški moš uvalit svašta.Bitno da je IPS pa nema frke, ljudi nisu niti svjesni(nemaju poima o detaljima) da ih ciljani marketing gazi kao plitak potok.

 

To je usporedna sitaucija za ludnicu vrapče, ljudi kupe Benq AMVA monitor za 900kn i eto nema nikakvog probijanja pozadinskog osvjetljenja.Na drugoj strani IPS monitor od 1000dolara, eto na njemu svjetlo po čoškovima izbija kao mravi na prolječe.

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Trebam preporuku monitora za gaming. Ako može 24 inch, full hd ili više i da nije preskup, po mogućnosti do 1500 kn, a bilo bih dobro ako može da je i jeftiniji.

Frka85
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

@rambox

 

Ubacio sam tu sliku u jedan od proslih postova jer se radi o tome da to nisu super kutevi gledanja i da je to objektivna mana AMVA panela koja se kao i Black Crush spominje u skoro svakoj ozbiljnijoj recenziji VA panela. Bolje je od TN, ali je losije od IPS i nekog to smeta. Nekog kao tebe ocito to ne smeta. Nekog smeta IPS glow, nekog NE.. Black crush ocito da i kod mog i kod tvog monitora nije osjetan, u praksi bi mogli reci da ne postoji, no to ne znaci da je to slucaj sa svim VA/AMVA, neki imaju zajebanu tranziciju crne boje.

 

Sad ja mogu napisati kao ti, pazi: To je zalosno do daske, da Samsung i Phillips od 2000 eura stavljaju AMVA panele sa kutevima gledanja koji su na razini prosjecnog desktop AMVA monitora do 2000kn. Ambilight je marketinski trik pa mos svasta uvalit za 2000 eura. Bitno da je AMVA pa nema frke, ljudi nisu svjesni i nemaju pojma o detaljima. 

 

Shvacas li koliko (sorry) to retardirano zvuci, a isto pises za IPS. Ja bih bio sretniji da si objektivniji jer imas znanja, al nemos gledat AMVA kao panel bez apsolutno ikakvih mana. I daj skontaj da, ako tebe nesto smeta da to ne znaci da smeta i sve ostale. 

 

Backlight bleed se teoretski moze dogoditi na svakom LCDu. Izgleda da ima neku tendeciju cesceg izbijanja na IPS, nego na AMVA, a mozda i ne. Mozda je to tak jer ima daleko vise recenzija, reviewova IPS monitora. Ljudi se mozda vise zale jer jednostavno vise ljudi ima IPS. Nemojmo zaboravit da ih hrpa mijesa IPS glow sa backlight bleedom, tj. probijanjem pozadinskog osvjetljenja.

Sjecam se kad sam kratko vrijeme imao Dell P2414H da je imao backlight bleed u nekom kutu. Doslovno se primjetilo jedino kad je bio skroz crni ekran.

 

Slobodno nabroji razloge zbog kojih Philips Ambilight 4K TV koristi VA panel, po mogucnosti u normalnom tonu.. Jedan razlog je ocit, a to je extra crna i to filmofili vole. Desktop monitor pak ne sluzi samo za multimediju, dapace Word dokumenti, hrpa Internet stranica pa i bug forumu imaju puno vise bijele, nego crne, a bijela je koliko sam ja primjetio bolja na IPSu, no ovo je sad subjektivno s moje strane jer nemam AMVA od 2000kn, nego 920kn. Uglavnom, taj Phillips TV na YT snimkama izgleda brutalno, ali uglavnom svi rade review/preview tako da NE snimaju sa strane, kad se upise jos viewing angle u trazilicu ispadne:

Tko ima dobro oko skuzit ce da slika malo poblijedi pod nekim kutem, ko nema nece. Mislim da bi se to bolje vidjelo uzivo, no meni se to cini bolje ispeglano nego na barem mom AMVA monitoru, a kolko sam vidio sa snimki i Stjepanovih slika moj monitor je po pitanju kuteva gledanja u istom rangu kao tvoj GW2760HS.

 

Evo opet cu stavit samo dve slike iz onog mog reviewa. Na prvoj je mana IPS glowa. Osvjetljenje je bilo s desne strane, no mozda ima malo backlight bleeda i na AMVA panelu, budem to sutra opet vidio jer sad nije monitor kod mene. Ponovit cu da je malog osvjetljenja moralo biti jer inace slika nebi ispala realno, makar je kamera super. Druga slika su kutevi gledanja, s time da je na BenQu tad bila mrvu hladnija slika, nego sto sam kasnije stavio (no bio je User Mode), ali se perfektno vidi da kutevi gledanja nisu dobri kao na IPS. Slika je zuta jer lampa baca "toplo" svijetlo..

 

Bez ljutnje Rambox, samo bi volio da budemo svi skup malo objektivniji.. Uputis kako bi ti rekao prosjecnog kupca na mane i prednosti IPS/VA/PLS pa da malo sam vidi, ako je lijen onda mu objektivno objasnis. Nije objektivno da pises da je 1000:1 sranje kontrast jer ovaj ima 3000:1, nego onda barem normalno napisi da amva ima 3x veci kontrast. Moze se reci da IPS ima 3x bolje kuteve gledanja, koliko got dobar bio kut gledanja na AMVA. Znaci 1000:1 je dobar kontrast, a 3000:1 je jos bolji. Kutevi gledanja na AMVA su dobri, a na IPS jos bolji. Linkao si prije tftcentral non stop, sjeti se koliko su oni objektivni.

 

EDIT: ak ces citirat nemoj cijeli post x)

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 21:45 (The_Fichek).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

@rambox

 

Ubacio sam tu sliku u jedan od proslih postova jer se radi o tome da to nisu super kutevi gledanja i da je to objektivna mana AMVA panela koja se kao i Black Crush spominje u skoro svakoj ozbiljnijoj recenziji VA panela. Bolje je od TN, ali je losije od IPS i nekog to smeta. Nekog kao tebe ocito to ne smeta. Nekog smeta IPS glow, nekog NE.. Black crush ocito da i kod mog i kod tvog monitora nije osjetan, u praksi ne postoji, no to neznaci da je to slucaj sa svim VA/AMVA, neki imaju zajebanu tranziciju crne boje.

 

Sad ja mogu napisati kao ti, pazi: To je zalosno do daske, da Samsung i Phillips od 2000 eura stavljaju AMVA panele sa kutevima gledanja koji su na razini prosjecnog desktop AMVA monitora do 2000kn. Ambilight je marketinski trik pa mos svasta uvalit za 2000 eura. Bitno da je AMVA pa nema frke, ljudi nisu svjesni i nemaju pojma o detaljima. 

 

Shvacas li koliko (sorry) to retardirano zvuci, a isto pises za IPS. Ja bih bio sretniji da si objektivniji jer imas znanja, al nemos gledat AMVA kao panel bez apsolutno ikakvih mana. I daj skontaj da, ako tebe nesto smeta da to ne znaci da smeta i sve ostale. 

 

Ja nisam nikad napisal da je AMVA panel bez mana, ali realnost je vrlo jasna AMVA je znatno napredoval od 2012 godine pa dalje.Opet realno gledano jel, IPS vs AMVA ima puno više mana jer da nema onda ne bi imali famozni OLED.IPS je marketinški ozbiljno preforsiran, htio to ko priznati ili ne VA/AMVA je puno bolje rješenje za svakog normalnog i prosječnog korisnika.

 

Philips Ambilight nije nikakav marketing, to ti je vrlo ugodan dodatak koji zapravo ima pozitivan učinak na oči gledatelja.To ti je patentirana/zaštičena tehnikalija ili ideja, kaj misliš zakaj niti jedna druga firma to nema na svojim TV uređajima?Ti si očito zaboravil ili ne znaš, da puno ljudi doma sami sebi naprave okvirno pasivni Ambilight sistem.To ti je ono kad iza monitora okačiš jednu ili dvije neonske lampe, bilo u istoj ili dvije različite boje sve isto ide i za LED lampice ili trake.Uostalom ja več godinama koristim pasivni Ambilight, dakle jedna plava neonska lampa iza monitora i to je to.Monitor sa nikakvim osvjetljenjem iza, uh to je nebo i zemlja razlika jednom kad to počneš redovito koristit.Ja više jednostavno ne mogu bez toga, a isto če ti reč svaki korisnik koji si je sam složio sličnu kombinaciju.

 

 

 

Opet nisi ništa smisleno objasnil, jer ne možeš uzet AMVA vidljive kuteve prije 2012 godine i onda to podmetnut pod TN LCD panel.Zna se dobro kak izgleda TN LCD panel iz kuteva, i fakat je glupo da ti ja sad opet moram ponovit ili linkat istu priču.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=185&jumpto=4883502&sort=asc&view=flat

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 22:01 (rambox).
9 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

 Pozz,

 

Jel moze preporuka monitora za 1080p igranje do cca 950kn, uvjet je da je iz adm-a.

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

..ak nisi skonto kopiro sam tvoj tekst i ubacio AMVA umjesto IPS i Phillips i Samsung umjesto LG:

rambox kaže...

To je žalosno do daske, da LG monitor od 1000dolara ima takvih problema jel.Ali nažalost to je tako, jer to su monitori za široke mase kojima marketinški moš uvalit svašta.Bitno da je IPS pa nema frke, ljudi nisu niti svjesni(nemaju poima o detaljima) da ih ciljani marketing gazi kao plitak potok.

Sad da citiram sebe:

The_Fichek kaže... 

Sad ja mogu napisati kao ti, pazi: To je zalosno do daske, da Samsung i Phillips od 2000 eura stavljaju AMVA panele sa kutevima gledanja koji su na razini prosjecnog desktop AMVA monitora do 2000kn. Ambilight je marketinski trik pa mos svasta uvalit za 2000 eura. Bitno da je AMVA pa nema frke, ljudi nisu svjesni i nemaju pojma o detaljima. 

Nemrem vjerovat da si isao pravdat taj citat koji je bio sarkazam, ali hvala usput za objasnjenje Ambilighta. Skuzio sam u medjuvremenu zasto se tak zove..

 

Tko je spomenuo 2012? gw2270 je iz 2015 i eto tek sad se pojavljuju neke vijesti da je izasao. Taj Phillips sa YT videja je isto iz 2015, a tvoj BenQ je ili malo ispred svog vremena ili AMVA realno ima iste ili skoro pa iste kuteve gledanja zadnje 3g.

 

Btw., zar mislis da IPS nije napredovao? pa ovaj moj laptop ima IPS sa 1:1300 kontrastom, mozda zato sto je od AU Optronics iz 2014, mozda ne, ali nije ni prvi ni zadnji IPS sa tim kontrastom. Nebi da je kontrast sveti gral specifikacija monitora.

 

rambox kaže...

Ja nisam nikad napisal da je AMVA panel bez mana, ali realnost je vrlo jasna AMVA je znatno napredoval od 2012 godine pa dalje.

U tome je problem. IPS glow spominjes non stop, a npr. kuteve gledanja AMVA gotovo nikad. Skuzio sam da pises da je IPS bolji samo za pro obradu fotografija, no mislim da tu vise od kuteva gledanja vaznost igra %sRGB i RGB Color Gamut pa zatim uniformnost osvjetljenja, toplina boja i tek bih onda stavio kuteve gledanja, a kuteve gledanja bi stavio prije, ako se radi o ultrawide ili ogromnim monitorima (>27").

 

Nisam nista podmetnuo pod TN. Lijepo sam napisao da AMVA ima bolje kuteve gledanja od TN, ali ne jednako dobre kao IPS.

EDIT: Zato sto ekipa ne mjeri kuteve vidljivosti u brojevima, ne mora znaciti da AMVA nema 3x slabije kuteve gledanja iz ajmo rec random kuta od 60°. To povezujem sa crnom jer neki jednostavno ne vide bolju crnu kao ni IPS glow, hebiga. Njima su mozda vazniji kutevi gledanja ili zivlje boje, ako neki random IPS ima bolju vecinu drugih boja osim crne naspram nekog random AMVA.

 

Jasan mi je ko dan tvoj zadnji link koji vodi na post koji si mi vec slao. Ispod druge slike tog posta napisao si: "E to je vec sasvim druga prica, nema nikakvih bitnih problema" Nema da, TEBI, nekom mozda ima. To je primjer tvoje subjektivnosti.. Uostalom u trecoj slici u tom postu mos vidjeti pod Gamma 1 da je i stranica pcmonitorsinfo napisala da su boje oprane, unatoc tome sto je temperatura boja bliza idealnoj 6500K vrijednosti. Ta treca slika je za tvoj BenQ, no sreca ili znanje pa po difoltu dolazi sa Gamma 3 postavkom.

Prosjecan korisnik ili ajmo ga nazvat imenom, forumas Hacknwack ode u ducan zvani Links, pogleda isti BenQ GW2760HS koji lako moguce da je proizveden i 2015 i mozda nekim cudom naspram onih iz 2013 ima postavljenu difoltnu postavku Gamma1 umjesto 3. sto bi difoltno dalo hladnije boje. Zatim doticni usporedi BenQ sa nekim 27" IPS i zakljuci da ima isprane boje direkt pokraj IPS. Dodje ovdje na forum, napise svoj dojam i da mu se vise svidja IPS. Dodjes ti i napises da su boje bile neznas ni sam kakve zbog povezivanja sa VGA kablom i neoptimalno podesene slike. Dao bog da svi u ducanima razmisljaju kao ti pa idu citati recenzije i podesavati svaki monitor posebno. Ja bih bio presretan i nakon kupnje ih molio da mi na mail posalju svoj iskalibrirani profil. Zatim mu pises cijeli roman o tome kako se usporedjuju 2 monitora, kao da ce iduci dan odrzat lekciju Linksu za usporedbu monitora.

 

Ne kuzim cemu to uopce.. kao da te upiknuo stapom u guzicu sto je napisao da je IPS bolji od AMVA. Jednostavno njegov dojam i kraj price.

 

Btw., kolko sam ja skuzio, VGA bas i ne kida, ako uopce kida kvalitetu boja, nego vise ogranicava mogucnosti monitora, tj. jednostavno je los odabir za vise rezolucije, signal se lako degradira, ali da ce kvaliteta ne slike, nego boja postat nesto osjetno, ako uopce bolja sa VGA vs DV/HDMI, po meni bas i ne.

 

Pricao sam sa trgovcem i frendom jednog poznatog ducana hardverom. Naravno da mu je bitno da proda robu, ali ga boli briga koji ce monitor prodati. Za neku razliku izmedju IPS/TN/AMVA bas i ne zna. Isto tako imaj na umu da hrpa trgovaca pa tako npr. i on, dobije sipak, ako proda vecu kolicinu robe.

 

rambox kaže... 

Opet realno gledano jel,IPS vs AMVA ima puno više mana jer da nema onda ne bi imali famozni OLED. IPS je marketinški ozbiljno preforsiran, htio to ko priznati ili ne VA/AMVA je puno bolje rješenje za svakog normalnog i prosječnog korisnika.

Mos pojasnit zeleni dio?? Kakve uopce veze ima OLED sa AMVA, osim sto oba imaju veci kontrast od IPS. Zuti dio mi opet nije jasan. Moje misljenje je da je nekom bolje nesto, drugom drugo, ne postoji ultimativno rjesenje za prosjecnog korisnika, barem ne sto se tice monitora ili TVa za okvirno prosjecni budzet.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 0:19 (The_Fichek).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Userino kaže...

 Pozz,

 

Jel moze preporuka monitora za 1080p igranje do cca 950kn, uvjet je da je iz adm-a.

 

 

 Več si postavio to pitanje, i dobio si odgovor dakle samo pogledaj kaj ti je bilo ranije preporučeno.

The_Fichek kaže...

..ak nisi skonto kopiro sam tvoj tekst i ubacio AMVA umjesto IPS i Phillips i Samsung umjesto LG:

rambox kaže... 

Opet realno gledano jel,IPS vs AMVA ima puno više mana jer da nema onda ne bi imali famozni OLED. IPS je marketinški ozbiljno preforsiran, htio to ko priznati ili ne VA/AMVA je puno bolje rješenje za svakog normalnog i prosječnog korisnika.

Podebljani dio mi zvuci kao fraza Karamarka bez uvrede. Ono bitno, zeleni dio, mos pojasnit?? Kakve uopce veze ima OLED sa AMVA, osim sto oba imaju veci kontrast od IPS. Zuti dio mi opet nije jasan. Moje misljenje je da je nekom bolje nesto, drugom drugo, ne postoji ultimativno rjesenje za prosjecnog korisnika, barem ne sto se tice monitora ili TVa za okvirno prosjecni budzet.

Mogel si ti iskombinirat kaj god si htio, pa složit svoju slagalicu kakva korist od toga kad je sve odavno jasno.Nema smisla previše objašnjavat, jer je sve več ranije NAPISANO+vizualni dokazi, pa ko razumije ili ne razumije to je njegov problem.Več mi se tipkovnica buni od AMVA ponavljanja, zato je lakše okačit link za one monitor kupce koji to prvi puta vide.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=175&jumpto=4861010&sort=asc&view=flat

 

Philips Ambilight postoji več odavno, i ako si malo upučen več si trebal znat o čem se tu zapravo radi.Svako bi doma htio imat takav TV, ali zbog visoke cijene i Philips ekskluzive to je večini prosječnih kupaca totalno nedostupno.

 

Kaj ti opet kod žutog nije jasno, osim činjenice da večina vrlo skupih LCD televizora ima VA/AMVA LCD panel. Recimo 4K 55 ili 65 TV, pa u realnosti to ti je ogromni monitor sa DVB-T prijemnikom.Kratko i jasno uštekaj na to komp i uživaj, pod uvjetom da si moš i priuštit takav skupi TV.

 

Links izložbene monitore, to nema više smisla komentirat osim okačit isti link, jer su im monitori spojeni onako samo da su upaljeni a dalje ko te hebe.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=200&jumpto=4916929&sort=asc&view=flat

 

Šta ti kod zelenog nije jasno, pa AMVA je slikom(osim vidljivih kuteva)značajno bliže OLED-u nego IPS to je valjda jasno.

 

Zna se dobro kaj su IPS LCD paneli, pa eto trenutno potrošači najviše priželjkuju 27/1440p AMVA monitor=trenutno ne postoji.To je najviše tražena/priželjkivana monitor opcija+veličina, a sad si ti dalje razmišljaj zašto potencijalni kupci najviše traže baš takav monitor.Na tržištu ima dosta 27/1440p IPS monitora, pa zašto onda ljudi traže baš 27/1440p AMVA, ili po seljački kaj to ne štima sa IPS LCD panelom?

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 0:54 (rambox).
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ma meni nije jasno kako pricas u ime neznam ni ja sam koga. Shvacas li da je sve sto linkas i sto pises tvoje misljenje i da ja i jos hrpa ljudi mozemo imati slicno misljenje kao ti, ali sva sreca pa nismo svi isti i ne razmisljamo svi isto. Kao da uvijek pises u mnozini, u ime neke ogromne skupine potrosaca, wtf

 

Da, i meni je bolja AMVA, ali ak neko pita za preporuku monitora necu direkt ispalit 5 linkova na to kako mislim da je bolja. Dam mu IPS, PLS, VA preporuku pa nek si covjek sam bira, a razlike cu napisati, ako nedavno nisu bile spomenute.

 

"Televisions based on Organic Light Emitting Diode display technology are fundamentally different from LCD TVs. The most basic difference is that each pixel provides its own illumination, while all of the pixels in an LCD TV are illuminated by an LED backlight." izvjadeno iz http://www.cnet.com/news/led-lcd-vs-oled/ gdje su ukratko pojasnili razlike izmedju LCD i OLEDa. S obzirom na sve te razlike sa linka ja bih rekao da je AMVA blize IPSu, nego OLEDu. To je moje misljenje.

 

Ako si radio neko istrazivanje ili radis u ducanu pa si 10 000 puta pitao razlicitog kupca koji monitor trazi onda ti vjerujem ovo zeleno.

 

Linkao sam i ja dokaze za Black Crush i dokaze za slabe kuteve gledanja na svom primjeru. I sta sad, reci cu da je sve odavno jasno i da je jasno zasto ljudi ne kupuju AMVA????? Naravno da ne.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 1:53 (The_Fichek).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
rambox kaže...

Zna se dobro kaj su IPS LCD paneli, pa eto trenutno potrošači najviše priželjkuju 27/1440p AMVA monitor=trenutno ne postoji.To je najviše tražena/priželjkivana monitor opcija+veličina, a sad si ti dalje razmišljaj zašto potencijalni kupci najviše traže baš takav monitor.Na tržištu ima dosta 27/1440p IPS monitora, pa zašto onda ljudi traže baš 27/1440p AMVA, ili po seljački kaj to ne štima sa IPS LCD panelom?

 
Mogli bismo ovo i drugacije protumaciti. Potraznja diktira prozivodnju. Dakle mozemo reci da na tržištu ima dosta 27/1440p IPS monitora
jer su ocito dosta trazeni. Nadalje po stranim forumima vecinom citam da ljudi traze 27/1440p IPS monitor sa 144 hz i freesyncom ili gsyncom.
Naravno da je i potraznja za AMVA monitorima pocela se siriti i biti sve veca, ali kad proizvodaci  procijene da je potraznja tolika
da se isplati masovna proizvodnja 27/1440p AMVA monitora, onda ce ih i biti na trzistu. Naravno da su zato proizvodaci morali
dodatno razviti AMVA panele i ispraviti mane koje ima naspram IPS panelima. Vjerujem da je to jako blizu. 
Ipak procvat AMVA monitora krece tek nedavno kada su ih razvojem uspili ubrzati da su postali dovoljno brzi za gamere i dovoljno
dobrih kuteva gledanja za one koji ih kupuju za multimediju.  Daljnjim razvojem tehnologije postoji mogucnost da ce AMVA presisati IPS
u svim segmentima, ali za sada to nije slucaj i ne mozes reci da je AMVA bolji u globalu samo zato jer ti nesto volis vise od drugih.
Za gamere IPS je jos uvijek bolji, AMVA je bolji za filmove, pod uvjetom da se ne gleda iz nekih bas vecih kuteva.
Procitao sam masu recenzija i testova i svi jasno daju do znanja da IPS jos uvijek ima prednost u gamingu, da su brzi i slicno.
Sad ces ti reci kako su i AMVA postali brzi. Pa odmah da odgovorim, postali jesu, ali jos uvijek zaostaju za IPS-om. 
Takoder i kod boja daju prednost IPS panelima. Dakle prednost AMVA panela je kontrast, crna boja i nedostatak ips glowa.
Kod ips prednost kutevi gledanja, bolja brzina i nema muljanja slika u tamnim scenama igara, nekome jako bitno, nekome ne.
Sve ovo sada kod svake osobe je drugacije, te dolazimo do subjektivnog izbora. Kome vise smeta IPS glow, a kome muljanje 
u tamnim scenama i slabiji kutevi gledanja i slicno.  
Osobno se nadam da ce uskoro izaci 27/1440p AMVA 144hz monitori sa dodatnim smanjenjem muljanja u tamnim scenama,
jer onda bih ga vjerojatno uzeo. Do tada sam na PLS panelu i zadovoljan sam. AMVA panel smatramn drugacijimm, a koji je bolji
u globalu sad nema smisla raspravljati. prednosti jednog i drugog panela se znaju, te je stvar OSOBNOG misljenja svake osobe sto
je njemu bolje i prihvatljivije.  

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 2:35 (danny_2).
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Usporedba panela prema tftcentral.co.uk, zadnji update napravljen 17.3.2015. 

http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm

 

Prednosti - zelena boja

Mane - žuta boja

 

----------------------------------AH-IPS----------------------------------

 

The term AH-IPS seems to be widely used now in 2014/2015 for modern IPS panels, and with the arrival of other ultra-high res panels we expect it to be used for some time. Performance characteristics remain very similar to older H-IPS and e-IPS panel generations overall. Response times are generally very good nowadays, with quoted specs as low as 5ms G2G common. They aren't quite as fast as modern TN Film panels still in most cases. Only very recently (2015) have high refresh rate IPS-type panels been introduced, although not by LG.Display (see AHVA section). At the time of writing there is no native support for 120Hz+ refresh rates at this time from LG.Display manufactured IPS-variants. Some Korean manufactured displays featuring IPS panels are capable of being "over-clocked" to 100Hz+ but this is not officially supported by the panel, and can really vary from one screen to another. Furthermore, response times are not adequate to provide optimum gaming experience in most cases, despite the improved refresh rate.

 

Contrast ratios were typically around 700 - 800:1 in practice up until a couple of years ago, but some can reach up to around 1000:1 - 1100:1 in the better cases nowadays. They are still not capable of challenging VA-type matrices in this area.Viewing angles are still wider than those offered by VA and TN Film panels, with a more stable image and less contrast/colour shift across the panel. They are also free from the off-centre contrast shift issue seen on VA panels. When viewed from an angle, dark content can show a pale / white glow which some user find distracting. This so-called "IPS glow" can be problematic on larger screen sizes, especially when working in darker environments or with a lot of dark content. It is often mistaken for backlight bleed, when in fact the glow changes as you change your line of sight or move further away from the screen.

 

-----------------------------------AMVA-----------------------------------

 

AMVA provides an extra-high contrast ratio of greater than 1200:1, reaching 5000:1 in manufacturer specs at the time of writing for desktop monitor panels by optimized colour-resist implementation and a new pixel design and combining the panels with W-LED backlighting units. In practice the contrast ratio is typically nearer to 3000:1 from what we've seen, but still far beyond IPS and TN Film matrices. The result is a more comfortable viewing experience for the consumer, even on dimmer images. This is one of the main improvements with modern AMVA panels certainly, and remains way above what competing panel technologies can offer. 

 

AMVA still has some limitations however in practice, still suffering from the off-centre contrast shift you see from VA matrices. Viewing angles are therefore not as wide as IPS technology and the technology is often dismissed for colour critical work as a result. As well as this off-centre contrast shift, the wide viewing angles often show more colour and contrast shift than competing IPS-type panels, although some recent AMVA panel generations have shown improvements here (see BenQ GW2760HS for instance with new "Color Shift-free" technology). Responsiveness is better than older MVA offerings certainly, but remains behind TN Film and IPS/PLS in practice.TheAnti-Glare (AG) coating used on most panels is light, and sometimes even appears "semi glossy" and so does not produce a grainy image.

 

While some improvements have been made, the color-reproduction properties of these modern MVA technologies can still be problematic in some situations. Such panels give you vivid and bright colors, but due to the peculiarities of the domain technology many subtle color tones (dark tones often) are lost when you are looking at the screen strictly perpendicularly. When you deflect your line of sight just a little, the colors are all there again. This is a characteristic "VA panel contrast shift" (sometimes referred to as 'black crush' due to the loss of detail in dark colours) and some users pick up on this and might find it distracting. Thus, MVA matrices are somewhere between IPS and TN technologies as concerns color rendering and viewing angles. On the one hand, they are better than TN matrices in this respect, but on the other hand the above-described shortcoming prevents them from challenging IPS matrices, especially for colour critical work.

 

Sažeci svih prednosti i mana su u slikama i to vrijedi opcenito za IPS i opcenito za MVA, a unutar toga su spomenuti i AH-IPS i AMVA.

 

Napomena: AHVA BenQa i PLS Samsunga su njihove verzije IPSa, također opisane pod linkom te skoro da se mogu strpati u isti koš sa AH-IPS.

AHVA je posebno poznata jer je dovela IPS na 144Hz(165Hz) gamerske monitore.

 

Eto, ovo cu linkat svaki put kad se netko ne zna odluciti za vrstu LCD panela. Slobodno se i ostali posluzite.

Kolega danny_2 je ukratko pojasnio isto ovo na hrvatskom post iznad!

IPS IPS
MVA MVA
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 13:51 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

@danny_2

 

Mislim da imas samo jedan jedini takav monitor, BenQ XR3501 za 1080 eura u CU s time da ga treba naručiti.

EDIT: ispravak, ima 2560 x 1080, a ne 1440p i nema FreeSync niti G-Sync. Mislim da je to i prvi zakrivljeni AMVA.

 

Mislim da je najaktualniji ustvari Acer Predator Z35, takodjer 35" 21:9 curved 2560 x 1080, ali ima i FreeSync i G-Sync i ULMB te max. 200Hz (OCano 144Hz).

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_predator_z35.htm

Beštija kosta isto 1100 eura i mijenja prethodni XR3501. Pedator X34 je 3440x1440 rezolucije i IPS je, tj. AHVA, ali max. 100Hz (OCano 75Hz)

 

Sretno sa štednjom :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 3:09 (The_Fichek).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

@danny_2

 

Mislim da imas samo jedan jedini takav monitor, BenQ XR3501 za 1080 eura u CU s time da ga moras naruciti.

EDIT: ispravak, ima 2560 x 1080, a ne 1440p i nema FreeSync niti G-Sync. Mislim da je to i prvi zakrivljeni AMVA.

 

Mislim da je najaktualniji ustvari Acer Predator Z35:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_predator_z35.htm

 

 Mislim da je samsung predstavio prvi zakrivljeni AMVA monitor. 27 incni sad ne znam tocno model.
 Da ovaj acer se cini dobar iako je donja reza 1080 sto je mozda malo za 35 inca. 
 Osobno 27 do 29 incni AMVA monitor sa 1440 rezom i 144 hz bi bio lijep dodatak na mom stolu. :D
 Za sada ne bih htio 21:9. 

 Eh da. Ta stednja. Cekam izlazak novih grafickih od AMD i nvidie za koje kazu da donosi novi napredak,
a onda ce svakako i 1440 monitor doci na red, valda ce izbaciti nesto kao sto sam naveo 27-29 inca 1440  AMVA 
sa 144hz. Pa cemo viditi i cijenu 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 3:14 (danny_2).
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

S27E500C ili tako neki, ali mozda to nije bio AMVA. Nekak sumnjam da bi BenQ prvi zakrivljeni MVA panel dao Samsungu, ali ko zna. Suradnja BenQa i Acera je jasna, mislim da cak imaju glavna sredista u istoj zgradi, Taipei Taiwan tak nekaj, nebitno.

 

Ma ja mislim da se trebamo lijepo udruziti sa Ramboxom i snimati tak recenzije monitora koje bi nam naravno slao Bug, skupa sa sponzorima 

 

Btw. zgodno sto si prakticki napisao na hrvatskom ono sto sam ja copy pasteo sa tftcentrala, budem stavio u edit da je post iznad prijevod na hrv 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 3:24 (The_Fichek).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

Ma meni nije jasno kako pricas u ime neznam ni ja sam koga. Shvacas li da je sve sto linkas i sto pises tvoje misljenje i da ja i jos hrpa ljudi mozemo imati slicno misljenje kao ti, ali sva sreca pa nismo svi isti i ne razmisljamo svi isto. Kao da uvijek pises u mnozini, u ime neke ogromne skupine potrosaca, wtf

 

Da, i meni je bolja AMVA, ali ak neko pita za preporuku monitora necu direkt ispalit 5 linkova na to kako mislim da je bolja. Dam mu IPS, PLS, VA preporuku pa nek si covjek sam bira, a razlike cu napisati, ako nedavno nisu bile spomenute.

 

"Televisions based on Organic Light Emitting Diode display technology are fundamentally different from LCD TVs. The most basic difference is that each pixel provides its own illumination, while all of the pixels in an LCD TV are illuminated by an LED backlight." izvjadeno iz http://www.cnet.com/news/led-lcd-vs-oled/ gdje su ukratko pojasnili razlike izmedju LCD i OLEDa. S obzirom na sve te razlike sa linka ja bih rekao da je AMVA blize IPSu, nego OLEDu. To je moje misljenje.

 

Ako si radio neko istrazivanje ili radis u ducanu pa si 10 000 puta pitao razlicitog kupca koji monitor trazi onda ti vjerujem ovo zeleno.

 

Linkao sam i ja dokaze za Black Crush i dokaze za slabe kuteve gledanja na svom primjeru. I sta sad, reci cu da je sve odavno jasno i da je jasno zasto ljudi ne kupuju AMVA????? Naravno da ne.

Ovo kaj sam pozelenil, a jesi našo pravi izvor(smotani CNET) da objasne razliku, a nisu niti spomenuli ono LCD ili OLED panel.Ajd pogledaj dolnji link, zato služi ono kaj sam ranije napisal taman za ponovno serviranje.Vidim da uopče ne pamtiš kaj se prije pisalo, pa sad bez ikakvih detalja samo navodiš CNET površne informacije.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=185&jumpto=4883061&sort=asc&view=flat

 

Zašto je AMVA bliži OLED-u od IPS-a, pa to je zbog karakteristika slike a ne razlike između LCD vs OLED tehnologije panela.Sve je več napisano fučkaj ga, pa se sad osječam ko da pišem djeci prvi puta na ploču fučkaj ga.

 

IPS LCD panel mane

 

- IPS Glow

 

- gotovo uvijek ima manje ili više probijanja pozadinskog osvjetljenja

 

- loša crna boja

 

- loš kontrast

 

AMVA LCD panel prednosti

 

- Glow je zanemariv

 

- dobar kontrast

 

- dobra crna boja

 

- obično nema problema sa probijanjem pozadinskog osvjetljenja

 

OLED panel karakteristike

 

- kontrast je to plafona

 

- crna boja je crna ko u rogu

 

- nikakav Glow ne postoji

 

- probijanje pozadinskog osvjetljenja ne postoji

 

Fučkaj ga sad na kubik, ko je tehnikalijama ili kvalitetom slike bliži OLED-u ne valjda IPS LCD panel?

 

Ne radim ja u nikakvom dučanu, niti radim za bilo koju firmu koja je povezana s nečim kaj obično preporučam na nekom području.To je tipična zabluda ili pitanje, koje se pitaju ono koji nemaju kaj drugo napisat.Po tome da radim za te firme, več bi imal para ko blata i posao u AMD-u pa Benq pa OnGuard pa Decathlon itd.Koje li mudre logike, ako je nekaj uloženo-dobiveno ipak realno najbolja kupnja, i ako to neko stalno gura onda ide "hm da ti možda ne radiš za tu firmu."Ali ok pošto večina ljudi niti ne zna kaj to znači najbolje uloženo-dobiveno, onda ok takve reakcija i nisu posebno čudne.

 

Ovo kaj sam požutil, kad kupcu ili bilo kome drugome objasniš AMVA vs IPS razlike izbor je prilično jasan.IPS mane nisu prednosti to su samo mane, koje se vrlo jasno vide i onda je kupcu puno lakše odabrat kaj če kupit.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=175&jumpto=4861010&sort=asc&view=flat

 

Ne moram ja radit nikakvo istraživanje, internet je pun korisnih informacija ali njih trebaš nač tu je kvaka.Potražnja za različitim AMVA varijantama monitora rapidno raste u zadnje dvije tri godine.Dakle kupci traže neke određene modele, a na proizvođačima je da ih konačno i proizvedu barem to i rade pametne firme kao taj sve prisutni Benq.

 

- kupci su htjeli veliki 21-9 AMVA monitor, pa eto Benq je prvi izbacio takav monitor XR3501

 

- kupci priželjkuju veliki 21-9 4K AMVA monitor, stiže za par mjeseci opet Benq a veličina vjerojatno 35

 

- kupci več duže vremena traže 27/1440p AMVA, i on stiže navodno na ljeto ili najkasnije na jesen ove godine i da opet Benq ko drugi

 

Do prije pet godina tu negdje, VA/AMVA monitori bili su prilično slabo zastupljeni na tržištu monitora.Razlog za to je bio vrlo jednostavan, AMVA nije bio dovoljno dobar da zašamara IPS=AMVA je imao previše nezgodnih mana, a najbitnija mana je bilo ovo sporo+preveliki Input lag.Fala bogu danas su AMVA najbitnije mane rješene, pa eto več pomalo stariji Benq GW2760HS spada u Class 1 Input lag kategoriju.Sve ostalo oko AMVA LCD panela 2012+ za to je opet i ponovo dolnji link.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=104&jumpto=4520670&sort=asc&view=flat

 

Kak ne kužiš da ljudi traže dobre stvari, zato jer svojim očima na zaslonu vide da je nekaj dobro čista logika.Dakle opet isti zaključak ili pitanje, zašto ljudi traže 4K 35/21-9 AMVA monitor zbog čega ako več postoji takva IPS varijanta?Nekaj očito ne štima sa IPS LCD panelom za široke mase kupaca, a kaj ne štima to dobro znamo fala bogu pa ču opet često linkat na ovaj post.

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 3:34 (rambox).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

S27E500C ili tako neki, ali mozda to nije bio AMVA. Nekak sumnjam da bi BenQ prvi zakrivljeni MVA panel dao Samsungu, ali ko zna. Suradnja BenQa i Acera je jasna, mislim da cak imaju glavna sredista u istoj zgradi, Taipei Taiwan tak nekaj, nebitno.

 

Ma ja mislim da se trebamo lijepo udruziti sa Ramboxom i snimati tak recenzije monitora koje bi nam naravno slao Bug, skupa sa sponzorima 

 Ako se ne varam to bi bio ovaj zakrivljeni VA monitor,  S27D590CS.

 Vidis nije ti to losa ideja da nam salju monitore, pa da radimo i snimamo recenzije . 
 Slobodno stavi, nek ljudi vide. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 3:30 (danny_2).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
rambox kaže...

- kupci su htjeli veliki 21-9 AMVA monitor, pa eto Benq je prvi izbacio takav monitor XR3501

 

- kupci priželjkuju veliki 21-9 4K AMVA monitor, stiže za par mjeseci opet Benq a veličina vjerojatno 35

 

- kupci več duže vremena traže 27/1440p AMVA, i on stiže navodno na ljeto ili najkasnije na jesen ove godine i da opet Benq ko drugi

 

Do prije pet godina tu negdje, VA/AMVA monitori bili su prilično slabo zastupljeni na tržištu monitora.Razlog za to je bio vrlo jednostavan, AMVA nije bio dovoljno dobar da zašamara IPS=AMVA je imao previše nezgodnih mana, a najbitnija mana je bilo ovo sporo+preveliki Input lag.Fala bogu danas su AMVA najbitnije mane rješene, pa eto več pomalo stariji Benq GW2760HS spada u Class 1 Input lag kategoriju.Sve ostalo oko AMVA LCD panela 2012+ za to je opet i ponovo dolnji link.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=104&jumpto=4520670&sort=asc&view=flat

 

Kak ne kužiš da ljudi traže dobre stvari, zato jer svojim očima na zaslonu vide da je nekaj dobro čista logika.Dakle opet isti zaključak ili pitanje, zašto ljudi traže 4K 35/21-9 AMVA monitor zbog čega ako več postoji takva IPS varijanta?Nekaj očito ne štima sa IPS LCD panelom za široke mase kupaca, a kaj ne štima to dobro znamo fala bogu pa ču opet često linkat na ovaj post.

 

 Nemoj sve globalizirat i govoriti u ime SVIH kupaca.  Ovo o potraznji sam ti vec napisao.
 Najvise potraznje je bilo za IPS panelima i zato su oni masovno proizvedeni u svim varijantama.

 Sada se javlja potraznja za AMVA i eto krece proizvodnja. Medutim samo zato sto se javlja potraznja za AMVA monitorima ne znaci 
 da SVI prelaze na AMVA, da je svima bolji AMVA i njegove prednosti.
 Pitas zasto ljudi zele AMVA kad vec postoji IPS, pa upravo sam ti rekao 100 ljudi, 100 cudi. Nije svakome bolji IPS kao sto nije svakome bolji AMVA,
 NARAVNO da se onda stvara i potraznja za necim drugacijim, u ovom slucaju AMVA monitorima.
 AMva monitori su sve kvalitetniji i polako se ispravljaju mane koje imaju, zato se sve cesce javlja potraznja za njima.
 Ali isto tako ja tebe mogu pitati zasto se ne obustavi IPS proizvodnja ili TN proizvodnja. 
 Razlog je jednostavan, jer ima potraznje. AMVA ima svoje prednosti, IPS ima svoje.
Sada je na svakoj osobi  da odluce sta vise zele, sta im manje smeta, a vise privlaci.
Mozda sutra AMVA presisa IPS u svim segmentima, ali za sada to jos nije.
A tkjo zna, mozda IPS tehnologija napreduje. Bubam ssad. 
Po trenutnoj sada situaciji, stvar je takva da IPS ima svojim pluseva i minusa i AMVA ima svojih, 
a lčjudi odlucuju sto je njima primjerenije. 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

S27E500C ili tako neki, ali mozda to nije bio AMVA. Nekak sumnjam da bi BenQ prvi zakrivljeni MVA panel dao Samsungu, ali ko zna. Suradnja BenQa i Acera je jasna, mislim da cak imaju glavna sredista u istoj zgradi, Taipei Taiwan tak nekaj, nebitno.

 

Ma ja mislim da se trebamo lijepo udruziti sa Ramboxom i snimati tak recenzije monitora koje bi nam naravno slao Bug, skupa sa sponzorima 

 

Btw. zgodno sto si prakticki napisao na hrvatskom ono sto sam ja copy pasteo sa tftcentrala, budem stavio u edit da je post iznad prijevod na hrv 

Osim te ispiganosti jel, taj Samsung nije ništa posebno jer to je samo 27/1080p monitor koje je eto ispigan.

 

http://www.amazon.com/Samsung-27-Inch-LED-Lit-Monitor-S27D590C/dp/B00N4OBHNI

 

Benq ne daje Samsungu svoj AMVA panel, osim ako Samsung to ne traži dakle da ciljano kupuje njihove AMVA LCD panele.

 

Uostalom takva rasprava nema smisla, jer Samsung i Benq su ljuta konkurencija i Samsung nikad neče koristit njihove AMVA LCD panele.Taj ispigani Samsung koristi MVA LCD panel, ali nisam siguran ko ga proizvodi Sharp ili Chimei Inoolux.

 

Opet isti link pogledat VA kategoriju, jer Benq ima/proizvodi/unapređuje samo svoj AMVA LCD panel.Ta famozna AMVA oznaka nije bezveze, dakle VA kategorija ali to je AMVA a ne nazivno MVA ili S-MVA

 

http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 4:02 (rambox).
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav svima,

 

jučer je stigao novi Benq GW2470H. Zadovoljan sam monitorom i zahvaljujem na preporukama.

 

Dvije stvari su mi jako smetale kod njega, ali srećom, obadvije se mogu riješiti .

 

Prva: odvratan plavi ekran "No Signal Detected" koji se pojavi npr. kad komp stavim na sleep,
Druga: odvratan ljubičasti ekran (splash screen) s Benq logom prilikom paljenja monitora.

 

Stavio sam slike uz post (s time da je mobitel totalno krivo uhvatio boje). Oba ekrana su baš jakih boja, blješte, a nepotrebni su...

 

Budući da bi zbog ove teme dosta forumaša mogla imati ovaj monitor (ili neki drugi Benq, a pretpostavljam da slične metode vrijede i za druge modele), stavljam ovdje kako te dvije stvari maknuti ako još nekom smetaju. Možda je već i bilo negdje u temi, ali nisam naišao. Napominjem da je monitor spojen HDMI kabelom.

 

 

Micanje plavog ekrana No Signal Detected

  1. Ući u Menu (druga tipka s desna)
  2. System
  3. HDMI Auto Switch
  4. Prebaciti na ON
  5. Nakon ovoga, ekran "No Signal Detected" se i dalje pojavljuje, ali je crne boje što je meni puno ugodnije



Micanje ljubičastog ekrana (logo, splash screen) kod paljenja monitora

  1. Ugasiti monitor
  2. Držati tipku Menu (druga tipka s desna) i upaliti monitor. Tipku Menu treba držati sve dok se monitor ne upali.
  3. Pritisnuti tipku Menu. Umjesto uobičajenog menua, pojavit će se Service Page (service mode)
  4. Drugom tipkom s lijeva pomaknuti se dolje na Logo
  5. Trećom tipkom s lijeva prebaciti na off
  6. Ugasiti pa ponovno upaliti monitor (da izađe iz service moda)

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 8:27 (fitch).
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
rambox kaže...

 

AMVA LCD panel prednosti

 

- Glow je zanemariv

 

- dobar kontrast

 

- dobra crna boja

 

- obično nema problema sa probijanjem pozadinskog osvjetljenja

 

 

 

 

Negatives

  • Response time still normally slow compared with TN Film and IPS offerings.

  • Off-centre contrast shift inherent to all MVA panel generations. Not ideal for colour critical work

  • Viewing angles not as wide as IPS/PLS. Some improvements in very recent generations

  •  

http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm

 

AMVA still has some limitations however in practice, still suffering from the off-centre contrast shift you see from VA matrices.Viewing angles are therefore not as wide as IPS technology and the technology is often dismissed for colour critical work as a result. As well as this off-centre contrast shift, the wide viewing angles often show more colour and contrast shift than competing IPS-type panels. Responsiveness is better than older MVA offerings certainly, but remains behind TN Film and IPS/PLS in practice. The Anti-Glare (AG) coating used on most panels is light, and sometimes even appears "semi glossy" and so does not produce a grainy image.

 

 

fučkaj ga sad 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 9:10 (XXX).
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

@rambox

 

Sa CNET povrsnih informacija me vodis na iskljucivo svoje misljenje.. Ima osvjetljenja kod OLEDa, ali ono dolazi od svakog pixela posebno, a kod LED LCDa od tzv. pozadinskog osvjetljenja.

 

Vrhunski si objasnio IPS vs AMVA, napises mane IPSa te prednosti AMVA. Kasnije si se ajd sjetio napisati jednu manu AMVA.

 

Crna boja je jedna od 16.8 milijuna boja koliko idealno pokriva 100% sRGB kojeg btw. jedva da pokrije koji AMVA panel, za razliku od IPS gdje mozes puno cesce vidjeti oznaku 99% sRGB. Nije svima bitna brutalna crna niti kontrast. Neki padnu na te zivlje boje, pogotovo kod PLS Samsunga koji to jos dodatno postize semi-glossy coatom kojeg ima i AMVA (light ili semi-glossy isti vrag). IPS glow pa i backlight bleed je neprimjetan mnogim kupcima, a kad imas vise backlight bleeda imas pravo vratit monitor nazad. Uostalom imas pravo vratit monitor nazad unutar 14 dana u bilokakvom slucaju kod vecine HR IT ducana, sto ces platiti minimalno ili nista zavisno o tome u kakvom je stanju originalna ambalaza.

 

Pozdravljam to sto BenQ napreduje sa svojim panelima, ali koliko sam recenzija AMVA i VA panela citao kad sam za sebe trazio isti mogao sam primjetit jednu stvar. Kod istih treba paziti, vise nego kod IPSa, kakav ce biti response time i kakav ce biti input lag. Ima zajebanih modela i iz 2015. Sa druge strane treba bit oprezan kaj got kupovao. I da, ako sam ista vidio da ljudi sa foruma traze od BenQa i AMVA matrica onda je to da ubiju taj Black Crush jer kao i danny_2 se jednostavno boje kupit monitor sa tim za nekog teorijskim problemom, za nekog prakticnim problemom. Vidio sam barem 10 YT videja gdje ekipa stavi video sa tim Black Crushom i napise dole u komentaru da ce trazit refund. Nest slicno kako ljudi traze refund za backlight bleed kako je to npr. trazio covjek ciji si video linkao, onaj LG od 1000 dolara sta si reko da ima backlight bleeda ko mrava u proljece. Et, zapatim te fore i stvarno su dobre sale, tu ti skidam kapu. Kilometarske postove mi nije bas lako upamtit, kaj je je.

 

Molim te mi vise reci o kojim to famoznim kupcima pricas. Linkaj forum, bilosta, mozda netko pokrenuo peticiju za vise AMVA? Na ovom forumu ja bogme ne vidim da itko dodje pa veli dajte mi preporuku AMVA, neg veli dajte mi prepouku monitora za nesto za neke novce.

 

Eto stigao je taj 35" Acer predator X34 sa AHVA panelom(ima AH-IPS). To ljudi nisu prizeljkivali? Prizeljkuju samo AMVA ili pak prizeljkuju bilosta od BenQa..? Ja mislim da je ovo drugo, valjda prizeljkuju proizvode od BenQa pa i opcenito Acera jer ne nabijaju cijenu, tj. dobrog su ulozeno/dobiveno omjera. To sam primjetio kod laptopa gdje Acer konkurira u svakom rangu, a malo fali izradom. Mislim da je tu glavni i prvi faktor novac jer da nije, ljudi nebi kupovali TN.

Imamo primjer i Asus M/PG279Q, takodjer sa AHVAom od BenQa, mozda trenutno najidealniji gaming monitor. Imali smo ga priliku vidjeti i par put na Slikama hardvera u zadnjih mjesec dana na forumu. Konkuriraju mu Aceri opet sa AHVA. Sto onda reci, da ljudi vise prizeljkuju AHVA, nego AMVA.. Tko ce to znat, bitno da se razvijaju i da novi monitori dolaze na trziste.

 

Mislim da kad prosjecan kupac dodje na Bug forum i malo procita tvoje postove bude mislio da si zaludjen AMVAom i onda mozda vise nece znat kaj kupit..

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 14:07 (The_Fichek).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

Mislim da kad prosjecan kupac dodje na Bug forum i malo procita tvoje postove bude mislio da si zaludjen AMVAom i onda mozda vise nece znat kaj kupit..

 

 

 Panelom i žuto/zelenim postovima sa linkovima na vlastite postove.

15 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Ja ne znam sto vi mislite i oko cega se natezete konstantno, ali jedan baca preporuku za AMVA, drugi za IPS. Zar potrebe nisu svima razlicite? Nije svima AMVA idealan, nije cak ni IPS, a ako je gaming u pitanju zasto ne ici na 144hz i TN matricu? 

Bezveze se natezete jer ste vlasnici/korisnici jednog ili drugog i to iz svakog posta u post ponavljate. Dajte si malo pogledajte zadnje postove u ovoj temi, stalno ista prica, iste usporedbe i isti argumenti.

 

Rambox trkelja o AMVA kao o savrsenstvu monitora i uporno gura monitor od 1300 kn kao savrsen. Daj molim te, jasno je svima kao dan da si fan tog monitora, da u potpunosti udovoljava tvojim potrebama i zahtjevima i da je monitor dobar.

Svi smo shvatili tko kako razmislja, i kroz zadnjih par stranica je receno ama bas sve sto se treba reci o IPS/PLS, TN i AMVA, nije potrebno iz posta u post to ponavljati

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Da, treba malo stat na loptu. Sad se nakupila zaliha postova za linkat neupucenom prosjecnom kupcu..

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 14:06 (The_Fichek).
11 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav ekipa,

Molim Vas preporuku za monitor do 1700 kn, namjena : filmovi, igrice, nešto posla...

Da ima dobre kuteve vidljivosti i da su mu crne donekle crne...

Hvala :)

Bene docet, qui bene distinguit.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Zadnjih desetak strana će ti dati sve odgovore, ima hrpa prijedloga.

 

Moj prijedlog

 

Klik Klik 2 klik3

 

LG daje 3 godine garancije, za druge nisam siguran

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 14:37 (XXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

molnyi

24" ili 25" ili 27"? 

Rekao bih da do nekih 30-45° nema razlike u kutevima gledanja između IPS i VA, dalje prednost ima IPS. Bolju crnu definitivno ima VA.

U detalje pojasnjenu razliku izmedju tih vrsta panela imas ovdje:

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?jumpto=4918502&sort=asc&view=flat&page=201

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?jumpto=4917004&sort=asc&view=flat&page=200

LG i BenQ oba daju 3g jamstva, Samsung 2g..

Kako si napisao "da ima dobre kuteve", a ne izvrsne/odlicne kuteve gledanja, prednost bi u tvom slucaju dao VA panelu, no svejedno procitaj linkano.

Sta got uzeo i sta got ti linkali probaj jos sam naci kakvu recenziju.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 15:24 (The_Fichek).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

molnyi

24" ili 25" ili 27"? 

Rekao bih da do nekih 30-45° nema razlike u kutevima gledanja između IPS i VA, dalje prednost ima IPS. Bolju crnu definitivno ima VA.

U detalje pojasnjenu razliku izmedju tih vrsta panela imas ovdje:

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?jumpto=4918502&sort=asc&view=flat&page=201

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?jumpto=4917004&sort=asc&view=flat&page=200

LG i BenQ oba daju 3g jamstva, Samsung 2g..

Kako si napisao "da ima dobre kuteve", a ne izvrsne/odlicne kuteve gledanja, prednost bi u tvom slucaju dao VA panelu, no svejedno procitaj linkano.

Sta got uzeo i sta got ti linkali probaj jos sam naci kakvu recenziju.

 

 Što veći to bolji :D 

Uglavnom, trenutno imam ovo čudo Samsung syncmaster 2220LM TFT je i doslovno me ubija, malo se nagnem i boje se skroz promjene, naročito me to živcira u igricama. Znači to mi je bitno, da su boje uvijek iste... To bi onda bio bolji IPS?

@XXX - između tih mi se izgledno najviše sviđa prvi link (samsung), dok mi je ovaj LG ružan za popizdit, a i ne vjerujem LG-u baš previše.

Hvala.

Bene docet, qui bene distinguit.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 15:52 (molnyi).
13 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Ja bi uzeo Benqa samo da mogu se doma uvjeriti u superiornost njegovog ekrana, al me zanima kakav je njegov resell value ?

Koliko bi spusio za to "zadovoljstvo" ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
molnyi kaže...

Pozdrav ekipa,

Molim Vas preporuku za monitor do 1700 kn, namjena : filmovi, igrice, nešto posla...

Da ima dobre kuteve vidljivosti i da su mu crne donekle crne...

Hvala :)

Da ti olakšam izbor ili situaciju, jer ekipa te samo zbunjuje jer nisu ukratko naveli najbitnije činjenice.

 

Stvari su vrlo jednostavne, tvoj stari monitor ima TN LCD panel i jedino on ima gadnih/za bljuvati problema sa kutevima gledanja.Dobru crnu boju+dobar kontrast moš nač samo na AMVA LCD panelu.Donekle crna IPS panel boja nije dobra, zakaj bi se zadovoljil sa donekle kad AMVA nudi puno bolju crnu boju.Dakle kratko i jasno izbor je prilično jasan Benq GW2760HS za točno 1700kn.

 

http://www.nabava.net/monitori__90/benq-monitor-gw2760hs-led-27__5284181

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=175&jumpto=4861010&sort=asc&view=flat

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=185&jumpto=4883502&sort=asc&view=flat

fitch kaže...

Pozdrav svima,

 

jučer je stigao novi Benq GW2470H. Zadovoljan sam monitorom i zahvaljujem na preporukama.

 

Dvije stvari su mi jako smetale kod njega, ali srećom, obadvije se mogu riješiti.

 


 

Micanje plavog ekrana No Signal Detected

  1. Ući u Menu (druga tipka s desna)
  2. System
  3. HDMI Auto Switch
  4. Prebaciti na ON
  5. Nakon ovoga, ekran "No Signal Detected" se i dalje pojavljuje, ali je crne boje što je meni puno ugodnije



Micanje ljubičastog ekrana (logo, splash screen) kod paljenja monitora

  1. Ugasiti monitor
  2. Držati tipku Menu (druga tipka s desna) i upaliti monitor. Tipku Menu treba držati sve dok se monitor ne upali.
  3. Pritisnuti tipku Menu. Umjesto uobičajenog menua, pojavit će se Service Page (service mode)
  4. Drugom tipkom s lijeva pomaknuti se dolje na Logo
  5. Trećom tipkom s lijeva prebaciti na off
  6. Ugasiti pa ponovno upaliti monitor (da izađe iz service moda)

 

Ok to tebi smeta jel, ali meni recimo uopče ne smeta i ja to kod sebe nisam isključil.Ali to je sve potpuno nebitno, jer nema nikakve veze sa slikom na nekom monitoru a to je ono najvažnije.

 

Šta je sa kvalitetom slike na tom AMVA monitoru, jer tu očito nemaš prigovora dakle neko te očito dobro zeznul kad ti je preporučil taj monitor.

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
molnyi kaže...
@XXX - između tih mi se izgledno najviše sviđa prvi link (samsung), dok mi je ovaj LG ružan za popizdit, a i ne vjerujem LG-u baš previše.

Hvala.

 Štima, i meni je Samsung najljepši. Što se LG-a tiče, imam skoro isti model i to ti je odličan monitor. LG-ve matrice koriste Dell i ostali a sama konstrukcija je dobra. Ovaj ti ima i TV tuner a nije ni to za baciti.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 16:28 (XXX).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice