Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 227.790
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Koliko puta treba ponoviti pravilo za kraćenje citata? 

 

Za idući kilometarski kvot automatsko brisanje i tri dana crveni.

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

 

 Tko je to rekao i kad? Dokaz?

 

Pardon, umjesto da se ubojica smatra kršćaninom sam htio napisat vjernikom općenito.

 

Ugl. tko je to rekao? Veliki broj muslimana. Kad? Otkad je ISIL započeo s djelovanjem (naravno i prije, za vrijeme drugih terorističkih napada, al ovo je aktualno). Dokazi? Pa ima ih po cijelom internetu, članci, komentari na člancima od strane muslimana itd.

Isto tako, vjerojatno se sjećaš Breivika koji je u Norveškoj ubio desetke mladih. On se izjašnjava kao kršćanin, te ga kršćani ograđuju od svoje zajednice, i nazivaju ga, citiram "kršćanskim fanatikom". To sam pročitao u novinama nedugo nakon njegovog napada na spomenute ubijene. Sjećam se i komentara na facebooku od ljudi koji su ga blatili i govorili kako koristi vjeru kao izliku za ubijanje, da nije pravi vjernik. Isto kao i u slučaju ISIL-a. Nažalost, te komentare ti ne mogu nać jer mi se ne da tražit, prošlo je mnogo godina od toga. 

 

Poanta je da se religiozne skupine ograđuju od takvih ljudi, a takvim ljudima je glavni motiv ubijanja religija (prisjetimo se da je Breivik protiv Islama i islamskog načina života, a ISIL je skraćenica za Islamsku državu). 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2017 0:13 (footballer).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Sad si se bolje izrazio ali opet to nije točno. Nijedna kršćanska vjera ne odobrava ubojstvo ili bilo koji drugi čin koji je ujedno kazneno djelo i po državnim zakonima. ISIL i radikalni islamisti su sektaši, to ne možeš stavljati u isti koš. 

 

Nijedan teist, koji živi svoju vjeru kao istinski kršćanin, nebi počinio ubojstvo. Zašto? Pa pročitaj Bibliju, imaš pregršt dokaza.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2017 0:36 (matrix777).
16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Drago kaže...

Koliko puta treba ponoviti pravilo za kraćenje citata? 

Za idući kilometarski kvot automatsko brisanje i tri dana crveni.

 Hm, meni cijela tema i izgleda kao muholovka za purgatorij Ono, što očekivati da će netko nekoga u nešto ovdje uvjeriti?
"-mama, od danas sam teist/ateist" "-pa odakle sad to?" "-Eee pa uvjerili su me na Bug forumu da sam u krivu i sad sam onaj pravi"

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
overhaul kaže...
Hm, meni cijela tema i izgleda kao muholovka za purgatorij Ono, što očekivati da će netko nekoga u nešto ovdje uvjeriti?

"-mama, od danas sam teist/ateist" "-pa odakle sad to?" "-Eee pa uvjerili su me na Bug forumu da sam u krivu i sad sam onaj pravi"

Šta se onda javljaš u temu? Dvije beskorisne poruke u kojima kvocaš da tema nema smisla.

 

Ako ljudi žele raspravljati, pusti ih neka raspravljaju. Ako te tema smeta, jednostavno nemoj sudjelovati u njoj! It's that easy!

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

1) ...

2) Točno to. Ja sam vjernik i iznosim stajališta teista, kršćanske dogme. Nigdje nisam osporio vaša gledišta ateista, evolucije, samo da imam drugačija gledišta na njih, one koje pišu u Bibliji. (Opet naslov je Ateisti ili teisti... moje gledište teista na stvari ovoga svijeta).

3) Iznosim tvrdnje koje ući Biblija. 

1.) Tu se slažemo, po meni je sakrament koji nije napravljen kao osobni izbor poprilično upitan.

 

2.) Kako nisi osporio. Tražio si da mi, ateisti, objasnimo logiku događaja koji nije objašnjiv, a nema ni dokaza da se dogodio, te time implicirao da je nemogućnost objašnjenja dokaz tvoje teze. Kao da ja tebe tražim da objasniš kako leteći medvjedići mogu letjeti. Praktički jedino prihvatljivo objašnjenje vjere i Boga je "ja to ne mogu objasniti, a vjerujem jer u srcu osjećam da bih trebao". Sve ostalo pada na argumentaciji dokazivim činjenicama. Vjeruj mi, prošao sam putem kojim ti sad prolaziš, radio sam mentalnu gimnastiku da bih uskladio svoja vjerovanja sa stvarima koja opažam i na kraju tog puta me dočekala spoznaja da Biblija nema dodira sa stvarnošću, ali ima priča iz kojih inteligentan čovjek može izvući koju pouku za kvalitetan život. S druge strane, zaključio sam i da sam u životu najsretniji ako nastojim biti dobar čovjek, pa ako sam slučajno i u krivu po pitanju postojanja Boga, nek mi sudi po djelima, a ne uvjerenjima.

 

3.) Jedno je reći "to tako uči Biblija" jer je to tvrdnja o učenju koja ne tvrdi da je nešto točno ili ne, a drugo je "to je tako jer Biblija kaže da je" jer to implicira poprilično nedokazanih i nedokazivih tvrdnji. Da si unutar grupe koja Bibliju nekritički uzima kao točnu, ova druga tvrdnja bi prolazila, ali u svjetovnoj raspravi ne prolazi.

 

4.) Vidim da se na četvrto nisi ni osvnuo. Oprosti ako si to shvatio kao uvredu, namjerno sam izostavio poantu za vidjeti da li ćeš sam doći do nje. Poanta nije bila usporediti vjernike sa šizofrenicima, već dati primjer kognitivne disonance i njenog razrješavanja kod nekritičkog promatranja nekog uvjerenja. Oni su nekritički prihvatili tvrdnju o vragu u gustirni zbog bolesti, a ti si nekritički prihvatio tvrdnju o Biblijskoj ličnosti zbog indoktrinacije. Činjenica da si uspio naći scenarij u kojem pomiruješ Bibilijsku priču i nedostatak ikakvih tragova te priče u stvarnosti nije dokaz istinitosti te priče, već dokazuje činjenicu da ti svoja vjerska uvjerenja stavljaš ispred opazivog.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

Sad si se bolje izrazio ali opet to nije točno. Nijedna kršćanska vjera ne odobrava ubojstvo ili bilo koji drugi čin koji je ujedno kazneno djelo i po državnim zakonima. ISIL i radikalni islamisti su sektaši, to ne možeš stavljati u isti koš. 

 

Nijedan teist, koji živi svoju vjeru kao istinski kršćanin, nebi počinio ubojstvo. Zašto? Pa pročitaj Bibliju, imaš pregršt dokaza.

 

 

Evo, opet to ponavljaš i pozivaš se na sekte. Opet koristiš izraze kao što svi koriste kako bi ogradili islam od svojih "ekstremista" itd, tako da opet ispadne da oni ne vjeruju u bogove, jer samo ljudi koji ne vjeruju u bogove ubijaju, jelda?

 

Naravno da ne bi počinio ubojstvo. Pročitao sam dijelove Biblije, koja je za mene škart koji mogu shvatiti samo kao nečiji pokušaj kontrole mase. Za to imamo dokaz ovdje, to si ti :D

 

Kad već ti stavljaš neke svoje citate nepoznatih autora, evo tebi jedan citat iz Biblije.

 

6 If your very own brother, or your son or daughter, or the wife you love, or your closest friend secretly entices you, saying, “Let us go and worship other gods”(gods that neither you nor your ancestors have known, 7 gods of the peoples around you, whether near or far, from one end of the land to the other), 8 do not yield to them or listen to them. Show them no pity. Do not spare them or shield them. 9 You must certainly put them to death. Your hand must be the first in putting them to death, and then the hands of all the people. 10 Stone them to death, because they tried to turn you away from the Lord your God, who brought you out of Egypt, out of the land of slavery. 11 Then all Israel will hear and be afraid, and no one among you will do such an evil thing again.

 

Citat je kopiran sa stranice biblegateway.com, može se naći upisujući ključne riječi Deuteronomy 13 NIV

 

Isto tako, evo ti jedan iz Kurana.

 

Sahih Bukhari (52:260) - "...The Prophet said, 'If somebody discards his religion, kill him.' "

 

Po islamskim zakonima, krivovjerje (što uključuje i ateizam) je zabranjeno i kažnjivo smrću. To nisam rekao ja, to kažu sami muslimani. 

 

Vidiš, same "svete" knjige govore kako se neistomišljenike treba ubiti kako te ne bi odvukle od imaginarnog prijatelja kojim te kontroliraju. 

 

Pitanje. Ako si sam odbacio crkvu kao ustanovu zbog raznih razloga (sam si ih nabrojao), zašto uvlačiš Bibliju, knjigu koja je proizašla iz Vatikana i same Crkve?

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
matrix777 kaže...

 

 

Pitanje. Ako si sam odbacio crkvu kao ustanovu zbog raznih razloga (sam si ih nabrojao), zašto uvlačiš Bibliju, knjigu koja je proizašla iz Vatikana i same Crkve?

 

Kao prvo, ja sam spomenuo ISTINSKE KRŠĆANE, tebi je islam kršćanstvo? I šta ja imam sa islamom?

 

To ti je prva greška.

 

Bibliju sam spomenuo kao pregršt dokaza, zar ne? U Bibliji se govori kroz Isusovu nauku kakvi bi ljudi trebali biti, nigdje nije rekao da se nevjernike ubija. Nego je isti taj Isus, bio "milostiv" prema svima jednako. "A sad idi, i ne griješi više" Kroz Kuran bi taj nevjernik možda trebao biti ubijen, nemam pojma, nisam ga čitao.

 

Nađi mi u Bibliji to što si našao u Kuranu ili gdje već, vezano za ubijanje nevjernika i sl. Može?

.

I za kraj, rekao sam nekoliko puta do sada: Svoja uvjerenja nikome ne namećem, niti svoju vjeru u Boga. Isto tako očekujem da mi se ne nameće ateizam. ALI! Prihvaćam ugodnu civiliulziranu raspravu sa ateistima ili pripadnicima nekih drugih vjera.

 

Tvoj zadnji post vise nije tako civiliziran, nego potiče diskriminaciju i djeluješ pomalo podrugljivo. Kao i neki koji su govorili kako su teiti mentalno bolesni.

 

 Tako da s tobom daljnja rasprava upravo završava iz tih razloga. 

 

A sad znaš zašto ti nisam odgovarao na ono prije. Jer si i prije cca mj dana imao sličan pristup. Pozdrav.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2017 11:24 (matrix777).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

 

Nađi mi u Bibliji to što si našao u Kuranu ili gdje već, vezano za ubijanje nevjernika i sl. Može?

 

 

 

 

Već jesam, al evo, još jednom :)

 

Deuteronomy 13

 

(...)
If your very own brother, or your son or daughter, or the wife you love, or your closest friend secretly entices you, saying, “Let us go and worship other gods”(gods that neither you nor your ancestors have known, 7 gods of the peoples around you, whether near or far, from one end of the land to the other), 8 do not yield to them or listen to them. Show them no pity. Do not spare them or shield them. 9 You must certainly put them to death. Your hand must be the first in putting them to death, and then the hands of all the people. 10 Stone them to death, because they tried to turn you away from the Lord your God, who brought you out of Egypt, out of the land of slavery. 11 Then all Israel will hear and be afraid, and no one among you will do such an evil thing again.

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
 

Kao prvo, ja sam spomenuo ISTINSKE KRŠĆANE, tebi je islam kršćanstvo? I šta ja imam sa islamom?

 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsman

 

This space for rent!
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...
veliki bebač kaže...
Visak kaže...
...

...

 1. Zašto baš Biblija, zašto ne Ilijada i Odiseja, pa da vjeruješ da kiklopi postoje?  Koji je kriterij u izboru?

2. Je, vrlo je svojevoljna kad si od stotina religija 'odabrao' baš onu kojom si okružen.

3. Exodus 21:17 Whoever curses his father or his mother shall be put to death.

4. Proizvoljna je u odabiru Biblije nad drugim knjigama. Donio si čvrtu odluku koja snažno utječe na cijeli tvoj život, a ne možeš objasniti zašto.

5. Ali zašto baš Biblija?

6. Jasno ti je da se kroz desetljeća usmene predaje i stoljeća prepisivanja i prevođenja dosta toga izmijenilo? Ako ne vjeruješ Katoličkoj crkvi, kako možeš vjerovati knjizi koju su oni sastavili, prevodili i prepisivali?

 

1) Sigurno da je na mene utjecalo to što potječem iz kršćanske zemlje, kršćanske tradicije. Nakon daljnjeg proučavanja Biblije vidim da je kršćanstvo vjera koja odskače od drugih u nekim stvarima kao vjera ljubavi, mira, suosjećanja sa drugim ljudima,... daje nadu vjernicima da će živjeti vječno u raju na zemlji u neraspadljivim tijelima bez boli... Nadaš se nećemu boljemu od ovoga. Ovaj život "u suznoj dolini" će brzo proći, pun boli, patnje i prolaznosti nadaš se nećemu boljemu, trajnijemu gdje neće biti zla i muke. Bog to obećaje vjernicima u Bibliji. Ovaj život u trajanju je kao kapljica vode na betonu na suncu, za čas je neće biti, dok je život vječni biti kao sve vode ovoda svijeta, rijeke, potoci, jezera, mora, oceani, ledenjaci, voda u oblacima... koji nikada neće proći.

S jedne strane. A s druge strane, recimo da Bog ne postoji (ja vjerujem da postoji), što sam izgubio u ovom svijetu ako sam bio vjernik? Nisam spavao sa više žena, nisam se više puta napio?

2) Nitko mi ne brani da odustanem da budem vjernik, kao što si ti odustao. Pretpostavljam da si kao i ja bio (jesi?) 'rvat katolik. Makar od toga krštenja kao dijete čovjek ne postaje kršćaninom nego, tehnički gledano, pripadnik Katoličke Crkve (KC), koja više nije kršćanska jer se sa svojim naukom udaljila od kršćanskih nauka. Ne možeš učiti nešto suprotno od kršćanskog nauka i reći da si kršćanska crkva. To više nije kršćanstvo.

3) To je Stari Zavjet (Savez), ovdje gledano doslovno savez naroda židovskog i Boga ne dio knjige Biblije, koji više ne stoji, ti zakoni više ne vrijede, zato jer je Bog odbaco židove i uspostavio Novi Savez sa svakim čovjekom koji hoće postati kršćaninom.

4) Odabrao sam Bibliju i kršćanstvo jer želim živjeti vječno u raju na zemlji. Izravan odgovor.

5) Vidi 4)

6) Koliko sam istraživao, dijelovi Bibilje u Nag Hamadi Knjižnici, Kumranskim spisima i nekim drugim starim spisima vrlo se malo razlikuje od današnjih prijepisa Biblije, tu govorimo o izvornim jezicma kao hebrejski i starogrčki, dok različiti prijevodi, npr. engeski, se znaju razlikovati od prijevoda do prijevoda, ali ja na to gledam kako bolje razumjeti stihove Biblije (paralelni prijevodi na engleskom i hrvatskom, srpskohrvatskom 

DataX kaže...

biblija je preteca svih knjiga i raspri o ranopravnosti muskaraca i zena...

1)jedino nedostaje lezbijki i pedera.

2)zato bi Papa trebao malo modernizirati Bibliju npr. Juda je bio gej a....

 

evandjelje po Jovanu..

 

3)Isus ode na Maslinsku goru. A ujutro dođe opet u hram, i sav je narod dolazio k njemu, a on sede i učaše ih. Tada književnici i fariseji dovedoše jednu ženu, uhvaćenu u preljubi, pa je postaviše u sredinu i rekoše mu: "Učitelju, ova žena je uhvaćena baš kad je činila preljubu. A Mojsije nam je u zakonu naredio da takve žene kamenjem ubijamo; šta ti kažeš na to?" Ovo pak rekoše kušajući ga, da bi imali za šta da ga optuže. No Isus se saže dole i pisaše prstom po zemlji. Ali kako su ga i dalje pitali, ispravi se i reče im: "Ko je od vas bezgrešan - neka prvi baci kamen na nju". I opet se saže te pisaše po zemlji. A oni čuvši to izlažahu jedan po jedan, počevši od najstarijih do poslednjih; tako osta sam Isus i žena stojeći na sredini. Isus se tada ispravi i reče joj: "Ženo, gde su? Nijedan te ne osudi?" Ona reče: "Niko, Gospode". Na to joj Isus reče: "Ne osuđujem te ni ja; idi i od sada više ne greši".

 

tu se ne govori da je ta zena imala lezbijski odnos sa drugom zenom sto je znakovito, ako malo bolje rasclanite pricu..

mojsije je bio peder i mrzio je zene.

1) U Bibliji se spominje da spolni odnos između muškarca i muškarca nije dozvoljen, grijeh. 

2) Modernizirati Bibliju, to je KC i napravila sa svojim dodatnim knjigama i naukom crkvenih oca koji su protivni Bibliji. 

3) Ovdje se navodi da je žena imala preljub što je jedan od deset zapovijedi i smrtni grijeh i Mojsijev zakon kaže da se kamenuju ti ljudi. Ali Isus, poslan od Boga, mijenja taj zakon i uvodi oprost grijeha. Oprošta joj grijeh (+ uči: "ne griješi više da te ne snađe što gore") Predaje sud Bogu, dok on uči "ne sudi da ti ne bude suđeno" i "oprosti da ti bude oprošteno", nema više "oko za oko, zub za zub". Isus uči ljubav za sve ljude, da se obrate od svojih grijeha. A ne kak danas 'rvat katolik bi razapeo pedere, proklete nevjernike. 

footballer kaže...
Visak kaže...

...

Pitanje za vjernike. Ako se neki ubojica smatra kršćaninom, zašto ga vi odbacujete s objašnjenjem "nije pravi vjernik ako je ubojica", implicirajući na to da mora da je nevjernik, čime govorite da samo nevjernici ubijaju ljude?

 

 

Ako čovjek ubije drugog čovjeka, a nije vjernik, kršćanin, ako se pokrsti grijeh će mu biti oprošten. S time da više ne griješi.

Ako je čovjek vjernik pa ubije čovjeka, ovi o Bogu da li će mu oprostiti grijeh ili ne, tj. o Isusu jer je Bog predao Isusu sud. On će doći suditi svijet. 

To dvoje je jasno.

E sad, kako će koja vjerska skupina zvati tog čovjeka, vjernik ili nevjernik, to ne mogu odgovoriti. Imaš protestanata koji ne vjeruju u trojstvo, ispravno učenje Biblije, imaš koji imaju homoseksualce za svečenike/pastore što je suprotno Bibliji. 

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2017 19:49 (veliki bebač).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

1)  Nadaš se nećemu boljemu od ovoga. Ovaj život "u suznoj dolini" će brzo proći, pun boli, patnje i prolaznosti nadaš se nećemu boljemu, trajnijemu gdje neće biti zla i muke. Bog to obećaje vjernicima u Bibliji. Ovaj život u trajanju je kao kapljica vode na betonu na suncu, za čas je neće biti, dok je život vječni biti kao sve vode ovoda svijeta, rijeke, potoci, jezera, mora, oceani, ledenjaci, voda u oblacima... koji nikada neće proći.

S jedne strane. A s druge strane, recimo da Bog ne postoji (ja vjerujem da postoji), što sam izgubio u ovom svijetu ako sam bio vjernik? Nisam spavao sa više žena, nisam se više puta napio?

3) To je Stari Zavjet (Savez), ovdje gledano doslovno savez naroda židovskog i Boga ne dio knjige Biblije, koji više ne stoji, ti zakoni više ne vrijede, zato jer je Bog odbaco židove i uspostavio Novi Savez sa svakim čovjekom koji hoće postati kršćaninom.

4) Odabrao sam Bibliju i kršćanstvo jer želim živjeti vječno u raju na zemlji. Izravan odgovor.

 

1) U Bibliji se spominje da spolni odnos između muškarca i muškarca nije dozvoljen, grijeh. 

 Ukratko, odabrao si kršćanstvo jer ti ono daje nadu u spasenje duše? Znači vjeruješ zato jer želiš da to tako bude. Čisti wishful thinking, ili po naški, što se babi htilo, to se babi snilo. Razumiješ zašto je nama to pomalo smiješno? Gledaš odrasle ljude koji vjeruju u vile i anđele, jer im je tako lakše, mada nema apsolutno nikakve naznake da taj bolji život postoji, osim starog spisa, koji su pisali neki drugi ljudi koji su se istom tome nadali.

 

Što si izgubio? Slobodu. Proživio si život vjerujući u bajku da bi ti ga bilo lakše podnijeti. Nije to samo po sebi strašno, ali kažu da je za te svrhe heroin bolji.

 

Vrludaš u argumentaciji, malo se držiš starog zavjeta (osuda homoseksualizma ), a kad ti ne odgovara odbacuješ ga i pozivaš se na Isusa. Isus je izričito izjavio da nije došao izmjeniti stari zavjet, a s druge strane nikad nije osudio homoseksualizam. Dakle stari zavjet vrijedi ili homosekzualizam dolaskom Isusa prestaje biti zabranjen?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2017 21:04 (Visak).
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
MrBlc kaže...
veliki bebač kaže...

...

....

 

1) Kako nisi osporio. Tražio si da mi, ateisti, objasnimo logiku događaja koji nije objašnjiv, a nema ni dokaza da se dogodio, te time implicirao da je nemogućnost objašnjenja dokaz tvoje teze. Kao da ja tebe tražim da objasniš kako leteći medvjedići mogu letjeti. Praktički jedino prihvatljivo objašnjenje vjere i Boga je "ja to ne mogu objasniti, a vjerujem jer u srcu osjećam da bih trebao". Sve ostalo pada na argumentaciji dokazivim činjenicama. Vjeruj mi, prošao sam putem kojim ti sad prolaziš, radio sam mentalnu gimnastiku da bih uskladio svoja vjerovanja sa stvarima koja opažam i na kraju tog puta me dočekala spoznaja da Biblija nema dodira sa stvarnošću, ali ima priča iz kojih inteligentan čovjek može izvući koju pouku za kvalitetan život. 2)S druge strane, zaključio sam i da sam u životu najsretniji ako nastojim biti dobar čovjek, pa ako sam slučajno i u krivu po pitanju postojanja Boga, nek mi sudi po djelima, a ne uvjerenjima.

 

3)Jedno je reći "to tako uči Biblija" jer je to tvrdnja o učenju koja ne tvrdi da je nešto točno ili ne, a drugo je "to je tako jer Biblija kaže da je" jer to implicira poprilično nedokazanih i nedokazivih tvrdnji. Da si unutar grupe koja Bibliju nekritički uzima kao točnu, ova druga tvrdnja bi prolazila, ali u svjetovnoj raspravi ne prolazi.

 

4) Vidim da se na četvrto nisi ni osvnuo. Oprosti ako si to shvatio kao uvredu, namjerno sam izostavio poantu za vidjeti da li ćeš sam doći do nje. Poanta nije bila usporediti vjernike sa šizofrenicima, već dati primjer kognitivne disonance i njenog razrješavanja kod nekritičkog promatranja nekog uvjerenja. Oni su nekritički prihvatili tvrdnju o vragu u gustirni zbog bolesti, a ti si nekritički prihvatio tvrdnju o Biblijskoj ličnosti zbog indoktrinacije. Činjenica da si uspio naći scenarij u kojem pomiruješ Bibilijsku priču i nedostatak ikakvih tragova te priče u stvarnosti nije dokaz istinitosti te priče, već dokazuje činjenicu da ti svoja vjerska uvjerenja stavljaš ispred opazivog.

1) Citirati ću sam sebe: "Kako logično možete objasniti uskrsnuće Lazara ili Isusa, ili Isusovo uznesenje, ili njegovo preobraženje na gori? Ne možete." Naveo sam da se vjera ne može dokazati, "ne možete".

2) Biti dobar čovjek? A koji su ti kriteriji? Što određuje dobrog čovjeka? Ako pitaš 'rvata katolika to znači minimalno da ide dvaput godišnje u crkvu, za Božić (poganski blagdan) i Uskrs (koji se slavi u nedjelju, makar ne pada svake godine na nedjelju), da se bar jedanput ispovjedi, ne psuje Boga i da ne krši zemaljske zakone,... parafaziram.

A to kaj puši i pije (čovjek je hram Boga živoga i ne smije ga uništavati), tu i tamo se potuče, opsuje mu cijelu obitelj, kak bi tek završio da mu je palica ili pištolj pri ruci. Tu i tamo mu se zalomi pa se kocka ili mjenja često žene... Odeš na ispovijed i sve OK! Jer sve to ispovijed briše - krivo! Ispovijed je bezvrijedna, jer Biblija uči da se grijesi opraštaju krštenjem ili ako ti Bog oprosti ili Isus (Bog ga ovlastio).

Znam jednog lika (adezeovac) koji ima dobrog frenda Isusovca koji mu upravo to rekao, lik "bari" dve ženske kojima se hvali. I po definici on je dobar čovjek.

Ako si kršćanin (krstiš se svojevoljno) i držiš se kršćanskih pravila, 10 zapovijedi i dalje vrijedi, imaš život vječni. A onaj koji je moralan i nije puno griješio, svi kažu dobar je čovjek da li će on ići u raj? To je pitanje za Boga.

Sada će se ubaciti neki ateisti i reći "što sa onima koji nisu nikada čuli za Isusov nauk?" U Bibliji piše da će biti 1000 godišnje Kraljestvo Nebesko kada dođe Isus, kralj, kada će postepeno uskrsavati ljudi i biti ućeni kako da žive kršćnskim zakonima. Za to vrijeme će Sotona i njgovi anđeli (pali anđeli/đemoni/zlodusi) biti zaključani u Bezdanu, te će na kraju tog razdoblja biti pušteni da probaju zavesti sve te ljude. Ovo ti sve mogu potkrijepiti citatima ako želiš.

3) To tako uči Biblija, u čiji nauk ja vjerujem. Mogu ti pokazati što uči, ali teško stvari iz nje dokazati kako ateisti žele, dokaze. Vjera, vjerovati u ono što se ne može dokazati. 

4) Čuj, ljudi u svašta vjeruju, ja nikome ne branim u što da vjeruje ili mu namečem svoje. Ako želiš znati što kršćanstvo ući - tu sam. 

Ovaj tvoj primjer sa likovima iz gustirni, niš se ne čudim, kakve indoktrinacije ljudi imaju od KC o vragovima,... Sjeti se srednjeg vjeka i vještica i sličnih gluposti i nauka KC kako sa takvim, Malleus Maleficarum. Prošle godine je na hrtu bio neki domaći dokumentarac o vjerovanjima ovih krajeva i vidiš svećenika kako govori o Sotoni i priča neke mitološke stvari kao činjenice, tj. vjerovanja KC, kako je Sotona bio ljubomoran na Adama i nije mu se poklonio, tako nešto, slično kako piše u Kuranu, katolički svečenik.

 

S druge strane, ovo o vragovima (zlodusi/demoni) i ja rado volim naći nešto što potvrđuje nauk Biblije u stvarnosti, dokaz, tako da sam slučajno naletio čitajući jednu knjigu da je lik koji se zove Dr. Wilson Van Dusen, psiholog i sveučilišni profesor, koji je radio desetljećima sa bolesnicima psihijatrijskih bolnica (napisao preko 150 radova i nekoliko knjiga) da su mnogi bolesnici opsjednuti zlodusima, da je izravno razgovarao sa nekima od njih, da ih je ispitivao, da su odgovori bili van mogučnosti shvačanja čovjeka s kojim je razgovarao. Da su ti zlodusi bili protiv religija i znali ometati čovjeka u njegovim vjerskim obredima. Da bi i općenito namjerno činili zla čovjeku kojega su opsjeli. Ta "bića" su imala drugačije osobnosti od čovjeka. Neki su govorili da su iz pakla. Njegov citat: "Ja sam potpuno uvjeren da ta bića mogu opsjednuti naše umove i tijela".

Učenje Biblije je da su to anđeli koji su se pobunili protiv Boga, trećina anđela, nekada su se mogli utjeloviti, prije potopa, danas više ne mogu nego kao zlodusi opsjedaju ljude.

Ak vam nije dobar moj prijevod knjiga je "The Gale Encyclopedia of the Unusual and Unexplained Vol 1" teme o Demonima i Opsjednutosti (CTRL+F Dusen)

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
matrix777 kaže...

.... 

 

Pitanje. Ako si sam odbacio crkvu kao ustanovu zbog raznih razloga (sam si ih nabrojao), zašto uvlačiš Bibliju, knjigu koja je proizašla iz Vatikana i same Crkve?

Biblija je kompletirana prije nego je postojao i Vatikan i Katolička Crkva. Ima određen broj knjiga SZ i NZ koji se koristio gotovo svugdje, gdje su prošli apostoli, mjesta spomenuta u NZ, kao crkva u Efezu, di je bila kršćanska zajednica.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...
veliki bebač kaže...

...

 Ukratko, odabrao si kršćanstvo jer ti ono daje nadu u spasenje duše? Znači vjeruješ zato jer želiš da to tako bude. Čisti wishful thinking, ili po naški, što se babi htilo, to se babi snilo. Razumiješ zašto je nama to pomalo smiješno? Gledaš odrasle ljude koji vjeruju u vile i anđele, jer im je tako lakše, mada nema apsolutno nikakve naznake da taj bolji život postoji, osim starog spisa, 1)koji su pisali neki drugi ljudi koji su se istom tome nadali.

 

Što si izgubio? Slobodu. Proživio si život vjerujući u bajku da bi ti ga bilo lakše podnijeti. 2)Nije to samo po sebi strašno, ali kažu da je za te svrhe heroin bolji.

 

3)Vrludaš u argumentaciji, malo se držiš starog zavjeta (osuda homoseksualizma ), a kad ti ne odgovara odbacuješ ga i pozivaš se na Isusa. 4)Isus je izričito izjavio da nije došao izmjeniti stari zavjet, a s druge strane nikad nije osudio homoseksualizam. Dakle stari zavjet vrijedi ili homosekzualizam dolaskom Isusa prestaje biti zabranjen?

1) potpisujem, nadam se, vjerujem istom kao i oni, životu vječnom.

2) Pa kaj nemamo svi neki "fix" da nam lakše prođu dani, moj je vjera u Boga.

3) Pišem da ne bi nikada fizički napao (ili sl.) čovjeka zato jer je homoseksualac ("ne sudi da ti ne bude suđeno" odnosno sud prepusti Isusu), kako radi neki "pravi vjernici" katolici. Neću ga ja osuditi ako je odabrao taj put "'ko kak' voli nek' izvoli'". Ali ako želi biti vjernik kršćanin to treba odbaciti od sebe. Homoseksualizam je grijeh, ako se čovjek ne promjeni i odbaci homoseksualizam prije smrti (i krsti) nema život vječni (a nitko ne zna kada će umrijeti te treba čim prije odbaciti grijehe, postati vjernik, ako hoćeš život vječni).

4) Isus je došao promjeniti stvari, zato ga je i Bog poslao, i uspostavlja Novi Savez između ljudi i Boga - kršćanstvo, a odbacuje Stari Savez između židova i Boga.

Isus je izričito došao i rekao da mijenja savez:

"Tako i čašu, pošto večeraše, govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi koja se za vas prolijeva." Lk22:20

U NZ se navješta Novi Savez, tj. Kraljestvo Božje (gdje prebiva pravednost sa Isusom za kralja), radosna vijest, evanđelje:

"Zakon i proroci dosežu do Ivana. Otada se navješuje radosna vijest o kraljevstvu Božjemu..." Lk16:16 (ili "Zakon i proroci su do Jovana; otsele se carstvo Božije propovijeda jevanđeljem...")

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
10 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Isprike što nisam višestruko citirao

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...
2) Pa kaj nemamo svi neki "fix" da nam lakše prođu dani, moj je vjera u Boga.

3) Pišem da ne bi nikada fizički napao (ili sl.) čovjeka zato jer je homoseksualac ("ne sudi da ti ne bude suđeno" odnosno sud prepusti Isusu), kako radi neki "pravi vjernici" katolici. Neću ga ja osuditi ako je odabrao taj put "'ko kak' voli nek' izvoli'". Ali ako želi biti vjernik kršćanin to treba odbaciti od sebe. Homoseksualizam je grijeh, ako se čovjek ne promjeni i odbaci homoseksualizam prije smrti (i krsti) nema život vječni (a nitko ne zna kada će umrijeti te treba čim prije odbaciti grijehe, postati vjernik, ako hoćeš život vječni).

4) Isus je došao promjeniti stvari, zato ga je i Bog poslao, i uspostavlja Novi Savez između ljudi i Boga - kršćanstvo, a odbacuje Stari Savez između židova i Boga.

Isus je izričito došao i rekao da mijenja savez:

"Tako i čašu, pošto večeraše, govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi koja se za vas prolijeva." 

 Obično osuđujemo bježanje od stvarnosti, poput droge, alkohola, meksičkih sapunica. No ako tebe to veseli ja nemam s time problem, mene smetaju samo oni koji religiju nameću kao društvenu normu, ti se činiš ok.

 

Je li rekao "Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke!"? Novi savez ne mora značiti ukidanje starog. Ako je pak savez poništen, a Isus ne osuđuje homoseksualizam, zašto bi to bio grijeh. Odluči se, ne može biti oboje.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

Biblija je kompletirana prije nego je postojao i Vatikan i Katolička Crkva. Ima određen broj knjiga SZ i NZ koji se koristio gotovo svugdje, gdje su prošli apostoli, mjesta spomenuta u NZ, kao crkva u Efezu, di je bila kršćanska zajednica.

 Prepisivali su i prevodili knjigu pripadnici crkve, svećenici uglavnom. Tako da je cijelo vrijeme bila pod utjecajem crkve.

 

Mene ponajviše interesira zašto se vjernici pouzdaju u knjigu koja je stara cca 2000 godina, i čije su teze pobijene modernom znanošću? To mi nije baš jasno. Ja sam, dok sam bio vjernik, stvarno pokušavao vjerovati u sve to, ali jednostavno me ubijalo u pojam toliko stvari u knjizi koje su, po saznanjima do kojih smo došli u moderno doba, kompletno neistinite. Nikad nisam u potpunosti mogao povjerovati svemu tome, pogotovo dijelu o Isusu i stvaranju svijeta.

 

Isto tako, zanima me zašto ljudi prihvaćaju religiju koja je stara toliko godina, i po kojoj se toliko toga događalo, od nastanka svijeta pa do neke 400-500 g. nove ere? Zašto se to sve događalo prije, a ne događa se više ništa sad. Što je dovelo do tog da je bog imao interakciju sa svojom kreacijom (Zemljom i životom na njoj) a onda prestao? Više nema nikakvih "čuda", "proroka" itd. Da li ste se zapitali je li moguće da onda uopće nije bilo nikakve interakcije jer taj bog ni ne postoji?

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...

 Obično osuđujemo bježanje od stvarnosti, poput droge, alkohola, meksičkih sapunica. No ako tebe to veseli ja nemam s time problem, mene smetaju samo oni koji religiju nameću kao društvenu normu, ti se činiš ok.

 

Je li rekao "Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke!"? Novi savez ne mora značiti ukidanje starog. Ako je pak savez poništen, a Isus ne osuđuje homoseksualizam, zašto bi to bio grijeh. Odluči se, ne može biti oboje.

 

 Ali ako je bog autor starog saveza, to znači da je njegov savez nesavršen pa je potreban novi savez?

Biblija se sastoji od oba saveza, tako da se čitaju i tumače oba saveza.

 

PS: oprostite što nisam višestuko citirao, Visak je postao ovo tijekom mog pisanja posta iznad ovog.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže... 

 Ali ako je bog autor starog saveza, to znači da je njegov savez nesavršen pa je potreban novi savez?

Biblija se sastoji od oba saveza, tako da se čitaju i tumače oba saveza.

 Sve što je napravio je nesavršeno, a naročito ljudi, s kojima stalno sklapa saveze i opominje ih, mora žrtvovati sina i uglavnom sto problema, a napravio ih je na svoju sliku. Go figure.

 

A tko to kaže? Možeš ju tumačiti na tisuću načina. Zapravo ljudi upravo to i rade.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...

 Sve što je napravio je nesavršeno, a naročito ljudi, s kojima stalno sklapa saveze i opominje ih, mora žrtvovati sina i uglavnom sto problema, a napravio ih je na svoju sliku. Go figure.

 

A tko to kaže? Možeš ju tumačiti na tisuću načina. Zapravo ljudi upravo to i rade.

 

Pa to mene interesira. Kako možeš bit svemoguć a ovoliko zaj***t svoju kreaciju? lol

10 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 

Nađi mi u Bibliji to što si našao u Kuranu ili gdje već, vezano za ubijanje nevjernika i sl. Može?

Može!

 

http://www.skepticsannotatedbible.com/cruelty/long.html

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
@o7o

Vec sam mu dva puta isti ulomak kopirao, al on izgleda cherrypicka postove u ovoj temi, tako da nema smisla pricat s njim ;)
15 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Drago kaže...

 

BTW, tvoj slučaj muslimana u većinski muslimanskom društvu nema apsolutno nikakve veze s Warhammerovim slučajem ateista u većinski vjerskom društvu. Apsolutno nikakve. Stoga ne znam po kojoj logici ti njega i sebe izjednačavaš po bilo čemu? On ide protiv struje, a ti u struji. Ne možete biti različitiji nego jeste. 

 

 

Ti si meni spočitavao intelektualno nepoštenje, a radiš strawmana. Pogledaj kronologiju naših postova pa vidi da si sve ove pričice uveo sam u raspravu.

Počeo si priču da bi prihvatio postojanje Boga ako bi ti teist donio jedan jedini valjani dokaz, bez obzira da su svi ateisti, i ti bi to prihvatio ako je dobar argument, a onda ipak nije tako nego se SVI moramo složiti oko tog argumenta.  To ni najveći otpimist ne može očekivati.

 

 Nisi bio 30 godina u BiH, ali si čuo šta tamo ima ili nema pa vjeruješ, a da odeš u Sa pa probaš kupiti  ili nazvati neku mesnicu da pitaš?  Najjači su ovi argumenti "ja sam čuo i od ljudi koji tamo žive"...

http://www.konzum.co.ba/Akcije/Konzum-Mesnicahttp://snizenja.veza.ba/home/katalozi-katalog-bingo/6854-kralj-dobrih-cijena-bingo-vikend-akcija-dodatno-snizeno-do-26-02-2017

 

Za rat u BiH i ostale gluposti koji se pisao i linkao nemam komentara i odvelo bi diskusije previše daleko.

 

Za bolidrano ne znam zašto pišeš očite stvari, tko o tome uopće priča i nebih sebe niti u ludilu izjednačavao sa njime po bilo kojoj osnovi. Tip ti je očiti dokaz da je u BiH u svojoj sredini (ako se ne varam mislim da je spominjao Dobrinju/Sa  i srednju Bosnu) kontra struje i sa time nema problema, a niti bi ja imao ako bi kojim slučajem odlučio izaći iz struje.

 

Također mi nemoj kačiti prozelitizam, jer nisam nikakav misionar niti imam skrivenu misiju i smanji tenzije.

Čisto raspravljamo o vjeri, različitim pogledima i ostalim povezanim pitanjima i nalazim se unutar margina rasprave i pravila foruma bez ikakvih incidenata.

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
15 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

 

 Ne vidjeh te prije.

Koliko sam upoznat sa Kuranom, knjiga iznosi prepričanu Bibliju sa primjesama lokalnih vjerovanja i drugih iskrivljenih stvari. Ne vjeruju da je Isus sin Božji... Navodno oni neki "vražji stihovi" (Salman Rushdie) dopuštaju štovanje i nekih tri ženskih božanstva uz Allaha. 

S druge strane kršćanstvo, život Isusa i apostola (Novi Zavjet) se nastvalja na Stari zavjet (židovsku Bibliju - Toru), te su se proročnstva iz SZ ispunila na Isusu, na razorenju hrama 70. godine...

O Muhamedu u Bibliji nema ni riječi, dapače Isus je rekao da je Ivan Krstitelj zadnji prorok (Lk16:16).

Vjerujem u Isus da je sin Božji, ne i da je Bog, kako piše u Bibliji. 

 Pročitaj evanđelje po Mateju. Koje iskrivljene stvari? Pa jel Čovječiji sin ili sin Božji?

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2017 2:47 (boxer).
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Mislim da nemaš pojma što je strawman kao što nisi znao (a možda ni dalje ne znaš) što znači konformizam. Ne da mi se objašnjavati od nule. 

 

 

This space for rent!
10 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

OK, jučer je tu bio jedan post od overhaul, njegov zadnji, duži, di je spomenuo da je kršćanstvo u osnovi 10 zapovjedi... ako se ne varam, sada ga nema? Da li mu je obrisan ili neki imaju mogučnosti da sami brišu svoje postove? To bi bio zgodan dodatak kojega nema BOL, da sam mogu izbrisati svoj post. 

 

Hm, da probam sumirati kršćanstvo, nauku Isusa i apostola, tj. Novog Zavjeta? Nadam se da Bog neće zamjeriti, tj. da neću ključne stvari izostaviti.

 

Summa summarum - to bi bilo: "tri zapovjedi" odnosno "top" deset i dvije zapovijedi ljubavi i Isusova izreka. Navedem ih pa objasnim. 

1. Ja sam JHVH, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene. Izl20:2,3+Pnz5:6,7

Zapovjedi su unutar šireg teksta: Ja sam JHVH, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

2. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Izl20:4,5+Pnz5:8,9

Ovu zapovjed je Katolička Crkva izbacila da može prakticirati svoju dogmu moljenje svecima, ljudima, kipovima, pa ima kipove i slike istih - neki su izvorno bili kipovi poganskih bogova pa su "preko noći" postali kipovi svetaca. Biblija uči da se samo Bogu, stvoritelju, treba moliti, klanjati, štovati, ne stvorenju! Tim njihovim svecima, neki jesu pravi sveci, su pripisane neke osobine kao zaštitnici ovog i onog, što su u starini imali poganski bogovi. Tak da se ljudi ustvari mole poganskim bogovima (demonima/zlodusima), a ne mrtvim ljudima. Evo da se uvjerite kako izgledaju katoličkih 10 zapovjedi - nema druge, zadnju "rascijepili" na dvije, jer, hej, treba ih biti 10

3. Ne uzimaj [izgovaraj] uzalud ime JHVH, Boga svojega. Izl20:7+Pnz5:11

Zbog ove zapovjedi su židovi izbacili izgovaranje Božjeg imena i koristili Gospodin - Adonaj ili Bog ili na tom mjestu stoji JHVH, ime bez samoglasnika, te zahvaljujući tome danas ne znamo kako se ime izgovara, Jehova(h), Jahve(h), ili nekako drugačije

4. Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Izl20:8+Pnz5:12

Židovi su slavili subotu, ali kršćanska zajednica iz NZ je slavila, okupljala se, u prvi dan tjedna, nedjelju, na spomen Isusovog uskrsnuća i njegovog pojavljivanja učenicima nakon uskrsnuća u nedjelju.

5. Poštuj oca svoga i majku svoju da imaeš dug život na zemlji.  Izl20:12+Pnz5:16

6. Ne ubij! Izl20:13+Pnz5:17

7. Ne učini preljuba! Izl20:14+Pnz5:18

Ovdje zna stajati ne sagriješi bludno, gdje se ubraja i preljub, sex van braka, i bludničenje, sex prije braka - jer i to uči Biblija, pa "jednim udarcem dv'e muhe"

8. Ne ukradi! Izl20:15+Pnz5:19

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga! Izl20:16+Pnz5:20

Tu ulazi laganje i krivokletstvo - po definiciji "uobičajen naziv za davanje lažnog iskaza pod prisegom".

10. Ne poželi! (kuće bližnjeg svoga, žene bližnjeg, svoga, stvari bližnjeg svoga...) Izl20:17+Pnz5:21

Bližnji je osoba koju sretneš u životu; susjed, kolega, prijetalj,... Ne poželi, tu svi lako padamo. Stvar je što ta požuda rađa grijehom za krađu, preljub,...

 

Dvije zapovijedi ljubavi:

"Zato ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje!" Mk12:30

"Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih." Mk12:31

 

Isusova izjava:

"Odgovori mu Isus: "Ja sam Put i Istina i Život: nitko ne dolazi Ocu osim po meni." Iv14:6, odnosno: 

"Reče joj Isus: "Ja sam uskrsnuće i život: tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će. I tko god živi i vjeruje u mene, neće umrijeti nikada. Vjeruješ li ovo?" Iv11:26

 

izjava o djelima:

"Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru." Jk2:17

 

Isus i apostoli su ponovili 10 zapovjedi u NZ, tako da one i dalje vrijede, Mt19:17

"...Ali ako hoćeš u život ući, čuvaj zapovijedi. Upita ga: "Koje?" A Isus reče: Ne ubij! Ne čini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Poštuj oca i majku! I ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga!" Mt19:17-19 i na drugim mjestima unutar konteksta .

 

Dvije zapovijedi ljubavi; vjera u Boga, svoga stvoritelja, da ga voliš, time potvrđuješ njegov nauk koji je dao preko Isusa, apostola,... nećeš raditi suprotno učenju, a nagrada ti je život vjećni u raju. Druga, ljubav prema ljudima koje sretneš, da ih nećeš napadati i vrijeđati jer su druge rase, nacije, vjere, starosti, spola, visine, invalidnosti,... Sebi ne štetiš, pa nemoj ni drugima. Pravi kršćani trebaju biti takvi, ljubav za sve, Isus: "imajte ljubav jedni za druge, po tome će ljudi znati da ste moji učenici".

 

Isusova izjava; Samo preko Isusa, vjerovanje u Isusa da je bio posrednik između Boga i ljudi ("Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus," 1Tim2:5), se dolazi do Boga (i života vječnoga). Kršćanstvo, krstiti se, vjerovati u Isusa, Boga... Svojim primjerom uskrsnuća je potvrdio sva svoja učenja i time obećao da će vjernike uskrsnuti "tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će", te ako i umremo, ta smrt je spavanje do njegovog dolaska kada će vjernike uskrisiti i dati im život vjećni "vjeruje u mene, neće umrijeti nikada".

 

Nema vjere bez djela, ne možeš pokazati vjeru bez djela, ne možeš reči da si kršćanin, a mrziš čovjeka. Ne moraš ići okolo i grliti i ljubiti i govoriti svakome čovjeku da ga voliš, ali nemoj ni, kako neki 'rvati katolici, bez beda, mrze (i viču ubi) srbina, pedera, komunistu,... svakog koji propitkuje KC ili djela naših branitelja i "branitelja" iz domovinskog rata,... Oni nisu krščani, oni se samo nazivaju kršćanima.

Ili ako imate prilike pomoći potrebitom čovjeku (bez obzira koje je narodnosti, spola, rase, vjere,...), a možete mu, pomozite. Kada prolazite kraj beskućnika, možda ga i viđate na istom mjestu više puta, pa pitajte ga da li hoće što pojesti, popiti, pa mu odeš kupiti pizzu ili sl. i kavu ili čaj ili vodu. Kaj imaš izgubiti, malo vremena i kojih 20, 30 kuna. Ili ako je zima, a vidiš ga bez kape, daj mu svoju ili mu kupi kapu. Garant imaš i neki kaput koji ti u ormar stoji koji nikada ne nosiš, a njemu bi dobro došao.

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2017 13:13 (veliki bebač).
10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...
veliki bebač kaže...
...

 Obično osuđujemo bježanje od stvarnosti, poput droge, alkohola, meksičkih sapunica. No ako tebe to veseli ja nemam s time problem, mene smetaju samo oni koji religiju nameću kao društvenu normu, 1)ti se činiš ok.

 

2)Je li rekao "Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke!"? Novi savez ne mora značiti ukidanje starog. Ako je pak savez poništen, a Isus ne osuđuje homoseksualizam, zašto bi to bio grijeh. Odluči se, ne može biti oboje.

 

 

1) I ja sam kao svi (večina) vi, čovjek od krvi i mesa, rođen u HR, imao istu školsku naobrazbu, isti vjerunauk pohađao,... Ničim bolji od bilo kojega od vas u globalu. Ja sam odabrao da budem vjernik, dobrovoljno, a ako hoćeš biti siguran da ćeš doživjeti život vječni trebaš ispravno vjerovati u Boga "traži istinu i istina će te osloboditi". Di tražiti, Biblija. Siguran, bolje reći sigurniji, jer možda ću i ja teže sgriješiti prije nego umrem. Živim tako da budem bolji nego sam bio jučer. I ja griješim, i ja se znam rasriti pa se istresem na svojim bližnjima koje najviše volim, a stvari radi kojih se rasrdim su glupe da nemogu biti gluplje ili i ja sam nedavno lagao, nije neka teška laž, već je bila iz straha... Opet, to je moje uvjerenje i gledište kao vjernika.

2) Jest, i to je rekao, ali nemoj izvlačiti samo jedan red iz konteksta (nemoj gledati dio slike, nego gledaj cijelu sliku).

"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude." Mt5:17,18

Isus je došao ispuniti ono što piše o njemu u SZ, da će Bog dati proroka kao što je Mojsije, da će biti mućen, da će biti pribrojen razbojnicima,... (opširnije). Govori da će se ispuniti i druga proročansta iz SZ, razorenje hrama (zbilo se), i druga proročanstva koja su se dogodila ili će se dogoditi (opširnije). Sve što stoji u SZ se dogodilo, proročanstva se ispunila ili će se ispuniti. Kršćanstvo, NZ, se nastavlja na SZ, nije kao u Kuranu di je cijela Biblija prepričana na drugačiji način. Ali više ne vrijedi Mojsijev zakon "oko za oko" nego Isusov zakon (opet Novi Savez) "oprosti da ti bude oprošteno" da možeš imati život vječni. Ako si ti ljudima opraštao njihove prijestupe i grijehe i tebi će biti oprošteno ako si koji put slagao, zapalio koji joint, mislio požudno na susedu Baru...

 

footballer kaže...
veliki bebač kaže...

Biblija je kompletirana prije nego je postojao i Vatikan i Katolička Crkva. Ima određen broj knjiga SZ i NZ koji se koristio gotovo svugdje, gdje su prošli apostoli, mjesta spomenuta u NZ, kao crkva u Efezu, di je bila kršćanska zajednica.

 1)Prepisivali su i prevodili knjigu pripadnici crkve, svećenici uglavnom. Tako da je cijelo vrijeme bila pod utjecajem crkve.

 

2)Mene ponajviše interesira zašto se vjernici pouzdaju u knjigu koja je stara cca 2000 godina, i čije su teze pobijene modernom znanošću? To mi nije baš jasno. Ja sam, dok sam bio vjernik, stvarno pokušavao vjerovati u sve to, ali jednostavno me ubijalo u pojam toliko stvari u knjizi koje su, po saznanjima do kojih smo došli u moderno doba, kompletno neistinite. Nikad nisam u potpunosti mogao povjerovati svemu tome, pogotovo dijelu o Isusu i stvaranju svijeta.

 

Isto tako, zanima me zašto ljudi prihvaćaju religiju koja je stara toliko godina, i po kojoj se toliko toga događalo, od nastanka svijeta pa do neke 400-500 g. nove ere? 3)Zašto se to sve događalo prije, a ne događa se više ništa sad. Što je dovelo do tog da je bog imao interakciju sa svojom kreacijom (Zemljom i životom na njoj) a onda prestao? Više nema nikakvih "čuda", "proroka" itd. Da li ste se zapitali je li moguće da onda uopće nije bilo nikakve interakcije jer taj bog ni ne postoji?

 

1) Bibilija se prepisivan na mnogim mjestima i kod mnogih različitih ljudi, ne samo kod Katolika, Pravoslavaca,... različitih vjerskih denominacija, kao i kod mnogih ljudi unutar crkvi (građevina) unutar Crkvi (vjerskih zajednica). Imaš i dijelove koji postoje prije n.e. ili iz početaka iz 1., 2., stoljeća.

 

2) Više ne znam kak da objasnim. Vjera je vjerovati u nešto što ne možeš dokazati. Vjeruješ u to da će se dogoditi. U nešto bolje od ovoga što imaš. Hoćeš, nećeš, nitko te ne sili. Biblija je temelj kršćanske vjere, osnova po kojoj živiš u ovom svijetu da bi imao život vječni. "Vodič za preživljavanje za kršćane u ovom svijetu".

 

3) U SZ Bog je bio prisutniji svome odabranom narodu kroz čuda (preko proroka, anđela). Ali oni iako su vidjeli sva ta čuda ipak nisu vjerovali, rađe su odlazili vjerovati u bogove koji njima pašu, koji su manje zahtjevni, njima po volji (štovanja drugih bogova su dozvoljavali opijanja, prejedanja, bludničenja...). Iako su vidjeli čuda Božja u Egiptu kao tama posvuda samo kod njih svijetlo, sve vode su se pretvorile u crvenu boju (krv), iako su prešli preko Crvenog mora po suhom dnu, iako su hodali danju iza stupa od dima, noću stupa od vatre,.... nisu vjerovali u njega (večina).

Pa je Bog "promjenio ploču". Idemo ovako odbacijem svoj narod i "pružam ruku", poziv, svakom čovjeku, od bilo kuda, ako će vjerovati u mene i držati se mojih pravila i propisa (+krstiti se) ja ću ga nagraditi životom vječnim bez zla, boli, patnje,... Stoga šalje svoga sina Isus da potvrdi taj Novi Savez (stari s židovima odbacuje, time i Mojsijeve zakone), a uspostavlja Novi Savez - kršćanstvo.

U početku kršćanstva Isus i apostoli su također radili čuda (liječili, oživljavali...) time se lakše širilo kršćanstvo.

Zašto danas nema više čuda? Zato što kršanstvo uči, te govori da će prorokovanja uminuti "... Prorokovanja? Uminut će. Jezici? Umuknut će. Spoznanje? Uminut će." (1Kor13:8) (jezici - neki su imali dar govorenja drugim jezicima za lakše širenja kršćanstva, spoznaje - to su viđenja) i "Dok je dan, treba da radimo djela onoga koji me posla. Dolazi noć, kad nitko ne može raditi"(Iv9:4) kaže Isus o danima početka kršćanstva kada su bila čuda, djela Isusa i apostola, te da dolazi noć, vrijeme kada više neće biti toga, a ostaje vjera: "Reče mu Isus: "Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!"(Iv20:29) i "A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav - to troje - ali najveća je među njima ljubav."(1Kor13:13)

boxer kaže...
boxer kaže...
veliki bebač kaže...

 

...

 Pročitaj evanđelje po Mateju. Koje iskrivljene stvari? Pa jel Čovječiji sin ili sin Božji?

  I jedno i drugo. Čovječi je sin jer je rođen od žene, potomak Adama, čovjeka. Sin je Božji jer je Božji prvorođenac prije svih vjekova. Rođen, stvoren, u duhovnom svijetu (prije nego se utjelovio, bio je u nebu kod Boga).

Svi smo mi djeca i igračke su nam od presudne važnosti za očuvanje duhovnog zdravlja.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
veliki bebač kaže...

1) Citirati ću sam sebe: "Kako logično možete objasniti uskrsnuće Lazara ili Isusa, ili Isusovo uznesenje, ili njegovo preobraženje na gori? Ne možete." Naveo sam da se vjera ne može dokazati, "ne možete".

Možeš ti sebe citirati koliki hoćeš, ali činjenica da za neku tvrdnju nema ni dokaza ni logičkog objašnjenja nije dokaz božanske intervencije.

 

veliki bebač kaže...

2) Biti dobar čovjek? A koji su ti kriteriji? Što određuje dobrog čovjeka? 

Al si ga tu nadrobio, ali glavno pitanje je čemu. Ja sebe smatram dobrom osobom prema vlastitom moralnom kompasu koji je prvenstveno temeljn na empatiji, a manjim dijelom na naučenom. Možda sam negdje i u krivu, ali mislim da na toliku pogrešku imam pravo, pogotovo kad usporedim s promjenama koje su uočive kroz svete knjige, uključujući i Bibliju.

 

veliki bebač kaže...

4) Čuj, ljudi u svašta vjeruju, ja nikome ne branim u što da vjeruje ili mu namečem svoje. Ako želiš znati što kršćanstvo ući - tu sam. 

Ovaj tvoj primjer sa likovima iz gustirni, niš se ne čudim, kakve indoktrinacije ljudi imaju od KC o vragovima

Opet si promašio poantu. Nije stvar slobode vjerovanja, već je poanta priče bila da će ljudi, kad selektivno isključe kritičko razmišljanje, naći poprilično kreativna objašnjenja kojima će pokušati pomiriti ono o čemu ne žele kritički razmisliti s onim što opažaju. Znanost prilagođava uvjerenja prema dokazima, a vjera dokaze (i njihovo tumačenje) prema uvjerenjim. Prema nekim ateistima, vjera u Boga spada pod deluzije. Osobno se ne slažem s takvom kategorizacijom, jasno mi je zašto oni to smatraju - zbog sličnosti u razrješavanju kognitivne disonance.

 

veliki bebač kaže...

3) To tako uči Biblija, u čiji nauk ja vjerujem. Mogu ti pokazati što uči, ali teško stvari iz nje dokazati kako ateisti žele, dokaze. Vjera, vjerovati u ono što se ne može dokazati. 

To ti ja čitavo vrijeme i govorim, zbog toga sam i ostavio ovo za kraj. Ti tu čitavo vrijeme pokušavaš poučavati svoju vjeru, ali si na pogrešnom mjestu. Tu nije tema nauk vjere, već što možemo dokazati i koja vjerovanja imaju utemeljenost u argumentima, a koja ne. Nitko ti ne brani vjerovati u ono što se ne može dokazati, ali činjenica da se ne može dokazati ne znači da su ti vjerovanja utemeljena niti da netko drugi ima teret dokazivanja da su neutemeljena.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice