Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan

poruka: 89
|
čitano: 16.886
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan".
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
ATJLučko kaže...

U mojem kraju vrijedi ona; "Čega nije bilo na piru, nebude ga niti po piru"! 

 

U samom početku, usrali su motku sa Symbian OS-om kada nisu povjerovali u nešto novo po dolasku, iOS i slično takvog nešto, a ujebali su posao do kraja sa rasprodajom obiteljskog srebra! 

Predmnjevam da neće ALI NIKAKO uspjeti, za lowbudget gadget su generalno preskupi kao primarno, a za nešto ekskluzivnije su preslabi sa cjelinom kako HW-a a tu negdje i sa SW-om. 

 

Utvaram si da će "ta priča" proći kao "just one year standing story/show"!!!!! 

 Nesto slicno? Kao na primjer onaj bezvezni os koji drzi koliko ono? 85+ trzista??? Trebali su uzeti ios pa da ima apple diktira sta smiju a sta ne....

6 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Tržište se neprestano preslaguje. Mi koji smo sitne ribe možemo samo teoretizirati o tome što će biti. Isplati se jedino uživati u trenutku i promatrati razvoj događaja.

P. S. Meni je također žao stare Nokie i starog Sony-Ericssona. To su bili super kvalitetni mobiteli. Ovi danas su potrošna roba kratkog vijeka što zbog krhkosti što zbog drilla da se non stop mora imati novo.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij

Ko te drila????????????? Nikad nije bila manja potreba da se ima najnovije i najbolje... Sad i midrange telefoni mogu sluzizi vise godina jer su dovoljno brzi.... Prije par godina ako si htio upotrebljiv mob morao si iskesirati puno para a sada bas i ne......

16 godina
moderator
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Zechina kaže...
Već danas se primjer uništavanja Nokije uči na ekonomskim fakultetima širom svijeta - vidi pod "Elop Effect" na gornjem linku (Burning Platform memo). Ovo danas su ostaci nečega izuzetno moćnog - Nokia je bila ono što je Apple danas - diktirala je trendove globalno.

Uostalom, detaljan prikaz sa zanimljivim grafikama je ovdje.

Glavni problem te analize je što problemu pristupa praktički samo s ekonomskog aspekta, kao da se radi o firmi koja peče kruh, a u osnovi ignorira tehnološki aspekt, želje i potrebe kupaca.

 

Koliko sam shvatio (nisam iscrpno proučavao - predugačko, dosadno, previše okolišanja), lik cijelu svoju analizu temelji na pretpostavci da bi Nokia i dalje nastavila biti jednako uspješna da nije Elop došao na direktorsko mjesto, odnosno da nisu ništa previše mijenjali, nego da su samo nastavili onako kako su krenuli. Tu pretpostavku nije dokazao. To je ujedno brutalno pogrešna (da ne kažem primitivna) pretpostavka. Nokia je stradala zato jer se predugo zadržala na Symbianu, koji nije bio odveć dobar OS za korisnike, ali ono bitnije - bio je izrazito loš OS za developere (užasan SDK). To je nešto o čemu gospon ekonomist nema pojma niti može shvatiti. To, u kombinaciji sa zakašnjelim i kilavim storeom, je pokopalo Nokiju.

 

Elopa se možda može kriviti zbog toga što je odabrao Windows a ne Android, ali to je trebalo odobriti čelništvo tvrtke, ne? Ujedno, kad je došlo do toga ići na Android ili Windows, već je stvari bila gotova - ili će Nokia biti okosnica Windowse platforme ili će se utopiti među bezbrojnim proizvođačima smartfona s Androidom (je li si to tada Nokia mogla dozvoliti?). Tako da nije ništa čudno što su odabrali Windows, gdje su mogli biti veliki igrač.

 

 

Drugim riječima, Nokia je stradala puno prije nego li se to počelo vidjeti u njezinim ekonomskim rezultatima (zašto su uopće mijenjali direktora ako im je tako dobro išlo!? zar to nije apsurd ako su očekivali da će firma i dalje prosperirati?). Nokia je stradala jer je živjela na staroj slavi, jer su mislili da su ljudima dovoljni dumbphoneovi, jer su mislili da su preveliki da padnu, pa su živjeli na lovorikama umjesto da su s pojavom iOS-a sve snage uprli prema razvoju novog OS-a kojem će glavna karakteristika biti lagan, brz i jeftin razvoj aplikacija, te koji će imati trgovinu aplikacijama putem koje će se developeri moći naplatiti.

 

Loš SDK znači malo developera koji su voljni raditi aplikacije za platformu (skup i kompliciran razvoj i održavanje aplikacija). Loš store znači malo developera koji su voljni raditi aplikacije za platformu. Sve to dovodi do malog broja aplikacija općenito, a još i manje interesantnih aplikacija. A mali broj aplikacija znači neprivlačnu platformu za kupce/potrošače. Pa se kupac (posve opravdano i očekivano - nešto što naš ekonomist-analitičar uopće nije shvatio) okreće alternativi - platformama s daleko većim brojem aplikacija. A kad ti kasniš par godina za konkurencijom na polju koje doživljava strelovit tehnološki uzlet, kao što je bio slučaj sa smartfonima, onda si gotov.

12 godina
offline
Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan

Mogu se ponovo proširiti samo nižom cijenom od konkurencije, a onda će se vidjeti kako su prihvaćeni od strane kupaca što se tiče SW-a i HW-a. Ako su se toliki Kinezi uzdigli od nule do velikog imena za par godina, može i Nokia za koju svi znaju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Žao mi je zbog tvog reumatoznog artritisa zbog kojeg ti prst ostaje ukočen na odteđenoj tipki..

Drilla te se reklamama 0-24h, pisanjem poruka po forumima ksko je f 2.0 jadno, dodjelom nagrada mobitelima, titulama flagship killer i sl.

Mobiteli ne traju dugo zbog bloatwarea i "novacijama" u konstrukciji zbog kojih ih vlasnici prodaju po oglasima sa napuklim ekranima i za dijelove.
6 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Kao što vidiš, cijene idu gore, a ne dolje nako se prognoziralo, pa best buy košta 3200 kuna. Ako to nije drill...
13 godina
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Torent kaže...
ATJLučko kaže...

U mojem kraju vrijedi ona; "Čega nije bilo na piru, nebude ga niti po piru"! 

 

U samom početku, usrali su motku sa Symbian OS-om kada nisu povjerovali u nešto novo po dolasku, iOS i slično takvog nešto, a ujebali su posao do kraja sa rasprodajom obiteljskog srebra! 

Predmnjevam da neće ALI NIKAKO uspjeti, za lowbudget gadget su generalno preskupi kao primarno, a za nešto ekskluzivnije su preslabi sa cjelinom kako HW-a a tu negdje i sa SW-om. 

 

Utvaram si da će "ta priča" proći kao "just one year standing story/show"!!!!! 

 Nesto slicno? Kao na primjer onaj bezvezni os koji drzi koliko ono? 85+ trzista??? Trebali su uzeti ios pa da ima apple diktira sta smiju a sta ne....

Uvijek treba prvo stati na loptu i pogledati gdje "se nalaziš" na terenu, ma koje on vrste bio.

U slučaju NJOKE, oni su moguće išli po onoj; "bolje prvi u selu, nego pedeset i neki u gradu" karikiram, ali im se je uz debelo kašnjenje i katastrofalnu politiku, sve obilo u glavu, i propali su kao "Grčka"!  

Možda da su krenuli "na vrijeme" prije svega sa SVOJIM OS-om kako, onda bi možda moguće bilo jednom nešto od njih, sada ovako, nešto niti vrit niti mimo, ne vidim za njih nikakvog svjetla na kraju tunela! 

ATJ Lučko
7 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij

Jedan od vecih ulagaca u HMD je bas Stevica eFlop, tako da mi to zaista nije drago - tip je trojanski konj, ali zna kako svoj posao najbolje obaviti,

dokazao je to kad je Office sa One-Time-Pay prebacio na Cloud-Based-Rental-Pay - te podigao zaradu MS Office alata visestruko.

 

Osobno mi je drago vidjeti Nokiu koja izlazi iz HonHai tvornice, iz iste koje izlazi i Apple, takoda tu nema straha da moze bit lose,

no stvar je samo ta da im mobiteli tako sporo dolaze - od predstavljanja do prodaje prodje 8 mjeseci, sto je previse.

 

Kad su predstavljali Lumije, u roku 45 dana su bile svuda dostupne - Lumia 1020 je bila dostupna 5 dana nakon predstavljanja,

i tako se posao mogao raditi uspjesno - Windows platforma je rasla u to doba.

 

Windows Phone 8.0 je bila savrsena. Steta sto su zbog desktopa prebrzo presli na Windows 10.

16 godina
moderator
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Čitatelj kaže...

Windows Phone 8.0 je bila savrsena. Steta sto su zbog desktopa prebrzo presli na Windows 10.

Nekima je i Symbian bio savršen. Ali takvih nekih nije bilo dovoljno, pogotovo kad je većina vidjela da konkurencija nudi više/bolje.

 

Shvaćam potrebu za romantiziranjem starih OS-ova, no kod smartfona sam OS, čak kad bi i većini ljudi odgovarao (a baš na Windows Phone se hrpa ljudi žalila da im je loš i neintuitivan), ne može se izuzeti od platforme.

 

 

Sad je HDM global na dobroj platformi, samo što oni nemaju kontrolu nad njom i samo su jedan od bezbrojnih proizvođača. Iskreno, ne vjerujem da će biti odveć uspješni - mlađe generacije ni ne znaju što je Nokia, starije generacije su se već imale priliku oprostiti od te marke i odabrati novu. Je li ostalo dovoljno ekipe iz starijih generacija koje će radi imena kupovati HMD-ove mobitele između hrpe drugih marki?

7 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij

I meni je Symbian savrsen - na N808 imam zadnji Custom ROM sa Symbian Bele - Delight 1.5 Xmas Edition:
http://www.allaboutsymbian.com/news/item/20355_Delight_15_Custom_Firmware_hit.php

http://n8delight.blogspot.co.at/2014/12/808-delight-v15-merry-christmas.html

 

Za fotkanje, telefoniranje, SMS, WhatsApp, Facebook sasvim dovoljno. Do kad ce jos WhatsApp raditi - ne znam, ali jos radi.

 

Steta sto MeeGo nije dobio prostora, izgurao ga je Stevica eFlop sa Windows Phone 7 OS-om.

 

Nostalgija ili ne - Symbian radi bez greske, bez rusenja, bez trzanja, za razliku od mnogo drugih uredjaje iste klase u to doba na Androidu.

 

Jedini Android koji me je zadovoljio je bio 2.3.7, savrseno fluidan i funkcionalan, bez rusenja. Nakon toga mi se vise nije svidjelo.

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
ridealong kaže...
Žao mi je zbog tvog reumatoznog artritisa zbog kojeg ti prst ostaje ukočen na odteđenoj tipki..

Drilla te se reklamama 0-24h, pisanjem poruka po forumima ksko je f 2.0 jadno, dodjelom nagrada mobitelima, titulama flagship killer i sl.

Mobiteli ne traju dugo zbog bloatwarea i "novacijama" u konstrukciji zbog kojih ih vlasnici prodaju po oglasima sa napuklim ekranima i za dijelove.

 Ako si slab sa znanjem i karakterom onda si u pravu. Pod teskim si drilom....Al to je tvoj problem.... "drila" se i za sve drugo pa ne kupujes svake godine tv i auto zar ne? 

6 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Kad ne znaš što bi, vrijeđaj.

Da, ima ljudi koji mijenjaju tv i auto svake godine, a mobitel još i češće jer žele imati najnoviji model pod obavezno. Oni su kategorija za sebe.

Za sve ostale, tu su svakodnevne reklame u svim medijima. Kada reklame ne bi imale učinka, ne bih ni bilo.

Imam još uvijek svoj prvi android star 6 godina. Više nije za ništa osim za telefoniranje. Zašto? Bloatware. Aplikacije su prevelike i traže previše memorije i cpu-a, pa je mobitel nepotrebljiv. Imam još jednog mid rangera starog 4 godine. Ako nešto fotkam i želim to poslati na FB, mogu otići na ručak dok mobitel dovrši posao.

I zato nemoj vrijeđati, jer je sve jasno.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Što je danas mobilni telefon? Ništa posebno nesto poput olovke koja nam je potrebna za svakodnevne obveze. Vise nitko ne obarača pažnju kakav je telefon kod drugih, iPhone, Pixel ili neki "kinez" u biti svi oni rade ono sto nam je potrebno. Npr moja supruga je konačno upokojila Lumia 950. Nešto je uspjela pokvariti jack za napajanje i kupila je telefon za nekih 150 EUR. Za tu cifru dobila je 3Gb RAM, 32 Gb, FHD 5,5" zaslon s android 6.0 OS upakiran u neko dosta bezlično kućište sa nevjerojatnih 4000 mAh baterijom koja joj traje više od 48 sati. Telefon radi fantasticno i još je proizvođač poznat, možda vise kao proizvođač laptopa. E sad mi netko želi reci da treba dati 600 EUR ili vise za nesto sto je vise manje isto. Možda Nokia 8 ima brzi procesor, a da li je to kome bitno i zašto?
Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
ned kaže...
 da treba

Ne treba. Ali to ne znači da nekome nema smisla.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2017 21:52 (lovacmaki).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
ridealong kaže...
Kad ne znaš što bi, vrijeđaj.

Da, ima ljudi koji mijenjaju tv i auto svake godine, a mobitel još i češće jer žele imati najnoviji model pod obavezno. Oni su kategorija za sebe.

Za sve ostale, tu su svakodnevne reklame u svim medijima. Kada reklame ne bi imale učinka, ne bih ni bilo.

Imam još uvijek svoj prvi android star 6 godina. Više nije za ništa osim za telefoniranje. Zašto? Bloatware. Aplikacije su prevelike i traže previše memorije i cpu-a, pa je mobitel nepotrebljiv. Imam još jednog mid rangera starog 4 godine. Ako nešto fotkam i želim to poslati na FB, mogu otići na ručak dok mobitel dovrši posao.

I zato nemoj vrijeđati, jer je sve jasno.

 Cime sam ja to tebe uvrijedio. Ti pricas o drilu reklama. Ako ne pusis reklame onda nema drila....Ako pusis to je tvoj problem Sta je tu uvredljivo? 

Sta bi ti htio. Da kad ti kupis nesto to se vise ne proizvodi da ti ne bi trpio dril? 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Bolje im je da su ostali na Win OS,bar bi imali nesto drugacije od konkurencije.Meni su lumie sasvim solidni mob.,mozda jer ne koristim tonu nepotrebnih aplikacija pa mi ne smeta sto ih nema na Win Store.Dobar hardware,stabilan i brz OS,jeste malo vise orjentiran na poslovne korisnike,cak mi je u sucelje estetski bolje od Andorid i IOS mob.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Wolfsbrother kaže...
Bolje im je da su ostali na Win OS,bar bi imali nesto drugacije od konkurencije.Meni su lumie sasvim solidni mob.,mozda jer ne koristim tonu nepotrebnih aplikacija pa mi ne smeta sto ih nema na Win Store.Dobar hardware,stabilan i brz OS,jeste malo vise orjentiran na poslovne korisnike,cak mi je u sucelje estetski bolje od Andorid i IOS mob.

 Tebi i još desetorici. Isto kao BB10. Jbg, ne može se od toga živjeti. Ja bih isto volio da ima više OS-ova, ali šta ćeš. 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Wolfsbrother kaže...
Bolje im je da su ostali na Win OS,bar bi imali nesto drugacije od konkurencije.Meni su lumie sasvim solidni mob.,mozda jer ne koristim tonu nepotrebnih aplikacija pa mi ne smeta sto ih nema na Win Store.Dobar hardware,stabilan i brz OS,jeste malo vise orjentiran na poslovne korisnike,cak mi je u sucelje estetski bolje od Andorid i IOS mob.

 Joj opet ta mantra o poslovnim korisnicima....

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
mbaksa kaže...
Čitatelj kaže...

Windows Phone 8.0 je bila savrsena. Steta sto su zbog desktopa prebrzo presli na Windows 10.

Nekima je i Symbian bio savršen. Ali takvih nekih nije bilo dovoljno, pogotovo kad je većina vidjela da konkurencija nudi više/bolje.

 

Shvaćam potrebu za romantiziranjem starih OS-ova, no kod smartfona sam OS, čak kad bi i većini ljudi odgovarao (a baš na Windows Phone se hrpa ljudi žalila da im je loš i neintuitivan), ne može se izuzeti od platforme.

 

 

Sad je HDM global na dobroj platformi, samo što oni nemaju kontrolu nad njom i samo su jedan od bezbrojnih proizvođača. Iskreno, ne vjerujem da će biti odveć uspješni - mlađe generacije ni ne znaju što je Nokia, starije generacije su se već imale priliku oprostiti od te marke i odabrati novu. Je li ostalo dovoljno ekipe iz starijih generacija koje će radi imena kupovati HMD-ove mobitele između hrpe drugih marki?

 Još imam nokiu sa WP 8.0, i ne vidim što nedostaje tom OS-u, daleko mi više pašu njegovi tilesi od androidovih ikonica. U stvari, android me pomalo živcira sa svojim po meni zastarjelim sistemom ikona.

Ali, kao što kažeš, nema nas dovoljno, pa tako ne mogu sa svojom nokiom upravljati android tv-om, službenica u banci me blijedo gledala kad sam joj rekao da mi ne šalje link za online bankarsku aplikaciju, ona valjda misli da je tu aplikaciju ne bi našao na windows storeu i bez nje. I tako došlo vrijeme za tranziciju, ne svojom krivnjom a bome ni voljom.

15 godina
neaktivan
offline
Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan

Da sjetim se Nokie u doba nepametnih mobitela ... tada su meli pod i često su govorili se pusti hvalospjevi o tom brendu ... međutim prošlo je vrijeme romantizma ... podjelile su se nove karte, danas sve vrišti od toga koliki je velik ekran koliko je brz procesor i koliko brzo se može spojit na 4G mrežu ... u preslagivanju karata Nokija nije dobro birala karte (nije to činila na vrijeme) što se često dešava s velikima jer su 'neprilagođeni'. Nokija bi možda presložila karte u slučaju da uzme nešto i ekipe koja piše za android OS ta na taj način pokuša pogurat nešto što bi dugornočno otvorilo nekakva vrata u boljitak brenda (recimo da se zauznu da recimo njihovi uređaji dobivaju među prvima nadogradnje i da te nadogradnje traju više od 2 godine) ... znam da će te sad osut drvljem i kamenjem ... mada Nokija mora igrat neku novu igru i tražit svoje mjesto pod suncem.

Ovako su običan brend koji neće bit primjećen. Bojim se da nikakav carl zeiss i ine novotarije tu neće donit prevagu jer su premale razlike bez da bi se neko danas mogao upecat na to (govorim sad tu na ljude koji gledaju na ono što zovemo uloženo dobiveno). Nekima će bit drago što su i oni uplovili u android ... no sad me zanima obzirom da Nokija ima previše patenata dali će to možda značit da će nešto od tog porfenja uplovit u android ... znam da su bili zbog toga jako interesantni M$.

Zanima me sa kako će Nokia krenut i dali će se pozicionirat u android svijetu ... bez obzira na sve Nokia kao brend ima svoju težinu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Meni se nekako čini da je ime Nokia danas više sinonim za propast nego poželjna marka. Sam sam imao 3 modela sa simbianom i ne znam koliko dummy telefona sa logom Nokie. Danas ga ne bih uzimao jer je u meni prisutno duboko razočaranje. Ti telefoni redom su završili u smeću ili kao igračke maloj djeci. Želim telefon kompanije koja ima pozitivnu poslovnu karmu. Nokia danas ne kreće sa dna nego sa pozicije -1.8m.
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan

tu je u pitanju opcija C: igranje na kartu imena Nokia gdje će hardkor fanovi bacat novce na HMD za sub-par telefon.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
mbaksa kaže...
Zechina kaže...
Već danas se primjer uništavanja Nokije uči na ekonomskim fakultetima širom svijeta - vidi pod "Elop Effect" na gornjem linku (Burning Platform memo). Ovo danas su ostaci nečega izuzetno moćnog - Nokia je bila ono što je Apple danas - diktirala je trendove globalno.

Uostalom, detaljan prikaz sa zanimljivim grafikama je ovdje.

Glavni problem te analize je što problemu pristupa praktički samo s ekonomskog aspekta, kao da se radi o firmi koja peče kruh, a u osnovi ignorira tehnološki aspekt, želje i potrebe kupaca.

 

Koliko sam shvatio (nisam iscrpno proučavao - predugačko, dosadno, previše okolišanja), lik cijelu svoju analizu temelji na pretpostavci da bi Nokia i dalje nastavila biti jednako uspješna da nije Elop došao na direktorsko mjesto, odnosno da nisu ništa previše mijenjali, nego da su samo nastavili onako kako su krenuli. Tu pretpostavku nije dokazao. To je ujedno brutalno pogrešna (da ne kažem primitivna) pretpostavka. Nokia je stradala zato jer se predugo zadržala na Symbianu, koji nije bio odveć dobar OS za korisnike, ali ono bitnije - bio je izrazito loš OS za developere (užasan SDK). To je nešto o čemu gospon ekonomist nema pojma niti može shvatiti. To, u kombinaciji sa zakašnjelim i kilavim storeom, je pokopalo Nokiju.

 

Elopa se možda može kriviti zbog toga što je odabrao Windows a ne Android, ali to je trebalo odobriti čelništvo tvrtke, ne? Ujedno, kad je došlo do toga ići na Android ili Windows, već je stvari bila gotova - ili će Nokia biti okosnica Windowse platforme ili će se utopiti među bezbrojnim proizvođačima smartfona s Androidom (je li si to tada Nokia mogla dozvoliti?). Tako da nije ništa čudno što su odabrali Windows, gdje su mogli biti veliki igrač.

 

 

Drugim riječima, Nokia je stradala puno prije nego li se to počelo vidjeti u njezinim ekonomskim rezultatima (zašto su uopće mijenjali direktora ako im je tako dobro išlo!? zar to nije apsurd ako su očekivali da će firma i dalje prosperirati?). Nokia je stradala jer je živjela na staroj slavi, jer su mislili da su ljudima dovoljni dumbphoneovi, jer su mislili da su preveliki da padnu, pa su živjeli na lovorikama umjesto da su s pojavom iOS-a sve snage uprli prema razvoju novog OS-a kojem će glavna karakteristika biti lagan, brz i jeftin razvoj aplikacija, te koji će imati trgovinu aplikacijama putem koje će se developeri moći naplatiti.

 

Loš SDK znači malo developera koji su voljni raditi aplikacije za platformu (skup i kompliciran razvoj i održavanje aplikacija). Loš store znači malo developera koji su voljni raditi aplikacije za platformu. Sve to dovodi do malog broja aplikacija općenito, a još i manje interesantnih aplikacija. A mali broj aplikacija znači neprivlačnu platformu za kupce/potrošače. Pa se kupac (posve opravdano i očekivano - nešto što naš ekonomist-analitičar uopće nije shvatio) okreće alternativi - platformama s daleko većim brojem aplikacija. A kad ti kasniš par godina za konkurencijom na polju koje doživljava strelovit tehnološki uzlet, kao što je bio slučaj sa smartfonima, onda si gotov.

 Slazem se sa ostatkom, ali ovaj dio nije tocan. Nokia je vec imala prije Applea linux komunikator (koji nije imao telefon iz nekog razloga). Izdali su Nokia N9 u lipnju 2011, telefon i OS (MeeGo Linux) su bili solidni i da su svim snagama gurali i razvijali danas bi bilo nesto od Nokije. Medjutim 4 mjeseca prije su potpisali su suradnju sa Microsoftom, i Elop je pokopao telefon prije nego je izasao. Nije bio masovno dostupan na glavnim trzistima i Elop je zaustavio daljni razvoj.

Microsoft je iznutra unistio Nokiu, jeftino je kupio, pokupio patente, otpustio ljude i ugasio mobilnu diviziju.

13 godina
neaktivan
offline
Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan

Imao sam N900 Maemo, prethodnik Meego-a. 

Definitivno najbolji OS ikad. Iako je imao skromnu podršku bio sam super zadovoljan. 

E sad, pitanje je koliko bi to mogli marketinški izgurati pored Applea u naletu i Googlea, ali da se taj OS razvijao, sigurno bi jeo ostale za doručak.

 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
rmiculini kaže...
Meni se nekako čini da je ime Nokia danas više sinonim za propast nego poželjna marka. Sam sam imao 3 modela sa simbianom i ne znam koliko dummy telefona sa logom Nokie. Danas ga ne bih uzimao jer je u meni prisutno duboko razočaranje. Ti telefoni redom su završili u smeću ili kao igračke maloj djeci. Želim telefon kompanije koja ima pozitivnu poslovnu karmu. Nokia danas ne kreće sa dna nego sa pozicije -1.8m.

O Symbianu možeš reći bilo što, ali da je mobitel za smeće je zadnja stvar koju možeš reći. Kad bi današnji mobiteli (i Android i iOS) nakon dvije godine korištenja i hard reseta radili jednako dobro (u odnosu na početnu fluidnost) kao Symbian bez hard reseta, mogli bi se tući nogom u guzicu.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
moderator
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
Magnolia_fan kaže...
mbaksa kaže...
Nokia je stradala jer je živjela na staroj slavi, jer su mislili da su ljudima dovoljni dumbphoneovi, jer su mislili da su preveliki da padnu, pa su živjeli na lovorikama umjesto da su s pojavom iOS-a sve snage uprli prema razvoju novog OS-a kojem će glavna karakteristika biti lagan, brz i jeftin razvoj aplikacija, te koji će imati trgovinu aplikacijama putem koje će se developeri moći naplatiti.

Slazem se sa ostatkom, ali ovaj dio nije tocan. Nokia je vec imala prije Applea linux komunikator (koji nije imao telefon iz nekog razloga).

Znači, neki propali eksperiment koji uopće nije ni bio telefon. Kako se to kosi s ovim što sam napisao?

 

Magnolia_fan kaže...
Izdali su Nokia N9 u lipnju 2011, telefon i OS (MeeGo Linux) su bili solidni i da su svim snagama gurali i razvijali danas bi bilo nesto od Nokije. Medjutim 4 mjeseca prije su potpisali su suradnju sa Microsoftom, i Elop je pokopao telefon prije nego je izasao. Nije bio masovno dostupan na glavnim trzistima i Elop je zaustavio daljni razvoj.

Kasnili su par godina za konkurencijom, izdali 1 (slovima: jedan) telefon s novim OS-om (kakav je bio store za taj telefon? kakav SDK?) i to mjesecima nakon što su već potpisali ugovor s Microsoftom. Tad je već sve bilo gotovo! Pa ne vidim kako se i ta tvoja tvrdnja kosi s onim što sam napisao.

 

A to da bi danas bilo nešto od Nokije na račun MeeGo-a - to nisi argumentirao, to nisi ničim potkrijepio.

 

Magnolia_fan kaže...
Microsoft je iznutra unistio Nokiu, jeftino je kupio, pokupio patente, otpustio ljude i ugasio mobilnu diviziju.

Nokia se sama uništila prije nego li je došla pod ikakav utjecaj ljudi iz Microsofta. Išli su se zafrkavat s Elopom i Microsoftom upravo zbog toga jer su bili svjesni da im prijeti crna budućnost. Elop i Microsoft nisu uzrok Nokijina pada, nego posljedica.

 

MrBlc kaže...
O Symbianu možeš reći bilo što, ali da je mobitel za smeće je zadnja stvar koju možeš reći. Kad bi današnji mobiteli (i Android i iOS) nakon dvije godine korištenja i hard reseta radili jednako dobro (u odnosu na početnu fluidnost) kao Symbian bez hard reseta, mogli bi se tući nogom u guzicu.

Frendici sam dao svoju Nokiju 5800 XM pred nekih 5-6 godina kad sam ja prešao na neki smećarski Samsungov Android kupljen za 100 kuna uz produžetak ADSL-a. Imao je puno lošiji ekran (jedino što je bio kapacitivni touch - to je bilo puno bolje), što me jako živciralo, ali više me žifcirala sporost te Nokije. Nisam jednostavno više mogao to izdržati. Uglavnom, ja sam u međuvremenu promijenio tri mobitela, a ona tu Nokiju još i dan danas koristi! Naravno, ne koristi ju za ništa ozbiljno, ali eto - ta Nokija je još i dan danas u pogonu i služi svrsi.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.8.2017 17:47 (mbaksa).
7 godina
offline
Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrijavan

Koliko god su neki pojedinci razvili dubok romantični odnos s Nokiom (ne samo hercegovci), meni je Symbian oduvijek bio katastrofa.

I još ona kombinacija s rezistivnim touchscreenovima u kasnijim iteracijama kad su počeli izdavati "moderne" smartphone je bila okidač za zafitiljit mobitel u zid...

A tadašnji koncept smartphonea je bio nekaj sasvim drugačije nego danas, i takve stvari danas više ne bi imale prođu.

I Windows Mobile 6 mi nije ostao u lijepo sjećanju, premda je bio puno upotrebljiviji od Symbiana.

Tad mi je jedino pasao Blackberryev OS.

Uglavnom, danas je to sve daleko više user friendly, i zato svi i kupuju smartphoneove.

Znam ljude koji su se kleli u svoje Nokie C1-01 i slične koje imaju (sve od reda 60-godišnjaci), ali kad su vidjeli da se mladići prek mobitela dopisuju na "fesu" (susjedov izraz) s mladim zgodnim curama svi okrenuli leđa Nokijicama 

Sad me pak gnjave kak da uključe megabajte i da im napravim profil 

Sila ne pita 

Kruha i igala...
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
mbaksa kaže...
Zechina kaže...
Već danas se primjer uništavanja Nokije uči na ekonomskim fakultetima širom svijeta - vidi pod "Elop Effect" na gornjem linku (Burning Platform memo). Ovo danas su ostaci nečega izuzetno moćnog - Nokia je bila ono što je Apple danas - diktirala je trendove globalno.

Uostalom, detaljan prikaz sa zanimljivim grafikama je ovdje.

Glavni problem te analize je što problemu pristupa praktički samo s ekonomskog aspekta, kao da se radi o firmi koja peče kruh, a u osnovi ignorira tehnološki aspekt, želje i potrebe kupaca.

 

Koliko sam shvatio (nisam iscrpno proučavao - predugačko, dosadno, previše okolišanja), lik cijelu svoju analizu temelji na pretpostavci da bi Nokia i dalje nastavila biti jednako uspješna da nije Elop došao na direktorsko mjesto, odnosno da nisu ništa previše mijenjali, nego da su samo nastavili onako kako su krenuli. Tu pretpostavku nije dokazao. To je ujedno brutalno pogrešna (da ne kažem primitivna) pretpostavka. Nokia je stradala zato jer se predugo zadržala na Symbianu, koji nije bio odveć dobar OS za korisnike, ali ono bitnije - bio je izrazito loš OS za developere (užasan SDK). To je nešto o čemu gospon ekonomist nema pojma niti može shvatiti. To, u kombinaciji sa zakašnjelim i kilavim storeom, je pokopalo Nokiju.

 

Dobro si i logično obradio problem, ali premisa ti je kriva.. Tako da je i zaključak izveden ovom dijalektikom, u najmanju ruku, manjkav.

Ako su oni u Nokiji "pretpostavljali da nešto ne treba mijenjati" (što si ti pretpostavio -sic!) > onda ... (krivi zaključak).
A tko ne govori istinu taj laže, a tko laže taj i krade, a tko krade taj i ubija, znači: tko nešto krivo zaključi - ubojica je?  

Oprezno sa dijalektičkim zaključivanjem, i jači su se opekli (vidi niže) na - kako ga ti nazivaš "gospon ekonomistu" T. Ahonenu. Taj "ekonomist" je, npr, de facto izumio MMS, jedan je od vodećih stručnjaka za AR, a ti ... bar nisi gospon ekonomist. (> To je nešto o čemu gospon ekonomist nema pojma niti može shvatiti.)

 

> To, u kombinaciji sa zakašnjelim i kilavim storeom, je pokopalo Nokiju. KOGA???
Vidiš ovo se u psihologiji zove transfer, jer si se nesvjesno referirao na Windows Store / WP. Probaj se poigrati sa Rorschachovim mrljama.
(Btw, Nokijin Ovi store je postojao i zarađivao milijune još dok se Balmer smijao iPhoneu).


(Nadam se da ovaj put nisi ponukan samo time da braniš MS svugdje i pod svaku cijenu. I da će ti kolekciji Surfacea narasti cijena na e-bayu, među retro kolekcionarima).

> Koliko sam shvatio (pametno da si se ogradio) ...

> lik cijelu svoju analizu temelji na pretpostavci da bi Nokia i dalje nastavila biti jednako uspješna da nije Elop došao na direktorsko mjesto, odnosno da nisu ništa previše mijenjali, nego da su samo nastavili onako kako su krenuli. 

NE. To nije točno. Tip jest navijač Nokije, i prilično ne podnosi MS, tako da njegova analiza "teži" teoriji zavjere da je uništenje Nokije u stvari tek Microsoftov predviđeni plan B, manje loša varijanta od toga da Nokia pređe na Android.

Činjenično, to se tako i pokazalo, ali stvar nije baš tako jednostavna.
Po meni, pojednostavljeno, osnova problema leži u tome što se MS fokusirao na iPhone / iOS i u tome vidio prijetnju, umjesto u Androidu / Samsungu (i Googlu, naravno).
Elop je naprosto bio očajni izbor (ali i Balmer i ostatak danas penzioniranih glavonja više su podsjećali na Trumpa, tako da izbor Elopa ne čudi).
Također, u MS-u je prevladala "tradicionalna" paranoja od Linuxa umjesto racia (ne zaboravimo: osim WP, SVI ostali mobile OS su derivacije Linuxa ili Unixa!).

 

Baza čitave Ahonenove analize teži na činjenici (koju redovni čitatelji, komentatori itd na Ahonenovom blogu vrlo dobro znaju) da je Nokia ITEKAKO htjela zamijeniti / umiroviti Symbian, stvoriti svoj "novi ekosustav" (da citiram Elopa), a tek kao plan B, pasivno preuzeti Android OS (analogno poput "sirotog" Samsunga npr, sa svojim Tizenom umjesto MeeGoa).

 

Međutim, ono što ti je promaklo: Symbian je I DALJE generirao enormne prihode, u tzv. "tržištima u razvoju", odn. da se ne lažemo - kvantitativno u većini svijeta (svjetskog tržišta).

Ahonenovi podaci to nedvosmisleno pokazuju.
DOKAZ za to ti je slijedeće: DUGO nakon što je Elop abortirao N9 / Maemo, Symbian itd i prešao na WinPHone / Lumije, gotovo neusporedivo VEĆI prihod su generirali - ASHA "featurephones" (dumbphones).

To je javno dostupn podatak, možeš ga provjeriti ne samo na Gartneru već i kod Ahonena, detaljno (i izvore).
Odgovori mi na slijedeće: 

JE LI MICROSOFT (NOKIA) ASHA - WINDOWS PHONE OS PLATFORMA? Nije, to je tek prepakirani Symban! Tako da čitava MS & Elop PR teza o gorućim platformama - ne stoji. Niti većina onog što si izveo iz krive premise.

Ponavljam, godinama nakon predstavljanja WP Lumie (i ubijanja Meegoa), generator prihoda (osim rasprodaje obiteljskog zlata) bili su Symbian i Asha, a ne WP.

Problem je, za Nokiju, bio što je PREDUGO razvijala alternativu (preciznije: novu avangardu). Točnije, Intel ih je navukao na ugl. jalovu suradnju oko zajedničkog Linux OSa (MobLin+Maemo=MeeGo), koji je bio trojanski konj - trebao je Intelu poslužiti da uspori tranziciju mobilnih platformi sa x86 na ARM. Više je dokaza za to, no najočigledniji je da je teško zaustaviti portanje funkcionalnog Nokia / Intel Linux OSa na ARM  - što je naprosto isplativija platforma, a Intel nije bio u ovoj priči da sam sebi pili granu na kojoj sjedi. Problem za Intel je bio da nije javno smio onemogućavati MobLin (Open source!) na ARMu... a Nokia je već imala razrađena Linux riješenja i za smart i dumb phone (od toga se razvila npr. Jolla / Sailfish OS).

U biti, jednak je način kako je korumpiran i pohlepan NO Nokije prihvatio Intelovu i Microsoftovu "ponudu koju ne smije odbiti". Sa istim efektima... toliko o WIntelu.
Microsoft je tek kopirao Intelovu odluku da s ubačenim milijardama kupuje vrijeme za novi strateški iskorak ("Atom", odn. poput WP Continuum sada u MS slučaju)

 

Nakon što je otkantala Intel, Nokia je imala u potpunosti (ok - neke djelomično, ali funkcionalne) razvijeno 3 OS-a, sva tri bazirana na Linuxu.
MeeGo je bio spreman za tržište, tržište ga je željelo, a (kao plan B) pripremljen je da po potrebi bude kompatibilan sa Androidom!
(logično da je MS osjetio potrebu da reagira).

 

Nokia N9 kad je izašao, bio je rasprodan i rasprodavao se - gdje god ga je bilo moguće kupiti. MAEMO/MEEGO, a ne WINDOWS PHONE.
NO: Elop ga je povukao odmah nakon prestavljanja (!!!), a pošto bi nepobitno završio u zatvoru da je direktno išao uništiti tisuće već prozvedenih uređaja (odn. uložene milijarde), idiotsko riješenje je bilo da se ti uređaji prodaju - po opskurnim i malim tržištima. Tako da je N9 bilo moguće kupiti po Africi, Aziji, Rusiji, Ukrajini, Švicarskoj... ali niti na jednom dominantnom tržištu. Tamo gdje je Elop bio prisiljen bar "predstaviti" uređaj, dostavljao je simbolične količine, npr u ŠVICARSKU. Problem je bio u tome da je to bilo sve teže zataškati, jer je N9 bio - RASPRODAN. UVIJEK, SVUGDJE. I morao je slati nove isporuke... Postoji previše dokaza za ovo, povijest će to rekonstruirati. Najpoznatiji primjer je gdje ugledni njemački Stern sugerira njemcima da za vikend odu u Austriju ili Švicarsku kako bi si uspjeli nabaviti odličan Nokia N9.
Najveće priznanja točnosti Ahonenove analize idiotluka ovog MS & Elop plana su  - Microsoftovi plaćeni FUD kontra-blogovi Ahonenu, poput ovog nevjerojatnog pokušaja (za Stern i N9 OMFG!), gdje se MS pokušava obračunati sa podacima i činjenicama Ahonenovih analiza. Jer, ako su činjenice krive, zamijenimo činjenice! (Ili postavimo krivu premisu...)
Ali Elop je uspio ugasiti i razvodniti priču oko N9, dok nije uspio rastjerati sve "MS nelojalne" inženjere i pogasiti sve non-WP projekte.
TO su fakti koje treba gledati u time-lineu kod te analize Nokije: Symbian, N9/MeeGo, Asha (generator prihoda umjesto WP).

Elop je, naprosto, bio previše uspješan u "planu B": Ako već WP projekt ne uspije, bar će osujetiti tranziciju tadašnje najveće mobilne megakompanije na Android / Linux / ARM.

Simple as that.
Kolateralne žrtve nisu bile samo Finska već i sam MS (koji se nikad nije oporavio od megafailova Balmera/Elopa/Sinofskog i ekipe).
Da je bilo pameti, WP bi danas bio dostojna treća platforma i bar pristojna alternativa duopolu (odn. de facto monopolu, jer iOS i Android imaju gotovo posve podijeljena tržišta). A MS Nokia bi bila gigant.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.8.2017 18:05 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Nokia 8: konačni povratak u A ligu ili podgrij
mbaksa kaže...

Sad je HDM global na dobroj platformi, samo što oni nemaju kontrolu nad njom i samo su jedan od bezbrojnih proizvođača. Iskreno, ne vjerujem da će biti odveć uspješni - mlađe generacije ni ne znaju što je Nokia, starije generacije su se već imale priliku oprostiti od te marke i odabrati novu. Je li ostalo dovoljno ekipe iz starijih generacija koje će radi imena kupovati HMD-ove mobitele između hrpe drugih marki?

 

Ovo je nepoznavanje činjenica.

Kao kad po stablu mjeriš šumu.
Mi živimo u tek par postotaka stanovništva koje je brojkom premašilo 8 milijardi.
3/4 živi "tamo" (emerging markets); većini njih je "Nokia" sinonim za (pouzdani) mobitel, kao "kalodont" nama za pastu za zube npr.

 Nokia Asha je bila back-up za WP Lumiu, i dalje se prodavala neusporedivo bolje u "tržištima u razvoju", ugl. samo zato jer je gore pisalo "Nokia". I to za vrijeme Microsoft Elop vladavine.

Sve je to dokumentirano, može se provjeriti.
Evo kao primjer:
"Najgora noćna mora (Elopove) Nokije":
http://www.zdnet.com/article/nokias-worst-nightmare-isnt-lacklustre-lumia-sales-its-ashas-waning-appeal/
A ovo se zove KANIBALIZAM:
("Windows Phone will be the winner as Nokia prepares to cannibalize its own sales")
http://allaboutwindowsphone.com/features/item/18231_Windows_Phone_will_be_the_winn.php

Pročitajte Ahonenovu analizu oko toga što HMD radi (Veljača 2017), obratite pažnju na brojke. Fascinantne su, ali točne.
http://communities-dominate.blogs.com/brands/2017/02/return-of-the-jedi-this-hmd-will-bring-nokia-brand-back-into-the-top-10-in-less-than-2-years-total-b.html

I još par stvari:
1. T. Ahonen gotovo nikad ne griješi u svojim predviđanjima (odn. apsolutno najmanje griješi usporedivo s konkurencijom);
2. Nisam fan ni Nokie, ni Symbiana, Androida, iOS, WP;

3. Nisam MS hejter, već sam hejter bahatosti i stupidnosti. MS-u je trebalo 20 godina za tranziciju od Balmerovog plašenja komunizmom do ponajvećeg suportera Linux / Open Source.

What a waiste of time & money.
4. Linux koristim i poštujem ali je precijenjen (ok, i potcijenjen) i trenutno ne može zamijeniti Win OS koji je standard. Koristim podjednako i Win i Lin (iOS / OSX ne, smatram da su to izuzetni ali neopravdano preskupi i još potpuno zatvoreni proizvodi).

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice