Konfiguracija 2 lokalne mreže

poruka: 7
|
čitano: 4.754
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Konfiguracija 2 lokalne mreže ili nešto drugo?

Pozdrav svima,

 

Prvo i osnovno nisam te struke više sam DIY tip. Doma imam privatnu mrežu na kojoj su spojena što žično što bežično računala i mobiteli preko wi fi extendera i switcheva na optimin ruter.

 

Doma imam i obrt, te želim složiti novu mrežu u kojoj bi bilo jedno računalo na kojem bi složio web server i bazu podataka. Stranici bi se pristupalo preko mobitela/tableta (dakle preko zasebne wi fi mreže).

Preko web stranice na localhostu bi se  unoslili podatci u bazu podataka (preko form toolsa)

 

Moja želja je da uz ovu privatnu mrežu imam nešto kao guest network koja može pristupiti samo računalu na kojem je server (ne i internetu i ostatku mreže), a da se s privatne mreže i interneta (možda u kasnijoj fazi) može pristupiti bazi i očitati podaci.

 

Razmišljao sam o tome (ne znam da li je izvedivo) da na serveru imam 2 mrežne kartice jedna spojena žično na privatnu mrežu dok bi  druga wireless koja bi emitirala posebnu wi fi mrežu na koju bi se spajali uređaji kojim bi se unosilo u bazu.

 

Može li se to izvesti možda na neki elegantniji način ili sam na pravom putu.

Dalje može li me netko uputiti možda u neki tutorial ili nešto što bi mi koristilo u slaganju mreže.

 

Ne znam da li sam dovoljno jasan ako treba razjasnit ću.

 

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Konfiguracija 2 lokalne mreže ili nešto drugo?

Ako ti Switchevi, Routeri i AP-ovi imaju mogucnost VLAN-ova, onda je dovoljno da napravis dva VLAN-a i to je sve.

16 godina
offline
Re: Konfiguracija 2 lokalne mreže
Nažalost ne. Switchev su tp link 100 kn. Router je innbox 45. Jedan wifi extender je netis e1. Drugi je tp link mr 4320. Kažem jeftina kućna mreža.
15 godina
offline
Re: Konfiguracija 2 lokalne mreže

u pravilu, trebaš router s potrebnim opcijama, npr možda DMZom.. (wlan, wan port, ostalo kao usb file ili print share su opcije.. pa i guest mreža i sl.)

-što je router? .. to je osim nešto žica-plastike, zapravo software.. njegov firmware, OS.. on mo daje mogućnosti uz same fizičke konektore. Ali i cijena.. npr router klase firewall je x10 puta skuplji.

-za navedeno je vjerojatno dovoljan 'običan' jeftikaner router, recimo 150kn.. ali možda želiš i GBE-lan (obični jeftiniji su fast-100) možda želiš i brži wlan 150-300-600.. a tad router može koštati +500kn.. pa još ako je više korisnika, možda neki kao mikrotik i sl. koji dovoljno robustno održavaju opterećenje (ugl ima dwrt-routerOS..).

 

a kako sve posložiti? Previše zapetljano, previše mogućnosti i ovisnost o operateru (punom pristupu modemu, admin..) pa za neke stvari moraš od operatera tražiti prebacivanje u bridge mod (tad je modem samo modem-linija, nije router-wlan-telefonija-iptv.. ili ovisi što sad nude s njihove strane).. jer ako ti netko treba ući u tvoju LAN, moraš proći kroz modem, otvoriti portove.. a to ne možeš na svakom modemu-operateru..

ulg. router spojiš na wan port, automatika odradi i sve ti radi .. u teoriji, dok bi postavke u routeru trebale biti samoobjašnjive kao i izbor koji router kupiti (AP je 90% isti, ali ipak nema baš sve mogućnosti kao router, upravo zato..).

 

-može li to neki PC-server? .. može. To je samo soft. Ali, tad trebaš PC, par mrežnih (2-više), OS koji stabilno vrti, soft-router, file server, wlan server, .. sve je to soft, može PC, ali kutija je manja, praktičnija i kroz godinu jeftinija-isplativija samo za struju. Koliko se problema u radu PCja kroz godinu može desiti.. router se ugasi-upali, radi desetak godina dok ga grom ne ubije :)

.. samo što si kod routera-kutijice ograničen onim što u startu kupiš, dok je PC nadogradiv. (a modeli kao mikrotik su nešto slično kao PC.. tj. to je mini PC sa svojim OSom).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Konfiguracija 2 lokalne mreže

Da, router od telekoma u bridge mode i onda sa svojim routerom to izvesti, može to sve all in one.

Zapravo ti trebaju dvije zasebne mreže, jedna za doma, nazovimo ju 192.168.0.0/24, druga za obrt recimo 192.168.100.0/24 i možeš i treću, a to bi bila wifi mreža za sve koji nisu u kategoriji doma ili kategoriji posao, odnosno gosti recimo 192.168.200.0/24.

 

To je definitvno moguće napraviti, ali pitanje je znaš li to sam napraviti. osobno preporučio bi mikrotik, ako hoćeš jedan uređaj onda hAP ac. Samo imaj na umu da nisi napisao količinu ljudi koji će se spajati preko tog routera.

Također imaj na umu da se i na samom uređaju fizički mogu razdvojiti portovi, recimo imaš portove od 2-5 slobodne jer je port 1 spojen u router od ISP-a.

Port 2, 3 ti mogu biti za firmu/obrt.. na to spojiš switch i kaj god hoćeš, port 4 recimo doma.. na to isto mozes switch i port 5 za wifi gosti, jer recimo moras postaviti jos jedan AP negdje drugdje zbog dometa, moguce je cak i postaviti drugi AP koji bi dalje picio sve tri wi-fi mreze, doma, posao i gosti, ali to mora ici preko vec spomenutih VLAN-ova.

 

Osobno, ja bi za takvu situaciju uzeo MikroTik hEX i neki njihov AP za wi-fi, tipa hAP ac lite, a mislim da kombinacija ne bi bila puno skuplja od jednog hAP ac koji je gore spomenut.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Konfiguracija 2 lokalne mreže

Dečki hvala.

 

Vidim da ste ubacili u brzinu, neke stvari kužim za neke bi trebao malo proguglati što točno znače. Odgovorio bi i prije no nažalost nisam stigao. Napravio sam shemu mreže.

 

Međutim u trenutnoj fazi izrade neke bazične verzije koju bi kasnije nadogradio. Tako da na prvu planiram da računala povezana crvenom linijom uopće ne mogu na internet odnosno da im se onemogući pristup bilo kojoj web stranici (no još neznam kako). Server kao takav ostao bi nedostupan za korisnike iz vana, tako da ne bi se borio sa internet providerom (za sada). Što se tiče broja korisnika njih je zapravo jako malo (3-5) sa unosima u bazu cca svakih 10 -15 minuta pomoću tableta. 

 

http://imagebucket.net/j0e9geqwwvj2/Mre_a.png

 

Ova crvena linija mi je zapravo dio mreže koji bi trebao biti novi (s time da razmišljam da na taj novi server stavim i snimač nadzornih kamera, ali to je za sada predmet želja). Ono što neznam je s čime da povežem staru mrežu s novom. Dio nove mreže bio bi zapravo guest network pomoću koje bi svi koji su spojeni na nju mogli pristupiti jedino na obrazac za popunjavanje baze dok bi svi koji su na staroj mreži mogli pristupati mreži upravljati bazom i eventualnim snimkama nadzorne kamere.

 

Ovo si ja tako laički postavljam. Oprema koju imam nažalost nema te mogućnosti.

Opcija mi je od računala nabaviti wifi Soft AP i dignuti XAMPP instalirati nvr za ip camere a preko etherneta spojiti se na postojeću (staru) mrežu. Međutim koji stoj je za to potreban (glavni stroj mi je Phenom II s 6 GB rama i amd  280x) ostalo je samo veći krš?

 

Druga opcija je uzeti router kojim bi usmjeravao tablete prema web serveru preko guest networka, a ostalima davao nesmetan promet. Pitanje je koji uređaj kupiti i kako ga podesiti. Recimo složiti da uređaji određene mac adrese može se spojiti na guest network i pristupiti samo jednoj stranici (stranici na localhostu).

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 23:29 (Yunfy-man).
10 godina
offline
Konfiguracija 2 lokalne mreže

Ovako

 

Nadam se da je sada malo jasnije, dakle tvoj ruter je taj koji daje DHCP i brine se o dvije zasebne mreže, također ova solucija je puno bolja od adhoc rješenja jer bez problema dodavaš/oduzimaš stvari.

 

Također moguće je ovu crvenu liniju provuć kroz switcheve, ali u tom slučaju moraš imat managed switch na umjesto SW1 i SW2, gledo sam malo cijene.. i nisam siguran jel ovo greška jer je full jeftino

https://www.ekupi.hr/D-Link-switch--web-upravljivi-DGS-1100-08E-502911.aspx

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice