Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.850.680
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Gigaman kaže...

U redu je nije se ništa spržilo :)

Da na instrumentu sam imao 30V.

Trafo je 230/24VAC. A instrumentom sam izmjerio u utičnici 243V a dobio na izlazu 30V.

THX!

 Kad na sekundaru nije spojen teret imaš malo veći napon od onog koji je predviđen.
I malo je mrežni visok.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2016 18:47 (mac92).
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bok

Imam pitanje. Hoću si napraviti istosmjerno napajanje od 0-24V. Našao sam na internetu par primjera. Trafo imam od 200VA tako da on nije problem. 
Link 1  Ovo je slabije do 2A i sa regulacijom. Gledao sam shemu i tamo su dvije diode umjesto gretza, dal mogu staviti tamo gotov gretz ?

Link 2  Manje više skoro ista shema kao i ova gore al do 5A. Ovu bi htio izraditi, al koliko vidim ne poklapa se shema sa pcb-om. Na shemi je ulazni kond od 4700uF, a na pcb od 7300uF. Koji je sad dobar?

Ako tko od vas ima dobru shemu lab. napajanja za 24V DC sa regulatorom bio bih zahvalan da ju postate.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zapravo je normalan napon od 240V.

Ide se na to da se usklade naponi u cijeloj Europi zbog formiranja zajedničkog elektrodistribucijskog standarda.

I to je ok.

Sljedeći plan je 250V unutar nekih 10 godina.

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mac92 kaže...

Bok

Imam pitanje. Hoću si napraviti istosmjerno napajanje od 0-24V. Našao sam na internetu par primjera. Trafo imam od 200VA tako da on nije problem. 
Link 1  Ovo je slabije do 2A i sa regulacijom. Gledao sam shemu i tamo su dvije diode umjesto gretza, dal mogu staviti tamo gotov gretz ?

Link 2  Manje više skoro ista shema kao i ova gore al do 5A. Ovu bi htio izraditi, al koliko vidim ne poklapa se shema sa pcb-om. Na shemi je ulazni kond od 4700uF, a na pcb od 7300uF. Koji je sad dobar?

Ako tko od vas ima dobru shemu lab. napajanja za 24V DC sa regulatorom bio bih zahvalan da ju postate.

 Zaboravi samogradnju toga.

Nema računice.

Trafo imaš, stavi Graetz i iza njega veliki elektrolit, i kupi si step down modul s Ebaya.

100 puta bolje rješenje od ovih kaj si linkao, i jeftinije.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Decki treba mi pomoc u vezi laptopa. Naime crkava kako njemu pase, nekad ubrzo nekad nakon 24 sata, imam osjecaj da je struja u pitanju da gubi kontakt i ugasi se. Radi se o Lenovo ThinkPad T420, dakle mašina stara 3-4 godine.

Reinstalirao sam windowse, mem test 24 sata, Prime-ao sam ga, bez baterije ( da ukinem sumnju da nije baterija slaba ), nova pasta i ociscena prasina. Jednostavno ne znam zasto se zna ugasit sam od sebe, dakle crkne... Svi driveri gore update-ani... Mem test nema niti jedne greške... Imam osjecaj da gubi negdje kontakt i da se ugasi ili neki vrag.. Ima tko kakvu ideju sto da probam testirati? Ovo je neki delikatan problem s kojim kada bi otisao u servis rekli da ga niti nema jer se njima nije replicirao, a opet ne znam sto bi oni napravili sa "repariranjem maticne". Tokom mem testa i prime-a nije crkao. Ne pregrijava se uopce. Cak u IDLE-u rikne.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel se crasha samo kad je baterija uštekana ili je svejedno?

Jer ako bez baterije ne crasha, znaš da je neki dio vezan uz bateriju   (na matičnoj ili u bateriji).

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
mac92 kaže...

Bok

Imam pitanje. Hoću si napraviti istosmjerno napajanje od 0-24V. Našao sam na internetu par primjera. Trafo imam od 200VA tako da on nije problem. 
Link 1  Ovo je slabije do 2A i sa regulacijom. Gledao sam shemu i tamo su dvije diode umjesto gretza, dal mogu staviti tamo gotov gretz ?

Link 2  Manje više skoro ista shema kao i ova gore al do 5A. Ovu bi htio izraditi, al koliko vidim ne poklapa se shema sa pcb-om. Na shemi je ulazni kond od 4700uF, a na pcb od 7300uF. Koji je sad dobar?

Ako tko od vas ima dobru shemu lab. napajanja za 24V DC sa regulatorom bio bih zahvalan da ju postate.

 Zaboravi samogradnju toga.

Nema računice.

Trafo imaš, stavi Graetz i iza njega veliki elektrolit, i kupi si step down modul s Ebaya.

100 puta bolje rješenje od ovih kaj si linkao, i jeftinije.

 Imam manje više sve potrebne stvari. Meni je cilj da se mojim rukama napravi, a ne da se kupi.

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Onda samo navali!!!

Uglavnom, kaj se tiče elektrolita, svejedno ti je, s većim imaš manji ripple, ali veću struju u startu vuće, na kaj treba pripaziti kod ovak velikih elektrolita, ali trafo bude vjerovatno prije u zasićenju nego što će doći do oštećenja Graetza.

A sheme imaš i u datasheetima switching chipova.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Jel se crasha samo kad je baterija uštekana ili je svejedno?

Jer ako bez baterije ne crasha, znaš da je neki dio vezan uz bateriju   (na matičnoj ili u bateriji).

 Nema baterije uopce.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Onda je vjerovatno loš spoj na konektorima.

Ali, ako se s punom baterijom crasha, onda je nekaj drugo, vjerovatno schottkyeve diode kod konektora.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Fer de lance

Dal postoji neki proračun za elektrolit poslije gretza ?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mac92 kaže...

Fer de lance

Dal postoji neki proračun za elektrolit poslije gretza ?

 Ne, trebao bi znati njegov   ESR.

Lakše ti je mjeriti struju kratkog spoja na transformatoru.

Onda znaš koliko ti bude otprilike povukao u startu.

Jer je kondenzator  kratki spoj kad je prazan.

Uglavnom, kad izmjeriš struju kratkog spoja, onda stavi Graetz koji može izdržati toliku surge amperažu.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
mac92 kaže...

Fer de lance

Dal postoji neki proračun za elektrolit poslije gretza ?

 Ne, trebao bi znati njegov   ESR.

Lakše ti je mjeriti struju kratkog spoja na transformatoru.

Onda znaš koliko ti bude otprilike povukao u startu.

Jer je kondenzator  kratki spoj kad je prazan.

Uglavnom, kad izmjeriš struju kratkog spoja, onda stavi Graetz koji može izdržati toliku surge amperažu.

 Trafo je 220/24, 200VA, na sekundaru max struja 8.2 A. 
Mislio sam stavit 15A Graetz s obzirom da nisam našao 10A, a doma imam od 6A. 
Kond od 4700uF elektrolitski.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2016 21:04 (mac92).
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Onda je sve ok.

I stavi taj Graetz na hladnjak.

Ako imaš metalno kučište, bit će dosta  da ga ohladi, ako ne izreži komad  aluminija i stavi.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kolege,  ( o autu je tema )

 

Dali se moze relej u autu reparirati ili je najbolje novi kupiti ? Vidim na mojoj staroj dvojki na par releja sam skuzio da su kontakti korodirali vec  ( zelenkasto ), pa me zanima dali da ih promjenim ili? Ne znam kakvi su unutra posto se ne moze relej otvoriti bas tako lako. 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Kolege,  ( o autu je tema )

 

Dali se moze relej u autu reparirati ili je najbolje novi kupiti ? Vidim na mojoj staroj dvojki na par releja sam skuzio da su kontakti korodirali vec  ( zelenkasto ), pa me zanima dali da ih promjenim ili? Ne znam kakvi su unutra posto se ne moze relej otvoriti bas tako lako. 

 Možeš, bez problema.

Tankim šarafcigerom odvoji plastični poklopac tam di je ulegnuće , i tak na kontra strani, i onda unutra brusnim papirom pošmirglaj kontakte.

Ali, ako rade normalno, a brine te korozija, onda ih nemoj ni otvarati, iznutra su ok.

Samo pošmirglaj vanjske kontakte (muške stopice) i piči.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Releji nisu napravljeni za reparaciju, najbolje da ih zamjenis(mozda bi bilo moguce ako se moze otvoriti malo posmirglat kontakte, ali nema smisla posto nisu ni preskupi)

Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Evo dosel je arduino i imam problem sa uploadanjem hex kroz xloader

Pise upload fail (u arduino programu uploada example sve ,a u xloaderu nece hex a to mi bas treba

Com4 port je odabran dobro i device isto,koji je problem?
Potpis
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Rijeen problem,kad stisnem reset na ploci da ude u bootloader mod(?!) prebaci mi sa porta 4 (ovisi u kojem je) u neki drugi port pa moram na brzinu iz izbornika odabrat taj novi port i stisnut upload..

Sad cekam druge dijelove..
Potpis
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
Fake_Alert kaže...

Kolege,  ( o autu je tema )

 

Dali se moze relej u autu reparirati ili je najbolje novi kupiti ? Vidim na mojoj staroj dvojki na par releja sam skuzio da su kontakti korodirali vec  ( zelenkasto ), pa me zanima dali da ih promjenim ili? Ne znam kakvi su unutra posto se ne moze relej otvoriti bas tako lako. 

 Možeš, bez problema.

Tankim šarafcigerom odvoji plastični poklopac tam di je ulegnuće , i tak na kontra strani, i onda unutra brusnim papirom pošmirglaj kontakte.

Ali, ako rade normalno, a brine te korozija, onda ih nemoj ni otvarati, iznutra su ok.

Samo pošmirglaj vanjske kontakte (muške stopice) i piči.

 Hvala :)

Reci mi samo jos jedno, smijem li ja konektore sve pospricati sa onim kontakt sprejom ( liqui moly battery fett ) posto je star auto pa da malo 'obnovim' te kontakte i spojeve sa konektorima dok ne dode ljeto i krenem struju rjesavati?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

 Hvala :)

Reci mi samo jos jedno, smijem li ja konektore sve pospricati sa onim kontakt sprejom ( liqui moly battery fett ) posto je star auto pa da malo 'obnovim' te kontakte i spojeve sa konektorima dok ne dode ljeto i krenem struju rjesavati?

 Koliko vidim, taj sprej se nanosi na kontakte, ali ne na dodirnu vodljivu površinu.

Uglavnom, očisti stopice dobro brusnim papirom, ako koja dobro ne drži stisni ju malo kombinirkama po širini i visini pa ju natakni da ide na knap gore, i kad vidiš da je sve ok, onda našpricaj malo spreja po otkrivenom dijelu.

Najbitnje ti je da ni jedna stopica ne bude labava, jer su tu ogromne struje, pa se brzo počne topiti plastika ako nema dobrog spoja.

Kruha i igala...
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kako se zove tip ekrana koji se koristi na kalkulatorima? Monochrome?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Kako se zove tip ekrana koji se koristi na kalkulatorima? Monochrome?

To su pasivni LCD ekrani. Ne znam kak konkretno se naziva to kad nisu matrični (točkasti) - kad su u pitanju brojke ili sat, to su onda obično 7 segment LCD. Kalkulatori obično imaju još i dodatne oznake (simbole) osim segmentiranih brojki, naravno. Vidi recimo ovo.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.12.2016 0:43 (mbaksa).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Naručio sam komponente sve, sad moraju samo stići. Taman će doći na praznike.

No naravno kako mi mozak ne odmara, pale su još neke ideje, kao ciklokompjuter. Našao sam na YT-u video gdje lik koristi neki OLED 128x64px ekran, fino se sve vidi, a i djeluje jednostavno za isprogramirati. Jedino bi bilo kul ako bi mi mogao odati tajnu na koji način mogu izmjeriti kapacitet baterije.

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

No naravno kako mi mozak ne odmara, pale su još neke ideje, kao ciklokompjuter. Našao sam na YT-u video gdje lik koristi neki OLED 128x64px ekran, fino se sve vidi, a i djeluje jednostavno za isprogramirati.

Vidio si ga i u mom videu.

 

Dex.pwn kaže...

Jedino bi bilo kul ako bi mi mogao odati tajnu na koji način mogu izmjeriti kapacitet baterije.

Mjerenjem struje i napona kroz vrijeme. Recimo boljim Li-ion/Li-poly punjačem. Ili ako dižeš napon na 5V, onda preko USB charger doctora s funkcijom mjerenja kapaciteta (on će tada naravno mjeriti kapacitet nakon dizanja na 5V).

 

###

 

Moram reći da me prodavači s eBaya sve više iritiraju - počeli su masovno pakirati dva-tri uređaja pod jedan, a da u nazivu ostave onog skupljeg i da stave sliku skupljeg. Sad recimo kod ovih USB charger doctora teško je kupiti najjeftiniji ovaj s mjerenjem potrošnje kad prvih nekoliko stranica po cijeni+dostavi ti se listaju kombinirane ponude (jeftini i skupi USB charger doctor). Primijetio sam da su isto počeli raditi i s Arduino Nanoima - koji i dalje drže zapravo relativno visoku cijenu od oko 2,5 dolara s obzirom na to koliko ih je na tržištu - pa njih kombiniraju s audio pojačalima! WTF?!

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
Dex.pwn kaže...

Jedino bi bilo kul ako bi mi mogao odati tajnu na koji način mogu izmjeriti kapacitet baterije.

Mjerenjem struje i napona kroz vrijeme. Recimo boljim Li-ion/Li-poly punjačem. Ili ako dižeš napon na 5V, onda preko USB charger doctora s funkcijom mjerenja kapaciteta (on će tada naravno mjeriti kapacitet nakon dizanja na 5V).

 

###

 

Moram reći da me prodavači s eBaya sve više iritiraju - počeli su masovno pakirati dva-tri uređaja pod jedan, a da u nazivu ostave onog skupljeg i da stave sliku skupljeg. Sad recimo kod ovih USB charger doctora teško je kupiti najjeftiniji ovaj s mjerenjem potrošnje kad prvih nekoliko stranica po cijeni+dostavi ti se listaju kombinirane ponude (jeftini i skupi USB charger doctor). Primijetio sam da su isto počeli raditi i s Arduino Nanoima - koji i dalje drže zapravo relativno visoku cijenu od oko 2,5 dolara s obzirom na to koliko ih je na tržištu - pa njih kombiniraju s audio pojačalima! WTF?!

Da, ebay je postao koma, nista se vise ne moze sortirati, ja sad bas gledam android boxeve i svaki drugi prodavac ima opciju remote only...

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da, znam. Zanima me kakav je dojam. Jel može izdurat kišu sam ekran(s tim da je ostatak elektronike zaštičen)? Jel ima opcije za osjetljenje, i gašenje/paljenje ekrana? 

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Da, znam. Zanima me kakav je dojam. Jel može izdurat kišu sam ekran(s tim da je ostatak elektronike zaštičen)?

Staviš ga u prozirnu kutijicu. Ili ako bi ti samo ekran virio kroz rupu u kutijici, onda zasilikoniziraš ekran u kutijicu.

 

Dex.pwn kaže...

Jel ima opcije za osjetljenje,

Nema.

 

Dex.pwn kaže...

i gašenje/paljenje ekrana? 

Ima.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Džabe ja naručivao zelene, i plave LED-ice, idem na ekrančić sad 😂
Nadam se da može i druge boje osim bijele prikazivati
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Nadam se da može i druge boje osim bijele prikazivati

Svaki piksel na tom ekramu može biti uključen ili isključen - znači, jedna boja, bez nijansi. Neki ekrani su cijeli u jednoj boji (plavoj, žutoj ili bijeloj), neki imaju prvih 7-8 redova piksela žutih, a ostatak ekrana je plav.

 

Postoji i sličan ekran u boji, ali on ima nižu rezoluciju i dosta je skuplji.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice