Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.850.822
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mozda je i s iste tvornice, ali se je cekalo s zamjenom kalupa za plastiku sve dok nije bio u ocajnom stanju.

 

To je najveca razlika izmedu prosjecnih i top brandova, i od prosjecnih neki uredaji rade na razini vrhunskih, ali to su oni koji su bili iz serija taman u sredini izmedu zamjene alata na strojevima.

Ti buget brandovi iz sredine rade sa vecinom istim procesima ko i vrhunski, ali na pocetku malo smanje kalupe, a mjenjaju ih kad su malo veci nego top brandovi. Isto je i s CNC obradom, postoje firme koje imaju iste strojeve, ali razlika je u alatu i kolko cesto se mjenja(odnosno u kojem trenutku oni procjene da je za smece)

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...

Čitao sam malo o DTMF-u i mislim da mi je jasno osnovno načelo "kodiranja" brojki - svaki broj je suma dvije sinusoide, svaka određene frekvencije. No nikako ne mogu naći kako se telefonskom linijom od operatera telefonu prenosi signal zvonjave, i što se desi s linijom kad je poklopljena slušalica. Isprike na lošim sposobnostima guglanja, može pomoć?

 Može pomoć s ovim? Pokušavao sam još guglati što se desi na bakrenoj parici kad je slušalica poklopljena, dignuta i dok zvoni, no nisam uspio. Planiram naći (ili kupiti ako baš ne ide) neki žičani telefon na dugmad pa makar multimetrom mjeriti što se na liniji događa u tim slučajevima, no ne znam koliko ću moći saznati bez osciloskopa, a literature na netu ni za lijeka.

7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav, isprike na dužem postu ali hoću se uvjeriti jel u redu ono što pokušavam složiti.. Dakle planirao sam s ebaya kupiti neki eksterni IR blaster poput ovog..Ali s obzirom na to što mi je mbaksa rekao u temi ebay pitanja i odgovori, i na onaj linkani review takvog jednog IR blastera, mislim si da bi bilo sigurnije (a i zabavnije  :)) napraviti takav jedan u kućnoj radinosti.

I tako naiđoh na ovu shemu, koja koristi baterijicu za napajanje ledica i dva tranzistora. Ali po onome što čitam po netu, jack za sluške mi daje napon od 0.4-0.5V do max 1.2V, a napon zasićenja tranzistora iz sheme je 0.65V. E sad, moje pitanje je, da li bi to funkcioniralo, jer tranzistor mora paliti-gasiti ledicu, a ako mi jack za sluske bude davao manje od 0.65V, tranzistor neće raditi u zasićenju nego kao pojačalo. Pa onda ne znam hoće li struja kroz kolektor-emiter biti dovoljno jaka da ledica radi punom snagom?

shema shema
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nabavi germanijski tranzistor.

Imaju puno manji Vbe (mislim da oko 0,2V).

Kruha i igala...
9 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imam jednu molbu, malo je OT nadam se da neće biti problem.

Zanima me procijena, odnosno koliko bi po vama bila vrijednost polovnog osciloskopa UNI-t UT4202C

200Mhz, 2GS/s 2 kanala, 16 kanalni analizator logike i implementiran 3½ multimetar.

Chipoteka ima u ponudi sličan model. link

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.9.2017 21:50 (ITelektronika).
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Kak se zovu na eng kablovi za multimetar koje mogu zakačit za žicu?
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Brijem da misliš na ovo ili ovo.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.9.2017 23:51 (mbaksa).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Kak se zovu na eng kablovi za multimetar koje mogu zakačit za žicu?

 Multimeter leads, test leads.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Neki step-down converter mozda

Ja imam ovako nesto:

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-Buck-Converter-Step-down-Power-Module-7-32V-to-0-8-28V-12A-300W-USA-/182602817113?epid=1981076948&hash=item2a83f9de59:g:buUAAOSw5cRZMQV-

Kod mene samo stabilizira aku 14V na 12V za led strip i koristi se par sati tjedno(u komadu), a sposobno je i cijelu noc raditi bez pregrijavanja(5 metara trake 3258  5630, 1A po metru + 2 reflektora kineskih 10W(oko 5-7 realno))

Inace uzeo sam na preporuku mbaksa 

Zaboravih ovo prokomentirati. Pred neko vrijeme meni je takav buck converter počeo malo zavijati, u ovisnosti o tome koliko struje ide kroz njega - više struje, frekvencija zavijanja je nešto viša i, moguće, zavijanje nešto glasnije. Nije strašno, ali eto. Da ne bi bilo da sam znao a ćutio.  Zavijanje nije još dovoljno glasno da bih išta poduzimao po tom pitanju. Brijem da je stvar u zavojnici pa, kad mi dojadi, valjda ću je zalijati vrućim ljepilom.

 

Koristim ga za LED rasvjetu u akvariju sad već... Hm... Godinu dana (ne sjećam se više koliko...)? Dnevno radi po nekih 9 sati. Izlazni napon je 12V, izlazna struja između 1 i 1,5 A.

14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Eh ti kinezi, šta ne bi taj konverter trebao raditi na fiksnoj frekvenciji?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...

Eh ti kinezi, šta ne bi taj konverter trebao raditi na fiksnoj frekvenciji?

Ne znam ja... Nisam mjerio, ali diranjem potenciometra čujem promjenu u visini tona pa... Valjda nešto slično kao s 555 tajmerom (barem u nekim načinima rada).

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2017 17:57 (mbaksa).
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Radi li tko ovakvu plastiku di pise ovo bijelim slovima  i na jednom dijelu prozirna za LEDicu? Sta mislite moze li se sa arduinom senzor procitati i da pali LEDice ovisno o ocitanju? Mislim da senzori rade na otporu pa bih pretpostavljam trebao negdje doci do informacije koliki je otpor odredena informacija ( primjerice xy ohma je ... 1 bar )

Covjek lijepo ugravirao u originalnu tipku, mini gauge za napon u akumulatoru, tlak ulja vjerojatno i jos nesto ne vidim tamo desno.

Lijeva slika sto zelim, a desna pokazuje ovu praznu tipku sto je ovaj izrezao i ubacio tu plastiku i LED.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2017 12:40 (Fake_Alert).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Evo fotki.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Neka starinska TTL logika.

Pročitajte oznaku modela na ploči pa se bacite na googlanje....

Kruha i igala...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Svrha toga? Msm za čega se koristilo
13 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ima li itko iskustva sa solarnim charge kontrolerima, neki generički kinez u stilu ovoga? Treba mi neka varijanta bezprekidnog napajanja za napon od 12-20V DC, sa ukupnom snagom do max. 50W tako da bih volio izbjeći punokrvni UPS sa 220V izlazom. Ideja je umjesto solarne ploče na ulaz kontrolera spojiti napajanje(po specifikacijama do 21V, vjerovatno bi išla ciglica od laptopa) koje bi služilo za punjenje baterije i napajanje elektronike iza kontrolera. Teoretski kada nestane struje kontroler bi se trebao prebaciti na bateriju, bez prekida na izlazu. Brine me što ne mogu naći nekoga tko je radio sličnu stvar, a u opisima par kontrolera stoji da se na ulaz smije spojiti samo solarna ploča. 

Najradije bih ovo odmah isprobao, ali kao i uvijek problem je čekanje pošte.

Ako ovo ne uspije, ima li tko neku drugu ideju? Izlazni napon ne mora biti točno određen, svejedno će ići konverteri na 5, 12 i 19V

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne vidim zašto ne bi radilo, bilo bi kao panel koji stalno ima sunca :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kolega u novoj temi pita o tinolu (u potrazi je za "savršenom žicom") pa ako temu niste vidjeli, a imate mu što za savjetovati...

http://www.bug.hr/forum/topic/samogradnja-opcenito/malo-o-zicama-lemljenje-tinoli-cin/253859.aspx

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Neki USB doctor koji može istjerati 3A na 5V a da provjereno radi.

mbaksa 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ovaj kaže da ide do 5,1A, provjereno ide 2A+, nemam trenutno 5V izvor napajanja od 3A, i nemam se sad vremena s tim igrati. Ak si za koji dan složim nešto i provjerim, javim.

 

Ne vidim doduše zašto bi trebalo sumnjati da taj može podnijeti 3A, tim više što ti u opisu opisuje kako testirati s 3A loadom.

14 godina
moderator
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ovaj sam testirao na 3A i radi bez problema

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Hvala momci.

Zašto je opet sve na ruskom? Ne znam kako da vratim na engleski.

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Narucio sam ovo cudo:

http://www.ebay.com/itm/PCB-UV-Curable-Solder-Mask-Repairing-Paint-White-100g-New/391264092969?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Sad cemo vidjeti dal ce biti dobro, gola plocica bez maske je malo problematicna za lemljenje SMD komponenti.

 

Pravi razlog zasto postam je da mi se tema vrati u one u kojima sudjelujem, al da be bude bas offtopic 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imam jedno pitanje vezano za mrezne/strujne instalacije.

Znaci moram povuci utp kabel s jednog kraja kuce na drugi, a jedini nacin da je nevidljivo je kroz buzire kojima idu vodici za struju.

Sad me zanima kolko bi izmjenicna struja utjecala na kvalitetu prijenosa podataka?

I jos jedna stvar, kolko bi pomogao STP kabel i kako ga pravilno uzemljiti?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Uzmi S/FTP kabel i naravno konektore za isti takav kable. Ti konektori su metalni izvana i netreba ti nikakvo uzemljivanje u tom slučaju.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Onako u grubo po mojoj procjeni, vrijedi oko 10 000HRK al teško da će se uspjeti prodati za te novce, prije za 7-8K. Malo je to tržište u hrvatskoj.

7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ekipa, jedno pitanje.

Jel tko od vas upoznat s chargerima za 20V litijske baterije za aku bušilice?

Marka je Matrix, sama baterija ima tri pina (oznake na pločici su im P-, P+ i C+ a ima i C- koji nije spojen).

Uglavnom, zanimaju me naponi na tim pinovima, nisam našao nigdje na netu.

P- i P+ su pinovi na koje je spojena serija (P- je GND, a P+ je + od petog 18650 članka).

I koliko vidim samo su dva mosfeta između P- i GND, a mikrokontroler ima uz sebe samo jedan 8 pinski mosfet pack  (na kojemu su drain i source pinovi zalemljeni skupa, 2 puta po tri pina i gate je zadnji pin, a jedan nije spojen nigdje, standardno za takvu izvedbu).

Uglavnom, uC ima svoj 7805 regulator, tak da pretpostavljam da prek C+ pina dolazi niži napon koji je samo za elektroniku, a da se puni preko P+ pina, pa je očito potrebno više od 21V između P+ i P-, ali ne znam koliki bi napon trebao biti na C+ (pretpostavljam bilo kaj prek 8V jer je to minimum za 7805 da bi dao 5V na izlazu).

Vidim da ima i SMD elektrolit 22 uF, 50 V ali oko njega je zalijano ono sranje pa ne vidim gdje je spojen.

Netko zna?

Nabacim slike za sekundu.

 

 
 
 
 

Edit: mjerio sam sad, i 7805 se napaja iz članaka i ima konstantnih  5V na izlazu bez obzira kaj punjač nije spojen, znači možda je C+ pin namijenjen za punjenje, ali kad dofuram napon između njega i gnd ništa se ne događa.

A kaj se tiče onog elektrolita uz njega je i zavojnica pa mi smrdi na switcher (vjerovatno kontroliran preko uC).

Našao sam na googleu sliku punjača  za verziju s 18V baterijom, i ima samo dva pina i piše da je output 18V AC (znači ziher obični trafo bez ičega).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.10.2017 19:37 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kupio sam USB 3.0 HUB i card reader.

I kabel je prekratki, ne može do računala kad je na stolu.

Dal bi bilo pametno staviti neki kvalitetniji (deblji) produžni, ili je baš potpuno svejedno?

Imam USB produžni od Logitech recievera, i na njemu je baš posebno nacrtano da je namjenjen samo za receiver.... Prepostavljam da žice nisu dosta debele za struju koju podržava USB 3.0... ili?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CyberDemonVZ kaže...

Prepostavljam da žice nisu dosta debele za struju koju podržava USB 3.0... ili?

Što namjeravaš uštekavati u taj USB hub da bi ti trebale ekstra debele žice? 900 mA kod USB-a 3.0 inače nije neš posebno jaka struja.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice