Monitor-zamaranje ociju

poruka: 37
|
čitano: 17.962
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Monitor-zamaranje ociju

Ako ti posebno smetaju fluorescentne sijalice, onda je možda u tome stvar. Možda bi trebalo da probaš sa monitorima sa LED osvetljenjem. Inače, mimo nekog retkog problema zbog kog ti fluorescentne sijalice smetaju, nema razloga zašto bi ti LCD bio neudobniji za oči od CRT-a:

  • što se toplote tiče, oba se više greju straga, pri čemu LCD proizvodi manje toplote, s tim što mu lampe jesu i blizu prednje povrešine; ipak, ne znam zašto i kako bi oslobođena toplota delovala samo i direktno na oči - ako ostatku tebe nije vrućina, nije ni tvojim očima;
  • što se tiče drugih vrsta zračenja, CRT-ovi emituju blago beta zračenje (ako imaš CRT TV u kući, prođi rukom tik ispred ekrana, osetićeš da je vazduh naelektrisan), dok kod LCD-a nema ničeg sličnog;
  • na CRT-u refresh rate govori koliko će puta u sekundi fosforni premaz biti pogođen snopom elektrona. Nakon pogotka, fosfor  lagano gubi sjaj, koji mu se zatim vraća sledećim pogotkom - dakle ekran treperi, ali sve manje što je veći refresh rate. Na LCD-u refresh rate jedino govori monitoru koliko puta u sekundi treba da očita signal koji mu šalje grafička kartica - lampe, kao što je mbaksa rekao, rade stalno isto, tako da refresh rate nema uticaja na postojanost slike. LCD može da treperi, ali to obično znači da su električne instalacije loše.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Staromodan kaže...

Mislim da lcd isijava više topline s prednje strane (ekran) od crt monitora.

Iskreno rečeno više se ne sjećam kakvi su bili CRT-i, jer više od 10 godina koristim gotovo isključivo LCD-ove.

 

Nije u pitanju "više topline", neko koliko više.

 

Staromodan kaže...
Sjećam se kad sam pitao poznanike prije nekoliko godina, kad su si prvi put kupili (bolje) lcd monitore jel im smeta slika, a oni kažu da ne.

Meni je smetala, pa pogledam prema njima, a oni zakrvavljenih očiju samo suze i trepću.

Onda nakon sat vremena počnu otpuhivati i govoriti da im je potreban odmor, ali ne od monitora...

Rekoh ti da razlog može biti drugdje - može biti u kemikalijama koje isparavaju, može biti jednostavno zbog previsoke svjetline, pogotovo ispočetka, jer novi monitori su dosta svijeli (s vremenom svjetlina pada). LCD jednostavno drugačije prikazuje sliku i treba vremena čovjeku da se privikne. LCD-ovi imaju sliku koja ostaje cijelo vrijeme prikazana, a mi smo kod CRT-ova naučeni na treperenje, dakle naše oči se u tom trenutku nikad "ne odmaraju", nego su stalno filane svjetlošću, kao da stalno gledaš u žarulju! To je problem s LCD-ovima, a ne toplina. Stalno šibanje svjetlosti direkt u tvoje oči pa onda ako još i smanjiš treptanje (a istraživanja su pokazala da ljudi manje trepću kad gledaju u ekran!) eto ti problema.

 

Staromodan kaže...
Između 70 i 75 ne primjetim razliku, ali čim spustim frekvenciju osvježavanja na 60 Hz počinje glavobolja.

Znam da nema logike, ali mnogo toga nema, pa se događa.

Ima logike. Umislio si ti. Na neki način "hipohondrija". {#} Bez brige, i ja sam nekad osjećao kako me mobitel zrači i jednom prilikom sam išao kod prijatelja autom i mobitel sam stavio na suvozačko sjedalo i osjećao sam kako me zrači tijekom vožnje. Kad sam došao do prijatelja hoću si uzeti mobitel sa sobom i onda skužim da mobitel uopće nisam uzeo sa sobom, nego sam ga ostavio doma. Što me to onda zračilo? Ništa. Umislio sam si. Od tog trenutka se više ne opterećujem sa "zračenjima" mobitela, bežične mreže, monitora i tko zna čega sve ne. Sva ta zračenja su premala da bi ih čovjek mogao osjetiti (druga stvar je kad dulje vrijeme razgovaraš s mobitelom na uhu - tad em mobitel daleko više zrači em je jako blizu glave - zapamti - zračenje pada s kvadratom udaljenosti), stoga ako ih osjećaš, možeš biti siguran da si si to umislio.

 

Staromodan kaže...
Već sam to testirao na drugi način:

Kad sam instalirao i isprobavao (linuks) os, onda sam primijetio da na nekima mogu normalno raditi, a na drugima ne.

Išao sam gledati u postavke i ispalo je da neki automatski prepoznaju da je to lcd pa stave na 60Hz, a drugi stave na najvišu 75Hz.

Ako nisi pažljivo bilježio sve slučajeve onda ti to ništa ne vrijedi. Ljudi su skloni confirmation biasu - pamte ono što im je u skladu s njihovim tezama, a zaboravljaju ono što nije.

 

Staromodan kaže...
Meni smetaju fluorescentne žarulje i s njima ne mogu raditi, možda i to ima neke veze.

Nekima smeta, drugi se naviknu.

Ako LCD ima CCFL pozadinsko osvjetljenje, onda ti je to slično kao da gledaš u fluorescentnu žarulju - jer CCFL su fluorescentne cijevi (Cold cathode fluorescent lamp). Onda si nabavi LCD monitor s LED pozadinskim osvjetljenjem. Osobno ipak moram reći da mi je ugodnije raditi za monitorom s CCFL-om nego LED-om.

 

Staromodan kaže...
Meni je bilo malo bolje raditi na prijenosniku s normalnim osvjetljenjem nego na lcd s 1/4 svjetline i 1/4 kontrasta

Kombinacija svjetline i kontrasta je jako bitna - ako nema dovoljnog kontrasta, onda će ti se oči naprezati.

 

Staromodan kaže...
pa sam došao do tog zaključka jer prijenosnici manje troše od ovih drugih, pa onda i manje topline isijavaju.

Kad bude zima, probaj usporediti crt i lcd u hladnoj prostoriji tako da dlanom priđeš jednom, pa drugom.

Zar ti gledaš monitor s centimetar udaljenosti?

 

Staromodan kaže...
Da ne bude da sam si umislio, taj val topline sam osjetio dok sam prolazio kraj lcd monitora, a crt je bio topliji samo otraga.

LOL. Na kojoj si ti to udaljenosti prolazio pored LCD monitora da te zapuhno val topline?

 

BTW pazi kad govoriš o zimi - centralno grijanje učini svoje. {#}

 

Staromodan kaže...
Ljeti se isto primijeti kada je po danu otvoren prozor, pa navale kojekakve bube na lcd, a crt ignoriraju.

Da, LCD monitor je možda s prednje strane topliji, no jedino što je bitno je koliko te topline dopre do tvojih očiju/tvog lica.

12 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Ako ovako nastavimo, ovo će se otegnuti u dosadnu raspravu.

 

Mbaksa, na kraju si rekao da je lcd s prednje strane topliji od crta.

Nekome smeta, nekome ne.

Ne kažem da ne utječu i kemikalije na to.

Ja nisam hipohondar.

Ako shvaćam o čemu ti govoriš, probaj i ti shvatiti o čemu ja govorim.

 

Kad sam kupio običnu žarulju i stavio je u sobu, umjesto potrgane štedne, požalio sam što sam uopće stavljao štednu i kupovao fluorescentnu stolnu svjetiljku.

To nisam napravio iz nekog umišljenog razloga.

Ako je do toga, onda bih bio veliki zagovaratelj tankih monitora, jer sam bio zaluđen reklamama, sve dok ga nisam kupio.

Jeftini crtovi su smeće, ali pojedine bolje (dobro uštimane) modele je milina za gledati.

 

Ja sam se dijelom naviknuo na lcd, ali to nije to.

To tek pravo primijetim kad kod nekog vidim bolji crt.

 

Ja rješenje vidim jedino u nabavi kvalitetnog crt monitora.

Problem je što ih više nema, ali to je za neku drugu temu.

Ili ako tehnologija tankih monitora napreduje, pa budu neka poboljšanja što se toga tiče.

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Staromodan kaže...
Mbaksa, na kraju si rekao da je lcd s prednje strane topliji od crta.

Koliko je zrak topliji na 50-60 cm (ili s koje već udaljenosti gledaš ekran) od ekrana? Kako te onda ne smetaju promjene u sobnoj temperaturi?

12 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Ti se jako dobro razumiješ u električna grijanja?

 

Osim toga i sam si rekao da se više ni ne sjećaš CRT-ova.

 

Ovo je postalo zahebavanje, pa odustajem od daljnje rasprave.

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Spiridon kaže...

Bok ekipa.

Ne znam više kako pokrenuti novu temu pa ću pitati ovdje.

Frend treba novi LCD monitor koji bi spojio s laptopom, treba mu za fotografije i PhotoShop. Spajao bi HDMI konekcijom.

Cijena do 2500 kn, možda i koja stotka više. Veličina cca 20" (ne znam postoji li dobar monitor tako "mali").

Ne znam koji laptop ima i ne znam utječe li grafička kartica na kvalitetu prikaza fotografije.

Eto, ako možete pomoći, bio bih zahvalan.

Drasticno!!!! meni je razlika s hd6770 na hd6850 bila tolika razlika u prikazu da je to za ne povjerovati,daleko bolja slika,ostrija na 6850-ki!!!

16 godina
online
Re: Monitor-zamaranje ociju

staviti maximalnu rezoluciju i povećati refresh rate na najveći. Povećati DPI na 120 posto i staviti slova na LARGE. I meni, od knjiga i pcija, osljepljenom pravniku je ovo dosta pomoglo. Uz to paziti na svjetlinu, kontrast i isključiti "automatski kontrast" u opcijama monitora.

Možda i smanjiti zasićenost bojama.

magistar prava (diplomu još nisam poderao)
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.7.2012 9:31 (Korny1603987).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice