LAN mreza u firmi

poruka: 18
|
čitano: 4.792
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
LAN mreza u firmi

Pozdrav

 

Dakle radim u firmi koja ima 5-6 racunala spojena u LAN te im jedno racunalo sluzi kao server (sheraju disk sa njega).

E sad kako oni sheraju taj disk na tom disku ima nekoliko foldera koje takoder sheraju i ti folderi imaju nekoliko podfoldera koje sheraju...

Njihova zelja jest da neke foldere na tom disku koji sheraju bude vidljiv/zasticen samo odredenim racunalima...

Pa me zanima da li je to moguce. Trenutno sad je vidljivo sve svima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
LAN mreza u firmi

Nemam sad vremena, al budem detaljnije objasnio

https://www.hpe.com/us/en/product-catalog/servers/proliant-servers/pip.hpe-proliant-microserver-gen10.1009955118.html

https://www.senetic.hr/product/G3S-01045

 

Ali vjerojatno se moze i preko samog NAS-a to sredit, makar ovo kaj sam linkao je puno bolja alternativa

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: LAN mreza u firmi
Beniiiii kaže...

Pozdrav

 

Dakle radim u firmi koja ima 5-6 racunala spojena u LAN te im jedno racunalo sluzi kao server (sheraju disk sa njega).

E sad kako oni sheraju taj disk na tom disku ima nekoliko foldera koje takoder sheraju i ti folderi imaju nekoliko podfoldera koje sheraju...

Njihova zelja jest da neke foldere na tom disku koji sheraju bude vidljiv/zasticen samo odredenim racunalima...

Pa me zanima da li je to moguce. Trenutno sad je vidljivo sve svima.

Što je taj server ? Običan PC u toj ulozi,  OS je Windows ?

Te stvari rješavaš userima (i grupama usera) i njihovim pravima.

Za vidljivost ne znam napamet, npr. na Linuxu se može podesitii da neki folderi, osim što im oni koji nemaju prava ne mogu pristupiti, nisu ni vidljivi na mreži.

 

 

 

 

7 godina
neaktivan
offline
LAN mreza u firmi

Da pc je obican pc i ima instaliran win10 home 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: LAN mreza u firmi

Da to sam i mislio da jedino mozr preko usera, samo sto nisam siguran kako to tocno treba pa ako mozete step by step mi objasnit bio bih zahvalan.

16 godina
online
Re: LAN mreza u firmi
Beniiiii kaže...

Da to sam i mislio da jedino mozr preko usera, samo sto nisam siguran kako to tocno treba pa ako mozete step by step mi objasnit bio bih zahvalan.

Mislim da već i sami Windowsi u helpu imaju kako se dodaju useri, grupe i prava na neki folder, a vjerojatno i na netu ima hrpa uputa.

 

Ono što je važnije, da si u uredu dogovorite taktiku :), odnosno organizaciju fileova po folderima - što je zajedničko a što limitirano.

Uzmi u obzir hijerarhiju foldera ... znači, ako nekome daš prava za neki pod-folder on će vidjeti (moći pristupiti) i "roditeljskom" folderu.

 

15 godina
offline
Re: LAN mreza u firmi

.. i onda se čudimo problemima, virusima, gubljenju podataka i sl.. dok početnici uz yt sređuju stvar.

-mreža je jedna-ista, godinama, na svim OSevima. Pravila su ista, razlikuju se samo po nijansama npr kako je neki os prilagođen-specijaliziran ili osakaćen kao winhome. (ako ne treba AD tad je dovoljan).

-user&pass je osnova za sve. Share, permision, users, groups,.. sve se može po želji ali je trenutno stanje (po opisu) za brisanje-od nule.. ili ostaviš kako je dok ide. (ako je samo kriterij, da radi).

-ovisno o potrebama firme, server ili zbog štednje pc.. kako/što ... za to nema recepta, nego potrebe/raspoloživi resursi (u što spada i znanje, odgovornost i sl). U pravilu je jeftinije imati neki server-pc (kanta za 2kkn) može bilo koji os, zbog licence npr linux.

-backup.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
LAN mreza u firmi

Sakriješ foldere na računalu, a na onim računalima koja trebaju imati pristup (vidjeti folder) dodijeliš shortcut s $.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: LAN mreza u firmi

Ti ovo smatraš konstruktivnim riješenjem?

 

Dakle, postoji win 2016 essentials, jeftin je.. također ima i hp micro server, jeftin je... par tb externi hdd za server backup...  jeftino je

U to se ulaže jednom u 5-7 godina. Stoga nekih 5000kn uloga je ok.

Plati nekome da mu digne domenu, iskonfigurira sve i to je to.

Postave se grupe korisnika, automatski neki bolji router za 500tinjak kuna, road warrior VPN pristup. I da kompovi na kojima se radi moraju biti Pro, ne Home... plati se nadogradnja, može i online.

Savijeti sa otvaranjem 6-7 usera na win 10 home i $ share su.... 

aj iskontrolirat ću se

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2018 14:04 (filter160).
16 godina
online
Re: LAN mreza u firmi

Slažem se i sa ihushom i sa filter160 ... to može biti eventualno neko privremeno rješenje, malo da se upoznaš sa problematikom, ali nikako nešto na što će se osloniti cijeli ured.

Već bi i neki NAS (Synology, QNAP) bio puno bolji od Win 10 Home za tu ulogu, zadnje što ti treba da se Win updatea kad mu se sprdne pa se više ne bude u stanju ni bootati :).

Ovo što predlaže filter je way to go, samo nažalost mnogima se to čini skupo. Naravno, samo na prvi pogled, u konačnici je uvijek najskuplje kad ne možeš pristupiti serveru ili izgubiš podatke.

 

7 godina
neaktivan
offline
LAN mreza u firmi

Hvala svima na odgovorima...razumijem sto vi pricate, razumijem i znam kako bi trebalo to napravit da funkcionira kako spada...ali neki ljudi samo zele da to radi kako su zamislili.

 

Hvala jos jednom na svimm odgovorima. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
LAN mreza u firmi

Ako hoćeš baš neko kolko tolko konstruktino, jeftino i DIY rješenje...

 

Onda je to FreeNAS, bootas ga sa sticka. U neki obicni komp uvalis dva diska, postavis RAID1.

U postavkama mozes korisnike definirati i ko ima cemu pristup.

Jednostavno napravis vise share-ova za vise razlicnitih grupi. Uprava, Financije, ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN mreza u firmi
Beniiiii kaže...

Hvala svima na odgovorima...razumijem sto vi pricate, razumijem i znam kako bi trebalo to napravit da funkcionira kako spada...ali neki ljudi samo zele da to radi kako su zamislili.

 

Hvala jos jednom na svimm odgovorima. 

-možda ponekad pregrubo zvuči (NHF..), nije 'tvoja greška'.. ali tim ljudima treba ponekad reći NE, lupiti ih kuhačom po glavi.. ili napravi što traže. Neki se prvo moraju opeći.

-za sve, od pečenja palačinki nadalje, trebaš znanje, dok za svaki posato mora postojati i odgovornost, kao i plaća. Žalosno je srozavati neki posao, 'ma to može mali od susede.. za 100kn..' kriterij. Može se jednako reći za doktore, automehaničare itd. a kad ovakvi 'naručitelji posla' gledaju svoj posao, tad su oni važni-nezamjenjivi, tad njihov posao ne radi 'svatko'. Napomeni to direktoru-šefu ili nek on nešto napravi, lako je to.. :) istina, sve je to lako, klik mišem.. samo treba znati.

 

kao hint: posao (ozbiljan) se ne radi googlajući i tražeći po forumu, tako se rade problemi. Tako se muže učiti-isprobavati, ali posao je profesija (novac i odgovornost). Vjerojatno nešto iskustva imaš, no veća je šansa da ćeš pogriješiti, pogrešno odabrati prikladno rješenje, preskupo/pogrešno/nepotrebno dok npr ja ne mogu kao vidoviti milan znati stvarne tvoje potrebe i tad ne predlažem, jer treba biti odgovoran, ne samo dobroćudno pokušavati pomoći (mada je to u osnovi pozitivno, često ispadne katsrofa). NHF.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 13:25 (ihush).
16 godina
offline
LAN mreza u firmi

Neke firme jednostavno neće platiti jer ih ne zanaima nešto što im nije core biznis, a ti se moraš snaći ako želiš i dalje imati posao. Onda napraviš kako god, samo da radi ono što traže, i gurneš prst u uho i praviš se lud. Tako to kod nas ide.

Twitter: @191x7
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
LAN mreza u firmi

Kužim ja sve to, al isto tak možeš reć da firma neće platiti registraciju za službeni auto.. i zakaj bi pakne na kočnicama išli mijenjat, nije im to core business..

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: LAN mreza u firmi

Zakon nalaže da vozilo koje se koristi za promet mora biti ispravno i registrirano. Zakon se ne upliće u računalne mreže u firmama. Da je zakonom propisano što i kako moraju imati ako imaju, i da postoje kazne, onda bi tako i imali.

Twitter: @191x7
10 godina
offline
LAN mreza u firmi

Ok nije bio najbolji primjer, al ajmo ovako. Količina novaca koja se potroši na informatiku je mizerna u nekim firmama, ali isto tako imam iskustva sa dvije firme koje bi danas platile 5 puta više samo da mogu vratiti podatke kojih više nema.

Al jbg.. teško je učiti na greškama drugih.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN mreza u firmi
filter160 kaže...

..

Al jbg.. teško je učiti na greškama drugih.

-svi isključivo kad se opeku.. do tad je 'nevažno'..

-nema više biza bez interneta, računala.. tak da neovisno o coreu, to je requirements i mora raditi inače koji smisao je firme, ključ u bravu..

-i onda to ide ovako, nešto se napravi, na to se nastavi, tek toliko da radi.. i tad se podignu zahtjevi-potrebe, dok se konkretan problem nepojavi neće ništa pametnog napraviti a onda i onom akoji to znaju novi problem, postojeće stanje, spašavanje.. nitko dok se ne opeče ne gleda ozbiljno na 'mrežu', sve to je lako, par klikova mišem.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice