AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.037
|
čitano: 5.210.937
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Volume kaže...
Mislia san da je -30 najniže šta se može postavit tako da ništa drugo nisan ni proba...

 Imaš dobar procesor, nekima i -5 ne prolazi.

13 mjeseci
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sve zavisi kak' je podešen PPT, TDC i EDC. Ako su te postavke relativno konzervativne onda neće ni boostat na više frekvencije pa -30 offset radi stabilno. Sa smanjenim tim stavkama i moj radi na -30 na svim jezgrama dok ako mislim izvuć više od proca i povećam PPT, TDC i EDC onda na prvoj i četvrtoj jezgri moram smanjit offset na ispod -20. Tako mi bar govori iskustvo s 5900x. Amd fafo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 14:51 (PlayPetepp).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
PlayPetepp kaže...

Sve zavisi kak' je podešen PPT, TDC i EDC. Ako su te postavke relativno konzervativne onda neće ni boostat na više frekvencije pa -30 offset radi stabilno. Sa smanjenim tim stavkama i moj radi na -30 na svim jezgrama dok ako mislim izvuć više od proca i povećam PPT, TDC i EDC onda na prvoj i četvrtoj jezgri moram smanjit offset na ispod -20. Tako mi bar govori iskustvo s 5900x.

 S 5x00 serijom su stvari drugačije i ima puno više prostora za zezanje, na 7x00x, pogotovo na x3d gdje ti ne daju a i 12 i 16 jezgrašima nema previše prostora zbog temperature pa se i nisam previše zezao...

Na am5 cilj je što niža tempa uz očuvanje performansi, barem meni, dakle postavke igranja s termalnim limitom odnosno strujom za određeni limit mi se ne sviđaju, možda griješim, ukoliko sam u krivu, reci...

 

Fora mi je na asusovim pločama što ti daju rating, i to ne samo za cijeli procesor nego i per core, ako ništa drugo barem okvirno skontaš, osim kako boostaju, i po njihovom ratingu kakva je koja otprilike uz "ai" preporuke, zgodan fičr, btw. pokušao sam pustiti asusov ai da clocka ali nisam došao do logona winsa...

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 15:23 (notloB).
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eto nedavno pustio burazu u pogon 7700x i odma sam svoj 5800x3d "pomilkio" kada sam vidio njegove temperature. Spustio mu PBO na -15, a ostalo se ne kužim i ne diram. Nisam više spušato jer nije bilo više vremena ni volje. S arctic esports 34 duo hladnjakom mu kod full opterečenja dođe do 90C, a kod igranja ok 75-80C.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Volume kaže...
Wiz3m4n kaže...

Daje pbo-u malo više sape i voltaže za veči boost, vidi kako se ponašaj klock i temperature na x4 vrijednosti...navodno više boosta, ja sam držao na auto pa mi je svejedno Asus b650 Tuf završila na RMA....napomena svima koji slažete am5 sisteme....odvojite jebenih 15e i ugradite contact frame na socket....

 Evo ovako san postavia, prolazi uru vrimena occt-a bez problema

Jedino šta nzn kako postaviti pbo limits pa san ostavia na motherboard. Mogu li time šta dobit (niže temp ili nešto) ako stavin manualne postavke?

 Daj probaj PBO scalar na auto odnosno 1x(auto je 1x) , max temp limit 85c i bez positive boosta za 200mhz stavi default odnosno disable. Ako ti se da pa javi do kolko boosta ako se ne varam njima je max 5050mhz bez clock generatora na ploči.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...

Fora mi je na asusovim pločama što ti daju rating, i to ne samo za cijeli procesor nego i per core, ako ništa drugo barem okvirno skontaš, osim kako boostaju, i po njihovom ratingu kakva je koja otprilike uz "ai" preporuke, zgodan fičr, btw. pokušao sam pustiti asusov ai da clocka ali nisam došao do logona winsa...

 I ryzen master ti daje rating za svaku jezgru, i tam mozes kakti izracunat kolko mozes stavit CO na koju jezgru, ali opet ispadne isto da nemres dalje od logona windowsa...

 

Btw, ja siknuo jos 2x8 ballistixa u komp, tak da sad imam 4x8, xmp iz prve.. jedino se moram opet igrat sa klokanjem jer nemrem bas izvuc postavke kak su bile na 2x8

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 16:49 (hahhaajaads).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ni ja ne znam za offset veci od -30. Prvi glas. Ostavi na motherboard i ne zamaraj se previse. Automatika to fino odrađuje. Meni je bio max stabilan na -25. Termalni limit sam mu dao do 90c i ostalo na automatici. All core je isao na 5350mhz pri 100% loadu a u igrama kako koja jezgra no do 5500 je islo. U biti bitno ih je dobro ohladiti no u igrama ionako nisu pretopli a i razlike između defoltnih postavki, termalnog ogranicenja odnosno eko moda i opet overclocka manuelnog su mizerne. Na performanse mislim. Ne isplati se uopce sa tim previse zamarat. Malo UV i gas
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

 Daj probaj PBO scalar na auto odnosno 1x(auto je 1x) , max temp limit 85c i bez positive boosta za 200mhz stavi default odnosno disable. Ako ti se da pa javi do kolko boosta ako se ne varam njima je max 5050mhz bez clock generatora na ploči.

 PBO scalar ostavia na 1x i curve optimizer na -30. Isključia positive boost i poigra se s pbo limitsima, nzn točno napamet vrijednosti koje san najniže uspia izvući (ako koga zanima javin) i boosta kako si reka do 5050mhz

Za ovih 5050mhz mu triba 1.086v max do koliko ide. Temperature pale za kakvih 15-ak stupnjeva u prosjeku. Ja zadovoljan i čini mi se da me dopa neloš primjerak

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bombona od 7800x3d

Ako tko hoce da mu ne bude dosadno u zivotu cim dođe ploca sa rma komp //7600x i tuf b650// 6950xt//32gb ddr5 ide u oglas. Ponude i rezervacije mogu na p.m samo molim bez guranja

 

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Wiz3m4n kaže...
Ni ja ne znam za offset veci od -30. Prvi glas...

 Bilo bi pametno ignorirati Wiz3m4na, inače ukoliko tko želi skinuti screen iz biosa, može, kod asusa je to f12, za druge nemam pojma, evo screena iz mog biosa.

 

..da ne slikate mobilnim k'o papci....

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 22:11 (notloB).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...
Wiz3m4n kaže...
Ni ja ne znam za offset veci od -30. Prvi glas...

 Bilo bi pametno ignorirati Wiz3m4na, inače ukoliko tko želi skinuti screen iz biosa, može, kod asusa je to f12, za druge nemam pojma, evo screena iz mog biosa...

 

 

 Ovisi do ploce valjda, meni na mojoj nejde prek 30 isto...

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
notloB kaže...
Wiz3m4n kaže...
Ni ja ne znam za offset veci od -30. Prvi glas...

 Bilo bi pametno ignorirati Wiz3m4na, inače ukoliko tko želi skinuti screen iz biosa, može, kod asusa je to f12, za druge nemam pojma, evo screena iz mog biosa...

 

 

 Ovisi do ploce valjda, meni na mojoj nejde prek 30 isto...

 Ovisi ponajviše o kvaliteti procesora, nisu svi isti, a vjerujem moguće i o kvaliteti ploče, da imaš najbolju ploču neće proći ako nisi dobio na silicijskoj lutriji kod kupovine proca, imo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 22:03 (notloB).
10 mjeseci
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

 što se sekiraš oko trolova, najveći je problem što si spomenuo ikakav problem s amd platformom

sekta se odmah uznemiri, jer amd fercera bez greške, a čim spomeneš ikakve probleme njima proradi živac

petku su zamjerili što je uopće spomenuo da ga živciraju neke pizdarije poput konstantnog resetiranja fan profila i još par sitnica, doslovce su ga pokušavali ušutkati da to uopće ne spominje

Miješaš kruške i jabuke i Amd ti je očito trn u oku, iz dana u dan to pokazuješ.

 

Kod Petka se nije radilo o Amd Ryzen procesoru nego o Amd grafi tj. o Navi-ju, nepotrebno širiš laži i stvaraš tu neku napetost.

 

I bude problema naravno, jer nitko nije bez problema, a najviše ih imaju oni koji prvi puta kupe drugu platformu i zbog navike na prvotnu na kojoj su godinama, na ovoj drugoj nije sve identično i neke stvari se postavljaju i rade drugačije. Najgore od svega je što se čude kao "pura dreku" kako nije isto, pa nije.

 

HrDsHL
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moja radeon grafa okreče ventilatore tako da je ni ne znam kako, samo sam je uštekao i igram se kao sirotinja.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Matan223 kaže...

Miješaš kruške i jabuke i Amd ti je očito trn u oku, iz dana u dan to pokazuješ.

 

Kod Petka se nije radilo o Amd Ryzen procesoru nego o Amd grafi tj. o Navi-ju, nepotrebno širiš laži i stvaraš tu neku napetost.

kakve kruške i jabuke, kakve laži i napetost??? rekao sam amd, potpuno je nebitno koji proizvod kad ikakva kritika te firme diže na zadnje noge uvijek istu ekipu

 

...'iz dana u dan' što bi valjda značilo svakodnevno, de matane potrudi se bar malo prije nego počneš srat, pa imaš fino sve alate pretraživanja na forumu i nađi u zadnjih mjesec, dva, tri koliko je to 'iz dana u dan' bilo mojih upisa koji su očito tebi trn u oku na ovoj temi

 

da se ne lomiš jadan previše, u prosincu imam tri posta, u studenom nijedan, u listopadu jedan, u rujnu opet nijedan... 'iz dana u dan' jedeš govna matane

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne sekiraj se sa tim balavcima kolega, ne znaju ni sami di su šuplji 

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...

 ... inače ukoliko tko želi skinuti screen iz biosa, može, kod asusa je to f12, za druge nemam pojma, evo screena iz mog biosa.

 

..da ne slikate mobilnim k'o papci....


 

 Da, zgodna opcija, dugo im je trebalo. Na MSI pločama je također F12 i snima na USB stick.

 

2 godine
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Btw. sejvajte si postavke biosa na usb stick, pogotovo ukoliko imate mnogo izmjena, nakon flasha nove revizije biosa ploča, barem meni, uvijek resetira bios na def., ispiydio bih na živce svaki puta iznova namiještati memorijske latencije, ovako loadate sejvane postavke sa sticka nakon svakog flashanja, ne znam kako je na drugim biosima ali na asusu to radi odlično. Pod tools - Asus user profile u advanced modu.

Moj PC  
0 0 hvala 5
13 godina
suspendiran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nedavno sam stavio m2 ssd kao dodatni disk i nakon prvog boota mi se resetirao bios sam od sebe, ASRock u pitanju. Normalno da onda mora kod flasha novog biosa. Skužio sam odmah jer su vodeno i ventovi u kučištu radili pod višim rpm od onog kako imam složenu krivulju u biosu. Nisam imao nasnimano na stick ali sad sam usnimio postavke. 

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 14:36 (vrinho).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nikad nisam imao asrock ploču, Buildzoid opisuje asrockove biose kao "clunky", primjerice prikazuju opcije koje se uopće ne bi trebale prikazivati odnosno postavke bez funkcije za određene procesore ili platforme kao i mnoštvo nepotrebno vezanih opcija, pa kad promijenite jednu automatski onemogući ili promijeni druge dvije ili tri, te ovakvih reseta kakve opisuješ za trivijalne stvari poput promjene ili dodavanja novih uređaja, uglavnom priča s rezignacijom o asrocku a hvali MSI kao najlogičnije posložen, fluidan bios s najmanje bugova.

 

Meni je MSI također ok, imao sam njihovu carbon b450 ploču i bios je bio ok dok je mogao stati na čip kasnije kod izlaska novih 3xxx i 5xxx amd procesora postao je prevelik pa su ponudili skimpanu veziju s okljaštenim sučeljem ali i ona je bila ok, logično posložena, mislio sam kupiti ponovno MSI ali su valjda jedini koji nisu ponudili niti jednu ploču s b650e čipsetom, sramota.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 15:09 (notloB).
13 mjeseci
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Svi biosi koliko ja znam imaju opciju save profile (intel i amd) i taj profil se može snimiti u sam bios ili na disk. Koristim tu opciju već preko 10 godina.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jednom kad staviš novi bios nema šanse da postavke ostanu osim na sticku ako se sejva.

 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

Jednom kad staviš novi bios nema šanse da postavke ostanu osim na sticku ako se sejva.

 Flashao bios i ostao mi profil na disku, tonu puta. Prije toga sam sačuvao profil na disk iz biosa. Čuvanje profila u samom biosu nema smisla ako se flasha novi bios jer se stari kompletno sa svim profilima briše. Zato sam i spomenio čuvanje profila na disku koje kao opciju matične imaju već jako dugo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 16:31 (PlayPetepp).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Meni se svaki put apsolutno sve izbrisalo kad god bi fleša novi bios
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 mjeseci
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moguće da onda ovisi o matičnoj. Meni se ne briše ništa s diska.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Osobno nebih nikada spremljeni profil prijašnje verzije biosa vraćao na novu verziju, posebno ako se radi o odmaku više od jedne međuverzije.

Ništa ti ne garantira da će profil raditi kako treba. Dal su nove opcije u pitanju ili jednostavno vrijednosti koje su bile (voltaža za cpu (undervolt/overclock), XMP, timings itd) na novoj se sasvim drugačije PC može ponašati što je činjenica.

Ako nisam siguran da sam sve zapamtio, poslikam mobitelom par fotki biosa i to je to, prepišem za par minuta.

Nije da se flasha bios svaki mjesec, nego više manje jednom na godinu ili pri promjeni CPU-a na noviju generaciju itd.

Meni matična npr spremi sve profile, ostanu nakon flashanja nove verzije kad reseta ili kad to sam napravim, ali tada nije problem jer vraćaš profil na istoj verziji (igranje postavkama šta već dojde u glavu).

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mr.Inferno kaže...

Osobno nebih nikada spremljeni profil prijašnje verzije biosa vraćao na novu verziju, posebno ako se radi o odmaku više od jedne međuverzije.

Ništa ti ne garantira da će profil raditi kako treba. Dal su nove opcije u pitanju ili jednostavno vrijednosti koje su bile (voltaža za cpu (undervolt/overclock), XMP, timings itd) na novoj se sasvim drugačije PC može ponašati što je činjenica.

Ako nisam siguran da sam sve zapamtio, poslikam mobitelom par fotki biosa i to je to, prepišem za par minuta.

Nije da se flasha bios svaki mjesec, nego više manje jednom na godinu ili pri promjeni CPU-a na noviju generaciju itd.

Meni matična npr spremi sve profile, ostanu nakon flashanja nove verzije kad reseta ili kad to sam napravim, ali tada nije problem jer vraćaš profil na istoj verziji (igranje postavkama šta već dojde u glavu).

 

 Ne znam koji je problem i u čemu je razlika u tome što iste postavke postaviš ručno ili ih bios pročita iz fajla, rijetkost je da bios dobije nove fičre, ali i tada te obavijeste o promjenama, jedna od takvih je bila kada su dodali resizable bar npr... Na kraju najgore što ti se može dogoditi je da moraš resetirati bios na difolt, big deal, btw. flashao sam valjda svaku reviziju biosa svoje ploče koja je izašla i uvijek je save iz prošle radio kako treba, provjeriš jesu li sve postavke unešene kako treba zbog eventualnih izmjena u agesi i to je to, apsolutno nikakve razlike upisivao ti svaki put isto ili učitao iz fajla, imo.

 

Ne pada mi na pamet kod svakog flasha upisivati valjda 50ak random brojeva latencija svaki put, na kraju veći je rizik da ću pogriješiti prepisujući nego da ih bios pročita iz fajla...

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 21:52 (notloB).
13 godina
offline
Moj PC  
2 0 hvala 0
23 mjeseca
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

https://hothardware.com/news/amd-ryzen-7-8840u-benchmarks-hawk-point-beating-meteor-lake-ai-games    Intel je postao sinonim za epski neuspjeh, čega god se uhvate u zadnje vrijeme to bude neuspješno, kraljevi mema, no bez brige, Pat ima plan koji upravo izvršava.: https://twitter.com/PGelsinger/status/1574785705196208128

 
2 1 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Može savjet za što tiši studijski setup?
Ryzen 7900 od 65W i Noctua pasivni Silent koji ima specifikacije do 95W.

Ili Ryzen 7950X i isti hladnjak ali sa nekim tihim ventilatorićem?

 

Ili neka treća opcija.

Za Cubase, pluginove isl, bitna je tišina ali i performanse, tipa Single Thread.

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice