Strojarstvo

poruka: 36
|
čitano: 18.909
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

Jel zna netko od vas koji dobar, jednostavan i po mogučnosti free program u kojem se mogu precizno crtati elementi strojeva (znate; vratila, zupčanici, itd). Probao sam CAD ali je kompliciran i morao bi dugo učiti raditi na njemu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
Možda ti se Solidworks više svidi.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo

Nekoji manji??

16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo

meni je najbolji za takvo nesto solidworks, imas jos i catiu i proe, ali po jednostavnosti koristenja definitivno solidworks. jedino sta svi navedeni nisu free, a ako se ozbiljno mislis baviti cad-om nemozes bez jednog od njih.

ako mislis nesta crtati iz hobija ima jedan freeware koji mi se cini prilicno dobar, samo sta nije 3D nego samo 2D, al je free: APM Graph Lite!

15 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

Ovisi da li trebaš 2D ili 3D crtanje... Za 2D Autocad, dok za 3D bi savjetovao Solidworks za početak da malo skužiš početak, a kasnije pređi na Catiu ili čak na ProE... Možda ne bi ni trebao Autocad raditi, pošto možeš u svim ovim 3D programima napraviti dobru dokumentaciju, izvlačiti detalje, presjeke itd... Moj savjet uzmi Solidwork i s njim započni pa kreni na nešto jače..

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

hmm, nije AutoCAD kompliciran, veoma je kvalitetan i intiutivan samo moras naci dobar tutorijal, ja ga koristim jer mi daje najvise slobode u crtanju, i nije buggy (kao CATIA), SolidWorks nisam probao, ljudi kazu da je to krizanac izmedju AC i CATIA, probat cu kasnije..

Probaj opet uhvatit AutoCAD..

PUNK'S NOT DEAD!!! :)
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
nino206 kaže...

Jel zna netko od vas koji dobar, jednostavan i po mogučnosti free program u kojem se mogu precizno crtati elementi strojeva (znate; vratila, zupčanici, itd). Probao sam CAD ali je kompliciran i morao bi dugo učiti raditi na njemu.

Nisam skuzio ako mislis da taj program ima neki svoj "preset" pa ti samo slazes kao ikonice, ili jednostavno neki freeware koji ima samo neke osnovne opcije?

AutoCAD ti uopce nije kompliciran... imas sa lijeve strane crte, kruznice isl. pa crtas sto hoces :)

Tebi treba nesto 3D ili 2D?  cisto za modeliranje bez neke funkcije ti je Solidworks OK.  Malo drukciji koncept kad krenes crtat od Catie.
Onu 3D opcije u CAD-u nikako ne preporucam jer je jako nazadna, pa ako ti treba 3D model uzmi nesto drugo.



16 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

Ne kažem ja da je AutoCad kompliciran nego da se moraš navikavati dosta dugo. Jel ima tko kvalitetan tutorial za njega?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
nino206 kaže...

Ne kažem ja da je AutoCad kompliciran nego da se moraš navikavati dosta dugo. Jel ima tko kvalitetan tutorial za njega?

 
Ali ja cu reci, autoCad je kompliciran, ali zato ima vise mogucnosti od ostalih.
Ne pricam o onim jednsotavnim stvarima kao crtanje kruznice, radiusa, kutova i slicno.
Kad se krene raditi 3D program se bitno zakomplicira ali IMHO (ucio sam 4 godine srednje raditi u njemu) nema boljeg.

Catia je OK, uz rame autocad-u i puno jednostavnija.
Pobrkao sam svoje namjere sa svojim mogućnostima.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
nino206 kaže...

Ne kažem ja da je AutoCad kompliciran nego da se moraš navikavati dosta dugo. Jel ima tko kvalitetan tutorial za njega?

 e tocno tako, ali AutoCAD je vise 2D-2.5D, ako ti treba 3D meni je solidworks najbolji samo ne mogu nikako skuziti taj Hole wizard, al sve ostalo je dosta lako kad se malo izvjezbas
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
nino206 kaže...

Ne kažem ja da je AutoCad kompliciran nego da se moraš navikavati dosta dugo. Jel ima tko kvalitetan tutorial za njega?

 Ma tako... uzmes neke manje nacrte... pa precrtas... naviknes se u par dana. ALi lakse bi ti bilo ako imas nekoga ko je u tome radio da ti nabrzinu u sat-dva pokate neke manje cake.

A od tutoriala, imas vjerojatno na torentima u .pdf-u  "AutoCAD Bible"  ili nesto slicno...


Inace jos nisam skuzio, tebi treba nesto 2D ili 3D?  Jer za svaki od tih programa koji se tu spominju, moras sam znat nacrtat te elemente, zupcanike isl... a u 3D je definitivno malo kompliciranije.

Za sto ti to treba?  cisto za naucit radit ili za neki posao?

pixelatem kaže...
Ali ja cu reci, autoCad je kompliciran, ali zato ima vise mogucnosti od ostalih.
Ne pricam o onim jednsotavnim stvarima kao crtanje kruznice, radiusa, kutova i slicno.
Kad se krene raditi 3D program se bitno zakomplicira ali IMHO (ucio sam 4 godine srednje raditi u njemu) nema boljeg.

Catia je OK, uz rame autocad-u i puno jednostavnija.
 
Nitko tko se bavi CAD/CAM-om ne radi 3D u AutoCAD-u... to je tamo cisto tako da oni kazu da imaju. Do verzije 2007/08 nije ni postojalo, osim koristeći one izometrije.

Catia se ne moze usporedjivati sa AutoCAD-om. Svrhe tih programa su totalno drukcije. AutoCAD nama u firmi sluzi cisto za usminkavanje presjeka nacrta iz Catie... dodavanje kota isl.




16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
AA-d00d kaže...
 e tocno tako, ali AutoCAD je vise 2D-2.5D...
 
od kada? Evo ja radio modele zupcanika, osovina, vijaka jos u srednjoj skoli s verzijom 2000.
Program ima potpunu podršku za 3D.
Pobrkao sam svoje namjere sa svojim mogućnostima.
16 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

Mislim da ne bi trebali sve navedene programe trpati u isti koš. Oni imaju dodirnih točaka, ali zapravo svaki ima specifičnu primjenu. I svaki od njih zahtijeva određenu razinu znanja. Recimo npr. da su SolidWorks i Catia slični, ali SolidWorks je ipak program za početnike.

 

Što se tiče 3D opcije u AutoCAD-u vrlo je korisna, ali treba je znati koristiti. U npr. arhitekturi je jednostavno iz 3D modela iz AutoCAD-a izrenderirati u 3ds Max cijeli model neke građevine i slično.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
pixelatem kaže...
AA-d00d kaže...
 e tocno tako, ali AutoCAD je vise 2D-2.5D...
 
od kada? Evo ja radio modele zupcanika, osovina, vijaka jos u srednjoj skoli s verzijom 2000.
Program ima potpunu podršku za 3D.
 Autocad ima potpunu podršku za 3d modeliranje?
POKUŠAJ autocadovog  prelaska u 3d svijet je zapravo očajnički potez kako bi opstao na tržištu i ako smijem primjetiti, nikako mu ne ide!

A što se tiče tvog kreativnog modeliranja vijaka i osovinica u autocadu 2000, samo bih ti skrenuo pozornost da je verzija autocada 12 također imala mogučnost prebacivanja 2d nacrta u 3d  što nikako ne znači da je to bio hvale vrijedan feature...

Of all the things I lost it's my mind i miss the most
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.7.2008 9:02 (somi7).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
somi7 kaže...
 Autocad ima potpunu podršku za 3d modeliranje?
POKUŠAJ autocadovog  prelaska u 3d svijet je zapravo očajnički potez kako bi opstao na tržištu i ako smijem primjetiti, nikako mu ne ide!

A što se tiče tvog kreativnog modeliranja vijaka i osovinica u autocadu 2000, samo bih ti skrenuo pozornost da je verzija autocada 12 također imala mogučnost prebacivanja 2d nacrta u 3d  što nikako ne znači da je to bio hvale vrijedan feature...

Evo 100% se slazem... moje misljenje o ACAD-u je isto...
15 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

vidite temu:

http://forum.bug.hr/forum/topic/start-up/cad-znalci-proengineer/8328.aspx?sort=desc&view=flat

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
somi7 kaže...
 Autocad ima potpunu podršku za 3d modeliranje?
POKUŠAJ autocadovog  prelaska u 3d svijet je zapravo očajnički potez kako bi opstao na tržištu i ako smijem primjetiti, nikako mu ne ide!
 
ja kazem da autocad ima 3d, ti kazes isto da ima ali da je 'kao ni nema'?
  Cool odluci se, ili je ima ili nema? Nema piskit cu - kakit cu !
Pobrkao sam svoje namjere sa svojim mogućnostima.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
pixelatem kaže...
somi7 kaže...
 Autocad ima potpunu podršku za 3d modeliranje?
POKUŠAJ autocadovog  prelaska u 3d svijet je zapravo očajnički potez kako bi opstao na tržištu i ako smijem primjetiti, nikako mu ne ide!
 
ja kazem da autocad ima 3d, ti kazes isto da ima ali da je 'kao ni nema'?
  Cool odluci se, ili je ima ili nema? Nema piskit cu - kakit cu !
 Pa i srbija ima automobilsku industriju, ali naspram japanske, americke, europske je goli k****!
tak i 3D u autocadu spram pravih 3D CAD softvera!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
iza.coska kaže...
 Pa i srbija ima automobilsku industriju, ali naspram japanske, americke, europske je goli k****!
tak i 3D u autocadu spram pravih 3D CAD softvera!
 
joj sto ljudi ovde vole komplicirat. ALI SRBIJA IMA AUTO INDUSTRIJU, onaj tko kaze da je nema LAZE ili nema pojma o cemu prica, isto se odnosi i na trecu dimenziju u AutoCadu.
A to dali je goli K* naspram ostalih... nebih znao, nije me previse briga.
Pobrkao sam svoje namjere sa svojim mogućnostima.
16 godina
offline
Strojarstvo

VISIO Professional. Brz, jednostavan, kompatibilan sa AutoCAD-om. Naučiš radit u dva dana. Ima gomilu gotovih likova elemenata strojeva, podržava razna mjerila,... Idealan alat za nacrtati nešto na brzinu, bez puno mudrovanja.

 

 

Programi koje neki zazivaju, npr. CATIA, Pro engineer su profesionalni alati visoke klase za modeliranje koje treba učiti mjesecima i godinama.

 

 

  AutoCAD je standard - to sve kaže. Treba uložiti malo truda, ali onda si 'na konju'.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

AutoCAD ne koristi vise nitko koga ja znam/surađujem (a tih ima poprilicno),  tako da mogu slobodno reci da sta se mene tice ta je aplikacija --> dead.

 

Ja neke jednostavne gluposti koje ljudi doma rade sa efektom "wow, kako dobro izgleda u 3D" je ocito OK, ali ako hoces nesto RADIT onda je beskoristan

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
RE: Strojarstvo
Lightning kaže...

AutoCAD ne koristi vise nitko koga ja znam/surađujem (a tih ima poprilicno),  tako da mogu slobodno reci da sta se mene tice ta je aplikacija --> dead.

 

Ja neke jednostavne gluposti koje ljudi doma rade sa efektom "wow, kako dobro izgleda u 3D" je ocito OK, ali ako hoces nesto RADIT onda je beskoristan

 Vjerojatno je zato i postao standard.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
Perica kaže...
Lightning kaže...

AutoCAD ne koristi vise nitko koga ja znam/surađujem (a tih ima poprilicno),  tako da mogu slobodno reci da sta se mene tice ta je aplikacija --> dead.

 

Ja neke jednostavne gluposti koje ljudi doma rade sa efektom "wow, kako dobro izgleda u 3D" je ocito OK, ali ako hoces nesto RADIT onda je beskoristan

 Vjerojatno je zato i postao standard.
 postao je standard zato jer je jeftin, lako ga je naucit, jos lakse varat u njemu, ljui rade nezahtjevne poslove pa im je dovoljan. u strojarstvu autocadu vise nema mjesta sa 3D-om ili bez, i bilo tko tko tvrdi suprotno ne radi nikakav ili jako ne zahtjevan posao!
16 godina
offline
RE: Strojarstvo

Većina strojarskih firmi kod nas koristi AutoCAD. Kad odeš u takvu firmu tražit posao prvo ćete pitat znaš li rad u ACAD-u. A ako kažeš ne, ali znam u Solidworksu, CATIA i sl. reći će ti WTF? Jel ti misliš da će neko kupovat licencu za CATIU, a treba radit obične nacrte. To je posao kod nas, a znanje programa za analizu konstrukcija i strojarskih elementa će se tek tražiti - ako bugari i rumunji ne budu jeftiniji.

16 godina
offline
RE: Strojarstvo
iza.coska kaže...
Perica kaže...
Lightning kaže...

AutoCAD ne koristi vise nitko koga ja znam/surađujem (a tih ima poprilicno),  tako da mogu slobodno reci da sta se mene tice ta je aplikacija --> dead.

 

Ja neke jednostavne gluposti koje ljudi doma rade sa efektom "wow, kako dobro izgleda u 3D" je ocito OK, ali ako hoces nesto RADIT onda je beskoristan

 Vjerojatno je zato i postao standard.
 postao je standard zato jer je jeftin, lako ga je naucit, jos lakse varat u njemu, ljui rade nezahtjevne poslove pa im je dovoljan. u strojarstvu autocadu vise nema mjesta sa 3D-om ili bez, i bilo tko tko tvrdi suprotno ne radi nikakav ili jako ne zahtjevan posao!
 Jeftin je relativan pojam (tridesetak tisuća kuna za jednu licencu po meni nije baš jeftino).
Ovo o varanju ne kužim. 
16 godina
neaktivan
offline
Strojarstvo

Ovdje neki miješaju pojmove. Postoje programi za 2D i za 3D. ACAD je standard crtanja za 2D. Ukoliko ti treba 3D, uzeti češ Catiu, ProE, Autodesk inventor, Solid Works..

Zato ne vidim zašto se raspravlja što je bolje. Svaki program ima svoju namjenu. Najbolji je onaj koji znaš i koji ti 100% koristi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo
Perica kaže...
iza.coska kaže...
Perica kaže...
Lightning kaže...

AutoCAD ne koristi vise nitko koga ja znam/surađujem (a tih ima poprilicno),  tako da mogu slobodno reci da sta se mene tice ta je aplikacija --> dead.

 

Ja neke jednostavne gluposti koje ljudi doma rade sa efektom "wow, kako dobro izgleda u 3D" je ocito OK, ali ako hoces nesto RADIT onda je beskoristan

 Vjerojatno je zato i postao standard.
 postao je standard zato jer je jeftin, lako ga je naucit, jos lakse varat u njemu, ljui rade nezahtjevne poslove pa im je dovoljan. u strojarstvu autocadu vise nema mjesta sa 3D-om ili bez, i bilo tko tko tvrdi suprotno ne radi nikakav ili jako ne zahtjevan posao!
 Jeftin je relativan pojam (tridesetak tisuća kuna za jednu licencu po meni nije baš jeftino).
Ovo o varanju ne kužim. 
 u autocadu kotiramo neku dimenziju, i ona nam se ne odgovara, jednostavno ispisemo zeljeni broj iznad kote i to je to, nije ni bitno koliko je stvarna dimenzija.
u pravom parametarskom cadu kada kotiramo dimenziju i pormjenimo broj iznad kote dimenzija se mjenja.
uzmimo ovako, imamo sklop u koji trebamo ugraditi veci lezaj, a sklop je vec nacrtan, trebamo mjenjati dimenzije kucista i ko zna cega sve jos, u autocadu jednostavno crtez ostaje isti i samo se promjeni broj iznad kote, dok u parametarskom cadu se mjenjaju dimenzije lezaja, kucista, ko zna cega, i ako je pravilno crtano (a to skoro niko ne radi) sve ok, ako nije onda se model raspadne!
16 godina
offline
RE: Strojarstvo

Ako sam dobro shvatio ti promjeniš jednu kotu a on automatski promjeni cijeli model.

U autocadu kota isto tako može biti ovisna o dimenziji, tj ako je povečavaš ili smanjuješ kota se isto tako mijenja.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo

nedamise, probaj nes drugo osim autocada pa ces vidit

15 godina
neaktivan
offline
RE: Strojarstvo

Mi u nasoj firmi koristimo Pro/Engineer.

Da li netko aktivno koristi ovaj program? I sto mislite o njemu?


www.ktmservices.com

www.ptc.com

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.9.2008 17:08 (hmerki).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice