Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.108.024
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel moguće da u bash skripti otvorim neki fajl s pomoću less komande i odmah odem na pocetak/kraj/sredinu teksta?

tj. jel se uopce moguce kretati kroz preglednik tako da unaprijed napravim u skripti kretanje kroz fajl(npr. odi na 3-u stranicu itd)?

 

 

EDIT: Jel se to može naprimjer s pipe-om ? tako da unaprijerijed stavim input .

 

npr. #!/bin/bash

    echo "neki tekst" | cat > lala

 

jel bi moglo tako nesto raditi npr. i za upravljanje s less naredbom ili mozda čak vi-om,tako da unaprijed stavim sto trebam?

 

Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.[121119962015]
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2017 21:11 (res03pem).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mint 18.3 službeno vani

https://blog.linuxmint.com/?p=3457

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
3 0 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
res03pem kaže...

Jel moguće da u bash skripti otvorim neki fajl s pomoću less komande i odmah odem na pocetak/kraj/sredinu teksta?

tj. jel se uopce moguce kretati kroz preglednik tako da unaprijed napravim u skripti kretanje kroz fajl(npr. odi na 3-u stranicu itd)?

 

 

EDIT: Jel se to može naprimjer s pipe-om ? tako da unaprijerijed stavim input .

 

npr. #!/bin/bash

    echo "neki tekst" | cat > lala

 

jel bi moglo tako nesto raditi npr. i za upravljanje s less naredbom ili mozda čak vi-om,tako da unaprijed stavim sto trebam?

 

 Nisan siguran šta točno želiš, ali u vimu sa +# ideš na tu liniju u tekstu, npr. vim file.txt +100 će se pozicionirati na 100. liniju u fajlu (ili zadnju ako je fajl kraći).

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mariik kaže...
res03pem kaže...

...

 Nisan siguran šta točno želiš, ali u vimu sa +# ideš na tu liniju u tekstu, npr. vim file.txt +100 će se pozicionirati na 100. liniju u fajlu (ili zadnju ako je fajl kraći).

 kada pokrenem s vim piše da komanda nije pronađena no u man-u je ima(nesto sam krivo ukucao sigurno)..

Uzmimo za primjer da želim napraviti skriptu koja bi otvorila s vi-om neki txt fajl i prebacila u insert mode->otisla u 3.-i red->dodala neki  tekst->vratila u edit mode i spremila te promjene..

je li moguce da to stavim sve u skriptu ili moram preko terminala sve rucno raditi?

 

koristim centos7 na virtualboxu,samo terminal..

Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.[121119962015]
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
res03pem kaže...

Jel moguće da u bash skripti otvorim neki fajl s pomoću less komande i odmah odem na pocetak/kraj/sredinu teksta?

tj. jel se uopce moguce kretati kroz preglednik tako da unaprijed napravim u skripti kretanje kroz fajl(npr. odi na 3-u stranicu itd)?

 

 

EDIT: Jel se to može naprimjer s pipe-om ? tako da unaprijerijed stavim input .

 

npr. #!/bin/bash

    echo "neki tekst" | cat > lala

 

jel bi moglo tako nesto raditi npr. i za upravljanje s less naredbom ili mozda čak vi-om,tako da unaprijed stavim sto trebam?

 

 

sed

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
res03pem kaže...
mariik kaže...
...

 kada pokrenem s vim piše da komanda nije pronađena no u man-u je ima(nesto sam krivo ukucao sigurno)..

Uzmimo za primjer da želim napraviti skriptu koja bi otvorila s vi-om neki txt fajl i prebacila u insert mode->otisla u 3.-i red->dodala neki  tekst->vratila u edit mode i spremila te promjene..

je li moguce da to stavim sve u skriptu ili moram preko terminala sve rucno raditi?

 

koristim centos7 na virtualboxu,samo terminal..

moguće da ti neki drugi app provajda vi, ako se dobro sićam, bar na ubuntuu triba eksplicitno instalirati vim.

Šta se tiče vima, ima mogućnost da mu pošalješ kao argument i vim skriptu kojom će editirati fajl, imaš neke upute ovdje: https://stackoverflow.com/questions/23235112/how-to-run-a-series-of-vim-commands-from-command-prompt

 

Naravno, možeš to i u nečem razumljivijem isprogramirat, recimo u pythonu.

disclaimer: jako loš kod, al dodat će tekst iza 3. reda(ako mu pošalješ samo 1 fajl kao argument):

num = 3
text = "aaaaaa"

out = ""
i = 0
for line in fileinput.input():
   out += line
   i += 1
   if i == num:
      out += text

f = open(fileinput.filename(), "w")
f.write(out)
f.close

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mariik kaže...
res03pem kaže...
mariik kaže...
...

 ...

moguće da ti neki drugi app provajda vi, ako se dobro sićam, bar na ubuntuu triba eksplicitno instalirati vim.

Šta se tiče vima, ima mogućnost da mu pošalješ kao argument i vim skriptu kojom će editirati fajl, imaš neke upute ovdje: https://stackoverflow.com/questions/23235112/how-to-run-a-series-of-vim-commands-from-command-prompt

 

Naravno, možeš to i u nečem razumljivijem isprogramirat, recimo u pythonu.

disclaimer: jako loš kod, al dodat će tekst iza 3. reda(ako mu pošalješ samo 1 fajl kao argument):

num = 3
text = "aaaaaa"

out = ""
i = 0
for line in fileinput.input():
   out += line
   i += 1
   if i == num:
      out += text

f = open(fileinput.filename(), "w")
f.write(out)
f.close

 i ovdje sam ga morao instalirati da bi mi radio.. 

uspio sam sa pomocu ex-a zamijeniti bilo koju rijec no i dalje nisam skuzio  kako npr. otići u zadnju/prvu liniju,zatim obrisati ju itd.. te komande kao ne rade.. 

Budem sutra jos isprobavao,sada mi je vec kasno 

Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.[121119962015]
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kad si instalirao vim, pokreni naredbu vimtutor. Vim će te provesti kroz praktični tutorial :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zašto ljude maltretirate sa tim dinosaurima poput vim-a i slično. Bljek. 21 stoljeće je, nitko vas neće goniti jer koristite moderan text editor poput Sublime text-a ili Atom-a.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
4 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Upravo to, kakva je prednost vima nad gui editorom kao što je sublime, ako mi je potrebno brzinski editirat neki config file koristim nano jer je brže al za bilo šta veće sublime text.
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Zašto ljude maltretirate sa tim dinosaurima poput vim-a i slično. Bljek. 21 stoljeće je, nitko vas neće goniti jer koristite moderan text editor poput Sublime text-a ili Atom-a.

 Ili Emacsa :-)

Možda zbog ovog?
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Subsystem_for_Linux

 

Jer, možda negdje ne uspiješ dići gui, ali Linux+Linux apps ćeš vrtiti svugdje, a evo i pod Win10!

Heh, ne bi se začudio da na kraju Windows UWP aplikacije postanu samo zapakirani Linux ELF format.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Zašto ljude maltretirate sa tim dinosaurima poput vim-a i slično. Bljek. 21 stoljeće je, nitko vas neće goniti jer koristite moderan text editor poput Sublime text-a ili Atom-a.

Zato jer je pitanje bilo specifično, i poprilično sam siguran da je ili nemoguće ili dosta teže to postići sa sublime/atom ili čak bilo kojim drugim gui editorom.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 Ili Emacsa :-)

Možda zbog ovog?
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Subsystem_for_Linux

 

Jer, možda negdje ne uspiješ dići gui, ali Linux+Linux apps ćeš vrtiti svugdje, a evo i pod Win10!

Heh, ne bi se začudio da na kraju Windows UWP aplikacije postanu samo zapakirani Linux ELF format.

 Ajoj Emacs 

 

A gle, za sve ostalo tu je sftp i slično, pa i dalje lijepo radiš iz modernog editora. 

 

Mada ja u takvim slučajevima koristim nano. Pa čak i za pisanje skripti. Svaka čast vim-ovcima i sličnim userima, ali ja nemam 10 godina vremena da naučim kako koristiti 30% njegovih mogućnosti  . Treba u međuvremenu i raditi.

 

https://www.amazon.com/How-Exit-Vim-Chris-Worfolk-ebook/dp/B01N5M1U6W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1512114909&sr=8-1&keywords=how+to+exit+vim

 

19 poglavlja 

 

Ali, pitanje je bilo specifično, nisam vidio, pa ako kolega forumaš želi korisiti vim i traži pomoć, tko sam ja da sudim.

Samomrzeći hrvat
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koristi li neko neki display manager na ubuntu, trebam samo nešto da kad pomaknem u stranu tab da automatski popolovi ekran

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pravo linuksaško rješenje kao i uvijek za jednostavne probleme zahtijeva barem nekoliko desetaka linija koda u Perlu ili nekom drugom bizarnom skriptnom jeziku i nekoliko shared library-a.

Ili u novije doba editor teksta pisan u Javascriptu koji povuče dvije gige RAM-a za otvaranje datoteke od 100kb.

 

Dovoljna je jednolinijska naredba.

https://www.garron.me/en/linux/add-line-to-specific-position-in-file-linux.html

https://unix.stackexchange.com/questions/121161/how-to-insert-text-after-a-certain-string-in-a-file

 

sed i awk su katastrofa po pitanju krivulje učenja, ali nekada ih ne možeš izbjeći.

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Perl 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Opensuse  TUMBLEWEED

 

Rijetko spominjemo opensuse distru , pa evo malo slikica za pokojeg putnika namjernika

 kao pomoć pri donošenju odluke,  odabira....

Defaultno je implementirana snapper apk koja omogućuje relativno jednostavni restore point.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 14:04 (bunker).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-opčinjen si backupovima/snapovima/imageima..? Indikativno. :)

-efikasnije je imati sys koji radi.. kad se nešto kao izuzetak desi, fixaš i opet radi. Backup je za podatke, za os-sys (normalno korištenje) skoro kontraproduktivno, odnosno, može kad želiš testirati-ubijati sys.. nešto kao zaštitna mreža na trapezu, no nemam je kad hodam po cesti mada bi pad mogao biti bolan.

 

btw, kad si već na kde-plasma suseu, okini koji skrinšot cpu/ram/swap taskova i otvori poneki browsajući yt klipić, bug, nešto.. quake-testris, .. daj malo 'mesa' za pobornike npr xubuntu/light DE navijača..

+ vidim lan, možda imaš i neki wlan, kak radi outofbox i sl. (to juzere zanima, ne tamo neki snapšut..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 14:14 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-opčinjen si backupovima/snapovima/imageima..? Indikativno. :)..........

.

 

btw, kad si već na kde-plasma suseu, okini koji skrinšot cpu/ram/swap taskova i otvori poneki browsajući yt klipić, bug, nešto.. quake-testris, .. daj malo 'mesa' za pobornike npr xubuntu/light DE navijača..

..............

 

Iako smo to već u mnogim temama prošli, aj kad si ti u pitanju bum još jednom pojasnio motive koji me nagone da na svakom sistemu imam neku restore opciju  :

 

Neovisno o sistemu , windows, linux , sama instalacija je relativno brza , no radnje nakon same instalacije sistema znaju oduzeti sati i sati.

Sjeti se koliko traje prvi update, ili upgrade, pa onda gomila podešenja, od dizajnerskih do funkcionalnih, pa sigurnosne postavke, pa instalacija seta aplikacija,pa mreža, 

pa nadogradnje tih aplikacija, pa onda konkretna podešenja tih novoinstaliranih i nadograđenih aplikacija, pa onda igrice, pečevi, fixevi.....

I kada se već satima namučim da si sve to fino složim po špagi, onda je najmanje kaj mogu učiniti to da backupiram tako sređen sistem sa svim pripadajućim apk i podešenjima.

Izrada tog imagea sistema je isto relativno brza, na win cca 15min a na linux distrama 5-10 min , a i sam restore traje otprilike isto vrijeme.

 

Kada i ako dođe do nekog fatal erora koji onemogući daljnji rad ili brzi popravak ( iz bilo kojeg razloga ), daleko brže mi je povratiti ispravan sistem iz kreiranog imagea

nego opet par sati prolaziti cjelu opisanu proceduru.  Slažem se ja s tvojom teorijom " fiksaj i vozi dalje " no ponekad nema brzog fixa, ili ga uopće nema , a izrada i restore backupa stvarno malo vremena oduzimaju pa da bih se lišio tih mogućnosti.  Čak mi nije niti problem jednom u par mjeseci napraviti friški image da me nebi restore vratio tam na neku prastaru situaciju pa onda opet gomila nadogradnji isl....

................................................................................................

 

DE navijači

 

Evo par slikica iz kojih se vidi da kde-plasma, neovisno o distri, spada među manje zahtjevne de... Prikaz bez opterećnja se vrlo malo, i to samo u memorijskom zauzeću razlikuje naspram situacije

sa yt u pozadini, dok je cpu dio skokovito pod opterećenjem ali ništa što bi alarmiralo.....

 

 

 

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kad smo kod backupa, ja koristim https://www.veeam.com/linux-backup-free.html

Poprilično brzo radi, cca 400GB sa SSD-a na USB3 disk za 20min prvi backup. Inkrementalni traje cca 5 min.

Zgodno je što ima mogućnost kreiranja bootabilnog medija za bare metal restore.

 

Ja ga koristim na Archu, ali na lts kernelu 4.9 jer kernel modul ne radi na verzijama preko 4.10.

Podržane su verzije kernela od 2.6.32.

Podržane distre: Debian 6-8, Ubuntu 10.04-16.10, RHEL/CENTOS/Oracle 6-7, Fedora 23-25, opensuse 11.3-13.2, opensuse leap 42, SLES 11 SP1 - 12 SP2.

Ne podržava BTRFS, ZFS i NSS.

Koliko mi je poznato radit će podršku i za zadnji LTS, 4.14.

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

kućni-vs-poslovni PC i image.. npr igre, koje pojedine zauzimaju 10-50gb.. kao i to da ih nakon par mjeseci nema smisla restorati nego klinac ide dalje.. poslovna rješenja su nešto drugo, to svatko nek radi kako misli.. ma sve nek svatko radi kako mu je draže-bolje, čak neovisno o mojoj 'dozvoli' :) .. enihau, to je samo cimanje za ono bitno.. kde-de dio. :))

 

-dio o njurganju je više ono o /boot particiji i imagiranju iste umjesto klasični način, boot medij+fix, koji god os/kombinacija (i nije brže i sl. jer ne može biti). Bit će da se meni sys ne kvari dovoljno često .. sigurno imam 'jači' disk i bolji lem na chipsetu.. :)))

 

edit: i kao btw, za post iznad.. izbjegavam ovisnost o 3rd softu, sve to je rsync i 'običan' backup. Korištenje neke app je ograničavanje, ako ništa drugo na neki livemedij dok ovako mogu s bilo čega-bilo što.. 'upališ motorku, radi.'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 15:34 (ihush).
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Može li mi itko reći što se dogodi kad pozovem:

curl wttr.in/Zagreb

 

Znam što je rezultat, zanima me zašto se u terminalu to sve tako lijepo oboja, te zašto ne ispiše source stranice (html i ostale tagove, npr)?

You have to be odd to be number one
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Dio koji spominjes u vezi igrica, nije problematican glede backupa. Ono kaj je igracima bitno je memorirana pozicija do koje je došao. Na win, ukoliko si igru instalirao na D disk, restore sistema neće poništiti dotadašnju poziciju u igri jer restore obnavlja C particiju i one dvije skrivene particijice sistema. Pod linuxom je isto, spremljene pozicije idu pod korisnika u home a restore obnavlja / particiju.

Tebi se sys nekvari, a nekvari se ni meni. Ali na cca 50-tak racunala koje povremeno odrzavam , neovisno o sistemu, malo malo pa negdje zaškripi. Naravno, i ja i ti znamo da je u 99 % kriva neka korisnicka radnja, no to je isto nebitno s aspekta naplate popravka ili odrzavanja. Doma na svojih par racunala ( sa par vrsti os-a ) se u biti vjezbam i isprobavam sve te kombinacije oseva, backup apk, pratećih apk.... Jbg, nebi bas bilo ljepo da se pred klijentom igram sa novom verzijom timeshifta i novostima koje je donio ( manjaro podloga ) , ili sa snaperom ( opensuse ) da izucavam gdje i kako radi periodicne backupe... Za win je cak bila najava da u 1709 vise neće biti alata za izradu imagea sistema, ali zasad je jos tu. No ja nisam znao da će prezivjeti, pa sam u tu svrhu isto isprobavao vanjske apk da vidim koja to radi cim jednostavnije, pouzdanije, i naravno besplatno.... Jbg, ova struka podrazumijeva cjelozivotnu edukaciju i nadogradnju znanja , jer vidis i sam koliko jos neupgrejdanih "linuxaša" misli i širi okolo famu da je kde gutač resursa i sl... Postavi pitanje na 100 linux foruma o particioniranju ubunta, i vidjet ćes da bu 99% njih navelo i swap, iako on sluzbeno vise nije kao particija nuzan. A tek kad krenes propitkivati o uefiu, ssdu, systemdeu...vidio bi gomilu osoba koji barataju cinjenicama koje nevrijede mozda vec desetak godina.

Argument koji mi znas spočitati o boot spikama, zasluzuje zasebnu temu, neovisno o tome ciji stav je tehnicki kvalitetniji, jer je takva tema preobimna, i sa previse varijabli koje će uzrokovati niz podsituacija....

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ovo je lin tema.. a win u svakom drugom postu.. :) no, štašsad.. a onda gaming kao šlag. Priče o particiji D: su stvar juzera, tad je pogotvo besmisleno računati na imiđ.. i/ili što je u imageu osim boot/sys (jer je opcija kod izrade, ili pregaziš pa nemaš ništa ni savegame, ili nema podataka u reg ili nešto peto..). Ako install prosječne igre uzme 5 min.. ne vidim smisao uopće razmišljati o backupu .. osim podataka. Sve ostalo (postavke, razni dodaci, onaj 'fixni dio' OSa.. ok, drži vodu-štedi vrijeme.. ali iskustveno, beskorisno, jer evolucija čini svoje..). Podaci se čuvaju, soft se instalira ili fixa. image (i ja) se radi iz ljenosti :)) a i da nešto stoji na praznom disku kao placeholder :)))

 

-swap, opet, nije ništa novo.. oduvijek se moglo bez, razlika je sad samo to više nije defaultna postavka/automatika installera (ako juzer lupa next). Jednostavno, swap je često nepotreban + problem/pitanje kad je na SSDu (trim, trajnost, kapacitet..) i prosječne količine RAMa. Ovisi o računalu, hw-u, .. ovisi o 'meni' tj mojoj odluci kako ću što napraviti, dok onaj juzer koji nexta može nextati i neće ništa krucijalnog pogriješiti. .. no to sve ne opravdava 'logiku' imiđiranja /boot-a. :)) to je particija, sys fileovi, koji se u svakom trenu, svakim installerom mogu ponovo (re)kreirati. Nema ih smisla čuvati-kopiju, nego ima smisla imati installer (svi su live), koji služi tome. Ubodeš i napraviš. Brže i konkretnije nego restore na stanje (/boot particije) koje ne mora odgovarati trenutnom.

Koliko god radio backupova, image sysa se pokazao kao nešto skoro beskorisno (osim u specifičnim trenucima-potrebama, npr upgrade pa rollback ako nešto neće..). Prosječan juzerski sys npr mailovi-adrese, dokumenti.. to je važno, ne boot ili savegame, odnosno, ako želim backupiram i savegame (pa ga recimo imam godinama, mada više ne gejmam neke.. možda jednom).

Sys i image, podaci i backup.. sve s nekim smislom, razlogom, potrebom. Ne kao recept, nego u konkretnom slučaju, konkretan odgovor. Ne generičko pravilo. .. ako to možda objašnjava moj stav.

Previše backupova mi prošlo kroz ruke (miša) da bi imao drugačije mišljenje .. ili da bi tuđe, pa i kad je dobro, prihvatio :)) .. jer 'znam' (realno znam, da je svaka situacija 'specifična'). Znam da ono što mi za potrebe slučaja 'A' ne vrijedi za slučaj 'B' ili juzera 'C'.. dođoh, vidjeh, .. backupirah :))

Možda ovakva usporedba, kao ljudi? Isti/različiti? Jednako s računalima i sysom, backupom ili imageom i pravilima.. sve je isto, ali jedinstveno, konkretan slučaj i odgovor osvisi o konkretnom slučaju, ne o drugima koji samo mogu služiti za primjer, kao opcija..

 

Ovisnost o nekom softu, npr acronis, paragon.. live medij, pa onda dođe npr UEFI i sve baci u smeće..(čekaš koju godinu dok se stanje ponovo normalizira), lowteč odgovor je univerzalan, čekićem i terminalom/konzolom, sve se može i tad sve radi, ne 'možda radi'.. jer mi možda nije prihvatljiv. Jednako za spašavanje podataka, bilo koji kvar, npr što mi vrijedi image ako je crkla mbo.. tad su to samo beskorisni GiBiji, odnosno, čupaju se podaci. Ako imam klasičan backup, miran sam. Kvar ako će se desiti, desi se jednom u recimo 5g.. jel napajanje, vga, nešto treće.. kad se desi, tad se fixa, ne prije jer je beskorisno.

Radim i image, na radnim računalima.. jer postoji konkretan razlog (moje mišljenje, if-then plan).. npr kvar HWa. Image mogu mountati i koristiti u VMu, mogu juzeru dati svoj lap s njegovim win/dokumentima.. i on može raditi dok se pc popravlja/nabavlja i sl. .. tak da nisam protiv imagea, .. kao što u drugim temama nisam proti npr Rufusa, nego za korištenje s razlogom, alata, softa, načina.. svaki zašto ima svoj zato inače je besmisleno. Na kućnom gamingu, je to besmisleno... ako ništa zbog performansi.

 

no, to je moja zatucana filozofija, vjerojatno pogrešna.. :) .. meni sasvim ok, kao i sladoled od čokolade. Izbor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Da, slazem se. Ovo je lin tema. A lin je samo platforma, nuzni interface, karika izmedju nastanka ideje u primozgu da zeli pogledati neki video spot, pa klikne misem, na ikonu browsera, pa dodje do yt, pa nadje taj video u search polju, pa krene reprodukcija zeljenog spota i njegova audio i video percepcija koja posredstvom kojecega kemijski zavrsava tamo negdje gdje je i nastala ideja i želja za gledanjem tog spota. Vidiš sad u tom lancu koliko je sam linux nevazan, mogao je to odraditi i na iosu, macosu, win, androidu, teveu, radiju, dzuboksu, mogao je uzeti gitaru pa si sam odtamburati tu pjesmu.... 😊

Ovo je ( ajmo reć ) teh forum i u ovoj temi ( kao i u srodnima ) se izmjenjuju iskustva osoba koje su na neki nacin ( hobistički, profesionalno, znatiželjnički... ) bliski linux vodama. Nazalost, dosta tih osoba se ufuralo u neki svoj film, cjeli njihov svemir se vrti oko it branse, softvera, hardvera, i pritom zaborave da onu ogromnu preostalu većinu populacije to uopće nezanima niti im realno trebaju ta znanja ili inf. Zamisli koliko je stotina ili tisuća zanimanja ili zivotnih opredjeljenja i stilova u kojima im je laptop ili smartphone samo obicno pomagalo ili alat. Poput čekića za zabit čavel, a ak nema čekić poslužiće i teža klamerica, pepeljara,...

Nizu zanimanja, od sportasa, manekenki, muzicara, vozaca, dostavljaca, politicara, dimnjacara, odvjetnika, sudaca, lijecnika, soboslikara,... laptop i smartphone ( te pripadajući os i apk ) nije nista vredniji ili bitniji od odvijaca ili kuhinjskog noza. Tu cinjenicu ponekad it bransa teze shvaca a jos teze prihvaća. Si bio kad u bircu ( klubu noćnom, diskaću...) u drustvu par sistemasa ili programera ? Kad krenu u svoju omiljenu temu nestaju do jutra, ko hipnotizirani....a okolo ....jel...khm....

I tu dodjemo do naseg backupa, hehee. S obzirom da ti je moja klijentela bas iz ovog okruzja kaj im it nema vecu vaznost, i kaj mehanicki nauci redosljed klikanja da dodje do neke fotke ili do konverzije docx u pdf pa send na mailu, backup sistema ( plus naravno korisnickih podataka ) je u tim slucajevima linija najmanjeg otpora. Promjena u lancu radnji na koje su te osobe navikle, njima je nepremostiv problem ( i ok, zakaj bi neki nogometas ili odvjetnik sa milionskim primanjima se zamarao kako vratiti ikonu chromea na sistemsku traku ) niti mi uopće takav zna objasniti kaj se desilo i kaj je sve klikal pa poremetil njemu jedino znani lanac i redoslijed radnji.... I ima li tad ista brze i pouzdanije nego dva tri klika ( za koje sam mu ostavio nacrtan redoslijed na papiru ispod tipkovnice ) do magicne ikone na kojoj pise "bunker-sistem-ok" i dvoklik na to ga vraća u njemu jedino poznato okruzje.... A cifra mjesecna, pa cim manje hodanja, to bolje.... 😊

Tocno kako si i ti rekao, svaki slucaj zahtijeva pristup prilagodjen bas tom slucaju....

👮 🚑
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

+ nisu svi za sve.. i zato se neki bave nogometom, neki politikom, neki.. itd.

-o juzeru i meni ovisi kako ću nešto napraviti, manje o platformi. Ja imam svoj način, juzer prihvaća ili ne, ovisno jel plaća ili je poznanik, dobije čvrgu ako misli da je on 'gazda' ili nek to radi sam.

-za neke stvari je sporedno koji app-soft ćemo koristiti, npr gpart ili diskpart ili nešto treće.. jer u osnovi svi rade istu (kompatibilnu) stvar, osim ako neki alat ne nudi opciju koju možda trebamo, tad nije izbor nego suženi izbor.. jednako je za sve app, igre, OS. Ako pogledamo kućne, gamere, korstili bi oni linux, više.. ali ... koristili bi i poslovni, ali .. a ponekad je i pitanje drivera, pa ni taj 'ali' nije izbor.

-no kad to pročita neki linuxfunboy ima potrebu reagirati, braniti linux (i napasti onog drugog).. a to je nepotrebno. Npr, sve je to soft, sve je istih korjena, sve je 'isto'.. osim licenci i interesa.

-svaki backup je neki rsync, ako nije, tad je smeće :) .. itd.

-slike, glazba, bilo koji tip podataka, je samo to, podatak koju app prikazuje. Nema adobea ili acada ili mso ili igre.. ali to nije stvar OSa nego vlasnika-licenci. To uopće nije stvar jel neki OS bolji, a ljudi tako mjere. Možda su čak u pravu, možda kino bez projekcije nije kino.. (bez filma, bez izbora..), jelo bez ukusa, os-platforma bez softa. (ima ga, ali za drugu namjenu, ne ovo što traži većina, mada i ta većina možda tražila gimp, da zna da posotji, možda bi tražili transmision, možda brasero umjesto nere.. ali ne traže, jer ne znaju ili im se ne nudi kao igre, filmovi i kokice. Jesu li juzeri krivi? Proizvođači? Splet okolnosti? Tko god bio ili nitko, to opet nije stvar OSa ili kvalitete.. no i dalje će se koristiti kao takav argument, ćaćini brkovi.. :))

 

win je odličan OS, svaki os je odličan komad softa, (bes)koristan onoliko koliko ga korisnik može koristiti za svoje potrebe. Možemo ga zvati mac-osx, sonypleyka, pc.. svejedno. Tablet s andoridom i sad MS radi nativne appse, dok od linuxa zarađuje daleko više nego canonical kojem je linux distra core biz... jer Appsi i korisnici su ono bitno. Korištenje. Svaki može sve, nešto drugo je brani li mu licenca.. npr sad aktualno sd835 emulator x86.. i intel. Andorid je .. linux fork, *nix. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

Može li mi itko reći što se dogodi kad pozovem:

curl wttr.in/Zagreb

 

Znam što je rezultat, zanima me zašto se u terminalu to sve tako lijepo oboja, te zašto ne ispiše source stranice (html i ostale tagove, npr)?

 Ne ide to sa curlom direktno.

 

Možeš napraviti wget (ili curl), save-ati ga kao file i onda napraviti cat.

Samomrzeći hrvat
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

Može li mi itko reći što se dogodi kad pozovem:

curl wttr.in/Zagreb

 

Znam što je rezultat, zanima me zašto se u terminalu to sve tako lijepo oboja, te zašto ne ispiše source stranice (html i ostale tagove, npr)?

 Najvjerojatnije stranica skuži (najvjerojatnije priko user agenta) da je ne dohvaćaš preko browsera nego iz terminala pa šalje ispis prilagođen terminalu.

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Top Bugovac kaže...

Može li mi itko reći što se dogodi kad pozovem:

curl wttr.in/Zagreb

 

Znam što je rezultat, zanima me zašto se u terminalu to sve tako lijepo oboja, te zašto ne ispiše source stranice (html i ostale tagove, npr)?

 Ne ide to sa curlom direktno.

 

Možeš napraviti wget (ili curl), save-ati ga kao file i onda napraviti cat.

 Ne razumijem na što ciljaš :/

mariik kaže...
Top Bugovac kaže...

Može li mi itko reći što se dogodi kad pozovem:

curl wttr.in/Zagreb

 

Znam što je rezultat, zanima me zašto se u terminalu to sve tako lijepo oboja, te zašto ne ispiše source stranice (html i ostale tagove, npr)?

 Najvjerojatnije stranica skuži (najvjerojatnije priko user agenta) da je ne dohvaćaš preko browsera nego iz terminala pa šalje ispis prilagođen terminalu.

 A kako onda terminal "oboja" ispis?

You have to be odd to be number one
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

btw, kad si već na kde-plasma suseu, okini koji skrinšot cpu/ram/swap taskova i otvori poneki browsajući yt klipić, bug, nešto.. quake-testris, .. daj malo 'mesa' za pobornike npr xubuntu/light DE navijača..

 

https://www.howtogeek.com/334594/stop-complaining-that-your-browser-uses-lots-of-ram-its-a-good-thing/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice