Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

poruka: 23
|
čitano: 9.023
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat".
8 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Prvu klasifikaciju karaktera, koliko mi je poznato, je napravio Aristotelov učenik Teofrast. Ima ih 30. To su: ironičar (podrugljivac), laskavac, zanovjetalo, tupoglavac, neotesanac, hvalisavac itd. Mislim da bi se kombinacijom nekoliko tih karakterinih crta moglo mnogo reći o čovjeku. Uostalom, hvatski je jezik bogat i prebogat karaktrenim odrednicama. Uzmite samo koliko imamo riječi kojima se za nekoga može reći da je glup! 

 
8 0 hvala 3
16 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Imao sam i ja nekoć volje zezati se s Myer Briggsom i drugim testovima osobnosti. I što mi sad u životu znači što sam INTJ ili INTP? 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Savjesnost: 115.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2024 5:49 (Feudalac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Zasto pseudoznanost ne bi bila koristan alat? U ovom slucaju je korisna. Dok ne budemo mogli skenirati mozgove i iz toga dobiti nalaz jedina razlika izmedju znanosti i pseudoznanosti je sto je trenutno u trendu.

 
0 1 hvala 0
3 godine
online
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Kod mene je test doslovno 100% tocan "opis" mene(zapovjednik/arhitekt se konstantno izmjenjuju kad radim test), a i kod par prijatelja kojima sam to jos davno poslao!

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 23:48 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

INTP-T logičar..hm....

 

https://www.16personalities.com/intp-personality

 

Taj tip osobnosti je vjerojatno uvjetovan i godinama života, iskustvom, tako da, ne znam što bih bolje rekao. 

合氣道
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Rezultati svih tih testova, uključujući i FFM, direktno ovise o trenutnom psihičkom i zdravstvenom stanju osobe koja taj test rješava. Rješavaj test depresivan, umoran ili bolestan i dobit ćeš potpuno različite rezultate od rezultata pet dana kasnije kad si dobre volje i zdrav. Kad te netko raspyzdi na poslu ili doma opet ćeš dobiti druge rezultate u odnosu na one koje bi dobio nakon opuštenog dana. Čim su pitanja koja zahtjevaju procjenu dal' je nešto djelomično točno, potpuno točno ili potpuno pogrešno sve je podložno dnevnim promjenama. A da ne pričamo o tome da kad se koristi u svrhu dobivanja posla ili potrebe za određenom profilom osobnosti tim testovima je izuzetno lako manipulirati. Ako je za posao je bitno da si timski radnik može se odgovarati kako voliš raditi u društvu, da se lako prilagođavaš okolini, kako sve svoje zadatke izvršavaš s lakoćom i odgovorno do kraja i bit ćeš točno tip osobe koji je idealan. Uglavnom iz svih tih testova zapravo ne saznaš ništa osim eventualno trenutnog stanja osobe koja ga rješava. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 6:47 (ddarknessfairyy).
 
13 1 hvala 4
15 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

testovi profiliranja osobnosti su sviranje q. dolje ispitivanja! smrt fašizmu, sloboda narodu (obratno, kad ustanem na lijevu nogu): 

 

1 slažem se i preslagujem
0 djelomice sam suglasan
4 ni vrit ni mimo
0 a kaj ja znam, ponekad
0 ni u crnom ludilu
0 samo vikendom
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Kakva glupost... naravno da su testovi osobnosti korisna stvar. Da ih nema na što bi HR pisao utrošak sati da ih nema 😱😱

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

On je miran, bistrog uma

Balansiran ko nova guma

(Hladno pivo, Pravo ja)

 

Mi smo se na poslu igrali sa Gallupovim CliftonStrengths, tamo te se kategorizira u jedan drugi model (Relationship Building, Strategic Thinking...). S jedne strane fascinantno je kako su s time izgradili poslovni model i vrte velike pare. Rezultati su svakako interesatni, ali ponajviše kada ih mi u timu stavimo jedni drugima na uvid pa pričamo o tim nevidljivim karakteristikama.

 

Kao roditelj pitam se, jesu li takvi testovi prmjenjivi na djecu? Mogu li svoje djete "mjeriti" i svoj odgoj usmjeravati u nekom smjeru. Ili se tu radi o urođenoim karakteristikama?

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 9:40 (Ovo je kraj).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

općenito, ne volim ljude stavljati u ladice....

 

kao što hrpu mana može jedna vrlina debelo nadmašiti (i obratno), svesti nekoga na 4-5 slovčanu oznaku (ja sam ENTJ-A od 16 osobnosti - rezultat im je zaquratz, slobodno velim, jer ja nisam zapovjednik - nedostaje mi uvjerenje da me svi zbog "čvaraka" trebaju slušati, jesam na upravljačkoj poziciji, ali ako čovjek sam ne želi/ne vjeruje u ono što radi, tko sam ja da mu to "utočim" zapovijedima ?!?!) je pojednostavljivanje tj. simplifikacija, a kako znamo - simpleton je u engleskom - glupan...

 

tako da, ne hvala....

 

inače ne znam za vas, ali velika većina HR-ovki koje su me ispitivale za poslove (ovo mi je 9. pozicija u 27 g. radnog staža) su plavušice i to često sitnije građe ?!?!

 

Što bi se iz toga dalo zaključiti ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna
Stric_Jura kaže...

općenito, ne volim ljude stavljati u ladice....

 

 

inače ne znam za vas, ali velika većina HR-ovki koje su me ispitivale za poslove (ovo mi je 9. pozicija u 27 g. radnog staža) su plavušice i to često sitnije građe ?!?!

 

Što bi se iz toga dalo zaključiti ?

to su drugarice

iz sitnoplave ladice

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Kako ide onaj napis u novinama:

 

'bio je miran i dobar susjed/suradnik/muž/dijete ...'

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

reče jedan mudri na HR testu: jel me vi hoćete oženit da me isputujete ovakve pizdarije il vam trebam da obavim posao za koji sam stručan?

 

Tvrdim da uvođenje HR pozicije guši tvrtkim potencijal za rastom kroz ne-zapošljavanje kvalitetnih pojedinaca koji lako mogu ne proći na tim HR testiranjima, pogotovo jer u HR-u rade redovito sociolozi koji se ne razumiju u tehnologiju tvrtke pa se najčešće dešava da zapošljavaju po osobnosti kandidata a ne po stručnosti

 

Također, opće je poznato da tvrtka koja ima posla se ne bavi svojim zaposlenicima da ih proučava ko pura drek već upravo poslom koji sam iskristalizira tko vrijedi a tko ne, odnosno da tvrtke koje se bave tavkim pizdarijama poput HR filozofije su redovtio tvrtke u kojima postoji puno praznog hoda pa em se ima vremena baviti tim pizdarijama, em imaju HR koji je pun takvih besposličara koji si traže svrhu za svoju diplomu iz sociologije

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 10:36 (Ges).
 
4 0 hvala 2
2 godine
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Ovaj test u suštini govori kavi bi vi po odgovorima mogli biti, a ne kakvi jeste.

Imate mogućnost i odabira Pro verzije , za 29€, gdje vam još podrobnije opisuju tko ste, što ste..

 

Znanstveno, kao natalna karta u horoskopu.

合氣道
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Ovaj 16 personality je takav šrot da ne znam odgovoriti na 99% pitanja 

Doslovno puca na astrološke fore, kao što je kolega i rekao.

FFM je pak odličan, pitanja su smislena i lako odgovorljiva, i svaki put bi isto odgovorio (osim jednoga, koje sam 50/50).

 

65e5948eb69fb6000884bf25

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
offline
Re: Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna
fer-de-lance kaže...

Ovaj 16 personality je takav šrot da ne znam odgovoriti na 99% pitanja 

Doslovno puca na astrološke fore, kao što je kolega i rekao.

FFM je pak odličan, pitanja su smislena i lako odgovorljiva, i svaki put bi isto odgovorio (osim jednoga, koje sam 50/50).

 

65e5948eb69fb6000884bf25

 

 Nije ti se svidio rezultat 

14 godina
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Ma kaki šešnejst, za mene postoje samo dve vrste, jedni vjeruju u testove osobnosti, drugi ne.

 

Da daaaa Da daaaa
Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Big5 je totalni BS.  Riješio test 2x ,  Extraversion 86 posto,  a ja totalni introvert  

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 17:54 (Svakakav).
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna
Svakakav kaže...

Big5 je totalni BS.  Riješio test 2x ,  Extraversion 86 posto,  a ja totalni introvert  

 

 

Rješavala ti je podsvijest test, a ne svijest.

Tvoj rezultat je onaj kakav bi ti želio biti, a ne kakav jesi. 

合氣道
15 godina
offline
Re: Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna
There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who dont.
morrisoN
 
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna
Zaporožac kaže...
Svakakav kaže...

Big5 je totalni BS.  Riješio test 2x ,  Extraversion 86 posto,  a ja totalni introvert  

 

 

Rješavala ti je podsvijest test, a ne svijest.

Tvoj rezultat je onaj kakav bi ti želio biti, a ne kakav jesi. 

Opet ja kasno stižem na zabavu ...

 

Mislim da je probelm u samom testu. 

Ljudi me redovno zamjenjuju za ekstroverta, samo bi test trebao reći kakva sam osoba, a ne kakvim se doimam. 

Bez uvrede extrovertima, ali kao introverta da imam želju za dugačijom osobnošču? Nema šanse.

 

Evo primjer, pitanje je "make friends easily?"  Znači ako si introverta, koji uvijek prvobitno inicira razgovor i zna razgovarat sa ljudima,  jasno je da pitanje nemože bit bedastije. 

Npr Markiplier, 30+ M pretplatnika, imao turneju po Americi, snima vlastiti film... a tip totalni introverta (sam je za sebe reako da je "shut-in") 

 

Mislim da cijela ta Big 5 "znastvena"  shema uopće nema uporišta, totalni BS

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2024 1:40 (Svakakav).
2 godine
offline
Testovi osobnosti - pseudoznanost ili korisna alat

Ni jedan test osobnosti ne može dokučiti "one nijanse sive".

Pravilan test bi mogao biti točan kada bi svi ljudi bili identični, a znamo da nisu.

 

Grupirati ljude u nekih 10-12 kategorija je jedna od većih budalaština, kao što je budalaština i horoskop.

 

 

Psihologija kao znanost se je komercijalizirala, kao i jako puno drugih znanstvenih disciplina. Znanstvenici kao i tzv. nezavisni novinari često rade plaćena istraživanja.

 

Vidiš na kraju testa da ima i "Pro" verzija.  (za keš, naravno)

Ostavio sam im mail i sada me samo spamaju njihovim ponudama.

合氣道
 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice