Savjet za odabir napajanja

poruka: 17
|
čitano: 23.255
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Savjet za odabir napajanja

  Uvod  

 

  Kako uskoro mislim mjenjati napajanje (nije da mi treba jače napajanje ili da je ovo krepalo) pročitao sam hrpu raznoraznih recenzija i članaka te foruma o napajanjima u zadnje vrijeme pa sam svašta i naučio (bar se nadam :D). Nisam ovdje stavljao linkove ali svako od preporučenih napajanja je potvrđeno kao dobro po iskustvu ljudi koji ga imaju te sudeći po recenzijama. Dosta ljudi svakodnevno pita i traži na forumu preporuke za napajanja i svašta se tu da vidjeti i pročitati pa sam pomislio da kad sam već toliko sati potrošio na sve to što sam čitao da ne bi bilo loše svoja saznanja napisati pa možda nekome dobro i dođe koja informacija. Prvo što valja svakako spomenuti je činjenica da današnja računala troše sve manje i manje dok se i dalje mogu čitati preporuke o nekakvim potrebama od 600W ili slično za računala koja ne troše ni 300W. Nedavno mi je frendica kupovala komp s neta ali je otišla u Links kupiti samo matičnu ploču pa su joj preporučili za napajanje najmanje nešto od 600W za komp sa procesorom AMD Athlon X4 760K te grafa Gigabyte R9 270X. Mislim, kakvih 600W za takav komp kad ne može da se na glavu nasadi trošit ni 250W ?? Proizvođači navode nekakve okvire kod preporuke napajanja za svoje grafičke kartice (grafička kartica i CPU su JEDINI bitan faktor za odabir napajanja kod prosječnih korisnika) ali razlog zašto navode takve nebulozno visoke brojke je taj što oni ne mogu znati kakvo napajanje tko ima (efikasnost i kvaliteta) pa da se što bolje pokriju navode u pravilu puno više snage nego što je zaista i potrebno. Iz toga razloga se uopće ne treba obazirati na te brojke nego se treba obazirati na informaciju koliko koja grafa zapravo troši te skupa s procesorom koji imate planirati kupovinu napajanja. Napajanja koja ću preporučiti su dostupna kod nas. Navodim to zato što ima još drugih dobrih napajanja kojih uopće nema kod nas. Isto tako znam kakva je situacija financijski kod nas tako da ću navesti što povoljnije napajanje koje bih preporučio ikom a da ipak zadovoljava određene kriterije. Inače ljudi kada kupuju računala o napajanjima razmišjaju kao o nečem što je potrebno ali ono "nek sam ja uzeo grafu od 1500 kn a sad za napajanje daj šta daš samo da radi i da me ne košta više od 250kn" što naravno nije dobro razmišljanje jer je kvalitetno napajanje bitan faktor.

 

 Napajanja do 450W

 

  Prva kategorija su napajanja do 450W koja pokrivaju u biti jako velik dio potreba svih računala (tipa uredska računala, računala većine korisnika koji se ne igraju previše ili imaju grafe iz nižeg i srednjeg razreda uz bilo koji CPU od Intela s TDP-om manjim od 95W te AMD-ovim ispod istog praga).  Zaista nema potrebe pretjerivati sa nazivnim brojkama jačine napajanja (samo da piše na kutiji što veća brojka snage iako kod jeftinih napajanja to veze s realnošću nema) nego je puno bitnije kupiti napajanje koja zaista može stabilno i kontinuirano isporučivati nazivnu snagu uz što bolju efikasnost i što manje buke. Ono što bih još napomenuo u ovoj kategoriji je to da su obično modularna napajanja potpuno beskorisna (odnosno njihova prednost) jer ako uzimate napajanje od 450W za prosječan komp koji ima grafičku karticu onda je manje više siguro da će svi kablovi koji dolaze uz napajanje ionako biti u upotrebi tako da nemate nikakve koristi od modularnosti. Iznimka je ako nemate uopće grafičku karticu, onda je dakako dobro došla modularnost pa da se ne gužvaju kablovi bezveze. Slijedeća napajanja ulaze u ovu kategoriju kao moja preporuka: Seasonic SS-450GSuper Flower Golden Green HX 80Plus Gold power supply - 450 WattCorsair CX430FRACTAL DESIGN Integra M 450W .

 

  Vrh ponude u ovoj kategoriji su Seasonic i Super Flower. GOLD certifikat efikasnosti, 5 godina garancije. Kupite li neko od ovih napajanja mirni ste godinama. Inače, ako se netko čudi Super Flower napajanju i pita što je to, e pa to vam je jedan od najboljih brandova za napajanja trenutno u svijetu samo što inače nije baš dobro zastupljen u svijetu generalno ali oni koji se bave time te dostupne recenzije potvrđuju da se radi o vrhunskim napajanjima. S ovim napajanjima nemate brige s grafama tipa R9 270X, 280, 285 pa čak i 280X uz novije Intel procesore te AMD - ove procesore osim onih rastrošnijih (FX 6300 ili slabiji, Phenom II X4 ili slabije) te ne možete pogriješiti koje god uzeli. Naravno, valja spomenuti da neko jače overclockanje podiže potrošnju sustava ali recimo da grupa korisnika ove kategorije napajanja niti nema vjerojatno namjenu ići na OC, a onaj tko ima zasigurno kupuje i jača napajanja. Corsair CX 430W je provjereno i solidno napajanje (pogotvo za 350 kn) i ako nemate zahtjevna računala sasvim je ok. Ništa bolje se ne može kupiti za 350 kn sasvim sigurno (ima tu još solidnih napajanja ali ovo je 36 mjeseci gare i već godinama provjereno). Stavio sam i jedno modularno mada mislim da je to nepotrebno. Dakle ako ste na budget-u onda Corsair a ako tražite kvalitetu prije svega a nemate zahtjevno računalo onda Seasonic.

 

 

 Napajanja od 450W do 650W

 

 Ovo je kategorija koja u biti pokriva manje više sve gaming i nešto zahtjevnije konfiguracije. Kakav god moderan gaming komp imate, napajanja u ovoj kategoriji su vam gotovo pa sigurno i više nego dovoljna. Tek ako se upuštate u žešći overclock ili multi gpu sustave trebate razmišljati o jačim napajanjima. Ovdje nema napajanja ispod 550W jednostavno zato što to već pokriva prethodno spomenuti Seasonic SS-450G. Ovdje već pričamo o GOLD certifikatu kao standard za efikasnost, duga garancija a i modularna napajanja imaju više smisla. Ova kategorija je poprilično napučena i ima mnoštvo dobrih napajnja, od povoljnih do skupih i preskupih. Preporučiti ću 5 koji su po mom mišljenju ok gledano generalno (kako cjenovno tako prije svega kvalitetom i performansama). COOLERMASTER V550SCorsair PSU Enthusiast Series RM550Super Flower Golden Green HX 80Plus Gold - 550 WattCORSAIR CS650M te Seasonic SS-660XP.

 

  Ovo je kategorija gdje odabirom bilo kojeg od spomenutih napajanja ne možete pogriješiti. Pitanje je samo što vam treba i koliko novaca ste voljni potrošiti. Super Flower je najpovoljnije napajanje koje zadovoljava sve bitne kriterije u klasi napajanja 500 do 600W. Corsair RM serija je za one koji inzistiraju na što tišem računalu jer ovo napajanje do oko 40% do 50% opterećenja ne pali vent uopće. Mada meni pasivna ili polu pasivna računala uopće nemaju smisla osim ako je i sve drugo pasivno hlađeno u kućištu. Jer, ajmo objektivno pogledati na tu problematiku akustike. Uzmite recimo tu Corsair RM seriju. Vent se ne pali do nekih 300W loada, što recimo za komp poput mog znači da se ne pali uopće dok igram. I super je to jer se napajanje ne čuje uopće ali svejedno imam ja još ventilatora po kućištu koji se vrte svakako i pri takvom opterećenju se ubrzaju (u biti jedino grafa mada to nije buka neka uopće). Imamo s druge strane druga vrhunska napajanja kojima se vrti vent pri takvom load-u tipa CS serija od Corsaira ili Cooler Master V550S ali se oni ne vrte na velikim okretajima tako da ih vrlo vjerojatno nećete čuti pored sveg ostalog u kućištu. Dakle, ako nije sve ostalo pasivno ili polu pasivno akustički dojam kućišta pri recimo igranju je manje više isti sa CS i RM serijom napajanja (ili bilo kojim drugim tihim napajanjem). Corsair CS serija je odlično napajanje i jedno od najtiših tako da bih to preporučio tko traži što tiše napajanje a da je modularno i da je snažno dovoljno za jača računala. Jedini minus je 36 mjeseci garancije i nešto "slabiji" kondenzatori odnosno ajmo reći kvaliteta. S druge strane je ovo jedina serija koja nudi 150 000 sati rada prije očekivanog krepavanja (MTBF) pa valjda to znači da Corsair zna kakave kondenzatore ugrađuje ! Seasonic SS-660XP je nabolje napajanje što se može kupiti u ovoj klasi ali se to i plaća poprilično dobrano . No, tko želi najbolje spreman je to i platiti. Za kraj ostaje Cooler Master V550S koje je po meni generalno gledano najbolje napajanje u klasi. Ima sve što treba a nije toliko drastično skupo. Efikasnost (bolji je jedino Platinum Seasonic SS-66XP), modularnost, 5 godina garancije, kvalitetna platforma te tih rad. Primjeti će te da nisam spominjao ovdje Seasonic (osim ovog SS koji je extra napajanje) te njegove derivate tipa XFX, Antec i ostali kojima je Seasonic OEM. Razlog je taj što ne da to nisu odlična i vrhunska napajanja nego što 550W ne možete platiti manje od Super Flower modela a da valja. Zato što sva navedena napajanja koja sam preporučio pokrivaju ili jednako uz istu cijenu ili povoljnje nego slično Seasonic napajanje određeni segment, koji bih stavio u kategoriju do 650W. Rekao bih da je Seasonic S12G-550 Gold vrijedan spomena u ovoj kategoriji ali ću onda odmah obrazložiti i zašto nije (S12G-650 je preskup). Nije zato što ako vam treba nešto slabije kvalitetno napajanje onda ste dobri sa S12G-450 koji je čitavih 155 kn povoljniji a ista je kvaliteta i platforma. Ako idete na modularnost onda imate izbor "lošiji" Corsair CS550M ali bitno jeftiniji (modularni Seasonic na G platformi od 550W je koštao kod nas oko 800kn dok je bio dostupan) ili za 50 kn skuplji modularni COOLERMASTER V550S koji je i efikasniji i tiši a nije ništa lošije kvalitete i izrade. Ako vam ne treba modularno napajanje onda kupite Super Flower koji je kvalitetan i tiši u radu (mada je G serija bolja od ove Super Flower jer Leadex serija od Super Flower je rame uz rame sa najkvalitetnijim napajanjima a ne ova početna serija). Dakle, Seasonic S12G-550 je vrhunsko napajanje ali ako idem ovako preporučiti nekako objektivno, onda se nađe nekako u zraku.

 

  Napajanja preko 650W - ajmo to nazvati otvorena klasa 

 

  Ovdje u biti govorimo već o kategoriji napajanja gdje novac više nije faktor jel tko god je na nekom "budgetu" onda mu je sigurno dovoljno bilo što iz dvije kategorije prethodno opisane. Ovo je kategorija za enuzijaste, za one koji ne pitaju za cijenu te za korisnike kojima zaista i treba puno snage.  Rekao bih da se ovdje držite filozofije kupovine najnovijih serija od najboljih brandova ovisno o tome koliko vam watta treba kao što su Seasonic, Super Flower i slični te ne možete puno pogriješiti. Mislim da ako imate keša a trebaju vam pošteno jaka napajanja onda ne gledajte dalje od Seasonic Platinum napajanja te Super Flower Leadex serije.

 

 

 Zaključak

 

  Evo nadam se da će sada ljudima biti lakše i jasnije što i kako kupiti prilikom odabira napajanja. Ovo shvatite kao nekakav vodič jer sam ovo napisao na temlju dosta informacija koje sam prikupljao usput čitajući iskustva drugih te recenzija opće prihvaćenih recenzenata. Mislim da se svatko može naći u navedenim kategorijama. Nisam ovdje išao u detalje oko napajanja što se tiče tehničke naravi jer kao prvo nisam toliko tehnički potkovan niti sam da detaljno pišem o tome, a kao drugo vjerujem da oni koji jesu već i sami znaju što valja. Sva ova napajanja koja preporučam su već dobro istestirana u praksi tako da se o njima sve zna i zato je ovo ajmo reći isfiltrirano tako da nema potrebe za detaljima jer se ne bi niti našlo u mojoj preporuci da ne valja. Naravno, to je samo moje mišljenje, svakako nije Sveto Psimo uklesano u kamen .

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 21:32 (itomic009).
Moj PC  
3 0 hvala 5
10 godina
offline
Savjet za odabir napajanja

Odlicno si ti ovo napisa al vec postoji zema za odabir napajanja http://www.bug.hr/forum/topic/kucista-napajanja/napajanja-vasu-konfiguraciju-po/51397.aspx

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.1.2015 20:14 (nicky.sl).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

 Znam da ima ali slična tema ali ovaj post je napisan da sažme sve bitne informacije što kupiti u jednom postu da se ne mora tražiti po 66 stranica neke druge teme. Prvi post iz te teme koju si linkao sadrži neke generalne informacije bez preporuka konkretnih modela te onu neku skalu s kojom se ne slažem što se tiče vrijednosti napajanja s obzirom na čitav komp.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.1.2015 20:41 (itomic009).
9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

ovako:
imam xfx 450w
procesor je x8 8370 i bila grafa 6870 sapphire, sad je ona prodana i kupujem neku grafu do 1200kn ali samo ako bi drzalo ovo napajanje bez oveclocka, a ako nebi onda kupujem grafu do 900kn
pa moze preporuka za neko napajanje a jeftinije s vise w nebude koristilo to znam, a iznad 400kn a i 400 mislim da nebih davao .
Dali bi drzalo ovo napajanje?

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.1.2015 15:05 (murkozna).
13 godina
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

 Smanji napon tom FX-u i ugasi turbo te ga stavi na 4.0Ghz. Za grafu si uzmi ili novu R9 270 ili ako ti nije bauk Njuškalo ili forumu polovnu R9 280 recimo. U tom slučaju ti je dovoljno XFX 450W a i nemaš ništa bolje niti jače za manje od 400kn.

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja
itomic009 kaže...

 Smanji napon tom FX-u i ugasi turbo te ga stavi na 4.0Ghz. Za grafu si uzmi ili novu R9 270 ili ako ti nije bauk Njuškalo ili forumu polovnu R9 280 recimo. U tom slučaju ti je dovoljno XFX 450W a i nemaš ništa bolje niti jače za manje od 400kn.

 Koliko sam gledal na cpu z. Bilo je na 4.0ghz . tak da valda nijena turbo i to.. Pise za one grafe 600w . mislis da bi bilo moguce  i da stvarno bude dovoljno ? 

13 godina
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

 Piše ali napisao sam u prvom postu zašto piše. FX 8370 + R9 270 ako niš nije clockano ti ovisno od igre do igre troše oko 250W do plafon 300W a to XFX 450W može držati bez problema. Sa R9 280 to ide malo više ali i dalje ne previše. No svakako jedna R9 270 bi bila taman što se tiče napajanja i tog procesora. Za R9 280 bi idealno bilo kvalitetno napajanje od 500 do 550W ili recimo onaj Seasonic S12G 450W.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 14:24 (itomic009).
9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

Sad imam dilemu. Znaci nebih mjenjao napajanje onda sad: 1300kn za  gigbyte r9 280x 3gb, i 1200plus postarina za sappgire dual x r9 280x  obe s garancijom. A ima i r9 270x za 1000kn. Mislim da sapphire. Ja bi uzeo najradije ovu gigabyte al me muci da mi sw neato ne dogodi napajanju i cijelom kompu jer bi iaprobao nove igre... Unity, cod advanche... What dog.. Gta5 kad izade itd... 

 

 

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

ovako, kupit cu r9 280x gigabyte i to sam odlucil ;) e sad dal bude dobro to napajanje za sve igre da isprobam ili moram mjenjat?

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja
murkozna kaže...

ovako, kupit cu r9 280x gigabyte i to sam odlucil ;) e sad dal bude dobro to napajanje za sve igre da isprobam ili moram mjenjat?

 da ostavim xfx ili recimo ovo
corsair vs 550w 

13 godina
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

  E sad, sa FX 8370 i R9 280X ti se potrošnja u gamingu može popeti i do 400W iz zida u zahtjevnijim igrama ali ako uračunamo efikasnost napajanja to znači da nije to još došlo do grla što se tiče napajnja ali nije ni daleko i svakako možeš očekivati bučan rad. Dakle, tu si već na granici za to napajanje i to bliže kritičnom dijelu . Corsair VS serija je za uredka računala. To napajanje nije za gamerske kompove. Treba ti kvalitetno napajanje od 500+ watta da budš miran. Reci koliko novaca imaš ?

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

Naso polovnu corsair hx620, tak da to nadam se da bude dovoljno. 350kn jel se isplati ?

13 godina
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

Koliko je staro ??

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

neznam, nije nisao, poslao sam mu sms, jos ne odgovara? kakve to veze ima, ispravno je i sve radi, meni je glavno da mogu bez brige igrati :) 
a brijem da nije puno, 1-2god

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 17:31 (murkozna).
13 godina
offline
Re: Savjet za odabir napajanja

 Pa ima veze itekako. Napajanja s vremenom gube na svojstvima te nikako nema smisla dati 350 kn za napajanje koje je staro tko zna koliko godina. S obzirom da je to napajanje lansirano prije jedno 9 godina i da se ne prodaje godinama sumnjam da je staro manje od 2 godine. Pitaj točno koliko je staro pa vidi.

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja
itomic009 kaže...

 Pa ima veze itekako. Napajanja s vremenom gube na svojstvima te nikako nema smisla dati 350 kn za napajanje koje je staro tko zna koliko godina. S obzirom da je to napajanje lansirano prije jedno 9 godina i da se ne prodaje godinama sumnjam da je staro manje od 2 godine. Pitaj točno koliko je staro pa vidi.

 Uff. Pitao sam ga. Moze neka preporuka  do max 400kn ?

9 godina
protjeran
offline
Re: Savjet za odabir napajanja
murkozna kaže...
itomic009 kaže...

 Pa ima veze itekako. Napajanja s vremenom gube na svojstvima te nikako nema smisla dati 350 kn za napajanje koje je staro tko zna koliko godina. S obzirom da je to napajanje lansirano prije jedno 9 godina i da se ne prodaje godinama sumnjam da je staro manje od 2 godine. Pitaj točno koliko je staro pa vidi.

 Uff. Pitao sam ga. Moze neka preporuka  do max 400kn ?

 Negde oko 4 godine, ima 8 i 6 pinski za grafu a mozes imati i 8 i 8 pinski ako hoces jer napajanje je modularno. Ovako mi je napisao

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice