Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 658
|
čitano: 258.884
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
markma kaže...

Razmišljam o postavljanju nekog mesh sustava od 3 uređaja (npr Deco E/M4 ili nešto tako) vrijednosti oko 100€. Radi se o vikendici u kojoj se bude 4-5 mjeseci. Najbrzi net koji imam je preko hibrid boxa od HT-a. Oko trenutnog routera dobijem 48/12 u prosjeku. Tu bi odmah bio prvi "Deco", a druga dva bi bila lijevo i desno i oba se nalaze nakon dva zida kuće.

 

Očekujete li da bi, oko ova dva suprotna routera, mogao imati dovoljne brzine (bez trzanja ili bez čestog trzanja) za:

  1. gledanje IPTV/EON na TV-u,
  2. gledanje IPTV/EON na tabletu,
  3. video pozive (facetime, viber itd).

 Racunaj na pad brzine od nekih 10% pa  ti probaj je li ti to dovoljno.....

12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav... prijatelj ima postavljena 2 uređaja Deco E4 u stanu (1 u dnevnom boravku pored rutera i boxa od Iskon TV-a i 1 u sobi) i izrazito je zadovoljan kako rade. Pitanje bi bilo može li se Deco isknfigurirati tako da box od Iskon TV-a spoji na drugi Deco E4 koji se nalazi u sobi tako da izbjegne provlačenje kabela do sobe ili korištenja powerline adaptera? Tnx!

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.10.2023 21:39 (filterini).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
filterini kaže...

Pozdrav... prijatelj ima postavljena 2 uređaja Deco E4 u stanu (1 u dnevnom boravku pored rutera i boxa od Iskon TV-a i 1 u sobi) i izrazito je zadovoljan kako rade. Pitanje bi bilo može li se Deco isknfigurirati tako da box od Iskon TV-a spoji na drugi Deco E4 koji se nalazi u sobi tako da izbjegne provlačenje kabela do sobe ili korištenja powerline adaptera? Tnx!

 ma opciju iptv ali ja licno nisam probao.....

13 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Vjerojatno bi se dalo iskonfigurirat port ali za to si bolje potraži u mrežnim temama na pcekspert forumu

Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
corco kaže...
Pozdrav ekipa.

Kupio sam IP nazornu kameru koju planiram postavitu u svojem vrtu. E sad, problem je da od routera koji je u kući do kamere ima nekih cca 65 metara. Kamera ne može biti bliže jer je ta lokacija idealna što zbog pregleda, što zbog svjetlosti koja je bitna pošto je kamera na bateriju koja se puni putem solara.

Inače radi se o Sercom speedport plus routeru iz T-com.

Kako bi mogao povezati tu kameru na svoj wifi? Dal da uzmem neki extender pošto imam mogućnost uštekati ga taman na pola puta između kamere i routera? Ili da probam na neki drugi način? Molim neki savjet.

 

Sorry corco , kasno pišem, al možda pomogne ako još nisi riješio stvar...

 

Evo ja jutros kod sebe testirao, imam TP-Link DECO X20 u kući par godina, vani na točno 69 metara udaljenosti čistine mobom spojen na svoj Deco koji je skoro u sredini kuće, WiFi 2,4 GHz na oko 60 Mbps, jedna do dvije crtice WiFi signala, fluidno mi radi stream sa 8 kamera u 15 FPS-a, YT live video na 1440p, jedna šljiva između smeta.

 

Ako ćeš ti na pola puta od tih 65 metara stavljati WiFi repeater, pokrivat će ti, samo što ti repeater pojede pola brzine ali te WiFi kamere ne trebaju više od 5-10 Mbps pa bi trebalo sve dobro raditi.

Al ako ćeš već na pola puta vući struju, radije stavi WiFi AP (ili PoE WiFi AP) ili neki stari router koji odašilje svoj WiFi, na njemu isključi DHCP i LAN kabelom spoji na taj Speedport u kući

 

Možda ti je bolje uzeti TP-Link AC1200 Deco M4 (2 pack) za 100 €, jednoga stavi vani na pola puta, drugog u kući ili bliže prema zidu/prozoru di je ovaj vani a u kući na tom speedportu isključi njegov wifi, imat ćeš bolji i stabilniji jedan te isti WiFi kroz šire područje.

8 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Rijesio sam problem tako da sam se sjetio da imam Tp link powerline starter kit koji mi stoji još zapakiran i nekorišten u ladici.

Preko Amazona sam uzeo Ubiquiti Access Point.

Jedan Powerline uređaj je povezan sa routerom, a drugi je na vrtu na mjestu gdje imam utičnicu. Ta dva uređaja međusobno komuniciraju i prenose signal.

Da bi AP pozicionirao što bliže kameri uzeo sam 20m mrežnog kabela i tako spojio AP sa Powerlinom. Još sam AP stavio na krov štaglja kako bi signal do kamere bio što bolji.

Evo za sada mogu reći da stvar funkcionira vrlo dobro, jedino ima malih smetnji kad puše vjetar, ali ništa strašno. Bilo me strah da stvar neće raditi pošto sam inače još uvijek na bakru (oko 20Mbps), ali za sada sve pristojno radi.
9 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pokušavam instalirati Beacon2 (od A1) na Telemach (optički) i nikako. Na Nokia wi-fi aplikaciji stalno javlja user/pasword grešku, bilo da upisujem podatke sa Beacona , bilo da mu skeniram QR. I još je ruter od Telemacha upravo Nokia! Je li moguće da je Beacon konfiguriran nekako da radi samo na A1?

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.10.2023 14:19 (quzma).
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Problem 2: Na Telemach Nokia ruteru (optički) imam 2,4 i 5G. Svi uređaji (i prastari) normalno rade na wi-fi osim najnovijeg i najskupljeg Asus Rog Strix laptopa na win10/64 kojemu na obje mreže (wifi4/wifi6) veza odmah puca. Budući da je poznato da mu je boljka Mediatekova wifi6 kartica, već sam naručio neku drugu. Razlog zašto to pišem ovdje je slijedeći: Asus ima stabilnu (i sporu) vezu samo preko jeftinog TPlinkovog extendera na 2,4 (wifi4). (Po meni taj extender samo proširuje originalni wifi2,4). Da li netko zna kako je to moguće?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Dali su ti mreže razdvojene, 2.4 GHZ i 5 GHZ, dva različita SSID-a?

Ako nisu, to je problem koji sam ja imao s HP laptopom i Sony TV-om, oboje spojeni wifiem.

Radi toga sam mesh koji spoji sve u jedan SSID i jedino tako i radi u mesh modu prebacio u router + extender mode, jednostavno nije išlo drugačije.

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Mislim da su odvojeni: router nudi za izbor za 2,4 SSID1-4 (izbran 1) a za 5 SSID5-8 (izabran 5) i svaki ima svoje ime. Mreža sa extendera ima 3. ime. To valjda znači da su 3 SSID-a.

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
quzma kaže...

Problem 2: Na Telemach Nokia ruteru (optički) imam 2,4 i 5G. Svi uređaji (i prastari) normalno rade na wi-fi osim najnovijeg i najskupljeg Asus Rog Strix laptopa na win10/64 kojemu na obje mreže (wifi4/wifi6) veza odmah puca. Budući da je poznato da mu je boljka Mediatekova wifi6 kartica, već sam naručio neku drugu. Razlog zašto to pišem ovdje je slijedeći: Asus ima stabilnu (i sporu) vezu samo preko jeftinog TPlinkovog extendera na 2,4 (wifi4). (Po meni taj extender samo proširuje originalni wifi2,4). Da li netko zna kako je to moguće?

Daj screenshot postavki obe frekvencije, detaljni ss(kanal, tip enkripcije itd)...

10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Molim informaciju, prije par mjeseci sam prešao na t-com, i imam slab signal na drugom kraju kuće, na katu, i na tavanu,

 

Imam ovaj modem  t com router technicolor fga2233htc,

 

I htio bi dodati jedan pojačivač bežičnoga signala, i zanima me dali ovaj uređaj ima Mesh,

 

 

I koji bi WiFi pojačivač signala preporučili za ovaj modem,

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
tomy01 kaže...

Molim informaciju, prije par mjeseci sam prešao na t-com, i imam slab signal na drugom kraju kuće, na katu, i na tavanu,

 

Imam ovaj modem  t com router technicolor fga2233htc,

 

I htio bi dodati jedan pojačivač bežičnoga signala, i zanima me dali ovaj uređaj ima Mesh,

 

 

I koji bi WiFi pojačivač signala preporučili za ovaj modem,

M4 deco od tp linka preporuka: DECO M4

 

Ako ti nebi bile dosta tri jedinice, dodaš i četvrtu.

Gubitak brzine na wifiju je gotovo nikakav, barem kod mene.

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2023 8:15 (kostolomac).
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Što se tiče brzine gotovo da je neprimjetan pad ako ima do 100Mbps od T-Com ali ako ima optiku sa 1Gbps pad brzina je drastičan.

Problem je druge prirode, ti Mesh uređaji rade međusobno na 5GHz što je problem kod rada kroz etaže uslijed gušenja signala pa kad je veliki wifi promet na etaži sa ruterom ruter će teško čuti od tih korisnika wifi signal sa drugih etaža.

Moguće je LAN povezivanje Mesh uređaja koje bi rješilo taj problem ..... a ima i opcija Mesh uređaja koji imaju ugrađenu Powerline mogućnost.

13 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Kod mojih ga na ispo-ovih 500/250 reže na pola u downloadu pa ispadne cca 250-300/200. Više od toga nisam uspio izmjeriti. deco x20 je u pitanju. 

Pošto korisnici nisu neki previše zahtjevni (cca 25-35 uređaja max. telke, ps5, lap i mobovi), ovo je ispala odlična opcija. Preostala opcija je bušenje etaže tek uređenog stana. Naravno, to nije dolazilo u obzir.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Što se tiče brzine gotovo da je neprimjetan pad ako ima do 100Mbps od T-Com ali ako ima optiku sa 1Gbps pad brzina je drastičan.

Problem je druge prirode, ti Mesh uređaji rade međusobno na 5GHz što je problem kod rada kroz etaže uslijed gušenja signala pa kad je veliki wifi promet na etaži sa ruterom ruter će teško čuti od tih korisnika wifi signal sa drugih etaža.

Moguće je LAN povezivanje Mesh uređaja koje bi rješilo taj problem ..... a ima i opcija Mesh uređaja koji imaju ugrađenu Powerline mogućnost.

 Moguće, nisam znao za to, jer kod mene na tri etaže funkcionira normalno na optici.

 

Onda je za njega riješenje uzet Deco PX50, tu nema greške u svim kombinacijama.

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
6 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Zasto ne Deco P9? Jest da je wifi 5, ali zar netko moze postici sve sta px50 nudi?
10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav imam internet T-com preko bakra 65/20 imam brzinu, kuća je 4 etaže+podrum, ruter se nalazi na 1 katu, sad imamo problem kad su svi kući spojeno je 2 IPTV i 6,7 mobitela djeca gledaju Youtube igrice itd, dolazi do toga da čak u stanu di je ruter, brzina interneta preko wifi loša a neki djelovi kuće ne hvataju signal,

Zanima me šta je najbolje kupit da brzina bude stabilna a i dostupna u drugom djelu kuće ako je moguće to sa ovom brzinom na bakru blizu sam centrale a optika nije još u planu kod mene. Hvala na savjetima

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dudu9 kaže...

Pozdrav imam internet T-com preko bakra 65/20 imam brzinu, kuća je 4 etaže+podrum, ruter se nalazi na 1 katu, sad imamo problem kad su svi kući spojeno je 2 IPTV i 6,7 mobitela djeca gledaju Youtube igrice itd, dolazi do toga da čak u stanu di je ruter, brzina interneta preko wifi loša a neki djelovi kuće ne hvataju signal,

Zanima me šta je najbolje kupit da brzina bude stabilna a i dostupna u drugom djelu kuće ako je moguće to sa ovom brzinom na bakru blizu sam centrale a optika nije još u planu kod mene. Hvala na savjetima

 Deco M4 ti je vise nego dovoljan...

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...

Kod mojih ga na ispo-ovih 500/250 reže na pola u downloadu pa ispadne cca 250-300/200. Više od toga nisam uspio izmjeriti. deco x20 je u pitanju. 

Pošto korisnici nisu neki previše zahtjevni (cca 25-35 uređaja max. telke, ps5, lap i mobovi), ovo je ispala odlična opcija. Preostala opcija je bušenje etaže tek uređenog stana. Naravno, to nije dolazilo u obzir.

Baš me čudi ,  teoretski ,a i praktično bi  trebalo / moralo bolje ... Imam istu brzinu downloada i na M4 koji je slabiji od tvog bez problema izvučem 380 - 400 Mbps .

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Prvi Mesh Deco4 koji je na ISP ruter spojen LAN kablom radi u AP modu i može dati radnih max. oko 400Mbps (teoretska na 5GHz mu je 867Mbps).

Drugi Deco4 sa spaja na prvi sa wifi isto kao i prema korisniku pa je to repeater mod koji prepolovi brzinu.

 

Uostalom valja ponovo vidjeti video i uporednu tabelu izmjerenih brzina na 7min 25 sec.

 

...problem u ovom slučaju gdje čovjek treba wifi preko 2 etaže je škakljivo

3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Neka provuce mrezni kabel na svaku etazu i svaki Deco spoji da koristi gigabitni LAN backhaul pa ce imati najvece brzine na WiFi-ju.

Danas je takvo vrijeme da je pametno na svaku etazu provuc najmanje jedan mrezni kabel.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Nije baš da polovi ni na drugom nodeu, u dr sobi na uređajima spojenim na 2.node ( Smart tv, mobiteli i fs),vadim malo jace od 300 Mbps , sto je i više nego što mi treba iskreno.
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-nema 'polovljenja'.. tj marketing koji sve zbraja (ukupnu dvosmjernu propustnost + dualband) i stvarnost-činjenice, brzina .. je normalna, nema polovljenja a sasvim nešto drugo što marketing navede 800 (za dvosmjernu komunikaciju) dok korisnik može dobiti samo 'pola' u jednom smjeru no to nije polovljenje, to je normalno, obrnuto, marketing duplira-zbraja jer to je marketing...

-ne miješati s padom-gubitkom samog wlana ovisno o preprekama-zid-smetnje.. tad bi stvarno bilo pad, polovljenje i sl. ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
error_666 kaže...
Nije baš da polovi ni na drugom nodeu, u dr sobi na uređajima spojenim na 2.node ( Smart tv, mobiteli i fs),vadim malo jace od 300 Mbps , sto je i više nego što mi treba iskreno.

 Gubitak mozda 15%.... 

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ako wifi adapter radi u repeater modu tada npr. jednu sec. prima data podatak od rutera u RAM , pa taj isti data podatak iz RAM-a jednu sec. šalje korisniku ...dakle upola sporije od wifi adaptera u Access Point modu.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-a ako su u šumici? znaš li što je MIMO i čemu služe dvije antene-par po pojasu emitiranja? znaš li što je MESH i kako radi, kako radi kad je više uređaja u blizini i sl.? .. ako znaš ok, ako ne znaš ili su u šumici tad je to nešto drugo.

 

edit: pa ponavljanje (kao majka mudrosti).. nema 'polovljenja' nego je to normalna brzina za razliku od reklame-marketinga koji sve zbraja-duplira da bi na reklami jednostavno pisao veći broj koji prodaje robu jer to je tako..

 

-kad piše +800 (za 5ghz) i +400 (za 2.4) to je propustnost, pri čemu je brzina u jednom smjeru polovica, jer je propustnost dvosmjerna a korisnik npr speedtestom mjeri brzinu DL odvojeno, ne istovremeno s UL i dobije do 400mbps.. a marketing sve to zbroji pa i po pojasevima mada se koristi ''ili-ili'' tj korisnik je spojen na 5 ili 2.4 i time može od nazivne 'brzine' (koja je sumirana teoretska propustnost) dobiti samo jednu-dio i to pola od duplog ili ono što nazoveš 'polovljenje'. Tj to je samo pitanje razumijevanja što je brzina a što marketing i ako vjeruješ marketingu tad je to ekšli polovljenje.

-marketing.. zato svi uređaji imaju u nazivu npr 1200 (ili 1800) .. jer je to suma 5ghz i 2,4ghz propustnosti.

-za usporedbu-objašnjejne ili lakše razumijevanje .. kao da npr mrežni 4-portni gbe switch navedemo-napišemo 'brzinu' 4gbit-a .. od čega po portu možeš dobiti 1gbit ili četvrtinu, dobiješ stvarni broj, ne marketing-reklamu koja može sumirati što god poželi mada to veze ni sa čime nema. .. po kineskim reklamama se može pronaći upravo takav primjer za 5-portne navedeno 5gbit-a pa i 5ghz.. jer to je marketing koji prodaje veći broj dok je čak i 'točno' jer da je prevara-zavaravanje tad bi bilo kažnjivo-zabranjeno... itd.

 

edit-2.. za juzere kojima se 'sve mora nacrtati'.. :)

.. ako na opremi-kutijici neovisno o nazivu piše npr ac-ax.. i broj 1200, to je tad 800 + 400 i na 5ghz će tad od tih 800 korisnik dobiti max-do 400, u jednom smjeru, na 2.4ghz do 400 tj 200.

-od teoretske moguće-max brzine uvjek možemo dobiti manje, gubitci-smetnje (+ tad se svaki neispravni paket ponovo šalje-ponavlja dok je koristan promet koji se mjeri samo ono ispravno ovisno o connect brzini).

-pošto na kutijici piše 1200 (ili 1800 i više..) juzer može očekivati 1200 .. ili pola? pa zaključi da će dobiti do 600.. neće, dobit će do 400 ili do 200 i to nije polovljenje nego je marketing-dupliranje-sumiranje ali pošto postoji neko tehničko objašnjenje nije kažnjivo-zabranjeno (zavaravajuće oglašavanje) pa to biznis-prodaja iskorištava.

 

-pad signala, smetnje i sl na wlanu.. može biti jednostavno manji promet tj gubitak-neispravni paketi su 'odbačeni' i koristan promet je taj rezultat.. ili pad na prvu nižu brzinu, ovisno o standardima.. a te brzine su neki višekratnik broja 54 ili zaokruženo 50, od čega je s prastarim a-b-g wifi standardnom krenulo na ax-an.. x3, x6.. tj 150, 300 itd.. i ovisno o podržanom s obje strane, pad na prvu nižu-zajedničku brzinu na kojoj će signal biti stabilan.. to tad nije 'polovljenje' nego neka niža brzina, koja može slučajno biti i na pola ali može i manje, desetina, osmina itd.. odnosno, ako je na 5ghz max 800, ako je na 2,4ghz max 400 i kao činjenica da ako imamo oba signala, ako radi mesh, tad će biti korištena  brža linija, 800 (400) dok će u padu zbog osjetljivosti signala jednostavno bolje proći 2.4ghz jer je manje osjetljiv, veći domet i tad je to 'pola' no to je slučajno ili samo stvar nazivne brzine, ne neko polovljenje.. i od tog će i dalje ako su smetnje jače ići na niže-sporije.. sve do 54mbps.. to nije polovljenje nego standard i wlan-smetnje, nije žica.. za razliku, žica radi na 100 ili 1000, kao i sad noviji 2,5 (dok postoje i 10gbe ali preskupe za juzere) tj ispravan kabel će dati konkretnu brzinu dok će wlan uvjek ovisiti o gubitcima-smetnjama i time pad koji može biti pola, no to je više slučajnost nego neko polovljenje matematičko ili duplex mreža i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.11.2023 10:55 (ihush).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Ako wifi adapter radi u repeater modu tada npr. jednu sec. prima data podatak od rutera u RAM , pa taj isti data podatak iz RAM-a jednu sec. šalje korisniku ...dakle upola sporije od wifi adaptera u Access Point modu.

 Mesh NE RADI u repeater modu....

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Repeater mod = ruter wifi(AP)>>>> wifi ><wifi ->>>> wifi (Client) korisnik.

AP = ruter-LAN > LAN ><wifi >>>> wifi (Client) korisnik.

Client = ruter wifi(AP) >>>> wifi >< LAN/USB -> LAN/USB korisnik.

 

...nebitno da li je wifi adapter(gore podvučeno)  2,4GHz ili 5GHz  ili dual band.

 

Može Mesh raditi i u wifi AP modu ako ga prema internetu(ruteru) spojimo LAN kablom kao i u wifi Client modu ako ga LAN kablom spojimo na PC..

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
error_666 kaže...
Nije baš da polovi ni na drugom nodeu, u dr sobi na uređajima spojenim na 2.node ( Smart tv, mobiteli i fs),vadim malo jace od 300 Mbps , sto je i više nego što mi treba iskreno.

 Gubitak mozda 15%.... 

 iz mog iskustva 20%  na glavnom nodeu , (380 - 400  Mbps od 500 deklariranih paketom ), na drugom gubitak nekih 30% ugrubo ( 320 -330 od 500 ),  i to je plafon sto se može dobit na ovom meshu . 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.11.2023 16:44 (error_666).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice