Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

poruka: 17
|
čitano: 5.019
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Router-router-Instalacija PC (savjet koji uzeti)

Pozdrav zbog preseljenja na kat kuce i ruter(Optima)se premješta na kat kuce a treba mi internet i u prizemlju. A sad kako ja to zamisljam: ja bi iz tog rutera na katu povukao lan kabel u prizemlje i na njega povezao AP..koji bi trebao imati bar dva lan utora za tv i pc i normalno wifi :D mislim da bi mi to bilo najbolje riješenje posto su vec zidovi izbuseni i provuceni kablovi u prizemlju.

 

Sad pitanje da li bi to funkcioniralo ok i koji AP uzeti....hvala

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.10.2017 16:48 (kaw_liga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)
Routerboard hap ac lite
Rvat katolik!
 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

Baš bi ga mogao naručiti...

Našao sam ga u Futuri za 300 kn AP

Znaci to bi dobro sljakalo ?...kako da se umreži mislim od rutera do ac-a ? nisam dosad imao Ap--o postavkama cu kasnije :D

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.10.2017 13:00 (kaw_liga).
15 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

trebaš router, ne AP.. ako je kriterij 2-više lan.. (većina routera-APa je ista-slična, može biti oboje, postavke, razlika je ugl u broju priključaka, ostalim opcijama i defaultu). Cijenom su često povoljniji mada bi trebali biti skuplji od APa jer sve je to ''isto'', ista kutija.. Raspon cijena od 100-1000kn, iznad je katgorija firewalla i sl dok su npr mediaplayeri oko 500-800 ili NAS storage ili .. 'kutija'. AP ugl nema te mogućnosti, router može imati i ugl ima opciju router/ap + standardno 4 lan porta. Oba se jednako spajaju lan kablom, pošto AP ima jedan, router s WAN portom ne modem (ne ono što dobiješ od ISPa za tel liniju, to je modem tj drugi naziv iste stvari ali tad ne mora imati WAN port nego tel. za liniju).

 

-koji, to moraš sam. Svaki teoretski radi, pročitaš specifikacije, vidiš što možda zanimljivog nudi (npr usb, brzina wifija/abgn.. ili Gbit LAN.., možda odvojiva antena, možda mobilni internet-sim..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

Da greška sa moje strane....u biti meni treba još jedan router, znači iz ovog trenutnog optiminog  kabel ide u ovaj router (što je kolega gore preporucio) i sto zadovoljava moje standarde odašila wi-fi i ima 4 lan porta..i cjenovno je prihvatljiv

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

kao btw, većina je fast-100 za lan, meni je za lan zanimljiviji gbe-1000, pošto su routeri tad osjetno skuplji, radije uzmem gbe switch.. no to ovisi o potrebama-željama-planovima (kućne mreže, broj portova itd.).. na kraju, izbor treba biti tvoj. (miKrotik je sasvim pristojan uređaj, daleko robustniji u držanju wlana-većeg broja korisnika.. ali nemam blage veze o konkretnom modelu, vjerojatno je to OK izbor, čak i da sam provjerio, izbjegavam davati takve preporuke, samo kao napomene što se sve može gledati-tražiti kad se već nešto krene sređivati jer se prečesto odabere pogrešno, iz pogrešnih razloga..).

 

btw2.. konkretan mikrotik je označen s 5xLAN.. točno, no važnije, ima standardno odličan soft-mogućnosti (i oznake boje-porta nešto znače..). Uobičajeno bi to bilo navedeno kao 4lan+1wan ili dmz ili .. ali se kod ovog može podešavati uz napomenu da ugl prvi ili zadnji port ima neku 'spešl' namjenu, čisto kao btwovski što sve gledati i zašto je soft-opcije (firmware) važan, jer soft je sve, upravo u tome se razlikuju, ostalo je samo priključak-port.. tak da taj može sve, kuha-pere.. a čak i radi potrebne mrežne stvari (ima daleko više nego prisječan router). Gledajući teh.spec i renome, .. ali na ćoravo jer ga nisam imao u rukama. :)

 

+kao ispravak :) .. software, ovaj dolazi s RouterOS, može sve, kad usporedimo neke s 'firmwareom' kao deminutivom, pejorativno.. u odnosu na pravi software a time i mogućnosti, jer ovo je takorekoć miniPC. OS upravo s tom namjenom, za tu cijenu cca 300kn teško naći bolje :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.10.2017 17:31 (ihush).
13 godina
offline
Re: Router-router-Instalacija PC (savjet koji uzet

Mislis spojit tv kabelom radi OptiTV-a ili samo radi interneta?

12 godina
offline
Re: Router-router-Instalacija PC (savjet koji uzet

Ma samo radi interneta i to Kodija...

15 godina
offline
Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

hush, kod Mikrotika ti je ista stvar kod rutera od 150kn i kod rutera od 2000€ jer sve vrti isti OS, odnosno RouterOS. Dakle, i najjeftiniji router može biti firewall, može imati razne tunele kao klijent i server (IPsec, PPTP, L2TP), može raditi QoS, sve što i najskuplji veliki brat. Limit je u HW. Kod rutera od 150 kn ne možeš očekivati da će držati BGP tablu od par desetaka tisuća unosa. Ovisno o tipu RouterOS licence (Level 4..6) limitiran si na broj tunela, hotspot usera i slično, ali nitko ti ne brani da nadogradiš licencu, problem je samo što ti HW to neće moći popratiti.

 

Inače, kod MT svaki port, odnosno interface (pa čak i virtualni), može biti što god hoćeš. Možeš imat N dhcp servera, svaki port može bit svoja mreža, možeš imat virtualne AP-ove... mogućnosti su zbilja ogromne.

 

Ovaj router je home bestbuy. Iako da, slažem se da bi bilo dobro imati GB portove, ali odna cijena raste na 700tinjak kn za hap ac model ili RB950G model.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.10.2017 10:39 (tnakir).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

Konačno sam povezao ruter(optima)-ruter(mikrotik)...on se sam konfigurirao tj pc ga je,ja sam samo spojio lan kabl

 

A sad dva pitanja kako staviti wifi šifru da mi se ne spaja ko stigne jer je od mikrotika po defalut otvoren

i zasto se u wi fi opcijama spajanja pojavljuju dva  mikrotik rutera istog naziva samo je zadnja znamenka A odnosno 9 :S

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)
kaw_liga kaže...

Konačno sam povezao ruter(optima)-ruter(mikrotik)...on se sam konfigurirao tj pc ga je,ja sam samo spojio lan kabl

 

A sad dva pitanja kako staviti wifi šifru da mi se ne spaja ko stigne jer je od mikrotika po defalut otvoren

i zasto se u wi fi opcijama spajanja pojavljuju dva  mikrotik rutera istog naziva samo je zadnja znamenka A odnosno 9 :S

-nije ga PC, nego se je sam.. :) većina nove opreme ima par defaulta i kolizijom/detectom promjene potrebno, pljug&pljaj za osnovnu funkcionalnost. Sve što uneseš ručno, ostaje. AKo se nešto zblesira reset na factory (i mala rupica ili što već..).

-open ne znači bez šifre.. nego bez zaštite-enkripcije pa tad i bez šifre, odaberi WPA2..

-manual u ruke.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

Kad udjem u wirelless imam wlan1 i 2...?? ima milion opcija,neznam da li jos nesto konfigurirati ako je potrebno ?

 snasao sam se (valjda) za wlan sifru otvorio sam security profil i onda ga samo stavio u upotrebu a wlan 2 stavio na disable-neznam uopce cemu ce wlan 1 i 2 :S

 

Sad se nemogu povezati na net lan kabelom na onaj drugi optimini ruter-izbacuje grešku da kabel nije spojen :??

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2017 15:19 (kaw_liga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

vjerovatno jer ima dva wifi ugrađena....

 

- Wireless chip model: QCA9887 - Wireless standards: 802.11a/n/ac = 5GHz

- Secondary wireless chip model: QCA9531 - Secondary wireless standards: 802.11b/g/n = 2,4GHz

 

.... samo me smeta što nema vanjske antenice radi dometa

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2017 16:31 (AF139).
15 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)
AF139 kaže...

vjerovatno jer ima dva wifi ugrađena....

 

- Wireless chip model: QCA9887 - Wireless standards: 802.11a/n/ac = 5GHz

- Secondary wireless chip model: QCA9531 - Secondary wireless standards: 802.11b/g/n = 2,4GHz

 

.... samo me smeta što nema vanjske antenice radi dometa

 

Ma nema razlike. Wifi radi bolje, a EiRP je isti i na tp-linku s antenom od 20-30 cm i na mikrotiku, zakonskih 100mW. Jedina mana na tom s 5GHz je single chain, ljuti me, LJUTI me to.

 

HAP mini i HAP lite best buy za kucnog korisnika koji ne treba 5GHz i gigabitne portove. Firewall, queueing, tuneliranje, mogucnost skriptiranja, snmp, ugradjena podrska za ddns koju palite 1 klikom, logovi, slanje mailova, slanje mailova. Limitirajte ukucane koji cuclaju torrente, blokirajte sto god zelite, perverzija za kucnog korisnika. Winbox pristup, web sucelje, aplikacija, ssh, telnet, mac-telnet, hoces svoj ap napraviti, imas api, poludi. Station mode, ap mode, mesh, oces 100 SSID-ova, nema problema, dizi virtualne AP-ove, treba ti VLAN, imas, iz nekog razloga zatrebas MPLS ma moze, hoces remote sniffat promet, nema problema, DNS, SNTP server, ako ima USB port mozes ustekat eksterni disk i podic windows/samba share. Trebas rutat, biraj, ospf, rip, staticko, trebas nat, imas, revolucija. Sve to za 120-140kn kako kad i gdje. Kupio 50 komada u zadnja 3 mjeseca i jos 20-30 komada za razne firme i pojedince s kojima radim. 

 

Jedina mana je konfiguraranje repeatera, ali nisam imao vremena testirat kak to radi u kombinaciji s ostalim proizvodjacima jer trenutno ne radi.

 

I updatovi, imate ih, imate, redovito, bugfixevi, ko sad za ovaj wpa2 exploit, aj da vidim kad ce stare tp-linkove updateat, nece, nope, nikada.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2017 20:56 (Ante).
10 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

..da , izračena snaga jeste ista samo kuda ? ...većina "štap" antenica je vertikalni dipol koji ima po horizontali  dobit zbog oblika zračenja u obliku polegnute osmice i samim tim za stambeni prostor bolje, a nije na odmet i da ima konektor za vanjsku antenu.

Šteta tog 5GHz i ograničenja sa LAN 100/10.

 

ps: ...da sin ne koristi smartfon isključio bi wifi na ruteru  jer mi je 2PC+laptop i TV već na kablu

12 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)
AF139 kaže...

vjerovatno jer ima dva wifi ugrađena....

 

- Wireless chip model: QCA9887 - Wireless standards: 802.11a/n/ac = 5GHz

- Secondary wireless chip model: QCA9531 - Secondary wireless standards: 802.11b/g/n = 2,4GHz

 

.... samo me smeta što nema vanjske antenice radi dometa

 Ne razumijem cemu ce mu dva wifija mislim cemu to sluzi? ako je vise ljudi da se neki spoje na 5ghz a drugi 2.4ghz da ide protok brže :S

Da li onda ostaviti i njega jer sam ga ja stavio na disable..

10 godina
offline
Re: Ruter-Ap-Instalacija (savjet koji uzeti)

Na 5GHz je nešto slabiji domet ali su brzine sa njegovim "ac" modom duplo veće i normalno ako imaš smartfon, laptop itd, sa ugrađenim 5GHz WiFi da je bolje ostaviti uključeno. Inače ako si u stambenoj zgradi tada ima puno smetnji na 2,4GHz pa je veza na 5GHz i stabilnija.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice