Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.852.010
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Sta preporucate za spustanje napona onda?
Problem je da mora biti za 10A...

:D
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Uzmi novi trafo sa 230v na 17-18 v ac ( ili ako možeš da ti neki električar napravi ako se može na postojećem izvod za taj napon).

Ako pojačalo troši 10A znači da ti je elektrolit bar oko 20 000uF/40V ili bolje dva od 10 000uF paralelno.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
AF139 kaže...

Uzmi novi trafo sa 230v na 17-18 v ac ( ili ako možeš da ti neki električar napravi ako se može na postojećem izvod za taj napon).

Ako pojačalo troši 10A znači da ti je elektrolit bar oko 20 000uF/40V ili bolje dva od 10 000uF paralelno.

 Vec imam 10 000uF paralelu sa graetzom, a za trafo cu vidit sta cu.

:D
10 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Molim preporuku nekog shopa sa elektroničkim komponentama
Uvjeti:

1. jeftinije od nasih shopova
2. dostava mora biti unutar 3 tjedna

Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

e-bay

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
13 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

3. da imaju provjerene konponente, bez lažnih i široki izbor

4. da im poštarina nije 70 kn

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ja uzimam s tme.eu Poštarina je oko 9.5€, ali može nas se skupiti par pa podijelimo poštarinu.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
AF139 kaže...

Uzmi novi trafo sa 230v na 17-18 v ac ( ili ako možeš da ti neki električar napravi ako se može na postojećem izvod za taj napon).

Ako pojačalo troši 10A znači da ti je elektrolit bar oko 20 000uF/40V ili bolje dva od 10 000uF paralelno.

 Eto, odlucio sam sta cu, necu ni novi trafo kupovat ni ovog premotavat, uzet cu drugo pojacalo.

:D
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Samo pazi da ne uzmeš neko koje treba + / - napone jer ti tada treba trafo sa srednjim izvodom na sekundaru...

 

ps: nisam predložio premotavanje trafoa, već na gornjem sloju namotaja koji je dostupan napraviti izvod.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
AF139 kaže...

Samo pazi da ne uzmeš neko koje treba + / - napone jer ti tada treba trafo sa srednjim izvodom na sekundaru...

 

ps: nisam predložio premotavanje trafoa, već na gornjem sloju namotaja koji je dostupan napraviti izvod.

 Narucio sam vec 32-36VDC pojacalo, prema proracunu 24V bi trebao 34V dati nakon graetza, tako da je to vise-manje to.

:D
13 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...

Ja uzimam s tme.eu Poštarina je oko 9.5€, ali može nas se skupiti par pa podijelimo poštarinu.

 

Ja bi trebao nešto komponenti (relativno hitno), pa ako bude netko naručivao s tme.eu molio bih da me obavjesti, ako nije problem pa da podjelimo poštarinu  

Never be afraid to try anything new, remember amateurs built the Ark, Professionals built the Titanic
12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav,

treba mi mala pomoć. Bude li ovaj prekidač (http://www.elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=45943) svjetlio ako ga spojim sa molex konektora sa napajanja i kako da ga spojim pošto ima 4 konektora (dva veća i dva manja)? Naime kupjem led traku koju bi želio paliti i gasiti po potrebi, a koristi molex napajnje (http://www.centro.hr/detalji_proizvoda.26524bfb41c845f7b8c245b01ec10373.led-osvjetljenje-akasa-vegas-15x-60cm-crveno-p-n-mols-042.aspx)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ovak - u skripti za jedan predmet s faksa mi piše da se prije i poslije dc regulatora stavlja paralela kapaciteta reda uF i nF prema masi da bi se uklonila izmjenična komponenta. Objašnjenje za ovaj nF kapacitet je da se on stavlja jer frekvencijska karakteristika kapaciteta uF ne zadovolja na visokim frekvencijama što mi nema smisla. Kapacitet reda veličine uF bi trebao predstavljati veliki otpor na niskim frekvencijama, a na srednjim i visokim su potencijali na ulazu i izlazu iz regulatora praktički spojeni na masu. Čemu onda ovaj nF? Ionak se kapacitet u paraleli zbraja.

shema shema
Do you understand life?! Do you?!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
VOLKSWAGEN kaže...

Pozdrav,

treba mi mala pomoć. Bude li ovaj prekidač (http://www.elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=45943) svjetlio ako ga spojim sa molex konektora sa napajanja i kako da ga spojim pošto ima 4 konektora (dva veća i dva manja)? Naime kupjem led traku koju bi želio paliti i gasiti po potrebi, a koristi molex napajnje (http://www.centro.hr/detalji_proizvoda.26524bfb41c845f7b8c245b01ec10373.led-osvjetljenje-akasa-vegas-15x-60cm-crveno-p-n-mols-042.aspx)

 Bude svijetlio,nego ovakve led trake imaš u chipoteci za 30-tak kn po metru.

13 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kondenzatori imaju parazitni otpor. 

Elektrolitski imaju veći. 

 

sve jasno?

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ROFLOLMAO kaže...

Kondenzatori imaju parazitni otpor. 

Elektrolitski imaju veći. 

 

sve jasno?

Ko dan.

Do you understand life?! Do you?!
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Točnije impedanciju, pa na visokim frekvencijama nemaju skoro nikakav kapacitet i stoga ne mogu "upiti" smetnje.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...

Točnije impedanciju, pa na visokim frekvencijama nemaju skoro nikakav kapacitet i stoga ne mogu "upiti" smetnje.

 Točnije ne. 

 

Ovdje se baš misli na omski otpor koji stvara probleme na visokim frekvencijama. Impendancija je ukupni otpor i ovisna je o frekvenciji.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav, mogu li ovaj prekidač (http://www.elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=44295) koristiti kao gumb za paljenje kompjutera. Pošto je tipkalo treba bi se vratiti čim ga pustim , jesam li u pravu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Provjeri kad budeš kupovao jel se vrati, inače ne vidim zašto ne bi radilo.

~
13 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Postoji mogućnost da je u jednu stranu tipkalo, a u drugu prekidač. Ali koliko vidim ima tri izvoda pa možeš valjda spojiti samo tipkalo. 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Preko vikenda naručujem s TME-a, pa ako netko želi naručiti sa mnom i uštediti na poštarini, neka mi se slobodno javi :)

 

http://www.tme.eu/hr/

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...

Preko vikenda naručujem s TME-a, pa ako netko želi naručiti sa mnom i uštediti na poštarini, neka mi se slobodno javi :)

 

http://www.tme.eu/hr/

 

Ajmo zadnji poziv, navečer naručujem! Poštarina se dijeli na 4 ili više, tako da možete uštediti najmanje 7 eura na poštarini.

Svi smo mi Mentalist.
9 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel se ovo može negdje kod nas nabavit?

Radio bi na 9v bateriji.

 

http://www.amazing1.com/products/negative-ion-generator-12vdc-input-20kv-output.html

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
9 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

 Statički generator je u pitanju

10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Oba uređaja  u principu daju potpuno isti efekt samo je jedan na 220v ac a drugi na 12v dc.

Prije preko 20 god. sam kolegi nabavio diode 1N4007 da po shemi "časopis sam svoj majstor"

to sastavi pa mi je rekao da prašine u prostoriji ima isto kao prije bez obzira na ionizaciju ....

13 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

http://www.ellusionist.com/electric-touch-plus.html 

 

Pa nebi inače ti ionizatori još stvarali ozon? Možda da se napravi neka varijanta elektro filtra za zrak bi bilo bolje.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav! Moze li mi netko reci dali je moguce napraviti prijemnik koji bi odgovarao vec gotovom predajniku.. Dakle imam predajnik koji radi na 27MHz sa antenom.. Pa mislim napravit prijemnik,tj spajanjem komponenti i jetkanjem.. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.2.2015 20:50 (Amater258).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Sve sa danas može lako pronaći pa i kupiti (makar djelove) googlanjem

 

Problem je što nemamo nikakve podatke osim tvoje tvrdnje da je 27000 kHz frekvencija predajnika , još neznamo ni prenosi li glas li telekomande za neki autić na baterije , bar da si sliku stavio ( ili link) ?

 

Da li predajnik treba za jednu frekvenciju ili kao kod CB radio uređaja više kanala ? ... da li u predajniku  ima kristala itd.....

 

 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice