Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.106.436
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

I što sad da ti kažem, ode par sati vremena na instalaciju i isprobavanje.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-umjesto da Drago zamjeni dedoimedu pa da nextamo distru... (ocjena 0,9b).

 

ubuntu je izgleda došao (opet) u neku zrelu fazu outofboxa, .. nema nekih bitnih promjena chipseta, bios su pokrpali itd. još da srede OEMe za realtekice...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma rade realtekice, al oni chipovi koji imaju otvoren driver. Oni chipovi sa zatvorenim driverima moraju čekati milost OEM-a. Evo da potvrdim da Broadcom BCM43228 802.11a/b/g/n radi kad se u 'Addition drivers' klikne na 'Use proprietary driver'. Ovo mi na Ubuntu 14.04.2 nije radilo. Tamo sam morao unijeti sudo apt-get install bcmwl-kernel-source i onda je proradilo. 'Disable touchpad while typing' radi. Fn tipke za osvjetljenje, zvuk na laptopu rade.

 

Al da mu je brzina vrlina, to jeste :) Firefox se otvori mislim ispod sekunde

http://i.imgur.com/3Bq1wZd.gif

 

@mario.L_hr

Patnje mladog distrohoper. Nisi jedini :) Kompenziram to manjkom sna

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2015 2:28 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Xubuntu je super oduvijek bio. Stabilan i brz sustav za ljude koji vole minimalizam i klasiku. Uz gnome xfce mi je DE koji odabirem drugi.

 

Još treba pričekati da ga potpuno prebace na gtk3, pa da postane još bolji.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Xubuntu je super oduvijek bio. Stabilan i brz sustav za ljude koji vole minimalizam i klasiku. Uz gnome xfce mi je DE koji odabirem drugi.

 

Još treba pričekati da ga potpuno prebace na gtk3, pa da postane još bolji.

Tada se vrlo vjerojatno i ja prebacujem na Xfce (trenutno sam na Gnome 3). Malo kustomizacije i odlican je. Imam ga u virtualki, za eksperimente koje se ne usudujem na glavnom OS-u raditi. :D

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Tada se vrlo vjerojatno i ja prebacujem na Xfce (trenutno sam na Gnome 3). Malo kustomizacije i odlican je. Imam ga u virtualki, za eksperimente koje se ne usudujem na glavnom OS-u raditi. :D

 Ja sam isto na gnome-u.

 

Šteta što xfce dev ide jako sporo, kao i spomenuto prebacivanje na gtk3. Sad je mix gtk2 + gtk3, a gtk4 je iza ugla.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

pa što niste falili xfce/xbuntu prije nego sam se naviko na kbuntu... Do sad je to bio samo izbor za nejač hardwersku. Kbuntu je bolji jer.. (ma zapravo isto, čak mi je xfce sad nekako 'slikovitiji' usprkos plazmi (KDE po uzoru na win, plosnatost/retrominimalizam ikona i sl.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
@mario.L_hr

Patnje mladog distrohoper. Nisi jedini :) Kompenziram to manjkom sna

Isprobao i imam samo pohvale. Sve radi ko urica. Brzina je na nivou. Xfce me prije znao zažderati s bug-om da nisi mogao pristupiti izbornicima aplikacija i da ih je sve slagao u gornji lijevi kut (jednu na drugu). Idući vikend ću ga isprobati Na Asus EeePC-u da vidim jeli stvarno lagani.

ihush kaže...

pa što niste falili xfce/xbuntu prije nego sam se naviko na kbuntu... Do sad je to bio samo izbor za nejač hardwersku. Kbuntu je bolji jer.. (ma zapravo isto, čak mi je xfce sad nekako 'slikovitiji' usprkos plazmi (KDE po uzoru na win, plosnatost/retrominimalizam ikona i sl.).

To ti je kao s komadima. Svako malo naiđe neki bolji.... I onda Tina snimi filmić....

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Isprika na duplom postu. Nekako mi se činilo da je zaslužio biti odvojen. Danas sam uzeo malo vremena i instalirao Xubuntu 15.04 na Asus EeePC 1000HG. Nakon isprobavanja sam odlučio zadržati ga gore. Brzina zadovoljavajuća, zauzetost resursa iznenađujuće mala, računalo počne štekati kad se kreneš iživljavati na njemu. Budući je ekran stvarno mali ne vidim neku svrhu u iživljavanju.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Fedora 22 je vani. ...

 

 

 

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Skinuo sam Debian ( https://www.debian.org/index.en.html ). Napravio sam USB sa http://www.linuxliveusb.com/.

Kad ga pokrenem dobijem ovu poruku. Kad stisnem OK,dižu se Win. Gdje je greška?

 

EDIT: Napravio sam ponovo USB sa http://unetbootin.sourceforge.net/. Ista poruka.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2015 17:59 (stipest).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
stipest kaže...

Skinuo sam Debian ( https://www.debian.org/index.en.html ). Napravio sam USB sa http://www.linuxliveusb.com/.

Kad ga pokrenem dobijem ovu poruku. Kad stisnem OK,dižu se Win. Gdje je greška?

 

EDIT: Napravio sam ponovo USB sa http://unetbootin.sourceforge.net/. Ista poruka.

Pogledaj ovo.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
stipest kaže...

..

 Kad stisnem OK,dižu se Win. Gdje je greška?

 

..

- nije greška nego fičer (by MS, btw ubuntu).

- koja je želja? Bootati svoj/jedan PC ili imati univerzalni stikić za ostale PCje.. tad kreiraš odgovarjući boot medij s MBR/clasic ili efi ili oba.

- nisu ista rješenja za boot s HDDa jer i sam USB ima ograničenja i različitu pripremu, tad gledaš pendrive i koristiš upute unutar distre, gledajući datum i stari/UEFI bios, najjednostavnije s askubuntu..

 

-npr što ako je u BIOSu (UEFIju) uključen sec.boot opcija ili ako je u fastboot modu, tad ti je stikić beskoristan..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2015 18:13 (ihush).
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sve sam ovo isto radio sa Ubuntu na istom laptopu sa istim BIOS-om i sve radi Ok.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2015 18:21 (stipest).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
stipest kaže...

Sve sam ovo isto radio sa Ubuntu na istom laptopu sa istim BIOS-om i sve radi Ok.

To ti je zato sto je MS go*vno koje je pod krinkom sigurnosti lobiralo za UEFI da oteza instalaciju bilo kojeg drugog OS-a osim Windowsa. Pljuc.

Tako da se trebas malo pomuciti za instalaciju nekog drugog OS-a, sto je siguran potez kako manje upucene zadrzati na Win i odgnati od isprobavanja neceg drugog. Pogledaj ove upute koje je mario.L_hr stavio, trebale bi pomoci.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Pa jel kaže čovjek da je na istim bios postavkama ubuntu prolazio  !

 

Osim toga , ubuntu i opensuse vec godinu dana nemaju nikakvog problema sa uefijem i securebootom pa nemojte delati famu od toga i odmah naprečac savjetovati gasenje kojecega unutar bios postavki.  Ubuntu od 14.04   opensuse od 13.1  rade na default uefi postavkama i u zadnjih godinu dana sam odradio stotinjak instalacija bez ijednog uefi problema. ...

 

Čovjek možda nije skinuo dobar iso ili ga nije cheksum provjerio ili ga je nepravilno snimio na usb ili je usb možda lošije kvalitete pa gnjavi ili debian nema odgovarajući secureboot ključ pa ga uefi zbloka. ..   Za debian nisam siguran da mu je microsoft dao kljuceve jer se debian fura na full open softver ....

 

Od biosa mora samo fastboot onemoguciti i podesiti boot redoslijed....  Čak mi je na nekim oem-ima prolazilo i sa fastbootom uključenim ....

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2015 22:14 (bunkermax).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Samo što on to pokušava s Debianom.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Vidim. ... Dodal sam dodatak za debian. ..

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala svima na pokušaju pomoći.Meni je ipak čudno,jer sam prije ovih instalacija(probao sam i Fedoru i ne prolazi), na istom laptopu sa istim BIOS-om i win7 probao Ubuntu,Lubuntu,LXDE i Puppy.

Sve je prošlo ok,osim šta sam morao raditi kombinaciju ova dva programa za snimanje USB-a(nekad prođe jedan,nekad drugi).

Usput,spržio sam Debiana na DVD i ista stvar.

 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Alati za izradu live usb ovisno pod kojim operativnim sustavom to radiš :

 

Windows ...universal usb instaler

Ubuntu. ..startup disc creator

Mint...imagewriter

Opensuse. ..suse studio writer

...

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Meni osobno za UEFI radi i ako samo otpakiram ISO na formatiran FAT 32 USB

 

sto se tice safe boot-a, Ubuntu 14.04 mi radi, no 14.10 i 15.04 ne, takoder ne rade ni Debian 8.0 kao ni openSuse 13.2

 

od programa za pravljenje bootabilnog USBa pod windowsima najbolje mi za linux radi rufus  (ima i postavke dal da bude MBR samo za UEFI ili oboje kao i GPT, naravno samo za UEFI) dok ako se istim programom rade bootabilni windowsi onda mi radi u 50% slucajeva iz nekog razloga.

 

eto, nadam se da sam pomogo nekom

(laptop je ASUS n550jk i bios sam stavio najnoviji prije oko mjesec dana)

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2015 1:20 (ShadoW).
 
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Tako je kolega..  To sam zaboravio reći, no dobro bi bilo uvjek prije instaliravanja novog os-a nadograditi bios na najnoviju verziju koja postoji

za tu ploču tj laptop...      Bitno je i znati da se u slučaju oem uređaja gubi garancija instaliravanjem operativnog sustava kojeg nije sam proizvođač testirao i

postavio na taj uređaj....  Nažalost, taj dio sa garancijom sam osjetio na svojoj koži....    To nije pravilo ali je u praksi često baš tako ...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Danas sam uzeo malo vremena i instalirao Xubuntu 15.04 na Asus EeePC 1000HG. Nakon isprobavanja sam odlučio zadržati ga gore. Brzina zadovoljavajuća, zauzetost resursa iznenađujuće mala, računalo počne štekati kad se kreneš iživljavati na njemu.

Mario, može pliz jedan kratki info - aktivira li Win tipka start izbornik na XFCE-u?

Jučer sam kemijao s kubuntuom i to ne radi, znam da na cinnamonu na mintu radi, pa da se ne mučim s isprobavanjem takve sitnice... 

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Mario, može pliz jedan kratki info - aktivira li Win tipka start izbornik na XFCE-u?

Jučer sam kemijao s kubuntuom i to ne radi, znam da na cinnamonu na mintu radi, pa da se ne mučim s isprobavanjem takve sitnice... 

Pa taj precac da Super tipka otvara meni se moze namjestiti, to je najmanji problem.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Na KDE-u ne (odn. može se obilaziti s kmodmap, ali onda se gubi funkcija modifikacijske tipke).

Jednostavno u sučelju za dodjelu kratice ne prihvaća komandu dok ne stisneš još neku tipku uz Win. A ne želim stiskati dvije tipke jer sam lenj :D

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2015 12:20 (Veliki Brat).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Na KDE-u ne (odn. može se obilaziti s kmodmap, ali onda se gubi funkcija modifikacijske tipke).

Jednostavno u sučelju za dodjelu kratice ne prihvaća komandu dok ne stisneš još neku tipku uz Win. A ne želim stiskati dvije tipke jer sam lenj :D

Za KDE ne znam, velim za Xfce, odes u Settings > Keyboard > Application shortcuts. S obzirom da imam instaliran Whiskers meni, ja moram potraziti xfce4-popup-whiskersmenu, kliknem Edit i onda samo lupim Super tipku. Mislim da cak raspoznaje i lijevu i desnu tipku kao zasebne.

EDIT: Defaultno je ctrl+esc, bar na Whiskers meniju.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2015 12:28 (1domagoj1).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Na KDE-u ne (odn. može se obilaziti s kmodmap, ali onda se gubi funkcija modifikacijske tipke).

Jednostavno u sučelju za dodjelu kratice ne prihvaća komandu dok ne stisneš još neku tipku uz Win. A ne želim stiskati dvije tipke jer sam lenj :D

 

Nažalost unutar većine kde distri je predodređeno alt+f1 za tu radnju a kada ideš podešavati tipkovničke prečace onda te traži dve tipke za master tipku.

 

Jedino sam unutar netrunner distre ( koja je izvorno kde ) naišao na detalj da master tipka reagira onako kako smo navikli u winsima ili mintu ili ubuntu....

No netrunner je mix svega i svačega pa tko zna kaj je još nutra instalirano pa master tipka tako odmah radi....

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Mario, može pliz jedan kratki info - aktivira li Win tipka start izbornik na XFCE-u?

Jučer sam kemijao s kubuntuom i to ne radi, znam da na cinnamonu na mintu radi, pa da se ne mučim s isprobavanjem takve sitnice... 

Kod mene ne aktivira start izbornik.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
Veliki Brat kaže...

Mario, može pliz jedan kratki info - aktivira li Win tipka start izbornik na XFCE-u?

Kod mene ne aktivira start izbornik.

LOL, strojar... Nisam trebao tako precizno pitati, jel'da?  :D

Mislio sam na ovo što je domagoj odgovorio - može se namjestiti, to me interesiralo.

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Na KDE-u ne (odn. može se obilaziti s kmodmap, ali onda se gubi funkcija modifikacijske tipke).

Jednostavno u sučelju za dodjelu kratice ne prihvaća komandu dok ne stisneš još neku tipku uz Win. A ne želim stiskati dvije tipke jer sam lenj :D

Evo, isprobano radi.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice