Par savjeta oko mrezne administracije

poruka: 12
|
čitano: 14.713
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Par savjeta oko mrezne administracije
Pozdrav!

Želio bih da krenem sa mrežnom administracijom, ali sam potpuni početnik pa vas molim da mi date neke savjete.
Zanima me kojim putem da krenem, imam mogućnosti da to malo vidim i u praksi, pa šta mi savjetujete?

Također me interesuje da li mi je bolje krenuti i sa sistemskom administracijom radi lakšeg pronalaska posla?

Unaprijed hvala!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Par savjeta oko mrezne administracije

Za mrežnu administraciju preporučam CCNA... osim što naučiš raditi sa Cisco uređajima dobiš odlična osnovna znanja o mrežama općenito.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Par savjeta oko mrezne administracije

Cisco svakako.

Možda i Microsoft Server Administrator edukacija (no ona ipak zahtjeva da već znaš neke mrežne osnove).

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Par savjeta oko mrezne administracije

Mala digresija: mrežna administracija nije nužno Cisco.

Na "tržištu" ima brdo ljudi s CCxx certifikatima, no u praksi jako mali broj njih stvarno zna o čemu priča. Ako volja postoji, može se ići i u tom smjeru, ali ako je moguće ispolagati certifikate drugih proizvođača (HP, Extreme, Juniper, itd.) čak bi se možda i lakše došlo do posla.

 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Par savjeta oko mrezne administracije

Ja bi rekao da je najbolji rookie cert za naučit compTIA Network+

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Par savjeta oko mrezne administracije
Suzomi kaže...
Pozdrav!

Želio bih da krenem sa mrežnom administracijom, ali sam potpuni početnik pa vas molim da mi date neke savjete.
Zanima me kojim putem da krenem, imam mogućnosti da to malo vidim i u praksi, pa šta mi savjetujete?

Također me interesuje da li mi je bolje krenuti i sa sistemskom administracijom radi lakšeg pronalaska posla?

Unaprijed hvala!

dobro došao među vukove samotnjake {#}

ako tražiš posao => java programer traže ih na kile

 

problem sa system admin profesijom je:

a) slabo se otvaraju radna mjesta

b) igrači koji zasjednu na mjesto admina, tu ostaju do penzije (spora rotacija)

c) win admina imaš ko pljeve

  • od susjedovog "genijalca" koji dumpa cijene
  • od "kvazi" student admina
  • do MS Cert - administratora

d) UX admini su pak druga sorta

  • rijetki kao i zlato u prirodi
  • umišljeni i teške osobe - (previše su genijalci)
  • UX - svijet je svemir za sebe

Generalno, teško da ćeš puno naučiti sam

  1. nemaš HW potreban za testiranje (virtulake pomažu, ali žičana veza i problemi na žici su drugi par rukava)
  2. ako kreneš u spec škole, pripremi gomilu love (cijelo školovanje za Sys Admina je cca 10K US$)
12 godina
offline
Re: Par savjeta oko mrezne administracije
Darky kaže...
Suzomi kaže...
Pozdrav!

Želio bih da krenem sa mrežnom administracijom, ali sam potpuni početnik pa vas molim da mi date neke savjete.
Zanima me kojim putem da krenem, imam mogućnosti da to malo vidim i u praksi, pa šta mi savjetujete?

Također me interesuje da li mi je bolje krenuti i sa sistemskom administracijom radi lakšeg pronalaska posla?

Unaprijed hvala!

dobro došao među vukove samotnjake {#}

ako tražiš posao => java programer traže ih na kile

 

problem sa system admin profesijom je:

a) slabo se otvaraju radna mjesta

b) igrači koji zasjednu na mjesto admina, tu ostaju do penzije (spora rotacija)

c) win admina imaš ko pljeve

  • od susjedovog "genijalca" koji dumpa cijene
  • od "kvazi" student admina
  • do MS Cert - administratora

d) UX admini su pak druga sorta

  • rijetki kao i zlato u prirodi
  • umišljeni i teške osobe - (previše su genijalci)
  • UX - svijet je svemir za sebe

Generalno, teško da ćeš puno naučiti sam

  1. nemaš HW potreban za testiranje (virtulake pomažu, ali žičana veza i problemi na žici su drugi par rukava)
  2. ako kreneš u spec škole, pripremi gomilu love (cijelo školovanje za Sys Admina je cca 10K US$)

 

To je ta retardirana logika hrvata; svi znaju sve o svemu a zapravo ništa o ničemu i bez imalo samokritičnosti javljaju se na sve moguće oglase, a kod poslodavaca se stvorila ta šugava slika da onaj koji radi na računalu zna apsolutno sve o svim računalima i zna raditi baš na svim aplikacijama ikad izmišljenim. Samim time, pošto svi znaju sve radit, vjerojatno bi mogli i za 2000kn-, ne? I to je to.

A ja se kao certificirani server admin koji razumije zašto nešto radi tako kako radi, mogu nasadit na topli k. Budimo realni, netko sa 4 razreda osnovne može isprogramirat router, prepisati stranicu koda s papira i uštekati to u mrežu, i raditi će. Ali nije to to.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.10.2013 11:15 (W1ck3d8u2z).
16 godina
offline
Par savjeta oko mrezne administracije

Susreo sam se sa puno ljudi sa certifikatima (ja imam 0 sertifikata) i u više navrata su me dobrano nasmijali svojim neiskustvom i neznanjem. Naravno, certifikat je na kraju nužan, ali prvo doma složi dvije tri kante stare, to je danas bar jeftino, igraj se i skuži kako složiti banalnu osnovnu mrežu, bridgaj, mijenjaj subnete, gatewaye, route, potrgaj kabel, iščupaj koju mrežnu, zapleši sa kabelima :P itd. Ima tako banalnih stvari koje ne naučiš na nikakvom ispitu.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Par savjeta oko mrezne administracije

Ja sam također totalni tudum u vezi IT administracije i servera, pa me zanima ima li tko kakav savjet, odakle početi, kakve su mi sve mogućnosti, itd.

Bilo kakav link je dobrodošao.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Par savjeta oko mrezne administracije

Nabavite CCNA training course - prođite to sve, cijelu praksu odradite u packet traceru
Nabavite MCSA trianing course - sve prođite, posebnu pažnu na vježbe obratite

 

Lokalno si dignitie virtulake i eksperimentirajte za win.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Par savjeta oko mrezne administracije
Darky kaže...
Generalno, teško da ćeš puno naučiti sam
  1. nemaš HW potreban za testiranje (virtulake pomažu, ali žičana veza i problemi na žici su drugi par rukava)
  2. ako kreneš u spec škole, pripremi gomilu love (cijelo školovanje za Sys Admina je cca 10K US$)

 

Danas se mogu nabaviti mini all-on-PCB ARM računala ($20-100) koja mogu jako dobro 'izsimulirati' prave mrežne uvjete. Ako baš naginješ u tom smjeru da želiš dobiti realni filing za osjećaj.

 

Tako da ni to više nije toliki problem. I ne postoje isprike. {#}

 

Iako su za start-start virtualke i više nego dovoljne (hej, pa danas se produkcija normalno vrti na njima, ne?).

 

Da se razumijemo: pravi posao se uči na pravoj opremi u realnim uvjetima. Ali treba krenuti od nečeg. Tako da kad zaribaš na pravom poslu (a hoćeš) barem znaš otprilike što bi moglo biti // pričam o prvom poslu; kasnije to dođe s iskustvom.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Par savjeta oko mrezne administracije

Moze neki link na pp.

unapred hvala

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice