Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

poruka: 7
|
čitano: 1.874
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

Imam problem. Koristim stari DOS-ov program i preko igličnog printera Epson ispisivao sam. nabavio sam novi epson iglični printer koji međutim iz dos programa ne ispisuje hrv slova (umjesto njih ispisuje druge čudne znakove). stari printer je uredno ispisivao hrv znakove no novi neće. Kako riješiti taj problem?

pretpostavljam da je u pitanju naša kodna stranica 852 tako nekako al detalje neznam. molim pomoć.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

teško bez više detalja.. pogledaj dali u programu ima negdje opcija za CE charset (central european).

inače ne bi li prelazak sa arhaične tehnologije na nešto novije bilo logičnije rješenje?

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

-takve stvari rade oni koji o tome znaju dovoljno..

-epson ne znači baš ništa.. npr fx-850 ili 560.. 580 je imao cro-hr kodnu str.. i posljednja cijena koje se sjećam je 2500-2800..

-pod win se odavno to rješava emulatorima kao dosprint, ..

-lako je isprogramirati, printer može primiti recimo 16 charaktera.. no moraš biti programer (sama dos aplikacija to također može uključivati..)

.. a vjerojatno, samo nisi odabrao odgovarajuću dos konfiguraciju.. tj sys-config/autoexec.. i ili TSR kao tipka/croscii i sl. .. u DOSu moraš sve sam, nema automatike, nema nagađanja.. i ili to napraviš kako spada ili tranzicija na novije verzije appsa (sama cijena printera je dovoljan razlog..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 1:40 (ihush).
16 godina
offline
Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

nisi naveo koji iglicni epson printer...

ali svaki se moze podesavati preko kombinacija tipki i printanog papira.

U tom njegovom internom podesavanju mozes podesiti code page na 852 jer ti printeri iz tvornice dolaze sa 437 code pageom

i zato kad saljes textualni print ne mozes dobiti nase znakove dok ne prebacis na code page 852

 

 

-BiH-slackspace
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

radi se o epson lq 580. tako sam i pretpostavio da je printer tvornički posešen na 437. e sad  kako ga prebacit na 852?

15 godina
offline
Re: Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova

-RTFM. .. tipkanjem po displayu.. ili soft koji pošalje esc/p 2 naredbu. Soft kontrolira rad printera, da bi radio moraš podesiti i imati odgovarajući soft ovisi koji-kakav program (dos aplikaciju) koristiš. .. pa do tog da nisi u dosu nego pod npr win98-xp u CMDu i emuliraš potrebno za dos.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Iglični printer MS-DOS program hrvatska slova
meteor kaže...

radi se o epson lq 580. tako sam i pretpostavio da je printer tvornički posešen na 437. e sad  kako ga prebacit na 852?

 RTFM. Koliko se sjećam, ugasiti ga, neka tipka (font?) i power on.

I dosta papira za setup.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice