Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 958.499
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

O covjece, ovdje se raspricalo na veliko a ja nisam ni primjetio.

 

Istina je da mnogo toga ne funkcionira tu u Irskoj - smjestaj je uzasno skup i tesko ga je naci, auto osiguranje je velik problem ako nemate "no claim" (bonus po hrvatski) od prije, javni prijevoz je dosta los, ceste su grozno zakrcene jer irci jednostavno ne znaju voziti, vrtici su skupi...

Najveci problem je smjestaj zbog kojeg vam, ako ste samac, boravak ovdje ili nece biti rentabilan ili nece biti ugodan (osim ako ste IT/medicina ili nesto drugo sto se dobro placa). Za zdravstvo ne mogu puno reci jer osim par odlazaka obiteljskom lijecniku zbog manjih stvari nisam imao nikakve druge dodire. Ukupno sam u ovih skoro 2 i pol godine potrosio mozda 300-400 eura na lijecnika i lijekove. Za obitelj sa 5 clanova to mislim da je zanemariv trosak.

Voznja busevima na dulje relacije je koma i ja ju izbjegavam po svaku cijenu. Idem vlakom na posao i to mi funkcionira dosta dobro (i tocni su). Vrtici su skupi ako imate vise djece. Djeca od 3 godine starosti imaju 3 sata dnevno besplatno, svaki iduci sat je uglavnom oko 5 eura. Sto znaci da ako hocete da vam dijete bude u vrticu 9 sati dnevno to vas izadje oko 650 eura mjesecno. Ako to nije rentabilno - drzava ce vam subvencionirati odrzavanje standarda kroz FIS. Nelosa stvar za one koji stvarno nemaju druge opcije (npr ljudi koji imaju 3-4 i vise djece). Jebi ga, ako nemas bomba placu budi kod kuce sa djecom. Nije bas da nemas izbora, ne? Gladan neces biti...

Naravno, masa nasih ljudi ovdje je proucila sustav i rupe u sustavu do najmanjeg jebenog detalja tako da muzu drzavu na apsolutno sve zamislive nacine. Odrasli ljudi koji mogu raditi "grebu" se za kojekakve povlastice, subvencije i stvari koje su namjenjene onima koji stvarno to trebaju. Pljuc!

Djeciji doplatak je fiksan i neovisan o primanjima - 140 eura po djetetu sto nije lose.

Frend koji je neko vrijeme zivio u Belgiji je placao vrtic za malecku 50 eura mjesecno. Pao sam skoro u nesvijest kad sam to cuo. Ali... Bruto place su nam bile iste - moj neto cca 1000 eura veci od njegovog. I sad se tu vracamo na ono - hoces da ti drzava uzme novce i pobrine se za neke stvari ili ces vecu placu i sam se brinuti o tome?

 

Ovdje nije lose, naprotiv. Nekima fali sunce, nekima familija iz hr ali uglavnom nikome nije lose. Posao se moze vrlo lako naci bez obzira kakve imas kompetencije. Pod posao mislim na posao za minimalac. Ako imas dobro znanje necega sto je trazeno - moci ces dobro zaraditi. Frend je konobar u hotelu i sa "baksom" ima oko 3k mjesecno. Jebi ga, to nisu losi novci.

Stisla nas jucer ova neka snjezna oluja. Zemlja je bas paralizirana bez nekog posebnog razloga. Ljudi kupuju kao da stize sudnji dan. Isto je bilo kad je stizao uragan. Nitko nije gladan, a to sto su police sa osnovnim namirnicama prazne znaci samo da su ljudi kupili 5x vise necega nego im je potrebno. Jutros sam u 5 sati isao voziti frendicu u centar u bolnicu na inducirani porod koji ima dogovoren. Ne voze busevi ni taksiji. E jebem te robijo. Otisao u centar i vratio se bez ikakvih problema sa prastarim ljetnim gumama. Jucer ujutro vec nadomak zeljeznicke stanice i stize mi mail da je ured zatvoren, da ne dolazimo. Napadalo 5-10 cm snijega i sve stalo. Mislim, shvatljivo mi je to donekle - oni ne znaju voziti ni po suhom pa bolje da ostanu kod kuce. Ali ta panika koju mediji sire tipa "ostanite kod kuce, ne izlazite van, vrijeme je opasno po zivot" je u namanju ruku debilna. Naslovi po portalima "TEMPERATURA SE SPUSTA DO -5!!!". Dajte me ne jebite...

Kod mene u naselju djeca cjeli dan trce, grudaju se, "sanjkaju" u plasticnim kasetama (jer gotovo nitko nema prave sanjke). Prekrasno za vidjeti. Vjerojatno je stvar perspektive. Nije ovaj snijeg stigao da nas pobije nego da malo razbije monotoniju. Dosta ga sad vec ima (za ovdasnje uvjete) i jos uvijek pada. Navodno tek sad stize glavni dio oluje.

Evo vam par "slimbi" od jucer i danas da vidite kako je "grozan" taj snijeg

 

 

 

 

 

Freak Show Inc.
 
16 0 hvala 9
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

E jebem ti forumski engine i duple postove...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2018 20:36 (Friday).
 
2 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

Stisla nas jucer ova neka snjezna oluja. Zemlja je bas paralizirana bez nekog posebnog razloga. Ljudi kupuju kao da stize sudnji dan. Isto je bilo kad je stizao uragan. Nitko nije gladan, a to sto su police sa osnovnim namirnicama prazne znaci samo da su ljudi kupili 5x vise necega nego im je potrebno. Jutros sam u 5 sati isao voziti frendicu u centar u bolnicu na inducirani porod koji ima dogovoren. Ne voze busevi ni taksiji. E jebem te robijo. Otisao u centar i vratio se bez ikakvih problema sa prastarim ljetnim gumama. Jucer ujutro vec nadomak zeljeznicke stanice i stize mi mail da je ured zatvoren, da ne dolazimo. Napadalo 5-10 cm snijega i sve stalo. Mislim, shvatljivo mi je to donekle - oni ne znaju voziti ni po suhom pa bolje da ostanu kod kuce. Ali ta panika koju mediji sire tipa "ostanite kod kuce, ne izlazite van, vrijeme je opasno po zivot" je u namanju ruku debilna. Naslovi po portalima "TEMPERATURA SE SPUSTA DO -5!!!". Dajte me ne jebite...

 hebote, znači tebi je gore u dublinu nego meni u zadru, jednako se pogube po cesti čim zamiriše na snijeg

tko bi rekao, obzirom da je nama irska "tamo negdje na sjeveru"

 

eh da, u zadru je sinoć temperatura bila niža od -5 koliko mi se čini 

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

... Otisao u centar i vratio se bez ikakvih problema sa prastarim ljetnim gumama...

 

 

 

 

 -ih, lako tebi (nama) navikli na slikove.. :)) pune ih ceste ovih dana sve do šibenika i svi razdragani, ko dječica (sanjkaju se.. autićima)..

nego, voziš po krivoj strani, znaš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

Friday, a jel nema kod njih obaveze imati zimske gume?? Da te murija ne globi a i ne daj Bože nekog sudara...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Spiridon kaže...

Friday, a jel nema kod njih obaveze imati zimske gume?? Da te murija ne globi a i ne daj Bože nekog sudara...

 

Ma ne, mislim da vecina iraca ni ne zna sta je to. Sjecam se prve zime ovdje, bas sam gledao sve parkirane aute gdje god sam isao - od valjda tisucu auta koje sam pogledao po parkiralistima u tih 2-3 mjeseca vidio sam jedan jedini koji je imao zimske gume. Nisu obavezni niti zimske gume niti lance imati.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Spiridon kaže...

Friday, a jel nema kod njih obaveze imati zimske gume?? Da te murija ne globi a i ne daj Bože nekog sudara...

 Ne. Ekipa ne vozi sa zimskim gumama.

12 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

Svašta...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

A zašto su svi sa krive strane?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ajde priznajte tko je bagerom razvalio Lidl u Dublinu i maznuo sef ?!?!

Moj PC  
11 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Nakon dva dana snijega u Tallaghtstanu su podivljali, sravnili Lidl sa zemljom i orobili ga, orobili Centru i skurili nešto automobila:
https://www.independent.ie/irish-news/courts/eight-men-charged-in-relation-to-alleged-looting-incidents-in-tallaght-five-released-on-bail-36665247.html
Srećom nije palo pola metra, okrenuli bi se kanibalizmu.

Nešto slika od četvrtka srijede, dok je tek počinjalo padati, prije nego su nas potjerali iz firme:

 

 
 

 

Slično izgleda i danas, jedino što ima nešto više snijega.

Danas trgovine otvorene, stanje polica kao u SSSR-u/Jugi pred raspad.

Nema kruha, pa neki neodlučno gledaju Naan. Bi, ne bi...

 

Izgleda da sam jedini na otoku sa zimskim gumama i vrećom Pag 91 soli u gepeku. Ta jedino i valja za posipanje ceste.

Oligarh, barem na jedan dan!

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 16:03 (Djuro von Prekoplotovich).
 
10 0 hvala 4
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Nisu to naši, sigurno je neki poljak 😁😁😁
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Djuro von Prekoplotovich kaže...


Srećom nije palo pola metra, okrenuli bi se kanibalizmu.


 😂😂😂😂

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Nakon dva dana snijega u Tallaghtstanu su podivljali, sravnili Lidl sa zemljom i orobili ga, orobili Centru i skurili nešto automobila:
https://www.independent.ie/irish-news/courts/eight-men-charged-in-relation-to-alleged-looting-incidents-in-tallaght-five-released-on-bail-36665247.html
Srećom nije palo pola metra, okrenuli bi se kanibalizmu.


 Five released on bail.. Strava.

Po videima i slikama iz tog Lidla su izlazila i djeca koja nemaju ni 10 godina, sa strane ljudi gledaju i smiju se. It's grand!

Jebes sve to

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 16:08 (nixass).
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

It was such a craic. 

16 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Idiokracija ... teško da ćemo preživjeti kao vrsta

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Evo nastavak mog dijela price o snijegu u Irskoj...

 

Odvezao sam frendicu i njenu frendicu u bolnicu. Ovoj drugoj (koja nije isla roditi) sam rekao da me zove kad bude trebala kuci ako ne bude imala prijevoz. Zove me nakon ponoci (vec bilo skoro 1) i kaze da je ova rodila i da nema kako kuci. Pita me jel mogu doci i ja kazem da cu doci. Jebi ga, sta da radim - i ona sama kod kuce ima malu curicu koja ju ceka.

Jedva nekako se iskobeljam pred kucom iz snijega. Izlazim iz naselja a na cesti nekih 5 cm snijega. Mislim si "super, samo neka je ovako i na konju sam". Lagano vozim i ide bez problema. Prodjem prvi kruzni tok i nakon nekih 200-300 metara nanos snijega. Prodjem kroz njega ali 10-ak metara dalje je drugi. I tu se "nasadim". Rikverc, prva - nikud ne ide, tockovi ni ne diraju cestu.

Otvorim vrata jedva od vjetra i snijega koji leti da vidim sta je. Vidim da je stvarno cirkus i da tesko da cu se pomaknuti. Zovem zenu (tek sam cca 1 km od kuce) i kazem joj sta je. Ona kaze da ce doci da probamo nesto napraviti. Dok je ona stigla ja sam rukama otkopavao koliko sam mogao. U medjuvremenu potiho potpisujem kapitulaciju i zovem policiju. Objasnim zenskoj koja se javila sta je i kako je. Savjetuje mi da povadim vrijedne stvari iz auta i neka ga ostavim. Stigla zena nakon 15-ak minuta, pokusavali smo nesto jos kopati ali uzalud. Vratimo se kuci (njenih stopa vise nakon 10 minuta uopce nije bilo) i jebi ga... To je bio cetvrtak navecer, auto sam uspio iskobeljati iz snijega tek u subotu popodne. Petak ujutro sam otisao sa jednim frendom autom tamo da vidimo kakva je situacija...

 

 

Vjetar i novi snijeg su ga zavili toliko da se iz pravca iz kojeg sam isao vise uopce ne vidi. Subotu ujutro isli u nabavku pjeske. Jedva nasli mlijeko kod poljaka za kupiti. Osijek je 91/92 kad su granate padale dan-noc bio bolje opskrbljen. Raspitujem se na lokalnoj benzinskoj jel ima netko traktor, bager, ista... Bezuspjesno. Na kraju je subotu popodne neki lik sa bagerom ocistio cijelu tu cestu na kojoj sam zapeo. Ocistio je dosta solidno oko mog auta ali svejedno mi je trebalo vise od sat vremena dok sam ga uspio otkopati (snijeg je bio nabijen pa je bio tvrd za popizdit). Na kraju me neki lik sa terencem JEDVA uspio iscupati - auto se toliko sljepio sa cestom da je uze prvo puklo a njemu se lamela skoro zapalila.

 

Inace, sreo sam neke ralice kad sam ove dvije vozio u bolnicu pa sam se nadao da ce se ceste (barem glavne) cistiti kontinuirano i da nece biti vecih problema. Ralice su u odredjenom trenu samo stale i ceste su postale neupotrebljive. Zasto? Fuck me... Raspravljam ovaj tjedan u uredu sa ircima i njima je apsolutno normalno da cijela zemlja doslovce stane na 3-4 dana kad se ovako sta dogodi. Nikako im ne uspjevam objasniti da je steta za gospodarstvo takva da bi se sa puno manje novaca mogla nabaviti oprema da se barem Dublin odrazava "u pogonu" kad se to opet dogodi. Kazem kolegi "da se kupi 150 kamiona i osposobe ljudi ovakvih zastoja ne bi bilo". Kaze on meni "pa jesi ti normalan, tko bi mogao nabaviti 150 kamiona?". E jebes mi sve...

Citam neke post-mortum vijesti ovaj tjedan o oluji. Na jednu od tih vijesti neki lik na fejsbuku komentira kako je ova oluja bila jedna od najgorih koja je ikad pogodila ikoju zemlju. Hrpetina drugih odobrava i slaze se s njim. Oni kao da zive u nekoj kapsuli potpuno nesvjesni vanjskog svijeta. U HR bi ovakva oluja (unatoc poslovicnoj usporenosti zimskih sluzbi) bila smatrana tek manjom smetnjom. Snijega je ukupno palo mozda 40-50 cm (kroz 2-3 dana). Temperatura se spustila do nekih -5 sto bilo kome sa trunkom zdravog razuma jasno daje do znanja da nije bila nikakva super-oluja u pitanju. Nesto neuobicajeno za ovo podneblje - svakako, ali apsolutno nikako nije u pitanju bilo nesto vanserijski ili opasno po zivot kako su to irci sebi u glavi poslozili.

Prica mi kolega koji sjedi bas pored mene u uredu "ja sam u cetvrtak popodne kad se vise nije smjelo izlaziti svejedno izasao iz kuce i napravio krug po naselju". Cool story bro, ja sam sa 11 godina skakao u kanale kad sam isao kuci sa igralista dok su granate padale. I to tako svaki dan skoro 2 godine...

 

Freak Show Inc.
 
36 0 hvala 10
6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

U Lici, Gorskom Kotaru snijeg dođe do razine kuće, nemaš gdje s njim 

Trust nobody, become the best !
16 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ovdje -17 prošli tjedan, danas sunčano +21 :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
hrvooje kaže...

Ovdje -17 prošli tjedan, danas sunčano +21 :)

 

Pogrebnici trljaju ruke...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

kakvi vozaci (gume) takve i zimske sluzbe, 4 dana nakon padalina ulice i plocnici po centru grada izgledaju ko i selima oko delnica.

a kolko su dramili na poslu nije za vjerovat (cak su nam bookirali hotel kraj firme da ne vozimo sa/na posao i slali land cruisera po kolege doma da ne voze sami)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.3.2018 15:34 (nixass).
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ispada da u Hrvatskoj samo fali posla ( dostojno placenog ), sve ostalo imamo i bolje nego Irci....

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.3.2018 15:28 (Fake_Alert).
Moj PC  
16 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

nisi daleko od istine.

da ne bi bilo da samo serem, stvarno sa zahvalan na prilici koju sam tu dobio i iskoristio ali svaka drzava ima svoje probleme (iznutra), pa tako i irska.

za mene je to samo usputna stanica do malo sredjenije zemlje, pa makar i na osobnom planu jos malo patio (djeca, itd..).

 

jos malo o snijegu..

bas me zanima usporedba cijene nabavke ajd 200 kamiona vs. blokada svega u drzavi na 3 dana. (ne mora biti ralica, dovoljno je da se ima di prikopcat naprijed).

imat ce sada od applea 13 milijardi, al sumnjam da ce to preusmjeriti u ista korisno, ili budu al ce to implementirati na najgori moguci nacin.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.3.2018 15:49 (nixass).
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Pa baš i ja o tome razmišljam, po pričama kolega to je tamo raspad žešći, jedino što je IT tražen pa imaju plaće bolje nego u HR. Ostali nemaju što tražiti tamo...

A u HR samo fali da se ljudi krenu zapošljavati po kompetencijama, a ne po krvnim i drugim vezama. I što me jako čudi što privatnici, znači ljudi koji ovise o tome koga zaposle, zapošljavaju rođake i kumove koji ih na kraju tjeraju u propast, debilizam...

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

@nixass

 

Ej Nix, osim DE, na koje još zemlje misliš kada napišeš "malo sredjenije zemlje"?

Na koje zemlje ciljaš?

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

njemacka i austrija, s time da je njemacka realnija jer mi je tamo relativno lako dobiti premjestaj.

juzna njemacka ili austrija bi bili idealni dugorocno.

luxembourg je isto ok sa financijske strane ali je nevjerojatno dosadan grad/drzava.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Friday , cisto informativno. Pogledao sam cijene rabljenih auta i bas su niske. Koliko je osiguranje i svi troskovi? Izgleda da tamo nije skupo kupit solidan auto :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Deutsch kaže...

Friday , cisto informativno. Pogledao sam cijene rabljenih auta i bas su niske. Koliko je osiguranje i svi troskovi? Izgleda da tamo nije skupo kupit solidan auto :)

 

Koliko ja znam aute vecina ide kupiti preko u UK jer su znatno jeftiniji (pogotovo bolji auti). Ako nemas nikakav bonus iz hr - usrat ces se od cifre. nixass vjerojatno zna vise o tome (ja sam imao 3 godine bonusa i prva polica ovdje me kostala oko 1350 eura).

Freak Show Inc.
12 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

Yo, Freitag, nije valjda da sređuješ statistiku foruma u ovo doba?

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Fake_Alert kaže...

Ispada da u Hrvatskoj samo fali posla ( dostojno placenog ), sve ostalo imamo i bolje nego Irci....

 Pogotovo Zagreb. Infrastruktura tamo je podcijenjena. Osim interneta koji je u HR komican, a danas je vjerojatno #1 'alat' u svakom poslu.

 

Entrepreneurship u HR ne postoji. Nemoguce je stvoriti ni sacicu radnih mjesta, makar ima kompetentnih ljudi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice