Projekt: TRON Mk.II

poruka: 30
|
čitano: 16.058
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

OK, došlo je vrijeme za novi avatar i novi projekt... :D

 

Prvi i najteži korak je bio nabava kućišta. Kako sam uvijek htio mATX build ovo je bila prilika. Trilema je bila između CM N200, Chiefteca LT-01B i Fractala Core 1000. Kako je dizanj Chiefteca inspiriran najlošijim Picassovim slikama on je prvi ispao iz utrke. Nakon stotina pročitanih i pogledanih recenzija odluka je pala (presudna recenzija). CoolerMaster N200 je "djevojka za vodit doma".

 

Šalu na stranu, izuzev estetike koja možda ne odgovara svakom N200 je što se tiće opcija i dodataka definitivno "best buy" u klasi mATX kućišta. Od kada sam otvorio kutiju (iako sam znao što ću dobit) jednostavno sam bez riječi. Moram izdvojiti dva uključena 120mm ventilatora, ventilirane PCI brackete (mogu se ponovo koristit), rupe po MBO trayu za kablove, male rupice za vezivanje kablova plastičnim vezicama, mogućnost montiranja 120mm radijatora na stražnjoj i gornjoj strani te 240mm ne prednjoj bez ikakvog modanja! te uključeni filteri protiv prašine na svim rupama osim stražnje. 

 

Kućište će biti slično prijašnjem projektu ali opet drugačije. Kombinacija bude crno-žuto-gunmetal siva-narančasta uz dominaciju crne.

 

Danas sam ponovio slikanje, vani na prirodnom svjetlu tako da sada slike na nešto liče.

Prednja strana Prednja strana
Filtar za pra[inu Filtar za pra[inu
Stražnja strana Stražnja strana
Unutrašnjost kućišta Unutrašnjost kućišta
Filtar od napajanja Filtar od napajanja
Jedan od dva uklju;ena ventilatora Jedan od dva uklju;ena ventilatora
Bo;na strana Bo;na strana
Uvodnice za vezice Uvodnice za vezice
elCid
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.7.2013 10:30 (elCid).
 
26 0 hvala 5
12 godina
neaktivan
offline
Projekt: TRON Mk.II

Odličan odabir kućišta, sretno s projektom {#}

Molim da mi se ne šalju na PM upiti za procjene komponenti i sl. Za preporuku novih/polovnih konfiguracija i komponenti sam uvijek tu ;)
 
3 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

@zober; hvala, kućište je prilično dobro dizanjirano/osmišljeno ali ima mjesta za poboljšanje/moddanje :)

 

Evo danas sam napokon počeo "pravi" rad na projektu. Prošlih tjedana imao sam nešto zaostalih obaveza i trebao sam zapravo i isplanirati što želim raditi na kućištu. Dodatno tome kako je ljeto, radim tako da nemam cijeli dan slobodan ali ovo me bolje opusti nego izležavanje poslije posla :)

 

Za početak planiram zamijeniti stranice kućišta sa prozirnim plexi prozorima. Prvo sam trebao ideju, nacrt te kolegu Izitha da laserom izreže plexi. Plexi će se montirati preko cijele stranice sa m3 upuštenim vijcima tako da im glave ne viri van. Vijke sam prethodno polakirao u crno da se uklope :)

 

Danas sam napravio dobar dio planiranog ali ću to postati u idućem update-u kada sve završim jer planiram sve detaljno opisati, korak-po-korak slikama.

Nacrt planirane montaže Nacrt planirane montaže
Plexiglass Plexiglass
Plexiglass izbliza Plexiglass izbliza
Kućište spremno za moddanje Kućište spremno za moddanje
Okvirno to ovak izgleda Okvirno to ovak izgleda
elCid
 
10 1 hvala 5
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Nastavak ... Možemo krenuti redom:

 

-Prvo sam proširio krajeve rupe kako bi glava vijka mogla bolje sjesti u plexi. To je druga slika.

-Iduće je bilo montiranje plexija krep trakom na kućište. Tako sam moga lakše bušiti i mogao sam vidjeti okvirno kako će izgledati montirani plexi. Super stvar kod krep trake je da prilično dobro drži dok istovremeno ne ostavlja nikakve tragove ljepila.

-Dalje sam izbušio rupe na kućištu (rupe na plexiju su izrezane laserom). Koristio sam 2,5mm svrdlo kako bi mogao urezati navoj za m3 vijak. Trik je u korištenj bušilice sa regulacijom brzine jer je pri srednjoj brzini puno lakše bušiti na ovako tankom limu.

-Urezivanje navoja. Jednostavno kako i zvuči, pametno je staviti malo ulja za podmazivanje na ureznicu za lakše urezivanje.

-Završno, montiranje plexiglasa vijcima.

 

Na kraju se vidi trenutni izgled kućišta. Još imam posla sa stranicama, odnosno urediti neke detalje. Sada sam definitivno zadovoljan, sve ide po planu jedino što me plašilo je što nisam bio siguran hoću li moći urezati navoj s obzirom da je lim kućišta dosta tanak. Srećom dobro je završilo :)

Korišten alat Korišten alat
Proširivanje kraja rupe Proširivanje kraja rupe
Montiranje plexija Montiranje plexija
Bušenje rupa Bušenje rupa
Urezivanje navoja Urezivanje navoja
Montiranje plexija Montiranje plexija
Izgled rupe sa urezanim navojem Izgled rupe sa urezanim navojem
Trenutni izgled kućišta Trenutni izgled kućišta
elCid
 
16 0 hvala 3
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Pozdrav,

 

Uh, prošlo je dosta vremena od prošlog posta. Trenutno sam još na bočnim stranicama. Kako mi se "oštri" rubovi ne sviđaju malo sam ih "zatupio" brusnim papirom(220) tako da su sada pod kutem od 45°. Blaži kutovi će ublažiti linije i kućištu dati elegantniji izgled kućištu :) Trenutno sam zaposlen radom na kućištu tako da idući update nećete čekati dva tjedna.

Plexi nakon brušenja Plexi nakon brušenja
Brusni papir Brusni papir
Bočna stranica Bočna stranica
Bočna stranica - Izbliza Bočna stranica - Izbliza
elCid
 
13 0 hvala 3
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Pozdrav,

 

Idući dio projekta je izrada prednje stranice kućišta. Prednja stranica se sastoji od prethodno izrezanih 3mm plexiglas ploča. Za njihovo rezanje zaslužan je kolega Izith. 

 

Na slikama se okvirno vidi planirani izgled. Planirano je da se prednja stranica montira na kućište sa M4 vijcima. Na prvoj i četvrtoj slici se vide šesterokutne rupe. U te rupe sjeda M4 matica tako da sa unutarnje strane kućišta može pričvrstiti vijcima. Samo sastavljenje ploča planirano je Soundal momentnim ljepilom, no prije istog potrebno je brusnim papirom pripremiti plohu kako bi ljepilo bolje prijalo. I završno popravljanje sitnih neravnina i nepravilnosti auto kitom.

 

Trenutno sam detaljno sve pobrusio brusnim papirom tako da bi ljepljenje moglo i danas biti gotovo.

 

Nosači za prednju stranicu Nosači za prednju stranicu
Montiranje krep trakom Montiranje krep trakom
Prednja stranica Prednja stranica
Prednja stranica sa nosačima Prednja stranica sa nosačima
elCid
 
11 0 hvala 4
14 godina
offline
Projekt: TRON Mk.II

Zgodno izgleda. Baš me zanima kako će na kraju izgledati kad sve postaviš. 

 

Jedno pitanje. Ako budem bušio jedan dio stranice na kućištu,i stavljao plexi,moram li onda i na stranici i na plexiju probušiti rupe za vijke? Ovako kao što si ti bušio u postu iznad svog! 

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Projekt: TRON Mk.II

Nemoraš, dovoljno je samo na limu od kućišta. Sretno :)

elCid
14 godina
offline
Projekt: TRON Mk.II

Hvala! I tebi sretno s projektom. :D 
Samo nabacuj slike. ;)  

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Pozdrav,

 

Završio sam planirano. Sada na red dolazi brušenje neravnina(papirom 220), te kasnije popunjavanje istih sa auto kitom. Završno na red dolazi lakiranje.

 

U priloženim slikama vidi se trenutno stanje stranice kao i njezin izgled na kućištu.

 

 

Odvajanje nepotrebnog Odvajanje nepotrebnog
Pobrušeno i spremno za ljepljenje Pobrušeno i spremno za ljepljenje
Tragovi ljepila Tragovi ljepila
Ljepljenje Ljepljenje
Urezivanje navoja Urezivanje navoja
Izgled prednje stranice Izgled prednje stranice
Neravnine Neravnine
elCid
 
11 0 hvala 4
13 godina
offline
Projekt: TRON Mk.II

Odlicno,  love it {#}

BTW: Zanima me kakav hardver ce ici u ovo kuciste?

http://wotlabs.net/sig_dark/eu/RavenHR/signature.png
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Projekt: TRON Mk.II

Cim vidim tvoje ime u modding temi znam da nemoze ispast lose! Prosli projekt je bio odlican, ovaj ce vjerujem biti jos bolji! :) 

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Projekt: TRON Mk.II

zasad je super, ali ima tu jos posla 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Hvala dečki. Trenutno još ne razmišljam o hardveru jer nisam ni blizu kraja. Okvirno projekt je zamišljen oko mATX ploče i vodenog hlađenja.

 

Što se tiče projekta, kitanje i lakiranje je završeno.

 

Kitanje je odrađeno školski, znači: Poliesterski kit. Nanošenje temeljnog prvog sloja te brušenje istog papirom 120 granulacije. Drugi sloj je bio tanji i finiji te sam ga površinski pobrusi vodobrusnim papirom 275 i kasnije 600 granulacije.

 

Kod lakiranja sam prvo nanio sloj temeljnog laka, pobrusio ga vodobrusnim papirom 600 te završno nanio tri tanka sloja crnog mat laka. To je bila točno jedna bočica laka, znači 400ml.

 

Trenuto planiram napraviti nekakav filtar za prašinu koji će pokriti rupe za ventilaciju prednje stranice, te srediti "PWR" i "Reset" tipke.

 

Stranica nakon kitanja Stranica nakon kitanja
Izbliza Izbliza
Lakirana stranica Lakirana stranica
elCid
 
13 0 hvala 3
11 godina
neaktivan
offline
Projekt: TRON Mk.II

Ko iz tvornice stranica, jako dobro izgleda.

Toni
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Pozdrav, našao sam vremena da se mogu pozabaviti modanjem. Dugo vremena nisam imao slobodan prostor, a i kupio sam nešto novoga alata pa sam eto dosta potrošio na uređenje i čišćenje samog prostora.

 

Zadnje kaj sam radio bio je nacrt grafike koja će se gravirati na prednju stranu. Tako da mi je kolega Izith već ovaj uspio to izrezat laserom. Trenutno nemam baš nešto za opisat jer sam još u radovima, ali jednostavno nisam mogao izdržati da ne pokažem par slika :). Kada završim sa ovim dijelom sve ću detaljno opisati u idućim updateovima.  

Nacrt Nacrt
Plexi Plexi
Led traka 60x3528 Led traka 60x3528
Osvijetljeni plexi Osvijetljeni plexi
elCid
 
28 0 hvala 9
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Danas sam završio prednju stranicu. Tako da slijedi kratak opis:

 

Ako skrolate par postova gore, prikazane su slika prednje stranice. Tada sam imao u planu staviti filtere za prašinu sa boka i gravirani pleksi s prednje strane, ali stavri su se prilično zakomplicirale.

 

Znači filtar. Planirao sam uzeti perforirani lim sa orginalne prednje strane kućišta, izrezati na mjeru i jednostavno zalijepiti na novu prednju stranu. To je funkcioniralo, ali jednostavno nisam bio zadovoljan napravljenim. Odlučio sam lim dodatno učvrstiti auto kitom što narano znači i ponovo lakiranje same stranice. Ukupno sam stavio tri sloja kita, svaki sloj je popunjavao neravnine i udubljenja prethodnog tako da sam završno dobio finu i glatku površinu. Za postizanje takve površine koristio sam redom papir granulacije 120-220-600.

 

Osvijetljena prednja strana nije bila u prvobitnom planu tako sam imao prilično posla sa modficiranjem orginalnog dizanja. Stranica je sada potpuno završena i siguran sam da se uloženi trud ispaltio jer izgleda odlično. Do sutra mi morate vjerovati na riječ.

Perforirani lim sa orginalne stranice. Perforirani lim sa orginalne stranice.
Nanošenje prvog "grubog" sloja Nanošenje prvog "grubog" sloja
Oblikovanje rubova Oblikovanje rubova
Oblikovani rubovi Oblikovani rubovi
Stranica montirana na kućište Stranica montirana na kućište
elCid
 
11 0 hvala 3
14 godina
offline
Projekt: TRON Mk.II

A ostatak slika gdje je?
Izgleda predobro, svaka čast.

Ali me zanima kako je dalje ispalo, i kako će biti.  

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

@tubojc - Jučer kad sam pisao prethodni post bio je već mrak, tako i da sam slikao slike bi ispale koma. Odlučio sam čekati do danas ujutro.

 

Na slikama se vidi lak koji sam koristio, kako sam obradio površinu prije lakiranja i završno slike same stranice.

 

Sama stranica se sastoji od graviranog pleksija pokrivenog zatamnjenim pleksijem i sve to osvijetljano žutom led trakom 60x3528. Fora je u tome što kada je led traka ugašena zatamnjeni pleksi prekriva gravuru te tako daje kompletno tamni izgled stranici. Paljenjem led traka daje boju gravuri i ona postaje vidljiva.

 

Prvobitno sam led traku spojio na ispravljač koji daje ~12.5V - to su ove dvije predzadnje slike. Tako mi je izgledalo presvijetlo te sam se kasnije sjetio "hmm... možda bi mogao smanjiti napon?". Smanjivanjem napona na nekih ~9V pogodio sam baš pravu nijansu led trake, to bi bile zadnje dvije slike.

Lak i zaštita Lak i zaštita
Obrada površine Obrada površine
Perforirani lim - filtar Perforirani lim - filtar
~12.5V ~12.5V
~12.5V ~12.5V
~9V ~9V
~9V ~9V
elCid
 
15 0 hvala 4
14 godina
offline
Projekt: TRON Mk.II

Predobro izgleda.

Ta prednja stranica koju si gitao je od plastike ili je to ovo što si rekao da je od graviranog pleksija? Nisam baš shvatio.

 

Inače fora izgleda! :D 

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Projekt: TRON Mk.II

Jako dobro elcid, pogođena stvar sa 9v.

Toni
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Projekt: TRON Mk.II
turbojc kaže...

Predobro izgleda.

Ta prednja stranica koju si gitao je od plastike ili je to ovo što si rekao da je od graviranog pleksija? Nisam baš shvatio.

 

Inače fora izgleda! :D 

 

Da, cijela prednja strana je napravljena od nule kombinacijom 3mm pleksi ploča. Da sam imao na raspolaganju 3D printer ili CNC koji reže u tri dimenzije mogao sam jednostavno napraviti 3D model i napraviti samu stranicu. CNC kojim je kolega Izith rezao pleksi ima dvije dimenzije, odnosno laser može rezati samo po dvije osi(horizontalne). Znači reže samo ovakve ploče. Poprečni presjek bi izgledao ovako.

 

Hvala Rapture, ineče prvobitno sam planirao staviti RGB traku. Tako bi dobio još neke dodatne opcije za eksperimentiranje ali morao sam od nje odustati jer je zapravo fizički veća i nebi ju mogao ugurati u samu stranicu. I ovako sa prezadovoljan :)

elCid
13 godina
neaktivan
offline
Projekt: TRON Mk.II

Super urađeno 

 
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Nakon dosta vremena i dosta drugih projekata, ponovo je na red došao TRON.

 

Nisam bio zadovoljan trenutnim bočnim stranicama te sam ih odlučio revizirati. To je zahtjevalo rezanje orginalnih stranica. Uz bočne stranice izrezao sam gornju stranu kućišta. Za rezanje sam koristio multifunkcijski alat; "Dremel".

 

Kako će sve to izgledati moći ćete vidjeti kroz dan ili dva.

Oznake za rezanje Oznake za rezanje
Izrezana stranica Izrezana stranica
Detalj Detalj
Rupa za montiranje Rupa za montiranje
Gornja stranica Gornja stranica
elCid
 
9 0 hvala 3
9 godina
neaktivan
offline
Re: Projekt: TRON Mk.II

Odlicno! {#}

12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Na red je došlo uređivanje žica od led trake, PWR i Reset tipki te izrade linearnog regulatora intenziteta led trake i ventilatora(prednjih).

 

Regulator je nastao na univerzalnoj tiskanoj pločici čiju sam prednju stranu polakirao u crno. Ima tri kanala: jedan za led trake na prednjoj strani(vide se u postovima prije), jedan za led trake ispod gornje strane i jedan za dva ventilatora koja su na prednjoj strani. Raspored rupa je jednak kao onaj kod 2.5" SSD-a tako da se može montirati na njegovo mjesto.

 

Fali mi mali hladnjak koji bi hladio ove tranzistore na pločici. Izrezat ću ga iz aluminija 1mm debljine.

 

Još sam polakirao gornju i bočne stranice, ali ih još treba ispolirati tako da ću ih tek onda slikati(i naravno montirati pleksi na gornju stranicu).

Pločica Pločica
Lakiranje LOT-lakom Lakiranje LOT-lakom
Izgled vodova Izgled vodova
Led traka za gornju stranu Led traka za gornju stranu
prednja strana prednja strana
PWR i Reset tipke PWR i Reset tipke
LEDice za PWR i Reset LEDice za PWR i Reset
elCid
 
11 0 hvala 1
11 godina
online
Projekt: TRON Mk.II

samo nastavi s novim fotkama jer je cijeli projekt vrlo zanimljiv

zadao si sam sebi puno posla i visoke standarde, no iz iskustva u nekim drugim projektima znam koliko je zadovoljstvo kad sve ispadne onako kako si zamislio i kad vidiš što si na kraju (a i na svakom pojedinom koraku) postigao vlastitim trudom

Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Projekt: TRON Mk.II

Hvala, osobno meni nije toliko stvar u zadovoljstvu napravljenim već u samom postupku učenja na pogreškama i stjecanjem iskustva koje mogu iskoristiti da idući projekt bude još i bolji.

 

Prije par mjeseci počeo sam sa izradom pojačala za slušalice. Orginalno taj projekt nije ima veze sa ovim modom, ali odlučio sam ih spojiti jer kako je početno planirano pojačalo bi trebalo biti na stolu kraj samog kućišta. Izrada kućišta je tako bila usput jer je u istom stilu kao i sam Tron. To "usput" je ugrubo značilo ekstra mjesec dana da napravim dodatne nacrte za samo kućište. Pleksi za kućište i neke ploče koje ćete kasnije vidjeti rezao je kolega Izith; Michelangelo za pleksiglas.

 

Sastavljanje kućišta, iako jednostavno malo(zapravo puno) se zakompliciralo ali uz malo improvizacije kućište je ispalo kako je i planirano. Ostale su mi još neke sitnice oko samog pojačala koje moram namjestiti tako da će slike sklopljenog kućišta biti postavljene sutra.

Pojačalo Pojačalo
elCid
13 godina
offline
Projekt: TRON Mk.II

Svaka čast. {#}

Ne obaziri se na TD, to su samo TD Trollovi, nemaju pojma o ničemu, pa moraju zaje... one koji nešto znaju. ;-))))))) (i3 4130 pojede ovaj tvoj i3 3240 za doručak) :D OMG.
 
2 0 hvala 2
12 godina
odjavljen
offline
Projekt: TRON Mk.II

Slike su postavljene.

 

U plavom kućištu nalazi se transformator sa dva sekundara od 10V, osigurač i glavni prekidač. Izmjenični napon žutim kabelom dolazi do ispravljača u kućištu. Ispravljač daje stabiliziranih +/-12V koje napaja pojačalo i VU metar. VU metar je izveden sa AN6884 čipom, odnosno sa pet ledica. Razlog je što nisam imao mjesta u kućištu za VU metar sa više ledica. Sve kontakte spojio sam licnastim UTP kabelom(smeđa je AC napon, zelena je masa, plava i narančasta su ulazni audio signal, ...) to će mi olakšati snalaženje u pojačalu ako ću raditi neke modifikacije. Još sam na dno kućišta stavio gumene nožice da se pleksiglas ne izgrebe na stolu. 

 

Montiranje pleksija sam izveo pomoću M2 vijaka. Zadnja slika je improvizirani nacrt.

 

Jedino nisam zadovoljan kvalitetom tiskanih pločica jer sam ih sam radio, koristio sam feriklorid za jetkanje. A i dosta sam lemio po njima pa su malo unakažene{#}.

elCid
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.8.2014 13:09 (elCid).
 
11 0 hvala 3
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice