Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.105.385
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 Ja osobno preferiram 15" zbog DPI-a. Imao sam 17" dell, fenomenalan inspiron aluminijski, ali mi je nakon nekog vremena jednostavno prevelik bio. 15 mi je taman.

 

Instar informatika ti ima odlične cijene.

I mene je počeo mučit zbog težine i veličine. Zato se i dvoumim.

 

Svu opremu nabavljam preko Prosata i uvijek dobijem odlične cijene.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 .. kad se već brblja o dell i ostalima, nastavak na slimbook-cijenu 700/800€,..

dell, cca 600€ .. i5, 8gb, ssd+hdd, nv,.. tek za primjer kako je to neralana cijena nonamebranda kao slimbooka. Tj, može 'pero perić' naručiti na ćoravo jedan komad, lupit svoju maržu i još je jeftiniji od nonamea.. a logo izrezbarim ili selotejpom (crni izolirband) napravim sam... čak bolji finiš (jer od ovog ne može lošije, jeftikaner boja-plastika kao lidlova..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2018 22:01 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ima li tko kaskva iskustva š ovime BleachBitom? Ono, fora zvuči.
https://itsfoss.com/bleachbit-2-release/

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. hillary, nakon tog, next/treš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 

i zato ne vidim smisao u poruci error, jer nije greška, nego nešto što normalni podrazumijevaju kao što refleksno zatvore šlic..

 A što fali postupku sa Windowsa. Otvorem je file manager sa usb stickom. Odem 'remove this device' i automatski mi se zatvori file manager sa stickom i dobijem poruku 'slobodno ukloni hardver'. Puno bolje rješenje za konobaricu Milicu, za razliku od kriptografkih crvenih poruka. Ako već želimo Linux na desktopu za mase ;)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-file manager ugl ne čačka sadržaj filea, ako ga se ugasi ništa se ne gubi niti se oštete fileovi-dokumenti, jer ih filemanager ne otvara, dok ih npr office/editori otvaraju i drže zaključanima.

-probaj s npr wordom ili videoplayerom.. i što u tom trenutku želiš, forsirano gašenje (s rizikom gubljenja dokumenta, sadržaja..) ili upozorenje (warning, ne error kao izbor rieči..) kao i sam smisao uvođenja saferemovala..

 

-kao punjač mobitela, lock ili labavi.. koji ispadne čim mrdneš mobač, takva razlika.. i to samo zbog komocije konobarice Milice? :)) Ja preferiram da se juzrer pridržava nekih pravila-postupka (ako su mu podaci ili uređaji važni). Izbor riječi, semantika.. da, ali zato i postoje različite riječi, 'nijanse'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

GNOME way or highway ?!

 

Bolja slika

 

GNOME dev ne zna što je XFCE i želi micanje Transmision featurea, jer opcija ne radi na GNOME-u?! I još kaže da se moraš odlučiti da li si GNOME app, Unity app ili nešto treće. Jebote, za njih je to rat.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2018 22:43 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Gluposti. Jedan dev ne znače da je to GNOME. GNOME je maknuo notification ikone, jer su bile na totalno glupom mjestu u lijevom donjem kutu. Doduše nepostojanje app indikatora je totalna debilana, ali nisam vidio da čovjek ikome govori što bi trebali napraviti i da je to nekakvi rat. Koliko vidim to je komentar autora prepiske te prepiske.

 

XFCE je na moju, i mnogih drugih žalost skoro pa mrtav projekt. 12 ljudi radi na njemu povremeno, tranzicija na GTK3+ traje već godinama i nije gotova. To je nažalost realno stanje XFCE-a i ne vidim nikakve promjene na bolje u budućnosti s obzirom na hrpu novih laganih DE-a koji su proizašli iz svima mrskog GNOME-a (cinnamon, budgie etc).

 

I u pravu je, transmission se treba odlučiti za koji DE je app. Ne zato jer im "naređuju", nego zato jer će izgubiti kompatibilnost pa onda s time usere.

 

Smješno je što svi pljuju po GNOME-u, a 90% njih ovisi o njihovom developmentu. Licemjerje na 1000.

 

p.s. Ne branim GNOME, ima on hrpu stvari koje nemaju smisla, ali već mi je dojadilo to konstantno cviljenje od ljudi koji uredno koriste njihov rad za svoje projekte. Ponašaju se ko balkanci 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ali izjava 'ne znam što je to XFCE'  :)

I nisam mišljenja da bi neka aplikacija trebala biti vezana za neki DE. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2018 10:41 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ali izjava 'ne znam što je to XFCE'  :)

I nisam mišljenja da bi neka aplikacija trebala biti vezana za neki DE. 

 Pa, ako je mlad čak i razumijem 

 

Uz DE ne, ali znamo na kojim toolkitevima su najpopularniji DE-i bazirani. Tako da u jednu ruku se vežu za DE.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-nego uz što, miša, clock cpua ili ovako, 99% appsa je guijevskih, frontend za prikaz-korištenje, juzerfrendli-wysiwyg.. i upravo o tome mora ovisiti prikaz, nasuprot su one app ili potrebe kao server koji ne mora imati ni monitor. Ispod haube je kod isti, iznad haube je DE dependency ili dllhell. Jednako kao kod igara, što se manje koristi softrender (cpu) više gpu, to je ovisnost o gui/de/osu ili opengl-directx/driverima veća. Sve moderne app koriste gpu. Nekadašnji termini light guija su danas promašeni-pogrešni, jer ni surfanje netom više nije soft nego hw-acc/gpu. Tetris radi na svakoj konfiguraciji, jer je soft. Transmission može jednako nastaviti (i mora ostati neki dio kompatibilnosti) ali tad se taj soft mora održavati, mora loviti korak s ostalim dllovima zbog hella.

.. i podsjetnik na 'paradox' da će sve to raditi na chromeosu, dok istovremeno ne radi na linuxu (pogrešnog DEa) :) kao kriterij što je 'nativnost'.. na linuxu pokrenem VM, u njemu neku staru-preferiranu distru i transmission može dalje veselo raditi, kao na cromeosu u svom microsvijetu zacementiran u vremenu.. (prepatetično?? :))) ).

-naravno da većina appsa mora ovisiti o xima/UI-serveru (i upravo to prečesto mijenjanje je loše, bezbrojne varijacije nisu širina izbora, rezultat je upravo suprotan, kompatibilnost).

 

-prosječan juzer? vjerojatno neće ni osjetiti ako npr transmission nestane.. jer će u prosječnoj distri u paketu vjerojatno dobiti neki novi, možda čak isti-forkan. Powerjuzer ionako ima svoje rješenje. ko da u šumi padne list..

 

-ili terminalska verzija.. osim ako canonical kao MS ne ukine terminal (cmd)..

-ili ako ta ekipa neće održavati, da svaki de-distra kreira svoj frontend za backend, pola-pola posao.. (a to je obično umejsto dobre ideje, katastrofa rezultat)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/top-gnome-3-28-features

 

Novi GNOME 3.28 je vani. Međuostalim, miču ikone sa desktopa, jer su ikone bile opcija omogućena preko da preko xwaylanda u Nautilusu prikazuje prozore na waylandu. Opciju ikona će nadoknaditi u budućnosti sa gnome-dodatkom, što će ih činiti dijelom kompozitora (wayland), a ne aplikacije (nautilus). Navodno je ovaj opcija kočila novo prepisivanje Nautilusa za brži i stabilniji rad, te njegovu bolju wayland integraciju. Novi Ubuntu 18.04 doći će s Nautilusom 3.26 da bi zadržao opciju ikona.

 

@entry

A mlad je sigurno, ako od 2000-ih radi u Red Hatu :)

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/top-gnome-3-28-features

 

Novi GNOME 3.28 je vani. Međuostalim, miču ikone sa desktopa, jer su ikone bile opcija omogućena preko da preko xwaylanda u Nautilusu prikazuje prozore na waylandu. Opciju ikona će nadoknaditi u budućnosti sa gnome-dodatkom, što će ih činiti dijelom kompozitora (wayland), a ne aplikacije (nautilus). Navodno je ovaj opcija kočila novo prepisivanje Nautilusa za brži i stabilniji rad, te njegovu bolju wayland integraciju. Novi Ubuntu 18.04 doći će s Nautilusom 3.26 da bi zadržao opciju ikona.

 

@entry

A mlad je sigurno, ako od 2000-ih radi u Red Hatu :)

 

 Gnome i dalje dominira 

 

Što se tiče desktop ikona, da sasvim logičan potez. Prvo, debela većina onih koji koriste gnome, ne koriste desktop ikone jer su beskorisne i trebaš smanjiti sve prozore da bi došao do njih. Skoro pa ih nikada ne vidiš. Drugo, ovisnost desktop ikona o file manageru je u stvari stari kod, tako da ima smisla promjena. 

 

Čak ni na drugim DE-ima koje sam koristio sam mrzio imati ikone na desktopu. 

 

 

Samomrzeći hrvat
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa zato za smanjenje prozora imaš gumb za prikazivanje radne površine. Meni dobro dođe da imam par ikona na desktopu koje koristim, tj. nisu samo ikone nego fajlovi.

 

Tako da micanje ikona po defaultu je bezveze. Tko hoće da ih nema nek si ih makne sam.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Entry Point 

Ja baš obrnuto, jer mi tu stoji hrpa stvari koja je trenutno aktualna. I prozori mi nisu preko cijelog ekrana. I postoji nekoliko ekrana. Tako da sve je stvar navike. Ono što je GNOME mogao napraviti, je da prvo napravi dodatak, a onda makne ovu opciju. Ne volim taj my-way-or-highway apple stav.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2018 9:53 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

-da, desktop je radna površina, radni stol.. i besmisleno je imati ga pratznog.. ono, diviti se back sličkama? Gdje držim fielove, shortcute.. je moja stvar, to mi treba baš tu, pod nosom. Desktop bez tog mi ne treba jer nije sam sebi svrha. (pritome, uredno držim fileove na konkretnim mjestima.. ovo samo 'smeta'.. kao svako nametanje ili izmišljanje tople vode, nove ergonomije koja se pokaže besmislena, kao win-metro..). .. tj i dalje guraju mobač UI u PC-DE (radni stroj), i dalje im je cilj mobilna platforma, ne stvarno poboljšanje ili nešto za 'normalnog' korisnika računala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

@Entry Point 

Ja baš obrnuto, jer mi tu stoji hrpa stvari koja je trenutno aktualna. I prozori mi nisu preko cijelog ekrana. I postoji nekoliko ekrana. Tako da sve je stvar navike. Ono što je GNOME mogao napraviti, je da prvo napravi dodatak, a onda makne ovu opciju. Ne volim taj my-way-or-highway apple stav.

 A vjerojatno ti je core app prioritet nego ekstenzija. Stvar navike u nekom drugom DE-u, ali u čistom GNOME-u, desktop ikone su besmislene.

 

Kako da ja sad kliknem nešto na desktopu?:

 

 

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-pa mišem, onako.. klik. :)

-btw, nisi baš ergonosmki organiziran ili imaš više neovisnih očiju kao pauk.. npr ja ne mogu raditi istovremeno u 5-6 prozora, mogu u jednom u nekom trenutku.

-nabavi veći monitor (uobičajeno rješenje za direktore i trgovce).. ili pogasi, složi otvoreno jer ne postoji prostor koji se ne može potrošiti beskorisnim stvarima tj gledaj na desktop ikone kao na tvoje prozore, ti ih imaš 6, ja 66.. i zato su ikone (dimenzije), ne fullscrn forma. Kad recimo istu sliku gledaš s desetak metara, tad su i tvoje forme=ikone :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sva sreća pa je tu Mate DE :) Ova nova filozofija GNOME-a mi se nije svidjela... huh...

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-pa mišem, onako.. klik. :)

-btw, nisi baš ergonosmki organiziran ili imaš više neovisnih očiju kao pauk.. npr ja ne mogu raditi istovremeno u 5-6 prozora, mogu u jednom u nekom trenutku.

-nabavi veći monitor (uobičajeno rješenje za direktore i trgovce).. ili pogasi, složi otvoreno jer ne postoji prostor koji se ne može potrošiti beskorisnim stvarima tj gledaj na desktop ikone kao na tvoje prozore, ti ih imaš 6, ja 66.. i zato su ikone (dimenzije), ne fullscrn forma. Kad recimo istu sliku gledaš s desetak metara, tad su i tvoje forme=ikone :))

 To je overview prozora. Ne radim istovremeno u više prozora. 

 

Prozor:

 

 

 

Overview:

 

 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2018 13:51 (Entry Point).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. i dalje trebaš veći monotor. :)) -ma to je šala, zaboravi... (način rada, potrebe, navike.. to su stvari koje biraš za sebe, ne drugi za tebe pa neću ni ja kao što neću da mi netko to određuje.. a to je problem s GUIjima..distrama i toplom vodom koju svako malo izmisle).

 

edit: da ne spamam (pretjerano) .. ispod, TD.. nije virtuala kao prava stvar. :)) ushićenje kad vidiš načičkan desk prevažnim dokumentima koje štefica baš tu ima (i kao na radnom stolu samo se čeka proljevanje kave ili propuh..). Tko god želi može prilagoditi, sebe ili okolinu.. dođe na isto. Ako je za linux distre bilo nešto kao obilježje, tad je to upravo IZBOR, ne nametanje ili onemogućavanje neke stvari koja je desetljećima normalna.. ne zato jer je meni problem, nego refleks, protiv.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2018 14:36 (ihush).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

.. i dalje trebaš veći monotor. :)) -ma to je šala, zaboravi... (način rada, potrebe, navike.. to su stvari koje biraš za sebe, ne drugi za tebe pa neću ni ja kao što neću da mi netko to određuje.. a to je problem s GUIjima..distrama i toplom vodom koju svako malo izmisle).

 Ne trebam veći monitor imam virtualne desktope 

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Konačno dokaz da je osjećaj 'sporosti' otvaranja prozora na mintu stvaran. Kreator Minta složio skriptu koja to dokazuje. Sad slijede popravci:

 

We look at the reported figures in the output and measure the time it takes (with a stopwatch) for the main window to defocus and the 200 windows to map themselves completely. We observe a significant difference in performance in Cinnamon compared to other DEs.

Typical values:

cinnamon: 4s and 22s
cinnamon without window-list: 2,7s and 10,5s
muffin: 1,3s and 10s
marco: 1s and 28s
metacity: 1s and 6s

The goal is to reduce both numbers as much as possible.The first commit stops checking the window title and reduces the defocus time a bit.. from 22s to 20s.The second commit simplifies the window list and reduces the defocus time from 20s to 12s.

 

link

https://betanews.com/2018/03/18/mint-linux-slow-fast/

 

edit1*: Što će se događati s Nautilusom i desktopom

https://csorianognome.wordpress.com/2017/12/21/nautilus-desktop-plans/

 

edit2*:KDEConnect ima plugin za korištenje PC tipkovnice na telefonu

https://nicolasfella.wordpress.com/2018/03/20/kde-connect-state-of-the-union/

 

edit3*: Say yes to Markdown, no to MS Word

https://medium.com/@drodil/say-yes-to-markdown-no-to-ms-word-be4692e7a8cd

 

edit4*: GNOME ima veliko curenje memorije

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/gnome-shell-has-a-memory-leak-and-it-might-not-be-fixed-for-ubuntu-18-04-lts

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 18:38 (hrvooje).
 
2 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Iako je i dalje mint na čelu distrowatch lojtrice, drasticno mu se istopila prednost od prvog slijedećeg.... ( obicno je bilo bar duplo )

https://distrowatch.com/
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Mint:
marco & metacity su defaultni za MATE.
To je ono što ja ko papagaj ponavljam. Ako Mint, onda MATE. Screw Cimet.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Iako je i dalje mint na čelu distrowatch lojtrice, drasticno mu se istopila prednost od prvog slijedećeg.... ( obicno je bilo bar duplo )

https://distrowatch.com/

 Dobar rast Manjara, tj. dobar rast 'home page hit' ili što već mjere. Po defaultu je zadnjih 6 mj., ako staviš zadnjih 12mj onda je za 30% veća razlika. Malo sam gledao u prošlost, npr. 2002. prvi je Mandrake koji je postao Mandriva, koji je bio prvi Linux s kojim sam se ja susreo. Zanimljivo da od te 2002. četvorica iz top 10 još su uvijek 'live and kickin': Red Hat, Suse, Gentoo i Debian.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
bunker kaže...

Iako je i dalje mint na čelu distrowatch lojtrice, drasticno mu se istopila prednost od prvog slijedećeg.... ( obicno je bilo bar duplo )

https://distrowatch.com/

 Dobar rast Manjara, tj. dobar rast 'home page hit' ili što već mjere. Po defaultu je zadnjih 6 mj., ako staviš zadnjih 12mj onda je za 30% veća razlika. Malo sam gledao u prošlost, npr. 2002. prvi je Mandrake koji je postao Mandriva, koji je bio prvi Linux s kojim sam se ja susreo. Zanimljivo da od te 2002. četvorica iz top 10 još su uvijek 'live and kickin': Red Hat, Suse, Gentoo i Debian.

Fijuu!

 

Pijem jutarnju kavu, pročitah ovo, prođe mi kroz središnji fronlatni gyrus misao da sam izgubio nevinost s RedHat jedinicom, čin' se meni da je baš sad nekako i izašao, u svibnju 1995 godinice.

 

Zastrašujuće!!!

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Naletim na 

demo Elbrusa-8S, ruskog CPU-a na 28 nm tehnologiji proizveden od strane Moscow Center of SPARC Technologies (MCST), s 8 jezgri, 1,3GHz clock. I vidim gore xfce, pomislih na xubuntu, ali nije, nego je Elbrus OS. Baziran je na 2.6 kernelu. Kompajleri koji postoje su za C,C++ i Fortran. Defaultni tekst editor je ABIword, a tablice Gnumeric.

 

Računala za vojsku, vladu i javnu upravu izrađuje Rostec Corporation, holding sa 3 milijarde USD godišnjih prihoda. Upravo je jedan takav predstavljen prošle godine. Tko zna, možda ovako nešto uskoro vidimo i izvan Rusije :) 

https://thenextweb.com/insider/2017/05/25/russia-showcases-first-computers-based-indigenous-elbrus-8s-processor/

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 8:40 (hrvooje).
 
0 0 hvala 2
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
2 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice