Najbolji programski jezik za totalnog početnika izdvojena tema

poruka: 134
|
čitano: 86.956
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Trebas prvo gledati gdje je najslabija konkurencija odnosno za kojim programerima je najveca potraznja. Slazem se da trebas od neceg poceti i svi preporucuju C++ , ali ne da sad doktoriras na tom programskom jeziku. Nauci osnove, malo pohvataj kako funkcionise i prebaci se na jezik koji se najvise trazi. Moj najbolji prijatelj je poceo kao student raditi u C# a sad radi u javi i zaradjuje 3 prosjecne plate u BiH, a jos uvijek je junior. On je napravio listu koji su najtrazeniji programski jezici, pa pogledaj. Mozes i pretpostaviti sta je stavio na prvo mjesto 

http://www.phonespal.com/category/chinese-smartphones/
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2015 23:37 (anelko).
 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

nakon pročitanih poruku u ovoj temi jos sam u većoj nedoumici s čime početi :/

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
Zaba88 kaže...

nakon pročitanih poruku u ovoj temi jos sam u većoj nedoumici s čime početi :/

Što želiš programirati?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
Dot kaže...
Zaba88 kaže...

nakon pročitanih poruku u ovoj temi jos sam u većoj nedoumici s čime početi :/

Što želiš programirati?

 Želim naučiti programirati u programu koj pruža najveću širinu programiranja to jest da je upotrebljiv u širokom spektru stvari, a htio bi programirati sve ali ajde da stavim neki primjer, mobilne aplikacije i igre. Nemam nekakav cilj osim da prokužim kako računalo funkcionira. Skinuo sam DEV C++ i našao neke početničke knjige, super mi ide za sada tako da ću se držati tog programa.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
Zaba88 kaže...

 Želim naučiti programirati u programu koj pruža najveću širinu programiranja to jest da je upotrebljiv u širokom spektru stvari, a htio bi programirati sve ali ajde da stavim neki primjer, mobilne aplikacije i igre. Nemam nekakav cilj osim da prokužim kako računalo funkcionira. Skinuo sam DEV C++ i našao neke početničke knjige, super mi ide za sada tako da ću se držati tog programa.

Super onda, sretno :)

Usput, preporučam ti da baciš oko na Unity kao odličnu opciju za razvoj mobilnih igara. Podržava Unity Script (JS), Boo i C#.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 15:46 (Dot).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
Dot kaže...
Zaba88 kaže...

 Želim naučiti programirati u programu koj pruža najveću širinu programiranja to jest da je upotrebljiv u širokom spektru stvari, a htio bi programirati sve ali ajde da stavim neki primjer, mobilne aplikacije i igre. Nemam nekakav cilj osim da prokužim kako računalo funkcionira. Skinuo sam DEV C++ i našao neke početničke knjige, super mi ide za sada tako da ću se držati tog programa.

Super onda, sretno :)

Usput, preporučam ti da baciš oko na Unity kao odličnu opciju za razvoj mobilnih igara. Podržava Unity Script (JS), Boo i C#.

Hvala,

Imam nešto iskustva u unity-u i 3ds max-u, ali kodiranje 0 bodova pa sad i to učim,  kroz par dana krećem radit evnviroment za jednu igru sa bratom, modeli i texturiranje gotovo sad samo treba posložit to sve u unity al bit ce posla boli glava :D

8 godina
protjeran
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Pozdrav ekipa, prije nekoliko dana mi došlo iz guzice i glavu da moram nekaj učiniti sa životom.. Završio sam tehničara za računalstvo prije dvije godine, te ove godine ću vjerovatno upisat Veleučilište za smjer Održavanje Računalnih Sustava.

 

Pogledao sam malo po Bugu, i počeo sam polako sa C# raditi ... zasad literaturu još sakupljam do kraja, ali nikad se ne zna šta bi mi moglo zatrebati. Pošto znam da se to nemre sve naučiti, nego se kontinuirano uči, da li je ovo dobro za početak ? Barem da neke osnove pokupim pa eto, nikad nije kasno za naučiti programirati ;).

 

Ovaj prvi je već odgledan.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bFdP3_TF7Ks 

 

Ovo nadalje nije.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=0pUSOi5e5_c

https://www.scribd.com/doc/233481916/Microsoft-Visual-C-NET-Korak-Po-Korak

https://svetinformatikeiprogramiranja.files.wordpress.com/2013/09/osnoveprogramskogjezikac-2.pdf

https://www.codecademy.com/

 

 

Šta velite ? Da li bi mogao nešto naučiti iz ovoga ?

Any advice from older crew ?

 

Console.WriteLine("Thank you guys, so much!");

Console.ReadLine();

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 17:42 (Matya15777).
 
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Ne znam koliko ste culi za to ali za pocetak programiranja sigurno da je dobar Codeacademy. Davno sam tu radio i prije par dana sam se vratio ucenju i sad za sad tek hvatam pojmove ali je izrazito dobar. https://www.codecademy.com/learn - evo link, pa tko zeli, moze pokusati. Zanimljiv je iz razloga sto vam nudi i pomoc ako zapnete, takodjer tu imate lekcije koje stalno ucite. Java programiranje je, ide dobro, a osim toga mozete se uciti pravljenju web stranica i raznog. 

 
2 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Java + Really Big Index + Project Euler dušu dalo za totalne početnike.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.4.2016 17:40 (gigranovic).
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

Odabir programskog jezika je manje bitan, mnogi se izgube u bespućima tražeći idealni programski jezik da na kraju malo toga nauče ili čak odustanu i prije početka. Ono što je bitno jest da odabereš neki jezik i držiš ga se neko vrijeme. Neka ti ovo bude nekakvo okvirno pravilo: tako dugo dok nisi sposoban napisati, recimo, tetris u nekom programskom jeziku, ne poznaješ ga ni izbliza dovoljno da bi mogao tvrditi da ga znaš.

 S ovim se slažem,treba početi od jedne stvari i toga se pridržavati

Big lajk za ovo

Carry on
8 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

Gdje ti brat radi što tako dobro zarađuju ako se smije znati?

Carry on
15 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Molim vas preporuku knjige za C++ za početnika? I gdje kupiti/skinuti?

 

Zahvaljujem!

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
marko227 kaže...

Molim vas preporuku knjige za C++ za početnika? I gdje kupiti/skinuti?

 

Zahvaljujem!

 C++ programiranje za apsolutne početnike- Ratko Jakopec

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
10 godina
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

@marko227

 

Željko Kovačević "C++ Analiza i Primjena".

Tu je možeš kupiti.

 

Odlična knjiga za početak. Tople preporuke.

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
11 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Python , MIT i sva moderna Zapadna učilišta počinju danas od njega ...... Py

brix mo
 
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Ja glasujem za C++.

 

U pogledu knjiga, evo koje knjige NE kupiti. OČAJNE!

minus 100) C++ programiranje za apsolutne početnike- Ratko Jakopec

Citiram prvu rečenicu i po iz knjige:

"Program je niz uputa računalu o tome kako da napravi određeni posao. Posao može bit vođenje skladišta..."

Komentar: Program je opis kompjuterskog procesa, sastoji se od niza uputa, bolje rečeno, naredbi. Riječ "posao" tu možda baš i nije najbolje odabrana. Onda pravopisna pogreška: nije "bit" nego "biti".
Ostatak knjige je jednako nestručan, neprecizan, traljavo napisan, prepun trivijalnih primjera. Jednom riječju: plitko. Ukratko, ova knjiga je potpuni amaterizam.

minus 50) Demistificirani C++

Nemojte se zavaravati, ova knjiga nije za početnike. Ili jest, ako ste početnik-mazohist. Previše nepotrebnih detalja, redoslijed reference-guide-a (tj., sve odjednom), prešturi, bezidejni primjeri, itd. Prištedite si muke i, ako ste početnik, nemojte kupiti ovu knjigu. Ova knjiga je za ljude koji već znaju programirati u nekom drugom programskom jeziku.
Ljudi koji uče iz ove knjige misle da je C++ težak jezik za naučiti. Nije C++ težak, nego je ova knjiga teška.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

@bigblue

 

Ma nije teška, kaj bi bio Demistificirani težak za učiti...,nego je detaljna.

Nema liniju učenja kao na primjer neki kolegiji na fakultetima kaj ste tiču programiranje, nego je više onako u dubinu i detaljnost ide.

Ekipa, ne kuži da negdje drugdje mora provježbati zadatke, te onda na njima primjeniti naučenu teoriju.

Inače, ta je knjiga odlična za učiti, al' ne buš naučio iz nje za 15 tjedana koliko traje jedan semestar na fakultetu, nego ipak treba više vremena da sve sjedne....

Ide knjiga u širinu, a ekipi je to teško sve pohvatati, jer nije navikla raditi bilješke povezivati stvari, nego više voli "štrebanje" kako su ih učili u našim školama...

 

Nije problem u knjizi nego u ekipi koja ne zna kako učiti.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2016 13:48 (PzKpfw).
11 godina
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Samo ću reći da sam šokiran činjenicom da nekome tko nikada nije programirao vi preporučate C ili C++ kao prvi jezik.

 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Meni je C bio prvi jezik pa sam se dobro snasao. Nakon njega sam krenuo rasturat sa C++ -om i Javom. I Demistificirani C++ je meni bila dobra knjiga, jer upravo mi je i trebala ta teorijska sirina i dubina. Jer budimo realni nisam programiranje ucio iz zajebancije i da bi radio programe tipa ucitaj dva broja pa ispisi veci.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2016 16:06 (nj0fra).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

Nitko ne kaze da se ne mozes snaci ako krenes sa C/C++, dapace, milijuni ljudi je krenulo sa njima, kada sam bio klinac od 13-14 godina znam da mi je kao programski jezik koji sam valjda jedini znao pojam bio C++, da sam kojim slucajem tada prije 10ak godina poceo istrazivati programiranje poprilcino sam siguran da bih krenuo sa C++. Krenut pocet programirat sa jezikom poput C++a je odlicno, shvatit ces siru sliku ali to uvijek nije potrebno za pocetnika, i nitko ne kaze da ne moezs uciti siru sliku nakon nekog "jednostavnijeg jezika".

 

Gledao sam milijun rasprava na ovu temu i zakljucio sam uvijek samo jedno. Python, krenite sa pythonom, ali si mlad covjek koji ne misli sutra zaradivati novac, ako nije vec prestar i zeli nauciit programiranje u 2 godine jer se zeli nekako zaposliti, onda nemoj krenuti sa Python, cinjenicno Python jos uvijek nije u Hrvatskoj toliko rasiren u smilu da mozes imati posao znajuci samo Python, u usporedbi da znas Javu .NET ili Javascript sa eventualnim dodatnjim znanjem baza za prva ili front end tehnoologija za JS (ugrubo).

 

Python se sve vise koristi na akademdskoj razini, zapravo najvise, ako se ne varam prvi je jezik u SAD-u po tome, ima samo 30ak rijeci za razliku od C#-a koji ako se ne varam 80ak.

Ja sam osobno krenuo sa Pythonom, a sada procuavam C#, iako se C# ne smatra sada "ubicom" od jezika, meni u usporedbi sa Pythonom ima vise toga, opcenito sto se naravno tice objektnog programiranja, to pocetnika koji tek uci sto je if/else petlja ne zanima, kao sto ga ne zanima ni memory managment, zanimat ce ga uskoro, zavisi koliko dobro napreduje, ali treba shvatiti uopce sto su varijable, petlje itd, napraviti jednostavne algoritme, rijesiit prve zadatke poput fibbonacijevog niza i fizzbuzza itd.

15 godina
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

C je možda (veliko možda) bio zgodan jezik za početnika prije 5-6 godina. Danas je JavaScript daleko pametniji odabir.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

I ja sam imao problema koji jezik odabrati za totalnog početnika, a za odluku ti je najbolje primjeniti tehnike kao i u ostalim stvarima...kao npr...šta početnik koji želi trčati maraton treba napraviti da bi ga i istrčao?

Sigurno neče ići odmah ga trčati. Najprije se treba znati istegnuti, pa onda krenuti sa laganim trčanjem od možda kilometar, i iz dana u dan to povečavati da pripremiš mišiće za maraton, inače slijedi upala mišića i odustajanje od zacrtanog cilja.

Isto je i sa mozgom, treba ga početi trenirati sa jednostavnim stvarima, jer ako kreneš sa teškim puno su veče šanse da češ odustati.

- Mozak jednostavno treba naviknuti na takav način rada i razmišljanja i zbog toga je moja osobna preporuka Python i drži ga se bar 3 do 6 mj svaki dan, min 1 h, max 4 sata (mozak nakon 4 sata intezivnog učenja počinje gubiti koncetraciju tako da više sati jednostavno nema efekta. Pusti mozak da se odmori i procesira te podatke).

- Isto tako bi bilo puno bolje to učiti na nešto zabavniji način sa zabavnijim predavačima jer mozak puno bolje pamti ako mu je nešto zanimljivo i zabavno.

- Počni se zamišljati već sad kao programer i postavi to sebi kao cilj (naravno ako te zanima biti programer, a ne hobist) jer je to psihološki aspekat koji će te gurati naprijed, pogotvo ako negdje zapneš i počneš čupati kosu i govoriti ovo nije za mene. Svi veliki sportaši, znanstvenici, a i ostali iz različitih struka su to radili, pa zašto ne bi i ti, jer je po meni to aspekat koji večina ljudi zanemaruje i zato i ne dosegne cilj.

 

Za mene osobno je najbolja stranica cleverprogrammer.com za Python jer lik to objašnjava na jednostavan način, a da nije dosadno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2017 19:34 (TiMi79).
 
2 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Moj savjet za najgori i najbolji izbor:

Najgori:
    C ili C++ bez ikakvog predznanja (ako ne znas sto je preprocessor, translation unit, stack i sl. nemoj ni probat)
   
   
Najbolji:
    Python - bez ikakvog predznanja
   
    C ili C++  - sa najosnovnijim predznanjem:

 

1. o arhitekturi racunala
2. o C/C++ runtime environment

(ovdje bi trebali susresti pojmove tipa "stack frames", .ro* i .bss memory segmente, vtables, ...)
3. o preprocesoru, compileru, linkeru i loaderu

(ovdje bi npr. trebali naucit sta tocno radi #include, susrest se sa pojmovima tipa linker map datoteka, "translation unit", "name mangling", ...)
4. Tips&tricks u koristenju debuggera


Onaj tko odabere C/C++ vrlo ce brzo ce nabasat na probleme koji su jednostavno neobjasnjivi za nekog bez gore opisanog predznanja. Uvijek mi padne mrak na oci kad vidim neki C/C++ tutorial koji krene odma u kod bez ikakvog opisivanja alata, run-time okruzenja i vezanih procesa...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2017 17:25 (DanijelX).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

Ovo je amatersko pitanje pa me nemojte vrijeđati zbog neznanja. 

 

Dali mogu ja napraviti igru za android koja bude kao web aplikacija, poput kviza koji bude koristio html kod a izgledat ce kao da je riječ o uobičajenoj aplikaciji.

Buduči da nemam programerskog znanja a imam prijateljicu koja zna html, php pa da probamo zajedno napraviti web aplikaciju koja bi sav sadržaj imala u html kodu . 

Kada bi to napraivli onda bi objavili besplatno ali da zarađujemo preko googleovih oglasa. Nemamo iskustva pa bi voljeli da znamo što točno i kako ukratko. Ako vam nije problem. 

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
Markić7 kaže...

Ovo je amatersko pitanje pa me nemojte vrijeđati zbog neznanja. 

 

Dali mogu ja napraviti igru za android koja bude kao web aplikacija, poput kviza koji bude koristio html kod a izgledat ce kao da je riječ o uobičajenoj aplikaciji.

Buduči da nemam programerskog znanja a imam prijateljicu koja zna html, php pa da probamo zajedno napraviti web aplikaciju koja bi sav sadržaj imala u html kodu . 

Kada bi to napraivli onda bi objavili besplatno ali da zarađujemo preko googleovih oglasa. Nemamo iskustva pa bi voljeli da znamo što točno i kako ukratko. Ako vam nije problem. 

 

 

 Moze se napraviti ali kuzit ce se da je web view

15 godina
odjavljen
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik
Markić7 kaže...

Ovo je amatersko pitanje pa me nemojte vrijeđati zbog neznanja. 

 

Dali mogu ja napraviti igru za android koja bude kao web aplikacija, poput kviza koji bude koristio html kod a izgledat ce kao da je riječ o uobičajenoj aplikaciji.

Buduči da nemam programerskog znanja a imam prijateljicu koja zna html, php pa da probamo zajedno napraviti web aplikaciju koja bi sav sadržaj imala u html kodu . 

Kada bi to napraivli onda bi objavili besplatno ali da zarađujemo preko googleovih oglasa. Nemamo iskustva pa bi voljeli da znamo što točno i kako ukratko. Ako vam nije problem. 

Imaš alate poput phonegap-a koji omogućavaju izradu webview aplikacija. Znači, aplikacija je rađena kao web stranica, a phonegap je wrapper koji je omogućuje instalaciju na mobitelu, pokreće webview (doslovno ugrađeni browser unutar aplikacije) u kojem prikazuje web aplikaciju, te pruža pristup raznim apijima, ovisno o uređaju.

 

PHP se tu ne koristi, osim ako imaš serversku komponentu (primjerice, slanje high scorea). Aplikaciju programiraš korištenjem javascripta, a stiliziraš je ko klasičnu web stranicu (html + css).

 

Za razne kvizolike sadržaje je to sasvim ok rješenje.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Da  ne otvaram novu temu. U čemu preporučavate da krenem da radim web stranicu? (tek želim da učim raditi)
Radi se o stranici za firmu, ne bih da plaćam, uz to sve imam volju da nešto radim sam. Po netu sam čitao da je relativno ok u PHP-u? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.3.2017 13:35 (mujog).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najbolji programski jezik za totalnog početnik

Nije programski jezik nego gotov sustav. Al ak te zanima samo izrada stranice i nečeš se baviti programiranjem googlaj Wordpres  (PHP je base), Joomla.

 

Ako želiš raditi od nule. Najjednostavnije (HTML-CSS-JS-PHP-MYSQL) tim redom.

7 godina
neaktivan
offline
Najbolji programski jezik za totalnog početnika

Python.

 

C i C++ su previse izrazajni, za pocetak se ne treba opterecivati s memory managmentom, kad se zove koji konstruktor, redoslijedi, prijenos ownershipa, itd. itd.

 

Java i C# su objektno orijentirani, ne preporucuje se krenuti od tog

 

JavaScript je ok ako ljude zanima web development, ali onda odmah treba uciti i HTML/CSS, za usvajanje samo logike ipak je i dalje bolji Python.

 
2 2 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice