Razvoj web-stranica - Rasprava izdvojena tema

poruka: 3.136
|
čitano: 559.445
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Al se mučiš bezveze, digni virtualku Ubuntua ili neku drugu Linux distribuciju i tamo programiraj. S windowsima ćeš se samo nazajebavat i ostat ćeš frustriran :) Jednom u životu sam dizo dev okruženje na Windowsima, nikad više :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...

Al se mučiš bezveze, digni virtualku Ubuntua ili neku drugu Linux distribuciju i tamo programiraj. S windowsima ćeš se samo nazajebavat i ostat ćeš frustriran :) Jednom u životu sam dizo dev okruženje na Windowsima, nikad više :)

A neki bi rekli jednom uzeli linux dev okruženje i nakon toga više nikad, pobjegli natrag na Win glavom bez obzira

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Sum_of_all_fears kaže...
Luuka kaže...

Al se mučiš bezveze, digni virtualku Ubuntua ili neku drugu Linux distribuciju i tamo programiraj. S windowsima ćeš se samo nazajebavat i ostat ćeš frustriran :) Jednom u životu sam dizo dev okruženje na Windowsima, nikad više :)

A neki bi rekli jednom uzeli linux dev okruženje i nakon toga više nikad, pobjegli natrag na Win glavom bez obzira

Rekao bih da je većina servera na Linuxu, zašto bi onda programirao na Windowsima? Nema smisla :D Još bolje se bacit u Vagrant/Docker ii nešto slično pa si onda totlano bez brige da radiš na istom enviromentu kao što ti je produkcija, ali to je idući korak u cijeloj priči.


Ja bi ti svakako preporučio da se kreneš igrati s Linuxom, za postaviti osnovni LAMP stack ti treba pola sata, sat vremena skupa sa downloadom Linux distribucije :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Pa radim na linuxu (samo testiram), cijeli development (node.js) je na Windowsima.

 

Kako većinu vremena radim ASP.Net onda mi linux baš i nema smisla, kaj ne? Većina mojih servera je Win 2008/2012/R2...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2016 19:55 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Sum_of_all_fears kaže...

Pa radim na linuxu (samo testiram), cijeli development (node.js) je na Windowsima.

 

Kako većinu vremena radim ASP.Net onda mi linux baš i nema smisla, kaj ne? Većina mojih servera je Win 2008/2012/R2...

 Apsolutno se slažem. Samo Mikki radi Apache+PHP+MySQL, a platforma koji vrti većinu produkcija je na Linuxu pa ima smisla da i on radi na toj platformi, baš kao što ti vrtiš na Windowsima :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Serveri su na Linuxima prije svega jer je besplatan, ima manje virusa, lakše se updateaju paketi aplikacija. Slijedom toga u zadnje vrijeme jednostavno ima više softvera za web development u PHPu

 

 

Ali nikad ne bi izabrao Linux za rad prije Windowsa da se mene pita, dizem sve servere kao LAMP ili sa Postgresql, ali uopće ništa ne radi bolje od Win 2008.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2016 21:13 (Mitch).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Mitch kaže...

Serveri su na Linuxima prije svega jer je besplatan, ima manje virusa, lakše se updateaju paketi aplikacija. Slijedom toga u zadnje vrijeme jednostavno ima više softvera za web development u PHPu

 

Ali nikad ne bi izabrao Linux za rad prije Windowsa da se mene pita, dizem sve servere kao LAMP ili sa Postgresql, ali uopće ništa ne radi bolje od Win 2008.

Kakva su ti iskustva sa dizanjem ostalih servisa vezanih uz web? Redis, Memcached, Elastic Search? Moja su pain in the ass, aj bok, doviđenja, dobar dan Ubuntu i CentOS :)

Uz to, kakve siteve vrtiš? Jer za high performance mislim da su Windowsi dosta li-la.

 

https://w3techs.com/technologies/overview/operating_system/all

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...
Mitch kaže...

Serveri su na Linuxima prije svega jer je besplatan, ima manje virusa, lakše se updateaju paketi aplikacija. Slijedom toga u zadnje vrijeme jednostavno ima više softvera za web development u PHPu

 

Ali nikad ne bi izabrao Linux za rad prije Windowsa da se mene pita, dizem sve servere kao LAMP ili sa Postgresql, ali uopće ništa ne radi bolje od Win 2008.

Kakva su ti iskustva sa dizanjem ostalih servisa vezanih uz web? Redis, Memcached, Elastic Search? Moja su pain in the ass, aj bok, doviđenja, dobar dan Ubuntu i CentOS :)

Uz to, kakve siteve vrtiš? Jer za high performance mislim da su Windowsi dosta li-la.

 

https://w3techs.com/technologies/overview/operating_system/all

Nisu neki ogromni sajtovi pa mi data structure store nikad nije trebao i napominjem da koristim Linuxe, ali pregazio sam Windowse njima i nisam osjetio nikakvo znacajno poboljsanje.

Imam jednu mrcinu (Xeon E5 16 core, 64 rama, 12TB) Windows Server i na njemu VMWare i složene virtualke (Ubuntu i CentOS). Oko 10 ih je gore i svi su zadovoljni

 

No ne znam, ovo sto sam vidio kod nas (E-građani i državne parametarske baze (e-matica itd) ) su uglavnom Win+apache serveri, ali vjerojatno se i radi neka administracija na njima.

 

 

E sad to je zato jer je lakše ljude obučit da rade na njima, relativno je lako restorat i namjestavanje WAN/VPN/NAT na Linuxima je pain in the ass u odnosu na Windowse. Makar čak na Ubuntu sam trebao samo network interfaces podesit, ostalo je sam.

 

Što se tiče outofthebox AV, Windows 2012 je bitno bolji nego većina Linux distri trenutno sada, tako da količina virusa i nije više problem.

 

 

Ono što sam htio reći uglavnom, za administraciju (domenske, DNS itd servere) uvijek Win, bilo kakav VPS/web - Ubuntu ili Centos (to ti je taman tih 2/3 servera ukupno)

 

 

EDIT - zapravo nisam ni pogledao, u Haystacku za Django mi dolazi ElasticSearch :)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2016 0:06 (Mitch).
8 godina
protjeran
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Da li je moguce izvici CMS sistem iz wordpress-a i ubaciti u svoj web sajt? Ili kako svoju temu u baciti u wordpress? :D

Milosh Mikki
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Pa Wordpress i je CMS, što bi ti izvlačio van? Drugo pitanje - tutoriala kako se rade WP teme imaš na lopate. Uglavnom uređuješ CSS...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Sum_of_all_fears kaže...

Pa Wordpress i je CMS, što bi ti izvlačio van? Drugo pitanje - tutoriala kako se rade WP teme imaš na lopate. Uglavnom uređuješ CSS...

 

A HTML?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Pa Wordpress i je CMS, što bi ti izvlačio van? Drugo pitanje - tutoriala kako se rade WP teme imaš na lopate. Uglavnom uređuješ CSS...

 

A HTML?

Pa rekoh, uglavnom.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Pa Wordpress i je CMS, što bi ti izvlačio van? Drugo pitanje - tutoriala kako se rade WP teme imaš na lopate. Uglavnom uređuješ CSS...

 

A HTML?

 A php?

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
To samo za teme koje nose funkcionalnosti, nije potrebno uredivanje functionsa za sam CSS i ima predlozak za theme options.



Ako zelis ponudit vise layoutova na odabir itd. onda je php must, html i ne toliko
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
8 godina
protjeran
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Treba mi savet, web dizajnom se bavim vec odredjeni period i osecam da sam spreman da kreiram prvi, ozbiljan projekat.

Iza sebe imam par nekih (nezavrseni u potpunosti) ali imam problem i treba mi savet. Prosto ne mogu da ideje pretocim u PS i kasnije kodiram. Kodiranje nije problem, ali ne umem da osmislim sajt npr gde ce sta da stoji i kako ce da izgleda. U sustini nisam dizajner vec web koder. Kako dalje?

Milosh Mikki
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Ako nemaš oko za dizajn, kopiraj od drugih

 

Ionako većina webova liči jedan na drugog ko jaje jajetu. Nećeš bit prvi. Sa vremenom ćeš pohvatati što i kako smjestiti. Nije sramota učiti od drugih. Naravno, ne radi 1:1 kopije, mijenjaj dio po dio.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
protjeran
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Sum_of_all_fears kaže...

Ako nemaš oko za dizajn, kopiraj od drugih

 

 To i radim

Milosh Mikki
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Tako i ja radim. Krenem kopirati od drugih, uzmem par radova, miksam ih, malo ubacim svojega, u tome trenutku dođe druga ideja, ubacim i nju, i radi.

 

@Imam problem s WAMP-om. Rekao sam WAMP-u da može primati upite od ostalih uređaja iz LAN-a, ali kad želim s mobitela pristupiti localhostu, dobijem error 403(forbidden). Ne kužim zašto, prošli put nisam imao takakv problem.

15 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Evo nesto sto mi je danas trebalo za jednu web app, pa da ne trazim vise ovdje cu si arhivirat a nekome mozda dobro dode. Uglavnom ovo je snippet ispod za gasenje funkcije back gumba u browseru...nije konkretno disabelan (kao kad nema nista u historyu) nego se manipulira HTML5 history api da "popa" ono sto je zadnje odnosno nikad ne dode do toga. Korisno je kad imate komplicirane forme pa ne zelite slucajan resubmit korisnika.

 

 

<script language="JavaScript">

  
  history.pushState(null, null, document.title);

  window.addEventListener('popstate', function () {
     history.pushState(null, null, document.title);
  });

</script>

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
 
4 0 hvala 2
14 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

$(document).ready(function() {

var $select = $("<select></select>");
$("#menu").append($select);

$("#menu a").each(function(){
var $anchor = $(this);

var $option = $("<option></option>");
$option.val($anchor.attr('href'));
$option.text($anchor.text());

$select.append($option);
});

var $button = ("<button>Go</Button>");
$("#menu").append($button);

$button.click(function() {
window.location = $select.val();
});

});

Zašto ovo ne radi ,javlja da button nije funkcija ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
loky4i4 kaže...

$(document).ready(function() {

var $select = $("<select></select>");
$("#menu").append($select);

$("#menu a").each(function(){
var $anchor = $(this);

var $option = $("<option></option>");
$option.val($anchor.attr('href'));
$option.text($anchor.text());

$select.append($option);
});

var $button = ("<button>Go</Button>");
$("#menu").append($button);

$button.click(function() {
window.location = $select.val();
});

});

Zašto ovo ne radi ,javlja da button nije funkcija ?

 

Zato što ti je sintaksa kao da je to funkcija. U teoriji bi za tvoju potrebu tu trebao biti nekakav selektor, id, klasa. U praksi ovo tvoje neće proraditi čak i da to napraviš jer dinamički dodanim elementima nije samo tako pristupati. Kod je poprilično traljav i besmislen. Čemu dodavati elemente odmah nakon učitavanja stranice, ako mogu biti tamo pri samom učitavanju pa još u menu?

Definiraj si tip na button element jer button bez tipa se ponasa kao submit button.

 

otprilike bi ovako izgledalo za taj tvoj button

var button = '<button type="button" class="click_button">Go</button>';

$("#menu").append(button);

 

$("#menu").on("click", ".click_button", function(){

  // do something

});

 

Moraš razlikovati elemente koji se učitavaju sa stranicom i elemente koje s jqueryjem dodaješ dinamički. 

$select.val(); ti neće ništa vratiti jer je u tome samo select tag koji si definirao i appendao. Option tag ne može imati href atribut, možeš mu u value ili data atribut  staviti link pa ga onda na button click povući(opet dohvaćaš dinamički dodani select na osnovu nekog identifikatora), iako i to nema smisla jer možeš napraviti direktno na select da vodi na određeni link.

 

Odustajem dalje jer to što si napisao nema smisla, niti se može, ispraviti.

 

14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
E da sam bar ja napisao ,nego samo pratim po tutorialu sa teamtreehousea sve je isto njemu radi meni ne
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Pozdrav, trebala mi bi pomoc nekog znalca da provjeri jel sve u redu i kako napraviti da je sav tekst uredan unutar tih odjeljaka, i kako nastaviti da izgleda identicno?

 

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="ISO-8859-1">
<title>My title</title>
</head>
<body>
<h1 style="text-align: center">User Input Form</h1>
<fieldset style="align: right; border: solid black 1px; width:350px; height:150px; padding: 10px; margin: 2px auto">
<legend>Personal Particular</legend>
Name: <input type="text"><br>
Password: <input type="password"><br>
<form>Gender:
<input type="radio" name="gender" value="male"> Male
<input type="radio" name="gender" value="female"> Female
</form><br>
Age:<select >
<option value="< 1 year old" selected> < 1 year old</option>
<option value="> 1 year old"> > 1 year old</option>
<option value="> 18 year old"> > 18 year old</option>
</select>
</fieldset>
<fieldset style="align: right; border: solid black 1px; width:350px; height:60px; padding: 10px; margin: 2px auto">
<legend>Languages</legend>
<input type="checkbox" name="Java" value="Java"> Java
<input type="checkbox" name="C/C++" value="C/C++"> C/C++
<input type="checkbox" value="C#" value="C#"> C#
</fieldset>
<fieldset style="align: right; border: solid black 1px; width:350px; height:150px; padding: 10px; margin: 2px auto">
<legend>Instruction</legend>
<textarea rows="7" cols="40">Enter your text here...</textarea>
</body>
</html>

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.8.2016 18:21 (G_thing).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

za početak unutar fieldseta stavi tablicu pa će izgledati urednije nego sada. i style odvoji sve u jednu css datoteku pa ju includaj u headu.

13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Oprostite ako je ovo pitanje već bilo, no zanima me dal ima gdje (po vašoj preporuci) PDF dokument osnova HTML-a, CSS te JavaScript? 

Hvala unaprijed 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Što se tiče HTML-a i CSS-a, kad sam ja počinjao super mi je bila knjiga od Jon Duckett-a, dosta je vizualna i jednostavno sve objasni. On je napisao i knjigu o osnovama javascripta i jquery-a, međutim nisam ju čitao pa ti je ne mogu ni preporučiti.

Meni je super bila knjiga Eloquent JavaScript, na zanimljiv i pomalo humorističan način objašnjava jezik sa jako zanimljivim primjerima. Uz to je i besplatna. Jedini problem je što se u kasnijim poglavljima malo zakomplicira, meni je bilo potrebno pročitati neko poglavlje 2-3 puta da bih gradivo u potpunosti skužio.

 

A ako voliš video tečajeve i ako si student, Pluralsight nudi odlične video tečajeve za sve razine znanja, a uz Dreamspark možeš dobiti 3 mjeseca besplatno.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

head first knjige su dobre za pocetnike, sve je lijepo objasnjeno s puno primjera i savjetima za dobar kod.

7 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Dakle, jedna stvar me dosta cini konfuznim. Elem, ovo je normalan pogled na neki moj rad u webu : http://prntscr.com/ckewns

Namestim da mi na xs (bootstrap klasa) ekranu mi se navigacija pretvori u button : http://prntscr.com/ckex16

I to je sve ok, ali kada hocu uz pomoc google chrome-a da pogledam kako bi sajt izgleda na raznim ekranima ide ovako : http://prntscr.com/ckexeg

Sada se tekst unutar slajdera uvukao fino, ali sada nema tog buttona koje sam samo onako radi testa ubacio na xs uredjajima?
Ovo me strasno budni? Sta da radim, koga da slusam? Poz :)

 

Edit: 2 pitanje. Da li je moguce da web hosting poremeti web dizajn strane? Primer na localhostu izgleda kod mene ovako : http://prntscr.com/ckrgl5 (Pokretanje dizajna sa .html ekstenzijom)

kada prebacim na localhost (easy php) ili na hosting izgleda ovako : http://prntscr.com/ckrhli Skroz na drugoj strani, skroz promaseno...

Prosto mi nije jasno zasto? Nista nisam menjao, sve kopirao, samo ekstenziju sa .html prebacio na .php :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.9.2016 21:30 (Milosh N).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
kc-kb kaže...
loky4i4 kaže...

<script>
xmlhttp=new XMLHttpRequest();
xmlhttp.open("GET","http://vrijeme.hr/hrvatska_n.xml",false);
xmlhttp.send();
xmlDoc=xmlhttp.responseXML;

document.getElementById("Temp").innerHTML=
xmlDoc.getElementsByTagName("Temp")[0].childNodes[0].nodeValue;
</script>

izbaci error  No 'Access-Control-Allow-Origin' header is present on the requested resource. Origin 'null' is therefore not allowed access. zelim povuci podatke temperature ,tlak, itd. no ne dopusta mi

 Nije do tebe greška, već do backenda di se vrti ovo, trebalo bi biti dozvoljen CORS tipa ako se radi o php-u "header("Access-Control-Allow-Origin: *");"

 Zasto se uopce cudim da je i nakon 30 stranica prisutna ista greska?

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Fino, više se koristi php7 nego php4, veseli me rast usagea... https://w3techs.com/technologies/details/pl-php/all/all

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice