SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.078
|
čitano: 626.098
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola

Evo i za SATA:

 

http://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-850-pro-ssd-review,7.html

 

850 pro testiran izvan kućišta tijekom testa temp 60 °C (kontroler), sa kućištem bi trebalo biti još više, samim time je i moguć događaj "throttling-a", a upravo zbog toga je implemenitrana zaštita.

 

Usporedi temp. 950 Pro (kada nastupa redukcija) sa temp. 850 Pro.  

16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola

Kažeš "evo", a ne daš ono što si najavio. Iz tog teksta mi ni dalje ne znamo throttla li 850 Pro pri normalnoj uporabi u desktop računalu ili ne.

13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola

Ja nisam napisao nigdje da 850 throttla, već samo izrekao svoje mišljenje o tome.

 

Termalna zaštita nije bez razloga implementirana, inženjeri/dizajneri znaju max. sigurne temp. rada SSD-a i ako je takav oblik zaštite implementiran za pretpostavit je mogućnost pojave throttling-a. 

 

Iz specifikacija 850 Pro se vidi radna temp od 0-70 C, a u testu prikazanom SSD dostiže 60 C i to izvan kućišta i kućišta računala.

 

Što je temp. tokom "aktivnog" rada bliža max. temp. opasnost je veća te je potrebno implementirat ovakav oblike zaštite i/ili primjenit hlađenje.

 

 

Test koji sam pokazao prethodno nije dobar jer ne pokazuje stvarne radne uvjete, bilo bi bolje takvo testiranje provest sa kontakt termometrom (termočlanak) sa kućištem SSD-a i unutar kućišta računala, mjerit temp., vrtit testove i pratit performanse.  

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 3:04 (Wuk19).
16 godina
offline
SSD-škola

Ima li ovdi paranoje? :)

Xbox: Muskarcina
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
SSD-škola

Nakon instalacije win 10 na ssd, ponekad se dogodi da ne mogu pristupit particijama na bilo kojem hdd-u. Sve je ok, i onda vidim samo imena particija i ne mogu im pristupiti. Jedino reboot pomaze. Jel ima kakvo rjesenje?

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 15:26 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
dustY kaže...

Nakon instalacije win 10 na ssd, ponekad se dogodi da ne mogu pristupit particijama na bilo kojem hdd-u. Sve je ok, i onda vidim samo imena particija i ne mogu im pristupiti. Jedino reboot pomaze. Jel ima kakvo rjesenje?

 Može biti neki softverski problem oko Win 10, mada za sada nisam imao iskustva sa takvim problemom.

 

Ipak probaj provjeriti konektore (sata kabel na HDD), provjeri i stanje sa HD Tune. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
13 godina
offline
Re: SSD-škola
2 hdda su spojena I nije problem u njima, nesto s windowsima, jer osim problema s particijama, ponekad se ne zeli ugasiti,reboot itd. Neda mi se ponovno stavljat windowse, a nisam nasao nikakvo rjesenje zasad.
16 godina
offline
SSD-škola

Ima li tko problema sa Marvell kontrolerima (Marvell SE9128). Imam samsung 850 EVO 500gb, spojen na SATA3(AHCI ukljucen, TRIM ukljucen, oko 200MB/s) postize manje brzine citanja i pisanja nego na SATA2(270mb/s). Ima li tko slican problem i kako ga je rijesio? Malo sam googlao ividim da se dosta ljudi zali na Marvell kontrolere.

 

ploca: ASRock p55 extreme4 

ssd: Samsung 850 EVO 500gb

 

edit: slike

SATA 2 SATA 2
SATA 3 SATA 3
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.9.2016 17:33 (BDS).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
SSD-škola

Kod mene su takve brzine bile u IDE modu rada, AHCI je podigao brzine na 270-280.

Čudno.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola
BDS kaže...

Ima li tko problema sa Marvell kontrolerima (Marvell SE9128). Imam samsung 850 EVO 500gb, spojen na SATA3(AHCI ukljucen, TRIM ukljucen, oko 200MB/s) postize manje brzine citanja i pisanja nego na SATA2(270mb/s). Ima li tko slican problem i kako ga je rijesio? Malo sam googlao ividim da se dosta ljudi zali na Marvell kontrolere.

 

ploca: ASRock p55 extreme4 

Baci i kupi drugu.  Očito neki defekt. Loš kontroler, možda i loš dizajn ploče, loš BIOS?

10 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Kupio sam novi laptop acer v3-574g te sam uzeo kingstone ssd disk i ladicu koje cu ubaciti umjesto optike.

Može li mi netko objasniti kako se to radi, naime windows cu sam također instalirati(preko usb-a) ali me zanima da li ce mi driveri za laptop doci na cd-u, sto onda da prvo napravim?

Hvala

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
SSD-škola

LP na ssd-u imam win 10, ali mi je zabunom stavljen 32-bitni. Planiram staviti 64-bitni, ali nisam siguran moze li ssd formatirati kao i obicni hdd? Hvala

GamingOnline
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Mihael610 kaže...

LP na ssd-u imam win 10, ali mi je zabunom stavljen 32-bitni. Planiram staviti 64-bitni, ali nisam siguran moze li ssd formatirati kao i obicni hdd? Hvala

 Može.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
offline
SSD-škola

 

Ugradio sam M.2 SSD (NVMe SAMSUNG MZVPV128 SM951 128GB), e sad nema nikakvog softwara za optimizaciju , prethodno Samsung 830 sa magician je bilo lako optimizirati. Evo rezultata, da li je OK? ,slika dole, znam da postoji ograničenje na AMD platformi !

????????????????????? valjda je ok , može li bolje?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola
joyjoy kaže...

 

Ugradio sam M.2 SSD (NVMe SAMSUNG MZVPV128 SM951 128GB), e sad nema nikakvog softwara za optimizaciju 

Softver za optimizaciju je zabava za "haker-wannabeje", nikakva ili nikakva velika korist od njih.

14 godina
offline
Re: SSD-škola
mbaksa kaže...
joyjoy kaže...

 

Ugradio sam M.2 SSD (NVMe SAMSUNG MZVPV128 SM951 128GB), e sad nema nikakvog softwara za optimizaciju 

Softver za optimizaciju je zabava za "haker-wannabeje", nikakva ili nikakva velika korist od njih.

 

Pretpostavljao sam , ali evo neki RAMCACHE program (na stranici mobo) NVM Express storage devices. Uglavno sve radi , brzina se jedino u benchovima razlikuje od "običnog" ssd a , u suštini ...................... isto.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 15:37 (joyjoy).
14 godina
offline
SSD-škola

Pitanje, nisam u zadnje vrijeme pratio situaciju sa SSD-ovima, imao sam u računalu Samsung 840 Pro od 256 gb kad sam prodao većinu dijelova iz računala, ponovo kupujem računalo pa me zanima kakvo je trenutno stanje sa SSD-ovima, vidim da imaju sad i neki M2, NVE ili kako već, koje su razlike, prednosti, itd naspram klasičnih SSD-ova, ono ako bi mi mogao neko ukratko pojasniti, hvala?!

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju kikso, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 23:46 (Ivsa).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
SSD-škola

Ljudi jesu li ovo "normalne" performanse ssd-a? ssd je u laptopu u ladici umjesto optickog citaca

Rad, odmor...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Pa i nisu bas...mozda za SATA 2.
Zasto nisi ssd stavio na mjesto HDD, a HDD na mjesto optickog diska?
Koji laptop je u pitanju?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
offline
SSD-škola

lenovo b580, maticna neznam tocno koja je jer je bila zamijenjena u garantnom roku no medutim nisam dobio podatke a prilikom bilo koje analize maticne izbaci mi lenovo invalid, procesor na njoj je i3 2100m ako sto pomaze

EDIT: nakon zamijene mijesta ssd i hdd, i optimizacije, TRIM-a rezultati

Rad, odmor...
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2016 16:39 (1950Killer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
SSD-škola

Koji je sad M.2 SSD najisplativije kupit??Naime planiram zamjenit sad već stari Intel 520 SSD!!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
sandisk z400s, x400 256 Gb, samsung 840 evo svi s 5 god garancije.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Re: SSD-škola

Posto se sada 1. puta susrecem s SSDom, odmah da pitam dal sve stima? :) Posto me gore kolega nagnao da instaliram i ja taj program i stavim brzine.

Pretpostavljam da je sve uredu? Kingstone UV400 240 GB.

 

Takoder, jos jedno pitanje... Koliko sam shvatio citajuci temu, prednost HDD-a napram SSD-a je samo u relativno duzem vijeku trajanja?

Tjst SSD ima odreden broj GB koji se moze zapisat/obrisat? Pitam posto je trenutno u PC-u (vidi "Moj PC" - 2) samo SSD, posto mi vise od 240 GB prostora ne treba...

Cisto da znam dali bi trebao s vremenom kad se uspara dodat jos HDD (1TB je stvarno jeftin sada) ili ne (naglasavam, meni vise od 240 GB ne treba)...

Eventualno za slike koje su mi bitne, ako su "sigurnije" na HDD-u?

14 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...

Posto se sada 1. puta susrecem s SSDom, odmah da pitam dal sve stima? :) Posto me gore kolega nagnao da instaliram i ja taj program i stavim brzine.

Pretpostavljam da je sve uredu? Kingstone UV400 240 GB.

 

Takoder, jos jedno pitanje... Koliko sam shvatio citajuci temu, prednost HDD-a napram SSD-a je samo u relativno duzem vijeku trajanja?

Tjst SSD ima odreden broj GB koji se moze zapisat/obrisat? Pitam posto je trenutno u PC-u (vidi "Moj PC" - 2) samo SSD, posto mi vise od 240 GB prostora ne treba...

Cisto da znam dali bi trebao s vremenom kad se uspara dodat jos HDD (1TB je stvarno jeftin sada) ili ne (naglasavam, meni vise od 240 GB ne treba)...

Eventualno za slike koje su mi bitne, ako su "sigurnije" na HDD-u?

 itko?

16 godina
offline
Re: SSD-škola

Ssd bi trebao bez problema trajati 10 god i vise, problem kod ssd sta nema mehanicke dijelove unutra i moze vec sutra crknuti bez ikakvih prethodnih znakova, isti klinac kao i usb memorija, dok kod hdd ce ti se prvo pojaviti bad sectori i lakse ces povratiti podatke sa hdd nego sa ssd jer je puno duze na trzistu i vec ima pun klinac alata za recovery dok kod ssd to nije slucaj i tek treba vidjeti kako ce rijesiti taj problem, jos je gore ako ssd ima ukljucenu trim fubkciju i onda crkne. Za backup uvijek najbolje drzati bitne stvari na par mjesta, tako da po meni je puno bolja opcija da kupis dodatni hdd i na njega stavljas stvari koje su ti bitne.

Prednost ssd je u brzem vremenu pristupa, brze ucitavanje fileova, manja potrosnja. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2016 12:44 (Patrick_cro).
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Patrick_cro kaže...

Ssd bi trebao bez problema trajati 10 god i vise, problem kod ssd sta nema mehanicke dijelove unutra i moze vec sutra crknuti bez ikakvih prethodnih znakova, isti klinac kao i usb memorija, dok kod hdd ce ti se prvo pojaviti bad sectori i lakse ces povratiti podatke sa hdd nego sa ssd jer je puno duze na trzistu i vec ima pun klinac alata za recovery dok kod ssd to nije slucaj i tek treba vidjeti kako ce rijesiti taj problem, jos je gore ako ssd ima ukljucenu trim fubkciju i onda crkne. Za backup uvijek najbolje drzati bitne stvari na par mjesta, tako da po meni je puno bolja opcija da kupis dodatni hdd i na njega stavljas stvari koje su ti bitne.

Prednost ssd je u brzem vremenu pristupa, brze ucitavanje fileova, manja potrosnja. 

 Hvala ti puno na odgovoru!
Onda cu s vremenom uzet jos jedan HDD, cisto radi slika i osobnih dokumenata... Ili cu jednostavno (i mozda i bolje) sve stavljat na eksterni HDD!

 

Inace, sto se tice slike gore? Sve stima s SSD-om? Nisam ga prije imao, pa je svakako naspram HDD-a ovo boost za mene.. Al da provjerim dal je sve u redu s brzinama?

16 godina
offline
SSD-škola

Uglavnom ljudi testiraju sa crystaldiskmark, malo mi je cudno sta ti kaze iastore umjesto ahci, neznam jer si prije instalacije windowsa ukljucio ahci u biosu ili nisi, uglavnom testiraj sa crystaldiskmark pa vidi jer se brzine slazu sa drugim ssd.  

 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Patrick_cro kaže...

Uglavnom ljudi testiraju sa crystaldiskmark, malo mi je cudno sta ti kaze iastore umjesto ahci, neznam jer si prije instalacije windowsa ukljucio ahci u biosu ili nisi, uglavnom testiraj sa crystaldiskmark pa vidi jer se brzine slazu sa drugim ssd.  

 

 

The process known as Intel Matrix Storage Manager driver (version ia32, x64) or Intel AHCI Controller or Intel Application Accelerator driver belongs to software Intel Matrix Storage Manager driver

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Sad ste me malo zbunili s time iastore/ahci....
Sve stima ili? 1. Put sam instaliravao na ssd windowse, nisam znao da se nesto treba namjestit?!
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Sve stima, samo su nazivi drugaciji.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice