Chat tema ljubitelja hardvera zaključana tema

poruka: 24.323
|
čitano: 2.694.357
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Colossus7 kaže...
ansha kaže...

Ne moze jer usage kod procesora sa smt/ht-om nije realan usage, windowsi vide 8 jezgri na 4 jezgrenom procesoru, teoretski ti moze javljat 50% usage a da je procesor na 100%.

 Jel mozes ovo podkrijepit nekim konkretnim dokazima, materijalima, linkovima ili govoriš isključivo kao neki svoj zaključak?

 mene više fascinira kako uspije netko tako nešto napisat. mislim da ne razumije HT/SMT sistem.

 

on radi tako da program vrti nešto na jezgri i ni sa kakvim čudom on uspije iskoristit 50% od jezgre. i tu nastupa HT/SMT koji windowsima ili bilo kojem OS pokazuje da su 2 jezgre dostupne, te program šalje tih svojih 50% na drugu jezgru te tako uspije iskoristit jednu jezgru do max 100%. to je ukratko princip HT/SMT. ovo što sam ja napisao je idealno. u stvarnosti te brojke su nemoguće...

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Razlika je fina u korist i5 7400 i ostane 300-400 kn još u džepu, a sad ako netko voli neku kompaniju više od svog džepa...tko sam ja da sudim 

14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Ako se gleda baš budget build tj. cijena onda je pentiumcic g4560 za sad best buy trenutno, iako ako je netko hc gamer i usprkos tome da ima neku jaču grafičku a odlučio je da će igrati i igre koje mogu iskorištavati više jezgri onda baš i nije najbolji izbor, nego treba ić na neki 4core intel ili ryzen:

 

 

 

i5 7400 i slični koji će valjda biti u cjenovnom razredu sa r5 1400 više jezgri/threadova i to po ovim trenutnim testovima vrćen na 3.8@ 2300mhz memi (znači nije još izvučen maksimum iz njega), budget ploči i stock cooleru ima praktički identičan FPS performans+u većini slučajeva skoro duplo manje zauzeće jezgri.

 

 

Sad mi nije jasna ova ekipa, koja govori da procovi tipa i5 7400 itd. bez hyperthreada i ovi r5 sa smt+ više jezgri nemogu biti upoređivani sa intelovim pandanima u istom cjenovnom razredu, pa čak ni u gamingu jer kao zauzeće procesora i future proof nije kao bitan u široj slici. Valjda treba ih upoređivati sa procovima koji su skuplji jer je intel mlatio i muzao pare ekipi samo da imaju popaljen hyperthread a o dodatnoj cache memoriji i jezgrama da ne pričamo.

 

Ja se slazem ako se priča koliko ti procesorske snage ostane kad zavrtiš igru i neke ostale pozadinske procese, tu ih ryzen gazi i nemogu se uspoređivati, a znamo svi da danas i gameri osim što igraju, imaju iza popaljene browsere sa miljon tabova, razne teamspeak programe, streaming itd šta sve ne.

 

r5 1400 owna i5 7400 kada se gleda sveukupna slika i future proof.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU

ranko091

Pokazuju li onda Windowsi realan ili nerealan CPU usage kod proceva sa HT/SMT?

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

Razlika je fina u korist i5 7400 i ostane 300-400 kn još u džepu, a sad ako netko voli neku kompaniju više od svog džepa...tko sam ja da sudim 

 Kako si došao do te matematike? Koje testove gledaš?

 

Dalo bi se sad tu napucavat šta se moze kvalitetnije (više diđa-bells&whistles+future proof)i jeftinije slozit, nešto sa i5 7400 + ploča +ram i ostalo ili r5 1400+ ploča + ram

 

Jači ram za ryzena je samo opcija, jer već i na ovim slabijim ramima parira intelu, pogledajte malo novije bencheve na netu, a ne samo onaj prvi od santiaga di je intel imao sitnu prednost, iako opet, svi procovi u tom testu su išli debelo preko 60 fpsa u masu igara.

 

Intel je bolji because reasons već postaje lagano smiješan.

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Colossus7 kaže...

r5 1400 owna i5 7400 kada se gleda sveukupna slika i future proof.

 

 

 Stavi na papir i ryzen r 1400 na 3.8-4.0 je trenutno skuplja i sporija solucija od i5 7400 u gamingu. Kaj bu bilo kad bu bilo? Vjerojatnje je da buš za par godina promijenio proc bez obzira koji od ova dva kupiš...bio to ryzen II ili neki novi Intel. Nebu taj SMT donio nikavu revoluciju u gamingu, nije to dvojezgreni proc pa da ovisi o HT-u/SMT-u. 

 

Po meni AMD razočarao sa svime osim sa 1700 sa kojim je rasturio. Ak spuste cijene onda je to druga priča. Jedino 1700 ide ispod cijene u odnosu na konkurenciju tam gdje treba puno jezgri. Naravno i ovi 1700X-1800X ali ne znam zakaj bi to netko išao kupovati sudeći po dosadašnjim klokerskim iskustvima.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Colossus7 kaže...
XXX kaže...

Razlika je fina u korist i5 7400 i ostane 300-400 kn još u džepu, a sad ako netko voli neku kompaniju više od svog džepa...tko sam ja da sudim 

 Kako si došao do te matematike? Koje testove gledaš?

 

Dalo bi se sad tu napucavat šta se moze kvalitetnije (više diđa-bells&whistles+future proof)i jeftinije slozit, nešto sa i5 7400 + ploča +ram i ostalo ili r5 1400+ ploča + ram

 

Jači ram za ryzena je samo opcija, jer već i na ovim slabijim ramima parira intelu, pogledajte malo novije bencheve na netu, a ne samo onaj prvi od santiaga di je intel imao sitnu prednost, iako opet, svi procovi u tom testu su išli debelo preko 60 fpsa u masu igara.

 

Intel je bolji because reasons već postaje lagano smiješan.

 

 

 

 Postao sam video test, kruži več tjedan dana. Matematika? Nabava net. i5 7400 je sto kuna jeftiniji od ryzena 1400 a matične još 200-300 kn.

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...
Colossus7 kaže...

r5 1400 owna i5 7400 kada se gleda sveukupna slika i future proof.

 

 

 Stavi na papir i ryzen r 1400 na 3.8-4.0 je trenutno skuplja i sporija solucija od i5 7400 u gamingu. Kaj bu bilo kad bu bilo? Vjerojatnje je da buš za par godina promijenio proc bez obzira koji od ova dva kupiš...bio to ryzen II ili neki novi Intel. Nebu taj SMT donio nikavu revoluciju u gamingu, nije to dvojezgreni proc pa da ovisi o HT-u/SMT-u. 

 

Po meni AMD razočarao sa svime osim sa 1700 sa kojim je rasturio. Ak spuste cijene onda je to druga priča. Jedino 1700 ide ispod cijene u odnosu na konkurenciju tam gdje treba puno jezgri. Naravno i ovi 1700X-1800X ali ne znam zakaj bi to netko išao kupovati sudeći po dosadašnjim klokerskim iskustvima.

 Da sa slabijim ramima u svim igrama koje smo gledali u testovima je sporiji cca 7-10 fpsa ako gledaš čisto fps .

 

 Nije SMT i više jezgri samo pitanje trenutne iskoristivosti u igrama, iako multicore iskoristivost moze biti samo veća potreba ubuduće a ne manja, nego da za iste pare dobiješ proc koji ima marginalno manje fpsa u svim igrama plus ti ostane puno snage ispod haube za sve ostale stvari koje ti trebaju, bilo samo da gejmaš ili da radiš bilokakav workload ili multitasking.

 

Pazi nije 150 fpsa nego je 140. A tragedije. Neprihvatljivo fakat :)

 

A ako je već toliko bitno svaki fps, onda da samo mogu ponovit tvoj zaključak , kada dodjemo do tog trenutka da izadju igre di će ta dva ista proca sa istim grafama vrtit igre na 50 ili 60 fpsa, do tad ces promijenit već 3-4 proca, ploče i grafe.

 

Stavit ćemo na papir, ali kad se sveukupno stanje stabilizira  zajedno sa cijenama i hype spadne, i to ćemo gledati dućane izvana kako kaze rambox a ne naše. Neće tu bit neke velike razlike sigurno.

 

Ostaje znači cijena, o kojoj se moze poslje svoditi računica.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 15:20 (Colossus7).
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Može li mi neko objasniti kako je moguće da, prema onom benchmarku, r5 1400 koji se ne iskorištava 100% (dakle nije bottleneck) predstavlja bottleneck u usporedbi sa i5 7400?

 

@Collosus 7 problem je što većina ljudi vrti igre do 60 fps tako da im je zasigurno bitna ta razlika od 10 fps.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 15:23 (DaShip).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Kad se stanje stabilizira onda možemo suditi po tadašnjem stanju, ja sudim posadašnjem i fakat ne vidim ni jedan razlog da se prizna sadašnje stanje. A sad da bu te SMT spasio da u u pozadini razdiš neznam kaj i istovremeno igraš za razliku od 4/4 ne vjerujem, kao ni da postoji toliki broj prosječnih gamera kojima je to bitno. Takvi kojima je to bitno gledaju na Ryzena 1700.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
The_Fichek kaže...

ranko091

Pokazuju li onda Windowsi realan ili nerealan CPU usage kod proceva sa HT/SMT?

 to neznam. ali vjerujem da na netu ima mali milijun testova o tome.

 

u mom slučaju kad radi jedna ili 16 jezgri, svaki par, jezgra+HT, imaju iste grafove. skoro pa identične.

 

evo jedan bluray plex transkodiranje na virtualci s 2 prave jezgre dodijeljene na slici.

aaa aaa
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 15:39 (ranko091).
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...
Colossus7 kaže...
XXX kaže...

Razlika je fina u korist i5 7400 i ostane 300-400 kn još u džepu, a sad ako netko voli neku kompaniju više od svog džepa...tko sam ja da sudim 

 Kako si došao do te matematike? Koje testove gledaš?

 

Dalo bi se sad tu napucavat šta se moze kvalitetnije (više diđa-bells&whistles+future proof)i jeftinije slozit, nešto sa i5 7400 + ploča +ram i ostalo ili r5 1400+ ploča + ram

 

Jači ram za ryzena je samo opcija, jer već i na ovim slabijim ramima parira intelu, pogledajte malo novije bencheve na netu, a ne samo onaj prvi od santiaga di je intel imao sitnu prednost, iako opet, svi procovi u tom testu su išli debelo preko 60 fpsa u masu igara.

 

Intel je bolji because reasons već postaje lagano smiješan.

 

 

 

 Postao sam video test, kruži več tjedan dana. Matematika? Nabava net. i5 7400 je sto kuna jeftiniji od ryzena 1400 a matične još 200-300 kn.

Ajde ovako bez da idemo sad u min-max, jer smatram da je još prerano, nije sve od ryzen ploča ni došlo niti se formiralo u cijenama, a trenutno ekipa malo i gleda da zaradi koji dinar na ryzenu pa će sigurno bit sve baš tako 100-200kn skuplje nego ploče koje su već na lageru bar godinu dana.

 

Oćeš vrtit taj i5 7400 na stock cooleru? (već znam odgovor)

 

Kupit ćeš intel jeftilen ploču koja po fičerima i futureproof konceptu nadogradnje nemoze drzati svijeću bilo kojoj b350 ryzen ploči na koju poslje mozes nadogradit i overklokirat sve ryzen procove?

 

Jel vi gledate koliko koštaju neke b350 ploče a što daju za te pare?

 

Ajde ako ni zbog čega drugog, čisto iz gamerske perspektive ja bi gledao kvalitetu ugrađenih zvučnih i mreznih kartica. Na intelovim budget pločama o kojima vi pričate da su toliko jeftinije su puno lošija rješenja.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
DaShip kaže...

Može li mi neko objasniti kako je moguće da, prema onom benchmarku, r5 1400 koji se ne iskorištava 100% (dakle nije bottleneck) predstavlja bottleneck u usporedbi sa i5 7400?

 

@Collosus 7 problem je što većina ljudi vrti igre do 60 fps tako da im je zasigurno bitna ta razlika od 10 fps.

 na čemu ga vrti to danas u 2017toj i ovim cijenama nekih budget buildova koji daju puno za novac? 

 

Bilo koja rx470 ili pak 1050ti sa pentiumčićem od 480kn vrti masu igara na vrlo visokim detaljima debelo preko 60 fpsa. O jačim kombinacijama da ne pričamo.

 

Console killer frende je davno prošao kao *a thing* za sitne pare.

 

 

 

 

 

 

(evo worst case scenario ultra star proc budget build)

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 15:35 (Colossus7).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Moja ploča me koštala 650 kn i ima fenomenalnu odvojenu zvučnu, M 2.0 slot, četri memorijska utora i po svemu je skroz kavlitetna. Eto butanje u devet sekundi, koliko vidim na ovim "ryzen" pločama desetak sekundi samo treba do ulaska u bios i to ako imaš sreće. Traje i duže kod nekih. Nemojmo o trenutnoj kvaliteti, molim te 

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

Moja ploča me koštala 650 kn i ima fenomenalnu odvojenu zvučnu, M 2.0 slot, četri memorijska utora i po svemu je skroz kavlitetna. Eto butanje u devet sekundi, koliko vidim na ovim "ryzen" pločama desetak sekundi samo treba do ulaska u bios i to ako imaš sreće. Traje i duže kod nekih. Nemojmo o trenutnoj kvaliteti, molim te 

 To je upravo problem i to trenutni dok ne popeglaju na MSI pločama kolega, molim lijepo. :)

 

 

Evo išo sam gledat točno ako je ploča iz moj komp:

 

Za početak (Realtek ALC887) smeće od zvuka usporedbo sa nekim  rješenjima na b350  ( ALC1220  )  

 

Svjetlosnim godinama bolje. 

 

da udjes u BF1 sa ovim poslje ove tvoje sa dobrim sluškama , smrzo bi se od razlike, a govorim ti kao tip koji je promijenio masu ploča, slušalica i zvučnih kartica dok sam brijao na to.

 

Realtek RTL8111H- run of the mill, bilo koji intelova integruša je bolja od ovog. 

 

 

Ne samo da je CPU overhead nizi (recimo vidi se čak i browser responzivnosti) nego intelovi chipseti imaju bolji SNR (Signal Noise ratio) na fizičkom layeru.

 

Ping je nizi u prosjeku 10% u FPS MP shooterima.

 

nhf

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 15:44 (Colossus7).
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU

Pa to ti i govorim, nemojmo samo o trenutnoj kvaliteti...da mi se komp buta minutu izgubio bi volju za istim.

 

kaj se tiče zvučne, koristim Sony MDR-XB700 sluške i zvuk je fenomenalan, bolji nego na audigy SE koju sam imao u starom kompu. Inače ne igram te mrežne pucačine, tak da sa tim prednsotima mrežnih kartica nisam upoznat ali brijem da ti je daleko bitnije od toga kakv ADSL i optički priključak imaš.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 15:51 (XXX).
15 godina
offline
AMD Ryzen CPU

Ova trgovina salje robu u Hrvatsku...


https://www.computeruniverse.net/cart_mwst.asp


15 godina
offline
AMD Ryzen CPU

sad malo kopam po forumu od gigabyte... dobra vijest za ab350 G3

 

http://forum.gigabyte.us/post/2768

15 godina
offline
AMD Ryzen CPU

Bit ce Ryzen dobar konkurent Intel-u, pocetne musice sa BIOS-ima uskoro ce nestati.

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

Pa to ti i govorim, nemojmo samo o trenutnoj kvaliteti...da mi se komp buta minutu izgubio bi volju za istim.

 

kaj se tiče zvučne, koristim Sony MDR-XB700 sluške i zvuk je fenomenalan, bolji nego na audigy SE koju sam imao u starom kompu. Inače ne igram te mrežne pucačine, tak da sa tim prednsotima mrežnih kartica nisam upoznat ali brijem da ti je daleko bitnije od toga kakv ADSL i optički priključak imaš.

 Audigy SE :)

 

Now thats a name i havent heard in a long time.

 

Baš sam negdje sad spremao ispod kreveta neke stare komponente i naletio na svoju staru SB XI-FI gamer 7.1 zvučnu.

 

Da naravno da kvaliteta parice i upload speed ima ogromnu ulogu u vezi/pingu, ali googlaj naprimjer malo za intelove Killer/Pro/1000 PCI-e. nic kartice.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

I po tebi je ta razlika u pingu od 10% vrijedna skuplje ploče? meni nije, ostajem i dalje pri svome. Da kupujem danas bila bi to jeftinija kombinacija, Intel.

7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU

Jel u planu kakav AMD Ryzen procesor za laptope?

99% svih laptopa je na Intelu, a to dize cijenu.

 

Nekakav cetverojezgreni sa Radeon grafikom za 2000-2500kn bi bio super.

15 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Killer je možda fora, ali koja ti je korist ako ćeš 0,5ms koje si dobio Killerom izgubiti u 10-30ms koje ti se pogube na jednom od 15-30 hopova prema netu čak i na optici? Killer ima smisla za LAN, a za sve ostalo... obični ethernet port bilo kojeg 1gbps NIC-a je <1ms, tako da čak i da dobiješ teoretski 50% manje latencije unutar računalne mreže do routera, koje Killer nudi, beznačajno je za RTT internetske igre. Recimo, 0,5ms u 13ms čini tek 3%. 13ms je najmanji ping koji sam ikad vidio na 500/250 optici gdje mi je samo do Zagreba 7ms.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 17:35 (Tonči).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Čitatelj kaže...

Jel u planu kakav AMD Ryzen procesor za laptope?

99% svih laptopa je na Intelu, a to dize cijenu.

 

Nekakav cetverojezgreni sa Radeon grafikom za 2000-2500kn bi bio super.

 i da vrti 1080p na 60+ jelda? :D

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU

 greška

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 17:58 (lega72).
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU
nixass kaže...

 i da vrti 1080p na 60+ jelda? :D

 Ma za unuke da se mogu malo poigrati kad su u posjeti.

 

Sad igraju djecje igre, slagalice i avanture na Lenovo sa i3 5005U, IntelHD grafika i 4GB RAM.

 

Al mali bi htio malo jace igre koje ne rade na tome.

10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ansha kaže...
lega72 kaže...
Ako je istina Ryzen opet iznenađuje performansama

Stvarno je iznenadjujuce sta 6-core ryzen ima tocno 3/4 performansi 8-core ryzena 

 

"Iznenađujuće" se odnosilo na izjavu testera koji kaže da se šokirao kad je vidio da je R5 1600 na 3.9GHz (i hladan) bolji i u single i u multi core perfomansama od njegovog I7 5820k klokanog na 4.3GHz.Znači proc od 200 dolara je ne jednak, nego "bolji" od inače "odličnog" I7 5820k koji košta 400 dolara.E sad... za mene je iznenađujuće dobro ako za 200 dolara možeš kupiti nešto što je jednako ili bolje od nečega što košta 400 dolara.

Tebi druže Hasane kao expertu za Ryzen kao i Ramboxu to možda nije iznenađujuće ali meni kao običnom kupcu je to itekako "iznenađujuće" i dobro.

 

 

Ps

 

 

Nadam se da se Rambox neće uvrijediti

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Čitatelj kaže...

Jel u planu kakav AMD Ryzen procesor za laptope?

99% svih laptopa je na Intelu, a to dize cijenu.

 

Nekakav cetverojezgreni sa Radeon grafikom za 2000-2500kn bi bio super.

 Zen APUi će doći tek krajem godine, a možda i početkom sljedeće.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ranko091 kaže...

 mene više fascinira kako uspije netko tako nešto napisat. mislim da ne razumije HT/SMT sistem.

 

on radi tako da program vrti nešto na jezgri i ni sa kakvim čudom on uspije iskoristit 50% od jezgre. i tu nastupa HT/SMT koji windowsima ili bilo kojem OS pokazuje da su 2 jezgre dostupne, te program šalje tih svojih 50% na drugu jezgru te tako uspije iskoristit jednu jezgru do max 100%. to je ukratko princip HT/SMT. ovo što sam ja napisao je idealno. u stvarnosti te brojke su nemoguće...

Lol, i sta proizlazi iz svega toga sta si rekao nego onaj moj zakljucak. Ako aplikacija nema nikakve koristi od ht-a, javljat ce ti 50% usage-a kad je zapravo usage 100%.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ansha kaže...
ranko091 kaže...

 mene više fascinira kako uspije netko tako nešto napisat. mislim da ne razumije HT/SMT sistem.

 

on radi tako da program vrti nešto na jezgri i ni sa kakvim čudom on uspije iskoristit 50% od jezgre. i tu nastupa HT/SMT koji windowsima ili bilo kojem OS pokazuje da su 2 jezgre dostupne, te program šalje tih svojih 50% na drugu jezgru te tako uspije iskoristit jednu jezgru do max 100%. to je ukratko princip HT/SMT. ovo što sam ja napisao je idealno. u stvarnosti te brojke su nemoguće...

Lol, i sta proizlazi iz svega toga sta si rekao nego onaj moj zakljucak. Ako aplikacija nema nikakve koristi od ht-a, javljat ce ti 50% usage-a kad je zapravo usage 100%.

 de si sredi matematiku prvo. đaba ja pišem. jezgra maximalno može pružit 100%, ako je jedna virtualna na 50 i druga na 50, to jest 100 ali moraš podijelit na 2. ako je jedna na 100 druga na 50 to je 150 ali je stvarno kad podijeliš sa 2, 75%. tek kad je jedna jezgra na 100 i druga na 100 kad podijeliš sa 2 dobiješ da je 100% iskorištena prava jezgra.

 

evo po slici moj proc radi sve jezgre na 200%... po tvome.

200% 200%
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 20:17 (ranko091).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice