Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.142
|
čitano: 1.323.723
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

ovo linkano nisu portali, nego mingo (ministarstvo-država.. tj zakoni).

-kupac ne ovjerava jamstveni list, to radi trgovac, ako ne napravi, jamstvo vrijedi, ako ga ne izda, jamstvo vrijedi, ako neka roba nema jamstvo, tad je 2god materijalni nedostatak na teret trgovca itd..

npr, sve pc komponente od distributera imaju na sebi deklaraciju koja je istovremeno i garantni list, naljepljeno na ambalaži.. može se potrgati, izgubiti, vrijedi i postoji zapis (kopija podatka u bazi, koju trgovac mora imati). Provlačenjem brakoda se odmah zna tko je distributer, koji trgovac itd.. tako ta ako nema npr računa, može se, ako nema jamstva-papira, može se i upravo piše obrnuto, da kupac može tražiti pisano jamstvo (ali to se odnosi na sve robe-usluge, npr radove, servise.. za PC je to nepotrebno jer je teh.roba, uključeno kao i mreža servisa, proizvođač daje ganranciju, ne izvođač radova/servisa-trgovac..).

Zapamtiti, za teh robu, garanciju daje proizvođač, ne trgovac. Trgovac je samo posrednik koji za prepordaju-distribuciju dobije svoj dio zarade. Ovlašteni servis servisira (priznaje kvar, garanciju ili odbije), distrubuter to sve koordinira. Problem, za PC su trgovci bili sve, sveto trojstvo.. navika da su oni jedna firma, ali ne više. Kupca ne zanima tko je uvoznik ili servis, trgovac to sve mora obaviti za njega ili se ne treba baviti trgovinom teh.robe, jednako kao online-webshop, ako mu uvjeti ne odgovaraju, ne prodaje, ili kartičarske kuće (banke) itd. itd..

 

trgovac ne piše zakone, trgovac ih se mora pridržavati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pa dobro jeste vi normalni?? Svaki Samsung S7 npr ima isti bar kod, ako mi dođe stranka samo sa bar kodom tog mobitela kako ću ja znati da ga je kupila kod mene? Bez ikakve dodatne informacije kao IMEI i načina plaćanja (karticom npr) se ne može dokazati kad je taj mob kupljen i gdje. Svaki S7 crne boje 32 GB na našem tržištu ima isti bar kod. Dakle još jednom, kako se SAMO sa bar kodom može išta otkriti?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

to je tvoj problem, ako ne znaš.. platiš.

 

edit: :) .. i dalje ti nije jasno, naravno.

-može ovakva situacija, osoba ima pokvaren mob, pribavi tvoj račun i pod garancijom obavi popravak.. kako ti znaš da taj račun ide za konkretan uređaj? Ako ne znaš, tad ide, tek ako znaš, ako imaš sve potrebne podatke, tad mu možeš reći, 'ne, to nije moja roba'. Bez tog ti je barkod beskoristan. Jednako može biti npr jaja (obična kokošja), ručni sat, japanke.. a upravo zbog tog razloga su intelove kutije bile otvarane i ukucavan serijski broj cpua..

s druge strane, nevažno je gdje je roba kupljena, ako je od distributera, legitimno (papiri, porezi.. bez gricka-škegre..) ako poslovne knjige nisu naštelavane.. jer tad imaš pokriven trošak, jer je to garancija. Račun samo služi kao dokaz da si ti kao trgovac odgovoran. Račun ti kao trgovac moraš čuvati u arhivi, godinama. Kad se posluje normalno (ili nenormalno za naše navike?) tad nije problem.

btw, primjećuje se da si trgovac, odskakući ili nauči zakone i pridravaj ih se, žali se cehu trgovaca i sl. ili alternativno, ne bavi se poslom za koji nisi osposobljen.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2018 9:02 (ihush).
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush, jednostavno pitanje, kako ćeš dokazati da si nešto kupio u konkretnoj trgovini ako je sve što imaš bar kod? Radio sam kao trgovac da, i gdje god da sam radio (doma i vani) bar kod nije dovoljan jer opet napominjem bar kod je broj koji sadrži svaki uređaj te serije. Dokaz o kupnji (račun, ovjeren dokument, izvadak iz banke...) i/ili serijski broj (IMEI, SN) uređaja je minimum da bi se saznalo ako je nešto kupljeno u toj trgovini i kada.
16 godina
moderator
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush - barkodu dodjeljuješ magična svojstva koja on nema niti može imati. Dobro te kolega upozorava, a ti kao da uopće ne percipiraš u čemu je problem.
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...
ihush, jednostavno pitanje, kako ćeš dokazati da si nešto kupio u konkretnoj trgovini ako je sve što imaš bar kod? Radio sam kao trgovac da, i gdje god da sam radio (doma i vani) bar kod nije dovoljan jer opet napominjem bar kod je broj koji sadrži svaki uređaj te serije. Dokaz o kupnji (račun, ovjeren dokument, izvadak iz banke...) i/ili serijski broj (IMEI, SN) uređaja je minimum da bi se saznalo ako je nešto kupljeno u toj trgovini i kada.

-jel to moja briga? vidi naslov teme :)

-btw, jesi li porvjerio dati link, hgspot primjer?

-račun je poželjan, kao i jamstveni list, oboje je neovisno jedno o drugom, kao i to da zakonom nije nužno, ali je tad lakše dokazivanje tj konkretna trgovina. S druge strane, trgovina mora imati evidenciju teh.robe upravo zbog garancije i takvog pitanja-primjera.. nije to sir i jaja, dok samu garanciju daje proizvođač, sve obavlja lokalni distributer a trgovac je samo posrednik, koji ako je sve uredno odradio s tim nema baš ništa, ni troška, nego je dio poslovanja i ugovornog odnosa na koji je implicitno pristao (odgovornost), u suprotnom ako ti to nije prihvatljivo, ne trguj takvom robom. (isti kriterij kao za online prodaju ili 2 godine za materijalni nedostatak koji s garancijom nema previše veze, druga osnova). Zakon, ne zato jer ja to kažem, nego ga trgovac mora poštivati ili ključ u bravu .. ili kazna.

 

ili, imaš li neki konkretan argument osim 'ja sam trgovac' (ergo ''znam'').. ne znaš. Što god da sam napisao netočnog, ispravi, provjeri nn/zakon/mingo.. to ti je poslovna obaveza, upoznati se sa zakonom tržišta na kojem poluješ, nije moja obveza tebe učiti, ok? :)

tad nećeš mene pitati kako knjižiti neki artikl-garanciju.. tad ćeš znati, ili pitaj knjigovođu, pravnika, pitaj mingo, pitaj druge trgovce, npr hgspot.. ne neke koji su trgovci pa misle da znaju samim time što su trgovci tipa 'kerum' :)) -prošlo je doba prodaje na vreće bez škegre.. (i računa + ostalih stvari koje iz tog proizlaze + ako nisi primijetio, danas je 2018-ma, ne 98ma.. i EU, zakoni od 2003će nadalje itd.. evo sad će uz roaming eu natjerati operatere na snižavanje (na nivo lokalnog razgovora) sve pozive.. tko bi to rekao ali tako je, mada je ista stvar prije desetljeća bila nezamisliva..).

 

mbaksa kaže...
ihush - barkodu dodjeljuješ magična svojstva koja on nema niti može imati. Dobro te kolega upozorava, a ti kao da uopće ne percipiraš u čemu je problem.

 -mbaksa, vrati se u hgspot temu, prolistaj, podsjeti se.. i prilagodi svoje mišljenje o 'poštenju' ili profitu :)

-jel to moj problem? barkod je dovoljan ako postoje potrebni podaci, može se znati npr koja smjena je u koje vrijeme-dan proizvela koji chip.. može se zanati tko je uvoznik, koja trgovina.. može se i upravo tako ga treba koristiti, bez tog (već sam spomenuo, prastari način-praksa, npr protis i sl dobavljačji CPUa su otvarali kutiju i zapisivali ser.num.. jer inače ne bi mogli razlikovati svoj od tuđeg..) je besmisleno.. ali to nije tema, tj otvori temu kako pomoći trgovcu ili kako definirati barkod, no pri tome i dalje prihvati zakone, ili me ispravi-argumentiraj npr gdje je to u zakonu račun obavezan vs poželjan-preporučljiv (kao što je kod svakog posla poželjno imati pisani ugovor, ne usmeni..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2018 12:39 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

prije 2 mjeseca sam poslao reklamaciju e digitalu, za 2 tjedna je došao overseas i pokupio paket, nakon toga još 3 tjedna sam pitao što je stim odgovorili su mi da su dobili paket i da če mi se javiti čim bude gotovo sad več 3 tjedna nema odgovora od njih. što da radim

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2018 12:38 (martinocko9).
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mbaksa kaže...
ihush - barkodu dodjeljuješ magična svojstva koja on nema niti može imati. Dobro te kolega upozorava, a ti kao da uopće ne percipiraš u čemu je problem.

 A zašto onda Tcom/Vip nemaju problem s time, dođeš s uređajem bez jamstvenog lista i računa i skeniranjem uređaja imaju kompletnu povijest uređaja. Zašto bi se mene kao kupca trebalo ticati kako oni vode svoju evidenciju i kako će vidjeti jesu li oni prodali uređaj?

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

ili dat ću jedan primjer, moguć/karikiran..

 

imaš npr miša, garancija recimo 2god, pokvari se nakon recimo 2,5g.. i što sad? Normalno bi otišao u trgovinu i kupio novi, recimo za 200kn mada je iznos sporedan.

ali, gle mogućnost, ako trgovac nema detaljno arhivu za robu (konkretan artikl, serijski broj.. nešto po čemu zna da je to njegova roba, pa može i flomasterom oznaka..).

-dođeš u trgovinu i kupiš miša.

-dođeš drugi dan ili za par dana.. i reklamiraš neispravnog istog, imaš račun, garanciju, čak i amblažu (mada zakon kaže da nije potrebna..), reklamiraš. Tad trgovac nema razloga odbiti.. (ili koji je opravdani razlog).. može slati u servis, može kemijati ali će ti dati novog miša, s novim računom i novom garancijom ili povrat novca.

.. na kraju takve priče, imaš novi miš s papirima i novac ili imaš dva nova miša za cijenu jednog kojeg bi ionako mroao kupiti, oba s garancijom.

-a to bi bilo moguće ako trgovac nema potrebne podatke za svaku robu, sve detalje pa i koji dobavljač za koju seriju.. ako ima te podatke, tad provlačenjem barkoda ima trenutno odgovor, je ili nije njegova roba. Ako to nema, tad ne može odbiti, jer nema na osnovu čega, tad plaća neznanje i pogrešno polsovanje.. no to nije ova tema, koja je pod naslovom prava potrošača, ne zaštita trgovca koji ne znaju kako voditi evidenciju.

-velike firme-trgovine su to odavno riješile (spomenuti operateri, pa i hgspot..) dok su mali ostali u 'kamenom dobu' (a možda im pola plaće sjeda 'na ruke'..). Zakon, mingo, zaštita potrošača.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
-jel to moj problem? barkod je dovoljan ako postoje potrebni podaci, može se znati npr koja smjena je u koje vrijeme-dan proizvela koji chip.. može se zanati tko je uvoznik, koja trgovina.. može se i upravo tako ga treba koristiti

6935364097317 - možeš mi reći koja je smjena proizvela ovaj uređaj, tko je uvoznik, koja trgovina?

 

Ili će sad ispasti da govorimo o kruškama i jabukama, da ti pod barkodom ne govoriš o kodu tipa EAN-13 (ono što tipično pod izrazom "barkod" kod proizvoda u trgovini mislimo, što imaš na paketiću od žvakaće), nego (i) dodatnim barkodovima kojima se označava tipa serijski broj i sl.?

 

sosta kaže...
mbaksa kaže...
ihush - barkodu dodjeljuješ magična svojstva koja on nema niti može imati. Dobro te kolega upozorava, a ti kao da uopće ne percipiraš u čemu je problem.

A zašto onda Tcom/Vip nemaju problem s time, dođeš s uređajem bez jamstvenog lista i računa i skeniranjem uređaja imaju kompletnu povijest uređaja. Zašto bi se mene kao kupca trebalo ticati kako oni vode svoju evidenciju i kako će vidjeti jesu li oni prodali uređaj?

A pod "skeniranjem uređaja" misliš na uzimanje IMEI-a ili serijskog broja, ne? Razlika između toga i EAN-13 koda je nebo i zemlja. Preko serijskog broja možeš identificirati konkretni uređaj, preko EAN-13 barkoda ne možeš.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-bla-bla...bla. Ne zanima me kako će trgovac evidnetirati robu, tebe ako zanima .. :) ugl, trgovac to mora, zbog sebe, zbog garancije, zakona, poreza, .. a kako, nije moj problem niti je tema i kao mod, mogao bi se barem tog pridržavati pa ako želiš, otvori temu i razglabaj :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Moja poanta je bila da ljudi ovo čitaju i dobiti će dojam da je zaista sve što im treba bar što nije točno. Serijski, IMEI ili nešto jedinstveno za taj konkretan uređaj bi moglo biti dovoljno.


Btw, koji članak zakona kaže da je moguća reklamacija bez računa, garancije ili sličnog dokaza o kupnji?
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2018 23:51 (love2ml86).
9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
martinocko9 kaže...

prije 2 mjeseca sam poslao reklamaciju e digitalu, za 2 tjedna je došao overseas i pokupio paket, nakon toga još 3 tjedna sam pitao što je stim odgovorili su mi da su dobili paket i da če mi se javiti čim bude gotovo sad več 3 tjedna nema odgovora od njih. što da radim

 Posjeti temu o edigitalu bit ce ti jasnije.

Sto se tice same teme, edigital nije firma iz hrvatske, niti ima podruznicu u hrvatskoj (koliko mi je poznato sve su zatvorili) te samim time, ne podlijezu zakonima RH. Kao takvi, na njih se ne odnosi velika vecina sto pise u ovome threadu. Preostaje ti proucavanje madjarskih zakona sto se ovog tice, i eu zakona pa samim time i obratit se na te instance, znaci nadleznim institucijama u eu ili hu.

 

TLDR;

rjesit ce se, ali kad, nezna se, koliko sam popratio po temi u edigitalu, 2 mjeseca je neki rok.

love2ml86 kaže...
Moja poanta je bila da ljudi ovo čitaju i dobiti će dojam da je zaista sve što im treba bar što nije točno. Serijski, IMEI ili nešto jedinstveno za taj konkretan uređaj bi moglo biti dovoljno.

 Poanta je da barkod, racun ili bilosto nije ni bitno. Ja kad nemam ispravan jamstveni list nisam ja kriv, vec trgovac. I kad ga se prijavi on ima probleme, ne ja. To je poanta. Isto kao sto ti je pokusao objasniti preko misa. Tvoj je posao sve sto ide uz njega, ne samo ono sto si ti odlucio prihvatit, a onaj dio koji ti ne odgovara ne prihvatit. Koliko su trgovci neozbiljni je jasno koliko ih jos i dalje govori "racun je garancija", "nije vam bitno ovjerit garanciju dovoljan je racun" i slicno, a pritom printaju na papiru s tintom koja izbljedi nakon par mjeseci (primjer emmezetta), sto i nije bas sitni trgovcic.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 0:00 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...
Moja poanta je bila da ljudi ovo čitaju i dobiti će dojam da je zaista sve što im treba bar što nije točno. Serijski, IMEI ili nešto jedinstveno za taj konkretan uređaj bi moglo biti dovoljno.


Btw, koji članak zakona kaže da je moguća reklamacija bez računa, garancije ili sličnog dokaza o kupnji?

 -gle, ako si trgovac, tad si već predviđeno zakonom, morao se upoznati sa zakonima, preporuka, prouči-informiraj se. Ili bi sad ja tebi trebao tražiti ono što si već sam morao pronaći? Nije skriveno, ponavlja se u temi bezbroj puta, mingo pa traži jer to je TVOJ POSAO, ne moj. (istina, mogao bi ja pokazati malo dobre volje, ali nemam volje kad su sugovornici nerazumni, svadljivi, neargumentirani itd. ili pitaj mbaksu.. :) već sam ti dao dovoljno linkova, primjera po temama..)

-kad jednog dana pronađeš mingov FAQ i konkretan primjer pitanje-odgovor u vezi npr računa ili garancije, tad se vrati u temu i tad možda promjeniš fejsbukovsko lajkanje palčevima i počneš koristiti kao forumsko (ne)slaganje s argumentima.

 

edit:

sandokan111 kaže...
martinocko9 kaže...

prije 2 mjeseca sam poslao reklamaciju e digitalu, za 2 tjedna je došao overseas i pokupio paket, nakon toga još 3 tjedna sam pitao što je stim odgovorili su mi da su dobili paket i da če mi se javiti čim bude gotovo sad več 3 tjedna nema odgovora od njih. što da radim

 Posjeti temu o edigitalu bit ce ti jasnije.

Sto se tice same teme, edigital nije firma iz hrvatske, niti ima podruznicu u hrvatskoj (koliko mi je poznato sve su zatvorili) te samim time, ne podlijezu zakonima RH. Kao takvi, na njih se ne odnosi velika vecina sto pise u ovome threadu. Preostaje ti proucavanje madjarskih zakona sto se ovog tice, i eu zakona pa samim time i obratit se na te instance, znaci nadleznim institucijama u eu ili hu.

 

TLDR;

rjesit ce se, ali kad, nezna se, koliko sam popratio po temi u edigitalu, 2 mjeseca je neki rok.

..

 -prije mjesec, novi zakoni, EU, sad je i to nekako regulirano.. (mada je svježe, tko zna kako to ide..) možemo usporediti s npr auto-sudarom..

enivej, martinocko9 .. prolistaj mingove stranice, potraži, ima prijava za eu.. pa javi što-kako je prošlo. Mogu pohvaliti mingo, nasuprot uobičajenom 'da se ništa ne radi', stvarno reagiraju.. ali u ovom slučaju ne treba očekivati nešto .. (ako je firma zatvorena..) zato, kao napomena kupcima, ipak birajte trgovinu, nije sve baš samo u cijeni i par kuna razlike tj rizik..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 10:47 (ihush).
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ne skeniram bar kod u HTu da dodem do podataka. Skeniram IMEI mobitela koji nema veze s bar kodom. Bar kod mi doslovno sluzi da brze pronadem artikl u blagajni. Koliko god je bilo problema sa servisom, nitko nikada nije trazio bar kod jer to nema smisla. Sta ikome znaci bar kod osim da zna o kojem se artiklu radi?

Isto tako kad posaljem uredaj na servis bez racuna, servis trazi kopiju racuna ili jamstveni list. Ako ne dostavim, uredaj se vraca natrag bez popravka. Druga je stvar sto ja na prodajnom mjestu mogu doci do kopije racuna po IMEI broju.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 11:22 (siljo90).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
siljo90 kaže...
Ne skeniram bar kod u HTu da dodem do podataka. Skeniram IMEI mobitela koji nema veze s bar kodom. Bar kod mi doslovno sluzi da brze pronadem artikl u blagajni. Koliko god je bilo problema sa servisom, nitko nikada nije trazio bar kod jer to nema smisla. Sta ikome znaci bar kod osim da zna o kojem se artiklu radi?

Isto tako kad posaljem uredaj na servis bez racuna, servis trazi kopiju racuna ili jamstveni list. Ako ne dostavim, uredaj se vraca natrag bez popravka. Druga je stvar sto ja na prodajnom mjestu mogu doci do kopije racuna po IMEI broju.

-to što servis traži račun i jamstveni list nema veze s odnosom kupca i trgovca.

-kad se roba zaprima na reklamaciju obavlja se papirologija, nakon toga trgovac šalje ovlaštenom servisu.. i taj odnos se ne tiče kupca koji može ako želi direktno u servis.

-ovlašteni servis je povezan s distributerom, ima sve potrebne podatke za svaku robu jednako kao i trgovac koji u kasi ima kopiju računa.

-zakon, kupac ne mora dobiti jamstveni list, garanciju i dalje ima, to je tad greška trgovca, obrnuto kupac može zahtijevati pisanu garanciju (npr za izvođenje radova..), dok distributer ima sve potrebne podatke za svoju robu pa tako i kopiju računa, garanciju.. i zakon kaže da to sve nije uvjet ostvarivanju grancije (kao ni ambalaža), ali je poželjno, lakše dokazivanje i ostvarivanje prava. Opet btw, ovo je tema o zaštiti kupaca-potrošača, ne trgovaca i kako će oni nešto evidentirati.

npr kupac može izgubiti račun, garanciju-paprir, no i dalje po zakonu ima pravo (smao mu je teže ostvariti ga, osporiti), pošto se račun može pronaći na kasi, problema nema dok je garancija kod distributera-proizvođača i također se može dobiti.

 

posebno dio za (ovlašteni) servis i popravak u ili izvan garancije.

kupac može popraviti robu bilo gdje, npr u neovlaštenom servisu, izvan garancije, dođe, plati.. može u ovlaštenom, dođe plati. Potreban račun ili jamstveni list? :) naravno, tko bi normalan plaćao kad može besplatno, pogotovo što se računalne komponente ne popravljaju.. nego se pod jamstvom dobija novo (novi račun, novo jamstvo ili povrat). Postoje kvarovi koje ovlašteni servis i pod jamstvom može odbiti kao nepokrivene jamstvom, tad opet račun-jamstvo (papir) nema veze s pravom kupca tj zaštitom potrošača, ali tad servis mora obrazložiti razlog odbijanja.

Kao razlog odbijanja ne može biti račun ili jamstveni list, jer zakon tako kaže, jer je ugovorni odnos između kupca i trgovca takav i za robu koje nema nikakvo jamstvo, postoji materijalna odgovornost (druga osnova) 2 godine u EU. Kod reklamacije kupac obavi papirologiju, naravno s trgovcem. Nakon tog kad je reklamacija-roba zaprimljena, nema što servis tražiti od kupca, može isključivo 'svađati' se s trgovcem, distributerom, tj upravo zbog 'zrendanja svetog trojstva' koje je nekad bila igra u trokut oko kupca, je i uveden takav zakon u EU. Sad je za sve odgovoran trgovac, pa ako si servis s njim se raspravljaj-dogovaraj kako-što tj to je posao-obaveza distributera koji mora osigurati deklaraciju, prijevod .. i servis za neko tržište a to sve distributer ugovorom dogovara s proizvođačem, koji daje garnciju, ne servis, ne trgovac. Kako? Ako ne znaš kako organizirati čitav posao, tad se ne bavi time.

podsjetnik na npr toshibinu garanciju ''no mather what..'' s ilustriranim čovječuljkom koji pada i razbija laptop.. može li ovlašteni servis odbiti jamstvo ako ga upravo tako reklamira proizvođač koji upravo određuje što je pokriveno jamstvom? Može li servis zahtijevati nešto iznad zakona, koji kaže za račun i jamstveni list nisu nužni za ostvarivanje prava? Ponovo, nije ovo tema savjetovalište za trgovce&servisere, nego potrošače, kao i post iznad edigital... i kako ostvariti jamstvo u takvom slučaju. -možeš li tu pomoći ili ne? :)

kao što u slučaju priznavanja garancije, kvara, što radi servis? .. jednostavno obavijesti trgovca i distributera, kupac dobije obavijest kad može podići zamjenu ili novac, servis s tim nema ništa jer ne izdaje robu, ne izdaje novi račun ili garanciju, jer nije trgovina. Trgovac će opet imati sve u kasi, sve potrebne podatke kao kopiju računa i u slučaju da se neki papir izgubi, može se dobiti kopija bilo kad, tj u roku od 5+ godina koliko se računi-poslovanje mora čuvati. Ako to trgovac nema, tad je u problemu kad mu dođe knjigovodstvena kontrola a samo je dobra-loša volja ako ne želi kupcu izdati potreban račun, suprotno od pozitivne prakse koja je istovremeno i reklama (najbolja), opet, pogledaj hgspot kao primjer za vga.. pa nastavi što se može, ne može ili što je zakon. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ajmo ovako ihush, pokaži mi članak zakona koji kaže da račun niti garancija nisu potrebni i nikada više neću komentirati na ovoj temi, ma daj mi samo poveznicu na mingo koja kaže da račun niti garancija nisu potrebni i nema me više tu. U međuvremenu, ukoliko to ne možeš pokazati molim te da prestaneš sa ponavljanjem jednog te istog bez ikakvih podataka ili stvarnih argumenata iza svojih postova na temi.
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

mingo.. pitanja-odgovori.

prvi primjer, kupac nije dobio jamstveni list :) i citat ..'' Preporuka je potrošačima da sačuvaju račun kao dokaz kupnje. ''

- time jasno vidiš da račun nije uvjet za ostvarivanje jamstva itd.. ali je preporučljvo sačuvati ga, lakše dokazivanje.. o drugim člancima, primjerima, ovisno o robi, jer zakon pokriva sve, računala-IT, soft .. dok kupac može zahtijevati da jamstvo bude u pisanom obliku.. ali neovisno ima li ga kao papir ili jel to poštambiljano (smatra se greškom trgovca) nije uvjet kao što nije ni račun uvjet itd. odnosno ako imaš jamstveni list to je dovoljno za dokazivanje po zakonu i ne može servis tražiti račun tj zato odbiti. OK? :) dok se sve to rješava s trgovcem, jer njega zakon obvezuje i nema direktne veze s ovlaštenim servisom (pogotovo što se kod reklamacije zaprima, papirologija, nakon tog vanjski servis nema što tražiti od kupca nego sve rješava s trgovcem)..

+ bezbrojni ostali primjeri..

 

+ edit: .. i upravo suprotno, komentiraj, sudjeluj.. nije smisao 'otjerati' nekog iz teme, više ljudi više zna.. samo se svi trebamo držati nekih argumenta, ne 'do jučer je bilo tako' pravila.. kao i uvažavati drugu stranu, mada nam ponekad zvuči čudno, postoji šansa da je u pravu.. to vrijedi i za mene :) lako moguće da griješim, provjera, updejtanje.. pa i običan promašaj se dešavaju svima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 18:10 (ihush).
10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Prije godinu i pol kupio sam mobitel u elipsu nakon godinu i pol pokvario mi se zvucnik i baterija je skroz oslabila,javio sam im se preko emaila i njihov odgovor je bio da bih se trebao javiti ovlastenom servisu...pa zar to ne bih trebala trgovina sama rijesavati??

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Bi, al je to standardan odgovor vecine trgovina koje nisu upoznate s zakonima. Samo ti to odnesi njima nece te odbit, ako te odbiju trazi napismeno od voditelja poslovnice. Al nece se to dogodit.

 
0 1 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Daleko brže će se sve odviti ako sam odnese u servis.

Zakon je zakon ali u praksi je to druga prica...

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

Daleko brže će se sve odviti ako sam odnese u servis.

Zakon je zakon ali u praksi je to druga prica...

Novi si u ovoj temi, jelda? Preporuka je obratiti se trgovini radi izbjegavanja mogućih komplikacija, jer ti kao kupac imaš kupoprodajni ugovor s trgovinom, a ne sa servisom i tebe kao kupca nije briga što i kako će se problem riješiti, tebe je samo briga da trgovac kod kojeg si uređaj kupio problem riješi.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mbaksa kaže...

Novi si u ovoj temi, jelda? Preporuka je obratiti se trgovini radi izbjegavanja mogućih komplikacija, jer ti kao kupac imaš kupoprodajni ugovor s trgovinom, a ne sa servisom i tebe kao kupca nije briga što i kako će se problem riješiti, tebe je samo briga da trgovac kod kojeg si uređaj kupio problem riješi.

 

E moj druze...  😀

 

Zivot nije zbir silnica zakonskih tekstova.  Tko je imalo radio u tom lancu ( uvoz, distribucija, maloprodaja, veleprodaja, servis... )  zna da je gomila nacina da se usmjeri igra kako ti god paše, da je pritom sve unutar zakona i da ti nitko nemoze nista. Humani diplomatski pristup je bolji put nego nekakvo forsiranje i pozivanje na kojecega.  Faktor ljudskosti je prvi i zadnji faktor u igri, a propisi i sve ostalo je izmedju. Zaboravio si da se npr maloprodaja par puta dnevno druzi sa servisnim dijelom. Pogodi ishod kad toj kliki pametujes.  Govorim ti ljudski i iz prakse i tesko bus ti forsiranjem propisa srusio spregu ljudi koji par puta dnevno idu skupa na cugu i gablec... Bahatlukom mozes ishoditi da ti primi uredjaj, a daljnji razvoj vise nije u kupcevim rukama....

 

 

9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

E moj druze...  😀

 E moj druze, ne da si novi u ovoj temi, nego kao da si ispao iz aviona bez padobrana. Vjerojatno je tako bilo dok su bili drugovi i radnici radili u drzavnim firmama. Stvari su se davno promjenile, a ovaj tvoj pasus je toliko daleko od istine da je najbolje ostavit ga pod "imho" a ostali koji citaju, i dalje nosit stvari u trgovinu.

bunker kaže...

Daleko brže će se sve odviti ako sam odnese u servis.

Zakon je zakon ali u praksi je to druga prica...

 Ovo naravno zanemarit isto, jer toliko komplikacija iz ovog moze izic, a i ima tu primjera milion sta se dogodi kad se "nosi u servis". Zakon je u praksi puno bolji od 80ih.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.7.2018 10:05 (sandokan111).
7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@sandokan

 

Nosis pokvarenog golfa u trgovinu di si ga kupio ili ga furas u ovl servis ?

 

Svjestan sam ja itekako zakonodavnog okvira, ali ljudski topli pristup je ipak ucinkovitiji naspram slijepog citiranja zakona. Aj kreni od sebe i onog sto radis, pa zamisli kakav pristup ti je blizi i koje su sve opcije pred tobom u bilo kojem scenariju.

 

Bar na ovom forumu imas milion temi o mukama kupaca sa korporacijama tipa ht, tele2 i sl pa mozemo vaditi statistiku kojim pristupom i u kojem postotku je kupac ishodio neko svoje pravo... U lancu su ljudi sa svim svojim specificnostima i manama a ne roboti koji djeluju algoritamski....

 
0 1 hvala 0
9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

 

@sandokan

Nosis pokvarenog golfa u trgovinu di si ga kupio ili ga furas u ovl servis ?

Svjestan sam ja itekako zakonodavnog okvira, ali ljudski topli pristup je ipak ucinkovitiji naspram slijepog citiranja zakona. Aj kreni od sebe i onog sto radis, pa zamisli kakav pristup ti je blizi i koje su sve opcije pred tobom u bilo kojem scenariju.

Bar na ovom forumu imas milion temi o mukama kupaca sa korporacijama tipa ht, tele2 i sl pa mozemo vaditi statistiku kojim pristupom i u kojem postotku je kupac ishodio neko svoje pravo... U lancu su ljudi sa svim svojim specificnostima i manama a ne roboti koji djeluju algoritamski....

 Da, nosim golfa u trgovinu, jer svaka trgovina ima ujedno i servis, barem je tako s svim automobilima koje sam ikad kupio i posjedovao. Koji si ti to automobil kupovao da zastupnik neke marke ujedno nema i servis?

 

A ovo drugo, da, izvuci statistiku iz samo ove teme o pa ces vidjet. Kao sto rekoh, proslo je vrijeme kad su svi radili za drzavne firme pa bi ti dosao u trgovinu i pitao prodavaca za savjet i on ti onako ljudski da savjet najbolje sto zna. Danas dodjes u trgovinu i pitas savjet a savjetuje te vlasnik ili netko ko direktno ovisi o profitabilnosti vlasnika pa ti savjetuje najskuplje bez obzira bilo najbolje ili ne, ili ono sto mora prodat sto prije po nalogu vlasnika.

Citiranje zakona, DOKAZANO, uvijek donosi puno bolji odnos prema tebi kao kupcu nego kad slusas sve gluposti koje trgovci pisu.

7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@sandokan

 

Ne,nisi sa pokvarenim golfom isao trgovcu koji ti ga je prodao nego si isao u servis, a to kaj su u istom dvoristu i kaj je isti gazda je pravno nebitno. Zadnji novi tutać kojeg sam kupio je bio novi touran, kupljen u dojkiću, a servise sam radio i u dojkiću i u zubaku i u kovacevicu, kako mi je kad pasalo. Siguran sam da nikad sa pokvarenim autom nisi isao prodajnom agentu koji ti ga je prodao, niti ti je taj agent zaprimio neispravno vozilo pa ga prosljedjivao servisu .... Prije tourana sam imao novog golfa kupljenog u zubaku i ista je bila spika sa servisima sa kojima prodajni odjel nema nista osim mozda istog vlasnika i iste lokacije....

 

Da li će prodavac imati volje pa ti osigurati kakvi popust ili brzi termin u servisu je stvar njegove dobre volje i odnosa sa voditeljem servisa a ne tvog kokodakanja i citiranja propisa...

 

Sa zivotnim iskustvom dodje i spoznaja da je diplomacija ucinkovitija od prijetnji i bahatluka.. 

 

P.s. vidi zadnji topic o Agram servisu i slusalicama...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.7.2018 13:05 (bunker).
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-preporuka, trgovac. Kupac ima izbor, kao i osnovu po kojoj će reklamirati garancija ili mat.nedostatak (roba ne mora uopće imati garanciju..) itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...
Ne,nisi sa pokvarenim golfom isao trgovcu koji ti ga je prodao nego si isao u servis, a to kaj su u istom dvoristu i kaj je isti gazda je pravno nebitno

Rofl. Ne, normalno da sam isao trgovcu i normalno da je pravno bitno. Ono sto je nebitno je da je servis ujedno na istom mjestu. Da sam auto kupio u Splitu, a servis im u Zagrebu, mozes mislit kako bi ga vozio u Zagreb i teglio do gore. Odnio bi ga tamo njima pa nek ga oni prenasaju kako znaju i umiju do servisa u Zagrebu.

Nego reci mi, kako je drugo bitno nego pravno, koji jos to oblik bitnosti postoji u mom odnosu s trgovcem? Sad se vec lagano i glupiras i bahatis oko stvari koje ocito ne razumijes.

bunker kaže...

Da li će prodavac imati volje pa ti osigurati kakvi popust ili brzi termin u servisu je stvar njegove dobre volje i odnosa sa voditeljem servisa a ne tvog kokodakanja i citiranja propisa...

 Kao i sto puta prije tebe, valjda se na traci pojavljujete, sad se vec lagano bahatis s svojim glupostima. Pokusas na mirne al ne ide, pa eto onda da nastavimo. Neznam jesi jos neki bespotrebni lik koji trola oko gluposti ali eto, meni nije dosadno, kao i 50 puta prije tebe, raspravit oko tih tvojih gluposti koje sad vec trabunjas do trenutka kad ces lagano zakljucit "da ti se ne da" ili "necu promjenit tvoje misljenje" ili milion drugih gluposti koje sam vec cuo, ali barem cemo utvrditi da to sto pricas su gluposti i bedastoce.

Nitko nije napisao da ces ti imat neki povlasteni status pa ces dobit popust ili brzi termin u servisu, niti je to igdje trazeno. Ti ces proizvod odnijeti u trgovinu, a trgovina ce u razumnom roku odraditi ostatak reklamacijskog proces umjesto tebe, JER JE TO NJENA DUZNOST. Ti kao i svi ostali, isti tretman za sve. Samim time, to nece trajati nista duze nego sto bi trebalo, jer ako bude ces ih prijaviti. Samim time, takodjer ces nosenjem u trgovinu izbjec sve druge gluposti kojih se mozes naslusat od servisa do "dobijete ekvivalentni proizvod" do "uzmi ili ostavi ponuda" do troska nosenja u servis i sve sto vuce pod tim (da ti servis recimo javi da je fizicki osteceno nesto sto nije bilo osteceno kad si poslao pa natezanja tko je ostetio), do toga ako je povrat novca da se objasnjavas kasnije s trgovinom da si nosio to u servis i produljujes si rokove, do toga ako te servis zaje*aje (a moze jer niste u pravnom odnosu) moras slat prijavu na trznu koja kasnije kontaktira trgovinu koja blage veze nema o tvom slucaju i sve se opet produljuje itd itd itd.

bunker kaže...
Sa zivotnim iskustvom dodje i spoznaja da je diplomacija ucinkovitija od prijetnji i bahatluka..

Sa zivotnim iskustvom dodje upravo to da se nekad slusa neke koji znaju nesto vise o temi o kojoj se prica od tebe, sto ti ocito nisi jos naucio unatoc svom tom iskustvu o kojem pricas.

 

P.S. Koji to slucaj s agramom

7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@sandokan

 

 

 

Navedi trgovca ( tvrtku ) u kojoj si ti umjesto na servis docukao auto u odjel prodaje pa da su ti ga oni proslijedili servisu. Navedi tu trgovinu, ja ću ih nazvat i pitat jesu li ikad zaprimili vozilo za servis ili uvjek stranku upute da sama sa vozilom ode u servis. Odgovor njihov zakeljim ovdje kao i kontakt brojeve pa svatko nakon toga moze provjeriti tvoje bureke.

 

Za pravni odnos izmedju tebe, trgovca i servisa je potpuno nebitno da li su trgovac i servis u istom dvoristu ili da li im je isti gazda...i dobro si ti shvatio kak sam ja tada rekao, ali pokusavas manipulirati tako da ti dajes smisao tudjim rijecima onako kako tebi pase ...  

 

Smisao zakona nije u favoriziranju jedne strane...

 

...  Jesi se uopće probao kad upustiti u pravnu bitku protiv msana ili nekog takvog kalibra ili su tvoje bitke forumskog dometa... ? Znas da svaka prijava u nekoj kasnijoj fazi nakon par zalbi dodje do nekog suda gdje bus ti s jedne strane a s druge pravni timovi koji imaju satnicu visine mozda tvoje plaće... Slab bi ti tada bio koeficijent na kladari.... 

 

 

Po tvom misljenju je bitnije koliko sam u ovoj temi nego to kaj sam bio aktivni ucesnik na stotinama sudskih parnica i kao okrivljeni i kao tuzitelj i kao svjedok ( ovlslo )..  Pa ko te nebi tak mudrog pozelio za pravnog savjetnika...  😀

 

 

 
0 2 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice