Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.106.956
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Zanemari, ostajem na svom standardnom radnom okruzenju, obican Ubuntu + naknadno instaliran Gnome 3.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Zanemari, ostajem na svom standardnom radnom okruzenju, obican Ubuntu + naknadno instaliran Gnome 3.

 Zašto ne Ubuntu Gnome, pa onda bez svih tih unity đinđa?

Samomrzeći hrvat
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zasto ne Arch, pa onda sastavi sto hoces (stavi i Plasmu i Gnome3 pa isprobavaj sto ti najvise pase).

 

Ne znam za cijelu Kubuntu distribuciju, ali mogu ti reci da sam pred dvije godine zamijenio Gnomeshell sa Plasmom i puno mi je vise pasalo. Imas neki kao preset UI, ali cijela filozofija KDE-a se vrti oko toga da si sam sastavis UI kakav hoces. Imas lijepo toolbox i sa drag&drop odvlacis widgete na desktop ili panele, a panele razmjestas okolo kako ti pukne.

Za prijelazak - sastavio sam si GnomeShell u Plasmi, cisto za usporedbu.

 

Da nisam u medjuvremenu presao na XMonad, i dalje bi ostao s KDE-om radije nego s Gnomeom.

Are you looking at me? Why do you keep looking at me? Am I not merciful? Am I not - merciful...
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 15:38 (Deus ex machina).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
1domagoj1 kaže...

Zanemari, ostajem na svom standardnom radnom okruzenju, obican Ubuntu + naknadno instaliran Gnome 3.

 Zašto ne Ubuntu Gnome, pa onda bez svih tih unity đinđa?

 

TD people now you are on my Death Note
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Killua kaže...

 

 Ne gledam review-ove od likova koji ih rade u maminim podrumima.

 

Koristim Ubuntu Gnome od kad je flavor dostupan, i super mi je.

 

A to gtk2-gtk3 nije problem flavora, ni gnome-a, nego lijenih developera koji nisu portali svoje aplikacije na već dugo standardni gtk3.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Zašto ne Ubuntu Gnome, pa onda bez svih tih unity đinđa?

Jer je rijec o novom laptopu na koji sam puknuo Ubuntu cisto da mu dam sansu, medutim, ipak me se Unity nije dojmio (cak me i razdrazio s nemogucnoscu mijenjanja nekih stvari jer su si oni to tako zamislili, a cijela poanta fakin Linuxa je da si slozim kako ja hocu). S obzirom da je vec sve instalirano i slozeno, ne da mi se jos skidati okus Gnomea pa ponovno sve reinstalirati, tako da sam samo puknuo:

sudo apt install ubuntu-gnome-desktop

Na stolnom racunalu imam Ubuntu GNOME (na kojem me pak smeta tupavi upravitelj datotekama Files kojeg sam zamijenio Nemom, ali malo traljavo).

Deus ex machina kaže...

Zasto ne Arch, pa onda sastavi sto hoces (stavi i Plasmu i Gnome3 pa isprobavaj sto ti najvise pase).

 

Ne znam za cijelu Kubuntu distribuciju, ali mogu ti reci da sam pred dvije godine zamijenio Gnomeshell sa Plasmom i puno mi je vise pasalo. Imas neki kao preset UI, ali cijela filozofija KDE-a se vrti oko toga da si sam sastavis UI kakav hoces. Imas lijepo toolbox i sa drag&drop odvlacis widgete na desktop ili panele, a panele razmjestas okolo kako ti pukne.

Za prijelazak - sastavio sam si GnomeShell u Plasmi, cisto za usporedbu.

 

Da nisam u medjuvremenu presao na XMonad, i dalje bi ostao s KDE-om radije nego s Gnomeom.

Arch je isto dolazio u obzir, i to Arch + openbox (ili neki tiling upravitelj prozorima, npr. awesome), ali u to moram utrositi malo vise vremena za ustimavanje (i jos ucenje u slucaju awesomea) sto mi se trenutno nije dalo. Vjerojatno negdje u skorijoj buducnosti i budem presao na Arch, na laptopu, na stolnom ostaje Ubuntu GNOME.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa instaliraj kubuntu-full i vidjeti ćeš. Mnogi ljudi se doduše žale na bugove.

Moje osobne preference:
i3wm>kde>unity>lxde>sve ostalo.

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Arch je isto dolazio u obzir, i to Arch + openbox (ili neki tiling upravitelj prozorima, npr. awesome), ali u to moram utrositi malo vise vremena za ustimavanje (i jos ucenje u slucaju awesomea) sto mi se trenutno nije dalo. Vjerojatno negdje u skorijoj buducnosti i budem presao na Arch, na laptopu, na stolnom ostaje Ubuntu GNOME.

Nije Arch instalacija takav bauk kakvim ga prave elitisti. 5-6 konzolnih linija i imas funkcionalan sustav. Nakon toga je sve, doslovce, instalacija paketa koje hoces, i to ih imas u grupacijama. Utipkas "pacman -S plasma5" i odes popiti kavicu, vratis se u potpuno funkcionalan i *cist* KDE sustav.

 

Nisam probao awesome, ali Xmonad mi je vrlo zgodan. Cinjenica da ga mozes konfigurirati pisuci Haskell code koji se hotswappa mi je genijalna. Prvi put u zivotu koristim workspaceove efikasno.
Zamijenio sam jos neke aplikacije (Thunderbird > mutt, hexchat > irssi), probao qutebrowser; mozes si fino istekati mis, jer ti ne treba :-D
Ziva steta sto qutebrowser jednostavno nije ni dovoljno brz, niti podrzava plugine kako spada, da bi bio kvalitetna zamjena Chromiumu. Ovako sam osudjen na Chromium+Vimium.

U svakom slucaju, ako ne budem morao - nikad se vise ne vracam na floating managere, tiling je zakon.

 

Screenie, because I can:

XMonad XMonad
Are you looking at me? Why do you keep looking at me? Am I not merciful? Am I not - merciful...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...

Nije Arch instalacija takav bauk kakvim ga prave elitisti. 5-6 konzolnih linija i imas funkcionalan sustav. Nakon toga je sve, doslovce, instalacija paketa koje hoces, i to ih imas u grupacijama. Utipkas "pacman -S plasma5" i odes popiti kavicu, vratis se u potpuno funkcionalan i *cist* KDE sustav.

 

Nisam probao awesome, ali Xmonad mi je vrlo zgodan. Cinjenica da ga mozes konfigurirati pisuci Haskell code koji se hotswappa mi je genijalna. Prvi put u zivotu koristim workspaceove efikasno.
Zamijenio sam jos neke aplikacije (Thunderbird > mutt, hexchat > irssi), probao qutebrowser; mozes si fino istekati mis, jer ti ne treba :-D
Ziva steta sto qutebrowser jednostavno nije ni dovoljno brz, niti podrzava plugine kako spada, da bi bio kvalitetna zamjena Chromiumu. Ovako sam osudjen na Chromium+Vimium.

U svakom slucaju, ako ne budem morao - nikad se vise ne vracam na floating managere, tiling je zakon.

 

Screenie, because I can:

Znam da nije, instalirao sam ga vec par puta. Ali znam da cu poceti picajzliti, samo zato sto mogu i onda dok ustimam sve da bude pic-pic kako zelim, trebat ce vremena da sve ustimam. :D

 

To sam bas htio komentirati u prosloj poruci, ali sam zaboravio: sigurno je xmonad tu zbog Haskella i funkcijskog programiranja (na kraju nisam upisao Haskell). :P

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Znam da nije, instalirao sam ga vec par puta. Ali znam da cu poceti picajzliti, samo zato sto mogu i onda dok ustimam sve da bude pic-pic kako zelim, trebat ce vremena da sve ustimam. :D

 

To sam bas htio komentirati u prosloj poruci, ali sam zaboravio: sigurno je xmonad tu zbog Haskella i funkcijskog programiranja (na kraju nisam upisao Haskell). :P

Presao sam na XMonad cisto iz znatizelje i kronicne mrzivosti misa, a ono sto me privuklo je upravo hotswappanje i code-configuracija. Brz je, stabilan, konfigurabilan, i ono najbolje - nudi iskljucivo cisti window management - nema nikakvih aplikacija ili ogromnih librarya koje vuce sa sobom, pa sam si sam cherrypickao sto mi valja i nista se nije razbilo (kao sto je slucaj s gnomeom ili KDE-om).

U pozadini vrtim compton za efekte, ne moze se vidjeti na screenshotu, ali prozori su lagano transparentni kad nisu u fokusu.

Feh za pregled slika, scrot za screenshotse, imagemagick za obradu (screenie iz proslog posta >> scrot na keybindingu + mogrify). amixer za sound, xbacklight za laptop.

xinput za ugasiti misa i touchpad .

 

 

P.S. Za Haskell - velika pogreska, ali nikad nije kasno uciti samostalno ;-) Ja se doslovce prisiljavam raditi u icemu drugome sada.

Are you looking at me? Why do you keep looking at me? Am I not merciful? Am I not - merciful...
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 21:51 (Deus ex machina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...

Presao sam na XMonad cisto iz znatizelje i kronicne mrzivosti misa, a ono sto me privuklo je upravo hotswappanje i code-configuracija. Brz je, stabilan, konfigurabilan, i ono najbolje - nudi iskljucivo cisti window management - nema nikakvih aplikacija ili ogromnih librarya koje vuce sa sobom, pa sam si sam cherrypickao sto mi valja i nista se nije razbilo (kao sto je slucaj s gnomeom ili KDE-om).

U pozadini vrtim compton za efekte, ne moze se vidjeti na screenshotu, ali prozori su lagano transparentni kad nisu u fokusu.

Feh za pregled slika, scrot za screenshotse, imagemagick za obradu (screenie iz proslog posta >> scrot na keybindingu + mogrify). amixer za sound, xbacklight za laptop.

xinput za ugasiti misa i touchpad .

 

 

P.S. Za Haskell - velika pogreska, ali nikad nije kasno uciti samostalno ;-) Ja se doslovce prisiljavam raditi u icemu drugome sada.

Pa, ok, koristis vecinu toga sto i ja na Gnomeu. Ovo je fora za compton, nisam to znao, mogao bih si to sloziti.

 

Istina, znam da je, ali nisam se usudio uz obaveze koje jos imam. Srecom profesor prima i ljude koji nisu striktno studenti (ili nisu striktno studenti FER-a), pa onda dogodine. Razlika je samo u tome sto kao student dobijes nekakav sluzbeni dokument da si polozio Haskell, a inace sipak (ne racunajuci steceno znanje).

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Pa, ok, koristis vecinu toga sto i ja na Gnomeu. Ovo je fora za compton, nisam to znao, mogao bih si to sloziti.

 

Istina, znam da je, ali nisam se usudio uz obaveze koje jos imam. Srecom profesor prima i ljude koji nisu striktno studenti (ili nisu striktno studenti FER-a), pa onda dogodine. Razlika je samo u tome sto kao student dobijes nekakav sluzbeni dokument da si polozio Haskell, a inace sipak (ne racunajuci steceno znanje).

Zasto ne koristis jednostavno gnomeove alate na gnomeu? :-D Imas vec cijeli gnomeov ekosistem instaliran, uzmi sto ti se nudi. Ako ne koristis njihovo, onda ti gnome ni ne treba.

Sto se tice comptona - Gnome vrti Mutter, koji moze te efekte raditi nativno, ako se ne varam?

Are you looking at me? Why do you keep looking at me? Am I not merciful? Am I not - merciful...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...

Zasto ne koristis jednostavno gnomeove alate na gnomeu? :-D Imas vec cijeli gnomeov ekosistem instaliran, uzmi sto ti se nudi. Ako ne koristis njihovo, onda ti gnome ni ne treba.

Sto se tice comptona - Gnome vrti Mutter, koji moze te efekte raditi nativno, ako se ne varam?

Kod Gnomea mi se svida (iako sam u pocetku bio blago receno zgrozen i protiv toga) taj lijevo gore cosak koji otvara onakav lijepi pregled otvorenih prozora, a s desne strane su dinamicke radne povrsine. To mi je mrak i zato koristim Gnome. :D

 

Za pokretanje programa koristim Synapse koji otvaram s "Alt+razmak", a koji daje odlicne rezultate u kombinaciji s Zeitgeistom.

 

Sto se ostalih alata tice, PrtScn ne funkcionira ako zelim snimiti otvorene izbornike u programu (File, Tools i sl.). Jednostavno prilikom okidanja ti se izbornici zatvore, ne znam zasto nisam isao dublje istrazivati. Tako da takve situacije spasava scrot. Namjestim mu odbrojavanje, pootvaram izbornike i on okida. Slike uglavnom gledam sa zadanim preglednikom, medutim, ako su u pitanju ogromne slike, feh je puno brzi. I tako, uvijek ima neki "ali".

 

Znam da transparentnost mogu sloziti na terminalu, ali je ona fiksna. Nije mi poznata opcija da programi (ili makar terminal) problijede kad nisu u fokusu.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
Deus ex machina kaže...

Zasto ne koristis jednostavno gnomeove alate na gnomeu? :-D Imas vec cijeli gnomeov ekosistem instaliran, uzmi sto ti se nudi. Ako ne koristis njihovo, onda ti gnome ni ne treba.

Sto se tice comptona - Gnome vrti Mutter, koji moze te efekte raditi nativno, ako se ne varam?

Kod Gnomea mi se svida (iako sam u pocetku bio blago receno zgrozen i protiv toga) taj lijevo gore cosak koji otvara onakav lijepi pregled otvorenih prozora, a s desne strane su dinamicke radne povrsine. To mi je mrak i zato koristim Gnome. :D

 

Za pokretanje programa koristim Synapse koji otvaram s "Alt+razmak", a koji daje odlicne rezultate u kombinaciji s Zeitgeistom.

 

Sto se ostalih alata tice, PrtScn ne funkcionira ako zelim snimiti otvorene izbornike u programu (File, Tools i sl.). Jednostavno prilikom okidanja ti se izbornici zatvore, ne znam zasto nisam isao dublje istrazivati. Tako da takve situacije spasava scrot. Namjestim mu odbrojavanje, pootvaram izbornike i on okida. Slike uglavnom gledam sa zadanim preglednikom, medutim, ako su u pitanju ogromne slike, feh je puno brzi. I tako, uvijek ima neki "ali".

 

Znam da transparentnost mogu sloziti na terminalu, ali je ona fiksna. Nije mi poznata opcija da programi (ili makar terminal) problijede kad nisu u fokusu.

 Skrinšotovi - Instaliraj Shutter :)

 

Imaš neku ekstenziju za svjetlinu - https://extensions.gnome.org/extension/650/shade-inactive-windows/

 

 

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Kod Gnomea mi se svida (iako sam u pocetku bio blago receno zgrozen i protiv toga) taj lijevo gore cosak koji otvara onakav lijepi pregled otvorenih prozora, a s desne strane su dinamicke radne povrsine. To mi je mrak i zato koristim Gnome. :D

 

Za pokretanje programa koristim Synapse koji otvaram s "Alt+razmak", a koji daje odlicne rezultate u kombinaciji s Zeitgeistom.

 

Sto se ostalih alata tice, PrtScn ne funkcionira ako zelim snimiti otvorene izbornike u programu (File, Tools i sl.). Jednostavno prilikom okidanja ti se izbornici zatvore, ne znam zasto nisam isao dublje istrazivati. Tako da takve situacije spasava scrot. Namjestim mu odbrojavanje, pootvaram izbornike i on okida. Slike uglavnom gledam sa zadanim preglednikom, medutim, ako su u pitanju ogromne slike, feh je puno brzi. I tako, uvijek ima neki "ali".

 

Znam da transparentnost mogu sloziti na terminalu, ali je ona fiksna. Nije mi poznata opcija da programi (ili makar terminal) problijede kad nisu u fokusu.

KDE može biti i GNOME i Unity i Xfce, kako god hoćeš. Npr. Canonical je tek nedavno omogućio opciju menija dolje i to, jer su ga kineski partneri za Ubuntu Kylin natjerali. Neko će reći da se ponašamo kao 'razmažena derišta', jer sve je to isto point'n click, ali male stvari čine čovjeka sretnim. Ako imam više monitora, želio bih da mi se svaki monitor ponaša kao drugo računalo, samo da prozori s tog monitora budu u taskbaru tog monitora, klik na meni na tom monitoru otvara prozor na tom desktopu ... I to mi KDE omogućava. Totalna fleksibilnost. I prelako se to sve editira. meni funkcionira taj WIMP sistem. 

 

 

Dolphin mi na prvi pogled daje puno više informacija od Nautilusa. Desni klik i rename preimenuje npr. sve označene slike u mapi, desno daje prikaz slike, velčinu, tagove itd. Dolje mi je odmah vidljiv prostor na disku i lijep slider za povećanje ili smanjenje ikona nezakopan u podmenije. Type-ahead i split-screen micanje featura mi se ne čini kao korak naprijed u Nautilusu. 

 

 

 

Taj lijevi ćošak možeš i na ostalim DE-ovima imat ili bilo koji ćošak

 

 Krunner se pokreće alt+f2, ali i sa alt+space po defaultu, ali lako se Synapse namjesti na alt+space. krunner nije samo pronalazač. upišeš npr. 10000 hpa i on ti pokaže vrijednost u barima ili ga korsitiš kao brzi kalkulator 

 

Još jedna sitnica mi je preuzimanje fokusa prozora samo postavljanjem miša na njega. Prebaciš miš s jednog monitora na drugi i odmah skrolaš, klik manje. I KDE Connect odlično se nadopunjuje s Android telefonom. Isitna ide i na druge DE-ove, al ovdje je nekako prirodan. SMS, mail, viber poruka se pojavi na ekranu kao notifikacija, stvarno korisno. Od gadnih stvari Moun software manager je loš, al Mint KDE ima svoj software manager. I velika zamjerka shebali su search u Dolphinu. Jednostavno ne radi kako treba, al to je bug koji će jednom biti riješen. Nautilus je tu car. I onda prijaviš bug, a tvoja distribucija će dobiti tu Plasma verziju za godinu dana i tu leži najveći problem. Fedora, Opensuse i GNOME tu su usklađeniji i piče naprijed bez osvrtanja. Npr. Fedora 25 će doći s Waylandom po defaultu. 

But how do it know
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2016 20:11 (hrvooje).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže... 

Znam da transparentnost mogu sloziti na terminalu, ali je ona fiksna. Nije mi poznata opcija da programi (ili makar terminal) problijede kad nisu u fokusu.

 

hrvooje kaže...

KDE može biti i GNOME i Unity i Xfce, kako god hoćeš. ....

 Sjetio sam se da sam jednom davno M_Diplu pokazivao KDE i uvjeravao ga da je bolji od Gnomeshella, i sjetio sam se da sam okinuo screenshotse tada. Srecom - naci slike u FB chatu je piece of cake. Jedina razlika u odnosu na Gnome jest da ne mozes otvoriti overlay samo kroz Super tipku (jer X na nju gleda kao na modkey), pa ti treba puni combo (npr. Super+A). U svakom slucaju - slozio sam si Gnomeshell u plazmi (+ cool cyberpunk tema ;-)) za 5 minuta.

 
 

 

Compton ti ne omogucava mijenjanje transparencya prozorima koji nisu u fokusu - to je XMonad. Compton je samo kompozitor koji se nabaci u stack kao X root window.

Ako ostanes na Gnomeu, siguran sam 90% da mozes u 10-ak minuta prckajuci s njihovim Javascriptom sam to rijesiti. Alt+F1 je bio neki supercool debugger/inspector, ako se dobro sjecam, a Alt+F2: r2<CR> hotswap restart.

Are you looking at me? Why do you keep looking at me? Am I not merciful? Am I not - merciful...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...

  Jedina razlika u odnosu na Gnome jest da ne mozes otvoriti overlay samo kroz Super tipku (jer X na nju gleda kao na modkey), pa ti treba puni combo (npr. Super+A). U svakom slucaju - slozio sam si Gnomeshell u plazmi (+ cool cyberpunk tema ;-)) za 5 minuta.

 

 To su promijenili u Plasma 5.8

Thanks to our Wayland effort, we can finally offer so-called “modifier-only shortcuts”, enabling you to open the application menu by just pressing the Meta key. Due to popular demand, this feature also got backported to the X11 session.
https://www.kde.org/announcements/plasma-5.7.95.php

 

*Clem je zagrizao FUD metak :)

http://segfault.linuxmint.com/2016/09/addressing-fud/

 

**Svaki dan naučiš nešto novo. Naime pretraga u Dolphinu nije radila, jer je laptop bio na bateriji. Kad sam upisao balooctl status dobio sam da je baza 1,98MB i da je indeksirano 54 datoteke. Mislim si wtf?? Pretragom po njihovim forumima ustanovio sam da indeksiranje ima veze s power management. Uključivanjem punjača na bateriju i ponavljanjem naredbe balooctl status broj indeksiranih datoteka se svaki put povećavao :)

 

But how do it know
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.9.2016 23:38 (hrvooje).
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ljudi evo danas sam jednom za svagda prešao na Linux mint,po meni odlična distribucija,no nešto me muči...

Na tipkovnici naime @znak moram pisati sa altgr+v,a već sam navikao na ctrl+alt+v,nije do keyboard mappinga jer rade i šđčćž...

Ako može pomoć hvala,no ako ne može naviknut ću se

I također,boljka svaki put kad sam imao neki linux,neće otvoriti steam

Inače stvarno moram pohvaliti sistem,radi savršeno,nema "security updateova" jer nema praktički niti jedan virus za njega,u sa chromiumom upaljenim 64 bitni sistem troši oko 800mb,što je puno manje od bilo kojeg windowsa novijeg datuma.

Također.virtualne mašine rade bar duplo bolje...

I bio bih zahvalan ako netko može ppeporučiti dobru zamjenu za visual studio

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...
I bio bih zahvalan ako netko može ppeporučiti dobru zamjenu za visual studio

 Što si radio u Visual Studiu?

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

Ljudi evo danas sam jednom za svagda prešao na Linux mint,po meni odlična distribucija,no nešto me muči...

Na tipkovnici naime @znak moram pisati sa altgr+v,a već sam navikao na ctrl+alt+v,nije do keyboard mappinga jer rade i šđčćž...

Ako može pomoć hvala,no ako ne može naviknut ću se

I također,boljka svaki put kad sam imao neki linux,neće otvoriti steam

Inače stvarno moram pohvaliti sistem,radi savršeno,nema "security updateova" jer nema praktički niti jedan virus za njega,u sa chromiumom upaljenim 64 bitni sistem troši oko 800mb,što je puno manje od bilo kojeg windowsa novijeg datuma.

Također.virtualne mašine rade bar duplo bolje...

I bio bih zahvalan ako netko može ppeporučiti dobru zamjenu za visual studio

Zanimljivo pitanje, nikad nisam niti koristio Ctrl+Alt, vec uvijek desni Alt iliti AltGr. Moze se natjerati, no cini mi se da time riskiras nemogucnost koristenja "Ctrl+Alt+tipka" kratica (npr., Ctrl+Alt+T pokrece terminal, Ctrl+Alt+L zakljucava sustav - lock). Vjerojatno se moze podesti takvo nesto u postavkama sucelja koje koristis (MATE, KDE, Xfce?).

 

Sto se Steama tice, ukucaj

steam

u konzolu i vidi sto ce reci.

 

Sto se VS-a tice, ovisi sto radis (i opet ovisi od programera do programera). Ja recimo za C++ (i JavaScript) cesto koristim Qt Creator (ne daj da te ime smete, ne trebas koristiti Qt s njim, moze i obican C++). Python obicno kodiram u vim-u ili gVimu. Netko za apsolutno sve koristi vim (ne mogu ga kriviti). Netko pak emacs. Netko Python kodira u PyCharmu, netko koristi Komodo i tako dalje. Mislim da ces morati sam pronaci nesto sto ti najvise odgovara.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma tek počinjem u visual studiu.Mislio sam program u kojem se ipak sve ne kodira nego kao u visual studiu koristi i onaj editor za prozor.

Inače.u VSu radim C#.

Ako netko ima problema sa steamom,samo nakon instalacije steama i updatea ukuca ovo u terminal:

find ~/.steam/root/ \( -name "libgcc_s.so*" -o -name "libstdc++.so*" -o -name "libxcb.so*" \) -print -delete

Fight with the best,die like the rest!
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2016 21:00 (FatMAN).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

Ma tek počinjem u visual studiu.Mislio sam program u kojem se ipak sve ne kodira nego kao u visual studiu koristi i onaj editor za prozor.

Inače.u VSu radim C#.

 

U tom slučaju monodevelop.

http://www.monodevelop.com/

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Djuro von Prekoplotovich kaže...
FatMAN kaže...

Ma tek počinjem u visual studiu.Mislio sam program u kojem se ipak sve ne kodira nego kao u visual studiu koristi i onaj editor za prozor.

Inače.u VSu radim C#.

 

U tom slučaju monodevelop.

http://www.monodevelop.com/

 Hvala,isprobat ću

Fight with the best,die like the rest!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

Ma tek počinjem u visual studiu.Mislio sam program u kojem se ipak sve ne kodira nego kao u visual studiu koristi i onaj editor za prozor.

Inače.u VSu radim C#.

Ako netko ima problema sa steamom,samo nakon instalacije steama i updatea ukuca ovo u terminal:

find ~/.steam/root/ \( -name "libgcc_s.so*" -o -name "libstdc++.so*" -o -name "libxcb.so*" \) -print -delete

Mislis na GUI (graficko sucelje)? Ako da, onda sto se tice C# i VS-a, tamo se koristi WinForms. Medutim, to je samo za Windowse. Tako da ti za viseplatformni GUI preporucam vec spomenuti Qt koji radi na Linuxu, Windowsima, OS X-u (i jos 10-ak drugih platformi), medutim, jezik je C++. C# je dosta slican Javi, pa ako krenes s Javom, tamo imas Swing i noviji JavaFX.

 

EDIT: Za C# ne znam da li postoji kakvo rjesenje za viseplatformski GUI. Tu ti ne mogu pomoci nazalost.

 

Sto se tice Steama, prvo ga pokreni u konzoli da vidis sto ti Steam ispisuje, a onda dalje rjesavaj problem sukladno tome. Nemoj olako ukucavati naredbe za koje nisi siguran sto rade, a pogotovo ne one gdje vidis da pise "delete", "remove", "rm" i slicno. Samo mjera opreza, nista vise.

 

Da, i meni se dogodilo slicno sa Steamom, tako da sam sumnjao na to da je problem u STEAM_RUNTIME-u i Steamovoj libstdc++.so dinamickoj biblioteci, ali to se ne moze znati bez Steamovog ispisa (zato uvijek prvo vidis sto program ispise). Stvar je u tome sto Steam sa sobom donosi odredeni skup dinamickih biblioteka sto se naziva STEAM_RUNTIME. Medu tim bibliotekama je i libstdc++.so. Da skratimo pricu, inacice libstdc++.so na zadnjim Ubuntuima i Mintovima su razliciti od Steamovih libstdc++.so-a (koji su stariji). Problem rijesava brisanje te biblioteke iz Steamovog skupa tih biblioteka:

rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/lib/i386-linux-gnu/libstdc++.so.6

Nakon toga Steam ce koristiti biblioteku sustava, a ne svoju (jer je vise nema, logicno). Mislim da nije potrebno brisati i libgcc i libxcb, bar kod mene nije bilo potrebno.

 

Moguce je da ce nakon nadogradnje Steama ponovno trebati obrisati tu biblioteku jer ce ju vrlo vjerojatno Steam ponovno skinuti i postaviti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2016 21:25 (1domagoj1).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
FatMAN kaže...

Ma tek počinjem u visual studiu.Mislio sam program u kojem se ipak sve ne kodira nego kao u visual studiu koristi i onaj editor za prozor.

Inače.u VSu radim C#.

Ako netko ima problema sa steamom,samo nakon instalacije steama i updatea ukuca ovo u terminal:

find ~/.steam/root/ \( -name "libgcc_s.so*" -o -name "libstdc++.so*" -o -name "libxcb.so*" \) -print -delete

Mislis na GUI (graficko sucelje)? Ako da, onda sto se tice C# i VS-a, tamo se koristi WinForms. Medutim, to je samo za Windowse. Tako da ti za viseplatformni GUI preporucam vec spomenuti Qt koji radi na Linuxu, Windowsima, OS X-u (i jos 10-ak drugih platformi), medutim, jezik je C++. C# je dosta slican Javi, pa ako krenes s Javom, tamo imas Swing i noviji JavaFX.

 

Sto se tice Steama, prvo ga pokreni u konzoli da vidis sto ti Steam ispisuje, a onda dalje rjesavaj problem sukladno tome. Nemoj olako ukucavati naredbe za koje nisi siguran sto rade, a pogotovo ne one gdje vidis da pise "delete", "remove", "rm" i slicno. Samo mjera opreza, nista vise.

 

Da, i meni se dogodilo slicno sa Steamom, tako da sam sumnjao na to da je problem u STEAM_RUNTIME-u i Steamovoj libstdc++.so dinamickoj biblioteci, ali to se ne moze znati bez Steamovog ispisa (zato uvijek prvo vidis sto program ispise). Stvar je u tome sto Steam sa sobom donosi odredeni skup dinamickih biblioteka sto se naziva STEAM_RUNTIME. Medu tim bibliotekama je i libstdc++.so. Da skratimo pricu, inacice libstdc++.so na zadnjim Ubuntuima i Mintovima su razliciti od Steamovih libstdc++.so-a (koji su stariji). Problem rijesava brisanje te biblioteke iz Steamovog skupa tih biblioteka:

rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/lib/i386-linux-gnu/libstdc++.so.6

Nakon toga Steam ce koristiti biblioteku sustava, a ne svoju (jer je vise nema, logicno). Mislim da nije potrebno brisati i libgcc i libxcb, bar kod mene nije bilo potrebno.

 

Moguce je da ce nakon nadogradnje Steama ponovno trebati obrisati tu biblioteku jer ce ju vrlo vjerojatno Steam ponovno skinuti i postaviti.

 

 Pa rješio sam problem sa steamom,ali opet hvala

Fight with the best,die like the rest!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Aha, vidim da ovaj MonoDevelop ima GTK#. U tom slucaju zanemari ono sto sam predlozio za Qt i Javu.

 

Pici onda s time.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja bih taj mono zaobišao u jako, jako, jako velikom luku.

 

Cijeli jedan projekt je ovih dana završio u smeću jer kako su se dodavali fičeri, to je radilo sve lošije da bi na kraju sve to proglasili neupotrebljivim i krenuli pisati sve nanovo u Cordovi. Inače, treba je biti Xamarin (MonoDroid/Mono) multiplatformska aplikacija ali to je još uvijek u povojima. Izgubit ćeš jaaako puno na borbu sa glupostima koje ne bi trebale postojati, sa 3rd party kontrolama i DLLovima je uvijek lutrija hoće li raditi i kako...

 

Ako želiš pisati C# i biti .Net dev, linux je pogrešan izbor. Nažalost.

 

Evo baš sad spašavam što se spasiti da (grafike, translacijske tablice...) iz tog nesretnog Xamarin projekta i pišem javascript lib...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

Ja bih taj mono zaobišao u jako, jako, jako velikom luku.

 

Cijeli jedan projekt je ovih dana završio u smeću jer kako su se dodavali fičeri, to je radilo sve lošije da bi na kraju sve to proglasili neupotrebljivim i krenuli pisati sve nanovo u Cordovi. Inače, treba je biti Xamarin (MonoDroid/Mono) multiplatformska aplikacija ali to je još uvijek u povojima. Izgubit ćeš jaaako puno na borbu sa glupostima koje ne bi trebale postojati, sa 3rd party kontrolama i DLLovima je uvijek lutrija hoće li raditi i kako...

 

Ako želiš pisati C# i biti .Net dev, linux je pogrešan izbor. Nažalost.

 

Evo baš sad spašavam što se spasiti da (grafike, translacijske tablice...) iz tog nesretnog Xamarin projekta i pišem javascript lib...

 A šta bi mi onda preporučio da se domognem visual studia?Dual boot ili Virtualbox.Jer zadnji put kad sam sedmicu probao staviti na zasebnu praticiju,Mint se obrisao(jer je bio pvi instaliran).

Fight with the best,die like the rest!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

A šta bi mi onda preporučio da se domognem visual studia?Dual boot ili Virtualbox.Jer zadnji put kad sam sedmicu probao staviti na zasebnu praticiju,Mint se obrisao(jer je bio pvi instaliran).

Probaj u virtualki, ako ne ide (steka ili stogod), stavi dualboot. Medutim, ne vjerujem da se Mint izbrisao (ako si dobro namjestio na koju particiju da se Windowsi instaliraju), prije ce biti da su Windowsi pregazili Mintovog bootloadera (GRUB) pa je dovoljno njega obnoviti i tada ces moci birati Win ili Mint. Samo trebas paziti na koju particiju instaliras i sve ce biti ok.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
FatMAN kaže...

A šta bi mi onda preporučio da se domognem visual studia?Dual boot ili Virtualbox.Jer zadnji put kad sam sedmicu probao staviti na zasebnu praticiju,Mint se obrisao(jer je bio pvi instaliran).

Probaj u virtualki, ako ne ide (steka ili stogod), stavi dualboot. Medutim, ne vjerujem da se Mint izbrisao (ako si dobro namjestio na koju particiju da se Windowsi instaliraju), prije ce biti da su Windowsi pregazili Mintovog bootloadera (GRUB) pa je dovoljno njega obnoviti i tada ces moci birati Win ili Mint. Samo trebas paziti na koju particiju instaliras i sve ce biti ok.

 I jel mi možeš predložiti neki image writer na usb za linux.Jer onaj što je uključen ne radi tj.stavi iso na usb i onda kad hocu instalirati šipak...Pa onda moram pitati starog da dođem na njegov komp da stavim s rufusom(ne rade ni rufus ni microsoftov alat sa wineom).

Fight with the best,die like the rest!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice