Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.600
|
čitano: 1.881.350
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
16 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Počela prodaja lemilice TS80 - za 73 dolara (ili 81 dolar s debljim vrhom i nekim manje-više nepotrebnim dodacima kvalitetnim silikonskim USB-C kabelom i nepotrebnim USB punjačem - radije bih s njom koristio svoj punjač). I Dave Jones iz EEVbloga ju je recenzirao.

 

Dvoumio sam se oko TS100 jer mi se nisu svidjeli predugački vrhovi (ne kužim čemu - samo ti smanjuje preciznost lemljenja), što nije slučaj kod TS80. Jedini je problem što se u ovom trenutku za TS80 ne mogu kupiti vrhovi, a ujedno kod kupnje lemilice moraš uzeti jedan ili drugi. Ali to će se, vjerujem, u ne tako dalekoj budućnosti promijeniti. Još ako cijena malo padne (nadam se akciji na Banggoodu) - ovo bi mogla biti hit-lemilica, veći hit od TS100.

 

EDIT: zapravo i je na nekoj akcijici na Banggoodu (preko linka u e-mailu) - za 70 ili 78 dolara, znači za 3 dolara manje. Nadao sam se malo većoj akciji (iako ni ovo nije loše za početak). 

 

Koja je poanta ovih programabilnih lemilica? Nedavno sam sebi kupovao lemilicu i uzeo sam nešto... PX-988 90W... Kao kažu neloše za te novce.

 

Uglavnom, uzimao sam u obzir i TS100 i mislim se, sto ce mi programabilna lemilica? Mislim, lijep gadget i sve skupa, al realno - treba li mi to. Odlucio sam da mi ne treba :)

Rvat katolik!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pa npr. ja na svojoj mogu programirati standby temperaturu, shutdown vrijeme, kalibraciju temperature, jel temp u F ili C... Neke lemilice mogu dektetirati koja je vrsta vrha ubačena pa prema tome automatski naprave kalibraciju. Neke imaju nekoliko memorija. Neke imaju više profila, ovisno o korisniku ili profil učitaju s SD kartice. Mnoge imaju firmware kojima se mogu promjeniti neke funkcionalnosti. npr. za moju mislim da postoje custom firmware koji mjenja neke funkcionalnosti, npr. zvuk kada je lemilica postigla određenu temp. ili izmjena funkcionalnosti tipki. Neke mogu spremati radnu statistiku na SD karticu i sl.

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

'El moze koja lemit umjesto mene? 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da može ako možeš dovoljno platiti

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
tnakir kaže...
Koja je poanta ovih programabilnih lemilica? Nedavno sam sebi kupovao lemilicu i uzeo sam nešto... PX-988 90W... Kao kažu neloše za te novce.

 

Uglavnom, uzimao sam u obzir i TS100 i mislim se, sto ce mi programabilna lemilica? Mislim, lijep gadget i sve skupa, al realno - treba li mi to. Odlucio sam da mi ne treba :)

Meni to što je TS100 "programabilna" lemilica nije bilo ni u primisli niti mi je bilo ikakav faktor. Ono što bih želio je vrh s integriranim grijačem, jer su se takve lemilice pokazale boljima - brže grijanje, bolja regulacija temperature, bolje zadržavanje topline.

 

E sad, ova tvoja bi mi vjerojatno bila sasvim dovoljna, jer nižu efikasnost nadoknađuje većom snagom, ali ako ću već kupovati treću lemilicu, onda bih htio da "to bude to", da ne moram kupovati i četvrtu. 

 

Da nemam lemilicu (i da ne znam što želim), ova koju si si ti uzeo vjerojatno bi mi bila među prvim izborima.

16 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Meni to što je TS100 "programabilna" lemilica nije bilo ni u primisli niti mi je bilo ikakav faktor. Ono što bih želio je vrh s integriranim grijačem, jer su se takve lemilice pokazale boljima - brže grijanje, bolja regulacija temperature, bolje zadržavanje topline.

 

E sad, ova tvoja bi mi vjerojatno bila sasvim dovoljna, jer nižu efikasnost nadoknađuje većom snagom, ali ako ću već kupovati treću lemilicu, onda bih htio da "to bude to", da ne moram kupovati i četvrtu. 

 

Da nemam lemilicu (i da ne znam što želim), ova koju si si ti uzeo vjerojatno bi mi bila među prvim izborima.

Ma ok, meni treba lemilica za 2x godišnje nešto malo zalemit, da imam. Znači nisam pogriješio u izboru.

Rvat katolik!
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Razmišljam da u svome projektu Arduino Nano zamjenim sa STM32 pločicom. No problem je što ta pločica radi na 3.3V. Vidim da u pin layoutu za pločicu ima pinova koji mogu raditi na 5V.

 

  • Sad šta bi želio napraviti:
  • Dva interrupta s hall efekt sklopkom(5V)
  • SPI 1.3" OLED ekran u boji(Adafruit, 5V)
  • IIC DS3231 RTC(5V)
  • Dva PWMa za LED-ice(preko MOSFETa IRFZ44N)
  • Tri digitalna izlaza za LED-ice(preko MOSFETa IRFZ44N)
  • Šest ADC-a(5V) - ne znam dali mogu i na 3.3V raditi
  • Pet tipkala(Pullup)

 

 

Jedini problem je kako napajati tu pločicu? Baterije bez boostera daju 4.2V(maks). Kako šta? Dali netko ima iskustva s pretvaranjem 5V logike na 3.3V? Kako uploadati kod na njega?

Može li netko pomoći?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 19:05 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Razmišljam da u svome projektu Arduino Nano zamjenim sa STM32 pločicom. No problem je što ta pločica radi na 3.3V. Vidim da u pin layoutu za pločicu ima pinova koji mogu raditi na 5V.

 

  • Sad šta bi želio napraviti:
  • Dva interrupta s hall efekt sklopkom(5V)
  • SPI 1.3" OLED ekran u boji(Adafruit, 5V)
  • IIC DS3231 RTC(5V)
  • Dva PWMa za LED-ice(preko MOSFETa IRFZ44N)
  • Tri digitalna izlaza za LED-ice(preko MOSFETa IRFZ44N)
  • Šest ADC-a(5V) - ne znam dali mogu i na 3.3V raditi
  • Pet tipkala(Pullup)

 

 

Jedini problem je kako napajati tu pločicu? Baterije bez boostera daju 4.2V(maks). Kako šta? Dali netko ima iskustva s pretvaranjem 5V logike na 3.3V? Kako uploadati kod na njega?

Može li netko pomoći?

 

 

Nisam još ništa radio s tom pločicom međutim možda mogu pomoći:

 

- ako imaš 4.2V bateriju možeš koristiti silazni pretvarač u obliku modula ili nekakav regulator napona (AMS1117/HT7333 ili neki treći) kako bi razinu napona spustio na 3.3V   Pločica ima regulator napona

- za pretvaranje logike probaj koristiti djelitelj napona ili nekakav logic converter: 

 

- ja za upload na ESP12 koristim ovakvo nešto, evo jedan tutorial gdje je čovjek koristio FTDI programator u kombinaciji s STM32 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 20:23 (It'sMe932).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Na pin layoutu nisam vidio da ima 5V pin.

Predpostavljam da ima nekakav regulator jer se pločica može i preko microUSBa napajati.

Također ima i neki VBAT pin.

Što se logike tiče, mislim da sam riješio to, ali nisam siguran dali može(podosta pinova je 5V tolerantno).

Jedino me taj upload koda mući.

 

Također bi uzeo OLED SPI ekran, no kako vidim na tim SPI ekranima ne mogu mijenjati boje. Mislio sam da samo IIC OLED ekrani nemaju mogućost da mijenjaju boju piksela. Griješim li ili?

Ili da uzmem možda ovakav? Iste dimenzije a veća rezolucija = bolja oštrina

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 19:58 (Dex.pwn).
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Na pin layoutu nisam vidio da ima 5V pin.

Predpostavljam da ima nekakav regulator jer se pločica može i preko microUSBa napajati.

Također ima i neki VBAT pin.

Što se logike tiče, mislim da sam riješio to, ali nisam siguran dali može(podosta pinova je 5V tolerantno).

Jedino me taj upload koda mući.

 

Također bi uzeo OLED SPI ekran, no kako vidim na tim SPI ekranima ne mogu mijenjati boje. Mislio sam da samo IIC OLED ekrani nemaju mogućost da mijenjaju boju piksela. Griješim li ili?

Ili da uzmem možda ovakav? Iste dimenzije a veća rezolucija = bolja oštrina

 

U pravu si, ako se može napajati preko microUSBa onda mora imati regulator napona. Na pločici imaš 5V pin (donji lijevi kut), to ti je promaklo.

Pročitaj si i ovo: link

Stavio sam i sliku na kojoj se vidi donja strana pločice gdje se nalazi regulator napona.

 

Upload koliko ja znam ne ide bez nekakvog ftdi programatora.

 

U oled ekrane se nažalost ne razumijem (barem ne još :)) tako da ti ne mogu pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 20:07 (It'sMe932).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma mislim da ću odustati od te ideje. Vidim da nema 1.3" FullColor OLED ekran 128x64px pa mi se ne isplati previše.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

'El moze koja lemit umjesto mene? 

yaskawa:

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Nekako mi previše drži vrh gdje treba lemit. Zanima me kak se leme SMD komponente haha
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Banggood baš provocira! TS100 sad za 40 dolara na akciji. S jedne strane mi nije sila kupovati novu lemilicu jer u zadnje vrijeme jako, jako malo lemim. No kad lemim, onda mi je malo žao što nemam poštenu štapnu lemilicu. TS80 je previše novca za to što meni treba, a TS100 je "stara tehnologija" (i vjerojatno bih si morao kupiti i strujni adapter da je mogu potpuno iskoristiti) uz lošiju ergonomiju.

 Aaaaa za koji dan mi baš treba stići plaćena 56 dolara! Ali ajde, bar mi je sutra-prekosutra već tu. Ako stvarno bude tako dobra kako kažu, neće mi ni biti žao tih 100 kn više-manje. A s obzirom na to da su grijač i vrh jedna masa, moralo bi valjati.

 

EDIT: Stvarno je zapanjujuće brz shipping, sad sam pogledao datume. Poslana je 1.9., 8.9. je sletila u Zagreb. Besplatna, "osnovna" opcija, Air Parcel Register.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2018 12:19 (Proz0r).
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jeli postoji hall efect senzori koji rade na 3.3V

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Jeli postoji hall efect senzori koji rade na 3.3V

Ukucao u AliExpress hall effect sensor, prvi kojeg je pronašao je SS49E, pa sam izguglao SS49E datasheet i u PDF datasheetu piše Voltage range 2.7 Vdc to 6.5 Vdc.

15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Treba netko nešto s Mousera? Želim naručiti €30 materijala, a free shipping je €50, pa ako nekome treba nešto s Mousera u vrijednosti barem €20, možemo kombinirati narudžbu i ostvariti free shipping. U Zagrebu sam.

 

EDIT: Imaju i dosta proizvoda od Adafruita.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 14:05 (Proz0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Na eBayu sam ukucao hall effect sensor 3.3V i nisam našao. Hvala uglavnom

 

Btw kaže 3V min

 

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/473135/SECELECTRONICS/SS49E.html

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 14:52 (Dex.pwn).
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Na eBayu sam ukucao hall effect sensor 3.3V i nisam našao.

Takvo pretraživanje ti je "riskantno", jer sve komponente rade na od-do. Ako je netko za neku komponentu stavio 3.3V ili 5V, to je stavio zato se potencijalni kupac može lakše orijentirati, a ne zato što bi ta komponenta radila samo na točno 3.3V ili na točno 5V.

 

Od tog proizvođača. Od Honeywella kaže od 2,7V. E sad... Problem je što ti vjerojatno nećeš znati kojeg ćeš dobiti ako ga kupuješ preko eBaya ili AliExpressa. Ako te muči baš tih 0,3V, dogovori se kolegom Proz0r - Mouser prodaje Honeywellove hall effect senzore. Jesu skupi, jako skupi, ali ako ti razlika od 0,3V vrijedi tu razliku u cijeni...

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma meni je bitno da taj senzor se spali ADC na STM32-u

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Ma meni je bitno da taj senzor se spali ADC na STM32-u

To bi ti eventualno mogao biti problem ako bi se hall effect senzor napajao s drugog napajanja, s napajanja napona višeg od 3,3V. Ako se napajaju s istog napajanja, ne može spaliti ADC, s obzirom da:

The linear sourcing output voltage is set by the supply voltage and varies in proportion to the strength of the magnetic field.

 

A ako bi koristio kakav senzor koji bi ti davao više od napona na kojem ti mikrokontroler radit, onda bi jednostavno izmjerio maksimalni output senzora - ako je viši od napona kojeg mikrokontroler smije primiti, napraviš voltage divider i stvar riješena.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 16:26 (mbaksa).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
Dex.pwn kaže...

Ma meni je bitno da taj senzor se spali ADC na STM32-u

To bi ti eventualno mogao biti problem ako bi se hall effect senzor napajao s drugog napajanja, s napajanja napona višeg od 3,3V. Ako se napajaju s istog napajanja, ne može spaliti ADC, s obzirom da:

The linear sourcing output voltage is set by the supply voltage and varies in proportion to the strength of the magnetic field.

 

A ako bi koristio kakav senzor koji bi ti davao više od napona na kojem ti mikrokontroler radit, onda bi jednostavno izmjerio maksimalni output senzora - ako je viši od napona kojeg mikrokontroler smije primiti, napraviš voltage divider i stvar riješena.

 

Ma dva senzora, koristit ću 3.3V pin sa STM32 pločice. Mislim da ne bi trebalo biti problema da pločica izgori zbog opterećenja.

 

Btw imam pitanje. Dakle s jedne strane imam LM393 komparator koji outpin pin spaja s GNDom. S druge strane imam pin na STM32 pločici. Kako da pomoću digitalRead prepoznam dal je LM393 zatvorio strujni krug? To bi bio INPUT_PULLDOWN ako se ne varam?

Jel znaš možda šta je PA13 pin? Vidim da je neki kontrolni pin ali nisam siguran iskreno

 

http://www.dimdim.gr/wp-content/uploads/2017/01/Bluepillpinout.gif

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 16:53 (Dex.pwn).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Što se pinova tiče, na ta pitanja je vrlo lako pronaći odgovor. Saznaj koji je točno mikrokontroler na pločici (google "blue pill stm32", prvi rezultat) - STMF103C8. Potom nađi njegov datasheet (google "stmf103c8 datasheet", prvi rezultat, link za datasheet na vrhu stranice), i unutra možeš Ctrl+F za PA13, što daje njegovu funkciju kao JTMS/SWDIO, i dalje možeš pretražiti datasheet ili guglati jedno ili drugo. "JTMS" ne daje puno informacija, ali "SWDIO" google pretraga kaže da se radi o serijskom debug protokolu (prvipeti rezultat) koji je zamjena za JTAG. Aha, ovo "J" u "JTMS" je vjerojatno JTAG. Google pretraga za "jtag tms" daje link kao drugi rezultat (prvi je Wiki stranica o JTAG-u) gdje je opis cijelog protokola i TMS pina.

Bilo bi ti zgodnije na ovaj način i sam pretraživati - niti ja nisam znao čemu služi i za ovu pretragu trebalo mi je svega nekoliko minuta. S druge strane, trebalo mi je 10-ak minuta da odem unazad korak po korak, napišem post i iskopiram linkove jedan po jedan. Iz tog razloga ja osobno nemam motivaciju odgovarati na ovakva pitanja - ako je saznavanje odgovora stvar par minuta guglanja, i svatko je jednako sposoban to izguglati, nije li tebi efikasnije da ti to odmah sam napraviš, nego da čekaš nekoga pola sata, sat, dan (ili ni ne dočekaš) da isto izgugla za par minuta? A na kraju, ne pokazuje li određen manjak poštovanja prema tuđem vremenu tražiti druge forumaše da troše isto vremena kao ti za nešto za što si ti jednako sposoban, plus vrijeme (nekad veće, nekad manje) da te informacije uobliče da ih prenesu tebi? Da stavim u kontekst, ovo se ne odnosi na razumna pitanja u vidu pomoći sa spajanjem, shemama, računanjem i sl. gdje tražiš znanje od drugih forumaša koji se razumiju u nešto kako bi proširio svoje vlastito znanje i razumijevanje - a imao si i takvih pitanja dosta, što je odlično. Ovo se odnosi na pitanja poput ovog (kojih si također imao dosta) koja se mogu riješiti tako da staviš tih par termina u google, ili pročitaš datasheet za čip o kojem tražiš informacije .Datasheetovi su jako korisni i često imaju tablice u kojima su sažete najčešće tražene i najpotrebnije informacije na prvih par strana, npr. praktički uvijek raspon napona u kojem čip radi, što je bilo jedno od tvojih današnjih pitanja. Na ovaj način si možeš jako olakšati i ubrzati potragu za informacijama, i time generalno smanjiti količinu vremena koja ti treba za neki projekt, a i ubrzati svoj napredak - ne samo što se elektronike tiče: samo traženje informacija je vještina koja se vježba kao i svaka druga, i kako budeš postajao sve vještiji, tako ćeš moći sve brže nalaziti informacije koje ti trebaju, ali i moći prežvakavati sve veće količine informacija u kraćem vremenu i time sve brže i brže širiti svoje znanje. Samo treba vježbati!

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...

Što se pinova tiče, na ta pitanja je vrlo lako pronaći odgovor. Saznaj koji je točno mikrokontroler na pločici (google "blue pill stm32", prvi rezultat) - STMF103C8. Potom nađi njegov datasheet (google "stmf103c8 datasheet", prvi rezultat, link za datasheet na vrhu stranice), i unutra možeš Ctrl+F za PA13, što daje njegovu funkciju kao JTMS/SWDIO, i dalje možeš pretražiti datasheet ili guglati jedno ili drugo. "JTMS" ne daje puno informacija, ali "SWDIO" google pretraga kaže da se radi o serijskom debug protokolu (prvipeti rezultat) koji je zamjena za JTAG. Aha, ovo "J" u "JTMS" je vjerojatno JTAG. Google pretraga za "jtag tms" daje link kao drugi rezultat (prvi je Wiki stranica o JTAG-u) gdje je opis cijelog protokola i TMS pina.

Bilo bi ti zgodnije na ovaj način i sam pretraživati - niti ja nisam znao čemu služi i za ovu pretragu trebalo mi je svega nekoliko minuta. S druge strane, trebalo mi je 10-ak minuta da odem unazad korak po korak, napišem post i iskopiram linkove jedan po jedan. Iz tog razloga ja osobno nemam motivaciju odgovarati na ovakva pitanja - ako je saznavanje odgovora stvar par minuta guglanja, i svatko je jednako sposoban to izguglati, nije li tebi efikasnije da ti to odmah sam napraviš, nego da čekaš nekoga pola sata, sat, dan (ili ni ne dočekaš) da isto izgugla za par minuta? A na kraju, ne pokazuje li određen manjak poštovanja prema tuđem vremenu tražiti druge forumaše da troše isto vremena kao ti za nešto za što si ti jednako sposoban, plus vrijeme (nekad veće, nekad manje) da te informacije uobliče da ih prenesu tebi? Da stavim u kontekst, ovo se ne odnosi na razumna pitanja u vidu pomoći sa spajanjem, shemama, računanjem i sl. gdje tražiš znanje od drugih forumaša koji se razumiju u nešto kako bi proširio svoje vlastito znanje i razumijevanje - a imao si i takvih pitanja dosta, što je odlično. Ovo se odnosi na pitanja poput ovog (kojih si također imao dosta) koja se mogu riješiti tako da staviš tih par termina u google, ili pročitaš datasheet za čip o kojem tražiš informacije .Datasheetovi su jako korisni i često imaju tablice u kojima su sažete najčešće tražene i najpotrebnije informacije na prvih par strana, npr. praktički uvijek raspon napona u kojem čip radi, što je bilo jedno od tvojih današnjih pitanja. Na ovaj način si možeš jako olakšati i ubrzati potragu za informacijama, i time generalno smanjiti količinu vremena koja ti treba za neki projekt, a i ubrzati svoj napredak - ne samo što se elektronike tiče: samo traženje informacija je vještina koja se vježba kao i svaka druga, i kako budeš postajao sve vještiji, tako ćeš moći sve brže nalaziti informacije koje ti trebaju, ali i moći prežvakavati sve veće količine informacija u kraćem vremenu i time sve brže i brže širiti svoje znanje. Samo treba vježbati!

 

Dobar odgovor. Hvala 😁

Ugl zanimalo me je(jer još nemam pločicu a radim plan pinova) dal će korištenje tog pina ometati rad same pločice. 

Valjda ne bi trebao, djeluje mi da je STM32 puno stabilniji od 328p

15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Onda to i pitaj! :) Lako se tako dođe do XY problema. Po datasheetu, primarna funkcija nakon reseta mu je SWDIO, a može se remappati kao GPIO. Pogledaj detaljnije reference manual na ovoj stranici niže, dio 9.3.5. Reference manual je dugačak preko 1000 stranica pa ti je inače najlakše ići po sadržaju ili Ctrl+F. Mikrokontroleri uglavnom imaju kraći priručnik od nekoliko desetaka ili stotinjak stranica sa zgodnim informacijama za imati pri ruci (na što sam te uputio u prošlom postu), i puni priručnik ("reference manual" u ovom slučaju) gdje su opisane sve njegove funkcije i karakteristike.

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...

Što se pinova tiče, na ta pitanja je vrlo lako pronaći odgovor. Saznaj koji je točno mikrokontroler na pločici (google "blue pill stm32", prvi rezultat) - STMF103C8.

Jesu vam dobre fotke na toj stranici? Prve tri fotke s bijelom pozadinom, koje su ujedno jako visoke rezolucije, mojih su ruku djelo (tj. mojega fotića).  Zgrozio sam se nad tim kak nitko nije napravio poštenu fotku pa rekoh da uzmem stvari u svoje ruke.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Takve su da se može provjeriti jel ima hladnih lemova na spojevima...

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Svaka čast , rijetko sam naišao na ovako dobre fotke, pogotovo kad bih tražio snimke matičnih ploča za laptope, na ovim bih mogao vidjeti 01005 komponente. Ako može kratki info s čime su napravljen slikice.

6 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Može preporuka lema koji da uzmem? Naručio sam lemilicu px-988 , mislim da je i više nego dovoljno za moje potrebe.

 

Trebao bi odlemiti i zalemiti prekidač novi na miš. https://www.ebay.com/itm/Fashion-0-8mm-50G-Rosin-Core-No-clean-Tin-Lead-Roll-Soldering-Solder-Wire-Reel/302088836000

Da li je ovo ok ili nešto drugo? Isprobati ću prije na nečemu potrganom da se uvježbam.

 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice