Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 227.651
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
SupremeCommander kaže...
Analizira se donekle Biblija, ali na dječjoj razini, pa se to svodi na pričice za malu djecu. Zato sto se vjeronauk i sluša dok su ljudi mala djeca u osnovnoj školi. 

Ozbiljnije se stvari slušaju kasnije, ali rijetko tko ide vise na predavanja u tim godinama. Sto je šteta jer se tek tada sluša o pravim stvarima, detaljno analizira Biblija i čovjek može shvatiti vjeru.

Jako si duhovit. Prvo te desetljeće indoktriniraju, uvjeravaju što moraš vjerovati, a onda poslije slijedi "analiza" Biblije? Kako se indoktrinirana osoba može udaljiti od svoje indoktriniranosti i objektivno sagledati ono čime je indoktrinirana? Imaš tu lijep primjer kolege eywe koji glumi filozofa, načitan je i svašta, pa se ne može udaljiti od svoje indoktriniranosti i pokušava nas uvjeriti da ljudi ne mogu biti moralni bez njegovog boga (iz čega slijedi, jelte, da ateisti ne mogu biti moralni).

16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
SupremeCommander kaže...
Analizira se donekle Biblija, ali na dječjoj razini, pa se to svodi na pričice za malu djecu. Zato sto se vjeronauk i sluša dok su ljudi mala djeca u osnovnoj školi. 

Ozbiljnije se stvari slušaju kasnije, ali rijetko tko ide vise na predavanja u tim godinama. Sto je šteta jer se tek tada sluša o pravim stvarima, detaljno analizira Biblija i čovjek može shvatiti vjeru.

Jako si duhovit. Prvo te desetljeće indoktriniraju, uvjeravaju što moraš vjerovati, a onda poslije slijedi "analiza" Biblije? 

 Uvjeravaju te i u djeda mraza dok si djete. Djeci je lakše tako shvatiti neke stvari, ali kasnije se očekuje da počneš razmišljati a ne samo hejtati niti slijepo vjerovati.

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 18:55 (SupremeCommander).
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
SupremeCommander kaže...
Uvjeravaju te i u djeda mraza dok si djete. Djeci je lakše tako shvatiti neke stvari, ali kasnije se očekuje da počneš razmišljati a ne samo hejtati niti slijepo vjerovati.

Indoktriniranje i shvaćanje ne idu skupa. U tome i jest cijela poanta. Nekako mi se čini da ti je pojam indoktrinacije stran.

16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
SupremeCommander kaže...
Uvjeravaju te i u djeda mraza dok si djete. Djeci je lakše tako shvatiti neke stvari, ali kasnije se očekuje da počneš razmišljati a ne samo hejtati niti slijepo vjerovati.

Indoktriniranje i shvaćanje ne idu skupa. U tome i jest cijela poanta. Nekako mi se čini da ti je pojam indoktrinacije stran.

 Ja se pitam gdje si ti išao na vjeronauk jer mene nis nisu vise indoktrinirali na vjeronauku no sto su to radili na drugim predmetima u osnovnoj pa i srednjoj školi.

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
SupremeCommander kaže...
mbaksa kaže...
SupremeCommander kaže...
Uvjeravaju te i u djeda mraza dok si djete. Djeci je lakše tako shvatiti neke stvari, ali kasnije se očekuje da počneš razmišljati a ne samo hejtati niti slijepo vjerovati.

Indoktriniranje i shvaćanje ne idu skupa. U tome i jest cijela poanta. Nekako mi se čini da ti je pojam indoktrinacije stran.

 Ja se pitam gdje si ti išao na vjeronauk jer mene nis nisu vise indoktrinirali na vjeronauku no sto su to radili na drugim predmetima u osnovnoj pa i srednjoj školi.

Kao što rekoh, ne razumiješ pojam indoktrinacije.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
SupremeCommander kaže...

 Analizira se donekle Biblija, ali na dječjoj razini, pa se to svodi na pričice za malu djecu. Zato sto se vjeronauk i sluša dok su ljudi mala djeca u osnovnoj školi. 

Ozbiljnije se stvari slušaju kasnije, ali rijetko tko ide vise na predavanja u tim godinama. Sto je šteta jer se tek tada sluša o pravim stvarima, detaljno analizira Biblija i čovjek može shvatiti vjeru.

Vjeronauk je sve samo ne pričice za malu djecu. Pola priča koje sam čuo na vjeronauku u nižim razredima osnovne škole je takvo da bi se protiv takve razine nasilja i nemorala u lektiri digle sve udruge, i civilne i crkvene. O filmovima koje smo gledali na vjeronauku da ne pričam.

 

Kad pogledam iz ove perspektive, vjeroučitelj kojeg smo imali u nižim razredima osnovne, iako je bio starog kova, bez imalo pedagoškog pristupa, i kao takvom mu nije bilo mjesto u školi, po pitanju vjere je imao jedan ljudski pristup kakav je u današnje vrijeme, nakon 10 godina napretka, teško naći. Imali smo kolegu muslimana koji nije išao na vjeronauk, vjeroučitelj mu je ponudio, ako želi da može biti s nama u učioni, a da će mu on napomenuti koje su sličnosti, a koje razlike s Islamom, da ga ne bi ono što mi učimo zbunilo jer se razlikuje od onog što ga roditelji uče. Nadao sam se da će pristati jer je i mene zanimalo što bi mu točno rekao.

 

U višim razredima smo imali samozatajnu časnu koja ni pod razno nije bila za rad s djecom jer ta nije bila u stanju postići ikakav autoritet, tu nismo previše ni naučili. Generacija ispred nas je radila velike probleme toj časnoj, pa su na kraju poslali military časnu da uvede reda (iako su ovi problematični ošli u srednju). Ta je bila, hm, ne znam kako da se drugačije izrazim, za nakljukati tabletama i zaključati u ustanovu. Drečala je da je đavo u nama, da ćemo svi goriti u paklu, razrednu štrebericu je optužila da dila drogu, svugdje je vidjela zavjere. Takav psihopat može doći do posla u kojem radi s djecom isključivo kroz vjeronauk jer crkva tu ima autonomiju, unatoč činjenici da joj država daje plaću.

 

U srednjoj sam dao jedno polugodiše šansu vjeronauku, vjeroučitelj je bio ok, ali sam vidio da to više nema nikakvog smisla, pa sam se lijepo dogovorio da mi zaključi 5, a da ću ja ići na kavu da mu ne smetam na satu.

 

U svakom slučaju, moje je mišljenje da vjeronauk nema što tražiti u školi, počevši od toga da kao izborni predmet ne smije biti u pola rasporeda (što je redovit slučaj), da ocjena iz vjeronauka ne predstavlja ama baš nikakav obrazovni značaj i da ne bi smjela ni postojati (ili barem ne bi smjela ulaziti u prosjek), pa do toga da je nedopustivo da u školi s djecom radi netko nad kim ministarstvo obrazovanja nema nadležnost. Meni je kao djetetu imalo smisla pričati o religiji s razumnom osobom s koja ti može približiti religiju kroz neke popratne priče, ali opet ako se bojiš postaviti krivo pitanje ili izraziti mišljenje jer bi ti moglo utjecati na ocjenu, to nema smisla.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 19:47 (MrBlc).
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
DrNasty kaže...
AMD_IT kaže...
Činjenica je da su Izraelci odabrani narod.

 Činjenica je da oni vjeruju da su odabrani narod.

Bog ih je odabrao da budu Njegov narod zbog obećanja njihovih ocima Abrahamu, Izaku i Jakovu, da će im umnožiti potomstvo... Ali nakon mnogo puta što ih je opominjao da mu se vrate, jer su zastranili u idolopoklonstvo lokalnih bogova, potpuno ih je odbacio, te je zatim odlučio pružiti mogučnost svakom čovjeku da postane dio njegovog odabranog naroda ako sam želi vjerovati u Njega i pokrstiti se - postati Kršćanin.

 

Drago kaže...

...

 

Ovo je i argument Sama Harrisa (kojega baš ne volim jer koristi svaku priliku za izazivanje straha i mržnje prema islamu općenito) da je postojanje Izraela u ovakvom obliku besmisleno:

 

"I don’t think Israel should exist as a Jewish state. I think it is obscene, irrational and unjustifiable to have a state organized around a religion. So I don’t celebrate the idea that there’s a Jewish homeland in the Middle East. I certainly don’t support any Jewish claims to real estate based on the Bible."

 

(https://www.samharris.org/podcast/item/why-dont-i-criticize-israel)

 

 

Nisam puno upućen u to, ali ima Židova vjernika koji ne vjerju u ovakav Izrael, nisu ni sudjelovali u njegovom stvaranju i ne žive tamo, jer vjeruju kako piše da će novi Israel uspostaviti Mesija. A to se nije dogodilo.

A čitao i neke namjere o izgradnji novog hrama u Jeruzalemu.

 

MrBlc kaže...
veliki bebač kaže...

Nije Bog loš roditelj i pustio je On mnogo puta Židovski narod da sami nauče stvari, da se obrate od zla i vrate Njemu, a i mnogo puta im je htio pomoći time što im je poslao proroke i činio mnoga čuda (pokazujući im da je on jedini pravi, živi bog), ali se nisu vratili k Njemu. Lakše im je bilo činiti zlo i kao poslijedica toga mnogo puta patiti nego da su se držali zakona i imali mir i blagostanje. Nešto slično kao i danas, lakše je biti nevjernik nego pravi vjernik.

Bog je bio u poziciji da zna da ljudi kao rasa nisu još spremni za toliku odgovornost, bilo kao cjelina bilo kao pojedini narod, a roditelj koji pušta dijete da radi nešto za što još nije dovoljno odgovorno, bilo radi testa ili radi lekcije, je loš roditelj.

Kao što sam već napisao, Bog je ispunio obećanje što je dao njihovim ocima (da će ih umnožiti i blagosloviti darovima), te je narodu na početku dao i "upute" (zakone) kako da se odnose prema svemu i da će držeći ih se imati i mir i blagoslov življenja u obećanoj zemlji. Ali su s vremenom sve više zastranili od Boga.

 

warhammer kaže...

...

 

Giordano Bruno je spaljen jer je tvrdio da zemlja orbitira oko sunca,spaljen je jer je to protivno tvrdnjama iz Biblije i kozmologiji onog doba,danas kad znamo da je bio u pravu,katolicka crkva ga je amnestirala,ispricala se cak i nasli dokaze da je oduvijek Biblija tvrdila da planete kruze oko sunca

...

Jadni čovjek je bio spaljen ne zbog suprostavljanja nauki Biblije nego nauke Katoličke Crkve, koja je zastranila svojim naukom, jer na nekoliko mjesta u Bibliji piše da je zemlja okrugla! Iz40:22 "On stoluje vrh kruga zemaljskoga kome su stanovnici poput skakavaca..."

 

AMD_IT kaže...

Ispada da imamo svete knjige po kojima žive milijarde ljudi a svatko ih tumači kako želi. Uključujući i predstavnike tih religija.
Zvuči apsurdno.

Zato jer/i ima hrpa podvjera, tj. denominacija u sve tri vjere (Židovi, Kršćani, Islam) i svaka od tih denominacija neke, ne sve, stvari objašnjavaju na svoj način. Neke namjerno, kao Katolička Crkva radi tradicije i novca, druge iz neznaja...  

 

mbaksa kaže...
AMD_IT kaže...

Ispada da imamo svete knjige po kojima žive milijarde ljudi a svatko ih tumači kako želi.

Koliko religioznih osoba je doista pročitalo svoje religijske knjige koje, kakti, slijede?

 

Nisam previše upoznat s tim, pa neka me netko ispravi ako sam fulao, no recimo na vjeronauku se ne čita, proučava i analizira Biblija, nego se uči katekizam - crkvena doktrina. Tako da ljudi nisu svjesni što (sve) piše u njihovim religijskim knjigama. A Biblija im je sveta knjiga i nepobitna istina!

Koliko se sjećam vjerunauk je bio nekakva indoktrinacija, učenje o Katoličkoj "vjeri", o njezinim vjerovanjima, pravilima, tradiciji,... Jest zasnovano na Bibliji, ali žešće zastranili. Njihova je nauka "o'šla k vragu" još u 4. stoljeću kada su postali državna vjera, postali "uhljebe", sve to potvrđeno kroz političke sporazume između cara/carstva i buduće Katoličke Crkve.

Tak da ljudi šaljite djecu na etiku da nauče nešto o vjerama i sl., a ne samo o jednoj vjerskoj denominaciji. Kad se već mora uzeti vjerunauk ili etika.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 12:06 (veliki bebač).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže... 

Kao što sam već napisao, Bog je ispunio obećanje što je dao njihovim ocima (da će ih umnožiti i blagosloviti darovima), te je narodu na početku dao i "upute" (zakone) kako da se odnose prema svemu i da će držeći ih se imati i mir i blagoslov življenja u obećanoj zemlji. Ali su s vremenom sve više zastranili od Boga.

Nije poanta da li je Bog obećao, već da li je mogao znati kako će to završiti, a po samoj definiciji Boga, morao je znati.

 

veliki bebač kaže...

Jadni čovjek je bio spaljen ne zbog suprostavljanja nauki Biblije nego nauke Katoličke Crkve, koja je zastranila svojim naukom, jer na nekoliko mjesta u Bibliji piše da je zemlja okrugla! Iz40:22 "On stoluje vrh kruga zemaljskoga kome su stanovnici poput skakavaca..."

Zanimljivo, jer upravo se za riječ krug hvataju flateartheri jer krug nije isto što i kugla. Moguće da se tako nešto izmijeni u prijevodu, ali je moguće da izvorno značenje nije imalo ni veze s geometrijskim oblikom. U svakom slučaju, službeni razlog pogubljenja je bio to što je zanijekao božju prirodu Isusa, a neslužbeno se više vezuje uz to što je tvrdio da ni Zemlja ni Sunčev sustav nisu u središtu svemira, a ne zbog tvrdnji o obliku Zemlje.

Sad, kad i sam kažeš koliko je Crkva u povijesti zastranjivala, a kad znamo da je ta Crkva imala monopol na obrazovanje, te je bila zadužena za očuvanje i prevođenje Biblije, da li se ikad zapitaš: čak i uz pretpostavku da Bog postoji i da je Biblija pisana po njegovom nalogu, nakon toliko godina Crkvenog zastranjivanja, koliko je realno očekivati da ono što piše u Bibliji vjerno prikazuje izvorni oblik?

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
protjeran
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Indoktrinacija koja nije samo religijska je lijepo pokazana u filmu Captain Fantastic.

Obavezno pogledajte, tko jos nije.

 

Jako zabavan ali i poucan film.

10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
veliki bebač kaže... 

Kao što sam već napisao, Bog je ispunio obećanje što je dao njihovim ocima (da će ih umnožiti i blagosloviti darovima), te je narodu na početku dao i "upute" (zakone) kako da se odnose prema svemu i da će držeći ih se imati i mir i blagoslov življenja u obećanoj zemlji. Ali su s vremenom sve više zastranili od Boga.

Nije poanta da li je Bog obećao, već da li je mogao znati kako će to završiti, a po samoj definiciji Boga, morao je znati.

Znao je kako će sve završiti zato je već i Mojsiju poručio da najavi narodu da će im poslati drugog proroka kao što je on (Pnz18:18), Isusa. 

 

MrBlc kaže...
veliki bebač kaže... 

     Jadni čovjek je bio spaljen ne zbog suprostavljanja nauki Biblije nego nauke Katoličke Crkve, koja je zastranila svojim naukom, jer na nekoliko mjesta u Bibliji piše da je zemlja okrugla! Iz40:22 "On stoluje vrh kruga             zemaljskoga kome su stanovnici poput skakavaca..."

  

 

1)Zanimljivo, jer upravo se za riječ krug hvataju flateartheri jer krug nije isto što i kugla. Moguće da se tako nešto izmijeni u prijevodu, ali je moguće da izvorno značenje nije imalo ni veze s geometrijskim oblikom. U svakom slučaju, službeni razlog pogubljenja je bio to što je zanijekao božju prirodu Isusa, a neslužbeno se više vezuje uz to što je tvrdio da ni Zemlja ni Sunčev sustav nisu u središtu svemira, a ne zbog tvrdnji o obliku Zemlje.


2)Sad, kad i sam kažeš koliko je Crkva u povijesti zastranjivala, a kad znamo da je ta Crkva imala monopol na obrazovanje, te je bila zadužena za očuvanje i prevođenje Biblije, da li se ikad zapitaš: čak i uz pretpostavku da Bog postoji i da je Biblija pisana po njegovom nalogu, nakon toliko godina Crkvenog zastranjivanja, koliko je realno očekivati da ono što piše u Bibliji vjerno prikazuje izvorni oblik?

1) Prošle godine mi jedan lik pokazao tu teoriju, da je zemlja ravna. Dan kasnije sam mu pokazao na tri detalja da mu teorija pada u vodu; 1. ako se sunce vrti oko kugle u jednom trenutku na cijeloj zemlji je mrak (sunce ispod) ili na cijeloj zemlji dan (sunce iznad), 2. ako se sunce kreće iznad ravne zemlje, ispod kugle, stalno imaš po cijeloj zemlji svijetlo, tj. dan, 3. udaljenost između dva grada: zemlja je okrugla i udaljenost između NY i Berlina je slična udaljenost kao i između Buenos Aires i Cape Towna, na karti di je zemlja ravna udaljenost između Buenos Airesa i Cape Towna udaljenost je mnogo veća nego NY - Berlin.

 

2) Pa najstariji zapisi i prijevodi, čak i dijelovi svitaka sa Mrtvog mora su gotovo identični sa kasnijim zapisima koje imamo. Opet imaš hrpu prijevoda, ali ja na to gledam za bolje razumijevanje Biblije

 

Edit 18:07h

Biblija se prevodila i prepisivala ovim 2000 godina na razlicitim mjestima, ne samo na  zapadu, Katolicka Crkva, nego i na istoku i u manjim Krscanskim  Crkvama na Bliskom istoku. Katolicka dogma je zastranila uzimajuci stvari van Biblije i uce je pod Krscanski nauk; kao nekanonske knjige u Starom zavjetu, pabrali stvari iz mitologije, Platonova ucenja, iz drugih vjera...

 

 

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 18:14 (veliki bebač).
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
DataX kaže...

Indoktrinacija koja nije samo religijska je lijepo pokazana u filmu Captain Fantastic.

Obavezno pogledajte, tko jos nije.

 

Jako zabavan ali i poucan film.

Čemu konkretno te je taj film poučio?

8 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

veliki bebac mi djeluje kao da je clan jehovinih svjedoka , zasto se ne preusmjeriti na Kuran  koji barem meni djeluje kao sofisticiraniji udzbenik semitskog hebrejskog monoteizma a i kronoloski je noviji , a i slijedom logike Muhameda bi i zidovi i krcani trebali priznati kao posljednjeg bozjeg poslanika 

waaagh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

Znao je kako će sve završiti zato je već i Mojsiju poručio da najavi narodu da će im poslati drugog proroka kao što je on (Pnz18:18), Isusa.

Ako je znao, po meni je to neodgovorno ponašanje.

 

veliki bebač kaže...

1) Prošle godine mi jedan lik pokazao tu teoriju, da je zemlja ravna. Dan kasnije sam mu pokazao na tri detalja da mu teorija pada u vodu; 1. ako se sunce vrti oko kugle u jednom trenutku na cijeloj zemlji je mrak (sunce ispod) ili na cijeloj zemlji dan (sunce iznad), 2. ako se sunce kreće iznad ravne zemlje, ispod kugle, stalno imaš po cijeloj zemlji svijetlo, tj. dan, 3. udaljenost između dva grada: zemlja je okrugla i udaljenost između NY i Berlina je slična udaljenost kao i između Buenos Aires i Cape Towna, na karti di je zemlja ravna udaljenost između Buenos Airesa i Cape Towna udaljenost je mnogo veća nego NY - Berlin.

Promašio si poantu potpuno. Nije stvar u tome da je zemlja ravna, daleko od toga, već je stvar u tome da ono što si citirao kao argument da je Biblija u pravu ne govori da je kugla, već implicira plošnost. Da li se radi o lošem prijevodu ili je onaj tko je pisao Bibliju upotrijebio riječ prema tadašnjem viđenju svijeta, neću ulaziti, ali to nije argument da je Biblija u pravu kad je u krivu.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
odjavljen
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Evo meni jedan zanimljiv video..

 

SkorvY
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 18:32 (skorvy).
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
warhammer kaže...

veliki bebac mi djeluje kao da je clan jehovinih svjedoka , zasto se ne preusmjeriti na Kuran  koji barem meni djeluje kao sofisticiraniji udzbenik semitskog hebrejskog monoteizma a i kronoloski je noviji , a i slijedom logike Muhameda bi i zidovi i krcani trebali priznati kao posljednjeg bozjeg poslanika 

Koliko sam upoznat sa Jehovinim svjedocima oni uče ljude Bibliji pravilnije nego Katolička Crkva koja izvrče ono što piše u Bibliji (npr. štovanje svetaca sa karakteristikama kakve imaju poganski bogovi i moljenje tim istim svecima dok Biblija uči da se treba moliti samo Bogu ne Božjim stvorenjima, ne drže se druge božje zapovijedi, tj. izbacili su je!), uče van Biblijske stvari koje su suprotne Bibliji (npr. Čistilište, trojstvo, uznesenje Marijino,...), imaju nekanonske knjige (Sirah, Makabeji,... koje nisu nadahnute od Boga) pod kanonske (koje imaju iskrivljene povijesne događaje, suprotna učenja od ostatka Biblije, ima opisana smrt jednog lika u jednoj knjizi drugačije nego u drugoj), uče stvari što su uveli s vremenom neki njihovi sveci ili crkveni oci pod kršćansku nauku...

 

Kuran, koliko sam vidio, Biblijski dio prepričava na svoj način s nekakvim mitološkim primjesama. U Novom Zavjetu Isus govori da sa Ivanom Krstiteljem završavaju proročanstva, zadnji prorok (Lk16:16 "Zakon i proroci dosežu do Ivana. Otada se navješuje radosna vijest [evanđelje] o kraljevstvu Božjemu..."), tak da ovo sa Muhamedom otpada.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2017 10:56 (veliki bebač).
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
veliki bebač kaže...

1) Prošle godine mi jedan lik pokazao tu teoriju, da je zemlja ravna. Dan kasnije sam mu pokazao na tri detalja da mu teorija pada u vodu; 1. ako se sunce vrti oko kugle u jednom trenutku na cijeloj zemlji je mrak (sunce ispod) ili na cijeloj zemlji dan (sunce iznad), 2. ako se sunce kreće iznad ravne zemlje, ispod kugle, stalno imaš po cijeloj zemlji svijetlo, tj. dan, 3. udaljenost između dva grada: zemlja je okrugla i udaljenost između NY i Berlina je slična udaljenost kao i između Buenos Aires i Cape Towna, na karti di je zemlja ravna udaljenost između Buenos Airesa i Cape Towna udaljenost je mnogo veća nego NY - Berlin.

Promašio si poantu potpuno. Nije stvar u tome da je zemlja ravna, daleko od toga, već je stvar u tome da ono što si citirao kao argument da je Biblija u pravu ne govori da je kugla, već implicira plošnost. Da li se radi o lošem prijevodu ili je onaj tko je pisao Bibliju upotrijebio riječ prema tadašnjem viđenju svijeta, neću ulaziti, ali to nije argument da je Biblija u pravu kad je u krivu.

 

Točno, implicira plošnost, krug je 2d, kugla 3d objekt. Ja sam naveo detalje, koji se meni čine, da pobijaju mogučnost da je zemlja ravni disk unutar kugle. A i ovaj citat mi daje sliku da je zemlja ovakva kakvu je poznajemo, kugla: Izreke 1:5 "Sunce izlazi, sunce zalazi i hiti natrag na mjesto, odakle je izašlo.". Suprotno mome navedenome 2. detalju, da je sunce iznad diska po cijeloj zemlji bi bio dan.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

Koliko sam upoznat sa Jehovinim svjedocima oni uče ljude Bibliji pravilnije nego Katolička Crkva koja izvrče ono što piše u Bibliji (npr. štovanje svetaca sa karakteristikama kakve imaju poganski bogovi i moljenje tim istim svecima dok Biblija uči da se treba moliti samo Bogu ne Božjim stvorenjima, ne drže se druge božje zapovijedi, tj. izbacili su je!), ...

 To se zove dobar marketinški potez. Kako najlakše uvaliti novu vjeru starosjediocima nekog područja...ubaciš par običaja starosjedioca u novu vjeru i predstaviš kao ispravan put. Starosjediocima je to blisko i polako počinju prihvaćati novu vjeru. Pa onda npr u Irskoj pagansko svetište Cruachan Aigle proglasiš svetim kršćanskim mjestom i preimenuješ u Croagh Patrick. Ljudi će sukladno tradiciji i dalje tamo hodočastiti, a ako stotinu godina ponavljaš kako je planina svetište Sv Patrika s vremenom će ona postati čudotvornim mjestom. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
Čemu konkretno te je taj film poučio?

mislim da mogu misljene zadrzati za sebe.

 

film je koncipiran tako da ga svatko treba protumaciti na svoj nacin i ne zelim utjecati na nicije misljenje. Iako, realno ne bi ni mogao jer tu postoji jako velika mogucnost da vec obitava skupina indoktriniranih forumasa ispranog mozga koji bi recimo vrlo rado poslusali i primjenili Vas stav Mario ili stav nekog drugog moderatora prije nego moj.

 

ipak ste vi cijenjeni moderatori, cije stavove neformirani emocionalno nesigurni ljudi vrlo lako prihvacaju te mozda imate veci utjecaj na njihovu svijest nego sto na njih utjecaj imaju njihovi roditelji.: Mario Baksa, pa Miro Rosandic, Drago Galic itd...

ljudi su povodljivi a internet je postao opasno sredstvo kojim se moze vrlo lako utjecati na razvoj necijeg stava.

 

ne govorim da je to uvijek los utjecaj, moze biti sto vise jako koristan, no kad se radi o ovako osjetljivim temama kao sto su religija, ateizam, politika, tu treba biti izuzetno oprezan.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
DataX kaže...
...

Ajme... A da sam pitao - po čemu je taj film poučan? Odnosno, čemu bi taj film ljude trebao poučiti?

7 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

Koliko sam upoznat sa Jehovinim svjedocima....

 Jehovini svjedoci...

Pa gdje si se baš njih uhvatio 

Oni tek i jesu primjer ekstremne sekte, i vjeruj mi da pri bilo kakvoj raspravi o njihovoj vjeri koju svedeš na argumentiranu raspravu oni počnu pokazivati znakove ozbiljnijh psiholoških poremećaja, i nerijetko postanu nasilni.

Vjeruj mi, imao sam i previše frka s njima.

A njihove proučavanje vjere je doslovno indoktrinacija 101, kak bi ameri rekli. 

Njihovo "proučavanje" se svodi na čitanje i recitiranje teksta, bez ikakva kritička razmišljanja, i prihvaćanje tog kao ultimativne istine.

Čak si rade i pjesmarice, i silom pokušavaju ljude na ulici preobratiti na njihov put 

I neugodna su karaktera, svi od reda, doslovno mogu preko noći postati militantna skupina.

Pogledaj im samo sajt.

Počeli su furati new age pristup, ekumenističke fore, silom pokušavaju pokriti čim veći broj kategorija potencijalnih "vjernika", a zapravo prvom prilikom kad im upadneš u rečenicu ili njihovo diktiranje, oni postanu psihopati, i smatraju te iskonskim zlom  (ili kak se već kaže).

Zaboravi te likove, nisu normalni, i ako si zbilja željan vjere, ni slučajno ne preuzimaj njihove metode.

DataX kaže...

 

film je koncipiran tako da ga svatko treba protumaciti na svoj nacin i ne zelim utjecati na nicije misljenje. Iako, realno ne bi ni mogao jer tu postoji jako velika mogucnost da vec obitava skupina indoktriniranih forumasa ispranog mozga koji bi recimo vrlo rado poslusali i primjenili Vas stav Mario ili stav nekog drugog moderatora prije nego moj.

 

ipak ste vi cijenjeni moderatori, cije stavove neformirani emocionalno nesigurni ljudi vrlo lako prihvacaju te mozda imate veci utjecaj na njihovu svijest nego sto na njih utjecaj imaju njihovi roditelji.: Mario Baksa, pa Miro Rosandic, Drago Galic itd...

ljudi su povodljivi a internet je postao opasno sredstvo kojim se moze vrlo lako utjecati na razvoj necijeg stava.

 

ne govorim da je to uvijek los utjecaj, moze biti sto vise jako koristan, no kad se radi o ovako osjetljivim temama kao sto su religija, ateizam, politika, tu treba biti izuzetno oprezan.

 Istina, takvi i nalete povremeno, ali obično pretjeraju, pa dobiju kartonček i neku suspenzijicu 

Sva sreća da je tak, jer mi već dojadilo davati im TU na svaki post, ali kaj ćeš, ja sam čovjek od riječi...

 

A kaj se tiče drugog dijela tvog posta, ukoliko je netko zbilja toliko "emocionalno" nesiguran i toliko upitne sposobnosti upotrebe moždane mase da mu nečiji post na forumu može formirati mišljenja i stavove, tom pojedincu u životu prijete puno gore stvari od postova koji ga uz  primjenu zdravog razuma vode ka tome da kritički prouči svoja uvjerenja.

A ukoliko ti smatraš da su ostali "povodljivi", a ti ne, pri tome zanemarujući činjenicu da odbacuješ bilo koji način razmišljanja koji zahtjeva kritički osvrt sam na sebe i slobodoumni pogled na stvari koje si prihvatio kao dogmu svog razmišljanja/vjerovanja, onda mi te zbilja žao, kao i drugih osoba koje dijele tvoj način razmišljanja i funkcioniranja...

 

P.S. odkud si pak sad isčupal Mireka

Valjda vrijedi ona stara: za dobrim konjem daleko se praši (čak i u drugim temama, s kojima nema veze). 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
ddarknessfairyy kaže...
veliki bebač kaže...

 Koliko sam upoznat sa Jehovinim svjedocima oni uče ljude Bibliji pravilnije nego Katolička Crkva koja izvrče ono što piše u Bibliji (npr. štovanje svetaca sa karakteristikama kakve imaju poganski bogovi i moljenje tim istim svecima dok Biblija uči da se treba moliti samo Bogu ne Božjim stvorenjima, ne drže se druge božje zapovijedi, tj. izbacili su je!), ...

 To se zove dobar marketinški potez. Kako najlakše uvaliti novu vjeru starosjediocima nekog područja...ubaciš par običaja starosjedioca u novu vjeru i predstaviš kao ispravan put. Starosjediocima je to blisko i polako počinju prihvaćati novu vjeru. Pa onda npr u Irskoj pagansko svetište Cruachan Aigle proglasiš svetim kršćanskim mjestom i preimenuješ u Croagh Patrick. Ljudi će sukladno tradiciji i dalje tamo hodočastiti, a ako stotinu godina ponavljaš kako je planina svetište Sv Patrika s vremenom će ona postati čudotvornim mjestom. 

Od početka, od kada su postali državna religija Rimskog carstva su zastranili na takve gluposti. Da zadrže sve one darove; hranu, novac,... što su ljudi donosili kipovima Marsa, Jupitera, Junone,... oni su samo preimenovali te kipove u sv. Josip, sv. Stjepan, bl. Marija... A druga zapovijed izričito kaže da je to zabranjeno, ali su je oni zbog toga izbacili, a zadnju "presjekli" na pola; 2. "Ne pravi sebi lika rezana [idol], niti kakve slike od onoga, što je gore na nebu ili dolje na zemlji ili u vodi pod zemljom! Ne klanjaj im se niti im služi..." Pnz5:8,9, a zadnju koja skarčeno glasi Pnz5:21 "Ne poželi" (kuće, žene, robova,...) srezali na dvije: ne poželi žene bližnjeg svoga, ne poželi stvari bližnjeg svoga, jer treba ih biti 10, kaj ne 

 

A i kasnije kada nisu mogli neke pogane preobratiti preuzeli su njihova svetišta, ili ako su preobratili trebali su svetište/hodočasničko mjesto di će vjernici doći i keširati novce.

 

Danas prodaju mise, prije su prodavali oprost grijeha, isto s*** drugo pakovanje, jer novac je novac. 

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
fer-de-lance kaže...

 Istina, takvi i nalete povremeno, ali obično pretjeraju, pa dobiju kartonček i neku suspenzijicu 

 

Ima ovdje svakakvih moderatora, pravih siledžija! Dobro si to uočio!

 

 

 

 

 

This space for rent!
10 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Ova tema će pokrenuti novi križarski rat.

Ja se smatram vjernikom Katolikom ali po mišljenju mojih bližnjih sve sam to malo izvrnija naopako, naime u crkvu odem svake prijestupne jer smatram da je crkva jedna vrsta ustanove i da nije nužna da bi bio vjernik. A tek kad vidim tko sve stoji u prvim redovima muka mi dođe.

Ja se držim moje zapovjedi koja glasi: Ne radi drugom ono što ne želiš da se tebi radi.

 

neda mi se
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

Od početka, od kada su postali državna religija Rimskog carstva su zastranili na takve gluposti.

A prije toga, dok su bili proganjani su bili vjerni sluge Božji. Prema pričama vjernika, dobijam dojam da Katolička Crkva može ispravno funkcionirati samo kad je potlačena. Doduše, to ima i smisla kad pogledaš doktrinu koja se zapravo temelji na mentalitetu žrtve.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
Ajme... A da sam pitao - po čemu je taj film poučan? Odnosno, čemu bi taj film ljude trebao poučiti?

a zasto nisi tako pitao ?

fer-de-lance kaže...

 

A ukoliko ti smatraš da su ostali "povodljivi", a ti ne, pri tome zanemarujući činjenicu da odbacuješ bilo koji način razmišljanja koji zahtjeva kritički osvrt sam na sebe i slobodoumni pogled na stvari koje si prihvatio kao dogmu svog razmišljanja/vjerovanja, onda mi te zbilja žao, kao i drugih osoba koje dijele tvoj način razmišljanja i funkcioniranja...

 

P.S. odkud si pak sad isčupal Mireka

Valjda vrijedi ona stara: za dobrim konjem daleko se praši (čak i u drugim temama, s kojima nema veze). 

o tome pisem.

o netoleranciji, indoktrinaciji...

po kojem postu si ti stvorio stav o meni da imam dogmatska razmisljanja, da se ne osvrcem "kriticki" na moja razmisljanja i da sam "slobodoumni" vjernik dzizsss

 

ajde neidoktrinirani, izvadi jedan post gdje dogmatski i nekriticki razmisljam na ovoj temi.... bzvz...

 

bug tiskano izdanje citam jako, jako dugo i Miro je uvijek bio ispred ovdasnjih new age moderatora po kolumnama, znanju ali ovdje se ne istice i tak to.

Drago je bio cuven po enormnom poznavanju gejmerske industrije, dok se Bakse tek ovlas sjecam.

 

nije tema ali pratio sam ovih dana Baksine postove i covjek je lumen, zna jako puno o informatici a sto je najbitnije POMAZE  forumasima u softversko/harveskim problemima i trudi se covjek, dok ostali rade na dvaest posto....

10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
veliki bebač kaže...

Od početka, od kada su postali državna religija Rimskog carstva su zastranili na takve gluposti.

A prije toga, dok su bili proganjani su bili vjerni sluge Božji. Prema pričama vjernika, dobijam dojam da Katolička Crkva može ispravno funkcionirati samo kad je potlačena. Doduše, to ima i smisla kad pogledaš doktrinu koja se zapravo temelji na mentalitetu žrtve.

Ne trebaš niti ići daleko u prošlost da bi se u to uvjerio. Katolička Crkva je imala pravilniji odnos i prema Bogu i prema svojim vjerinicima u HR u Jugi nego to ima danas. Sada kada dobivaju godišnji "crkveni porez" od države, više od 600 milja svake godine, koji se uzima od poreza od svih ljudi iz HR, i nevjernika i vjernika različitih vjera, ponaša se gore nego ikada.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
veliki bebač kaže...

Znao je kako će sve završiti zato je već i Mojsiju poručio da najavi narodu da će im poslati drugog proroka kao što je on (Pnz18:18), Isusa.

Ako je znao, po meni je to neodgovorno ponašanje.

 

 Jedan dodatak ovome, znao je Bog da će njegov odabrani narod biti nevjeran Njemu, čak ga je htio nekoliko puta cijelog uništiti, ali nije, jer osim obečanja ocima iz naroda su izašli neki od Njemu omiljenih, pravednih, ljudi kao David ili Danijel.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
8 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

postoji li dokument izvan Evandjelja koji potvrdjuje da je Ivan Krstitelj rekao ono o Isusu kao poljednjem poslaniku,mesiji

 

Jer obzirom na dosadasnje historijske cinjenice prije da je Isus stovatelj i sljedbenik Ivana krstitelja  kao proroka i poslanika,  religija stovatelja Ivana krstitelja i njegovog baptisma,Mandejci ,zive u delti tigrisa i eufrata , maternji im je aramejski jezik.Smatra se da su potomci zidovske  sekte Ebionita koji su izbjegli iz Palestine nakon sto su Riimljani razorili Hram .

Samo sto ovi nisu imali financijsku,zakonsku i vojnu podrsku jake drzave kao krscanska sekta od Rimske Drzave u 4 i 5 stoljecu .

waaagh
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
veliki bebač kaže...

Od početka, od kada su postali državna religija Rimskog carstva su zastranili na takve gluposti.

A prije toga, dok su bili proganjani su bili vjerni sluge Božji. Prema pričama vjernika, dobijam dojam da Katolička Crkva može ispravno funkcionirati samo kad je potlačena. Doduše, to ima i smisla kad pogledaš doktrinu koja se zapravo temelji na mentalitetu žrtve.

Ovdje bi te ispravio, "mentalitet žrtve" nije dio doktrine nego poslijedica Isusove "doktrine" tj. nauke. Nisu ti ljudi, vjerni sluge Božji - pravi vjernici iz prva dva stoljeća, makar ih je bilo i kasnije samo u manjem broju (ima ih i danas), željeli biti potlačeni nego kao poslijedica držanja Isusovog učenja; skromnost, ravnomjerno podjela prikupljenih dobra, ne sudjelovanje u državnim svetkovinama (vezane za poganske vjere, bogovi, te politika), pomaganje bližnjima (=svatko koga sretneš!) svima bez obzira na stalež, narodnost (dobri Samarijanac*),... za poslijedicu su imali da su bili proganjani, zlostavljani i mučeni, te često i ubijeni. 

 

Ta učenja i vrijednosti su se s vremenom izlizala kod jednog dijela vjernika jer slijede djela koja čine njihovi "pastiri", koji uživaju mnoge povlastice toga što su postali glavna državna religija kako u 4 st. tako i kod nas u 90ima - lako se mogu povući paralele (Mt23:3 "Činite i držite sve, što vam kažu; ali se ne ravnajte po njihovim djelima, jer oni rade drukčije, negoli uče.") Oni su današnji farizeji.

 

dobri Samarijanac* Lk10:25-37

"I gle, neki zakonoznanac usta i, da ga iskuša, upita: "Učitelju, što mi je činiti da baštinim život vječni? A on mu reče: "U Zakonu što piše? Kako čitaš? Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga! Reče mu na to Isus: "Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš". Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: "A tko je moj bližnji? Isus prihvati i reče: "Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. A tako i levit [član židovskog svečeničkog plemena] prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostionicu i pobrinu se za njega. Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: `Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.`"Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu koji je upao među razbojnike? On odgovori: "Onaj koji mu iskaza milosrđe." Nato mu reče Isus: "Idi pa i ti čini tako!"

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
16 godina
moderator
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Zanimljivije je gledati travu kak raste nego čitati tumačenja Biblije u ovoj temi. 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice