Pomoc oko elektro instalacija i kompa

poruka: 17
|
čitano: 15.868
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Pozdrav,

Zanima me ako ima nekog sa malo vise iskustva oko elektrike i samih instalacija struje. 

Stanje je sledece

Trunta masina ima napajanje od 1500W.

Kad god iskopcam napajanje iz zida (npr grmljavina ili sl) u momentu ubacivanja uticnice nazad uz id osigurac iskace. 

Jeidni nacin je ponovo podici osigurac (automatski oni) nakon ukjucivanja napajanja u zid. 

Ne paljenja compa nego samo uticnica iz napajanja u zid.

Cak i kad ide preko prednaposnke zastite isto se desava. Nakon vracanja osiguraca ne mjesto dalje sve radi ok.

 

E sad problem nastaje posto uskoro stize novi sistem takodje sa 1500W napajanjem.

Posto vec sad imam ove probleme bojim se da mzoda 3000W u jednoj sobi preko istog osiguraca mozda nije bas pametna ideja?

Varijanta mi je da busim zidove pa da provucem struju iz druge sobi ali... 

Da li neko ima ikakvu ideju koja je to snaga previse za uticnice i instalacije u zidu?

 

Ne bi da mi sve to zajedno plane :)

 

Takodje gledam i opcije UPSa ali bilo sta u ovom rangu je jako skupo.

Opcija 2x po 2200VA ili 1 od 5000VA to su u oba slucaja cifre iko $3.000-$5.000 sto opetsobzirom sta cuvaju i nije puno ali nije ni malo.

Stoga.. da li neko ima malo vise iskustva oko struje da moze dati pametan savjet kako rijesiti struju u kuci za dva napajanja od 1500 W plus anravno sve ostalo sto prati, monitori itd...

 

Hvala

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Pa nekog elektricara pozovi da ti provjeri instalacije, može ili bit da su prstare ili novije, ali ih je susjed za đabe napravio pa ti dođe na isto. No, ako osigurac neiskoci kad komp ugasis onda nije do struje jer kad je komp ugasen((Skroz)) nesmije vuc cide od 10ak W iz uticnice, stoga tebe moze mucit ili los kabal ili nekaj drugo, jer mi zbilja nema smisla to što si rekao, pozz{#}

NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

imalo smisla ili ne tako se desava.

zgrada je nova nije ni godinu dana stara, stim da se isto desaval i prljetos dok sam bio u jendom kancelarijsom prostoru sa tim compom :)

znaci evo opet scenario.

ugasen comp, iticnica nije ukljucena u zid samo u napajanje compa.

ubodem uticnicu u zid

osigurac iskoci momentalno

onda mora osigurac da rucno podignme, i nakon toga dalje sve radi nromalno. palim gasim comp sve bez problema :)

samo u momentu kada ga spajam u uticnicu u zidu osigrac skace :)

 

svakako cu zvati nekog elektricara ali opet reko sigurno ima neko pametniji pa moze izbaciti kaakv dobar pregled prije nego mi neki ovde kaze nem're to tako i uzme 20-30 eura :)

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Pa ako ti se to dešavalo i na drugom strujnom krugu u savim drugom prostoru onda je logično da nije problem sa strujnim instalacijama. Moguće da ti baca kućište ili napanje nekakav dotik sa zemljom, pa izbaci osigurač ikao bi bilo logičnije da u tom prenutku izbacuje fidovka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

@ mirkoj

Vjerojatno ti nesto nije u redu s masinom.

U trenutku spajanja na strujnu mrezu nesto ( moguce kondenzator ) ti povuce vecu struju od nominalne osiguraca i on padne .

Kazes da se nakon toga osigurac da rucno dignuti .

Probaj ugraditi osigurac  C karakteristike ( oni su sporiji i ne reagiraju momentalno nego sa zadrskom ).

Samo nemoj da ti neki pametnjakovic ugradi prejaki osigurac jer tvoja potrosnja i presjek vodica netrbaju jaci osigurac od C 16 A .

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 22:28 (Alien 22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Ukratko cu ti reć;

kada komp uštekaš nakon dužeg vremena,kondenzatori će se ponovo nabijat. Povući će veću stuju i izbaciti osigurač.

Probaj dignut osigurač i nemoj niš radit.

Onda sa sklopkom na 0 uključi komp. Ak' ne prođe, odi ih dignut ak da sve 5. 

Pošto ćeš piknut jače napajanje, mašinu, treba jači osigurać imat,što i već sa ovim moraš napravit.

Iso sam pogledat, meni izbacuje osigurač od 16A!

Možda sam čak fulo,budem provjerio nekom prilikom.

Imam istu takvu situaciju, al' nije mi problem nabacit šetnjicu 5m po katu, mada mogu promjenit osigurač bez problema.

 

Fidovku zadnju spominjajte, jer onda bi sve crklo. Kad fidovka izbaci sve treba crknut. Ako fidovka izbacuje,onda je negdje proboj na zemlju.

 

 

EDIT: Nisam ni složio tko je autor. To je prejaka mašina, trebaju jači osigurači.

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 22:33 (Paradox1).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

16A drži 3.5 Kw tj. cc 3500 w jak potrošać. Definitivno mu ne treba jači osigurać.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 23:02 (XXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Samo iskakanje i nije toliki problem, osim ako nije znak neceg drugog.

 

Najvaznije pitanje je kolike su sanse da nedaj boze zapalim instalacije ili nesto ako spojim dva takva ukupno 3000W od napajanja +popratno sta sve ima u sobi, da ne bi tu nesto otislo.

Pretpostavljam da ne vuku oni non stop 3kW inace bi mi racun za struju bio momacki hehe ali pri renderu ipak mogu potegnuti puno vise. 

Ali ako je osigurac predvidjen za toliko pretpsoatvljam da bi i instalcije i kablaza sama trebalo daizdrzi grijanje od njih.

Isto tako ako bi nabavio jedan veliki UPS za oba racunara ako ovaj jedan APC 5000V/3500W onda ispade da ni njega nemam gdje ukljuciti, ili da ganjam trofaznu uticnicu u stanu negdje :)

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Poštovani! Imam jedan problem pa ako mi tko može pmoći?

Zadnjih par mjeseci kada komp stavim na sleep mode on isključi monitor i nastavi zujati jednom brziom i nijedna tipka neda da ga ugasim, pa sam morao na napajanu, a tu nastaje problem jer mi onda iskoči osigurač, pošto je novo napajanje mislili smo da je do njega, odveli smo ga na servis i čovjek je pred nama milion puta ga gasio na napajanju i ništa nije iskakalo. Jučer sam ja išao kod frenda probati isto i kod njega isto ne iskače.

E sada ja imam 10 A osigurače, frend ima 16 A, a na napajanju piše da troši 5A, sada me zanima šta da napravim, jer neki električari kažu da sam preopteretio utičnicu a samo je kučište spojeno i da stavim 16A , dali to trebam napraviti i bojim se da mi zbog toga nebi izgorio komp. i da imam automatske osigurače.

Hvala, unaprijed!

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Da ako je osigurac 10 A ne bi trebao iskakati, ali jesi siguran da na taj osigurac nije spojen jos koji potrosac? Jer cisto sumnjam da 10 A ne moze drzati tvoj komp.

15 godina
offline
Pomoc oko elektro instalacija i kompa

6A (dovoljno) drži svaki PC (osim kad vrti Cryzu..). Problem je nešto drugo ili neispravno npajanje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Siguran sam sve sam odspojio i uključio samo kučište, bio sam na servisu i njima ništa ne iskače tako da nije do napajanja, i radi usisavača mi isto iskače, kada ga palim na najače.

A što se tiče preopterečenja , sumnjam zato što mi može raditi komp monitor zvučnik i tv i usisavač na tom osiguraču, samo se događa prilikom paljenja kompa ili usisavača, a kompjutora samo iza na napajanju kada gasim i palim.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa

mislim jel moguće da prilikom paljenja na napajanju da povuće duplo i iskoči.

15 godina
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Prilično je sigurno da tipično PC napajanje pri uključivanju na mrežni napon "povuče" u kratkom trajanju znatno veću struju od nazivne (neka napajanja imaju to u specifikacijama i navedeno - podatak inrush current). Ako je osigurač "prebrz" ta struja (inače normalna pojava) može biti dovoljna za isključivanje (iako mislim da automatski osigurač 10 A, karakteristike B, ne bi trebao biti baš toliko osjetljiv... no možda se i varam). Eventualno možeš pokušati dati da se taj osigurač zamijeni novim, predviđenim za istu struju (10 A) i iste karakteristike (B) da eliminiraš mogućnost da je sam osigurač "preosjetljiv".

Ili, ako si već potvrdio u servisu da je napajanje ispravno, jednostavno nemoj isključivati pc na prekidaču napajanja, u principu to nije nužno (osim u slučaju recimo grmljavine, ili duže odsutnosti iz kuće, kao sigurnosne mjere).

 

KaeR
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2015 21:43 (KaeR).
14 godina
moderator
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa
KaeR kaže...

jednostavno nemoj isključivati pc na prekidaču napajanja, u principu to nije nužno (osim u slučaju recimo grmljavine, ili duže odsutnosti iz kuće, kao sigurnosne mjere).

 

 Lagani offtopic, ali jednostavno moram na ovo reagirati jer je ogromna količina ljudi u zaludi...

 

Isključivanje na prekidaču nije apsolutno nikakva sigurnosna mjera u slučaju grmljavine, tj. udara groma. Ukoliko grom udari rezultat je isti kao i da nije isključeno. Taj prekidač na većini napajanja prekida samo jedan vod (nulu ili fazu, ovisno kako okrenemo utikač) dok ostaju drugi vod i uzemljenje neprekinuti.

 

Jedina sigurnosna mjera je fizički ištekati kabel iz utičnice ili upotreba kvalitetnog zaštitnog uređaja (ne, to nije letva iz konzuma/pevca za 100kn)

 

I dodatak...potrebno je ištekati i mrežni kabel jer udar u telefonske vodove može spaliti modem, a preko njega i matičnu ploču ili u boljem slučaju samo mrežnu karticu.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2015 23:08 (XXX-Man).
11 godina
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa

Mislim da se kod nekih napajanja prekidaju oba vodiča (slika), ali slažem se da je najbolje iskopčati kabel. Što je sigurno, sigurno je.

 

EDIT: Ne radi link od slike, tj. zbog zaštite na stranici treba dva puta pokrenuti učitavanje stranice. Onima koji i dalje neće, dolje ima ta slika.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2015 23:03 (kiwi_91).
14 godina
moderator
offline
Re: Pomoc oko elektro instalacija i kompa
kiwi_91 kaže...

Mislim da se kod nekih napajanja prekidaju oba vodiča (slika), ali slažem se da je najbolje iskopčati kabel. Što je sigurno, sigurno je.

 

EDIT: Ne radi link od slike, tj. zbog zaštite na stranici treba dva puta pokrenuti učitavanje stranice. Onima koji i dalje neće, dolje ima ta slika.

 U pravu si, kod nekih je tako, ali nije potrebno riskirati.

 

Tu opet ima jedna druga stvar...uzemljenje se ne prekida, a dosta ljudi još uvijek ima "nulovanu" instalaciju bez uzemljenja pa opet nismo ništa dobili ni sa tim duplim prekidačem...

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice