AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.111.839
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uzmi ju, dobra mbo....za dućan pretpostavljam Ronis ili se varam??

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
siljo90 kaže...
Promjena plana. U ducanu u kojem sam uzeo B550 Pro4, nemaju je ipak na stanju i ceka se kad ce doci ali mi e daju konkretan datum. Vidim da u Linksu u KC ima Gigabyte Aours Elite v2 a nju je isto netko predlozio. Ta bi onda trebala biti ok za 5800x3d? Ili da bolje cekam ovu Pro4 koju sam narucio?

 

Ja ima B550 Aorus pro i 5800x3d i kombinacija, za popizdit  ...        ...        ... jer nemaš brige!!!

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
siljo90 kaže...

Naručio sam i ploču.

 

Ne da mi se ponovno sve rastavljati ako bi skužio da nije adekvatna za taj procesor.

 Po meni, bolje da si onda uzeo AM5 platformu... Ovak uzimas plocu na koju neces moc stavit bolji proc od tog 5800x3d. Cjenovno bi vjv ispalo slicno, R5 7600 (prakticki iste perf kao i 5800X3D) je 185€, B650 ploca 120-130€ i 2x16 rama cca 120€...

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Znam, po tom pitanju sam se zajebao ali nema veze. Nisam uopce gledao AM5, ne znam ni sam zasto. Jos uvijek mi je u glavi da bi me vise izaslo nego AM4 ali eto...

Neka ovo izdrzi 2 godine, ja sretan.

Btw. ipak ce mi doci B550 Pro4 ploca. Malo sam se predomisljao nakon sto su mi rekli da je nemaju na stanju ali su ipak dobili plocu na stanje pa ce sutra biti kod mene.
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim, mozda jos uvijek mores napravit izmjenu, ne znam od kud si uzel proc, ali od maticne odustanes, procesor vratis ako je bas ganc novi i to je to...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nisi gledao AM5 jer si imao namjeru nadograditi računalo temeljeno na AM4 podnožju. Izdržati će ti to puno duže od 2 godine po pitanju performansi u novim igrama i aplikacijama.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
sage kaže...
Razmišljam da kupim amd Ryzen 5 5600g.. Jel se grije puno taj cpu. To su sad one standarde priče kao intel cpu se manje grije i tako, al je li to zbilja tako. Mislim ima milijun tema na netu, teško je to sve pohvatati. Alternativa tome bi bio i5 12600. Eto ako netko ima taj cpu, pa da kaže koju riječ oko toga. Koristio bi stock cooler koji bi došao uz taj amd ryzen.

Malo se više grije nego ovaj moj R5 4650G, ali ne ždere puno struje a to je ono najbitnije.Ukratko, nema problema sa hlađenjem proca izvan bilo kakvog stres testiranje procesora. 

 

Dalje znaš iGPU može fino poslužit za gejming, u odnosu na Intel krš iGPU na podebljanom procu.

Envy kaže...
Imam Ryzen 5 5600G i iz prve ruke sam iskusio da je i3 12100 kao sa druge planete. Oba procesora se koriste za iste zadaće (ured i zoom konferencije kao i lagana video obrada) pa sam možda previše oćekivao od tog čuvenog Zena.

Ali kao što kažeš ima milion tema na netu i teško je to pohvatati ali pogotovo 12600 je po meni daleko bolji procesor.

 

Lol fučkaj ga sad, dugo ne pišeš nič po forumu pa onda dođeš i napišeš debelu glupost pa ostaneš živ.

 

Izvan gejminga sa posebnom grafom, zeleno pomete pod sa tim Intel i3 4/8 procom.Sa žutim pod pomete i R5 4500=R5 4650G, dakle bilo kakav ozbiljan posao gdje ti treba jači procesor.

 

Eto ti dolnji link pa gledaj, R5 5500=R5 5600G ista priča kaj se tiče samo snage procesora.Obrati pažnju na softver korišten u testu, pola toga su ozbiljni profi alati dakle nije samo Cinebenč klasika.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=4&jumpto=6495424&sort=asc&view=flat

picajzla0707 kaže...
Moj i5 11400 je bolji od 5600g, 12600 vozi krugove oko njega

 

Je u gejmingu sa posebnom grafom, a izvan toga zlo i naopako čak i vs R5 4500 koja ga potraca u ozbiljnim CPU poslovima.

 

I za tebe isti link, pa prati kak se tvoj i5 izvan gejminga nosi vs R5 4500 i R5 5500 procovima.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=4&jumpto=6495424&sort=asc&view=flat

 

Da je Intel bio i malo priseban, Rocket Lake seriju procesora nikad niti ne bi lansirali.CPU arhitekturu dizjaniranu za 10nm, silom prilika nagurali su na stari 14nm.Sve dalje znamo, bolje da nikad nije niti lansirano.

 

Vas dvojica kao da spavate, ili ste zaboravili da je sve več odavno testirano ili pokazano.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.2.2024 22:37 (rambox).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Je u gejmingu sa posebnom grafom, a izvan toga zlo i naopako čak i vs R5 4500 koja ga potraca u ozbiljnim CPU poslovima.

 

I za tebe isti link, pa prati kak se tvoj i5 izvan gejminga nosi vs R5 4500 i R5 5500 procovima.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=4&jumpto=6495424&sort=asc&view=flat

 

Da je Intel bio i malo priseban, Rocket Lake seriju procesora nikad niti ne bi lansirali.CPU arhitekturu dizjaniranu za 10nm, silom prilika nagurali su na stari 14nm.Sve dalje znamo, bolje da nikad nije niti lansirano.

 

Vas dvojica kao da spavate, ili ste zaboravili da je sve več odavno testirano ili pokazano.

 jebeš gejming s igpu, to je dobro jedino za stare igre ili novije indie, iole zahtjevnija igrica, sve mora na low i još imaš slideshow, nove igrice poput skorog gta 6 neće niti moć pokrenut

a što se tiče te tvoje usporedbe, baš fino bereš trešnje, tako mogu i ja - slika dolje (izvor link)

 

i ono bitno što si preskočio, u tim testovima je 11400 ograničen na 65w power limitima, a na svakoj ploči ga bez greške staviš najmanje na 120w i tad dere guzove i tom 5600g i ovim 4xxx pizdekima kojima je amd skresao sve što se skresat dade

 

11400 je bio izvrstan proc u svoje vrijeme, kad je amd derao 300usd za jedan 5600x, ovaj je koštao duplo manje uz 20% perfomansi manje

i još se hvališ kad te amd guzi na takav način 

 

EDIT

taj 5600g je generaciju noviji proc od 11400, lošiji je u gejmanju, podjednak ili lošiji u svemu ostalom, uz prastari pcie 3.0

baš je lijepo kad ti ga amd metne, još se smiješ na to... fanboj glupost je bez granica

 

EDIT 2:

čisto da vidiš kako izgleda razlika kad koristiš proc kako se može - slika 2

skineš power limite, što ti po defoltu radi 99% b560 ploča... i dobiješ 30% veće perfomanse, pa tamo gdje je 5600g bio podjednak sad guta prašinu, ovaj tvoj 4650g je u rangu 3600, to je bar klasa ispod

a ti i dalje pokazuj branje trešanja s prisilnim stock postavkama koje birkaš kako ti odgovaraju narativu

 

jes da 11400 potroši i dosta više struje, ali bože moj, kome je struja toliko bitna i tko uopće gleda nekakve zadatke izvan gejmanja, taj ionako ne gleda low end procesore

ako ćeš štedljivo ostaviš ga na 65w, tu je negdje sa 5600g u multi perfomansama, u gejmanju je i stock 10-15% brži

 

uostalom, 5600g se generacijski natječe sa 12400, a tek je tu pušiona, ovo gdje ga 11400 dobiva skoro u svemu je smijurija, pogotovo da stariji proc ima pcie 4.0, a ovaj 5600g osakaćen za pola keša i na staroj pcie 3.0 tehnologiji, strašno...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 0:52 (picajzla0707).
15 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

 

 Sad će tebi kolega Damir sve objasnit uz neizostavno linkanje svojih postova tu s foruma i naravno ušarenititosveskupa, tak da bude uvjerljivije.

Tigar Krezumica
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
jes da 11400 potroši i dosta više struje, ali bože moj, kome je struja toliko bitna i tko uopće gleda nekakve zadatke izvan gejmanja, taj ionako ne gleda low end procesore
ako ćeš štedljivo ostaviš ga na 65w, tu je negdje sa 5600g u multi perfomansama, u gejmanju je i stock 10-15% brži

 

uostalom, 5600g se generacijski natječe sa 12400, a tek je tu pušiona, ovo gdje ga 11400 dobiva skoro u svemu je smijurija, pogotovo da stariji proc ima pcie 4.0, a ovaj 5600g osakaćen za pola keša i na staroj pcie 3.0 tehnologiji, strašno...

 

 

Poanta je da ga nema smisla držat na neograničenoj snazi. Zato je i testiran pod istom kapom kao i drugi normalni procovi=koji ne troše kao kamion da bi izgurali puni CPU potencijal ili CPU performanse.

 

Vezano za zeleno, pa vidio si testove da je na takvim postavkama u ozbiljnim poslovima slabiji i od R5 4500/R5 4650G itd.Fučkaj ga sad, takav proc spada po otpadak kad pod istim TDP-om kao konkurencija jednostavno ne može parirat CPU performansama.Ne gledaj samo gejming, pa ako gledaš sve ukupno pod 65W TDP-a i5 11400F je obična truba.Dobro znaš kaj to znači, ali eto stalno žmiriš na nešto na kaj se ne može zažmirt i to svi znamo.

 

To se zove rastrošan proc i otpadak, a dalje znamo zašto je sve samo ne dobro 10nm CPU dizajn nagurat na 14nm proizvodni proces.

 

Ukratko, bolje da takav proc nije niti bio lansiran. To je opčenito poznato mišljenje, ili smislena procjena za nesretnu Intel Raptor Lake seriju.

fromcelltohell kaže...
Sad će tebi kolega Damir sve objasnit uz neizostavno linkanje svojih postova tu s foruma i naravno ušarenititosveskupa, tak da bude uvjerljivije.

Nema potrebe, Raptor Lake je vrlo poznat po lošem ako mu dopustiš da povuče struje kolko traži.Zaključak raznih testova je bio jasan, jedan primjer je sasvim dosta ili zaključak testa pod palac dole.To je danas i opčenito največi problem kod Intela, procovi žderu previše struje da bi odradili posao+posebno za gejming.

 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-11400f/24.html

 

Pa znamo svi kakva je situacija, i kolko je kod gejming vrlo štedljiv R7 7800X3D. Zato i nosi titulu najboljeg gejming proca, vaga FPS brojki+CPU efikasnost ne laže i to je to.

 

CPU efikasnost je vrlo bitna u bilo kakvom CPU poslu, ili nije ako gurneš glavu u pijesak pa se praviš čorav.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=52&jumpto=6702423&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 2:08 (rambox).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Gejmanje nije posao, a ako se misliš bavit poslom onda ne uzimaš low end cpu, bilo intel ili amd.
Za kućnog korisnika sasvim je svejedno jel proc troši 50w više ili manje struje, razlika je toliko mizerna cifra da je nema smisla spominjat - zanimljivo da ti to u slučaju radeon vs nvidia uopće ne smeta

I kako je moguće da takva "truba" na testovima koje ti ne cherrypickaš i na 65w ima bolje multicore perfomanse od 5600g, a kamo li od te 4xxx serije koja je u rangu 3600, a po svim testovima 11400 stock dere 3600...

A posebno je zanimljiva ta tvoja teorija da nema smisla pustit cpu da iskoristi što može nego ostavit ga ograničenog na 65w... da amd može dobit 30% perfomansi iznad stocka ikako, ne bi ti smetala ni potrošnja ni išta drugo, skladao bi epove o tome

A to što 5600g nemere stić generaciju stariji intel na prastarih 14nm nije sramota, nije sramota što je zakinut sa pcie 3.0, to da je obrnuto ti ne bi stao s ruganjem

E moj rambox, tolikim fanbojizmom samo radiš budalu od sebe

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 2:27 (picajzla0707).
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Potpisujem od riječi do riječi.

Nekad krene sa točnim informacijama i o da da dokaže valjda samom sebi?

Neznam kome drugom. Stavlja se SMD u superlativ, kreće pretjerivanje na najjače. Ovo što amd nudi po meni je ok za casual korisnike koji bi odigrali neke stare naslove a nebi htjeli gpu u kučištu. Bilo kakav konkretan posao manje više koristi zahtjevne programe milijardu tabova....

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Gejmanje nije posao, a ako se misliš bavit poslom onda ne uzimaš low end cpu, bilo intel ili amd.
Za kućnog korisnika sasvim je svejedno jel proc troši 50w više ili manje struje, razlika je toliko mizerna cifra da je nema smisla spominjat - zanimljivo da ti to u slučaju radeon vs nvidia uopće ne smeta

I kako je moguće da takva "truba" na testovima koje ti ne cherrypickaš i na 65w ima bolje multicore perfomanse od 5600g, a kamo li od te 4xxx serije koja je u rangu 3600, a po svim testovima 11400 stock dere 3600...

A posebno je zanimljiva ta tvoja teorija da nema smisla pustit cpu da iskoristi što može nego ostavit ga ograničenog na 65w... da amd može dobit 30% perfomansi iznad stocka ikako, ne bi ti smetala ni potrošnja ni išta drugo, skladao bi epove o tome

A to što 5600g nemere stić generaciju stariji intel na prastarih 14nm nije sramota, nije sramota što je zakinut sa pcie 3.0, to da je obrnuto ti ne bi stao s ruganjem

E moj rambox, tolikim fanbojizmom samo radiš budalu od sebe

 Otkad to 5600g ne mre stić Intela na 14nm?? Kojeg to Intela?

(nisam fanboy)

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 10:38 (EricCartman).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

 Otkad to 5600g ne mre stić Intela na 14nm?? Kojeg to Intela?

(nisam fanboy)

 onog najjeftinijeg - 11400, slika 1 gejming, slika 2 multi-threaded perfomanse

 

When paired with a higher-end dGPU, the 5600G lags the stock Intel processors significantly. Overclocking reduces that delta, but the Ryzen 5600G doesn't match the overclocked Intel comparables on a like-for-like basis.

 

dakle, niti sa ocanjem 5600g ne stiže 11400 i to je protiv intela na stocku, a kad otpustiš powerlimite na intelu, dobiješ blizu 30% perfomansi - slika 3, a onda 5600g guta prašinu

doduše, onda i intel guta struju, al jebiga, meni su power limiti otpušteni do kraja, mogu se namjestit na 90w ili 120w i opet dobiješ veliku razliku u odnosu na stock

kod 5600g bilo čime nemereš dobiti nego par posto, da se može bilo kakvim ocanjem dobiti 30% rambox bi spjevao mahabrajzenatu u kojem amd za sirotinju daje besplatnih 30% perfomansi

 

ne da 5600g nije ok proc, no amd ga je uškopio previše i još ga ograničio na prastari pcie 3.0

i 11 serija intela je šrot da se razumijemo, jedini što nešto valja je upravo 11400 i to samo zato jer je u odnosu na prijašnjeg 10400 - koji je bio best buy, donio poboljšanja poput korištenja brže memorije i pcie 4.0

 

EDIT

i pogledaj razlike u cijeni, 11400 je izašao s cijenom od 180usd, a 5600g sa 250usd, 5600x sa 300usd da i ne spominjemo

da se razumijemo, 5600 obični je top budget proc sada, cijenom i perfomansama super za budget gejming, ali njega nisu okrljaštili kao 5600g i još su u međuvremenu pale cijene poprilično

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 11:23 (picajzla0707).
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

"U ono vrijeme" AMD je mogao biti bezobrazan jer je Zen 3 bio najbrži gamerski procesor, onaj sa X3D cacheom, a i Zen 3 je podebljao dobar Zen 2 za 20-tak postotaka u IPC-u, te su gadovi nabili cijene, okljaštrili procesore, i još nam namjerno guraju Zen 2 arhitekturu u laptopima pod 5. generaciju, iako im je proizvodni trošak vjv jednak jer se radi o istom proizvodnom procesu. Što mi je najgovnarskiji potez od AMD-a do sad, doslovno su prvi počeli sa time - "mislabelingom".

Intel je tada spašavao šta je mogao jer su zafrknuli (debelo) sa prelaskom na 10nm što nisu koristili EUV ko sav normalan svijet. Digresija: sad idu obrnutom logikom, naručili su više najmodernijih EUV uređaja od ASML-a čak i od TSMC-a, nadam se da će im se to u budućnosti isplatiti.

 

Ali 5600G je bio APU, i Intel, kakav god bio, ne može mu parirati u gameanju bez diskretne grafe, a to je ovom procu primarna namjena.

To je praktički laptop proc ukeljen u socket AM4, i dosta manji cache ima, i monolitni je, i manje clockove.

 

Rambox priča jednostrano i to mi nije ok, ali nemojmo tu miješati kruške i jabuke. 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

"U ono vrijeme" AMD je mogao biti bezobrazan jer je Zen 3 bio najbrži gamerski procesor, onaj sa X3D cacheom, a i Zen 3 je podebljao dobar Zen 2 za 20-tak postotaka u IPC-u, te su gadovi nabili cijene, okljaštrili procesore, i još nam namjerno guraju Zen 2 arhitekturu u laptopima pod 5. generaciju, iako im je proizvodni trošak vjv jednak jer se radi o istom proizvodnom procesu. Što mi je najgovnarskiji potez od AMD-a do sad, doslovno su prvi počeli sa time - "mislabelingom".

Intel je tada spašavao šta je mogao jer su zafrknuli (debelo) sa prelaskom na 10nm što nisu koristili EUV ko sav normalan svijet. Digresija: sad idu obrnutom logikom, naručili su više najmodernijih EUV uređaja od ASML-a čak i od TSMC-a, nadam se da će im se to u budućnosti isplatiti.

 

Ali 5600G je bio APU, i Intel, kakav god bio, ne može mu parirati u gameanju bez diskretne grafe, a to je ovom procu primarna namjena.

To je praktički laptop proc ukeljen u socket AM4, i dosta manji cache ima, i monolitni je, i manje clockove.

 

Rambox priča jednostrano i to mi nije ok, ali nemojmo tu miješati kruške i jabuke. 

 u pravu si u svemu i slažem se, osobno sam planirao uzeti 5600 jer mi je 300usd bila nenormalna cijena za mid range procesor, imao sam i još imam i ploču za njega, asus tuf b450 pro, koja je jedna od top b450 ploča, no 5600 im nije bio u planu tako skoro, pa sam se na kraju odlučio za intela i tu je u tom trenutku 11400 bio best buy procesor za gejmanje, pogotovo ako nejdeš na high fps gaming pa da moraš izvlačiti maximum

 

5600g ima svoju prednost upravo kao apu, no nažalost to je jedina prednost, u svemu drugom je 12400 bolji procesor, pa čak i taj starije gen 11400 je bolji u svemu osim igpu

pogotovo po ondašnjim cijenama, danas je to ipak drukčije, pa je 5600g sad dosta povoljan procesor i upravo zbog niže cijene mogu se zanemariti i nešto slabije perfomanse ili pcie 3.0

 

ali nazivati 11400 'trubom', a ta truba nadjebe noviji proc u svemu (osim igpu) i to stock kad još i troši manje struje, a imaš u njemu i mogućnost značajnog povećanja perfomansi, e to je bedastoća samo takva - kakva je tek onda truba 5600g ako taj intel na prastarih 14nm postiže bolje rezultate i to uz nižu potrošnju (slike dolje s izvora koji itekako pazi kako testira)

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Gejmanje nije posao, a ako se misliš bavit poslom onda ne uzimaš low end cpu, bilo intel ili amd.
Za kućnog korisnika sasvim je svejedno jel proc troši 50w više ili manje struje, razlika je toliko mizerna cifra da je nema smisla spominjat - zanimljivo da ti to u slučaju radeon vs nvidia uopće ne smeta
I kako je moguće da takva "truba" na testovima koje ti ne cherrypickaš i na 65w ima bolje multicore perfomanse od 5600g, a kamo li od te 4xxx serije koja je u rangu 3600, a po svim testovima 11400 stock dere 3600...

A posebno je zanimljiva ta tvoja teorija da nema smisla pustit cpu da iskoristi što može nego ostavit ga ograničenog na 65w... da amd može dobit 30% perfomansi iznad stocka ikako, ne bi ti smetala ni potrošnja ni išta drugo, skladao bi epove o tome

A to što 5600g nemere stić generaciju stariji intel na prastarih 14nm nije sramota, nije sramota što je zakinut sa pcie 3.0, to da je obrnuto ti ne bi stao s ruganjem

E moj rambox, tolikim fanbojizmom samo radiš budalu od sebe

 To nije čeripiking, nego klasično ravnopravno testiranje procesora u istom ili sličnom TDP W kalupu.Tak se to radi, ako želiš biit precizniji+pogotovo kad pokažeš testove u Profi alatima koji se obično ne testiraju za Jubitu šou testove.Rezultati su realni nema nu ništa čudno, niti je itko ikad i sumnjal da tu ima nekaj čudno.Jel to znači da ti vrlo poznati Profi programi ne postoje ili kaj, a znamo da itekako postoje i masovno se koriste.

 

Pogledaj opet isti link R5 5500=R5 5600G i ostalo, a poanta testa je zapravo bila kolko je Ryzen 5 ekipa sporija od i5 12400 Alder Lake proca.Nesretni Rocket Lake i5 114000F je tu samo radi reda, da se vidi kolko je zapraov loš ili otpadak u takvom TDP kalupu od 65W.Ne guraj glavu u pijesak, pa vidiš da Alder Lake i5 tu nema nikakvih problema jer ne spada po procesore koji nikad nisu trebali biti lansirani.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=4&jumpto=6495424&sort=asc&view=flat

EricCartman kaže...

 

 Ali 5600G je bio APU, i Intel, kakav god bio, ne može mu parirati u gameanju bez diskretne grafe, a to je ovom procu primarna namjena.

To je praktički laptop proc ukeljen u socket AM4, i dosta manji cache ima, i monolitni je, i manje clockove.

 

Rambox priča jednostrano i to mi nije ok, ali nemojmo tu miješati kruške i jabuke. 

Ryzen 4000/5000G serija=Mobile, ali oni su zapravo kao Intel Desktop proceori=monolitni dizajn! Dakle usporedba sa Intel Desktop procovima je pod normalno, osim da eto 4000/5000G serija ima znanto manje L3 Cache jer su ipak Mobilni procovi.

 

Činjenice, Intel Rocket Lake serija procesora je daleko najlošija Intel serija po CPU efikasnosti.Tu se misli do perioda kad su lansirani, sve ostalo ranije od Intela bilo je podnošljivo, ali Raketa je ispala šljus.Izbacili su Raketu reda radi, jer nisu imali drugog izbora ili nisu imali kaj drugo lansirat u tom vremenskom periodu.

 

Svi sve znamo, ali meni je baš smiješno kad se mora branit ta nesretna Intel Rocket Lake serija proceora.Nije vezano za nesretne Rakete, ali eto človek je fino sumiral ili dobro prezentziral Intel probleme tokom zadnjih nekoliko godina.

 

AMD,........is that Epyc or what?
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebo ze 'tdp kalup', jedini razlog zašto se hvataš za tu glupost je što amd apu nema koristi od ocanja ili povećanja tdp-a.
To je jedini razlog da se držiš toga ko pijan plota, da je obrnuto slavio bi amd kao dobročinitelja koji daje sirotinji čabe perfomanse

EDIT
Da si u vrijeme kad je ocanje imalo smisla vlasniku 4ghz e8400 rekao da ga treba držat na 3ghz jer mu je takav 'tdp kalup', rekli bi ti da si tudum... Govna intel i amd su ubili ocanje jer sami izvlače max iz procesora pa ocerima ne ostaje lufta za ništa i onda kad imaš jeftini proc kojem možeš dići perfomanse za 30% samo skidanjem power limita, ti gnojiš o 'tdp kalupu'
Ne da si fanboj, nego si jadan do bola
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 15:20 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Jebo ze 'tdp kalup',jedini razlog zašto se hvataš za tu glupost je što amd apu nema koristi od ocanja ili povećanja tdp-a.
To je jedini razlog da se držiš toga ko pijan plota, da je obrnuto slavio bi amd kao dobročinitelja koji daje sirotinji čabe perfomanse

EDIT
Da si u vrijeme kad je ocanje imalo smisla vlasniku 4ghz e8400 rekao da ga treba držat na 3ghz jer mu je takav 'tdp kalup', rekli bi ti da si tudum... Govna intel i amd su ubili ocanje jer sami izvlače max iz procesora pa ocerima ne ostaje lufta za ništa i onda kad imaš jeftini proc kojem možeš dići perfomanse za 30% samo skidanjem power limita, ti gnojiš o 'tdp kalupu'
Ne da si fanboj, nego si jadan do bola

 To je CPU efikasnost, a 6/12 i5 11400F Raketa je tu živa grozota kad ga u par Multithread primjera potuče i 4/8 Alder Lake i3. Ne znaš bi se smijal ili plakal, jedan primjer i tu zaljepit da se bolje vidi.Boli te oko kad ovo vidiš, 65W TDP-a i vrlo poznati profi alat za raznorazne potrebe.

 

 

 

Da ne znamo istinu, "a nemaš kaj drugo zaključit nego da sa procesorom nekaj ne štima."

 

Intel nepotrebna i neželjena Raketina, nek ostane u prošlosti fučkaj ga sad.

 

AMD,........is that Epyc or what?
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Joj daj ne drobi... kakav je tek onda jad taj 5600g kad na duplo modernijem nodu u okviru tih 65w puši i 20% u gejmanju od te trube rocket lakea...

Dal je neefikasan kad mu skineš power limite? Naravno da jest, rast potrošnje u odnosu na dobitak u perfomansama je puno veći.
Dal je efikasno dići potrošnju 100% za 30% dobitka u perfomansama? Naravno da nije efikasno, nije nikad bilo efikasno ni ocanje, nikad nisi dobio jednako perfomansi koliko si postotaka digao brzinu proca, a potrošnju nitko nije nit gledao

Ne bi ni ti kenjao o efikasnosti samo da možeš dići perfomanse do 30%, kupio bi lc cc 120 hladnjak za dvjesta kuna i skladao ode besplatnim perfomansama
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

i5 11400F je ima stvarno fer cijenu po izlasku, nekih 1200 kn ili čak i manje i zbilja nema razloga kenjati po tom procesoru. S druge strane AMD APU je ni vrit ni mimo, sve i jedan je uvijek preskup uz pre slabi GPU dio za normalni gaming.

I onda ga još osakate pa kad na njega dodaš dikretnu grafu nije to, to. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Naravno, u svoje vrijeme je bio dragulj, baš kao i prije njega 10400f, ali uz dodatni plus pcie 4.0 i mogućnosti korištenja bržeg rama što je bila glavna zamjerka za 10400f.
Za te pare u to vrijeme je bio best buy, ostatak rocket lake ponude je bio šrot...

Mogućnost da mu povećaš perfomanse skidanjem power limita je samo šlag na torti. Ali rambox donekle jest u pravu, to je sad stari proc i više ga nema u prodaji, a pored izvrsnog 12400f i nema smisla.

A upravo 12400 je još bolji, uz odabir prave ploče, ne moraju to biti preskupe z ploče, digneš ga na 5,1 ili 5,2ghz i onda kompletna zen3 ergela guta prašinu... osim preskupog x3d ofkors

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da bi APU funkcionirao u gamingu trebao bi biti na razini novih konzola, pa FSR 3 i peglaš ako ima dobru cijenu. Ovak najjači APU po sazi stare RX 580 grafe sa debelo previsokom cinemo za tu razinu performansi. To su osrednje gaming performanse iz 2017.

Jednostavno ni vrit ni mimo, nikad nisam bio kupac APU procesora niti budem uz ovakvu politiku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ajmo bit realni, nitko nikad nije kupuo APU za gajming, a onaj tko je, njega je savjetovao ramobx i njemu slicni

 

za cijenu najnovijeg APU kupis plocu + procesor + maticnu + 6500 grafu i dobijes dupo vise FPS-a 

 

osakaceno smece od procesora, za gaming jel, za sve ostalo je odlican

 

mali ima 4750G Pro, i taj na 1080p nemre napunit 7900XT graficku u niti jednoj jedinoj igri, vise od 50%, toliko je slab 

Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Svatko neka kupi sta hoce pa neka se uvijeri sam.Na vlastitim greskama se najbolje i najslade uci.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jutro ekipa, proslo je dugo otkako sam zadnji puta pisao ovdje. Ovako, slozio sam jedan komp sestricni sa Ryzen 5600 i XFX 6700. Updateao sam BIOS i upalio XMP, nez da prckam jos u BIOS-u ili ostavim kako je. Da palim PBO ili bolje da ne prckam s tim? Sumnjam da ce tu biti HC gejmanja ili neceg haha, ali komp ce ipak biti kod njih valjda 10 godina, nikad ne znas.. Za druge "kul" postavke sam i zaboravio, sad guglam malo podsjecam se.. Svaki savjet je dobrodosao :)

Edit: Resize bar cu isto ukljucit, sad se sjetih te postavke..

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2024 10:17 (The_Fichek).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Trebalo bi to bez čačkanja po biosu biti na auto. 

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Trebalo bi to bez čačkanja po biosu biti na auto. 

To znaci da ga automatski pali po potrebi, tolko je pametan? Ili da stavim na Enabled bez cackanja po Advanced settings..

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Onda ga enable i boli te taki.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Jutro ekipa, proslo je dugo otkako sam zadnji puta pisao ovdje. Ovako, slozio sam jedan komp sestricni sa Ryzen 5600 i XFX 6700. Updateao sam BIOS i upalio XMP, nez da prckam jos u BIOS-u ili ostavim kako je. Da palim PBO ili bolje da ne prckam s tim? Sumnjam da ce tu biti HC gejmanja ili neceg haha, ali komp ce ipak biti kod njih valjda 10 godina, nikad ne znas.. Za druge "kul" postavke sam i zaboravio, sad guglam malo podsjecam se.. Svaki savjet je dobrodosao :)

Edit: Resize bar cu isto ukljucit, sad se sjetih te postavke..

Ak imas vremena poigraj se sa Curve Optimizerom (pod PBO), posto je 5600 vjerovatno je B2 verzija tak da se da dobro nastelat... Ja prosli 5600 koji sam sastavil bez problema stavio na -30 i temperature su dobrano pale a frekvencije otisle gore, odradil je jedno sat vremena stress testa i sve 5

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice