Garancija na računalne komponente!

poruka: 51
|
čitano: 12.904
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
RE: Garancija na računalne komponente!
opcom kaže...
APazinjan kaže...
simeparanoja kaže...
rossoneros kaže...

Ja sam kupio cijelo računalo u jednom dućanu i dobio naljepnicu na spoj na kućištu,imam li garanciju na svaku komponentu posebno?

Ako si sam sastavljao a oni ti s upakirali sve onda da ali ako si kupio gotovou konfiguraciju onda mislim da ne nego na cijeli komp godinu/dvije (ovisno sta ti pise tamo)

Krivo. Garanciju u oba slučaja imaš na komponente. Kada ti oni slože konfiguraciju, stave ti naljepnicu. Ako je ti skineš, nikom ništa, i dalje imaš garanciju (uostalom lako se ona zalijepi natrag) na svaku komponentu.

 

Dok ti imaš tu naljepnicu, ako se nešto pokvari, nitko te neće ništa pitat, oni su složili, njima se pokvarilo i to oni moraju popravit. Ako pak skineš naljepnicu, i nešto se pokvari, znači da si ti nešto prčkao i da si možda i ti kriv.

čemu onda naljepnica,ako ju skineš i dalje važi garancija ? i daj ljudi odfakajte s garancijama. koja je garancija za 300 kn piva ? jetra ili ?

Kao što sam i napisao, dok je ta naljepnica na kućištu nemaš frke, oni sve popravljaju bez pitanja. Pa zar misliš da jedan dućan ima pravo tebi oduzeti garanciju na neku komponentu? Nikako. Vjeruj mi, provjereno je to što govorim. barem za ADM.

http://zekidagames.webs.com /// http://www.youtube.com/user/ZeKiDaGames
15 godina
offline
Garancija na računalne komponente!

E pa ako skines naljepnicu 99% neće ti priznati garanciju već će se izvlačiti na to da si nešto čačkao i naplatit će ti ako budeš popravljao, također govorim iz iskustva.

Pa zato ta naljepnica i služi.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Garancija na računalne komponente!
simeparanoja kaže...

E pa ako skines naljepnicu 99% neće ti priznati garanciju već će se izvlačiti na to da si nešto čačkao i naplatit će ti ako budeš popravljao, također govorim iz iskustva.

Pa zato ta naljepnica i služi.

 

 

Možda neki šupski dućan. UU takvima niti ne kupujem. Kada govorim za neki dućan, onda govorim za neki pošteni, npr. ADM.

http://zekidagames.webs.com /// http://www.youtube.com/user/ZeKiDaGames
15 godina
offline
RE: Garancija na računalne komponente!
APazinjan kaže...
simeparanoja kaže...

E pa ako skines naljepnicu 99% neće ti priznati garanciju već će se izvlačiti na to da si nešto čačkao i naplatit će ti ako budeš popravljao, također govorim iz iskustva.

Pa zato ta naljepnica i služi.

 

 

Možda neki šupski dućan. UU takvima niti ne kupujem. Kada govorim za neki dućan, onda govorim za neki pošteni, npr. ADM.

HGSpot, Vemil, Procesor, Protis, Links 

15 godina
protjeran
offline
RE: Garancija na računalne komponente!
simeparanoja kaže...
APazinjan kaže...
simeparanoja kaže...

E pa ako skines naljepnicu 99% neće ti priznati garanciju već će se izvlačiti na to da si nešto čačkao i naplatit će ti ako budeš popravljao, također govorim iz iskustva.

Pa zato ta naljepnica i služi.

 

 

Možda neki šupski dućan. UU takvima niti ne kupujem. Kada govorim za neki dućan, onda govorim za neki pošteni, npr. ADM.

HGSpot, Vemil,??? Procesor, Protis, Links 

Kažem, ja znam za ADM jer jedino kod njih kupujem. Možda sam u krivu za ove ostale trgovine...

http://zekidagames.webs.com /// http://www.youtube.com/user/ZeKiDaGames
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2010 11:39 (APazinjan).
15 godina
offline
RE: Garancija na računalne komponente!
APazinjan kaže...
Kažem, ja znam za ADM jer jedino kod njih kupujem. Možda sam u krivu za ove ostale trgovine...

E pa zato sam se i ja kod ADM-a prebacija jer su najkorektniji i najbolji prema mom iskustvu dosad

13 godina
neaktivan
offline
Garancija na računalne komponente!

e zaspala je tema,sam da pitam jel bi bilo šta ako PAAAAAAAAŽLJIVO maknem naljepnicu za garanciju i prištekam front panel i "speaker"? i da vratim naljepnicu. jel ima kakva fora u tim stvarima da ako se odljepi pa se neda zaljepit il šta? pa imam ja ljepilo...

 

EDIT: usput bi i počistio,a inače garancija istječe u 5-om mjesecu ali neznam di sam to  pročitao,sve upute od komponenti sam dobio u jednoj gigabytevoj kutiji, i račun i sve samo neznam gdje je garantni list

 

Komp je kupljen u međimurskoj firmi "Power Computers" u Buzovcu.

PUC GA MEDO
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.2.2011 15:19 (jurek95).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Garancija na računalne komponente!

evo mene zanima uzo u linksu ati 5570 i sada imam garanciju 2 godine.

ja mislim da ce me bas ljepo sluzit te dvije godine. i onda bi vrisla. naravno aj bi je namjerno spalio ali da oni ne skuze ofc.

i sada sta ja dobijem istu takvu 5570 ili dobijem neku zamjenu.

ja sam platio karticu 600kn . znaci az 2god ja mogu birati isto karticu od 600kn. koja ce biti jaca ofc :D

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Garancija na računalne komponente!

jel ima ko iskustva da je oprezno skidao naljepnicu samo da očisti i nešta spoji,jel su to skužili?

PUC GA MEDO
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Garancija na računalne komponente!

ako je iz adm onda ih kontaktiraj da ti nije spojeno unutra i reci ce ti spojite ali sacuvajte ovaj mail da znamo da smo vam mi dopustili da otvorite kuciste. tako frendu spojio cd rom koji se odspojio putem transporta

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Garancija na računalne komponente!
pozz,evo proprdilo mi je napajanje corsair HX450,iznenada odjednom samo nestalo struje i kada ga palim zavrte se ventovi ali na maticnoj mi samo jedna ledica od sest svijetli,probao drugo napajanje i radi...
dakle idem sutra odnjet u adm,samo gledam hx450 vise nema,ja sam ga platio 600kn,koje napajanje bi mi mogli ponudit,ja bi htio opet modularno
i je li postoji mogucnost da odnesem napajanje u esys direktno jer mi je jako hitno
zahvaljujem se unaprijed 
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Garancija na računalne komponente!

moraju ti dati to napajanje ili drugo napajanje u tom cijenovnom rangu.

znaci ako si g aplatio 600kn moraju ti dati drugo od 600kn a mozes ti uzet i jace pa nadoplatis razliku znaci platis im 100kn i imas napajanje od 700

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Garancija na računalne komponente!

Ljudi trebam pomoc,

imam računalo kupljeno u Instaru, oni ga sastavili i dali garanciju od 5 godina na kućište.

Unutra je MSI GTX 950 grafička koja inače ima 36 mjeseci garancije.

Ako ja izvadim tu grafičku dal mi vrijedi za nju garancija 36 mjeseci?

 

U Instar servisu su rekli da ne vrijedi tih 36 mjeseci, da je to kao da iz iPhone-a izvadim dio i tražim na njega garanciju.

U Instar trgovini mi je prvo rekao da vrijedi normalno, da ne vidi razlog zašto nebi vrijedilo, i kad sam mu rekao da su mi na servisu rekli drugačije on se posavjetovao sa servisom i također rekao da NE VRIJEDI.

 

Meni to sve nekako mutno djeluje, grafička bi trebala imati garanciju po serijskom broju kod proizvođača odn. uvoznika za HR zar ne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Garancija na računalne komponente!

To ti sve ovisi - jer ako su oni napravili "svoju konfiguraciju", i na nju daju 60 mjeseci jamstva,

sa redovnim obaveznim servisom i odrzavanjem, bez modificiranja - onda svaka komponenta

nema zasebno jamstvo, vec kao jedna cjelina - sama konfiguracija je tad "jedna komponenta"

sa jedinstvenim serijskim brojem, isto kao i kod OEM/ODM proizvodjaca,

recimo Alianware, HP, ASUS, Corsair, MSI i slicni proizvodjaci - jamstvo je jedinstveno,

jer je ta konfiguracija "jedna komponenta".

 

U slucaju da si ti trazi "custom" svoju konfiguraciju, koju su naknadno slagalo,

onda ni nebi imao pravo na dodatno jamstvo, nego bi odmah dobio jamstvo

za svaku komponentu, i svaka komponenta bi trebala biti individualno

naznacena na racunu - a ne kao jedna gotova konfiguracija.

 

Eventualno sto mozes probati je zatraziti jamstvo kod proizvodjaca komponenti,

no vrlo cesto se desava kad jedna firma uzima od doabavljaca

vecu kolicinu komponenti za svoje konfiguracije, da dobija posebne uvjete,

i samim time te komponente ne spadaju pod jedinstveno individualno jamstvo.

 

Ista stvar ti je u svakoj bransi - kod automobila ti mozes promjeniti auto-radio,

recimo Ford za neke modele sa navigacijom daje 5 godina jamstva zajedno

u paketu jamstva cijelog automobila, ali to jamstvo ne vrijedi ako se taj radio

izvadi, prebaci u drugi ford, a u tvoj stavi neka treca opcija auto-radija.

 

Koliko je to dobro za korisnika, toliko i nije.

 

Dobre stvari su produzeno jamstvo, 100% kompatibilnost, pozitivni testovi

na stabilnost i pouzdanost itd.

Lose pak da nije "User serviceable/maintenance able", dakle da nije predvidjeno

da sam korisnik odradjuje odrzavanje i servis, sto moze u konacnici biti

malo skuplje, ali zato je duze pokriveno jamstvom.

 

Sve ima svoje dobre i lose stvari. Sto se mene tice, ovisi kakav "deal" dobijem.

Barebone laptopi se uglavnom ne vracaju na trziste, bar ne u jeftinije klase,

tako da tu imas odabir kakav ti proizvodjac da, osim kod nekih

proizvodjaca, tipa CLEVO (i njihovih partnera, sve je uglavnom isto, samo logo

na sasiji drugaciji), kod njih na webu mozes sam konfigurirati laptop,

ali opet, ne do zadnjih granica, jer i dalje je jeftinije lemiti komponente

nego im davati individualno postolje.

 

 

15 godina
offline
Re: Garancija na računalne komponente!

sve ovisi o računu.. ako je na računu jedna stavka-artikal PC.. njihov brand.. tad su oni proizvođač i vrijedi ono što proizvođač kaže, jer on daje garanciju.

ako su na računu stavke, vga.. tad je to zasebni artikal, tad nema veze što netko laprda, garanciju daje proizvođač i trgovac s time nema ništa osim posredovanja po sili zakona.

ako je po tome garancija 36mj, tad se na to možeš pozvati... ako je prošlo 36 mj. tad se po toj priči tebi više isplati 5-godišnja (njihova) garancija, tad moraš igrati po njihovim pravilima.

-trgovac s time nema ništa, tj izbor između pozivati se na garanciju ili na nedostatak je prošao, tj. trgovac je odgovoran do 2 godine.. ali možeš pokušati. To su dvije različite stvari-osnove za reklamaciju ili-ili, ne obje.

 

nema nekog razloga zašto bi ti vadio vga.. i time gubio njihovu garanciju od 5g.. ni ne spominješ trenutno kvar, samo navodiš pitanje.. što god bilo tko od njih (trgovac-servis) kaže, vrijedi samo ono što imaš na papiru.. tj. što ti piše na garanciji? .. i na to se pozivaš. Ako piše 5g za računalo, tad je to za računalo, ako piše za komponentu, tad je za svaku komponentu.. (i za svaku može biti drugačije, kao potrošni materijal..). ugl mora negdje nešto pisati, ne samo ''netko je rekao''... i to tražiš ako ti je u korsit (mada se zapravo ne vidi problem, tj kvar? jer što će ti garancija ako se roba ne pokvari unutar garantnog roka.. s predumišljajem? :)) )..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.6.2017 13:54 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Garancija na računalne komponente!
ihush kaže...

sve ovisi o računu.. ako je na računu jedna stavka-artikal PC.. njihov brand.. tad su oni proizvođač i vrijedi ono što proizvođač kaže, jer on daje garanciju.

ako su na računu stavke, vga.. tad je to zasebni artikal, tad nema veze što netko laprda, garanciju daje proizvođač i trgovac s time nema ništa osim posredovanja po sili zakona.

ako je po tome garancija 36mj, tad se na to možeš pozvati... ako je prošlo 36 mj. tad se po toj priči tebi više isplati 5-godišnja (njihova) garancija, tad moraš igrati po njihovim pravilima.

-trgovac s time nema ništa, tj izbor između pozivati se na garanciju ili na nedostatak je prošao, tj. trgovac je odgovoran do 2 godine.. ali možeš pokušati. To su dvije različite stvari-osnove za reklamaciju ili-ili, ne obje.

 

nema nekog razloga zašto bi ti vadio vga.. i time gubio njihovu garanciju od 5g.. ni ne spominješ trenutno kvar, samo navodiš pitanje.. što god bilo tko od njih (trgovac-servis) kaže, vrijedi samo ono što imaš na papiru.. tj. što ti piše na garanciji? .. i na to se pozivaš. Ako piše 5g za računalo, tad je to za računalo, ako piše za komponentu, tad je za svaku komponentu.. (i za svaku može biti drugačije, kao potrošni materijal..). ugl mora negdje nešto pisati, ne samo ''netko je rekao''... i to tražiš ako ti je u korsit (mada se zapravo ne vidi problem, tj kvar? jer što će ti garancija ako se roba ne pokvari unutar garantnog roka.. s predumišljajem? :)) )..

 Situacija je takva da grafičku želim prodati jer mi je potrebna jača.

Moram znati vrijedi li mi garancija na tu komponentu, račun je zagubljen, kad sam ih tražio kopiju računa rekli su da nemogu.

15 godina
offline
Re: Garancija na računalne komponente!

-moraju moći.. (knjigovodstvo.. ili kazna). S druge strane, ako nemaju arhivu tad im uvali sve što ti padne napamet.. (nemoguće, jer imaju arhivu, barkodove svega..).

npr zakon, za ostvarivanje garancije nije potreban račun, samo garantni list, kojeg moraš dobiti... i ako ga nemaš, opet ga možeš dobiti od proizvođača-distributera-trgovca.. i naravno da mora postojati neki knjigovodstveni trag svemu inače je kazna .. :)

--tvoje želje (prodaja) nema veze. Provjeri jednu temu u hgspotu.. i happyend :) ali tad računaj na 36mj.. odnosno, ne reklamiraj nešto što ne možeš papirnato dokazati kao 5g garancije. Ako je 5g na računalo, tad to nije na komponente, tad prodaj računalo ili se odrekni gnjavaže.

 

edit: i moguća bolja verzija priće.. :))

--- ovako, ako je garancija na vga 36mj .. pokvari je, reklamiraj. Nadaj se da nećeš dobiti drugu da je npr nema/nedobavljiva i tad će ti ponuditi drugu ili novac... i tad povoljnije nego prodajom dobiješ novu. U svakom slučaju, pod kvarom dobiješ novu garanciju i ne upetljavaš treću osobu. Jedini problem je pokvariti je na način da servis prihvati garanciju :) ..

-ako ti daju novu, imaš i novu garanciju. To vrijedi samo ako je vga zasebna komponenta sa svojom garancijum (proizvođača), ne za računalo (proizvođač=trgovac) i tad bi otklanjanje kvara bilo samo to, bez nove garancije idnosno samo u slučaju da dobiješ novo računalo išla bi i nova garancija uz njega (kao jedan artikal)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.6.2017 14:15 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Garancija na računalne komponente!

Bez racuna nemas ni garancije - tako da je tebi svejedno - mozes prodati i kupiti novu sa garancijom (dok cuvas racun).

15 godina
offline
Re: Garancija na računalne komponente!
Čitatelj kaže...

Bez racuna nemas ni garancije - tako da je tebi svejedno - mozes prodati i kupiti novu sa garancijom (dok cuvas racun).

 -netočno. Račun nije uvijet garancije, zakon. Sasvim nešto drugo je problem pri reklamaciji, koja trgovina itd.. Računom samo dokazujemo da možemo 'maltretirati' konkretnu trgovinu za sve...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Garancija na računalne komponente!

U EU je zakon jednostavan - obaveza trgovina je da pruzi uslugu zamjene ili dostave robe do servisa,

ili povrata novca u slucaju da se uredjaji ne servisiraju, ili ne mogu servisirati/zamijeniti.

 

Obaveza kupca je da cuva racun. Ako tu jednu stvar kupac ne moze uraditi, onda ni ne treba garanciju.

Ne znam o kakvom maltretiranju se prica, nikad to nisam dozivio. Ako nesto ne pase, nije ispravno

ili nefunkcionalno - samo uz prilozeni racun se sve odmah rijesava - nije moguce niti obaviti

storno bez broja racuna. Al OK, sto ljudi, sto cudi. Meni nikad nije bio problem sacuvati i

pohraniti racun u registrator, odloziti registrator na policu i ne brinuti se o tome imam li ili nemam racun.

 

Naravno, postoje iznimke, i "balkan" ce uvjek ostati selendra gdje svi ocekuju nesto - za nista.

15 godina
offline
Re: Garancija na računalne komponente!
Čitatelj kaže...

..

 

Naravno, postoje iznimke, i "balkan" ce uvjek ostati selendra gdje svi ocekuju nesto - za nista.

 -kakve veze ima balkan s čime? netočan navod, račun nije uvijet za ostvarivanje garancije. (točka). Upravo to je razlika od 'baklana', tj zakoni-pravila koja se moraju provoditi.

 

Predočenje računa

Iako nije izričito propisano da potrošač uz proizvod ili uslugu s nedostatkom mora predočiti račun, on je ipak potreban kao dokaz o mjestu i vremenu kupnje, pa ga trebate čuvati određeno vrijeme.

Ako ste uz proizvod dobili i jamstvo, trgovac vam ne može osporavati prava iz jamstvenog lista bez računa, jer je ovjereno jamstvo s datumom plaćanja dokaz mjesta i vremena kupnje proizvoda.

 

-ok?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.6.2017 15:12 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice