Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

poruka: 18
|
čitano: 4.648
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Poštovani,

Kupi osam Centralion Aurora 480w sa displayem prije 3mj preko preporuke ovdje na forumu. Uređaj je do danas radio super, ponekad kad bi nestalo napona on bi kako i piše u uputama davao zvuk i pc bi i dalje radio. Niti jednom u 3mj korištenja se pc nije ugasio zbog nestanka struje ili napona.

 

Danas je bilo nešto što ne znam štp da napravimo sada. Odjednom se pc ugasio onako kao da je ups krepao. Nije nestalo napona, nije nestalo struje, samo je uređaj odnedno počeo da jako zviždi nakon što se pc ugasio. Koliko vidim (link ispod) po ovome piše FAULT, znači uređaj ups je pokvaren? http://www.centralion.com/download/Aurora%20450_650-850.pdf

 

Nakon što sam brzo ištekao uređaj i uštekao na drugu uticnicu i spojio na njega drugi pc, upalio sam i uređaj radi. Ja sam onda vratio na staru uticnicu i spojio drugi pc koji se maloprije ugasio i sada i on radi.

Brine me što da radim? Mislim 3mj pc radi i odjednom se ovo dogodi i kada se dogodilo uređaj je luđački zviždao, a po opisu u manualu to je kvar na uređaju, ali evo nakon 10min sve opet radi normalno.

Nitko nema pristup kablovima, ništa nije bilo - napon, struja.

 

Ono što moram napomenuti je da je uređaj u trenutku dok je zviždao imao 000 napon dolazi, a normalnih 230 volti izlat.  Pokušao sam da odmah upalim pc, ali nije davao znakove života. Znači nakon što se ugasio, stisnuo sam power on na kučistu, ali se ništa nije dogodilo iako je recimo monitor i dalje davao znakove života. Ne razumijem. Kabel je bio ok, netaknut. Dali to znači da uređaj trebam poslati na servis, sada trenutno pišem na kompu i uređaj radi. Baterija je ok i baterija je u trenutku kada je uređaj poludio i ugasio mi komp i monitor bila puna odnosno na 5/5 crtica, a nikakav drugi simbol nije prikazan (recimo da je baterija otišla itd).

 

Može neki savjet, dali je to samo zbog možda nekog jaceg udara struje izbilo nešto ili ? Imao sam upaljena sva svjetla i ništa se nije ugasilo niti trepnulo, a nije ni pc pokraj njega koji je na drugoj uticnici bez upsa ugašen kada se to dogodilo. Ne znam mogu li uopće reklamirati pošto sada uređaj radi. Kupljen u Microlineu online.

GAMER
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2019 11:58 (crocro23).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Koliko vidimo po netu, neprekidan zvuk znaci overload ili kvar uređaja. Kako može biti overload ako 3mj radi isti uređaj, ništa nije dirano i ja sam imao samo upaljen youtube ujutro uz kavu, kako je moglo doci do overloada da pc povuce više snage iako je min 150w slabiji od onoga što upsu treba inace ne bi radio gotovo 20min nakon što nestane struje u kuci. Provjerio sam tako jednom i pc radi 20-tak min nakon što ugasim struju na osiguracu. Znači pc nije jaci od upsa.

GAMER
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

-ups je slab (pc ipak vuče više u nekom trenutku.. tj deklarirani naponi i stvarni su 'relativna' stvar, ali i bez relativnosti 430 je manje od 650..).

ako ti je spojeno još uređaja (spominješ monitor..) tad to nije dovoljno ili si blizu granice (pa je do sad radilo, starenjem padne efikasnost..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje
Neki UPS-ovi tako reagiraju na induktivna opterećenja, moguće da divlja PFC u napajanju ili da UPS krivo detektira snagu.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje
ihush kaže...

-ups je slab (pc ipak vuče više u nekom trenutku.. tj deklarirani naponi i stvarni su 'relativna' stvar, ali i bez relativnosti 430 je manje od 650..).

ako ti je spojeno još uređaja (spominješ monitor..) tad to nije dovoljno ili si blizu granice (pa je do sad radilo, starenjem padne efikasnost..).

 Samo malo, starenjem pada efikasnost, ali moj uređaj je star 3mj (ups), a snaga pc u maxu je 260 w koliko znam i vidim po komponentama i upravo sam ponovno testirao i 10min je prošlo kako pc radi nakon isključivanja struje, ali nisam išao do kraja da ne praznim bateriju i vratio sam struju. Koliko znam, ako 10+ min drži ups onda je barem 40% jači od onog što troši računalo i samim time računalo ne može u stanju mirovanja odjednom povuci 50% više energije.

GAMER
15 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

-ne (loša računica, + teh.podaci se odnose na prosjek-ispravno, .. a tvoj ups je možda neispravan ili računalo ili nešto sasvim deseto..) imaš ps od 650w nominalno, nevažno koliko traži u radu. + kažeš da si gledao klipiće.. yt, tad pc radi kao za gaming-multimedija...

npr da ti je PS od recimo 400w tad bi računica bila ok, kao auto s višelitarskim motorom, jednostavno troši više mada voziš sporije + štoteks ima gubitke.

-dok je ups bio nov, držao je.. stari i pada efikasnost i to je normalan rezultat za neko vrijeme s razlikom tebi nakon 3mjeseca, a da je 3 godine rekli bi normalno.. problem je samo kako reklamirati ako radi. Mjerni uređaj u ruke i provjeri se..

 

-naravno, ako je UPS uzrok.. a može biti bilo što, pc, struja, kabel..

 

-kapacitet nema veze sa snagom, to su dvije odvojene stvari samo je logično da će veći potrošać imati i veću bateriju.. kapacitet služi autonomiji određeno vrijeme kao rezervar za gorivo auta, ali to ne znači ništa za samu potrošnju auta/računala.

- Ako si naletio na neki škartasti komad, ako električar potvrdi problem, zamjeni, tome služi garancija.

- može se desiti da idući ups radi isto, može se desiti da idući radi godinama.. to je 'statistika', zakon velikih brojeva, a sve stari-kvari se. Statistika nam pak kaže da upravo zato postoji garancija i jamstveni rok, jer stvari se kvare i kad su nove, ne samo nakon više godina (tad garancija ne bi imala smisla..) :)

 

edit: .. i gledam tvoju conf.. imaš npr 4 komada hdd + ssd, to troši, imaš fx-a.. itd. pa kad se to zbroji, sad mi je sumnjiviji pc-mbo/PS.. a ta konfiguracija može bez problema potrošiti 300-400w stvarne snage.

edit 2: .. još ako imaš (lošu) praksu korištenja pc-usb kao punjača za tisućuijedan dodatak.. svaki priključeni uređaj se zbraja. Padovi napona, do neke mjere to sve pegla VRM na ploči ali starenjem i padom efikasnosti se ovo desi.. + jači pc brže stari zbog većih naprezanja (kao što brži auto brže troši gume, amortizere..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2019 18:08 (ihush).
8 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Možda je izbacio osigurač na toj utičnici ...

 

Neko ga je u 10 minuta dignuo i sve ti nakon toga radi normalno ...

 

Pošto si sam rekao da nekoliko puta nije bilo struje,moguće da se baterija potrošila u samom UPS-u ...

 

Baterija koja je par puta korištena za održavanje napona,nemože se više napuniti do maximuma,iliti svaki put kada se koristi (u slučaju nestanka struje), kapacitet se smanjuje ...

 

Tako da moguće da ti UPS usljed nestanka napona nije mogao dati dovoljno napajanje prema van,a opet je bilo dovoljno da zvučnik pišti ...

 

Otvoriti UPS (ili nositi na servis) i provjeriti bateriju,ako ima cca 10V zamijeniti,jer je baterija istrošena ...

 

Nova ima 13.8V (deklarirana kao 12V),najvjerojatnije 7A/h ...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje
nbdy32 kaže...

Možda je izbacio osigurač na toj utičnici ...

 

Neko ga je u 10 minuta dignuo i sve ti nakon toga radi normalno ...

 

Pošto si sam rekao da nekoliko puta nije bilo struje,moguće da se baterija potrošila u samom UPS-u ...

 

Baterija koja je par puta korištena za održavanje napona,nemože se više napuniti do maximuma,iliti svaki put kada se koristi (u slučaju nestanka struje), kapacitet se smanjuje ...

 

Tako da moguće da ti UPS usljed nestanka napona nije mogao dati dovoljno napajanje prema van,a opet je bilo dovoljno da zvučnik pišti ...

 

Otvoriti UPS (ili nositi na servis) i provjeriti bateriju,ako ima cca 10V zamijeniti,jer je baterija istrošena ...

 

Nova ima 13.8V (deklarirana kao 12V),najvjerojatnije 7A/h ...

 

 Kad donesem na servis i dam garanciju, oni spoje i vide da trenutno radi i što će onda? Vratiti mi uređaj, a ja radio cca 100km do servisa bzvz. Izgleda da mora uređaj riknuti pa da uzmem drugi. Struje nije nestajalo danas, ali uglavnom nestane 30 puta mjesecno, a pad napona bude oko 120 puta mjesecno - brojim ih :)

 

Da nestane struje ili da padne osigurač to ne bi ugaslio pc jer evo sad da ja maknem osigurač pc radi bez beda 20min. Baterija je uvijek 5/5 i napon (oznaka na lcd-u) je 2/5 što je po uputama 25 do 50% opeterečanja. Ne korisim pc za ništa osim za internet i photoshop pa ne vidim kako bi mogao pc odjednom da povuce 50% više struje, iako imam jaki psu nikad koliko ja znam on nije povukao ni priblizno maksimumu.

GAMER
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.2.2019 14:07 (crocro23).
13 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Na stranici power supply calculator mi daje računicu da mi pc troši između 200 i 300 watta bez monitora, neka monitor troši ajmo rec 35 watt, to nije ni blizu onih 480watta, a ni 400 koliko sigurno ovaj 850 vista može držati.

GAMER
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

-dvije različite cifre, iz zida i potrošnja.. 20% razlike je normalno, tj efikasnost recimo brončana +80% što znači da nazivno napajanje iz zida troši 500w dok daje 400w.

-calculator ti je loš, svaki priključen uređaj troši i tvoj pc je s 5 diskova dok je normalno jedan. Samo zbog tog je tvoja potrošnja +50w, tome dodaj sve što spojiš, npr stikić na usb.. Za svaki uređaj-komponentu se grubo računa 15w pa i modul rama dok cpu-vga imaju konkretnu potrošnju. OC to podiže itd.

 

problem, fizika na djelu, .. što je veće opterećenje, veći je otpor, otpor je višak-smeće ali i neželjeno zagrijavanje (osim za grijalicu) a to zagrijavanje dodatno povećava otpor-smanjuje vodljivost što dodatno podiže temperaturu i smanjuje efikasnost. Tehnički podaci su smao teh.podaci, svaka komponenta je slučaj za sebe i suma tih komponenti daje stvarne rezultate pa i potrošnju-opterećenje-toplinu itd.. Fizika. Tvoj pc vjerojatno troši između navedenih 200-300w, ali ne znači da je to dovoljno ''iz zida'' tj tad iz zida treba 400w, i to za prosječno opterećenje a povremeni peekovi su recimo dvostruki (isto kao kod paljenja, jer se tad sve inicijalizira samo npr vga tad ne troši kao pod punim opterećenjem ali to može biti veće nego pod npr prime testom jer on optereti samo cpu-vga-ram, ne npr diskove i periferiju, zvuk, mrežu.. itd.).

-ups nije dovoljno jak za gaming pc, treba nešto cca 500-600w tj nešto što će uz gubitak 20% davati dovoljno stabilne stnage u trenutcima kad pc zatraži više, u peekovima, ne konstantno.. i to je radilo dok je bilo novo, dok je išlo. Prosječana baterija daje nazivne vrijednosti cca 2-3 godine, tebi se starenje desilo brže, nekom drugom će se desiti da sve radi nakon 5godina kao prvi dan.. to je tako, ''statistika-loto''.. no zbog većeg opterenja od prosječnog ili očekivanog-nazivnog je kod tebe taj problem brže iskočio. Deklarativno je ups od 400w dovoljan za računalo koje traži 300w napajanje, a to su ispod gamerskog npr vga.. ti trebaš +100w više.

 

+ali, to sve samo ako je stvarno uzrok problema ups-struja, a može biti bilo što..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Kada si već toliki znanstvenik,onda znaš da je bateriju moguće zamijeniti sam ...

 

ili dva šrava ili neki tip plug n play ...

 

pa ništa te ne košta da izmjeriš bateriju,koliki napon daje ...

 

Inače nije da već 10 godina se bavim baterijama i 30 elektronikom,pa ti dajem glupe savjete ...

 

Batterije se troše, u pravilu te baterije na stalnom,konstantnom naponu izdrže cca 3 godine (neke i duže),ali je moguće da se usljed 20 nestanaka isprazne za mjesec dana i nemogu napuniti ...

 

ili čak od prevelikog oscilirajućeg napona se napuhnu i ne drže više ništa ...

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.2.2019 11:48 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje
ihush kaže...

-dvije različite cifre, iz zida i potrošnja.. 20% razlike je normalno, tj efikasnost recimo brončana +80% što znači da nazivno napajanje iz zida troši 500w dok daje 400w.

-calculator ti je loš, svaki priključen uređaj troši i tvoj pc je s 5 diskova dok je normalno jedan. Samo zbog tog je tvoja potrošnja +50w, tome dodaj sve što spojiš, npr stikić na usb.. Za svaki uređaj-komponentu se grubo računa 15w pa i modul rama dok cpu-vga imaju konkretnu potrošnju. OC to podiže itd.

 

problem, fizika na djelu, .. što je veće opterećenje, veći je otpor, otpor je višak-smeće ali i neželjeno zagrijavanje (osim za grijalicu) a to zagrijavanje dodatno povećava otpor-smanjuje vodljivost što dodatno podiže temperaturu i smanjuje efikasnost. Tehnički podaci su smao teh.podaci, svaka komponenta je slučaj za sebe i suma tih komponenti daje stvarne rezultate pa i potrošnju-opterećenje-toplinu itd.. Fizika. Tvoj pc vjerojatno troši između navedenih 200-300w, ali ne znači da je to dovoljno ''iz zida'' tj tad iz zida treba 400w, i to za prosječno opterećenje a povremeni peekovi su recimo dvostruki (isto kao kod paljenja, jer se tad sve inicijalizira samo npr vga tad ne troši kao pod punim opterećenjem ali to može biti veće nego pod npr prime testom jer on optereti samo cpu-vga-ram, ne npr diskove i periferiju, zvuk, mrežu.. itd.).

-ups nije dovoljno jak za gaming pc, treba nešto cca 500-600w tj nešto što će uz gubitak 20% davati dovoljno stabilne stnage u trenutcima kad pc zatraži više, u peekovima, ne konstantno.. i to je radilo dok je bilo novo, dok je išlo. Prosječana baterija daje nazivne vrijednosti cca 2-3 godine, tebi se starenje desilo brže, nekom drugom će se desiti da sve radi nakon 5godina kao prvi dan.. to je tako, ''statistika-loto''.. no zbog većeg opterenja od prosječnog ili očekivanog-nazivnog je kod tebe taj problem brže iskočio. Deklarativno je ups od 400w dovoljan za računalo koje traži 300w napajanje, a to su ispod gamerskog npr vga.. ti trebaš +100w više.

 

+ali, to sve samo ako je stvarno uzrok problema ups-struja, a može biti bilo što..

 Razumijem te, ali nimo se dobro shvatili. Ja više nemam 5 diskova u konfi, trenutno jedan 7200 2.5 i jedan ssd od 240gb. Nisam imao tj. nemam niti jedan usb priključen na pc osim miša i tipkovnice. Zvucnici nisu na upsu i normalni su mali. Monitor mi u maxu troši 35w, barem tako piše na Dell stranici od uređaja. OC nemam na gpu niti cpu osim što je gpu došao kao TI OC verzija, cpu nisam dirao.

GAMER
13 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Ništa, evo 48h i sve radi super, ako se to ponovi šaljem na servis uređaj, a ja uzimam neki od 1kw i pas mater neka radi! Makar dao 5000kn. Škrti više plaća pa ako je zaista ups kriv jer nisam uzeo odmah onaj od min 1000 V onda ću sad uzeti duplo jači.

GAMER
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje
nbdy32 kaže...

Kada si već toliki znanstvenik,onda znaš da je bateriju moguće zamijeniti sam ...

 

ili dva šrava ili neki tip plug n play ...

 

pa ništa te ne košta da izmjeriš bateriju,koliki napon daje ...

 

Inače nije da već 10 godina se bavim baterijama i 30 elektronikom,pa ti dajem glupe savjete ...

 

Batterije se troše, u pravilu te baterije na stalnom,konstantnom naponu izdrže cca 3 godine (neke i duže),ali je moguće da se usljed 20 nestanaka isprazne za mjesec dana i nemogu napuniti ...

 

ili čak od prevelikog oscilirajućeg napona se napuhnu i ne drže više ništa ...

 Ok, bez ljutnje. Nisam ja znao da se time baviš, a i nisam imao namjeru da te na neki način uvrijedim. Lijepo kažem ono što svuda piše, a to je da ups nije dovoljno jak da ne bi držao 20min i to će reći svatko tko radi sa ups-ovima. Jednostavno mora biti i više od 50% jači da bi toliko dugo držao cijeli setup nakon što spustiš prekidač na kutiji. Evo dolazi električar sa uređajem pa ćemo vidjeti koliko daje napona i sve ostalo pa ću javiti. Zašto da promjenim bateriju kada je uređaj star 3mj, ja ni lipe ne planiram davati nego imam pravo i zadnji dan garancije dobiti i novac ili uređaj, ja znam svoja prava i nikad mi ih nitko neće uzeti. Znači čekam da dobijem lovu nazad ili još bolje da tražim ako treba i odštetu za uređaj koji ode nakon što dokaćem da su krivi, danas je to lako. Uvijek je kupac u pavu.

GAMER
8 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

OK,malo sam loše krenuo ...

 

Rijetko tko ti daje garanciju na bateriju,makar sam čuo svašta ...

 

Nitko  nemože garantirati da taj ups, kao što je slučaj kod tebe,neće svaki dan raditi po 20 puta (primjer dajem), a samim time se i trošio baterija,pa nakon 3 mjeseca između dva - tri nestanka koja se dogode brzo ups ne odradi svoje

jer je baterija preprazna iliti ima premalu voltažu da bi pokrenula elektroniku koja tebi treba dati 220V ...

 

Možda se u eđuvremenu dopunila,ako nije bilo predugih nestanaka ...

 

Ali moj prijedlog ti je zamijeniti baterij,ako je ona i na 12V,jer nova daje 13.8V ...

 

Samim time imaš računicu da bi ti bilo poželjno svaka 3 mjeseca promijeniti bateriju,jer ona u prvom danu 4. mjeseca neće odraditi svoje,a ti možda izgubiti dosta veliki dio projekta/posla ...

 

Moguće i da ako se ustabili nestajanje struje (čitaj smanji) kod tebe,baterija će ti durati 6. mjeseci možda godinu ... ali obavezna provjera,jer se može opet dogoditi da ti se sve sruši ...

 

BTW: ako ti daju garanciju na bateriju,super ... makar se svi ograđuju od toga pošto znaju da su kod nas dosta velike oscilacije i padovi napona ...

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.2.2019 18:44 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje
nbdy32 kaže...

OK,malo sam loše krenuo ...

 

Rijetko tko ti daje garanciju na bateriju,makar sam čuo svašta ...

 

Nitko  nemože garantirati da taj ups, kao što je slučaj kod tebe,neće svaki dan raditi po 20 puta (primjer dajem), a samim time se i trošio baterija,pa nakon 3 mjeseca između dva - tri nestanka koja se dogode brzo ups ne odradi svoje

jer je baterija preprazna iliti ima premalu voltažu da bi pokrenula elektroniku koja tebi treba dati 220V ...

 

Možda se u eđuvremenu dopunila,ako nije bilo predugih nestanaka ...

 

Ali moj prijedlog ti je zamijeniti baterij,ako je ona i na 12V,jer nova daje 13.8V ...

 

Samim time imaš računicu da bi ti bilo poželjno svaka 3 mjeseca promijeniti bateriju,jer ona u prvom danu 4. mjeseca neće odraditi svoje,a ti možda izgubiti dosta veliki dio projekta/posla ...

 

Moguće i da ako se ustabili nestajanje struje (čitaj smanji) kod tebe,baterija će ti durati 6. mjeseci možda godinu ... ali obavezna provjera,jer se može opet dogoditi da ti se sve sruši ...

 

BTW: ako ti daju garanciju na bateriju,super ... makar se svi ograđuju od toga pošto znaju da su kod nas dosta velike oscilacije i padovi napona ...

 Hvala

Ne znam dali daju garanciju, ne piše ništa tj. ne piše da je baterija izuzetak nego da uređaj ima garu, a sad što je dalje moram vidjeti kada odnesem. Bateriju mogu kupiti gdje, mogu li se one kupiti ovako samo ili baš moram sa ebaya itd? Ako može kakav link. Baterija je 12V.

GAMER
11 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Nisam sve procito (isprike ako je bilo spomena) ali ako si kupio model 430VA to ti je 240W a ne 430W kako bi ime onako brzinski sugeriralo :)
Tako da pazi na VA vs W to nije isto :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Hitna pomoc - UPS, problem, gašenje

Energoberend,tako nekako,obavezno pogledaj koliko je Ah ...

 

Znači (pretpostavljam) 12V/7Ah (obično takve staneju unutra ...

 

Jesi izmjerio staru bateriju ??? koliku voltažu daje ???

 

Baterija je cca 100 kn, možeš ju zamijeniti sam,pa nemoj pristati da ti u servisu mijenjaju,jer ćeš platiti 500 kn ...

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2019 7:33 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice