Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.105.627
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Zechina kaže...

@bunker

De pliz, ako ti nije tlaka, kad uloviš vremena, probaj na Xfce dignuti Compton (umjesto Xfwm). Pa ponoviti rezultate.

 

Evo druže, opet nisam bio lijen, no sad su prve dve runde tvoje za platiti   .

 

Na jednoj fotki su očitanja manjara xfce sa defaultnim postavkama i managerom , a na drugoj su očitanja nakon kaj je doinstaliran i aktiviran compton . Nisu baš neke razlike....

 

 BRAVO, hvala, fakat si se potrudio i bio ažuran!

Zaslužio si, bio bi red za 

 

Gle gdje vidim razliku: mrvicu je manje cpu opterećenje (npr kad vrtiš video ili pokreneš par igrica/programa); kod mene zagrize malo više memorije stalno, sigurno! (Nisam još pogledao u .conf što mi je sve od "fićra" defaultno upaljeno)
Ali najbitnije gdje se može vidjeti su oscilacije na grafu u CPU. Kad npr upališ par YT u par tabova na Chromeu (on i inače kešira unaprijed)...

 

Dao sam gore link za optimizaciju Comptona (službeno, ako se ne varam), a ima toga još od ljudi sa strane (koji su imali problema sa hardwareom). Ne bi te htio cimati, ali baci oko, pa probaj nešto uključiti / isključiti, pod nekim opterećenjem, da skužimo ima li neka bitna razlika (npr "nemoj ali nikada upaliti ovo" ili "obavezno to upali" )... mislim, da ne izmišljaš toplu vodu, ljudi su se već prilično igrali s time.

 

Jedno pitanje: na Mintu to switchanje WM/Composera  ide trenutno nakon klika mišem, bez restarta (i čudnog ponašanja - osim ako ne upališ Compiz sa čudnim postavkama, on je i inače musaka nekih nekompatibilnih modula). Kak je to na Manjaru? Ne treba restartati makinu, nadam se.

15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Za restart bilo kojeg osa je stvar verzije, bios-uefi, driver.. i čistoće. Uobičajeno je dovoljan logoff... i važna je generacija sw+hw.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

Jedno pitanje: na Mintu to switchanje WM/Composera  ide trenutno nakon klika mišem, bez restarta (i čudnog ponašanja - osim ako ne upališ Compiz sa čudnim postavkama, on je i inače musaka nekih nekompatibilnih modula). Kak je to na Manjaru? Ne treba restartati makinu, nadam se.

 

Na manjaru ima malo i zezancije oko toga :

 

-prvo ga treba instalirati iz sof centra ili terminal ( sudo pacman -S compton  )

 

-pa ga treba editirati ( ~/.config/compton.conf )

 

-pa treba zgasiti xfwm ( xfconf-query -c xfwm4 -p /general/use_compositing -s false  )

 

-pa treba dodati gomilu toga ( [Desktop Entry] Encoding=UTF-8 Version=0.9.4 Type=Application Name=Compton Comment=X11 compositor Exec=compton -b OnlyShowIn=XFCE; StartupNotify=false Terminal=false Hidden=false )  u  ~/.config/autostart/compton.desktop

 

 -restart netreba ali treba login out login in...

 

S obzirom da znaš koliko volim terminalske radnje i config fajlove, nevjerujem da bu runda dovoljna za svu tu muku.....

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2018 15:32 (bunker).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Vidi bunkera što je uprljao ruke :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Vidi bunkera što je uprljao ruke :)

 

Čisti mazohizam.... Jadna majka kad bi i za neke druge uobičajene dnevne radnje trebao terminal ili editiranje config fajlova....bbrrrrrrrrrrr

 

 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
hrvooje kaže...

Vidi bunkera što je uprljao ruke :)

 

Čisti mazohizam.... Jadna majka kad bi i za neke druge uobičajene dnevne radnje trebao terminal ili editiranje config fajlova....bbrrrrrrrrrrr

 

 

 

Uff...da sam znao da je toliko potrebno, ne bi te gnjavio... nije čak ni to frka, jer očito kužiš kaj delaš, ali da se nešto zmrzlo, pa ti se X više neće dići...

štucao bi non stop, a i gajba vopi ne bi bila dosta da prestane peć savjest (ajd bar bi žgara pekla)...

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma čak je to sve i kratko trajalo, desetak minuta, no terminal i config fajlove nikako nesmatram user-friendly pa izbjegavam takve zahvate.

Drago mi je kaj je testić pokazao da je manjaro već u defaultnom stanju odlično pripremljen za svakodnevni rad, te da stvarno nema potrebe za dodatnim kemijanjem jer dobitaka nema ili su zanemarivi.

Kemijanje po xfwm i comptonu i config fajlovima bi vrlo lako moglo prouzrociti krah sistema pa je i bolje kaj nema nikakve realne potrebe da 99% korisnika uopće zna za te pojmove a kamoli da idu to sami "optimizirati" ....

Ako se sjecas, Timeshift je obvezni dio mog borbenog kompleta, tako da nisam frkario . Tako i tako sam timeshiftom nakon tih radnji vratio sistem na stanje prije kemijanja za koje sam siguran da je 101% ispravno.

😊
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 .. siguran da je 101% ispravno.

😊

 - pretjeruješ :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A eto, otkako se druzim sa zechinom , i ja poceo odokativno mjeriti...

😊 😊
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Uvijek su u raskoraku. Kad jedni rade na dodavanju (ili bolje rečeno oduzimanju) opcija, drugi rade na performansama, tick-tock. I ovo:

 

The KDE codebase also depends much less on interpreted code and more on compiled code. Its a frustratingly simple thing, but developers prefer to develop in their high level languages, even when it is entirely inappropriate.

 

Ove promjene u Kickoff meniju, potaknute od moje malenkosti, prije dvije godine. Pogodio sam ih u živac sa trolerskim naslovom (sve sam to naučio na bug.hr-u)

Why is Plasma so configurable and Kickoff is not

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2018 11:03 (hrvooje).
 
4 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

na redditu ljudi postavljaju slike

kde neon 5.12

before https://i.redd.it/886jsz6u8vc01.png

after https://i.imgur.com/BP01R1u.png

 

64bit windowsi mogu samo sanjati o takvom zauzeću rama

 

http://www.soundstream.com/
 
1 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

-tako je to... 'bahato' programirnaje (razbacivanje resursima..) ali i realnost/vrijeme+znanje/često entuzijazam ali ne može biti beskonačan, novac. Osim cowboya, malo je drugačijih primjera, devovi postaju klik-next juzeri wizarda & generiranog koda kojeg zapravo ne znaju. Ali tko to odlučuje? npr ubuntu mora izaći 04-10 svakih 6 mjeseci, (izgleda i windoze), igra kao fifa za sezonu .. itd. za razliku od softa kojeg netko radi i tek kad je stvarno napravljeno, izađe.. i izmjena-verzija nije samo puki broj, još gore, nije samo oznaka godine. U tom klasičnom programiranju, verzijski broj je nešto 'značio'... buld-decimala, ali cijeli broj je bila velika stvar. ... sad je samo klik-next + ciljano broj koji lijepo izgleda/zvuči ili mora izaći do datuma.

-zato će i dalje biti još samo gore.. optimizacija će postati nešto obsolete, nešto što traži, vrijeme+znanje+iskustvo a tog u današnjem konzumerizmu nema.

-možda je samo moj pogrešan dojam.. možda je stvar kao s automobilima, .. lako je bilo voziti brzo dok su ko fićo išli 100.. sad idu 200. Možda je to vrijeme prošlo (je.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
soundstream kaže...

..

 

64bit windowsi mogu samo sanjati o takvom zauzeću rama

 

 - i? ... čemu služi računalo/OS? Da ništa ne radi i ne zauzima RAM? Nije to benč-OC pa da je samo sebi cilj.

OS/DE .. ni jedan ne troši, nego koristi i omogućuje (u suprotnom je smeće). Win pametno-agresivno koristi RAM, isto radi i npr FF i chrome (keširanje predicted stranica, po navici surfanja..). Odnosno, takve app su bahate, one nepotrebno oduzimaju resurse koje možda druge app trebaju, ali i to je upitan kriterij.. ako RAMa ima dovoljno ili koliko appsa juzer treba istovremeno.

-karikirano, DOS zauzima manje.. jel zato bolji? Puppy-slax kao distre imaju footprint za floppy, jesu li zato jača-bolja distra od npr ubuntu-mint-deb..?

 

Smisao računala je da radi, ono što korisniku treba. OS samo povezuje HW-SW. Apps-juzer je primarni kriterij, zašto se tad nikad ne kritizira chrome po tom kriteriju... jer juzer je njime recimo zadovoljan (umjesto chromea može neki drugi browser, apps, igra, office..).

-u prikazanom, kde 'troši' 0,38... a što kad neka app nešto zatreba? neki dll? Što kad se to zauzeće iz idlanja prebaci u radni mod? Ponovo, što je smisao, da idla ili da radi? Kad ne radi, tad je možda kao paradox najmanje važno koliko zauzima, jer tad nema ni manjka resursa (jer ne radi neka app koja bi resurse tražila) a tad možemo računalo ugasiti.

-u radu, pošto sad već znamo, OS u odnosu na (bahate) appse zauitma zanemarivo/malo.. ali ni to nije važno, važno je koliko je pri tome brz-gladak, stabilan, ugodan za korištenje. Korištenje (rad) je kriterij.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2018 11:11 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Jbg Kille, pa to si trebao prvo reći ( da je u pitanju live iso a ne instalirani i podeseni sistem sa svim kodecima, drajverima, hard akceleracijom..... )...

 a radi na 17.3 live iso hmm, najbolje se nezamarati, ionako samo pogledam raznolikost

P.S.

valja linux zar ne bunky

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2018 14:15 (Killua).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@killua

Ti si samo "pogledao raznolikosti" i usput nabacio pitanje bez da si iznio najbitnije detalje.

Live linux je slozen da radi ono najnuznije i najrasirenije na najsiroj hardverskoj bazi, ali u njemu nisu svi kodeci niti su drajveri ( iako su u kernelu prisutni ) u punoj funkciji prema tvom hardveru. Tek pri instalaciji se odrade konkretni parametri i podesenja....

Dobro da netko nije bacio dve vure svog zivota istrazujući problem na kojeg si natrcao " pogledavajući raznolikosti" ....

Da smo ti dosli doma ( ili u tvrtku ), satnica je 400 kn + pdv , pa ako treba rado bumo cjelu smjenu trazili koji kodek ti treba da bi ti u live linuxu pogledao neki klipić ( radje trazim kodek nego kabliram kroz prašnjave tunelice i tavane )

😊
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunky ti si maher

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisam ni skužio da za Kubuntu 17.10 već je kde 5.12 'backportana'. Instalirao. Novost mi je palsma-vault (tamnica). Enkriptirani direktorij. Nije loše za zaključat ključeve ;) Ostale razlike tek moram pohvatat. Primjećujem tu i tamo neke ispolirane ikonice npr za minimize all windows. Clipboard content su ispolirali. Zanimljivo je svakako kreiranje barkoda od sadržaja clipboard sadržaja, pa je lako prebacit npr. neki ključ na telefon, ako se nema sinkroniziran kde-connect. Možda je ovo bilo i ranije, al sad su dodali i copy opciju. Terminal u Dolphinu još ne ide sa strane, lijevo ili desno, to će valjda uskoro. Iako sam već vidio demonstraciju na twiteru. Chrome ne gasim ispod 10 tabova, al potrošnja resursa i memorije je ok, ništa neuobičajeno. I dalje me buni sličnost ikona za remote krdc i za snimanje ekrana spectacle. Navodno su i dosta radili na Discoveru, ali mi i dalje to sučelje nije za desktop, više kao da je za touch ekran.

 

 
 
 

 

In case you missed it

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 9:23 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Uvjek moze bolje.

Ja imam jednu sitnu zamjerku, u proteklim godinama sam vise puta piskarao odgovornima no nikad to nisu popeglali :

Kada odspajam usb ( ili ext hdd ) , pokaze se onaj meni za safe remove devices, ja to odradim, sistem tada kaze da je sada sigurno ukloniti devices, no taj devices je ipak jos poluaktivan. Na win, a i na linux cinnamonu i xfce se zaustavi podatkovna veza, i taj ext uredjaj se potpuno ugasi, disk se prestane vrtiti i pogase se sve lampice. Na kde se disk i dalje vrti, lampice svjetle i nikad nisam siguran da li je tada taj safe remove odradio svoje....
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
4 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bear with me malo, jos se ucim i malo sam se u x-evima pogubio

 

ovak, instaliro arch na virtualci, sve bez problema, instalirao kde isto bez problema i kde takodjer radi

trenutacno mi je namjesteno u ~/.xinitrc da se kde pokrece (exec startkde) i to sve funkcionira normalno, upalim masinu, trazi me login i pass te pokrece kde

 

e sad ono sto mene zanima je taj dio sa loginom, znam da sam to jednom bio napravio al da ga j nez kak al znam da nije bio kde u pitanju, da bude GUI logon a ne preko terminala

 

ne znam sad ima li to veze sa mojim pokretanjem kde iz ~/.xinitrc, vise manje sam pratio arch wiki i ovaj dio mi nije bio jasan pod starting KDE using a display manager

 

"Select Plasma to launch a new session in Xorg."

 

trazio sam po netu, citao xorg stranicu na wikiju, ne znam dal uopce gledam dobro ili je to do kde

 

molim savjet linux starjesine

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
razbukontas kaže...

bear with me malo, jos se ucim i malo sam se u x-evima pogubio

 

ovak, instaliro arch na virtualci, sve bez problema, instalirao kde isto bez problema i kde takodjer radi

trenutacno mi je namjesteno u ~/.xinitrc da se kde pokrece (exec startkde) i to sve funkcionira normalno, upalim masinu, trazi me login i pass te pokrece kde

 

e sad ono sto mene zanima je taj dio sa loginom, znam da sam to jednom bio napravio al da ga j nez kak al znam da nije bio kde u pitanju, da bude GUI logon a ne preko terminala

 

ne znam sad ima li to veze sa mojim pokretanjem kde iz ~/.xinitrc, vise manje sam pratio arch wiki i ovaj dio mi nije bio jasan pod starting KDE using a display manager

 

"Select Plasma to launch a new session in Xorg."

 

trazio sam po netu, citao xorg stranicu na wikiju, ne znam dal uopce gledam dobro ili je to do kde

 

molim savjet linux starjesine

 https://wiki.archlinux.org/index.php/SDDM

Dakle:

sudo pacman -S sddm

sudo systemctl enable sddm

sudo systemctl start sddm

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2018 16:56 (redrum781).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

znao sam da sam negdje nes preskocio, moja brzopletost

 

znaci hvala puno stvarno

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Uvjek moze bolje.

Ja imam jednu sitnu zamjerku, u proteklim godinama sam vise puta piskarao odgovornima no nikad to nisu popeglali :

Kada odspajam usb ( ili ext hdd ) , pokaze se onaj meni za safe remove devices, ja to odradim, sistem tada kaze da je sada sigurno ukloniti devices, no taj devices je ipak jos poluaktivan. Na win, a i na linux cinnamonu i xfce se zaustavi podatkovna veza, i taj ext uredjaj se potpuno ugasi, disk se prestane vrtiti i pogase se sve lampice. Na kde se disk i dalje vrti, lampice svjetle i nikad nisam siguran da li je tada taj safe remove odradio svoje....

 

Ovisi oklen ti je usb stick. Ako si ga našao na parkiralištu, možda ima veze s ovim:
"Until last week, you could pwn KDE Linux desktop with a USB stick" 

http://www.theregister.co.uk/2018/02/12/kde_naming_usb_drive_vuln/

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kompaaaaaaa.... 😊

Sve ijedan stick ili ext hdd se ponasa isto.
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Kompaaaaaaa.... 😊

Sve ijedan stick ili ext hdd se ponasa isto.

 

Ma samo provociram ;-)

Svi se ponašaju isto nakon malwarea ili prije? :-D

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

Ma samo provociram ;-)

Svi se ponašaju isto nakon malwarea ili prije? :-D

 

 Mudrac ..hehehhehe

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nešto sam malo kopirao veće fileove preko sambe na kdeu. Preko wifi-ja. Užasno sporo iako ostali transferi nisu (kio_smb čekanje povratne info u high latency mrežama). Onda se prebacio na žicu. Onda sam našao ovu prijavu buga. Znači, ravno od 2012. do danas nije riješen kio_smb :) Tu je razlika neke kompanije i fossa. Ovi ne znaju bil piškili il kakili ili zapravo nikome nije stalo. Rješenje bi bilo montiranje preko cifs-a https://wiki.centos.org/TipsAndTricks/WindowsShares. Ok, sad kopira cca 25 MBps preko cifs-a, dok je to na Win10 i dalje lijepih 50 MBps što je vjerovatno granica mrežnog diska. 

 

Uglavnom, suština problema bi bila sa bug teme, ovaj post:

As mentioned in the previous post, MSDN entry states that if supported, Large Read/Large Write are used with Buffer sizes of around 60k. I analyzed the Pakets with wireshark: kio_smb (unpatched): requests 16348 bytes, awaits answer, requests next 16kb. kio_smb (patched with max buffer of 104857): requests 8x 130048 bytes and then 1x 8192 bytes before waiting for responses. Receives next bunch after waiting for all responses. cifs mounted: requests 2x 61440 bytes, waits for ONE answer, requests next 61kb. The cifs behaviour makes sense: Instead of wasting transmission time while waiting for the next packet, it requests 2 at once at makes sure it has some bytes requested all the time. Additionally, it uses the buffer size defined for max read as stated in the MSDN thread: 61440 Bytes. The kio_smb default behaviour is stupid. It has to wait for every packet before requesting the next and additionally, it uses just 16kb buffer size for some reason. kio_smb with a patched buffer size behaves weird, but speeds up transfers because it requests multiple batches at once. PLEASE: fix this bug already. All information is there, cifs implementation is good.

 

Može li netko probat na gnome-u preko sambe pa onda preko cifs-a da usporedimo brzine. 6 godina i nisu se pomakli s mrtve točke, osim promjene veličine buffera :) Vidimo da samoupravljanje nema alternative ;) Slow samba pretraga na googleu će još samo kratko vrijeme davati video brazilki kako plešu

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.2.2018 11:14 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mi imamo mountan cloud storage u VM-u i onda preko samba-e (cifs) šerano klijentu preko privatne mreže. Upload ide nekad i u stotinama mbps-a.

 

Ali da, samba je bila i ostala šrot samo takav.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

smbclient radi. Vjerovatno je do KDE-a, ako na GNOME-u pod gvfs_smb radi. 

 

Ovdje imaju neke postavke koje se mogu promijeniti u samba.conf koje bi trebale dati bolji rezultat

https://eggplant.pro/blog/faster-samba-smb-cifs-share-performance/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice