Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

poruka: 267
|
čitano: 163.753
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Info o DVB-T programima
14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Nitko ništa?

mašić
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
mačakzg kaže...

Nitko ništa?

Ne znam zasto ocekujes ikakav odgovor - valjda vise od 99% ljudi na ovom forumu nikad nije culo ni za firme cije si uredjaje napisao, a kamoli za pojedine modele, a kamoli da su ih jos i isprobali u praksi. Namigiva

14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Ok,hvala.

mašić
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Prije "digitalnog doba". Imam televiziju na koju sam stavio jednu običnu staru antenu. Trebala je samo 1 utičnica za struju. Sada treba 1 za struju, 1 za digitalni uređaj, scart kabel, 1 utičnica za antenu koja radi samo radi pojačalo. Prije sam mogao gledati 5 programa (4 nacionalne + 1 lokalna), a s digitalnom samo 4 nacionalna. Zašto komplicirati, kad nema velike razlike u slici. dobro se i prije vidjelo. Umjesto televizije i antene, 5 uređaja koji svi troše struju i cijela hrpa kabela.

 

Za ovaj digitalni signal, da li je bolje uzeti Fullhd ili hd ready? Mislim, za koju rezoluciju, oni odašilju signal?

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
maxi kaže...

Prije "digitalnog doba". Imam televiziju na koju sam stavio jednu običnu staru antenu. Trebala je samo 1 utičnica za struju. Sada treba 1 za struju, 1 za digitalni uređaj, scart kabel, 1 utičnica za antenu koja radi samo radi pojačalo. Prije sam mogao gledati 5 programa (4 nacionalne + 1 lokalna), a s digitalnom samo 4 nacionalna. Zašto komplicirati, kad nema velike razlike u slici. dobro se i prije vidjelo. Umjesto televizije i antene, 5 uređaja koji svi troše struju i cijela hrpa kabela.

Ah ta nostalgija... Ne znam za tebe, ali moji starci su prije digitalnog doba imali 6 antena na tavanu i pojacalo za svaki kanal posebno, te jos jedno pojacalo dolje kod televizora. I jos na nekim programima slika nije bila savrsena. To se poslije svelo na dvije riblje kosti, ako se ne varam. Brat u istoj kuci nije bio spojen na te antene, nego je jedna riblja kost namontirana na balkon i ima jos sobnu antenu (koja, naravno, ima svoje pojacalo) i uvijek je bio program-dva koji na jednoj od tih antena nije davao dobru sliku pa je onda prestekavao antene. Planira si kupiti televizor s digitalnim prijamnikom pa ce tako rijesiti i problem vanjskog prijamnika. Pa ono... Mozes si misliti kako ce oni zaliti za dobrim starim analognim dobom... Namigiva

 

Moja situacija - u zgradi sam pa nemam mogucnosti montaza svojih antena, slika preko sobne antene je uzasna, slika preko antene od zgrade je OK na nekim programima (ali vidljivo nize kvalitete nego digitalna), na drugima jedva gledljiva ili negledljiva. Visemetarski kabel svejedno moram vuci do kompjutera, do TV kartice. A za digitalnu televiziju imam jedan minijaturni stapic, bez ikakvog pojacala - slika savrsena. Nemam nikakav SCART kabel. Ako si hocu nesto snimiti, samo stisnem tipku R. Mozes si misliti kako cu ja zaliti za dobrim starim analognim dobom!

 

Smrt analognoj televiziji! Belji se

14 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
mbaksa kaže...
maxi kaže...

Prije "digitalnog doba". Imam televiziju na koju sam stavio jednu običnu staru antenu. Trebala je samo 1 utičnica za struju. Sada treba 1 za struju, 1 za digitalni uređaj, scart kabel, 1 utičnica za antenu koja radi samo radi pojačalo. Prije sam mogao gledati 5 programa (4 nacionalne + 1 lokalna), a s digitalnom samo 4 nacionalna. Zašto komplicirati, kad nema velike razlike u slici. dobro se i prije vidjelo. Umjesto televizije i antene, 5 uređaja koji svi troše struju i cijela hrpa kabela.

Ah ta nostalgija... Ne znam za tebe, ali moji starci su prije digitalnog doba imali 6 antena na tavanu i pojacalo za svaki kanal posebno, te jos jedno pojacalo dolje kod televizora. I jos na nekim programima slika nije bila savrsena. To se poslije svelo na dvije riblje kosti, ako se ne varam. Brat u istoj kuci nije bio spojen na te antene, nego je jedna riblja kost namontirana na balkon i ima jos sobnu antenu (koja, naravno, ima svoje pojacalo) i uvijek je bio program-dva koji na jednoj od tih antena nije davao dobru sliku pa je onda prestekavao antene. Planira si kupiti televizor s digitalnim prijamnikom pa ce tako rijesiti i problem vanjskog prijamnika. Pa ono... Mozes si misliti kako ce oni zaliti za dobrim starim analognim dobom... Namigiva

 

Moja situacija - u zgradi sam pa nemam mogucnosti montaza svojih antena, slika preko sobne antene je uzasna, slika preko antene od zgrade je OK na nekim programima (ali vidljivo nize kvalitete nego digitalna), na drugima jedva gledljiva ili negledljiva. Visemetarski kabel svejedno moram vuci do kompjutera, do TV kartice. A za digitalnu televiziju imam jedan minijaturni stapic, bez ikakvog pojacala - slika savrsena. Nemam nikakav SCART kabel. Ako si hocu nesto snimiti, samo stisnem tipku R. Mozes si misliti kako cu ja zaliti za dobrim starim analognim dobom!

 

Smrt analognoj televiziji! Belji se

Šta to imaš pa moš snimat bez scarta

16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
P4k1 kaže...

Šta to imaš pa moš snimat bez scarta

Ne razumijem komentar.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
mbaksa kaže...
P4k1 kaže...

Šta to imaš pa moš snimat bez scarta

Ne razumijem komentar.

Nemam nikakav SCART kabel. Ako si hocu nesto snimiti, samo stisnem tipku R

16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
P4k1 kaže...
mbaksa kaže...
P4k1 kaže...

Šta to imaš pa moš snimat bez scarta

Ne razumijem komentar.

Nemam nikakav SCART kabel. Ako si hocu nesto snimiti, samo stisnem tipku R

Jasno mi je da je to tvoja replika na te dvije moje nevezane recenice, no ne razumijem sto si njime htio reci.

14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Na televiziji vrte kako moraš spojit digitalni prijamnik ako želiš snimat program

pa me zanima šta ti koristiš za snimanje

 
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
P4k1 kaže...

Na televiziji vrte kako moraš spojit digitalni prijamnik ako želiš snimat program

pa me zanima šta ti koristiš za snimanje

Ponosni sam vlasnik vulgaris PC-a. Promakao ti dio mog komentara: Visemetarski kabel svejedno moram vuci do kompjutera, do TV kartice. Ne posjedujem televizor, samo smecarsku hibridnu PCI TV karticu, kod koje koristim samo digitalni tuner. Stisnem R i snimam u originalnoj kvaliteti koliko hocu - nema nikakvog dodatnog opterecenja procesora, samo se video-stream zapisuje na tvrdi disk. Razlika u odnosu na analognu televiziju na osobno racunalu je nebo i zemlja.

16 godina
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

da li ima tko dvb-t prijamnik strong srt-5203?

ako ima, može li par riječi? iskustva? problemi? kako ste zadovoljni?

 

btw. da li netko što u znači pvr ready u potpunosti? ako može reći par riječi.

Istražujem po netu, ali nikad nije naodmet koja riječ

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2009 21:48 (denix).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
P4k1 kaže...

Na televiziji vrte kako moraš spojit digitalni prijamnik ako želiš snimat program

pa me zanima šta ti koristiš za snimanje

  Ovo uredno može radit i bez onog SCART-a koji ide direkt u TV, samo onda VCR mora biti stalno upaljen kako proslijedio sliku na izlaz prema TV-u.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

ja stvarno ne razumijem zašto toliko navaljuju sa tom digitalnom televizijom? Imam plazmu fullhd i jedini program koji je ful hd je onaj promo koji mi već ide na živce jer nema ništa, radije bih gledao onu reklamu za lonce cijeli dan nego to. ostali programi nisu hd, nego sd! I koliko očekujem neće niti biti ikada u hd. to je sve vjerojatno neka prijevara da prodaju ove recivere... mislim bar bi mogli ono kao početi eksperoimentalno snimati vijesti, bar one 5-minutne, ako ne ništa drugo. budući kako sumnjam da će HRT kupovati filmove u HD rezoluciji, osim ako ne budo inačice partizanskih filmova, da će ikad biti nešto na televiziji.

 

Sjećam se da sam mislio, sad ću kao moć gledat sloveniju, kao bolji signal hvata, kad ono, ništa, 4 digitalna i 2 lokalna analogna. phhh...

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
multi kaže...

ja stvarno ne razumijem zašto toliko navaljuju sa tom digitalnom televizijom? Imam plazmu fullhd i jedini program koji je ful hd je onaj promo koji mi već ide na živce jer nema ništa, radije bih gledao onu reklamu za lonce cijeli dan nego to. ostali programi nisu hd, nego sd! I koliko očekujem neće niti biti ikada u hd. to je sve vjerojatno neka prijevara da prodaju ove recivere... mislim bar bi mogli ono kao početi eksperoimentalno snimati vijesti, bar one 5-minutne, ako ne ništa drugo. budući kako sumnjam da će HRT kupovati filmove u HD rezoluciji, osim ako ne budo inačice partizanskih filmova, da će ikad biti nešto na televiziji.

LOL! Razlog prelaska na digitalnu televiziju nije HD, iako ce se u buducnosti sigurno prijeci na HD. Procitaj malo temu - razlozi su objasnjeni. Osnovni razlozi - bolja kvaliteta slike (slika je ista onakakva kakva se odasilja - nema gubitaka kvalitete), pet programa na jednom kanalu (!), sto znaci manje zracenja odasiljaca, shodno tome i manja potrosnja struje i tko zna kakve ce jos sve oni imati koristi od toga. Uglavnom svi novi televizori imaju ugradjen digitalni TV prijamnik, za stare mozes uzet ove koje su ponudili, ili mozes kupit neki sasvim deseti.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
multi kaže...

ja stvarno ne razumijem zašto toliko navaljuju sa tom digitalnom televizijom? Imam plazmu fullhd i jedini program koji je ful hd je onaj promo koji mi već ide na živce jer nema ništa, radije bih gledao onu reklamu za lonce cijeli dan nego to. ostali programi nisu hd, nego sd! I koliko očekujem neće niti biti ikada u hd. to je sve vjerojatno neka prijevara da prodaju ove recivere... mislim bar bi mogli ono kao početi eksperoimentalno snimati vijesti, bar one 5-minutne, ako ne ništa drugo. budući kako sumnjam da će HRT kupovati filmove u HD rezoluciji, osim ako ne budo inačice partizanskih filmova, da će ikad biti nešto na televiziji.

 

Sjećam se da sam mislio, sad ću kao moć gledat sloveniju, kao bolji signal hvata, kad ono, ništa, 4 digitalna i 2 lokalna analogna. phhh...

Uff, ne znam odakle da počnem.

 

Kao prvo, znaš li koja je razlika između analognog i digitalnog signala?

 

Kao drugo, gdje si ti pročitao da ćeš moć gledat Sloveniju ako primaš digitalni signal? I da, hvata bolji signal - hvata digitalni signal. Na web-stranicama Vlade je objašnjeno koje su prednosti digitalnog nad analognim signalom. Vjerojatno živiš u Zagrebu pa si i do sada imao kvalitetan signal, ali meni koji živim na otoku digitalni signal će itekako mnogo značiti. Jedini program relativno savršene kvalitete je HTV1 i to po lijepom vremenu. HTV2 i RTL su loše kvalitete, a Novin repetitor na otoku često umjesto slike prenosi "No signal" ili "Scrambled" obavijest sa raznim tehničkim podacima. Da ne pričam o tome kako se slika pretvori u snijeg kad malo zapuše. Digitalnim signalom biti ćemo lišeni ovih problema.

 

Osim toga, digitalni signal je priprema za buduće usluge koje će se nuditi ovim putem. Za više informacija:

http://www.vlada.hr/dtv

http://www.google.com/

14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Pa da u Zagrebu. Dobro nisam znao za vas dolje. Al' ne znam jednostavno sam mislio, kad su pričali više kanala da će se moć hvatat ne znam što sve ne. Al kažem HD nije isto što i SD, prema tome mogu govoriti slika dvd-video kvalitete, a ne HD. Jer jednostavno ne odašilju ništa HD. A što se tiče onih funkcija koje kao će imati, program... Mogu reći haha. vjerojatno će onda još poskupiti pretplata, ili kad uvedu pretplatu na recivere za koje su slali bonove, jer sad znaju tko ima reciver.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
multi kaže...
  1. Al' ne znam jednostavno sam mislio, kad su pričali više kanala da će se moć hvatat ne znam što sve ne.
  2. Al kažem HD nije isto što i SD, prema tome mogu govoriti slika dvd-video kvalitete, a ne HD. Jer jednostavno ne odašilju ništa HD.
  3. A što se tiče onih funkcija koje kao će imati, program... Mogu reći haha. vjerojatno će onda još poskupiti pretplata, ili kad uvedu pretplatu na recivere za koje su slali bonove, jer sad znaju tko ima reciver.
  1. Nisu mislili više kanala općenito, nego više kanala na istoj frekvenciji. Sa analognim signalom moraš namještati TV na određeni UHF/štajaznam kanale (ako se dobro sjećam, u ZG RTL je 25, HTV1 9 ili 11, itd.) Sa digitalnim signalom svi ti kanali su na istoj frekvenciji, a neće doći do preklapanja signala (Čak i za to imam primjer na svom otoku - HTV2 se preklapa sa nekom talijanskom televizijom)
  2. Ne kažu ni da je slika HD kvalitete. Kažu samo da digitalni signal omogućava prijenos slike u HD kvaliteti, a ne da to postoji u Hrvatskoj (još).
  3. Neće poskupiti jer ćemo prosvjedovat. Pretplatu na receivere? LOL, kako mogu znati tko ima receiver?
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2009 14:17 (andy0101).
16 godina
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
Da se pohvalim, sve radi, slika je dobra (iako ponekad u nekim akcijskim scenama je mrvicu na kvadratiće, kao slaba rezolucija) txt je i dalje spor u malom prozoru. No zanima me je li dobra jakost od 69% i prosječna kvaliteta od 89%?
-Super potpis.Mora da je nov! -Ma ne,opran je s Perwollom.
14 godina
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

u mom slučaju s riblje kosti sam splitao coax u 2 kabla,jedan u receiver opticum(250 kn i odličan je)a drugi sam kabel opet splitao da ide meni za običnu zemaljsku a drugi kabel na drugi receiver (vivax iz pošte)i uopče mi se nije promijenila kvaliteta slike.tako da no fear možete ih splitati više puta a kablovi su mi dugi cca 20 metara svaki.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Kod digitalnog signala ili ima ili nema. Ako je na prijelazu, stalno nestaje pa se vraća, javljaju se greške na dijelu slike, trzanje slike ili zamrzavanje. Tamo gdje je jak signal, dovoljna je ona mala teleskopska antenica kao od radia.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime

Zasto digitalna TV?Odgovor je jednostavan...RFID cip,HARP zahtevaju rasterecenu jonosferu...uskoro i bezicni prenos struje...totalna kontrola!!!!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
Alex55 kaže...

Mislim da u svom TV-u imam DVB-T prijemnik, pa me zanima, kako ga aktivirati i je li onda potrebno kupovati externi DVB-T prijamnik?

Ako ga imaš u TV-u onda ti naravno ne treba eksterni. Aktiviraj ga preko izbornika (koji su različiti od modela do modela).

Google is your friend. Use Google before asking dumb questions.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Ja imam dosta loše mišljenje o tom prelasku na digitalnu TV, jer objektivno, kvalitetom je lošija od analogne. Ne vidi se to na prvi pogled, statične slike i mirniji pokreti su još dobri, ali dinamične scene i one s puno detalja slične boje (npr. kosa kod ljudi) jako loše izgledaju, sve je puno kockica i mrljica i nema tog digitalnog procesora na TV koji će to popraviti da izgleda dobro. Ne znam, pretpostavljam da je to zbog toga što koriste premali bitrate ili jednostavno MPEG2 codec ne može bolje.

 

Inače, imam full-hd lcd i dobru vanjsku antenu, sa optičkom vidljivosti do odašiljača, analogni signal savršen a i digitalni je naravno na 100%. Razumijem da je digitalni bolje rješenje za one koji imaju loš analogni prijem, ali u ovoj prvoj fazi, dok ga ne unaprijede u neki bolji (1080p, H.264, ...?) format, nekako mi se čini da je jadna alternativa analognom.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime

Problem je u tome što imaš previše moderan televizor. Smijeh Na mojem starom CRT televizoru slika je vrlo realistična i moraš se zalijepiti za ekran da vidiš pojedine piksele. Na LCD televizoru (nije moj, ali imam pristup njemu), jasno se vide pikseli (kojih ima viška), i zbog toga je slika loša.

 

Ovo što sam sad rekao je neovisno o tome da li je signal analogan ili digitalan. Jednostavno slika ljepše izgleda na starom nego na novom TV-u.

 

A sad usporedba:

 

Na starom CRT-u digitalna slika je zaista savršena, ne vide se kockice, pikseli, ništa. Boje i kontrast su mnogo bogatije sa digitalnim signalom na svim programima.

 

Na novijem LCD-u, po lijepom vremenu, HTV 1 je gotovo isti na analognom kao i na digitalnom signalu, dok su drugi programi bolji na digitalnom jer je analogni uvijek bio slab i nekvalitetan. Loš prijem podataka sa analognim signalom najviše se vidi na teletekstu - znakovi se pogrešno učitaju, ponekad ih nema, ponekad cijeli red ostane prazan itd. Digitalni prijem teleteksta dostavlja jedinice i nule onako kako treba.

 

Može biti da različiti uređaji koji primaju digitalni signal na različite načine pretvaraju taj signal u analogni, pa dolazi do razlike u kvaliteti između više uređaja.

 

 

No, razlog prelaska na digitalni signal nije samo bolja kvaliteta slike. On omogućava daljnju implementaciju tehnologije kao što je EPG.

Google is your friend. Use Google before asking dumb questions.
15 godina
neaktivan
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Slažem se, vjerujem da dobar dio ljudi u HR još uvijek ima CRT televizore i digitalni signal će im omogućiti poboljšanje u kvaliteti.

 

Sad sam pogledao na HRT-ovim stranicama, koriste relativno veliki bitrate (22, a max za DVB-T je oko 30 Mbita), što upućuje na to da su artefakti koje ja vidim na svom LCD-u najvjerojatnije posljedica samog MPEG2 standarda, koji je sad već dosta star i neprilagođen ovim novim LCD-ima visoke rezolucije. Pa ja i kod DVD-a (koji su isto MPEG2) vidim iste takve kockice kad ih gledam na tom TV-u  Smijeh

 

Što se tiče EPG, isto sam vidio na njihovim stranicama, da su ga navodno uključili za D4 i D5 regiju (Zagreb, Istra), ali ja ga ne vidim na TV-u. Za sve programe piše da nema EPG info. Jel nekome uspjelo dobiti EPG?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
mrle kaže...

Jel nekome uspjelo dobiti EPG?

Ništa, nisam u toj regiji. Namigiva

 

BTW, ako ne znate kamo okrenuti antenu, nađite svoje naselje i kliknite "Pozicija odašiljača". Otvoriti će se Google Maps sa označenom lokacijom.

http://213.147.101.105/DVBT_MUXA_MUXB_Popis_odasiljackih_lokacija.html

Google is your friend. Use Google before asking dumb questions.
16 godina
offline
Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Evo da se javim. Od prekjučer mi je omogućen (ili uključen, kako god) EPG. Živim blizu Vrbovca. Fora je, mada nije savršen. Slova sa kvačicama ne prikazuje (uređaj nytro box 4001 T USB). Ali ajd, glavno da radi, a tu i tamo dobro dođe, nemoram prebacivati na teletext da vidim što je slijedeće na programu.

Ako što pomaže, hvatam signal sa 42. kanala. Sa kojeg odašiljača, neznam. Antena je okrenuta, ovako od oka, prema zapadu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
andy0101 kaže...
Na starom CRT-u digitalna slika je zaista savršena, ne vide se kockice, pikseli, ništa. Boje i kontrast su mnogo bogatije sa digitalnim signalom na svim programima.

Digitalni signal koristi siri signal za prijenos boje nego analogni, pa je i za ocekivati da ce boje biti bolje, cak i da je analogni TV signal savrsen, bez suma.

 

andy0101 kaže...

Može biti da različiti uređaji koji primaju digitalni signal na različite načine pretvaraju taj signal u analogni, pa dolazi do razlike u kvaliteti između više uređaja.

Uredjaji koji primaju digitalni signal, a sami su digitalni, poput LCD televizora, ne pretvaraju signal u analogni.

 

mrle kaže...
Sad sam pogledao na HRT-ovim stranicama, koriste relativno veliki bitrate (22, a max za DVB-T je oko 30 Mbita)

Mislim da si relativno krivo nesto skuzio. S 22 megabita/s slika bi bila kristalno cista - savrsena. Programi se emitiraju, ako se ne varam, s nekih 4 megabita/s. 22 megabita je valjda 5 domacih programa * (4 megabita video + ne_znam_kolko megabita zvuk). A tih 4 megabita ti je obicno upola manje nego na DVD-u - kvalitetnije zakodirani DVD-ovi su zakodirani pri 6-8 megabita.

 

mrle kaže...
što upućuje na to da su artefakti koje ja vidim na svom LCD-u najvjerojatnije posljedica samog MPEG2 standarda, koji je sad već dosta star i neprilagođen ovim novim LCD-ima visoke rezolucije. Pa ja i kod DVD-a (koji su isto MPEG2) vidim iste takve kockice kad ih gledam na tom TV-u Smijeh

Imas mozda na TV-u, ako ima digitalni TV prijamik, nekakve opcije vezane uz te detalje i "kockice" pa prosvrljaj malo po izbornicima...

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime
mbaksa kaže...
mrle kaže...
Sad sam pogledao na HRT-ovim stranicama, koriste relativno veliki bitrate (22, a max za DVB-T je oko 30 Mbita)

Mislim da si relativno krivo nesto skuzio. S 22 megabita/s slika bi bila kristalno cista - savrsena. Programi se emitiraju, ako se ne varam, s nekih 4 megabita/s. 22 megabita je valjda 5 domacih programa * (4 megabita video + ne_znam_kolko megabita zvuk). A tih 4 megabita ti je obicno upola manje nego na DVD-u - kvalitetnije zakodirani DVD-ovi su zakodirani pri 6-8 megabita.

 

mrle kaže...
što upućuje na to da su artefakti koje ja vidim na svom LCD-u najvjerojatnije posljedica samog MPEG2 standarda, koji je sad već dosta star i neprilagođen ovim novim LCD-ima visoke rezolucije. Pa ja i kod DVD-a (koji su isto MPEG2) vidim iste takve kockice kad ih gledam na tom TV-u Smijeh

Imas mozda na TV-u, ako ima digitalni TV prijamik, nekakve opcije vezane uz te detalje i "kockice" pa prosvrljaj malo po izbornicima...

 

Da, 22 Mbita je za cijeli multipleks: HRT 1, 2, RTL, Nova. A inače ima TV dosta kojekakvih opcija da "inteligentno" zagladi te kockice ali ne može ni taj njegov procesor napraviti ne znam kakva čuda od lošeg ulaznog signala.

 

EPG update: uspio sam ga dobiti na TV. Morao sam obrisati sve sa 42. kanala pa ih opet dodati, jer je valjda zapamtio da nemaju EPG kad sam ih inicijalno unosio... Smijeh Ali ne valja encoding (moguće da je to i do mog TV-a) jer ne prikazuje dobro hr znakove. Kompjuter opet sa DVBviewerom prikazuje potpuno smeće za EPG -- to se vjerojatno da podesiti, ali sad nemam vremena.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Info o DVB-T programima
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice